HOILAHDSCH-ZWITSERSCHE IOCTS REEPEN mfi&Q/ ZWAARDER jSil/o GEWICHT. ïfip voord/? stab óenoqjï t/c/as r/ets te heta/en Buitenl. Berichten. Rechtzaken. INGEZONDEN MEOEDEELINPEN. HOE DE „VEENDAM" WERD AANGEVAREN. Het relaas van kapitein Kroll. Nu de „Veendam" van de Holland- Amerika lijn weer in Rotterdam is aange komen, hebben wij, aldus lezen we in de „Msbd.", een onderhoud gehad met den gezagvoerder, kapitein W. Kroll, die ons een relaas gaf van de aanvaring welke zijn schip op Zaterdag 19 Mei j.l. vlak bij New-York heeft gehad. Zooals men zich zal herinneren, was de „Veendam" pas uit New-York vertrokken en omdat het slecht zicht was, ter hoogte van Gravesend Baai (tusschen Long Is land en Staten Island), voor anker ge gaan, toen zij, geheel onverwacht door de „Porto Rico" werd geramd met het ernstige gevolg, dat de machinekamer vol liep. Aanvankelijk werden geruchten ver spreid dat de boot zinkende zou zijn, doch deze berustten op de fantasie van Ame- xikaansche persmannen. Het verhaal dat de gezagvoerder ons heden deed, sober en kort, brengt dit vol doende aan het licht. „De vertrektijd van Hoboken van de schepen der Holland-Amerikalijn is altijd om elf uur 's morgens", begon de kapi tein, „maar omdat ik den overkant niet kon zien en 't nogal dikkig was, besloot ik nog even te wachten, op dien Zater dag (19 Mei). Ik liet drie andere passa giersschepen voor me uit gaan, de „Min- newaska", de „Heilig Olav" en de „Cel tic" (van de White Star Line). Om kwart voor twaalf kon ik den over kant goed zien, zoodat ik uitvoer. Naar mate we verder kwamen werd het zicht be ter, doch toen Staten Island gepasseerd werd, zag ik recht vooruit een mistbank. Het zicht werd minder en om 12.54 ging ik voor anker. Er was een stuk ebtij, zooals altijd zwaai je dan het schip op den ket ting bij het voor anker gaan en blijft nog even kijken. Juist toen ik van de brug wilde afgaan, zagen we op driekwart mijl de „Porto Ri co" aankomen. Aan het boegwater van de schuit konden we zien dat ze veel vaart liep. Ze moest ons zien, zoo goed. als wij haar, of eigenlijk nog beter, want wij zijn zooveel grooter. Zij kon ons makkelijk passeeren volgens onze meening. Toen ze dichterbij kwam, liet ze eerst het stuurboordanker vallen, maar bleef op ons toekomen. Even later toen zij ook met bakboord- anker liet vallen, dachten we: „nu gaat 5t wel", maar nee, zij bleef doorloopen, vrij wel recht op ons af. Op ongeveer 60 voet achter de brug ramde zij ons en gaf één deuk, daarna nog twee andere. Hoeveel vaart had de „Porto Rico" toen hij tegen uw schip opliep? Dat weet ik niet, zij had het anker al in den grond, maar toen we het in de verte zagen aankomen, moet zij toch wel een zeven mijl hebben geloopen. Ik had vast gedacht, dat zij af zou zwaaien, de aanvaring was m.i. best te voorkomen ge- .weest. Na de botsing verdween zij in den mist, die intusscheu steeds dikker werd. We merkten dadelijk dat zij ons bij de eerste botsing onder de waterlijn geraakt had, het was juist bij de machinekamer, het gat was boven de dynamo, zoodat we ineens geen electriciteib meer hadden en alles al heel gauw stop stond. Het eerste werk was, alle waterdichte deuren te slui ten, gelukkig hielden ze. Het water stond al heel gauw in de machinekamer gelijk met buiten, daar door kwamen we wat dieper te liggen. Ik heb toen direct om assistentie laten seinen, die 's middags in den vorm van 8 sleepbooten is komen opdagen. Verdronken. Het 5-jarig zoontje van den heer G. v. d. Me.de te Broek on Langendijk, is in een onbewaakt oogeublik in de Sluiskade ge vallen en jammerlijk verdronken. Doodgevallen. De metselaar S. uit Wylre, die juist te Gulpen een bezoek aan den dokter had ge bracht, is, toen hij langs de Gulp naar huis terugliep, gestruikeld en met het hoofd