BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. LUCHTVAART. 19e Jaargang. ZATERDAG 23 JUNI 1928 No 5906 Ds ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling SToor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. 011 blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gewone edvorfontlën 3P cent per 19 flfj Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet s dubbele van het tarief berekend, ar Klelna advertentfën, ran ten hoogste 80 woorden," wtd&FS betrekkingen wfjrtlen aangeboden of gevraagd, buur en ver» huur, koop en verkoop f 0.50. ««■minimi in——mv iw i Dit nummer bestaat uit vier bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. BERICHT Zij, die zich met 1 Juli op De Leidsche Courant wenschen te abonneeren, ontvan gen de voor dien datum verschijnende num mers gratis. DE ADMINISTRATIE. V Socialisme en Godsdienst In Amersfoort liebben de socialisten een Marxistisch week-end gehouden. Op Zon dagmorgen sprak de heer F. van der Goes over: „De proletarische levensbeschou wing". Het Marxisme is de levensbeschouwing van een klasse, zcide spreker; dat komt in het beginselprogram der S. D. A. P. niet voldoende tot haar recht, omdat rekening is gehouden met de wenschen der anders denkende partijgenooten. Het Maxisme treedt dus in de plaats van den Godsdienst! Dat werd erkend en dood-gewoon gevonden De gedachte b.v., dat met den dood alles eindigt, vond spr. niet eens zoo „akelig en troosteloos", want „socialisten sterven, maar het socialisme leeft"! Dat is alles niets nieuws. Maar: niet èlken dag wordt dat erkend door propagandisten van het socialisme Niet «eiken dag wordt erkend, dat het. so cialisme een levensbeschouwing is, welke in de plaats wordt geschoven van het Godsgeloof. V Een bevestiging Van Katholieke zijde is al zoo dikwijls betoogd, dat er in de lichamelijke opvoe ding in de sport overdrijving, g e- v a a r 1 ij k e overdrijving ligt. "We lazen nu dezer dagen, dat van een vergadering van leeraren in lichamelijke opvoeding eenzelfde waarschuwing uitging van een niet-katholiek rector van de aca demie voor lichamelijke opvoeding te Am sterdam. Na gewezen te hebben op de voordee- len, welke een goede lichamelijke ont wikkeling meebrengt, waarschuwde spre ker tegen overdrijving en zeide om.: „Negens is de gelegenheid tot over drijving grooter dan bij de lichamelijke opvoeding en in Duitschland b.v. is het zeer duidelijk te merken, dat men er naar streeft een menschdom te 'vormen, dat alleen geschikt is voor de beoefening van de verschillende takken van sport, maar voor het overige bijna niet hooger staat dan het dier. Een te veel aan lichamelijke opvoeding schaadt minstens evenveel als een volslagen gemis daaraan en, wanneer heb intellectualisme de menschen niet heeft kunnen bevredigen, moet men niet verwachten, dat het opkomende „spor- tisme" dit wèl zal kunnen." Natuurlijk kan het „sportisme" dat niet. De Sport moet de plaats innemen, die haar toekomt: ontspanning in een, niet te groot, gedeelte van de vrije uren. Niets meer en niets minder. Maar haar aantrekkingskracht is op de oppervlakkige menschen van onzen tijd tè sterk. Zij geven er belangstelling aan, die aan andere dingen moest worden geschon ken. Zooals een circus bij het volk veel meer belangstelling trekt, dan een schouw burg, als er ware edele en veredelende kunst wordt geboden!...-, Teeken van gemis aan cultuur, gebrek aan bescha ving! Als de sport te veel plaats in het leven inneemt, doet zij geen goed maar kwaad aan enkeling en maatschappij. BELGIE. De staking in Antwerpsche haven. De poging en tot beëindiging van het conflict. De stakende havenarbeiders besloten te weigeren den arbeid te hervatten alvo rens tot onderhandelen over te gaan, doch de stakingsleiding zal al het mogelijke doen om een onderhoud met de Werkge versorganisatie te verkrijgen en de sta king zoo spoedig mogelijk te doen eindi gen. Men zal een minimumloon van 60 francs per dag voor de gewone havenar beiders eischen, d.i. een verhooging van 8 francs. De vakorganisatie besloot den stakers 14 francs per dag uit te keeren. De minister van Arbeid en