fofi'leerlvano^enom voojdeelige Gem. Berichten. tm vooral do kloine luiden zijn benadeeld. Persoonlijke verlichtende omstandigheden kunnen met gelden. Deze strafzaak, waar bij een groot maatschappelijk belang is be trokken, draagt het kenmerk van kwade trouw. De voornaamste verdachte is vader Woltman. Hemontbrak in materieelen zin niets. Hij had een groot vermogen, hij nchtte de bank op en bracht haar tot grooten bloei. Dit alles bedenkend, moet apr. zeggen, dat hij misbruik maakte van het vertrouwen in den meest ernstigen vorm. De wetgeving maakt het mogelijk tegen hem een gevangenisstraf voor den tijd van zes jaren te eischen. Maar er is hier een samenloop met andere feiten zoo ernstig, dat men dit feit gelijk zou kun nen stellen met diefstal met geweloleging. Spr. zal echter zijn eisch eenigszins tem peren en in overweging nemen, dat ver dachte grootendeels alles teruggaf was hij aan de bank ontnam en het daardoor aan de crediteuren gemakkelijker maakte. Eisch tegen J. J. Woltman (vader) zes jaren gevangenisstraf. Ten opzichte van den zoon (J. P. H. Woltman) achtte spr. een mindere straf op zijn plaats. Hij is nog jong en buiten zijn toedoen kwam hij in een sfeer die niet voor hem deugde. Als spr. zijn hart volgde, dan zou hij hem liefst teruggeven aan de zijnen, maar zijn plicht als O.M. gebiedt hem anders te handelen. Zijn schuld is echter veel en veel lichter. Eisch tegen J. P. H. Woltman (zoon) één jaar en drie maanden gevangenisstraf. Wat Möhring betreft, hij handelde on der den invloed van Liebermann, doch dit neemt zijn straffeloosheid niet weg. Het geval van Möhring is onbevredigend, maar hij is een man van andere standing. Hij komt op een zeker oogenblik onder den invloed van menschen zonder geweten, die hem er toe brachten het feit te plegen. Hij vervulde een belangrijke schakel in de keten, maar een schakel, die een gevoel van groote onbevredigdheid geeft. Hij is tc beschouwen als een kleine factor, die in deze zaak een rol speelde. Eisch tegen Möhring één jaar en drie maanden gevangenisstraf. VOOR DEN HAAGSCHEN POLITIERECHTER. De berouwvolle. Moe, koortsachtig, keelontsteking en dat allemaal gedurende de Pinksterdagen met het mooiste weerl Een dergelijke beproeving had W. C. L. te Rotterdam te doorstaan gehad. Maar dat was nog maar het begin van den ramp spoed dier dagen geweest. Zijn vrouw wilde graag met don auto uit, ze hadden den heelen dag al thuis ge zeten. L. liet zich overreden en met vrouw, kind, een slechten gezondheidstoestand en een geprikkeld humeur tufte hij naar W assenaar, waar hij ergens bij Meyen- deü zijn auto aan den weg zette en de familie een stukje duin opkroop om eens lekker in de zon te braden. Plotseling hoorde L. het getoeter van lijn auto en zag een man daarbij staan, die zich naderhand als opzichter van Mey- endell en onbezoldigd rijksveldwachter ontpopte en hem er opmerkzaam op maak te, dat daar geen auto mocht staan. L. was echter door zijn keelontsteking, zijn uit gaan-eigenlijk-tegen-zijn-wil en nog vele andere oorzaken daarop zoo furieus ge worden, dat hij den beambte een massa woorden toevoegde, die niet bepaald vrien delijk klonken en die er trouwens ook ge heel naast waren. Zoo had hij hem beti teld met in te vullen een naam van een gevreesde ziekte lijder, ettelijke ziekten met het woordje -lijder er achter en hem nog 'n aantal van elke menschlievendheid gespeende verwenschigen en raadgevingen toegeroepen. Hij had o.a. aangeraden: „Als ik jou baantje had, liet ik mijn teenen af hakken tot mijn kniè en mijn handen tot mijn