j WEEK-END Faillissementen. LIED VAN DEZEN TIJD. - I.E.M.C.O. - RADIO r or alle mteeie Haoio-mrnn COHPlEfUÉO-TOESïEUE! DE WERELD OP Z'N KOP. Men zegt, dat de wereld op zijn kop staat. Is dat wel zoo 1 Ik wil niet ontken nen, dat de wereld sinds onze grootmoe ders een tikje veranderd ie. Zeker, er zijn wel eenige veranderingen te constatee- ren. Uw voorouders net zoo min als de mijne hebben er zelfs niet een oogenblik aan gedacht om over den Oceaan te vlie gen of om als filmactrice op te treden, maar dit mag niet aangevoerd worden als bewijs, dat, nu dit wel geschiedt, de we reld op zijn kop staat, omdat er in den tijd van onze grootouders geen vliegma chines en geen films waren. Wat wel waar is 1 Dat het mannelijk element der samenle ving in de knel geraakt. Dat de dames be zig zijn den boventoon te voeren. Dat zij de mannen over het hoofd groeien. (De slanke lijn). Dat de mannen onder de voet raken. Dat is wel waar Want om te zwijgen van de algemeen vrouwelijke mentaliteit; Josephine Ba ker is van plan Den Haag op stelten te gaan zetten en met onze Hollandsche zil verlingen, die wij mannen in het zweet on- zes aanschijns hebben bijeenvergaard, na een halve maand weer het Hollandsche stof van haar scboensmerige voeten te schudden en als een koningin uit het Oos ten onze grenzen weer te overschrijden. En staan er bij haar vertrek nog heele massa's menschen haar misschien wel toe te juichen, zonder er aan te denken, dat onze nationale rijkdom in den tijd van veertien dagen aanmerkelijk verminderd is. Truus van Aalten, artiste No. 947, bij de Ufa komt met den trein in Den Haag aan. Zij heeft van te voren natuurlijk kennis gegeven van haar komst en nu staan er aan het Btation persfotografen (ja, WÜ hebben óók schuld) filmoperateurs, een eere-co- mité met. zwarte jassen en booge hoeden en een redevoering van drie en een halve kilometer, mitsgaders de étalage van het bloemenmagazijn: De regenboog. Zij treedt onder de pauze op in bios cooptheaters laat zich huldigen, met bloemen overladen enbetalen. Lily Dagover, ook een filmjuffie, maar niet eens een Hollandsche geeft daarvan in Amsterdam een goed geslaagde reprise. Juffrouw Earheart doet het weer an ders. Zij stapt in een watervliegtuig en steekt den Oceaan over om de hypotheek op haar huis af te lossen. Gangmakerij, apenkooi natuurlijk, anders niets. Maar zij speelt het op het kantje af klaar en landt in Engeland. Daar zit ze nu nog, want ze heeft alles vrij. Vrij logies met ontbijt, diner en Bouper, 'n auto tot haar beschikking en zij denkt, waar het goed is, daar moet, je lang blij ven. Maarwie zal dat betalen? Verder is la Argentina dat ie een danseres, die haar gewone huis- en tuin- naam zorgvuldig verzwijgt beioemder dan Duys en Mussolini bij elkaar en zij verdient ook meer, omdat zij op de maat van de muziek op haar teenen kan huppelen en dat kennen Duys en Musso lini beslist niet. Alles, waarvan do mannen vroeger het alleenrecht hadden, doen nu de dames ook en dat met efen air, alsof zij de wereld regeeren. Doen ze feitelijk ook. Maar re- geeren kost geld en de schatkist vullen, dat kunnen ze niet, dat moeten wij doen. Toch zijn er nog wel dingen, waarin de vrouw echt vrouwelijk is gebleven. In trams en treinen bijvoorbeeld, dan zijn ze weer ineens het zwakke geslacht en als er overvloed van reizigers is, mogen wij onze plaats inruimen en staan van Amsterdam naar Maastricht. Maar dkt vertik ik. DANIËL CRICKET. Programma voor Zondag. Internationaal. Leiden: NederlandBelgië (Zaterdag en Zondag). Eerste klasse. Schiedam: H. D. V. S.V. O. O. Den Haag: PhoenixA. O. O. WATERPOLO. Het programma voor a.s. Zondag luidt als volgt: Dames eerste klasse. Haarlem: Zignea—H. Z. en P. C. Hoereneerste klasse. Gouda: G. Z. C.