Nijverheid, Heyman, heeft gisteren den voorzitter der werkgeversfederatie en vervolgens de af gevaardigden der havenarbeiders ontvan gen. Hij stelde beiden partijen de volgen de oplossing vooide arbeiders hervatten het werk, waarna de loonkwestie onder worpen wordt aan een gemengde com missie. De afgevaardigden van werkgevers en arbeiders beloofden deze formule bij hun mandatarissen te zullen verdedigen. De minister heeft goed hoop, dat Maandag a.s. het werk weer hervat zal worden. Door de staking, welke een ramp voor het geheele land dreigt te worden, is het aantel binnengelnopen schepen zeer ver minderd. Donderdag zijn slechts zes sche pen aangekomen, terwijl vijf schepen bij Vlissingen voor anker zijn g.' .an liggen en nadere berichten van hun reeders afwach ten. Daarentegen zijn gisteren meer dan dertig schepen vertrokken. Sommige sche pen waren slechts gedeeltelijk geladen, an dere vertrokken zonder lading naar een andere haven. In de haven heerscht nagenoeg geen bedrijvigheid. Slechts hier en daar ziet men de bemanning van een schip bezig jiet het lossen. De dienst op Harwich heeft van de si? king niet te lijden en het vertrek en de aankomst der schepen heeft normaal plaats. Leiden bolsjewiki de beweging? De „Etoile Beige" meldt, dat Zondag avond, den dag vóór het uitbreken der steking, het sovjet-stoomschip „Luitenant Smidt" plotseling Antwerpen heeft verla ten. Het blad heeft van gezaghebbende zijde vernomen, dat het schip fondsen heeft gebracht voor de communisten en dat Sovjet-afgevaardigden voor de leiding der staking in Antwerpen zijn gebleven. DUITSCHLAND. De Duitsche kabinetscrisis. De g r o o te c o a 1 i t ie m is lu k t. Zooals gisteren reeds in een gedeelte van onzen oplaag gemeld, zijn de onder handelingen over de vorming van een nieuwe Rijksregeering op den grondslag van de z.g. groote coalitie mislukt, daar de afgevaardigde dr. Scholz in zitting van de partijleiders namens de Duntsebe Volks partij heeft medegedeeld, dat zij vasthoudt aan den eisch van den onmiddellijke aan bouw van een pantserkruiser, aan de keu ze van een anderen dag dan den llden Augustus als nationalen feestdag, en aan de toezegging tot onmiddellijke onderhan delingen over de reconstructie van de Prüisische regeering, welke eischen door Hermann Müller-Franken werden afgewe zen. Muller-Franken is thans in overleg ge treden met de fracties van het Centrum, de democraten en de Beiersche Volkspartij om te trachten een nieuwe regering te vor men op den grondslag van de coalitie van Weimar. D; Pijnvaartstaking. De arbitrale beslissing bindend verklaard. Volgens berichten uit Duisburg is de arbitrale beslissing inzake de staking van de havenarbeiders in de haven van Duis burgRuhrort, die zoowel door de werk gevers als de werknemers was verwpr- pen, gisteravond bindend verklaard. Hiermede is er een einde aan de sta king gemaakt. JOEGO-SLAVIË. DE STRAATGEVECHTEN TE ZAGREB. Bestorming van een café. Weer nieuwe botsingen. Bij de onlusten te Zagreb, zijn naar na der gemeld wordt, vijf personen gedood, veertien zwaar en meer dan dertig licht gewond. De opwinding te Zagreb was Don derdag wel is waar den geheelen dag groot, doch bereikte eerst laat in den avond het kookpunt, toen tijdens een bij eenkomst in het gebouw van den Kroati- schen boerenbond een bericht werd ont vangen, dat de toestand van Stefan Ra- ditsj veel ernstiger was geworden en zijn overlijden verwacht moest worden. Bij liét vernemen van dit later onjuist gebleken bericht, maakte zich van de vergadering, welke door verschillende r afgevaardigden werd bijgewoond een enorme opwinding meester. Spontaan 'werd een reusachtige stoet gevormd, die zich naar de hoofd straat van Zagreb, de Slitza, begaf. Een sterke afdeeling politie begeleidde den stoet en aanvankelijk hadden geen onge regeldheden plaats. Toen de optocht evenwel het café Corso naderde, waar muziek gemaakt en ge danst werd, kwam de opgewondenheid tot uitbarsting. De betoogers doorbraken het cordon der politie, bestormden het café, verjaagden de aanwezigen, sloegen de ruiten stuk en droegen stoelen, tafels, en piano's naar buiten, waarmede