BureauxRAPENBURG No. 10 - LEIDEN BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. MAANDAG 2 JULI 1928 No. 5913 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt i1] vooruitbetaling Voor Leiden 19 centper week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 2C©ent per week 12.60 per kwartaal. Franco per poet f2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zodagablad 1b r»or de Abonné'a ver» krijgbaar tegen betalig van 60 c' per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlke nummerf 5 ct., raefc Geifllnatreerd Zondagsblad 9 ct. DU blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. D TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTl Oowone advortentlön 3P cant par fOfldy Voer Ingezonden Medédeelingen wordt het n dubbele van bet tarief Berekend. Kleino advertentiën, van ten hoogste 30 woorden, waarioij betrekkingen vt>rden aangeboden of gevraagd, huur en vciJ huur, koop en verkoop f0.50. fj Dit nummer bstaat uit twee bladn. V Godsdienstige ezinnen Van meerdere zijden wrdt geconstateerd het schijnt dus een fit te zijn dat de resultaten van het nddeibaar en voor bereidend onderwijs ahteruitgaan. Het „TJtr. Dagblad", naspeurende, wat hiervan de oorzaken innen zijn, noemt er twee: Overdrijving van s p r t, overdrijving .van genoegens. Dat deze waarnemin juist is, zal nie mand kunnen tegensprcen. Nadeelig voor studieust en studieijver moet zijn de overdreva sport-beoefening, de sport-hartstocht. de sport-adoratie. Bij velen komt de waardering van studie succes jLchter de waareering van sportivi teit; op wie op het gortveld no. 1 is, is men jaloersch, niet opwie de eerste in de klas is. En een even ernstij nadeel is het over dreven uitgaan. Het Utr. Dagblad" wijst er 'op, dat do opdrijvig van het uiterlijke, de oudc-mannetjes-acHge gewichtigdoene rij in zaken van pleiter- zoo ver gekomen is, dat in een Haagse! gymnasiastenblaadje voorschriften wordengegeven omtrent het dragen van een „smjking" bij een avond feest van kinderen, de de korte broek nog nauwelijks waren ontgroeid. Een derge lijke dwaze vertooninj wordt nageaapt van wat oudere jongelui, lie student zijn, spe ciaal van roemruchte Studentencorpsen, waarin dronkemans- u oudmannetjes-ma- nieren elkaar afwisscln! De waarneming va: het „Utr. Dagblad" is juist, maar niet voledig. Terecht wijst het JIuisgezin" er op, dat tot de moreele inzinkiig nog een factor bij draagt, waarvan het „Utr. Dagblad" niet rept. al moet die het lij zijn beschouwingen toch voor den geest lebben gestaan. De factor godsdient. En het blad vervogt: ,.Deze factor, hoofdlement in het christe lijk gezin, drukt ook <en kinderen een stem pel van levensernst ïp en houdt hen van veel afwijkingen afgodsdienstig opgevoe de kinderen leven u:, denken en bewegen zich in een andere sèer, dan die uit de ge zinnen, waar de goddienst noch levensleer, noch teugel, is. Indien de maatschppij blijft verkeeren of zelfs voortschrijdt op den weg van ont kerstening, indien d samenleving steeds meer een beeld biedt lat op het heidensche Home gelijkt, zal de loreele inzinking niet te stuiten zijn en zalook de intellectueele daarmee gelijken tredhouden Voor de ouders is er alle reden in te grijpen," zich voor zwikheid te hoeden en, vóór alles, zich zelf t< herzien. Ook hier is het vooneeld sterker dan het woord, en heeft dit laatste weinig kracht, als het niet door het eerste wordt gedra gen". In en door de g ot s d i e n s t i g e ge zinnen moet de maefechappij van onder gang op elk terrein worden gered. ENGELAND. KERK EN STAAT IN ENGELAND. Een merkwaardige stap. Engeland is in beweging gekomen door het gezagvol optreden van den Anglicaan- schen bisschop van Winchester, dr. F. J. Woods, die, zonder de bestemming van de Kerkvergadering af te wachten in zijn bis dom godsdienstoefeningen heeft voorge schreven in een vorm zooals zij bepaald Z1J0 het Gebedenboek, dat pas door 't