KERKNIEUWS. Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" MAANDAG 2 JULI 1928 MGR. AENGENENT EEN MERKWAARDIG OOR EEL IN EEN LIBERAAL BLD. Het Algemeen Han-elsblad schrijft over den nieuwen Bishop 'van Haarlem als volgt: „De beteekenis van de beneming van prof. Aengenent tot bisschop \n Haarlem is een feit, dat het geheele Nlerlandsche volk raakt. Middellijk immers is de invled van een kerkelijk leider van het kalitr van mgr. Aengenent, op de plaats hem cbr zijn kerk toegewezen, in de ten onze) geldende staatkundige omstandigheden eel grooter dan velen aangenaam is. De algemeene richting van de staatkunde der'.. K. Staats partij die in onze openbare Ihamen tal rijker is vertegenwoordigd daieenige an dere wordt weliswaar niet #enlijk door een ordewoord van de bisschopsn bepaald, zooals simplistisch aangelegde) wel eens aannemen, maar hun invloed dirop is toch onmiskenbaar. Met name is vn een man als Aengenent, in wien de wil it handelen gloeit, niet te verwachten, da bij werke loos zal toezien, wanneer de I.E. Staats partij haar staatkundige gedigllijn vast stelt, of herziet. Socioloog dor lanleg en studie, zal de geestelijke leicr van de roomsch-katholieken in het dfcels, waarin onze drie grootste steden zijrgdegen, on getwijfeld zijn op veel-omvatmce, diepe kennis der maatschappelijke erfchijnselen berustenden invloed wel doer gevoelen op den gang der sociale ontwikbliig. In welke richting? De nauwe samenwerking va den nieu wen monseigneur met mr. P. JM. Aalberse Voor de roomsch-sociale bew<ing; de rol door prof. Aengenent gespeel bij de ver zoening der tegenstellingen usschen St. Michael en de meer behoudemgezinde dee- len der R.K. Staatspartij; da-ede op den Maastrichtschen Kath.-dag even naast zijn wetenschappelijk werk darvoor duide lijke aanwijzingen. De nieuwe >isschop van Haarlem is overtuigd, dat vooden invloed der R.K. Staatspartij op den gang van 's lands zaken, in de omstand;heden van thans, moet worden gestreefd-oo mogelijk, naar een voortzetting of een fcrvatting van de betrekkingen met de bongenooten uit de coalitie. Hij is dat niet ixden zin van mr. Van Wijnbergen, k tortït k travers, maar de verwachting in bepaiden roomsch democratischen kring een tijclang gekoes terd, dat hij om der wille vanle winst voor 'de stoffelijke levensvoorwaarer van een deel der bevolking te behalene«n of ande ren vorm van samenwerkini met niet- roomsche democraten zou berderen, is niet vervuld. Wanneer men in Rome bi deze benoe ming en dat is eigenlijk Jlten vanzelf sprekend met de staatkudke beteeke nis der bezetting van den liarlemschen post heeft rekening gehoude. dan mag men uit deze benoeming afjiaen. dat de pauselijke stoel voorziet, web gevaren de eenheid der R.K. Staatsparf zouden be dreigen door een politiek enerzijds naar den wensch der Van Wijnbrgens, ander zijds naar het hart der dr. ïollers. Het is een verzoenende figuur, de niuwe bisschop, een man met een uitnemed onderschei dingsvermogen, een scherp -erstand, die ook om zijn persoon en gehec afgezien van zijn nieuwe waardigheid, veeenigingspunt vermag te zijn. Geen alleransvriend. dat zou karakterloosheid onderstellen, maar iemand wiens woord wogt bij al zijn politieke medestanders, ongacht de ver schillen van nuance. Wie hoopte op een bespoe.iiging van het proces, dat eenmaal de R. E Staatspartij, ïLaar menschelijke berekenin, ook in ons land uiteen zal doen gaan, al. nu mgr. Aengenent de geestelijke leidng