BINNENLAND. STADSNIEUWS. CIRCUS STRASSBURGER TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 23 JUNI 1928 DIOC. R. K. LAND- EN TUINBOUW- BOND. Algemeene vergadering. Dr. L. N. Dekkers voorzitter. Donderdagmorgen is de algemeene ver gadering van den R. K. Land- en Tuin- bo uw bond in het gebouw „St. Bavo" te Haarlem gehouden. Aanwezig waren 40 afdeelingen. De voorzitter de heer N. Dekker, opent de vergadering met den Chr. groet en me moreert hen, die de vereeniging in 't af- geloopen jaar steundenen diegenen on der die groep, die heengingen, o.a. Mgr. Callier. Z. D. H. nam in 1915 het initiatief tot oprichting der organisatie, voor wie Mgr. in moeilijke dagen een steun was. Spr. brengt een eerbiedig woord van hulde aan de nagedachtenis van Mgr. Callier, als een voorbeeld der organisatie. Wij staan in een periode van opbloei. Dank zij de onvermoeide medewerking van onzen adviseur, zijn de schulden gedelgd. Voor wie nog aarzelden, zij gezegd, dat elkeen vrij zijn steun mag geven aan de organisatie. De afd. Schoorl vraagt wijziging van de Trekhondenwet in dien zin, dat toege staan zij, dat één persoon op een honden kar mag zijn gezeten, ook al is die per soon niet oud en gebrekkig. De afd. L i s s e sluit zich ,in verband met het snelle loopen dezer viervoeters, bij het voorstel aan. De voorzitter, die met de practische uit voering der wet belast is, deelt zijn bevin dingen mee, omtrent de keur van trek honden. Besloten wordt dat stappen zullen wor den gedaan een wetswijziging in bovenom schreven zin te verkrijgen. De afd. Bovenkerk vraagt afschaffing van de wet op den zomertijd te verkrij gen. De voorzitter acht elke actie vruch teloos. De balans en verlies- en winstrekening sluitende met een voordeelig saldo over 1927 van 3083.09, wordt vervolgens goed gekeurd. Wegens periodieke aftreding van den Bondsvoorzitter die zich om gezondheids redenen thans niet meer herkiesbaar stelt, moet een nieuwe voorzitter worden ge kozen. He tHoofdbestuur van den L. T. B. heeft uitgezien naar een waardigen plaatsver vanger op dezen zoo bij uitstek moeilijken en verantwoordelijken post en heeft kir. Dr. L. N. Deckers, lid van de Tweede Ka mer der Staten Generaal, bereid gevon den bij eventueele verkiezing het voorzit terschap van den Bond te aanvaarden. Deze candidaat van het Hoofdbestuur wordt met den meesten ernst aanbevolen, daar Dr. Deckers als oud-secretaris van den R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, wel geheel op de hoogte is van de belan gen van onzen land- en tuinbouwstand. De vergadering kiest daarop Mr. dr. L. N. Deckers tot voorzitter. De secretaris, de heer C. van Bale, geeft vervolgens eene uiteenzetting om trent de werking van het Landbouwboek- houdbureau. De vice-voorzitter spreekt een kort en welgemeend woord aan het adres van den aftredenden voorzitter, wiens heengaan algemeen wordt betreurd en stelt voor den heer Dekker tot eere-voorzitter te benoe men (daverend applaus). Ir. G. J. Heymeyer houdt daarna een lezing over de noodzakelijkheid van land en tuinbouwonderwijs. Het is een eisch van dezen tijd aldus spr. dat de jongeren een degelijke, theo retische opleiding genieten. Die kennis is het best te verkrijgen op land- en tuinbouwscholen. In één lezing kan men geen voldoende inzicht verkrij gen van de uitkomsten der nieuwere lancl- bouw-wetenschap. Profijt trekken van de uitkomst der wetenschap kan alleen hij, die deze uit komsten kent. Het onderwijs is in staat inzicht te ge wen, in het wezen der verschijnselen, een basis voor verdere ontwikkeling. 