BUITENLAND. 19e Jaargang. ZATERDAQ 30 JUNI 1928 No 5912 Da ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent pet week 12.50 pet kwartaal. Bij ome Agenten 20 oent per week 12.00 per kwartaal. Franco per post t2.95 per kwartaaL Eet Geïllustreerd Zondagsblad h voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ok per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd zondagsblad 9 ct. Olt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. I) Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 u POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTl Oowona advortantlin 3P eant por r.göi Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot n dubbele van het tarief berekend. a Klein. advertentlén, van ten hoogste SO woorden, waarin betrekkingen wDrden aangeboden of gevraagd, huur «n ver» huur. koop en verkoop t 0.50. Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. DE NIEUWE BISSCHOP VAN HAARLEN Toen wij gisteren, onmiddellijk nadat de benoeming te Warmond was bekend gewor den, in Leiden en door heel ons gewest per auto de bulletins verspreidden, dat de hoogeerw. heer J. D. J. Aengenent benoemd is tot Bisschop van Haarlem toen verwekte deze tijding alom de grootste be langstelling, maar geen bevreemding. De naam van prof. Aengenent was al zoo herhaaldelijk genoemd in verband met de Bisschopskeuze De nieuwe Bisschop is bekend in héél het diocees, in héél het land, maar toch bij zonder hier, in onze streek, waar hij gedu rende 24 jaar hoogleeraar is geweest op het groot-seminarie te Warmond. Mgr. Aengenent, die meeleeft met zijn tijd, die luistert naar de eischen van het cogenblik, hij toonde ook steeds een open oog te hebben voor de belangen in zijn on middellijke omgeving, die hem volstrekt niet te gering waren, maar waaraan hij gaarne zijn aandacht schonk. Dat gisteravond de- Warmondsche bevol king aan Z. D. H. een eerbiedige ovatie bracht; dat overal de vlaggen wapperden dat was een eer-betoon, een hulde, die voortkwam m.ede uit het klare besef, dat nigr. Aengenent immer zijn daadwerkelijke belangstelling had geschonken aan de alge- meene en de katholieke belangen der ge meente. En in dit verband ook moeten wij met dankbaarheid herdenken de daadwerkelij ke sympathie, welke mgr. Aengenent heeft gegeven aan de Katholieke pers, die be strijkt het gewest, waarin hij woonde: aan onze courant! Die belangstelling werd ook gewekt door zijn inzicht in de noodzakelijkheid van een gewestelijk Katholiek dagblad in het algemeen. Over de groote beteekenis van de gewes telijke Pers schreef mgr. Aengenent in een artikel in „De Leidsche Courant" in 1920. De groote pers moge breeder en die per de algemeene katholieke vraagstuk ken behandelen, de kleine pers grijpt het katholieke leven uit de onmiddellijke omgeving en kweekt, daarvoor warmte en toewijding. En ondor welke der twee categorieën men zich rangschikke, onder hen wier belangstelling zich niet verder kan uitstrekken dan tot hetgeen in hun omgeving geschiedt, dan wel onder hen, wier beschaving en ontwikkeling mee brengt, dat hun gezichtskring ruimer is voor beiden is hetr gewestelijke blad on misbaar; want beiden wekt het op tot inniger roomsch denken en voelen, tot krachtiger deelneming aan roomsche actie in het milieu, waarin men leeft. Van zijn daadwerkelijke belangstelling voor De Leidsche Courant" in het bijzon der heeft mgr. Aengenent in den loop der jaren herhaaldelijk blijk gegeven, op vele en verscheidene wijzen. En, toen verleden jaar aan monseigneur een plaats werd aangeboden in het college van Commissarissen en daarna van Ged. Commissarissen der N. V., toen is Zijn- hoogeerw. onmiddellijk bereid gevonden, deze functie te aanvaarden. Wij behoeven niet te zeggen, dat het bestuur van „De Leidsche Courant" het beschouwd heeft als een groot voorrecht, een