kreeg van de belangrijke diocese Haarhn zijn onge duld moeten weten te beteuglen. De „noodzakelijkheid" van een samen werking met de sociaal-demcraten, waar van mgr. Nolens in Novembeil926 gewaag de, is door deze benoeming ongetwijfeld ft&ar een verder plan verschven. Maar niet alleen daarom is de benoeming van mgr. Aengenent van beteekenis. Ook voor den niet-roomsche. Men mag van den man van studie, die mgr. Aengenent is, ver wachten, dat hij van eerbied voor anderer overtuiging zal weten te doen blijken, wan neer dat noodig is en de aanraking, die hij had met zeer uiteenloopende kringen van ons volk wettigt het vermoeden, dat zijn beleid als Haarlemsch bisschop mede zal worden bepaald door het verlangen maat schappelijke tegenstellingen zoo draaglijk mogelijk te maken. De sociale vrede is door deze benoeming dan ook ongetwijfeld gediend". EEN BENOEMING VAN „GROOTE, ALGEMEENE BETEEKENIS". De Rotterdammer zegt, dat de be noeming van mgr. Aengenent tot Bisschop algemeene beteekenis heeft. Het Anti-Re volutionaire blad schrijft o.m.: „Prof. Joannes Dominicus Joseph Aen genent is een der bekendste roomsche theo logen en sociologen van ons land, en een vooraanstaand persoon in de R. K. sociale Verschenen zijn van zijn hand vele wer ken op sociologisch gebied, welke ook in protestantsche kringen de aandacht trok ken en gewaardeerd worden. Dat deze benoeming in den kring der Roomsch-katholieke kerk de grootste be langstelling en hartelijke instemming heeft, behoeft ons niet te verwonderen, doch heeft aan buitenstaanders verder weinig te zeg gen. Maar gezien de positie, welke een bis schop in het politieke en sociale leven van zijn geloofsgenootrn inneemt, heeft deze benoeming groote algemeene beteekenis. Prof. Aengenent is een man van onge wone capaciteiten. Wie, zooals wij, met hem samengewerkt heeft in eenigen tak van Christelijk-politieke of sociale actie, zal om het zeerste zijn heldere adviezen, zijn Christelijke overtuiging en vriendelijke hartelijkheid en zijn warm sociaal gevoel waardeeren. Hij was dan ook de eerste professor in de sociologie en had met zijn vriend Prof. Aalberse vele jaren de leiding in de R. K. sociale actie. En het zal ongetwijfeld op de verdere ontwikkeling van het politiek-sociaal leven van ons volk van invloed zijn, dat deze ge weldige verdediger van de samenwerking der Christelijke volksgroepen een zóó in vloedrijke plaats in zijn kerk verwierf. Daarom trekt ook in niet-roomschen kring deze benoeming, die anders nauwe lijks onze aandacht zou hebben, thans zoo terecht en zoo ten volle de belangstelling". De benoeming. Men seint uit Rome d.d. 30 Juni aan de „Msbd." De „08servatore Romano" publiceerde Zaterdagavond de benoeming van Mgr. Aengenent tot Bisschop van Haarlem. Een huldiging te Delft Gisterenmorgen is in de vier parochie kerken van Delft van den kansel medege deeld, dat de Zeereerw. Deken van der Cammen en de Pastoors de medewerking der parochianen inroepen, om aan Mgr. J. D. J. Aengenent, namens Katholiek Delft, waarmede Zijn Hoogeerwaarde met zooveel relaties van zijn prille jeugd tot op het huidige oogenblik nbg verbonden is ge weest, een geschenk aan te bieden. De geloovigen zullen een desbetreffende circulaire ontvangen, welke men ingevuld met een bedrag naar ieders vermogen, kor ten tijd later aan de huizen hoopt te halen. Het ligt verder in de bedoeling om Mgr. Aengenent na zijn Consecratie tot Bisschop plechtig te Delft te