'Velen weten niet, welke maatregelen noodig zijn, om de bedrijfsuitkomsten te verbeteren, wegens onvoldoende kennis der bemes tingsleer, ziekteleer, enz. Deelname aan land- en tuinbouwonder wijs, geschoeid op katholieke grondslag, is noodzakelijk. De geestelijke belangen ko men in de eerste plaats, de stoffelijke in de tweede plaats. Op vele plaatsen is van echte vakbewe ging niet veel te bespeuren. We staan achter bij de keuterboertjes in Brabant en Limburg. Spr. dringt aan op inhalen van den achterstand en somt op, wat in 't bisdom bereikt is. De voorzitter dankt spr. voor zijn rede en deelt mede, dat van den Minister van Staat, Jhr. Ruys de Beerenbrouck een ver zoek is ingekomen om een donatie voor het Schaepman-fonds. De voorzitter stelt voor ƒ100 voor dit doel beschikbaar te stellen, welk voorstel wordt aangenomen. Hierna wordt de vergadering gesloten. Aan de Leidsche Modevakschool zijn na gehouden examen geslaagd voor costu- mière de dames J. Alkemade, P. Waas dorp. Voor leerares mevrouw A. v. d. BoonBeen. Voor het propaedentisch examen bouw kundig ingenieur slaagde aan de Techni sche Hoogeschool te Delft de heer D. J. Christiaanse alhier. INSTITUUT VOOR GESCHIEDEN'' DER GENEES-, WIS- EN NATUURKUNDE. De officieele opening. De heer ir. L. Schilthuyzen alhier is met ingang van 1 Juli benoemd bij de ge meentewerken te Eindhoven. DR. J. G. DE LINT. Hedenmiddag is het Instituut voor Ge schiedenis der Genees-, Wis- en .Natuur kunde, tot de stichting waarvan het Ge nootschap voor Geschiedenis der Genees-, Wis- en Natuurkunde onlangs heeft be sloten, officieel in gebruik genomen. Het instituut is ondergebracht op het terrein van het nieuwe academisch ziekenhuis in het gebouw, waarin de kliniek voor oogheelkunde is gevestigd. Voor dit in stituut zijn twee lokalen afgezonderd, een, dat geheel bestemd is voor het in stituut; het tweede, waarin de bibliotheek van de oogheelkundige kliniek is onderge bracht, zal tevens aan het instituut wor den dienstbaar gemaakt, hetwelk daar ook een deel van haar bibliotheek zal on derbrengen. De officieele opening gesohiedde heden middag in het gebouw voor verloskunde in de groote vergaderkamer der medische faculteit in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten en andere genoodigden, on der wie mr. A. J. L. van Beeck Calkoen, referendaris van de a-fdeeling Onderwijs, als vertegenwoordiger van den minister van Onderwijs, kunsten en wetenschap pen. Voorts waren tegenwoordig Jhr. de Gijselaar en mr. Idenburg, voorzitter en secretaris van curatoren, alsmede de rec tor der Leidsche Universiteit, prof. Wen- sinck en de secretaris van den Leidschen academischen senaat, prof. van Eysinga, vrijwel de geheele medische faculteit der Leidsche Hoogeschool, prof. Tricot R/oyer uit Antwerpen, voorzitter van de „Asso ciation Internationale d'Histoire de la Méde cine", vertegenwoordiger van de Maatschappij tot Bevordering der Genees kunst, enz. De voorzitter van het Genootschap voor Geschiedenis der Genees-. Wis- en Na tuurkunde, tevens directeur van het nieuwe instituut, dr. J. G. de Lint, hield bij deze gelegenheid een rede. Na de aan wezigen welkom te hebben gcheeten, gaf spr. een overzicht van de geschiedenis van het Genootschap. Hij deed daarbij uitko men, dat dit eigenlijk zijn oorsprong vindt in de vereeniging, welke in 1918 tijdens een vergadering te Zwolle van de Maatschappij ter bevordering van de Geneeskunst te Zwolle op aanstichting van wijlen prof. Hector Treub is gesticht voor de beoefe ning van de geschiedenis der geneeskunde en de geogrjtphica. Deze vereeniging bleek echter geen le vensvatbaarheid te hebben en werd niet lang na haar oprichting ontbonden. Er was toen nog een kassaldo van 1200, dat men wilde bestemmen voor de redactie van het blad Janus. De redactie echter achtte toen de wenschelijkheid aanwezig tot stichting van een nieuwe vereeniging voor de beoefening der geschiedenis van de geneeskunde over te gaan, doch dan gecombineerd met de wis- en natuurkun dige vakken. Zoo werd in Juni 1923 onder voorzitterschap van prof. van Leersum de tegenwoordige vereeniging, welke eeni- ge maanden geleden is omgezet in een Genootschap, opgericht. Op de