groote eer en een buitengewoon voordeel voor de courant iemand van de positie, die mgr. Aengenent bekleedde, en iemand met die kennis en wijsheid in zijn midden te hebben. En wij mogen monseigneur namens het Bestuur, maar ook namens allen, die hun arbeid aan de courant geven, en namens al onze vrien den en lezers nu dankzeggen voor dit openlijk bewijs van daadwerkelijke sympa thie, voor dien krachtdadigen steun! Aan dion eerbiedigen dank willen wij verbinden een belofte. In het hierboven geciteerde artikel (ge schreven naar aanleiding van de officieel© opening van het nieuwe gebouw aan het Rapenburg) schreef mgr. Aengenent o. m. ook nog het volgende: Moge dan ons gewestelijk blad D e LeidscheCourant een tijdperk van nieuwen bloei tegemoet gaan onder den zegen van het Goddelijk Hart van Jezus, welks beeltenis vandaag bij het betrek ken va*n het nieuwe huis ten troon wordt verheven. Mogen de bewoners der deke naten, voor wie ons blad bestemd is, het als" een eeretaak beschouwen op alle mo gelijke wijzen, door abonneeren, adver- tereen en propageeren, aan den bloei er van mede te werken. Wij oefenen daar door uit een apostolaat in den vollen zin des woords; want wij werken daardoor mede aan de verdieping van het Room sche leven in onze omgeving. Maar bovendien, wij zijn het ook ver plicht uit dankbaarheid voor hetgeen D e Leidsche Courant tot nu toe reeds gepraesteerd heeft. Het mag vandaag wel eens openlijk worden uitgesproken, dat De Leidsch Courant staat in de allereerste gelederen van onze gewes telijke pers; dat, wat zij geeft, behoort tot het allerbeste, wat door gewestelijke bladen kan geboden worden. Wij willen Z. D. H. de belofte doen, dat wij er naar zullen streven, met kracht, dat Hij ook als Bisschop tevreden moge zijn en blijven over „De Leidsche Courant". Van onze vaste gehechtheid aan het Ker kelijk Gezag, van ons ernstig pogen om te arbeiden volgens de Katholieke beginse len, mogen wij hier geven de verzekering aan onzen geëer'oiedigden Bisschop, mgr. J. D. J. Aengenent BELGIE. OBSTRUCTIE IN DE KAMER. Woelige zittingen. In de Belgische Kamer is het Donder dag erg woelig geweest bij het vaststellen van de agenda voor de volgende week. Het Vlaamsch-nationale Kamerlid Declercq, ge steund door de socialisten, deed een beroep op Van Cauwelaert en diens Vlaamsch-ka- tholieke vrienden, opdat zij met hem bij de regeering zouden aandringen op de behan deling van de amnestievoorstellen voor het reces, onmiddellijk na de behandeling der begrootingen. Van Cauwelaert zeide, dat. hij, als indie ner van een amnestievoorstel, deze kwestie zoo gauw mogelijk opgelost wilde zien maar daar de oppositie van deze kwestie gebruik wil maken om haar instructie door te voe ren. kan hij zich met het voorstel der so cialisten en der Vlaamsch-nationale groep niet vereenigen. Hierop volgde een rumoerige discussie. Toen eindelijk met 98 tegen 67 stemmen tot sluiting der agenda over do discussie besloten was, deed zich bij het herhaald verzoek van Declercq tot bespreking van het amnestievraagstuk onmiddellijk na de begrooting weer een incident voor. Er werd hoofdelijke stemming gevraagd. 82 Katho lieken en liberalen stemden voor, 76 socia listen, Vlaamsch-nationalen en communis ten tegen, terwijl 4 leden zich onthielden. Eén der blanco-stemmers was Declercq, die bij de verklaring van zijn onthouding consta teerde, dat Van Cauwelaert van. zijn gezag en zijn invloed gebruik maakte om de anti democratische drijverijen der regeering te steunen. Het blijkt meer en meer, riep De clercq uit, dat voor Van Cauwelaert en zijn volgelingen, de zware trekpaarden van het Vlaamsch Belgicisme, het zetelen in het ge zelschap der grootste Vlaamsch-haters van het land in raden van beheer van finan- cieele inrichtingen en het krijgen van aller lei gunsten van meer belang schijnt te zijn, dan de trouw aan het gegeven woord en d© christelijke edelmoedigheid ten opzichte van de Vlaamsche idealisten. Deze woorden wekten op de katholieke banken een storm van verontwaardiging.