huldigen. KARDINAAL TACCI. t Een particulier telegram uit Rome meldt aan de „Msbd.", dat kardinaal Gio vanni Tacci overleden is. Kardinaal Tacci werd den 12den No vember 18G3 te Mogliano in het diocees Fermo geboren. Op 22-jarigen leeftijd priester gewijd, werd hij reeds op 32-jari- gen leeftijd bisschop van Citta della Pieve. Den 19den December 1904 koos Pius X hem uit voor den hoogen post van Aposto lische delegaat van Constantinopel, met den titel van aartsbisschop van Nieea. Al dus werd hij, tegelijk met den Ordinarius der Latijnen, de rechtstreeksche vertegen woordiger van het Pauselijk gezag bij de godsdienstige leiders der andere ritussen. Als zoodanig moest hij door bemiddeling van den Franschen gezant te Constantino pel met de Hooge Porte in verbinding tre den. Deze situatie was buitengewoon deli caat, daar frankrijk juist de betrekkingen met den H. Stoel verbroken had, maar de tactvolle beminnelijkheid van den Pause lijken delegaat wist alle moeilijkheden te overwinnen. Niet minder pijnlijk was de taak van mgr. Taeci, toen hij, na den 31sten Decem ber 1907 tot nuntius te Brussel benoemd te zijn, in 1914 den Duitschen inval in België medemaakte. Met zijn moreel gezag heeft hij toen onmetelijk veel goeds gedaan om ongelukkige Belgen en Franschen van ge vangenis en dood te vrijwaren. Sinds d°n 29sten April 1911 was hij te vens Apostolisch internuntius voor Neder land. In 1916 riep Paus Benedictus XV hem naar Rome om hem achtereenvolgens tot majordomus en in 1918 tot piefp.et der Apostolische paleizen te benoemen. Kardinaal gecreëerd in het Consistorie van 13 Juni 1921, in-eeg hij den titel van S. Maria in Trastevere. Kardinaal Tacci behoorde tot de Con- gregaties voor de Oosterschc Kerk, het H. Concilie, de Propaganda Fide, de Ceremo nieën en de Buitengewone Kerkelijke Aan gelegenheden. LEIMUIDEN. GEMEENTERAAD. Landbouwverloven. De hooge keurloonen. De Raad dezer gemeente kwam Donder dagavond te negen uur in openbare verga dering bijeen. Na opening door den voor zitter, worden de notulen en de ingekomen stukken voorgelezen. Ter tafel wordt gebracht een schrijven van de weduwe Visser geboren Visser, wonende te Apeldoorn, waarin zij verzoekt ontheven te worden van haar aanslag in de Verlichtingsbelasting over het jaar 1928. Na voorlezing van dit schrijven brengt de Voorzitter ter tafel een uit spraak van den Hoogen Raad der Neder landen. Uit de uitspraak van den Hoogen Raad blijkt, dat rekening moet worden ge houden met plaatselijke omstandigheden. De Voorz. stelt voor afwijzend op het verzoek van de weduwe Vis3cr te beschik ken. De weduwe zal dan wel in beroep gaan bij den Raad van Beroep, waarna de ge meente appèl kan aanteekenen bij den Hoogen Raad. Aldus besloten. in behandeling komt een schrijven van den Inspecteur van het L. O. te 's-Graven- hage, waarin verzocht wordt een verorde ning krachtenB artikel i der Leerplichtwet te laten vaststellen door den Raadz rege lende de land- en tuinbouwverloven. Aangezien de laatste tijden bij Hoofden van Scholen aanvragen kwamen om land en tuinbouwverlof en deze verordening wettelijk is voorgeschreven, is bij de ver schillende hoofden der scholen gevraagd, welke termijnen zij het beste achten om vast te stellen. De adviezen van de verschillende hoof den der scholen zijn vrijwel hetzelfde. Eerste tijdvak verlof vangt aan 25 Mei voor twee weken achtereenvolgend, de tweede termijn 1 October voor twee weken eveneens achtereenvolgend. Goedgekeurd. In