—L. Z. 0. Bes. eerBte klasse. Utrecht: U. Z. C. II—Het IJ II Gouda: G. Z. C. II—L. Z. C. II Derde klasse. Den Haag: Z. I. A. N.—D.Z. a SCHIETEN. Internationale en Nationale schietwedstrijden. Om het Nederlandsch kampioenschap. De Koninklijke Vereeniging van Neder- landsche Scherpschutters organiseert van 12 tot en met 25 Juli a.s. te Loosduinen op de schietbanen voorm. Ockenburgh den 2Ssten nationalen schietwedstrijd en te vens de 25e internationale match op ge weer, de 22e internationale match op pis tool, en de 11e match arme de guerre. De wedstrijden zijn als volgt ingedeeld: A. Geweer en Karabijn M. 95, afstand 200 M.: 1. Hoofdkorpswedstrijd alleen voor Nederlanders; 2. Korpswedstrijd voor De tachementen van Land- en Zeemacht te splitsen in: a. vijftallen samengesteld uit dienstplichtigen, b. vijftallen samengesteld uit beroepspersoneel. 3. Personeele wed strijd. Alleen voor Nederlanders. 4. Vaste- baan wedstrijd. 5. Vrijebaan wedstrijd. 6. Mr. Scherpschutterswedstrijd. Alleen voor Nederlanders, 7. Geluksbaan wedstrijd. B. Buks 6 m.m. en gewijzigd geweer M. 95 tot K. S. O. Afstand 12 M. 1. Korpswed- strijd voor Nederlandsche Vereenigingen en Detachementen van Land- en Zee macht. 2. Personeele wedstrijd. 3. Vaste- baan wedstrijd. 4. Vrijebaan wedstrijd. 5. Mr. Flobertschutterswedstrijd. C. Wapenen en munitie naar keuze, af stand 300 M.: 1. Korpswedstrijd. 2. Perso neele wedstrijd. 3. Vastebaan wedstrijd. 4. Vrijebaan wedstrijd. 5. Mr. Scherpschutter wedstrijd. D. Pistool. Afstand 50 M. 1. Korpswed strijd. 2. Personeele wedstrijd. 3. Vaste baan wedstrijd. 4. Vrijebaan wedstrijd. 5, Mr. Pistoolschutterwedstrijd. E. Petite Carabine. Afstand 50 M. Per soneele wedstrijd. F. Wedstrijd Arme de Guerre, Afstand 300 M. G. Internationale Match op Geweer (Landenwedstrijd). Afstand 300 M. H. Internationale Match op Pistool (Landenwedstrijd) Afstand 50 M. K. Korpswedstrijd voor Detachementen van Land- en Zeemacht, bewapend met automatische pistolen. Afstand 35 M. Het uitvoerige programma vermeldt o. a. de namen van een uitgebreid eere- en werk-comité, waarin o. a. zitting namen Z. K. H. Prins Hendrik, vijf Ministers, de meest vooraanstaande persoonlijkheden van Land- en Zeemacht, en vele andere mi litaire en burgerlijke autoriteiten. UIT DE RADIO-WERELD. U-i tgesproken J. van der Waals, koopman, Zwam- merdam; cur. mr. I. A. Bisseeuw te Al phen. Opgeheven; H. L. Kietselaar te Stompwijk. T0L-WEG. Dag van vreugde en van glorie In ons Vaderlandsch bestaan, Spoedig wordt de tol historie, Is het met de tol gedaan. Want men zal het tolhek sloopen, Dat ons steeds der doortocht sloot-, Dan ligt Holland voor ons open En wordt Nederland weer groot. Dan niet meer een kwa-t uur wachten Bij de tollen in ons land, Mot een dubbeltje of kwartje In je uitgestrekte hand Wachten tot de tollenbaasvrouw, Vóór je verder weer kunt gaan, Eerst haar jongste spruit een helder Luiertje heeft aangedaan. Bij de commissie tot het beheer van den straatweg van Hilver sum naar Laren is bericht inge komen, dat de concessie voor de tolheffing te Laren, niet wordt verlengd en op Zaterdag 30 Juni a.s. eindigt. (Courantenbericht). Want eerst na een goed kwartiertje