schouders". „Ik heb al veel meegemaakt" verklaar de de „vervloekte", maar ik heb nog nooit iemand zóó hooren vloeken". „Hebt u nog iets op te merken t" vroeg mr. Klomp den verdachte". „Ja Edelachtbare, ik ben verkeerd op getreden" klonk het deemoedig. „Ik heb verschillende leelijke woorden geuit, waar van ik nu spijt heb. Ik was dien dag koortsachtig, had keelontsteking, en was geprikkeld, dat daar al weer iemand me een proces-verbaal geven zou. Want die kun je tegenwoordig overal voor krijgen en altijd. Wel twintig per dag. Ik heb wer kelijk spijt over wat ik gedaan heb, en wil den beambte graag mijn excuses aanbie den". Zoo iets hoort men niet vaak in de rechtszaal. De officier en de politierechter, beiden wisten het te waardeeren zoodat eisch en vonnis, beide 10 luidde n. Een duistere zaak. „Dat bloeien was zoo erg niet", zei het slachtoffer, dat blijkens zijn verklaring voor de politie en die van de beide ver dachten twee flinke opgeschoten Voor- schotensche jongens van de laat- sten een stevige aframmeling had gehad. „Ma-ar ze hebben je toch geslagen en gestompt en geschopt, je hebt het zelf ver klaard", „Dat is allemaal niet waar", verklaarde nogmaals het niet bepaald energiek van achter zijn brilleglazen kijkende jong- mensch. „Geen van beiden heeft me eigen lijk geraakt". „Je hoeft niet bang te zijn voor die jon gens!" bemoedigde mr. Kijken hem. Maar hij was niet bang, zei hij. „Do aam klacht was hoofdzakelijk omdat m'n klee- ren verscheurd waren, maar 't was toch niet zoo erg. Hij heeft wel naar me ge stompt, die ééne, maar of-ie me nog ge raakt heeft.... ik weerde af". Een tweede getuige wist zich ook al niet veel te herinneren„Hij dat was het slachtoffer, dat nu geen slachtoffer bleek te zijn lag op den grond", zeide deze, „maar ik heb er niet veel van gezien. Ik heb de personen nooit gekend, nooit ge zien". „Maar heb je dan niet gezien, dat deze twee hem mishandeld hebben?" INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. welke met te oveptreffeo i's(door haan prima kwaliteiten^ belachti'g lage prijzen. iaat deze bijzonden qpnstiqe koopgelegenhei'd niet ontgaan. heden aan de lichtleiding door den stroom I KALENDER DER WEEKi getroffen en van een ladder geslagen. Zijn toestand is ernstig. MAABLEMMCBSTPAAT „Ik heb het alleen gehoord 1" De politierechter vond het een eigen aardige geschiedenis en verwees op ■ver zoek van den Officier de zaak naar den rechter van instructie. De manier waarop.... De manier waarop, inderdaad, dat is dikwijls bij verbalen van belang. En dat men op een, naar eigen meening, minder faire manier wordt bekeurd, kon dat wel eens tot meer of minder heftige gemoeds- explösies aanleiding geven. Dat kén.... maar desalniettemin mdg het toch niet. Dat ondervond mevr. B. Sch. uit Lei den, die een 50-jarige controleur van de zuivelbereiding met lafaard, schooier en het bekende aan een verkouden neus ont leende woord, had aangesproken of waar schijnlijk aangeschreeuwd. De dame had in haar winkel margarine uitgestald, zonder dat op duidelijke wijze bleek, dat het margarine was. „U was zeker kwaad, dat hij U niet ge waarschuwd had", meende de politierech ter". „Neen Edelachtbare, de manier, waarop hij me verbaliseerde, daar ging het tegen; hij stond een praatje te maken met me over mijn zoontje, over mijn man, de zaak en zoo, om mijn aandacht af te leiden en toen zei ik opeens, dat ik geverbaliseerd was". „Nou dat doe-je niet!" zou Buziau zeg gen en dat meende de Leidsche kaas- en boterwinkeldame ook. Maar toch kostten de onwelvoegelijke woorden