Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 m^tm imii—uw MONSEIGNEUR J. D. J. AENGENENT BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. VRIJDAG 29 JUNI 1928 No. 5911 po ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling Woot Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal, gij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaaL Pet Geïllustreerd Zondagsblad ls tooi de Abonnee ver krijgbaar tegen betaling van 50 et. per kwartaal, bij voor» pitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Pit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. O DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAOTl Gewone edvorlentlén 3D c e n p e r I eg Voor Ingeionden Mededeelingen word» heÉAj." K dubbel» run hst tarief berekend. «J Kleine advortontlén, .an t«n hoorate 80 woorden, waïriSl betrekkingen nurden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Met groote blijdschap, met innige dank baarheid wordt in het Haarlemsch Bisdom vernomen de tijding, dat de Bisschopszetel weer is bezet geworden; en dat door Z. H. den Paus op dien zetel benoemd is geworden de hoogeerw. hooggel. heer Joannes Dominicus Josephus Aenge- nent, professor aan het Groot-Seminarie te .Warmond. De Heilige Geest, Die Gods Kerk leidt, is in Zijn wegen dikwijls onnaspeurlijk; vaak gebeurt het, dat op hoogwaardigheids, posten in de Kerk personen worden aange wezen, aan wie te voren niet of slechts door weinigen was gedacht. Maar ook wordt daarentegen dikwijls bewaarheid, dat de „stem des volks de vinger Gods" is. En dat laatste mogen wij wel constatee- ren in deze benoeming! Beeds onmiddellijk na het overlijden van monseigneur Callier, z.g., werd onder de waarschijnlijke opvol gers wel het meest de naam gehoord van prof. Aengenent. En niemand; die dezen priester kent, zal zich hierover verwonderen! In den nieuwen Kerkvorst van Haarlem mogen wij begroeten een man van klare wetenschap, van helder inzicht en treffende scherpzinnigheid. En als zoodanig is hij bij priesters en vele leeken in het Bisdom ge kend en geëerd. Maar bovenal heeft hij zoo veler warme sympathie en oprechte hoog achting getrokken door den adel van karak ter, die in heel zijn eenvoudige persoonlijk heid uitstraalt. Ieder, die het groote voorrecht heeft prof. Aengenent van nabij te hebben mogen lèeren kennen in den dagelijkschen omgang, zal blijde getuigen, dat Haarlems Kerk in dezen Bisschop is geschonken een man van gebed en van arbeid, van kinderlijk geloo- ven en mannelijk werken, groot in gaven èn in eenvoud Groot zijn de verdiensten, die mgr. Aen genent als wijsgeer en socioloog, schrijver en redenaar zich heeft verworven voor het openbare Katholieke leven in ons vader land grooter echter nog en véél grooter de verdiensten van dezen priester in zijn ruim dertig jarig priesterleven. In prof. Aengenent handelde en sprak en leefde immer de priester de priester met zijn groote menschen-liefde, met zijn blan ke oprechtheid, met zijn arbeidsdrang en of ferzin, met zijn dagelijksch en voortdurend bidden en werken voor Christus' Kerk, voor anderen, voor allen, die het wenschen en noodig hebben. Na korten tijd kapelaan te zijn geweest te Roelofarendsveen, heeft mgr. Aengenent zijn verdere priesterjaren doorgebracht eerst op het Klein-Seminarie Hageveld en daarna op het Groot-Seminarie Warmond, als hoogleeraar in de philosophic en de sociologie. Talrijke priesters in ons diocees, wer kend ook op sociaal terrein, hebben hun sociale- kennis en vorming te danken aan prof. Aengenent. Iedereen weet echter, dat prof. Acnge- nent's werkzaamheid en invloed uitgaat vèr buiten de muren van het Seminarie. "Van de talrijke functies, die hij bekleed de, noemen wij het algemeen adviseurschap van de Kath. Sociale Actie in Nederland, het lidmaatschap van den Hoogen Baad van Arbeid, het secretariaat van het hoofdcomité der Nederlandsche Katholie kendagen, het lidmaatschap van het col lege van Ged. Comm. van onze N.V. De Leidsche Courant, enz., enz. Van de geschriften van professor Aen genent