^Er werd geroepen: schande, het is laf, Van Caewelaert staat daarboven. Het tumult hield verscheidene minuten aan. Eindelijk slaagde Van Cauwelaert er in te verzekeren, dat hij de mededeelingen van den juisten tekst zou afwachten, alvorens de verkla ring van Declercq te bestempelen zooals be hoort. Behalve deze incidenten, is er ook een obstructie in de Kamer gaande door socia listen en communisten. De obstructie der socialisten heeft ten doel te verhinderen, dat de militaire wets ontwerpen aangenomen worden vóór het reces. Gistermiddag werd de behapdeling der agenda hervat bij de stemming, waarvoor Donderdagavond geen voldoende aantal Kamerleden meer aanwezig was. Het betrof een voorstel van een lid der meerderheid om den spreektijd tot tien minuten te be perken bij de behandeling der artikelen van de begrooting voor de nationale verdediging Nauwelijks was de stemming begonnen, of alle socialisten, de vier leden der front partij en de beid© communisten trokken zich in de couloirs tyug. Bij hoofdelijke stemming bleek, dat slechts 84 leden waren overgebleven, d.i. dertien te weinig voor het geldig doen zijn der stemming. De zitting werd derhalve opgeheven. FRANKRIJK. Motie van vertrouwen. Met groote meerderheid aangenomen. De Kamer heeft Vrijdagavond met groote meerderheid haar vertrouwen in Poincaré uitgesproken. Bij do stemming werd eerst het socialistische voorstel, dat Poincaré het vertrouwen weigert, verworpen met. 460 te gen 120 stemmen. Het voorstel van de Links Radicalen, waarbij vertrouwen in de Regee ring werd uitgesproken, is daarentegen met 450 tegen 126 stemmen aangenomen. Het groote politieke debat is hiermede beëin digd. RUSLAND. TWINTIGMAAL DOODSTRAF GEEISCHT. In het Schachty-proces te Moskou. De Duitschers kon men niet pakken. .X Ia den loop van zijn requisitoir in het Schachty-proces besprak do openbare aan klager Krilenko ook de rol van de Duit- sche beschuldigden. De beschuldiging te gen den Duitschen monteur Maycr, wien ten laste wordt gelegd, dat hij pakketten voor de leden dar sabotage-organisatie had overgebracht en ook~zelr aan de ver nieling van een turbine zou hebben mede gewerkt, liet Krilenko vallen. Hij moti veerde dit met de ongeloofwaardigheid van den Russischen beschuldigde Basjkin, die de eenige was, die Mayer beschuldigd had. De Duitsche monteur Badotieber, die bekend had. schuldig te zijn aan 't uitdee- len van omkoopingsgelden, werd docr Kri lenko schuldig geacht, doch hij stelde ^or, in dit geval van bestraffing af te zien, da:i wel een voorwaardelijke stiaf op te loggen. Tegen ingenieur Otto eischte Krilenko een gevangenisstraf van zes tot twaalf maanden, wegei s het overbrengen van den bcfaamden brief, waarbij Krilenko echter toegaf, dat dit delict niet bewezen is, doch slechts waarschijnlijk door Otto is gepleegd. Tegen de Russische beschuldigden werd in twintig gevallen de doodstraf, voor alle anderen gevangenisstraffen, echter verre weg de meeste voorwaardelijk geëischt. Onder de beklaagden, tegen wie Krilenko de doodstraf eischte, bevinden cr zich ver scheidene, die op alle punten een beken tenis hadden afgolegd. In verband met de beschuldiging tegen Karsawina, tegen wien de dood docr den kogel werd geëischt, wees de openbare aanklager er op, dat de Russische afdee- ling der A. E. G. te Berlijn louter commer- cieele doeleinden nastreefde, toen zij zich op den afzet in het Donetzbckken toeleg de, terwijl Parijs hoofdzakelijk door poli tieke beweegredenen geleid is. In do Rus sische afdecling van de A. E. G. werken ongeveer twaalf Russische emigranten, omtrent wier