Tollenscha en tollcnschand, Komt zij langzaam aangewaggeld Met een vaatdoek in haar hand. Maar voordat de wisselgulden Door de juffrouw is geruild, Zegt zij: wilt U even wachten 'k Gloof dat kleine Bertus huilt. Dan een andere bezoeking, Want zij heeft geen wisselgeld, Als je in haar natte handen Wat'te veel hebt neergeteld. Kijk, nou kom ik me warempel Een vierduitstuk juist te kort, Wacht er zal d'r nog een zitten In me vuile keukenschort." Eind'lijk als dan alles klaar is, Ben je in een slecht humeur, En dan zegt zij, vriend'lijk lachend; 't Is in orde, rij maar deur. Maar de buitenlandelingen, Die hier komen bij de vleet, Zullen zeggen: 't is veel beter, Dat dat Holland Tol-land heet. ^t,< TBOUBADOUE. Programma's voor Zondag 1 Juli. Hilversum, 1060 M. 10.30 V. P. B. O. Dienst in de Luther- Bche Kerk te Haarlem. 1.002.30 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 3.00 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Matiné door het Besiden- tie-orkest o. 1. v. Ignaz Neumark. Aparo Iturbi, piano. 5.006.45 Concert door het Omroep-or- kest o. 1. v. Nico Treep. G. de Wilde, cello. Egb. Veen a. d. vleugel. 8.00 Persberichten en sportuitslagen. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Het Besjdentie-orkest o. 1. v. Prof. Schneevoigt. Sam Swaap, viool, J. Stotijn, Engelsche hoorn, Wagnerprogram- ma. In de pauze spreekt Albert van Dal- sum over: Het openluchtspel „D. 16. M. M.' Huizen, 340,9 M. (N a 6 u u r 1870 M.) 8.309.30 K. B. O. Morgenwijding L. v. d. Brink, secr. v. h. Gilde „De Klare Waar heid": Christus de Hoogepriester. Muziek en zang. 9.50 N. C. B. V. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Beverwijk. 12.301.30 K. B. O. Lunchmuziek door het Trio „Winkels", 1.301.45 Bede van Pastoor de Kok te Beemster: Het Dr. Schaepmanfonds, het oordeel van den dokter over zijn fonds. 2.004.00 K. B. O. Concert Mevr. Sybfl- la Wingerood, liederen met luitbegel. Aug. J. Gaiser, guitarist. 4.00—5.00 K. B. O. Ziekenuurtje Mej. T. van Arnhem, causerie, M. Peerdeman, ba riton. 5.50 N. C. B. V. Dienst in de Geref. Kerk (Oosterkerk) te Utrecht. 7.30—8.00 K. B. O. Spr.: C. J. J. Ter- wisscha van Scholtinga: Het 4de Natio naal Congres van Sobriëtas. 8.008.10 K. B. O. Intenties van het Apostolaat des Gebeds. 8.10 K. B. O. Opvoering door het B. K. Amsterd. Tooneolgezelschap „Jessonda, het Dochtertje van Jaïrus", Mysteriespel in 3 bedrijven van Dr. F. Butten. Jaïrus, F. Bibo, Zijn vrouw C. Sweer, Jessonda, hun dochter, M. Sweers. Eli, vriend van Jessonda, J. Knipscheer. Maria Magdelena A. Sweer; Noemi, haar dienstvrouw, C. Knipscheer. Ammon, Kaleb, Judas, Jood- sche ouderlingen. Timon, dinaar van Jaï rus, G. Kenter, Lucius, Bomeinsch legaat, P. Bos. Jezus de Nazarener. Muzik. Illustr. v. h. IC. B. O.-orkest. 10.45 Epiloog K. B. O. Koor o. 1. v. Jos. H. Pickkers. Daventry, 1600 M. 3.50 Orkest-concert. 5.20 Missionaire causerie. 5.35 Voorlezing uit de gedichten van Tennyson. 6,05 Bachcantate, in Messiaskerk Bir mingham. 8.20 Dienst in de York Minster. 9.05 Liefdadigheidsomroep. 9.10 Nieuwsberichten. 9.25 Albert Sandler en het Park Lane, orkest. 10.50 Epiloog. „B a d i o-P a r i s", 1750 M. 15.20 Beligieuze uitzending. 1.05—2.10 Orkestconcert. 4.505.50 Dansmuziek. 8.5011.20 Concert. Orkest, vocale en in strumentale solisten. Langenberg, M. 9.2010.20 Morgenwijding. 11.5012.40 Concert v. d. werken van Storm. 12.551.20 Gedichtenvoorlezing. I.202.50 Orkestconcert. 