La gerhuis verworpen is. Zoowel in het parlement als onder de bisschoppen, die dezer dagen vergaderden, heeft dr Woods optreden veel ontstem ming gewekt. Ur. Woods, die zoon van een anglï- caansch geestelijke is, is in 1872 geboren hij was van 1916 tot 1924 bisschop van Pe terborough en heeft veel geschreven over <lc herziening van het gebedenboek en over de Anglicaansche verhouding tot Home. HONGARIJE. Een communistisch complot. Talrijke arrestaties. Volgens mededeelingen van het blad „A Mai Nap" is de politie van Boedapest een grootsch aangelegd ocmmunistisch complot op het spoor gekomen. Een groot aantal personen men noemt het cijfer 30 is reeds gearresteerd. Talrijke huiszoekingen hadden plaats, waarbij vele brieven en do- 'cumenteii in ,de Bussische taal in beslag werden genomen. Naar verluidt, zou het de politie van Boedapest gelulct zijn, de dra den te ontdekken, die Bela Kun van Wee- nen uit naar Hongarije gesponnen heeft. De gearresteerden zijn voor het grootste deel jonge intellectueelen. GRIEKENLAND. De Grieksche crisis. De royalisten tegen Venizelos. Zooals gemeld is het Grieksche kabinet tengevolge van het optreden van Venizelos afgetreden. Volgens parlementair gebruik, moet Ve nizelos nu de taak van het door hem ten val gebrachte ministerie overnemen. De royalistische bladen te Athene bevat ten echter scherpe artikelen tegen Venize los' terugkeer tot de macht en men waar schuwt staatspresident Kondoeriotis open lijk, zich niet bloot te stellen aan het ge vaar, dat hij voor een buitengewone recht bank wordt gebracht onder beschuldiging van „misbruik van de grondwet" en „het belasten van Venizelos met de regeerings- vorming." Het extreem-monarchistisch blad „Ka- thimorini" publiceert een oproep tot de li ga der reservisten, die tijdijns den oorlog als een revolutionaire organisatie van sol daten en burgers tegen Venizelos was op gericht, doch later werd ontbonden. Het blad verlangt dat deze organisatie opnieuw in het leven wordt geroepen om Venizelos uit het land te verdrijven. Omtrent de planne van Kondoeriotis is nog niets bekend, doch het wordt mogelijk geacht, dat hij Venizelos zal belas'en met de kabinetsvorniing en hem zal machtigen de Kamer te ontbinden. POLEN. Waarom het Pcolsche kabinet hervormd werd. Maarschalk Pilsoedski heeft aan de Poolsehe pers een uitvoerig interview toe gestaan, waarin hij op zijn bekende drasti- sch.e wijze een en ander mededeelde over de beweegredenen, welke tot zijn aftreden als eerste minister hebben geleid. Hij uit te zich zeer scherp over het Poolsehe par lement en zijn arbeidsmethoden, waardoor hem zijn arbeid als minister-president voortdurend onaangenaam is gemaakt. De afgevaardigden in het parlement, zoo zcide Pilsoedski, gedragen zich daar als in een kroeg. Alleen de ministers moe ten hun fatsien bewaren; de afgevaardig den kunnen brullen, lawaai maken en zich als zwijnen en schoften gedragen. In deze atmosfeer kon ik het niet lan ger uithouden. Zelfs vliegen zouden de redevoeringen der Landdagafgevaurdigden niet kunnen verdragen. Wanneer zij die redevoeringen konden hooren, zouden zij te lui worden om te vliegen. Ik heb den staatspresident nogmaals aangeraden, behalve Bartel nog eenige personen te kiezen, die beurtelings het zware ambt van minister-president kunnen bekleeden. Ik heb hem echter tevens me degedeeld, dat ik mij in tijden van crisis gaarne te zijner beschikking zal houden. De richtlijnen van de internationale poli tiek van Polen blijven in mijn handen. RUSLAND. Russische kerkpolitiek. Het in het hooge noorden gelegen Moer- mansk is de eenige stad in .Rusland, welke geen kerk bezit. De geloovigen in deze stad wenden thans pogingen aan, om tot het oprichten eener kerk te geraken en houden tot dat doel o.m. geldinzamelingen. De communistische partij-organisatie ter plaatse ergert zich evenwel aan deze actie en heeft zich thans tot Moskou gewend met het verzoek deze inzamelingen en alle openbare propaganda voor kerkbouw te verbieden. BRITSCH-INDIE. De godsdiensttwisten in Indië. 