haar 15, waarmee zij dadelijk genoegen nam. „Vad." iNGEZONDEN MEDEDEEUNG. ONGELUKKEN. Autobus verbrand. Een gróót ongeluk voorkomen. Bij het uitstapje van de leden der „Han delskamer" in de Ardennen merkte, naar men aan het „Hbld." uit Maastricht meldt, een der chauffeurs, dat de wagen niet meer goed functionneerde. Hij durfde de verantwoording voor een rit in het berg-- land niet langer op zich nemen en deed de 25 inzittenden, overstappen in de an dere autobus. Hij wilde zijn wagen naar de. garage te Bek (Limburg) terugrijden. Ter hoogte van Tehge bij Spa bemerkte hij evenwel, dat de remmen weigerden. Hij liet toen den wagen in een boschkant loo- pen. Door den schok vloog de auto in brand. De chauffeur kon zich tijdig red den. De autobus brandde geheel uit. Een meisje aangereden. Een motorrijder, die niet r ij den kon. Gisterochtend is in de Pletterijstraat te 's-Gravenhage, een ernstig ongeluk ge beurd. Twee meisjes, de 12-jarige M. L., uit de Geleenstraat en de 13-jarige P. O. B. uit de Zaan6traat gingen naar school en liepen op het trottoir toen plotseling een motordriewieler den hoek om kwam en het trottoir opreed. De beide meisjes werden tegen den grond geworpen en kwamen terecht in een portiek. Het jongste kind viel met het hoofd tegen de hardsteenen trap en werd e stig verwond. Een dokter van den Geneeskundigen Dienst constateerde een hersenschudding, daarbij bloedde het kind hevig uit neus In zorgwekkenden toestand werd zij naar het Ziekenhuis overgebracht. Het andere meisje kwam er goed af. Zij viel boven op haar vriendinnetje en liep slechts eenige onbeduidende verwondin gen op. De motorrijder is door de politie gear resteerd. Heb is de 27-jarige H. A. Z„ uit de Beetsstraat, die sinds korten tijd als leerling in dienst is bij de fa. van T. aan den Dennenweg. Gisterochtend was hij met zijn patroon medegegaan om eenige boodschappen te doen. Terwijl de, patroon even weg was had de knecht aan den motor zitten prut sen, wat hem een standje van zijn baas bezorgde. Toen van T. zich weer even verwijder de in de Pletterij straat, waar hij eenige accu's moest afleveren, wilde de jongen ondanks de zoo juist gekregen waar schuwing toch even „een vierkantje maken" en het gelukte hem werkelijk den motor op gang te krijgen. Bij den bocht wist hij echter geen raad meer en verloor zijn stuur met het ge volg, dat hij het trottoir opreed en tegen de beide meisjes aanbotste. Zooals vanzelf spreekt was de knecht niet in het bezit van een rijbewijs. Autobotsing. Op den Kijksweg RoermondVenlo had een aanrijding plaats tusschen de auto-buB uit Kessel en een luxe auto. In de auto bus zaten zes personen. De bestuurder van de luxe auto kwam den hoek om en zag te laat, dat de autobestuurder sig nalen gaf. Een aanrijding kon niet meer worden voorkomen. Van de autobus bra ken vier ruiten, terwijl de luxe auto over den kop sloeg. De heer G. uit Kessel, die in de luxe auto zat, werd er uitgeslin gerd en bekwam enkele lichte kneuzingen. De inzittenden van de autobus werden al leen door glasscherven licht gewond. Een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. Een noodlottige val. De '72-jarige M. v. d. Zee te Roordahui- zum is in de schur van een hooibult ge vallen en kort daarop overleden. Aan de gevolgen overleden. De mijnwerker Fr„ die in het begin van deze maand te Rumpen onder een omval- lenden wagen geraakte, is aan de gevol gen van de bekomingen verwondingen overleden. Van de ladder gevallen. De 35-jarige werkman A. Oosthoek, ge woond hebbend aan den Zwaanhals te Rotterdam, is aan