is even algemeen bekend als alge meen geprezen zijn „Leerboek der Sociolo gie", waarvan de vijfde druk reeds is ver schenen het Katholieke sociologieboek in ons land. Verder zijn „Handboek voor de geschie denis der Wijsbegeerte"; het met Chr. Wesseling Mz. saamgestelde „Leerboek voor de Zielkunde". En talrijk zijn de artikelen in de pers, in „De Katholiek" en „Studia Catholica" en het K. S. W. over actueele onderwer pen, brandende kwesties, verwarde vraag stukken, waaromtrent het klaar oord cd van den hoogleeraar steeds op zoo hoogen prijs wordt gesteld. Over vele onderwer pen, die waren of nog zijn van bijzondere actueele beteekenis, zijn geschriften door prof. Aengenent uitgegeven: wij noemen: De sociale taak der vrouw in onze dagen Het Bedrijfsradenstelsel verwezenlijkt Salarisregeling en Katholieke Sociologie Moederschapszorg; De bet-eekenis van den Achturendag en de taak der vrouwDe oorlog en Gods Voorzienigheid enz. enz. Mgr. Aengenent, 14 Maart 1873 geboren te Botterdam, was sedert 1904 hoogleeraar aan het Groot-Seminarie te Warmond in de wijsbegeerte en de socologie (prof. Aen genent was de eerste hoogleeraar in de so ciologie) en sedert 1923 Kanunnik van het Kathedraal Kapittel in het Bisdom Haar lem. Men meldt ons uit Warmond: Vanmorgen waren de eerw. heeren theo loganten voor het Groot-Seminarie verza meld, waar van hen een photo werd geno men. De Pauselijke Nuntius, mgr. Sc'nioppa, kwam in zijn auto aanrijden en begaf zich in het Seminarie. Kort daarna keerde Zij ne Excellentie naar buiten terug, omringd door den hoogeerw. President en zeereerw. Professoren. Zijne Excellentie nam plaats te midden van de studenten en deelde daar mede, dat hij zoo juist had overgebracht de tijding, dat Z. H. de Paus den hoogeerw. heer Aengenent heeft benoemd tot Bisschop van Haarlem. Op deze mededeeling volgden langduri ge, geestdriftige toejuichingen. De hoogeerw. Praeses, mgr. Taskin, nain nu het woord en zeide, zich gelukkig tc achten, de eerste te zijn, die den nieuw- benoemden Bisschop mocht gelukwcn- so'nen en mede namens alle aanwezigen onderwerping en eerbied mocht betuigen. Mgr. Aengenent dankte zichtbaar diep bewogen voor deze spontane betuiging van eerbied en hulde. Hierna werd een photo genomen. De dag van de consecratie van den nieuw benoemden Bisschop is natuurlijk nog niet bekend. Deze moet zijn op den feestdag van een Apostel of op een Zon dag. Aan den nieuw-benoemden Bisschop van ons Diocees zij betuigd onze oprechte en eerbiedige onderwerping en aanhanke lijkheid die van ons en al onze lezers. FRANKRIJK. Het anti-oorlogsverdrag. Een verklaring van Briand. De Fransche minister van buitenland- sche zaken, Briand heeft aan een verte genwoordiger van de Exchange Telegraph Company te Parijs verklaard, dat de Fran sche regeering bereid is, het nieuwe Ame- rikaansche verdragsontwerp aan te ne men enkele ondergeschikte punten die nen evenwel nog besproken te worden. In dien deze wijzigingen worden aangebracht-, zal het verdrag binnenkort onderteekend worden. De kwestie der Elzassers. De m o t i e-W alter verdaagd. De kamer heeft met 420 tegen 150 stem men de behandeling van de motie Walter, welke de vrijlating van Bicklin en Bosse eischt, verdaagd. De regeering had de kwestie van ver trouwen gesteld. Gratie voor Zorn von Bulach. Volgens een bericht uit Straatsburg heeft baron Claus Zorn von Bulach, die in de gevangenis van Straatsburg zijn straf tijd van 13 maanden moet uitzitten, van daag bij besluit van den president der Fransche republiek gratie gekregen. Hij heeft de gevangenis reeds verlaten. ENGELAND. Wet tot vaststelling van een vasten dag voor Paschen. Het Lagerhuis in Engeland heeft on langs een wetsontwerp aangenomen, waar bij het Paaschfeest op den tweeden Zon dag in April vastgesteld wordt. Dit be sluit is intusschen nog niet definitief. Het moet eerst door de koning gesanctioneerd worden. En het is wel met zekerheid aan te nemen dat de regeering hem een der gelijk besluit niet zal voorleggen zonder voorafgaande besprekingen met de