eerste ver gadering, welke kort daarna in Amster dam werd gehouden, kan de voorzitter, prof. van Leersum, mededeelen, dat de vereeniging reeds 240 leden telde. Al is dit aantal thans niet zoo groot, verkeert toch de vereeniging, dank zij den pen ningmeester, in een bloeienden toestand, zoodat verwacht kan worden, dat binnen kort subsidies zullen kunnen worden ver leend en wetenschappelijke uitgaven fi nancieel zullen kunnen worden gesteund. Wij vieren, aldus spr., heden het 15-ja- rig bestaan der vereeniging, welke dezer dagen bij Kon. Besluit is omgezet in een Genootschap. Als laatste uiting van den bloei hiervan kan genoemd worden het be sluit, op de den 18en Maart te Rotterdam gehouden vergadering, waarin tot de op richting van het instituut, dat aan het Genootschap zal verbonden blijven, doch overigens een geheel zelfstandig bestaan zal leiden, werd besloten. Na dank te hebben gebracht aan den directeur van de oogheelkundige kliniek, prof. van der Hoeve en aan den directeur van het academisch ziekenhuis, alsmede aan curatoren der Leidsche Universiteit, voor de medewerking, van hen ondervon den, bracht spr. ook dank aan de regee ring voor den verleenden steun en aan het Leidsch Universiteitsfonds, dat de stichting van het instituut bevorderde door een milde gift. Na het doel van het instituut te hebben besproken, waarbij hij er op wees, dat dit voornamelijk beoogt zooveel mogelijk stu diemateriaal bijeen te zamelen, deed hij uitkomen, dat het Instituut thans reeds kan bogen op het bezit van een vrij groo te collectie afdrukken van geschiedkun dige studiën. De uitbreiding hiervan zal in de eerste plaats ter hand worden ge nomen. Reeds mocht het bestuur belang rijke geschenken ontvangen. Een lid schonk zijn geheele verzameling en ook kwamen tal van belangrijke afdrukken in van medico-historici. Door den oproep, van prof. Von Südhoff in „Mitteilungen zur Geschichte der Medizin" stonden vele leden der „Deutsche Verein" hunne af drukken af, waardoor de verzameling van het instituut met eenige honderden exemplaren werd vermeerderd. Wat be treft de verzameling leer- en handboeken over geschiedenis, zei spr., dat dez nog weing in aantal waren. In dit verband wees hij op een belangrijke schenking van mevrouw de Koning, die een honderdtal boeken uit de bibliotheek van wijlen haar echtgenoot, den bekenden Arabist, afstond waaronder zich verschillende klassieke edities van Hippocrates, Galenus, Diosco- rides e.a. bevinden. Met genoegen maakte spr. er melding van, dat de afdrukkenverzameling. zij vooral den bibliothecaris, dr. J. E- Kroon, reeds m kaartcatalogus gebracht is en dat de artikelen uit de eerste vijftig jaargangen van het Tijdschrift voor Ge noa skunde reeds zijn verwerkt. Na verder gewezen te hebben op wat op het gebied van de systemati6eering en op dat van de buitenlandsche publicaties is bereikt, stond spr. uitvoerig stil bij het belang van de beoefening van de geschie denis des genees-, wis- en natuurkunde. Spr. deelde vervolgens mede, dat voor het instituut een afzonderlijk curatorium in het leven ia geroepen, bestaande uit Jhr. de Gijselaar en mr. Idenburg, resp. voorzitter en secretarie van .curatoren der Hoeve, voorzitter van de medische facul teit te Leiden, prof. dr. E. Cohen, te Utrecht als vertegenwoordiger der wis- en natuurkundige wetenschappen en dr. F. M. C. de Pfsevffer, als vertegenwoordi ger dee geneeskundige fractie. Dr. de Lint sprak vervolgens de hoop uit, dat deze officieele opening er toe mocht medewerken, dat aan het ineti- tuur een zoo ruim mogelijke bekendheid zou worden gegeven en riep daartoe aller medewerking in. Moge, aldus besloot spr., de jongste spruit van de 15 jaar geleden o.a. door Treub, Daniëls en Stokvis opgerichte ver eeniging zich haar grooten voorgangers waardig toonen en in ons land een plaats innemen, die aan iedereen bekend en dooi' ieder gaarne geconsulteerd wordt. (Ap plaus). DE OPENINGSVOORSTELLING PRACHTIG GESTREEPTE ZEBRA'S UIT STRASSBURGER'S DIERENPARK. OrganisatieDonderdagavond een volledige voorstelling met honderd num mers in het Noordenin Alkmaar en Vrijdagavond worden de Leidenaars op het wonderbare vergast. 