te gen een rustbank aangevallen. Toen genees kundige hulp kwam, bleek S. reeds te zijn overleden. Men vermoedt, dat S. door plot selinge duizeligheid, waaraan hij lijdende was, ia overvallen. Van het dak gevallen. De 21-jarige loodgietersknecht H., die te Linne een antenne wilde plaatsen is van het dak gevallen en ernstig gewond. Het ongeval gebeurde, doordat H. zich aan een steenen schoorsteenpot had vastge klemd, welke bezweek met het gevolg, dat H. in de smalle dakgoot en vervolgens op de straat terecht kwam. Hij heeft eenigo ribben gebroken en klaagde over pijn in den rug. Een ontboden geneesheer achtte echter geen direct ge vaar aanwezig. Steekpartij. Te Ospel is tijdens de kermis hevig ge vochten. De 20-jarige B. kreeg diepe mes steken in hals en hoofd. De vier gebroeders H. werden in verband met deze steekpartij gearresteerd, doch alleen de arrestatie van Th. H., die bekende de messteken te heb ben toegebracht, bleef gehandhaafd. Hot mes is in beslag genomen. De toestand van B. is wel ernstig, doch niet direct levens gevaarlijk. Inbraken. De brandkast in de Zaan gegooid. Te Zaandam is gisternacht naar het „Hbld" meldt-, ingebroken bij den groenten- handelaar K. de Rooy aan de Westzijde. De daders hebben zich door vei breking van een ruit toegang tot het huis verschaft. Een oud model brandkast is geopend en, na van den inhoud te zijn ontdaan, in de Zaan ge gooid. Vermist wordt een bedrag van ƒ600 Intusschen had ik den passagiers laten aanzeggen, dat er geen reden was voor ongerustheid, maar dat we terug zouden gaan- naar Hoboken. De handbagage werd klaargezet om in geval dat de schotten het misschien niet zouden uithouden, of als er nog eens een tweede schip tegen ons zou oploopen, de passagiers met deze ba gage op de sleepbooten te kunnen overzet ten. Het was een kalme zee, maar het was heclemaal „dik" geworden. 's Avonds om 11.20 uur klaarde het op. De sleepbooten hebben de „Veendam" toen naar Hoboken teruggesleept. Daar kwa men we Zondagmorgen om zes uur aan. De firma- Maratt and Chapman, die wrak ken opruimt heeft toen direct het. gat bij de machinekamer, dat 17 bij 22 Engelsche duim groot was, gedicht met een cement- kist. Dat was Zondagavond klaar. Dit werk werd uitgevoerd met behulp van dui kers. Daarna zijn we de machinekamer gaan leegpompen en de lading gaan lossen. Al lo passagiers waren 's morgens al van boord gegaan. In den loop van die week, Vrijdags, zijn we naar het Robins-drydock gegaan voor de verdere reparatie. Tot Zondag hebben we naast heb dok gelegen toen er in en een week later waren we klaar. De schade was, zooals zioh laat begrijpen, heel groot-, de machines hebben buitenge woon geleden. Bovendien waren er span ten verbogen en kniespinten gebroken. De twee deuken, die de „Porto Rico" boven de waterlijn had veroorzaakt zijn niet zoo erg geweest, die konden met en kele nieuwe platen gerepareerd worden. Voordat we het dok voorgoed verlieten hebben we een proefreisje gemaakt naar Sandy Hook en terug. Alles bleek vrij goed te werken. Is het schip nu in Amerika al afdoende gerepareerd? Ja zeker, alles werd geklonken en ge test, er is trouwens ook niets meer van de gevolgen van de aanvaring te zien, er hoeven nu alleen nog maar enkele klei nigheden te gebeuren, zooals opnieuw schilderen enz. We vroegen den kapitein nog naar de oorzaak van de berichten als zou de boot zinkende zijn geweest. Allemaal leugens, was het antwoord, 't zijn die domme Amerikaansche kranten, we hebben niet eens aan den grond gezeten maar als je machinekamer vastloopt is *t nogal logisch dat de schuit was dieper komt te liggen. Toen we uitvoeren lagen we 32 voet diep, toen we in Hoboken te rugkwamen, 37 voet. Maar omdat ze de firma Maratt en Oha-pman bij het schip zagen, hebben ze meteen maar