5 dooden, talrijke gewonden. Volgens berichten uit Calcutta zijn tij dens een botsing tusschen Sikhi's en Mo- j hammedanen bij een godsdienstige plechtig heid in de nabijheid van, Khargoer vijf personen gedood en talrijke andere gewond, j CHINA. Plunderingen op den weg van Peking naar Tientsin. De Deenscho consul-generaal het slachtoffer. Sedert negen dagen is het spoorweg-, te legraaf- en telefoonverkeer tusschen Pe king en Tientsin verbroken. Eiken dag trachten auto's uit Peking naar Tientsin te komen. De soldaten van het terugtrekkende leger van Tsjang Tso Lin houden echter alle auto's aan. In verschillende gevallen wer den de inzittenden uitgeplunderd, hetgeen b.v. twee dagen geleden met den Deenschen consul-generaal het geval was. Ook de cor respondent van de „New York Times" werd van alles beroofd; slechts zijn schrijfma chine en zijn fototoestel mocht hij houden. MEXICO. De presidentsverkiezing. De candidaatdoor 20 detectives b e w a a k t. In Mexico is Vrijdag opnieuw een ge vecht geleverd tusschen regeeringstroepen en „opstandelingen", waarbij 26 „opstan delingen" gedood zijn, terwijl er 5 gevangen werden genomen. Deze werden terstond voor een krijgsraad gebracht, ter dood ver oordeeld. Het vonnis werd onmiddellijk voltrokken. Generaal Obrego:> wordt voortdurend door een 20-tal detectives bewaakt, daar men vreest, dat op hem een aanslag zal worden gepleegd. DE KONINGIN IN SCANDINAVIë. Een der berichtgevers van het „Hbld." in Scandinavië schaft: De Koningin .rinses Juliana, of, zoo als zij hier heeten gravin en freule Van Buren, hebben na een verblijf van een week in Lapland, het Toeristenhotel te Abisko. weer verlaten en zijn doorgereisd naar Noorwegen. Omtrent het bezoek aan Stockholm wordt gemeld, dat de Koningin en de Prin ses, na in clen trein ontbeten te hebben, afgehaald werden door de auto van den koning en zich begaven naar het apparte ment van onzen gezant baron Sweerts de Landas Wyborgh, Ericsberggatan 12. Zij ontvingen daar het bezoek van koning Gustaaf, die juist den vorigen dag 70 jaar geworden was, maar met luchtigen stap de trappen opliep en niet eens gebruik wilde maken van de lift. Na zijn vertrek bleven de hooge bezoekers nog eenigen tijd bij den gezant, dronken er een Holland- sche kop koffie vóór de lunch en reden vervolgens naar het Paleis, waar de ko ning haar liad uitgenoodigd te lunchen. De geheelc koninklijke familie was hier aanwezig. Alleen de kroonprins en zijn echtgen., die ongesteld was, die in het slot Uldihedal nabij Stockholm vertoeven, ont braken wel waren aanwezig hun drie zoons, Prins Gustaaf Adolf, Prins Sigvard, die student is te Uupsala en de jonge Prins Bertil. Ook de Belgische kroonprins en Prinses Astrid, die juist in Zweden ver toefden, waren aanwezig evenals de broe ders van den koning. Na het bezoek ten paleize, dat langer duurde dan verwacht was, gingen de Ko ningin en Prinses Juliana, door niemand herkend en begeleid door onzen consul- generaal te Stockholm, den heer Imminck, wat winkelen en eenige inkoopen doen. Tenslotte werd een auto aangeroepen en keerde het gezelschap terug naar het sta tion om de reis naar het noorden voort te zetten. Het Noorsche Telegraafbureau meldt uit Oslo, dat Koningin Wilhelmina Zater dagmorgen met het a.s. „Dronning Maud" te Trondhjem zou aankomen. De Koningin zal haar reis per spoor vervolgen, in haar eigen rijtuigen en slaapwagen, te harer be schikking gesteld door de Noorsche staats spoorwegen, naar het hotel Fefor in het Gudbrandsdal, waar de Jyoningin hetzelfde gebouw zal krijgen als verleden jaar. De Koningin zal een paar weken te Fefor blij ven; omtrent de verdere plannen is nog niets bepaald vastgesteld. Prins Hendrik zou Zaterdagavond te Oslo aankomen en gisteren naar Fefor doorreizen. R.