behandeling komen eenige compta bele besluiten, dienst 1927, in verband met de afsluiting van den dienst. Na voorlezing daarvan worden vier comptabele besluiten goedgekeurd. Een aandeel (no. 13), groot 100 van de geld- leening, oorspronkelijk groot 3000, wordt uitgeloot. Bij de rondvraag wijst de heer Heenk op de dure keurloonen; hij zou die gaarno verlaagd willen zien. De Voorz. deelt mede dat zoo juist een schrijven is ingekomen van de gemeente Rijnsaterwoude, waaruit blijkt dat op voorstel van den heer VAn Tol het verzoek aan B. en W. van Leiden is gericht, wijziging te berengen in de keur loonen en wel met ingang van 1 Januari 1929. Aan dit schrijven wordt adhaesie be tuigt. R0EL0FARENDSVEEN. Kapelaan Weber. De weleerw. heer A. "Weoer gaat de parochie verlaten en is door de geestelijke overheid uit Hongarije benoemd tot kapelaan te Sdndr in Honga rije. Woensdag zal zijneerw. vertrekken. Kap. Weber heeft slechts 9 maanden in de parochie Roelofarcndsveen vertoefd. Kap. Weber uit Hongarije heeft zijn theo logische studies gemaakt op het Groot-Se minarie te Warmond. Verleden jaar is Zijneerw. te Haarlem priester gewijd. ALPHEN AAN DEN RIJN. Ziekenkassen. In het Nutsgebouw al hier werd Zaterdag de 11e jaarvergadering gehouden van het Ned. Verbond van Zie kenkassen in de Prov. Zuid-Holland. Het hoofdbestuur werd des morgens te tien uur door B. en W. ter gemeentehuize ontvan gen, waarbij verschillende ververschingen werden aangeboden. Daarna ving om 11 uur de algemeene jaarvergadering aan, welke door de besturen van 47 afdeelingen werd bijgewoond. De bijeenkomst welke een zeer geanimeerd verloop had, werd geopend door den Burgemeester Dr. H. J. Lovink. Ernstig ongeluk. Onze plaatsgenoot J. W. van Os, veehandelaar in de Halveraak alhier, reed Zaterdagmorgen per motor fiets aan Gouwsluis langs het Jaagpad. Hij had daarbij de onvoorzichtigheid om te kij- ken. waardoor hij in flinke vaart tegen een bakkerswagen aanreed. De gevolgen laten zich denken. De motor sloeg over den kop, terwijl de berijder bewusteloos op den grond bleef liggen, v. O. werd binnenge dragen ten huize van v. H. aldaar. Dr. v. W. en Schr. verleenden geneeskundige hulp. Het bleek, dat v. O. behalve een kaakfrac- tuur tevens een schedelbreuk had bekomen. Zijn toestand is, hoewel direct niet levens gevaarlijk, toch zeer ernstig. Een amateur-inbreker? In den nacht van Vrijdag op Zaterdag werd weer ge tracht in te breken en wel in het kantoor van de firma Sprey. Voor zoover kan wor den nagegaan worden geen waardevolle zaken vermist, zoodat de amateur-inbreker ook hier weer fiasco leed. Aanrijding. Een auto reed Zaterdag morgen tusschen de Gouwsluische bruggen de groentenwagen van B. Looman door de ruiten van den sluiswachter v. G. De scha de werd geregeld. Te water. Zaterdagmiddag geraakte een 6-jarig zoontje van den heer B. in de Spoorvaart. Op het hulpgeroep van eenige vriendjes kwam A. B. toesnellen die te water sprong en den drenkeling uit zijn gevaarlijke toestand op het droge bracht. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 3 Juli. Hilversum, 1060 M. 12.302.Lunchmuziek door hot Trio Groeneveld. 6.-7.15 Dinerconcert door het Trio Ver- li ey. 7.15—7.45 Lezing door Ir. J. J. de la Fontaine Schluiter: Bacteriën en schim- mels. 8.9.Orgelconcert door Jan Zwart in de Hevr. Evang. Luth. Kerk te Amster- dam. 9.05li.Populair concert door het Omroep-orkest o.l.v. Nico Treep. Louis Contran, humorist. 