geconclu deerd dat we aan het zinken waren. Ze hebben ook geschreven, dat wij bij de aanvaring aan het varen waren en we la gen al 8 minuten voor anker. Onze terugreis is goed geweest, een bo trekkelijk vol schip en mooi weer. Tot zoover het relaas van den gezag voerder. Hoe weinig de passagiers van deze toch niet geringe aanvaring hebben gemerkt, is reeds gebleken door het verhaal van een passagier, die vertelde, dat men aan de lunch zat, toen de hofmeester kwam ver tellen, dat men naar Hoboken terug zou gaan omdat de machines niet meer kon len werken. Er was geen sprake van eenige paniek, men ging rustig door met eten, de lunch was te goed om deze terwille van dat be richt te onderbreken Alles bijeen genomen, is er dan ook geen sprake geweest van ernstig gevaar. De „Veendam" kan nu ook geregeld in de vaart blijven. De diefstallen in Zui d-L imburg De twee Akenaars, die te Kerkrade zijn aangehouden en bekenden aldaar diefstal met braak gepleegd te hebben, in de villa van den heer L. en in de pastorie der con- ventueelen te Kaalheide, zijn overgegeven aan de politie te Heerlen, wie zij bekenden, den diefstal te hebben gepleegd bij den ka pelaan van Heerlerbaan. Zij ontkennen de bet te zijn aan de diefstallen te Vaals en Bocholtz, hoewel in hun woning goederen van deze diefstallen afkomstig, in beslag zijn genomen. Dinsdag zijn beiden ingeslo ten in het huis van bewaring te Maastricht. Diefstal in een goud smidswinkel. Gisternacht is ingebroken in den winkel van den goudsmid A. V., Voorstraat 40, Dordrecht. Een groot aantal gouden en zilveren voorwerpen is gestolen. De die ven zijn door een openstaand tuimel raam binnen geklommen. Van de daders is nog geen spoor ontdekt. Heidebrand. Door vonken uit een locomotief, geraakte een perceel heide te Hoeven, achter de villa van den heer H., aldaar, in brand. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat toe snellende buren meer dan een half uur hard moesten werken om het gebluscht te krij gen. De brand te 's-Hertogenbosch. Omtrent den brand te 's-Hertogen- boshc vernemen wij nader dat do grootc heetwateroven in de bakkerij van den heer P. Hendrix ter waarde van 10.000 geheel bedorven blijkt, zoodat hij moet worden afgebroken. Vermoedelijk is de brand ontstaan in een pakhuis van bouwmaterialen in ge bruik bij den heer v. d. Sande. De gevaarlijke benzine. Gistermiddag omstreeks 2 uur was men bezig uit de grootc tankwagen van de Texaco, benzine over te tappen in een rij dend reservoir met pomp, voor de tabaks fabriek Sumatra te Veenendaal. Daar dit aan den weg plaats had, was er van de jeugd veel bekijks. Een der jongens, zekere B. uit Veenendaal, gooide plotseling in eeli weinig op den weg geloopen benzine een brandende lucifer. In tijd van een oogen- blik was het reservoir, inhoudende onge veer 250 liter benzine, aangetast. Een vuurzuil van circa 2 Meter dik spoot met kracht een 30 Meters de lucht in. De nabij staande chauffeur zag onmiddellijk het ge vaar in. Hij sprong achter het stuur van de juist bijstaande groote tankwagen en op het nippertje kon hij deze in veiligheid brengen. Door de geweldige hitte smolten de draden van het electrische net en kwa men over den weg te liggen. De in de na bijheid staande hooge boomen werden door het vuur vernield en het ijzeren op schrift van de tabaksfabriek, boven den ingang naar de fabriek, was geheel ge smolten. Opbouwen en afbrekenl Te Budel meende iemand, dat het niet noodig was zich aan de bouwverordening te storen en begon een huis te bouwen zon der vergunning. Thans moet hij het in aan bouw zijnde huis weder afbrekenl Veelbelovende vruchtboom. In een tuin van den heer R., aan den Ver keersweg te Oud-Gastel, staat een pere boom, welke peren draagt van den eersten bloei en al weer volop in