-K. WERKLIEDENVERBOND. Dezer dagen vergaderde het bestuur van het R.-K. Werkliedenverbond. Vast gesteld werd de positie van het Verbond tegenover het Reisbureau „Rotala Neer landica". Besloten werd &an dit Bureau mede te deelen, dat het Verbond met dit Bureau, evenmin als met andere particuliere in stellingen, financieele of moreele relatie wenscht, en dat alleen, indien het wen- schelijk wordt geoordeeld voor de techni sche regeling ecner reis gebruik te maken van een reisbureau, daarvoor „Rotala Neerlandica" in aanmerking kan komen, mits de aanbieding minsters even voor- deelig is, als die van ander reisbureaux. Voor kennisgeving werden aangenomen: een tweetal brieven der R.-K. Staatspartij inzake wctelijkc regeling der werkloos heidsverzekering, een brief van het Ned. Verbond van Werkgevers inzake het be kende overleg tusschen dit Verbond en de akcentrales, een tweetal brieven van de Directie der Ned. Spoorwegen en den Minister van Waterstaat omtrent de re ductie op tarieven voor groote gezinnen en omtrent de consumptie-prijzen in de der de klasse-restauraties der stations. Besloten werd in 't leven te roepen een commissie van deskundigen, welke het Verbondsbestuur zal hebben te adviseeren omtrent het brengen van kunst onder het volk; aan de katholieke organisaties van werkgevers, boeren en middenstanders gelegenheid te geven tot het benoemen van leden in de commissie, welke tot taak heeft te prae-adviseeren omtrent een be hoorlijke pensioneering voor alle arbei ders. In het bestuur van „Herwonnen Levens kracht" werden ingevolge de statuten dier instelling benoemd de heeren A. v. Ha- mersveld en J. A. Schutte. Besprekingen werden gevoerd omtrent het met 't oog op de komende wetgevende periode samen te stellen program der R.K. Staatspartij. Het verloop der jongste Arbeidseonfe- rentie te Genève werd uitvoerig bespro ken. Het beleid van Minister Lambooy. Verschil van inzicht. Volgens het Voorloopig Verslag der Eer ste Kamer had een lid bezwaar tegen do wijziging, voorgesteld in art. 20, eerste lid, der Dienstplichtwet. Vele leden waren van oordcel, dat de Minister zich te veel van zijn oorspronke lijke plannen had laten afbrengen en dat hetgeen thans van het ontwerp was over-, gebleven, niet meer was dan een omhulsel zonder inhoud. Ten zeerste werd betreurd, dat deze bewindsman had toegegeven ten aanzien van het eertijds door hem zoozeer geprezen plan-Posthuma-Boele en den openingstijd in de kazerne. Verscheidene led en zagen daarin zeer beslist een abso luut gemis aan gouvernementeele kracht. De vermoedelijke houding, de overtui ging, dat anders in do Tweede Kamer geen meerderheid voor de voorstellen te verkrijgen ware geweest, kon naar hun meening niet aangevoerd worden als ver ontschuldiging voor het gebleken gebrek aan standvastigheid. Eenige leden vergele ken den Minister met een krijgsman, die op de vlucht slaat vóórdat de veldslag be gonnen is. Deze leden laakten ten zeerste de handelwijze van den Minister. Enkele leden merkten daartegenover op, dat het veeleer toegejuicht moest wor den, wanneer een Minister zich laat over tuigen door behoorlijke gefundeerde argu menten. Sommige leden sloten zich hierbij aan en zagen in de houding van den Minister venmin zwakheid, maar lofwaardige be reidheid om met de Volksvertegenwoordi ging overleg te plegen Eenige leden merkten op, dat indien een parlementair Kabinet aan het bewiud wa re geweest, een gebeuren als het boven be sprokene niet mogelijk zou zijn geweest. Nu moest de Minister, onzeker van een parlementaire meerderheid, genoegen ne men en nam hij ook genoegen met wat hij krijgen kon, terwijl naar de meening dezer leden bij een parlementair kabinet de Tweede Kamer ongetwijfeld zich meer gericht zou hebben naar het inzicht van den Minister dan thans het geval is ge weest, waar de Minister zich richtte naar het inzicht eener toevallige meerderheid in de