sympathieën de openbare aanklager geen twijfel kon koesteren. Bloimann, zoo zoide hij, heeft provisie naar Charkof gezonden, doch de Sovjet staat kent niet het. begrip „courtage", doch slechts het begrip „steekpenningen". De firma Knapp geloofde aan de oud-Rus sische spreuk dat hij, die goed smeert, ook wèl daarbij vaart en dat die spreuk nog steeds opgaat. Do firma heeft slechts ver pakte machines en ook defecte artikelen naar Rusland gezonden, hetgeen de Rus sische industrie schade heeft berokkend. Een relatie tusschen de Duitsche firma's en Parijs kon, aldus de openbare aankla ger, reeds om redenen, voortvloeiende uit de situatie op do wereldmarkt, niet be staan. De comm. partij en de oppositie. Zinowjew, Kamenow c.L weer toegelaten. Gisteren is een besluit gepubliceerd van het presidium van de centrale controle commissie van de Communis;ischo Partij in do Unie van Sovjetrepublieken tot we- dertoelaling tot de partij van Zinowjew Ivamenew, Jewdokimow, Lasjcwitsj on 34 vooraanstaande leden der oppositioneelo groep-Trotzln. Het besluit zegt, dat al deze personen verklaringen hebben afgelegd, waarbij zij erkennen dat zij principieele fouten heb ben gemaakt en betuigen, dat zij het ver band met de Trotzkiïsten hebben verbro ken en deelneming aan de sectarische ac tie der oppositio van Trotzki hebben ver oordeeld en gestaakt en zich ten volle on derwerpen aan de besluiten der Commu nistische Partij der Unie en der Commu nistische Internationale. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Obstructie In de Belgische Kamer. De eischen in het Schachty-procea ta Moskou. Bij de spoorwegramp bij Derlington In Engeland zijn 11 vrouwen uit een klein dorpje omgekomen. (Buitenl. Berichten, 2de blad). Een kruitdepot In Frankrijk In de lucht gevlogen. (Telegrammen). BINNENLAND. Nadere bijzonderheden over de Bisschop benoeming van Mgr. Aengenent (3de en 1ste blad). Zaak der Veendammer hypotheekbank voor de Rechtbank. De eischen tegen de verdachten. (Rochtzaken, 2de blad). CHINA. Was Tsjang Tso-Lin door zijn zoon verraden? Deze gaf op eigen gezag bevel totden terugtocht. Volgens een opzienbarend bericht uit Peking aan de „Matin" zou Tsjang Tso-lin verraden zijn door zijn eigen zoon, Tsjang Hsoe-liang. Toen Tsjang Tso-lin naar Mandsjoerije terugkeerde, gaf hij den chef van zijn genrelane staf Jong Joe-ting en zijn zoon opdracht, den strijd met allo kracht voort te zetten. Niettemin kregen de troepen order om terug te trekken cn eerst eenige dagen la ter vernam Tsjang van drie buitenlandsche militaire attaché's, dat het bevel tot den. terugtocht was gegeven door zijn eigen zoon, die het daardoor den Zuidelijken mogelijk maakte, Peking binnen te ruk ken. MEXICO. Presidentsverkiezing in aantocht. Verbod van dragen van wapens ensluitingdercaf és. In verband met de presidentsverkiezin gen op Zondag a.s. is het burgers verbo den revolvers bij zich te hebben en moe ten de café's van 6 uur hedenavond tot Maandagochtend gesloten blijven. Ondanks het feit, dat de oud-president Obregon de eenige enndidaat is, die voor do opvolging van Calles is gesteld, neemt de regeering uitgebreide voorzorgsmaatregelen om de orde te bewaren. DEZE FOTO IS GENOMEN TERSTOND NADAT DE BISSCHOPSBENOEMING VAN MGR. AENGENENT WAS BEKEND GEWORDEN Rechts van Z. Ex. den Internuntius, Mgr. Lorenzo Schioppa, die de tijding bracht, Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, links de Hoogeerw. Heer Praeses Mgr. H. J. M. Taskin, vicaris capitularis van het Bisdom Haarlem. Verder rechts van Mgr Aengenent de Zeereerw. Professoren Nolet en De Korte, links naast den Hoogeerw. Praeses de Zeereerw. Professoren Verhaar en Niekel (de Professoren Groenen en Visser waren afwezig). Daarachter een groep der studenten

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1