1010 Persber. Huizen, 340.9 M. N a 6 a u r 1870 M. (Uitsluitend K. R. O.-uitzendingen). 12.30—1.30 Lunchmuziek door het Trio JWinkels". 6.7.Dinermuziek. 7.308.Cursus Kerklatijn door Leo Speet. 8.Internationale Radio-avond. Ter ge legenheid van de bestuursvergadering van liet Internationaal Vakverbond, welke op 3 en 4 Juli te Utrecht zal worden gehou den, zullen de bestuursleden van het I. C. V. tot de Katholieke en Christelijke Ar beiders aller landen spreken over: Inter nationale Solidariteit. Verder medewer king van het K. R. O.-trio, bestaande uit de heeren K. Stoete, viool, B. Pelsier, cel lo, F. Boshart, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Lichte muziek. Kwartet. Ia20—2.20 George Boulanger cn zijn or kest. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Vacantiepraatje. 5.35 Kindertuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Lezing: Saving the mothers. 7.35 Bach's pianomuziek. 7.45 Lezing: The engine for the road vehicle. 8.05 Concert door de militaire band. 8.20—8.50 Lezing: The different kinds of dress. 9.20 Nieuwsber. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsber. 10.— Vaudeville. Dans-orkest en variëté- artisten. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.5011.Gramofoonmuziek. 4.055.05 Orkestconcert. 9.0511.20 Symphonieconcert. Versterkt orkest en solisten. L a n g e n b e r g, 469 M. I.252.50 Orkcwtconcert. 4.306.05 Concert voor de jeugd. 6.207.15 OrkeBtconcert. 8.30 Vocaalconcert. Zeeien, 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.3510.20 Symphonische walsen en ge zongen concert-walsen. Hamburg, 395 M. 4.35 Declamatie en zang met pianobegel. 6.20 Walsconcert. 8.20 „Die Nurnberger Puppe", kom. opera in 1 acte van Adam. „Der Ehemann vor der Tür", operette van Offenbach. „Die Schone Gaïathe", Suppé. II.20 Sluiten. B r u s s e 1, 509 M. 5.20 Gramofoonmuziek. 5.50 Orkestconcert. 6.50 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.2010.35 Concert in den dierentuin y, Antwerpen. feuilletin. HET HUISJE IIN '7 RAVIJN ■li) Uit het Engelscl door Headon HilL 8® .geen aansporhg noodig. Ze •ja P- hn n°°r Va^er (en koestal en r 0 q °g,gie. ®en. verwoecfe aanval deed tof rlA* o Mapleton. Ze riep het dier Wfc mtusschen tas Lord Pur- W« h? t" Jgend den tocht neTvtnchetrdenW6g'0<t''P^ *- Mapleton droeg than, we„ zijn „nor en had andere kleeren aangetrokken Uiterlijk was er niet de minst. over- eenkomst tusschen hem en den man die een uur geleden een bezoek op de Abbev had gebracht. De snor was een kunstwerk, een „chef d'oeuvre" van een heer die een ruim inkomen trok uit het vervaardigen van welgedachte en welgeslaagde vermom mingen, ten behoeve van lieden, wier be drijf kleinere of grootere botsingen met de wet meebracht. Deze expert had onmiddellijk begrepen dat het maskeeren van diens wreeden mond en vooruitstekende tanden een ge heel ander type van Dempster Legrand zou maken en zijn duivelsch uiterlijk zou den veranderen in een dat alleen niet erg aangenaam was, een beetje onbenullig. Ge heel in den rol van natuuronderzoeker nam den heer Mapleton zijn hoed af. Dank U wel, zei hij, alsof hij een beetje gegriefd en zenuwachtig was. Ik begon heusch een beetje bang te worden. Uw hondje ziet er zoo boos uit. Lord Purbeck's zware gestalte vulde den ingang van den stal en zijn strengen blik gleed voorbij den spreker en vestigde zich °P den hoek van de schuur, waar Mapleton bezig scheen te zijn geweest, want de in gang