bloesem staat van den tweeden bh ei. Groote boschbrand bij Nice. Aan kwaadwilligheid te w ij t e n. Een ernstige boschbrand heeft gewoed nabij Roquebillère, het dorp dat in No vember 1926 door een aardverschuiving gedeeltelijk werd verwoest. Alle inwoners en soldaten, die uit Nice werden gerequi- reerd, namen aan het blusschingswerk deel. Het dorp liep thans slechts geringe schade op. Er zijn aanwijzingen, dat de brand gesticht is, doch de daders zijn nog niet opgespoord. ONGELUKKEN. Ongeluk op een gesloten overweg. Op een overweg bij Tschaslau in Tsjecho- Slowakije is een automobilist uit. Iglau met zijn auto in volle vaart tegen de gesloten boomen van een overweg opgereden. De auto sloeg over den kop en de automobilist, zijn vrouw en twee verdere passagiers kwa men op de rails terecht en werden door den trein overreden. De vrouw werd heb hoofd van de romp gereden, de man werd doode- lijk, de beide andere passagiers zwaar ge wond. Tramongeluk In Londen. Bij een tramongeluk in Zuid-Londen zijn 19 passagiers. Een nieuwe Landru? De politie te Marseille schijnt een twee de Landru-zaak op het spoor te zijn. Dezer dagen werd de vroegere eigena resse van een villa vermoord gevonden. Een ingesteld onderzoek bracht aan het licht, dat de moord vermoedelijk door den zoogenaamden kooper was gepleegd. Verder is gebleken, dat deze onder het mom van een eerzaam burger met verschil lende vrouwen relaties had aangeknoopt onder het voorgeven een huwelijk te willen sluiten. In een door hem gehuurde villa zijn de lijken van twee vrouwen gevonden, terwijl vermoedelijk nog een andere villa ook het tooneel van verschillende misdaden is geweest. De dader, die onder den naam Camille Gaillard optrad, doch in werkelijkheid Je rome Drat heet, is voortvluchtig. „Big Tim" gedood. Te Chicago is „Big Tim" onder welken naam de politieke propagandist Murphy bekend stond, gedood door kogels uit een machinegeweer, dat uit een automobiel af gevuurd werd. Murphy had een vervalscht telegram, door zijn vijanden afgezonden, ontvangen, ten gevolge waarvan hij zich naar buiten begaf. Op het oogenblik, dat hij buiten de deur trad, werd hij door verschillende kogels getroffen. Murphy was eens een der meest populaire propagandisten te Chi cago en had veel in vloed op den gang van zaken in de politieke wereld. Een woesteling. In de schoenfabriek van de firma Burian te Prossnitz in Moravië heeft, een arbeider, wien loonsverhooging geweigerd werd, den fabrikant een houtblok naar het hoofd ge gooid, waardoor hij ernstig gewond werd. De moeder van den fabrikant, dien een jong kindje op den arm droeg, wilde tusschen- beide komen, waarop de arbeider een bijl naar haar toegooide, die haar trof aan de hand. De vrouw zakte bewusteloos in elkaar De arbeider trachtte vervolgens het kantoor binnen te komen, waarin zich de broer van den fabrikant verschanst had. Toen ver scheen evenwel de politie,die den woesteling inrekende. Een treffende geschiedenis. De facade 'der bibliotheek te Leuven is dezer dagen versierd met een beeld der Heilige Maagd, werk van den Franschen beeldhouwer Dampt. Het beeld draagt een schitterend vergulde helm en bortkuras, en daaraan is een treffende geschiedenis ver bonden. Het voor het verguldsel benoodigde goud is afkomstig van een gouden vijf dollarstuk, afgestaan door een Amerikaansche oorlogs moeder. Het goudstuk was gevonden op het lijk van haar gesneuvelden zoon en langen tijd bewaarde zij het als een kostbaar kleinood. Ten slotte stond zij het af als gift voor de te herbouwen bibliotheek te Leuven en men meende er van geen beter gebruik te kunnen maken dan op de hier aangegeven wijze. De Vesuvius weer in werking. Blijkens een bericht uit Napels is de Ve suvius weer in werking. Het prachtige schouwspel, dat ongevaarlijk