boord van het bij Wil ton te Schiedam, liggende Italiaansche s.s. „Cengio" van een ladder gevallen, doordat hij een baal cement, welke ge vierd werd, op het hoofd kreeg. Hij viel in het vier meter diepe ruim. Aan de be komen verwondingen is hij overleden. Verdronken. Te Emmer Compascuum is de 60-jarige heer P. Wind bij het visschen in hst ka naal geraakt en verdronken. Door den stroom getroffen. De gemeente-arbeider De Gr. is te Oos terhout bij het verrichten van werkzaam- De Gooische Inbrekers. De buit te Amsterdam verkocht. Het vermoeden der Larensche politie, dat de buit van verschillende Gooische in braken door de daders in de heide was begraven, is, bij een Donderdag plaats gehad hebbend verhoor der beide aange houdenen H. C. en O. J. van W., die thans gedetineerd zijn in het Huis van Bewa ring te Utrecht, gebleken volkomen juist te zijn. Uit dit verhoor is nader gebleken dat de buit, in een gonjezak verpakt, in den grond was verstopt en onlangs door de beide hoofddaders K. C. en C. J. van W. opgegraven en per rijwiel naar de wo ning van den mededader H. C. is vervoerd. In de schuur dezer woning is, gedurende den nacht, de buit, waarbij zich o.a. zilve ren schalen en biljartballen bevonden, afkomstig van de inbraak ten huize der familie Wijnschenk te Laren, benevens nog een groote hoeveelheid andere kostbaar heden, afkomstig van de inbraak in de Berg Stichting, overgepakt in een rieten koffertje, hetwelk door H. C. voor dit doel werd beschikbaar gesteld. Ko C. en Van W. vertrokken daarop met „de poet" per rijwiel naar Amster dam, alwaar het gestolene van de hand werd gedaan. Het ledige koffertje werd per bode aan het adres van H. O. te La ren teruggezonden. Door de Larensche politie worden thans uitgebreide pogingen in het werk gesteld om de verkochte voor werpen op te sporen. Uit dit zeer waardevolle bewijsmateriaal is onomstootelijk gebleken, dat de politie thans de ware daders der tallooze onopge helderde inbraken in handen heeft. De aanhouding van den thans overal gezochten Ko C. moet echter het succes nog voltooien. Een woesteling. Gisteren heeft een Letlandsche zeeman, in het hotel „Stad Riga", waar hij verblijf hield, naar alle waarschijnlijkheid in een vlaag van waanzin groote opschudding te weeggebracht. De man was op het dak van het hotel geklommen; daar zat hij in de dakgoot kroten slakend naar voorbijgan gers, die hij tenslotte met dakpannen be gon te bekogelen. De reddingsbrigade werd gealarmeerd het verkeer was intusschen in verband met het gevaar omgelegd maar zij waagde zich niet in de nabijheid van den woesteling. Na korten tijd is de man van het dak gesprongen, maar bur gers hebben hem in een dekzeil weten op te vangen. Oogcnschijnlijk zonder letsel is hij per auto van den G. G. D. naar het ziekenhuis aan den Ooolsingel overgebracht waar de patiënt ter observatie is opgeno men. Het is den politie gebleken dat de Let lander in den nacht van Donderdag op Vrij dag op het politie-bureau is gekomen, waar hij allerlei onsamenhangende verhalen op- dischte. O.m. vertelde hij, voortdurend te worden nagezeten door menschen die het op zijn leven gemunt hadden. Men heeft hem toen nachtverblijf verschaft en 's mor gens in alle vroegte werd de geneeskundige dienst ontboden. Het personeel van den dienst wilde den zeeman niet meenemen, omdat men met een geval delirium tremens meende te doen te hebben. De politie heeft den man daarna ter beschikking van den vreemdelingendienst gesteld, omdat de ho telhouder zijn gast niet terug wilde hebben In den loop van den dag schijnt