zij op straat een barri cade vormden, welke het geheele verkeer versperde- Drie aanvallen der politie en gendarme rie bleven zonder resultaat, evenals een charge der bereden politie. Daarop loste de politie eenige salvo's in de lucht en be stormden zij opnieuw de barricade. De betoogers trokken terug naar een zijstraat en begonnen van daar uit een bombarde ment met steenen op de politie. Op dit punt der stad werden twee personen zwaar en eenige anderen licht gewond. Terzelfdertijd, dat zich dit gevecht voor het café Corso afspeelde, verzamel den zich in andere deelen der stad even eens talrijke demonstranten, die ook barri cades begonnen op te werpen. De botsin gen duurden tot elf uur 's avonds. Het meest verbitterde gevecht speelde zich af in een zijstraat nabij het gebouw van den Kroatisehen boerenbond. Daar had een groep demonstranten een in aanbouw zijnd huis bezet en met behulp van wegge nomen bouwmaterialen en steenen een barricade opgeworpen, van waaruit zij' de politie aanviel en met steenen wierp. Voorts werden er talrijke revolverschoten gelost. De politie hield zich zeer rustig en schoot meestal in de lucht. Groote groepen betoogers trokken zich later uit het centrum der stad naar de buitenwijken terug, onder meer naar de arbeiderswijk, wac;v -het eveneens tot ver bitterde gevechten lcwam. Eerst na elf uur kon de rust in de stad worden her steld. Naar de bladen molden, werden her haaldelijk iiolitie-afdeelingen door betoo gers aangevallen en mishandeld. Zoo wer den in de nabijheid van het voornaamste plein van Zagreb twee gendarmes door ar beiders gemolesteerd. Zij moesten van hun wapens gebruik maken. Twee andei*e gen darmes werden neergeschoten, waarna de aanranders de vlucht namen. Nadat de rust eenigermate hersteld was, trokken sterke afdeelingen politie en gendarmerie door de straten. Gisterenmorgen zijn te Zagreb de lijken der doodgeschoten afgevaardigden aange komen. Aan het station bevond zich een vertegenwoordiging van de burgerij van Zagreb en de geheele gemeenteraad. Voor het station had zich een uit duizenden per sonen bestaande menigte verzameld. De autoriteiten hadden uitgebreide maatrege len getroffen om een herhaling der ge beurtenissen van Donderdag te voorko men. In geheel Zagreb zijn zwarte vlaggen uitgestoken. Het gebouw van den Kroati sehen boerenbond, waarheen de lijken zijn overgebracht, is met rouwfloers gedra peerd. Te Belgrado bracht koning Alexander opnieuw een bezoek aan de gewonde afge vaardigden in het ziekenhuis. Met Stefan Raditsj had hij een onderhoud, dat 25 mi nuten duurde. Gisterenmorgen herhaalden zich de be toogingen te Zagreb, waarbij opnieuw drie betoogers werden gedood en veertien ge wond. CHINA. Japan is optimistisch. Laat zijn oorlogschepen terugkeeren. In verband met den verbeterden toe stand in de Jangtse-vallei en in Zuid- China in het algemeen heeft de Japan■sche regeering bevel gegeven aan vier torpedo jagers en 23 andere oorlogsschepen naar Japan terug to keeren. Deze schepen zijn in Mei jl. naar China gezonden. In de officieele mededeeling dienaan gaande krijgen de Chineesehe autoriteiten een pluim op den hoed, want, zoo wordt gezegd, in geen veertig dagen hebben zich incidenten van eenige betcekenis voorge daan. De autoriteiten te Tokio gelooven, dat de gevaarlijke periode in China voor het oogenblik voorbij is, ook wat Mandsjoerijc betreft. De Japansche correspondenten to Nan king melden, dat de nationalistische lei ders een verzoeningsgezinde houding te genover Japan aannemen. Zij hebben den correspondenten medegedeeld, bereid te zijn, Japan's historische rechten en belan gen in Mandsjoerije tè erkennen. Verlaging der leerlingenschaal. Wat zal de Regeering doen? In verband met de aanneming door de Eerste Kamer van het initiatief-wetsvoor stel van den heer Zijlstra tot wijziging van de L.O.