3.55—4.15 Pianoconcert en analyse (Bach) 4.154.50 Concert „Van bloemen, dieren en kleine kinderen". 4.506.20 Orkest- en mandolineconcert. 6.50 Geestelijke muziek. Koor en orgel. 8.35 „Martha", opera van Flutow. Daar na tot 12.20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1250 M. 6.50 Morgenconcert. 9.20 Morgenwijding. II.50 Concert door het Berliner Philhar- monisch orkest. 4.20 Saar-Meeting. Daarna orkestconcert 8.50 „Op de huisboot", medew.: Trude Westerberg, Paul Morgan, Walter Jankuhn en orkest. 10.50—12.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 6.50S.20 Morgenconcert. 9.35 Morgenwijding. 3.20 Zitherconcert. 6.20 Orkestconcert. 8.20 Oud Hamburg ten tijde van Kirch- hoff. Daarna tot tl 1.20 cabaret en dansmu ziek. 'Brussel, 509 M. 5.20 Dansmuziek. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Strijkkwartet van Beethoven. 9.2010.50 Uitzending uit de Kursaal Ostende. Programma's voor Maandag 2 Juli. Hilversum, 1060 M. 10.00 Uitzending uit de Bidderzaal te Den Haag ter gelegenheid van den ope ningsdag van het 12de Congres van de Union Intern, des Associations pour la Soc. des Nations. Bede van Mr. J. Limburg en Jhr. Mr. D. J. de Geer, Zang door het Toonkunstkoor o. L v. Dr. Joh. Wagenaar. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 6.007.15 Concert door het Omroep-or- kest. 7.157.45 Lezing door A. J. van Getehm: Het toelatingsexamen tot de H. B. S. 8.15 Aansluiting van het Kurhaus te Scheveningen. Volksconcert door het Be- sidentie-orkest o. 1. v. Ignaz Newmark. Adolphe Poth, viooL Beethovenconcert. Daarna persberichten. Huizen, 340,9 M. Na 6 uur 1870 M (Uitsluitend N.C.B.V.-uitzendmgen). 12.301.45 Orgelconcert. 4.005.00 Ziekenuurtje. 6.15—7.00 Cursus Fotografie. 7.308.00 Zangles. 8.00 Concert Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Ballade-concert (sopraan-tenor). 12.50 Dansmuziek. I.20—2.20 Orkelconoert. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Huishoudpraatje. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Met Gershom Parkïngton Trio. 6.35 Bloemencauserie. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Het Gershom Parkington Trio. 7.20 Liter, critiek. 7.35 Bach's pianomuziek. 7.45 Duitsche causerie. 8.05 Licht orkestconcert. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Lezing: The fashions of the mind. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 Kamermuziek. J. Montagne, sopraan Bespeling van ouderwetsche muziekinstru menten. 10.50 „The Crossing", tooneelspel van Marveil en Lister. II.20—12.20 Dansmuziek. „B a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.5011.00 Gramofoonmuziek. 12.502.10 Orkestconcert. 4.055.05 Trio-concert (piano, viool en cello). 9.0511.20 Fragmenten uit Operette's, Orkest. Langenberg, i M. 1.25—2.50 Orkestconcert, 6.20—7.15 Orkestconcert, 8.35 Marschen en populaire liederen. Mi litaire Kapel. Daarna tot 12.20 Dansmu ziek. Z e e s e n, 1250 M. 12.20—5.20 Lezingen. 5.20—6.20 Concert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Internationale programma uitwisse ling met Praag. Symphonie-orkest en Ada. Nordenova. 10.50 Sluiten. Hamburg, 395 M. 6.15 Orkestconcert. 7.20 Orkestconcert. 8.20 „Der Kreis der Zwölf". Manfred Hausmann en Ernst Glaser lezen uit eigen werken. Brussel, 509 M. 5.20 Trio-concert. 