de patiënt vrij te zijn gelaten, in ieder geval is hij weer in het hotel terechtgekomen. De fabrieksbrand te Doetinchem. Omtrent den brand in de electromoto- renfabriek te Doetinchem vernemen wij nader het volgende: Om 1 uur ontstond door nog niet opge helderde oorzaak plotseling brand in het monumentale fabrieksgebouw van „De Vijf", dat, mede door den hevigen westen wind, binnen een uur tijds grootendeels werd vernield. De bran<j is ontstaan in het westelijk ge deelte der fabriek. Een der teekenaren, die het middagschaftuur veelal op kantoor doorbrengt, werd verrast door een gewel dige ontploffing in den impregneerketel, die wellicht oververhit is geweest. Mot ze kerheid kan men echter nog niets zeggen. De omvangrijke administratie wist men te behouden; ook het nieuwe gedeelte der fa briek, waarin de wikkelarij en de afdeeling vleesohmachines zijn gevestigd, wist men door nathouden te behouden. De rest dezer uitgebreide fabriek, o.a. de groote mon tagehal en de geheel gevulde magazijnen, zijn verwoest. Daar juist enorme voorraden halffabrikaten, honderden nieuwe moto ren, revolverdraaibanken, machines en in strumenten voor de sterk uitgebreide pro ductie der laatste jaren waren opgesteld, werd een enorme bedrijfsschade veroor zaakt. Bij het reddingswerk of bij het vluchten uit de brandende fabriek kregen de twee werklieden Beumer en Ebbink vrij ernstige wonden aan hoofd en armen. Een onder wijzer geraakte met zijn rijwiel onder den auto van een der doktoren en bekwam een beenbreuk. De brandweer was met volledig mate rieel ter plaatse doch kon door den krach- tigen wind niet veel uitrichten. Het i3 nu reeds den derden keer dat deze fabriek zwaar werd geteisterd, eerst door het hooge water, later door een stormramp en thans door den brand. Wij vernemen nog dat de fabriek juist Donderdag tegen bedrijfsschade was ver zekerd. De directeur, de heer Hofstede Krull, is op 5t oogenblik voor zaken te Brussel. Uit de ouderlijke woning vermist. Sedert eenige dagen wordt te Bleyer- heide uit de ouderlijke woning vermist de 17-jarige M. R. Zij is zonder toestemming haror ouders verdwenen. De politie ver zoekt opsporing van het meisje. N.B. Als niet anders wordt aangegeven* heeft in deze week iedere H. Mis Gloria, en Credo. De gewone Prefatie. Dagelijks behalve Maandag, het gebed tot den Hi Geest op de laatst© plaats. ZONDAG 1 Juli. Vijfde Zondag na Pinksteren. Feest van ijet kostbaar Bloed des Heeren. Mis: RedemVsti. 2e gebed v. dl vijfden Zondag na Pinksteren; 3e v. d. oc? taafdag v. d. H. Joannes. Prefatie v. h. H. Kruis. Laatste Evangelie v. d. Zondag. Kleur: Rood. Wandelt gedurende den korten pel grimstocht uws levens in de vreeze Gods, wetend, dat gij met een vergankelijken prijs, voor goud of zilver, vrijgekocht zijt, maar met het kostbaar Bloed van het on bevlekte Lam, Jezus Christus. MAANDAG, 3 Juli. Gedenkdag der wij ding van de eigen parochiekerk. Mis: Ter- ribilis. (Zie in het Gemeenschappelijke voor Kerkwijding). Kleur: Wit. Het huis Gods past heiligheid. De H. Apostel Paulas zegt in een zijner brieven ii „Gij zijt de tempel, het huis Gods". „Waar lijk God woont in ons met Zijne heilig1- makende genade. Daarom past ook ons heiligheid". DINSDAG, 3 Juli. Feestdag van Maria's bezoek aan hare nicht Elisabeth. Mis: Salve. 2e gebed (alleen in stille H. H. Missen) v. d. H. Leo II, Paus en Belijder. Prefatie v. d. Allerh. Maagd (invullen: En U in de bezoeking). Kleur: Wit. „Wees gegroet Maria, gij zijt gezegend onder de vrouwen en gezegend is de vrucht uws lichaams". (Woorden v. d. H. Elisabeth tot Maria). WOENSDAG, 4 Juli. Zesde dag onder het octaaf v. d. H.H. Apostelen Petrus eiï Paulus. Mis v. d. vijfden Zondag na Pinksteren: Exaudi. Geen, Gloria. 