's Morgens om tien uur k het Schut tersveld nog zooals het meestentijds is, een uitgestrekt grasland met voel dorre zandplekken, die bewijzen, dat het Schut tersveld een land is voor vroolijkheid. Maar 's middags om vier uur kom ik terug en dan is het geschied. Er is een heel dorp verrezen. Er staat een groot circus met 4 masten en drie greote arena's, en zijn zitplaatsen voor GOOO men- schen. Alles is reeds in gereedheid voor de openingsvoorstelling des avonds. Ach ter het. circus staat een lange tont, waar in ki wagens de wilde dieren zijn onder gebracht. Daarnaast een tent met 10 oli fanten, die geen oogenblik stilstaan en dan in een heel groote U-vorm over het terrein een groote tent met 150 ras paarden, zebra's, Braziliaansche Zebu's, Shetlandsche ponnies, kameelen en drom- medarissen in de grootste verscheiden heid en de prachtigste soorten. In den tijd van zes uur is dat. alles op gebouwd en in orde gebracht. Dat maakt indruk en we concludeeren daarmt dat de voorstelling dan ook wel iets geweldigs worden moet. En dat ia het geworden. Honderd nummers in den tijd van ruim drie uur afwerken en zóó afwerken, dat ieder nummer en ieder onderdeel even superieur is, dat kan alleen als kunst en organisatie hand aan hand gaan. Zulk een rijk programma kon alleen in zulk een betrekkelijk korten tijd worden afgewerkt, als er in de drie manéges te gelijk een voorstelling werd gegeven en al had de directie den ook op loffelijke wijze gezorgd, dat het meestentijds drie gelijke nummers waren die vertoond werden, toch kwam men oogen te kort en het is dan ook ondoenlijk van het geheele pro gramma een verslag te schrijven. Een schets slechts moet het zijn, in vo gelvlucht, van de praestatioB dezer cir- ousartisten. Voor alles is Circus Strassburger oen paardenspel. In juiste cijfers zijn er niet minder dan 139 raspaarden, Engelsche, Trakheners en Ardenners, paarden zooals men ons vertelde, afstammend uit de stoe terij van Keizer Franz Joseph van Oos tenrijk en uit die van den Duitscben ex- kroonprins. Het is paardenmateriaal, voor oen lief hebber om van te watertanden, zoo prachtvol en glanzend zien die dieren er uit. En het programma! Het begon met gedresseerde bruine en witte beren in twee arena's tegelijk. Be ren, die fietsten heel alleen en kunstiger dan wij en beren op rolschaatsen. Dat was kunstige en verbluffende dressuur. Dan de drie Arioletta's in de lucht, die daar op de smalle stok van de trapeze de ongeloofelijkste kunstverrichtingen uit voerden. In de middenarena trad daarna op Hen ry Peters met zijn schitterende leeuwen- groep. Geen vijf of zes, maar vijftien tegelijk hield hij er in bedwang, hij wandelde er tusschen gemakkelijk en beheerscht en vocht, rolde en stoeide ongewapend met die dieren of het de liefste schoothond jes waren. Toen kwamen de paarden, die ven van de meest uiteenloopende pracht. De gebroeders Hugo, Hans ei Karl Strasa- burger» werkten ieder in een arena en men zag er vrijheidsdressuur, postrijden, hooge school, alles in de schitterendste posen. Hier bereikte de artisticiteit haar hoogtepunt. Dat in dit circus alles grootscheepsch gaat bewezen ook de olifanten, van welke dieren er maar liefst tien tegelijk de ma nege betraden. De heer Adrian Singels liet met zijn assistente de dieren ge makkelijk de mooiste toeren verrichten en toen ten slotte een man zijn hoofd in den bek van een der olifanten stak en aldus onbeschadigd werd weggedragen, kwam aan het applaus bijna geen einde. Dan weer kapitein Nansens met zijn ge dresseerde zeeleeuwen, die het princiep: niets voor niets