6.50 Orkestconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50—10.35 Concert in het Casino te Spa. DE STRIJD TEGEN RADIO STORINGEN. Wat te doen bij tramstoringen? Als men zoo eens door ons kleine landje reist, moet 't direct opvallen, dat er „bui ten" zooveel minder aan „radio" gedaan wordt dan in de groote steden. Hetzelfde verschijnsel doet zich, ook in het buiten land voor. Per 1000 inwoners tellen de steden 't grootste aantal luisteraars. Dit is eigenaardig, want juist buiten zijn de om standigheden voor radio-ontvangst veel gunstiger. Het intensieve gebruik van elec- triciteit voor kracht, licht, reclame en ge neeskunde in de groote steden is oorzaak van den achtergrond van storingen, die een concert steeds begeleiden. Nu wordt over het algemeen hiervan weinig last on dervonden, tenzij men dicht bij zoo'n olec- trische installatie komt. Doch ook de elec- trische huisinstallaties kunnen storen. Dit is slechts het geval bij losse of slechte con tacten, zooals op het schakelbord bij de ze keringen en de lampen in de fittingen. Hoewel deze normaal branden, kan er toch een los contact bestaan, ook in de schakelaars. Bij deze storingen zal men niet lang behoeven te zoeken, daar het al spoedig opgemerkt zal worden, dat de sto ring alleen optreedt wanneer 't licht wordt ontstoken. Een slecht contact in de instal latie van de naaste buren kan echter ook nog storing geven. De kraakstoringen van electrische bellen beteekenen niets, daar deze slechts even en met groote tusschen- ruimten optreden. Electrische stofzuigers, zeilwrijvers e. d. huishoudelijke apparaten, waarbij gebruik gemaakt wordt van een motor, veroorzaken een ruischend brokke lend geluid. Deze storingen worden ve. oorzaakt door het optreden van vonken tusschen den collector en de koolcontn ten. Door het schoonmaken van den collec tor met zeer fijn amarilpapier en het ge bruik van passende kooltjes, welke veerend tegen den collector sluiten, zal het storen de geluid veel verminderen of geheel op houden. Nu zijn alle electrische storingen te voor komen, mits de electrische installaties deugdelijk gemaakt zijn en goed onderhou den worden, een uitzondering maken de electrische trams en de geneeskundige ap paraten. Wat deze laatste betreft kan men! door overleg met de gebruikers wel berei ken, dat er 's avonds geen gebruik van' gemaakt wordt, maar de tramdat is het ergste. Bij gebruik van een bepaald beugelsys teem en vernieuwing of verlegging van het bovengrondsche net kunnen de tramsto- ringen geheel of grootendeels bestreden] worden; de daarmede gepaard gaande hooge onkosten ochijnen vele tramdicecties nog niet voor den radio-Omroep over te hebben. Dus moeten we aan de ontvang- zijde maatregelen daartegen nemen. Vele lezers zullen misschien voor het eerst hooi ren, dat er tegen tramstoringen iets ge daan kan worden. En toch kan het heel goed. Niet dat er speciale hulpmiddelen noodig zijn, zoals cylinder-, kippengaas-, bol- of aard-antenne's. Het gaat alleen on} de plaatsing van antenne en toestel. Om eens een willekeurig voorbeeld te noement' nemen we aan, dat de tram het huis aan de voorzijde op eenigen afstand passeert. Natuurlijk houden we de antenne zoo ver mogelijk van de tramdraden verwijderd, dus wordt zij niet aan de voorzijde ge spannen, maar aan den achterkant, boven dien haaks op de richting van het boven grondsche net. Men houde daarbij in het oog, dat de antenne niet alleen uit het horizontale gedeelte bestaat, doch ook uit invoerleiding en aardverbinding, dus van uiterste punt antenne tot het grondwater is de antenne. Hoe hoogpr de mast, waar aan de antenne komt, hoe verder zij ook van de