kerke lijke overheid van Groot Brittanië en don Volkenbond. Van de zijde der Anglicaan- shce kerk is geen tegenwerking te vreezen, daar de Aartsbisschop van Canterbury zijne toestemming reeds gegeven zou heb ben. Het is echter nog niet bekend welke houding de Katholieke kerk die deze her vorming tot nu toe niet gunstig gezind was, aannemen zal. POLEN. Vreemde kabinetswijziging. Pilsoedski blijft de centrale figuur. Het aftreden van maarschalk Pilsoedski en de reorganisatie van het Kabinet zijn zeer geheimzinnig in het werk gegaan. Ook de officieuze pers tastte geheel in het duister. Omtrent de beweegredenen van Pilsoedski schrijven de bladen, dat dit af treden in politiek opzicht vrijwel niets be- teekent, daar Pilsoedski ook als minister van Oorlog de centrale figuur in de regee ring blijft. GRIEKENLAND. Een plotselinge kabinetscrisis. Veroorzaakt door Venizelos. Venizelos heeft Donderdagavond plotse ling een ministercrisis doen uitbreken. Door zijn invloed is het kabinet afgetreden en is het ontslag door den president van de Grieksche republiek aanvaard. Dit aftreden staat in verband met de critielc van Venize los op de Grieksch-Franscho schuldenover eenkomst, waarbij de schulden van Grieken land te hoog in Fransche goudfrancs zijn vastgesteld. In politieke kringen verwacht men, dat de Kamer zal worden ontbonden, waarna nieuwe verkiezingen 'zullen plaats vinden. RUSLAND. Requisitoirs In het Schachtyvproces. Zeven doodvonnissen geëischt. In het Schachthy-proces zijn thans do requisitoirs begonen, welke door niet min der dan vier openbare aanklagers werden gehouden. Naar zij betoogden, was de schuld der beklaagden, zoowel wat betrof het plegen van sabotage als het deel uit maken van een wijdvertakte samenzwe ring, die leden telde in de verschillende bu reaux der industrieele ondernemingen en instructies ontving van buitenlandsche kapi talisten, volkomen en overtuigend bewezen. Een der openbare aanklagers," fn'of.ScKèin, noemde de beschuldigden „schoften" en „honden". Deze en dergelijke uitdrukkin gen lokten een stormachtig applaus van het aanwezige publiek uit, hetgeen echter door den president voor het vervolg werd verbo den. De openbare aanklager Assadsji sloeg een veel milderen toon aan. Hij drong aan op een vonnis, dat degenen, die niet zoozeer als leiders, doch als verleiders moesten worden beschouwd, in staat zou stellen, op den goeden weg terug te keeren. Mot betrekking tot de Diiitsche firma's zeide deze openbare aanklager, dat de firma's, die de door sommige beschuldigden bedon gen provisie hadden betaald, welke provi sie aan de samenzwering ten goede was gekomen, verontschuldigd konden worden. De firma's echter, die bedragen aan de beschuldigden hadden betaald, om slechte machines kwijt te raken, moesten van do lijst der leveranciers aan Sovjet-onderne mingen geschrapt worden. Een derde openbare aanklager eischte, dat degenen, die door hun verraad het economisch leven van Sovjet-Rusland in gevaar hadden gebracht, zonder pardon terechtgesteld zouden worden. In het geheel is tegen 7 beklaagden de doodstraf geëischt. CHINA. Weer een opmarcheerende generaal. Naar uit Tsjangsja wordt gemeld, is het leger van generaal Tsjen-Tsjien in verzet gekomen tegen de oppermacht van Hankou; het is opmarcheerend naar de provincie Kiangsi. Tsjang-Kai-Sjek is op zijn doorreis naar Peking te Hankou aangekomen. JAPAN Doodstraf voor Japansche samenzweerders. Na een langdurig en vinnig debat heeft de Japansche Raad van State met 13 tegen 5 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de geamendeerde wet tot bescherming van den vrede, waarbij de doodstraf wordt inge steld voor personen, die tegen de grondwet samenzweren. Deze wet is vooral gericht tegen de communisten. AMERIKA Smith candidaat voor het presidentschap. De democratische partijdag te Housten in Texas heeft den Katholieken gouverneur van New York Al. Smith tot candidaat voor het presidentschap gekozen. Smith is tegen de drooglegging. Een stikstoffabriek te IJmuiden. Binnenkort wordt met den