naar den tunnel was open. U schijnt er eigan groeven op na te houden, zei de Graaf. Als eigenaar van het huis van juffrouw Calloway en als be zitter van de marmergroeven zou ik graag willen weten wat dit te beteekenen heeft. Mapleton lachte. Ja, uw lordschap heeft me gesnapt, antwoordde hij. Ik moet be kennen dat ik me aan een overtreding heb schuldig gemaakt enha! ha! in uw groeven ben binnengedrongen. Ik zal U zeggen waarvoor en roep uw clementie in. Ik verzamel versteende overblijfselen uit oudere tijden. Een van mijn beste jacht velden was de groeve, tot U deze voor het publiek sloot. Toen ontdekte ik toe vallig dezen ingang en heb hem sedert dien tijd altijd gebruikt. Maar deze ingang staat in generlei verbinding met de groeven, zei Lord Pur- beck ongeloovig. Dat weet ik niet, ik heb natuurlijk al tijd het gedeelte, waar gewerkt wordt, ver meden. De twee mannen keken elkaar een tijd lang zwijgend aan, de overtreder met iets van gehuichelde respect, maar ook met verwarring in zijn blik, dat hem, als man van de wetenschap wel gratie en verdere toestemming verleend zou worden. U was van plan nu naar beneden te gaan? vroeg Lord Purbeck botweg. Als U het me toestaat, ja. Ik ga met u mee. Toen veranderde Mapleton's houding. Een gejaagde blik kwam in zijn sluwe oogen en zijn stem beefde een beetje toen hij zei Ik zou u niet aanraden naar beneden te gaan. Het loopt er moeilijk en er zijn diepe kuilen en gateu. Matige, die oogensckijnlijk onverschillig had geluisterd en zich, om zich een hou ding te geven, met Doggie had bezigge houden, mengde zich opeens in het ge sprek. Wat zou U daar beneden moeten doen, vader. Tante Drusilla zal al wel thuis zijn uit de kerk en niet begrijpen waar we blijven. Kom, laten we naar huis gaan, an ders zullen we te laat zijn voor de lunch. Lord Purbeck had den ernstigen blik* in zijn dochters oogen gezien en stemde toe. Dan eens een anderen keer, als ik al leen ben, knikte hij tot Mapleton en volg de Madge, die al op het rotspad stond. Ze spraken geen woord, tot ze buiten het ge hoor van Mapleton waren. Toen barstte Madge uit: Hoe kon U vader; Die man is wanhopig en gevaarlijk. Iedere zenuw aan hem trilde van woede. U zoudt nooit levend boven zijn gekomen! Zag U het pak, dat hij in zijn handen had, toen wij binnenkwamen? ging ze voort. Ik heb niets anders gezien dan het duivelachtige gezicht van dien kerel, ant woordde de Graaf. Nu, ik heb het wel gezien en door een scheur in het papier zag ik een glimp van Bessie's Zondagsche jurk. Dat is bewijs ge noeg dat Bessie er niet in op reis is ge gaan! Ik ben er zeker van dat hij haar daar beneden gevangen houdt en waar schijnlijk mijnheer Yeldham ook. Groote God! riep Lord Purbeck, ter wijl hij zijn bezweete voorhoofd afwischte, we kunnen ze daar toch niet laten en zelf rustig naar huis gaan om te lunchen! Natuurlijk niet, ik ga naar de groeven om Budge te halen met een ploeg mannen. Dan kunnen we Mapleton veiliger volgen. Ik kom direct met hem terug en ondertus- schen blijft U hier en houdt de hut in het oog. Maar als M,apleton weggaat voor we er zijn, blijf hem dan uit den weg. Ik ben overtuigd dat hij gevaarlijk is! De graaf zette zich gewillig op een laag muurtje terwijl hij een sigaret-te aanstak en Madge ging verder. Ze voelde hoe cri- tiek de toestand was en ze beefde zoo dat ze voor het eerst in haar leven het gevoel had, alsof haar krachten haar begaven. Maar het besef dat iedere minuut waar