wordt geacht, heeft een grooten toeloop van nieuwsgieri gen uit binnen- en buitenland tengevolge gehad. Hongerkunstenaar op drinken betrapt. In het begin van deze maand liet de hongerkunstenaar Wolly, die al in vele stre den van Europa is opgetreden, zich in Rijssel opsluiten in de vermaarde glazen lcooi, en hij kondigde aan, dat hij daar 28 dagen achtereen in zou vertoeven, zonder eten en zonder drinken. De plechtige op sluiting geschiedde o.a. in tegenwoordig heid van een deurwaarder, die wel zoo vriendelijk was de zegels aan te brengen. Zondagavond j.l., na de vertooning van den hongerenden mensch, bleven tweo stu denten ongemerkt in de zaal en een tijdje later zagen zij den manager van Wolly naar de kooi gaan en den kunstenaar van levensmiddelen voorzien. Den volgenden ochtend sloegen de stu denten alarm, organiseerden een betoo ging en rukten de zaal binnen, geladen met woede en hoon. Des middags liet Wol ly zijn kooi openen, en de politie, die de zaal wist te ontruimen, bezorgde hem een ongehinderden aftocht. De studenten ble ven echter op de Markt demonstreeren. De manager beweert, dat Wolly tot het incident 17 K.G. in gewicht is afgenomen. Aangezien hij last had van keelpijn, had de manager hem een drankje toegediend. Van het verstrekken van melk of andere dran ken was volgens deze lezing geen sprake geweest. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Onveilig sein. Ter strafzitting van het Kantongerecht stond gistermiddag voor den kantonrech ter mr. F. Ligtenberg terecht, cle ploeg baas van de N. Z. H. T. M. de heer A. v. M. te Leiden, die bij een werk aan de lijn op den Hooge Rijndijk verzuimd zou hebben toen de lantaarns die 's nachts hadden gestaan naast een gat dat men gegraven had in den groncl waren wegge nomen, ter plaatse roode vlaggen te doen zetten ten teeken dat het ter plaatse on veilig was voor gebruikei's van den weg. Bij het verhoor van verdachte en van eenige getuigen, de ploegbaas van de N. Z. H. en een opzichter van die maatschappij benevens den verbalisant, ontspon zich een heele kwestie over de vraag of verd. op den morgen waarop hij verbali se erd was nadat een ongeval was geschied, al dan niet cle verantwoording voor de beveiliging ter plaatse had gedragen. Het O. M., waargenomen door mr. Van der Eist achtte intussohen het ten laste ge legde bewezen en vroeg verdaohtes ver oordeeling tot een boete van 3 subs. 2 dagen hechtenis. De Kantonrechter be paalde het schriftelijk vonnis op Woens dag 4 Juli. Een beboete visscher. Joh. de W., te Warmond zou hebben gevischt in de Hofpolder. Hij had voor dat feit eerder terecht gestaan, doch deelde toen mede, dat cle verbalisant zich moest hebben vergist, daar hij daar nimmer hacl gevischt. De zaak was daarop uitgesteld tot het hooren van den verbalisant C. v. d. S., welk verhoor gisteren plaats had. De verbalisant herkende den visscher terstond en zeer duidelijk. Ook de verdachte ont kende niet den verbalisant te kennen. Hij bleef er evenwel bij nimmer in de Hofpol der te hebben gevischt» hetgeen cle ver balisant de bemerking ontlokte dat de man ook niet in de Kofpolder maar in de Voorhofpolder, een naastgelegen visch- water had gevischt, hetgeen dus verkeerd in zijn procesverbaal stond. Het O.M. eischte 4 of 2 dagen, waartoe de kanton rechter verdachte bij mondeling vonnis terstond veroordeelde. Auto's op de Breestraat. J. A. G. v. d. P., chauffeur te 's-Gra- venhage was per auto naar café „In den Vergulden Turk" te Leiden gekomen en had zijn wagen op aanwijzing van den portier van dit café en daar er aan de zijde van de Breestraat waaraan de in richting is gelegen reeds een lange file auto's stonden, aan gene zijde van de straat neergezet. Op verzoek van den por tier had hij zijn wagen niet geplaatst voor