2e ge bed v. h. octaaf (Zie 4 Juli); 3e van kerk wijding. Geen Credo. Prefatie v. d. Apos telen. Laatste Evangelie v. d. H.H. Apos telen (4 Juli). Kleur: Groen. Ook mag gelezen worden de H. Mis v, d. zesden dag onder het octaaf: Mihi autem. 2e gebed v. d. vijfden Zondag na Pinksteren; 3e van kerkwijding. Prefa tie v. d. Apostelen. Kleur:Rood of van, kerkwijding: Terribilis. 2e gebed v. <L Zondag; 3e gebed en laatste Evangelie y;. d. Apostelen. Kleur: Wit. DONDERDAG, 5 Juli. Mis v. d. H. An- tonius Maria Zaccaria, Belijder: Sermo. 2e gebed v .h. octaaf v. d. H.H. Aposte len; 3e van kerkwijding. Kleur: Wit. De heilige van dezen dag muntte bijzon der uit in godsvrucht tot den gekruisten Christus, het Allerheiligste Sacrament en de H. Maagd. Zeer veel heeft hij geijverd voor de openbare uitstelling van het Al lerheiligste. Bijzonder groot was ook zijn medelij den en liefde jegenjs de armen en gebrek- kigen. Meermalen is het gebeurd, dat hij hen hielp door zijn eigen kleed voor hen af te staan. En zijn huis was een waar toe* vluchtsoord voor hen. Hij werd dan ook genoemd de „vader des vaderlands". VRIJDAG, 6 Juli Octaafdag v. h. feest v. d. H.H. Apostelen Petrus en Paulus. Mis: Sapientiam. 2e gebed v. h. Octaaf van kerkwijding. Kleur:Rood. „Over geheel de aarde is hun stem uit gegaan en tot den grenzen der aarde! hunne woorden". N.B. Vandaag is geoorloofd de H. Mifi v. h. Allerh. Hart v. Jezus: Miserebitur. ZATERDAG, 7 Juli. Mis v. d. H.H. Cy- rillus en Methodius, Bisschoppen en Be lijders: Sacerdotes. 2e gebed kerkwijding^ 3e v. d. H. Willibald; 4e voor den Paus. Kleur: Wit. Deze twee heilige broeders traden na hun studiën in het klooster en lieten zich! priester wijden. Op verzoek van vorst Ras- tilan werden zij als Evangelie-predikers naar Moravië gezonden, 'waar zij aan Bul garen, Moraviërs en Bohemers het Lichts des geloofs brachten. Voor niet geconsacreerde kerken of kapellen. N.B. Als niet anders wordt aangegeven" dagelijks Gloria en Credo. Prefatie v. df ZONDAG, 1 Juli. Als boven. MAANDAG, 2 Juli. Fee st van Ma-j ria's bezoek aan hare nicht EIi- s a b e t h. MisSalve. 2e gebed (alleen in stille H.H. Missen) v. d. H.H. Processus en! Martinianus, Martelaren. Prefatie en] kleur als boven op 3 Juli. DINSDAG, 3 Juli. Mis v. d. H. Leo H. Paus en Belijder: Sacerdotes. 2e gebed v, d. Apostelen; 3e ter eere van Maria (Con cede). Laatste Evangelie v. d. Apostelen,. (Zie 3 Juli). Kleur: Wit. WOENSDAG, 4 Juli. Als boven, maar in plaats van het gebed van kerkwijding wordt gebeden het gebed ter eere van Ma» ria (Concede). DONDERDAG, 5 Juli. Als boven, maat het derde gebed wordt niet gebeden. VRIJDAG, 6 Juli. Als boven, maar geen1 gedachtenis van kerkwijding. ZATERDAG, 7 Juli. Als boven met weg^ lating van het 2e gebed. Geen Credo. IN DE KERKEN DER E.E. P.P FRAN. CISCANEN: Alles als boven in de kalender voor de niet geconsacreerde kerken, behalve: WOENSDAG. Mis v. d. Z. Raymundus Lullus, Martelaar; In virtute. 2e gebed v„ d. Apostelen; 3e ter' eere van Maria (Con cede). Kleur: Rood. VRIJDAG. De H. Mis ter eere van het Allerh. Hart van Jezus is: Egredimini. Geen Gloria. 2e gebed v. h. Octaaf v. d. H.H. Apostelen en Petrus en Paulus; Geen Credo. Prefatie van Kerstmis. Laatste Evangelie v. d. H.H. Apostelen. Kleur Wit. I Amsterdam. Ij,) ALB. M. KOK, Pr. nw,™.,,.. jjHÜ

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6