de had, vuurde haar aan en in weerwil van haar bijna verlammende angst doorstroom de haar de wondere, ontroerende zeker heid, dat zij den man liefhad, dien haar vader zoo trouw had bijgestaan in zijn excentriek avontuur. Ze vroeg zich schuw af of ze zelf de oorzaak van zijn toewijding kon zijn; het eene oogenblik voélde ze een koude twij fel, maar het volgende doortintelde haar een trotsche zekerheid. Toen ze den top van den rots bereikt had, moest ze even blijden staan om adem te scheppen. Dog gie, de tong uit den bek, ging naast haar op het gras liggen. Yoor haar lag de glin sterende blauwe zee en de oneffen kust en ze zag dat de boot nu geen halve mijl meer van den pier verwijderd was, die van bet punt, waar ze stond juist zichtbaar was onder den geweldigen rotswand. Hun laat ste lading was aangekomen! Opeens wer den haar gedachten onderbroken door een onheilspellend geluid dat haar in de ooren klonk als de stem van dood en verderf! Ergens, diep in het ingewand der rotsen, klonk een doffe, gedempte donder, ge volgd door een scherp gekraak. Toen was alles stil. Met een kreet van wanhoop rende Madge naar de keeten in een vaart al^of haar eigen leven in gevaar was. HOOFDSTUK XXIX. De ontknooping. Nog voor ze de keeten bereikt had, zag Madge een man naar de poort rennen. "Wat is er gebeurd, Cooper? hijgde ze. Ik weet het niet precies, antwoordde de man niet een bleek en verschrikt ge zicht. Mijnheer Budge heeft me uitge stuurd om zijn Lordschap op te zoeken. "We hebben de Abbey opgebeld, maar hij was er niet. Er is iets gebeurd in schacht no. 4, maar wat-, weten we hierboven nog niet precies. Alles schudde als bij een aardbeving. Madge deelde den delver mede wnsj- bij haar vader kon vinden en ging zelf haas tig Budge zoeken. Maar hij was niet op het kantoor en ze daalde in de groeven af, waar zij den weg op haar duimpje kende. Ze wist dat de schacht, die de werkman genoemd had, niet behoorde tot die, w >ar- in gegraven werd en dat die ook niet ge bruikt werd voor het verbergen v-n smokkelwaar. Het gedeelte van de groe%e dat in gebruik was, was dag en nacht elee- trisch verlicht, maar toen Madge bij schacht 4 kwam, zag ze dat deze geheel in het duister lag, uitgezonderd de weerkant* sing van den flauwen schijn van de lan taarns van een aantal mannon, die aan het eind van de lange gang bezig waren. Een eigenaardig-scherpe geur vervulde do, lucht; er klonk een verward gegons van heesche stemmen en het rammelen van ijzer op steen. Toen ze naderbij kwam, za§ ze een groep dclvers in koortsachtige haast bezig met houweelen en spaden. Toen ze binnen den lichtkring van do lampen ver scheen, kwam John Budge op haar toe. Er ia niets ernstigs gebeurd, maakt U zich maar niet ongerust; stelde hij haar onmiddellijk gerust. De Duivel zelf is aan het werk geweest in de „Duivels- kloof" op dezen Zondagochtend, maar de Goede God heeft voor zijn kinderen ge zorgd en dat is meer dan van den Duivel in dit geval gezegd kan worden. Mapleton zal zichzelf wel in stukken en brokken heb ben laten springen, maar kijk, daar hebt U Bessie, die alweer bijkomt en mijnheer Yeldham hebben we ook zoo metoen uit! We hebben al met hem kunnen spreken cn we zijn bezig een gat te graven om hem naar boven te krijgen. Hij heeft ge zegd dat hij niet gewond is, en dat hij al leen maar wat rust noodig heeft om zijn Japansche kunsten weer op mij te kunnen probeeren! (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5