de woning van dr. van Es, maar voor het gebouw van den Voogdijraad. Aldus handelende volgens de aanwijzin gen van een ter plaatse bekende, meende de chauffeur goed gehandeld te hebben en hij was dan ook zeer verbaasd toen hij voor hij wegrijden kon werd verbaliseerd wegens het veroorzaken van een ver- keersbelemmering, waarvoor hij zich gis teren ter zitting van het kantongerecht ook te verantwoorden had. Na verhoor van den Inspecteur van Politie den heer H. L. E. de Bock, die verklaarde den toe stand ter plaatse meer dan een uur te hebben aangezien en toen na de belem mering te hebben geconstateerd een agent opdracht te hebben gegeven tot het verbaliseeren van alle chauffeurs die hun auto's aan' de bewuste zijde hadden ge plaatst, eischte het O. M. 4 boete subs. 2 dagen hechtenis. Bekening houdende met verdachte's verweer veroordeelde mr. Ligtenberg verdachte, evenals verdachte W. H. M. uit Amsterdam die eveneens verschenen was en zich met dezelfde mo tieven als zijn voorganger verweerde, tot 1 of I dag hechtenis. Verduistering. Voor de Utrechtsche Rechtbank stond terecht een directeur van een steenfa briek, verdacht van verduistering van een bedrag van 6,278.09 ten nadeele van de N.Y., aan welker hoofd hij stond. Hij had het directeurschap aanvaard nadat hij kort tevoren failliet was gegaan. Zoodra hij di recteur was begonnen de crediteuren van het faillissement hem te manen en ver dachte liet zich verleiden kasopnamen der N.Y. aan te wenden om zijn schulden te betalen. Daar uit de verklaringen van den pre sident-commissaris der N.V. bleek dat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat een deel van het bedrag alsnog kan worden aangezuiverd, eischte het O.M. een voor waardelijke gevangenisstraf van één jaar met een proeftijd van drie jaar, alsmede gelasting tot terugbetaling van de ver duisterde ƒ6.278.09 binnen twee en een half jaar. Mr. Wielingen, verdediger, verdachte's levensloop mededeelend, wees op den ge- ringen steun, dien hij vooral van zijn vrouws kant ondervond en zette uiteen dat verdachte nooit iets voor zichzelvea heeft noodig gehad, doch steeds anderon ter hulpe was. Dinsdag 10 Juli uitspraak. De verdwenen spaarkas voor de kermis. Yoor de Arnhemsche rechtbank stond terecht de Nijmeegsche koopman M. E., cud twee en veertig jaar, die verdacht \Verd in den nacht van 30 April op 1 Mei inbraak en diefstal te hebben gepleegd in het café van R. bij het Kronenburgerpark te Nijmegen. Volgens de getuigenverklaringen bleek dat verdachte zich 's avonds in het café heeft laten insluiten. De eigenaar werd den volgenden morgen gewaar dat een bil- jartzeil was medegenomen. Bovendien was uit de toonbanklade een bedrag van 40 weg en de spaarkas waarin de klan ten hun geld brachten voor de kermis er zou ongeveer 500 aanwezig geweest zijn was geledigd. Verd. is 's avonds laat gezien, terwijl hij een kistje in zeil gewikkeld op den schou der droeg. Dit kistje bleek later do spaar kas voor de kermis te zijn. Een agent van politie sprak verdachte aan juist toen hij het kistje over de schutting in zijn eigen tuin deponeerde. Toen de agent vroeg wat verdachte daar uitvoerde, zei verdachte, dat hij het gaas aan het maken was, om dat anders de ballenjongens van de ten nisbanen in de buurt de ballen op zijn land moeten komen halen. De president: „O, en daar heeft u be zwaar tegen. IT raapt ze liever zelf op. Er zijn niet minder dan veertig tennisballen in uw huis gevonden." Een ander politie-ambtenaar heeft ten slotte het kistje zonder het geld in den grond gevonden van den tuin van ver dachte. Verd. ontkende het ten laste gelegde feit. Het O. M. achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en vroeg twee jaar gevangenisstraf.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6