tramdraden blijft. De eene mast staat dus aan den uiter sten rand aan de achterzijde van het huis en de andere wordt op een huis daartegen over gezet. De invoerleiding wordt natuur lijk ook aan den achterkant van het huis binnengevoerd, terwijl het ontvangtoestel ook al zooveel mogelijk aan de achterzijde van het huis opgesteld wordt. Zou men dit aan de voorzijde zetten, dan wordt de in voerleiding (antenne) weer zooveel dichter bij het tramnet gebracht. De luidspreker kan men overal zetten; op het luidspreker- snoer hebben de tramstoringen geen in vloed. Het gaat hier alleen om de verhouding tusschen „stoor-energie" en „radio-ener gie". De eerste maken we klein door zoo ver mogelijk van den storingsbron af te blijven en de laatste groot door een goede antenne en scherpe afstemming op eeri krachtig station. Daarom „schijnt" het, dat de tramstoringen harder zijn bij ontvangst, van Daventry of Parijs dan bij Hilversum of Huizen. De „stoor-energie" blijft precies dezelfde, maar de „radio-energie" is gerin ger bij ontvangst van een zwak o£ ver af gelegen station. We noemen de sterkte van de tramstoringen 3, van Daventry 4 en van HilverBum 6. Nu gaan wo de geluidsterkte temperen (mot weerstand in gloeistroom- leiding van N.F. lamp). Als we de sterkte van Daventry zooveel verminderd hebben, dat de tramstoringen 1 worden, is de tele fonie nog maar 2, want de storingen wor den 2 minder, doch ook de telefonie. Dit is te zacht voor luidspreker, maar bij af stemming op Hilversum is de sterkte nog 4 en zal het zelfs mogelijk zijn om de storin gen tot 0 terug te brengen, terwijl Hilver sum nog bij sterkte 3 uit den luidspreker komt. Uit doos mij zelf genomen proeven blijkt zulks ook inderdaad het geval te zijn. Daarbij had ik gelegenheid op te merken, dat niet alle schakelingen hetzelfde resul taat gaven. Toestellen met H. F. verster king gaven den besten uitslag. Verminde ring van de geluidsterkte door het verla gen van de gloeispanning der detector, L. F. versterkings- of eindlamp geeft ver vorming, met de H. F. versterkingslamp daarentegen niet. Omdat de tramstoringen bij iedere af stemming van het toestel even luid zijn en' de telefonie 't krachtigst bij scherpe af stemming, zal, als mén de geluidsterkte vermindert door onscherpe afstemming, de storing even krachtig blijven maar de te lefonie zooveel zwakker en de verhouding dus ongunstiger. De waarde van den weer stand moet liefst c. a. 50 Ohm bedragen. Indien niet voorradig, kunnen ook wel twee weerstanden van 30 Ohm per stuk in serie geschakeld worden. Men moet na tuurlijk ook zorgen dat er in het afstem- gedeelte geen verliezen optreden, dus pri ma capaciteits-arme spoelen en goede coni densatoren gebruiken. Het leggen van eed lange invoerleiding in huis en aardverbin ding moet ook vermeden worden. Ook is gebleken, dat een toestel met wisselstroomvoeding gevoeliger is voor tram- en andere electrische storingen, m. i. vermoedelijk veroorzaakt door inductie op de lange electrische leidingen. Indien men dus in de buurt van een tramlijn woont houde men ip de eerste plaats rekening met de antenne-aahleg. Het is dan zeer goed mogelijk behoorlijke ontvangst te hebben van Hilversum en Huizen. Overdag, als de tramstoringen in veel geringere mate optreden, kunnen we dan nog naar de andere omroepstations luisteren. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Mare 70 - LEIDEN - Tel. 1118 2—3

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10