huldigen, en voor iedere toer beloond werden met een of meer vis- schen. Nog nooit zagen we zulke perfecte jongleer- en balanceerkunst, als hier van deze zeeleeuwen, die ballen van de groot ste tot de kleinste, hooge hoeden, fakkels enz. op de punt van hun neus opvangen en er mee wegwandelen als wij met een pas opgestoken sigaar. En het hooge school rijden van de hee- ren Strassburger en hun zuster Regina was een genot. Die prachtige gieren, die met gracieuze passen dansten op de maat van de muziek en op ieder teeken van hun berijder of berijdster aanstonds rea geerden. Dan nog eenige trapeze-artisten in alle manége's tegelijk met overweldigende toe ren en het was pauze. Onder de pauze was er gelegenheid de 8tallen te bezichtigen. Behalve de reeds genoemde schitterende paardententoonstel ling, zagen wij de meest interessante ver zameling dieren, die men zich denken kan. Perzische leeuwen, Berber- en Nubische leeuwen, leeuwen-baby's, vier weken oud, in het circus Strassburger op reis gebo- STRASSBURGER Dat woord heeft iedereen gezien Op schutten en op schuren. Het staat te lezen in de krant En op reclamemuren. Dat woord beteekent voor de jeugd Het toppunt van hun wooechen Maar op en om het Schuttersveld Staan ook veel „groote menschen". Zij hebben heel dat circusdorp Van verre zien verrijzen En staan met een hoogrooAe iieer Op wat ze zien, te wijzen. Zij zijn vol aandacht uren lang En a41o« wordt vergeten, Zij denken aan geen huis of school, Bn zelfs niet aan het eten. Zij zien alleen maar, wat- ze ié«c En tpvMi dan fontesee-cen Van tijger en van olifant Van leeuwen en van beren. Maar elke jongensfontasie Wordt hier meer dan bewwfrijéii, Ifier is het droomen geen beésog Hier is het sprookje wwidiertl. „StaMsbnrger", ligt in ieders mend, 't St-aat orend te. lezen, Maar wat daar dan ook wordt vort «end, „1st noch mie dogeweaen". Gij trekt de heele wereld door Om Uw triomf te vieren, Gij zijt een „burger van de straat" En koning over dieren. ren, panters, prairiewolve-n, gevlekte hye na's, miereneters, kangoeroe's, ijsberen, kraagberen, bavianen, apen, vossen, zee leeuwen, olifanten, water buffels, bochel- ossen, zebra's, een guanoco, drommedaris- sen en kameelen. Een verzameling, inte ressant on leerzaam, niet het minst voor kinderen. Intusschen waren de drie manége's ver? smolten tot een z.g. Olympiiwenbaan. Twee doodenringen waren daarin ge plaatst, groote houten bussen, van tralie- latten, waarin de Adams en de Marians hun ongelooflijke staaltjes van rijwiel- kunst gaven door tegen den loodrechten wand omhoog in de rondte te fietaen en... daarna met de motor. Dan de acht Urmann's de vliegende men schen ,die in de lucht van trapeze verwik selen, zich door de lucht zwieren, elhanr der vastgrijpen en weer wegzwaaien, verv richtingen, waarmede het toppunt van be hendigheid, lenigheid en kracht is bereikt» De exotische optocht van tallooze die ren met hun begeleiders in hun kleeder dracht van de meest uitegenloopende na tionaliteiten, wekte de grootste bewonde ring. Toen Hongaarsche ruiterspelen, Jockey- hindernisrennen en Romeinache wagenren nen, alles even boeiend en pakkend. Buitengewoon waren de praestaties der tien origineele Egyptenaren, die klommen en sprongen op en door elkaar of al hun spieren gemaakt waren van het beste elastiek er waren intusschen nog Chinee- sche koorddansers geweest, die zich op het koord bewogen, vaster dan wij op den be- ganen grond, goochelaars uit Korea ea Japansche acrobaten, alles evenveel be wondering afdwingend. En cr kwam oen slot dat paktehet levende projectiel, 'n man, die met 'n dave rende knal uit een kanon weggeschoten, de lucht werd ingeelingerd en twintig me ter verder in een valnet terecht kwam. Wat op een avond daar wordt vertoond is niet te beschrijven. Hot is wonderbaarlijk en meer dan dat»

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5