bouw begonnen. Naar de berichtgever van de „Msbd." te IJmuiden verneemt hebben de plannen van de Kon. Ncd. Hoogoven- en Staalfa- Dit nummer bestaat uit drie bladen. Het voornaamste nieuw». BUITENLAND. Een plotselinge kabinetscrisis In Griekert» land. Requisitoirs in het Schachty-proces in Rusland. Smith is gekozen tot democratisch candi daat voor het presidentschap van Amerika. Het weer bij Spitsbergen wordt iets be ter, zoodat de reddingspogingen weer voort gang kunnen hebben. (Luchtv., 2do blad, en Telegrammen). BINNENLAND. De hoogeerw. hooggel. heer Prof. J. D. J. Aengenent is door Z. H. den Paus be noemd tot Bisschop van Haarlem. Een vergadering van R. K. Werkgevers in het Bisdom Haarlem. (3de blad). Een protestvergadering tegen de Ta bakswet te Amsterdam. (3de blad). Onze Geïllustreerde pagina De ppotopagina geeft o.m. photo's van? het auto-ongeluk bij Rijpwetering; een auto-ongeval te Amsterdameen nieuw dok voor Singapore. briekena ldaar tot bouw van een stikstof- fabriek waarover reeds eenigen tijd ge ruchten liepen, thans vasten vorm aange nomen en zal binnenkort met den bouw. worden begonnen. De bedoeling is, voor dit nevenbedrijf een afzónderlijke maatschap pij qp.tp. richten. De .(e stichten fabriek zal uit colcesovongas do waterstof afschei den en die met stikstof uit de lucht langs synthetischen weg binden tot ammoniak, zoodat een belangrijke productie aan kunstmest zal ontstaan. Op deze manier zal dan als het cokes-ovengas, voor zoo ver daarvoor nog geen emplooi bestond, op doelmatige wijze verwerkt, kunnen wor den. Do plaats voor deze fabriek zal zijn ten Noorden van do bestaande cokesfa^ brieken aldaar tot bouw van een stikstof- het volgend jaar de fabriek in gebruik kunnen worden genomen. Arbeidstijden in het Lithogr.-bedrijf. De min. van Arbeid, H. en N. heeft een beschikking genomen op een verzoek van de gecombineerde besturen voor het litho grafisch bedrijf, strekkende dat in de on dernemingen van werkgevers, aangesloten bij den Ncderl. bond van steendrukkerijen te Amsterdam door arbeiders, aangesloten bij den Nederl. litho-, foto- en chemigra- fenbond te Amsterdam, den Nederl. R. K. grafischen bond te Utrecht, of den Ne derl. Chr. grafischen bond te Amsterdam, benevens door hulparbeiders, arbeid mag worden verricht in afwijking van het be paalde bij art. 23 en 24 der Arbeidswet 1919. Onder bepaalde voorwaarden, in do desbetreffende beschikking d.d. 28 dezer omschreven, is do gevraagde vergunning voor het tijdvak van 2 Juli a.s. tot en met 30 April 1932 verleend. J. F. A. Wagenaar. t De correspondent van de „Msbd." te 's-Hertogenbosch seint: Gisterenavond is te 's-Hertogenbosch plotseling overleden de heer J. F. A. Wa genaar, griffier der Prov. Staten van Noord-Brabant. De heer Wagenaar kwam in 1887 in dienst der provincie Noord-Brabant en na aan de provinciale griffie de verschillende rangen tot die van hoofdcommies doorloo- pen tc hebben, werd hij 10 December 1909 door de Staten gekozen tot griffier. Het vorig jaar op 1 Juli werd hij bij zijn 40-jarig jubilé in dienst der provincie gehuldigd. In de oorlogsjaren vervulde de heer Wa genaar tevens de functie van regeerings- commissaris voor de graan-in?ameling. Hij was president van de algemeen© commissie voor kinderverpleging en kin- der bescherming,vice-president van den Bijzonderen Raad der St. Vincentiusver- eeniging, van welke vereeniging hij 28 jaar lid was, voorzitter van den Armenraad, voorzitter van den Voogdijraad enz. De heer Wagenaar schreef o.m. een handboek voor gemeente- en waterschaps besturen in Noord-Brabant. In 1923 werd hij benoemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. Oprichting R.-K. gesticht voor Krankzinnigen te Heiloo. Verschenen is Staatsblad no. 210, bevat- tonde het besluit van 16 Juni j.l., waarbij aan de Vereeniging „Congregatie der Broeders van Onze Lieve Vrouw van Lourdcs", te Dongen, vergunning wordt verleend om in de gemeente Heiloo een gesticht voor krankzinnigen, op te richten.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1