Ivamer. Uit het loodgietersbedrijf. Onderhandelingen. Vrijdag zijn onder leiding van den Bijksbemiddelaar, den heer H. A. van IJsselsteyn, besprekingen gehouden tus schen vertegenwoordigers van de bij de staking betrokken werkgevers en werkne mers in bet loodgietersbedrijf. De onder handelingen zullen aanstaanden Woens dag worden voortegezet. Uit de sigarenindustrie. Onderhandelingen. Donderdag is de conferentie tusschen de arbeiders- en werkgeversorganisaties in dc sigarenindustrie voortgezet. Omtrent de besprekingen konden geen mededeelin gen worden gedaan, aangezien de onder handelingen nog niet tot een einde zijn ge bracht. Woensdag a.s. zal weer een be spreking plaats vinden. Helders Burgemeester vraagt ontslag. In de raadsvergadering van Vrijdag deelde de burgemeester van Helder aan het einde der vergadering mede, besloten te hebben, aan II. M. de Koningin te ver zoeken, met ingang van 15 November eer vol te mogen worden ontslagen uit zijn ambt, op grond van zijn hoogen leeftijd. Hst voornaamste nieuws. BUITENLAND. De gevolgen van de verwerping van het Gebedenboek. Eén bisschop voert het op eigen gezag in. Groote mijnramp in Frankrijk. Meer dart 50 slachtoffers. (Buitenl. Berichten, 2e blad en Telegrammen). Ernstig spoorwegongeluk In Zwitserland. (Buitenl. Berichten, 2e blad). Harde woorden over Nobile's expeditie. (Luchtv., 1ste blad). Ook de Russische vlieger Baboesjkini wordt vermist. (Telegrammen). BINNENLAND. De niet-Katholieke pers over de Bis schopsbenoeming van Mgr. Aer.genent. (2e blad). Een felle brand te Haarlem. Andere branden. (Gemengde Berichten, 2de blad). Een opium-smokkelarij ontdekt. (Gem. Berichten, 2de blad). Overleden is de Weleerw. Pater C. Cas te! eyn O.F.M. (Kerkn., 1ste blad). LEIDEN. COMMISSARIS VAN POLITIE DE HEER R. J. MEYER. Heden door den Burgemeester geïnstalleerd Hoog bezoek aan „Berg en Bosch". De Koningin-Moeder zal Maandag 9 Juli a.s. een bezoek brengen aan het R. K. Sanatoriunt „Berg en Bosch", aan den Coerenschcweg te Apeldoorn, uitgaande van de R. K. Vereen, tot bestrijding der tuberculose „Herwonnen Levenskracht", instelling van het R. K. Werkliedenver bond. Onze kinderen. (Ingezonden). Wie buiten een eigen huisje bewoont, waar in de vroolijke lentezon, de kinderen spelen en spelond groeien en bloeien, ge zond naar lichaam, een frisschc blos op de ronde wangen. Wie uit eigen tuintje zijn groenten en vruchten plukt, eigen kippen kweekt en zich de gelukkige bezitter kan noemen van een kleine maar vruchtbare veestapel, hij kan zich zoo moeilijk inden ken welk een armoede, ellende en muf heid er heerschen kan in een groote stad. Hij kent niet het in-droeve van de kleine zolderwoning, waar vaders en moeders met weemoed in het hart zorgen en ploe teren voor het armoedig bestaan van hunne kinderen. Hij kan zich niet voor stellen welk een zwaard van droefheid het moederhart doorboort, wanneer zij haar lieveling ziet vermageren en verbleeken, bij gebrek aan frissche lucbt en koesteren de zonnestralen cn geen hulp kan biedeq. Wie een menschcnhart bezit moet hier helpen! Wie door God gezegend is met monter opgroeiende kindertjes, hem ge biedt de dankbaarheid hulp te bieden. Wij, die dag aan dag meeleven met do armsten onder de armen, wij die met ont roering in het hart moeders moeten afwij zen die hun kindertjes zoo gaarne al is het maar voor een paar weken naar buiten willen zenden. Wij, die zoo veel meer zouden willen doen, vooral voor de 8 t i 11 e armen uit ons groot, mooi, maar zoo veel treurigheid verbergend Amster dam, wij doen vol vertrouwen een beroep op Uwe mooie onbaatzuchtige naasten liefde Wat wij vragenNiet veel. Wij vra gen slechts adressen van monschen, die ter eere Gods in de a.s. Zomermaanden eer. gezondheid begeerend arm stadskind tot zich willen nemen voor enkele weken. Kinderen van diverse opvopding en af-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1