-wet, strekkende tot verlaging van de leerlingenschaal, is, naar wij vernemen, een conferentie gehouden tusschen den mi nister-president, jhr. De Geer en Minister Waszink, en wel over de door de Regee ring ten opzichte van dit wetsvoorstel aan te nemen houding. Omtrent het resultaat dezer bespreking is niets uitgelekt. Jntus- schen is het wetsvoorstel, overeenkomstig het grondwettelijk voorschrift, naar den Raad van State om advies gezonden. „Tel." De steekpenningen van „De Telegraaf". Erkenning en belofte van beterschap. Onlangs had „Het Volk" gemeld, dat de minister van financiën den deurwaarderr der directe belastingen verboden had ad vertenties te plaatsen in „De Telegraaf", omdat de directie van dat blad steekpen ningen uitreikte, om deze advertenties machtig te worden. Dit baarde nog al op zien, omdat „De Telegraaf" zich zeer ver ontwaardigd had getoond over de corruptie in de gasbedrijven; dat het blad zich zelf aan deze leelijke omkooppraktijken schul dig maakte, heeft het voor zijn lezers zorg vuldig verzwegen. Intussc&en heeft de directie van „De Telegraaf" binnenskamers haar slechte manieren erkend en beterschap beloofd, naar „Het Volk" thans meldt. Op 16 Juni j.l. heeft de minister van financiën den volgenden brief aan de deurwaarders ge zonden: „Ten gevolge op dezcrzijdsche aanschrij ving van 14 April 1928, n. 134, heb ik de eer u mede te deelen, dat de directie van het dagblad „Do Telegraaf" heeft verklaard, voortaan geen kortingen meer te zullen verleenen op advertentiën, geplaatst door deurwaarders der directe belastingen. In verband hiermede wordt het absoluut verbod van adverteeren in bedoeld dag blad opgeheven". ,.De Telegraaf" zal, veronderstelt „Het Volk", ook dit wel verzwijgen. Uitvoer van zuivelproducten. In Mei is 5134 ton boter uitgevoerd ter waarde van 8.957.000, tegen 4999 ton tor waarde van 8.071.000 in Mei 1927. Hier van ging naar Duitschland 4000 ton en naar Groot-Brittannië 854 ton. De uitvoer van kaas bedroeg in Mei 7577 ton ter waarde van 6.080.000, tegen 8044 ton ter waarde van 5.723.000 in Mei 1927. Ook van kaas was Duitschland de voornaamste afnemer met 3343 ton; België nam 1181 ton af, Groot Brittannië 1071 ton. De uitvoer van gecondenseerde gesuiker de volle melk bedroeg in Mei 2646 ton ter waarde van 1.044.000 (2388 ton, waarde 947.000 in -Mei 1927), die van geconden seerde gesuikerde ondermelk 10,600 ton ter waarde van 2.547.000 (1018 ton, waarde 2.297.000 in Mei 1927). Van beide produc ten was Groot-Brittannië de voornaamste afnemer met resp. 937 ton en 9400 ton. Voorts is in Mei 1076 ton melkpoeder van volle melk uitgevoerd (713 ton in Mei 1927) en 410 ton melkpoeder van ondermelk (255 in Mei 1927). Warenhuizen. In de op 29 Juni a.s. te houden buiten gewone vergadering van aandeelhouders van de N.V. „De Bijenkorf" die warenhui zen heeft te Amsterdam en te 's-Graven- hage, zal een voorstel aan de orde komen tot verhooging van het kapitaal met 5 millioen en te brengen van 10 op 15 millioen. Deze uitbreiding staat in verband met den bouw van een warenhuis te Rotterdam. Na een langdurige ongesteldheid is te Hilversum op 50-jarigon leeftijd overleden mr. F. B. Enthoven, rechter in de arron dissementsrechtbank te Amsterdam. Vijf jubileerende Missionarissen. Buiten verscheidene interessante brie ven treffen wc in het jongste nummer van de „Annalen der Afrikaansche missiën", de mededeeling aan, dat op 29 Juni niet min der dan vijf Witte Paters zullen jubileeren. We lezen o.a.: „Vijf veteranen van de Missie men mag ze zoo wel noemen, naar het gewicht der jaren door hen in de Missie doorge bracht vieren hun 25-jarig priesterjubilé. Vier van hen n.l.: de Eerw. Pater van Muyen uit 's-Hertogenbosch, Verfiirt uit Breda, ter Maat uit Arnhem, Teurlings uit Tilburg zijn nog in de Missie werkzaam van Tanganyika, Nyanza, Nyassa en Tan ganyika, terwijl de Eerw. Pater Onstenk uit Arnhem, door de Overheid teruggeroe pen uit de Missie, sinds eenige jaren reeds Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De groote coaiitie in Duitschland mis lukt De straatgevechten te Zagreb in Joego slavië. Majoor Maddalena heeft gisteren opnieuw levensmiddelen voor Nobile omlaag gewor pen. Van Amundsen js geen spoor te ont dekken. (2de blad en Telegrammen). Geyssendorffer wint den derden prijs bij de ster-vlucht te Reims. (Luchtv., 2de blad) BINNENLAND. Een vergadering van den Dioc. R. K. Land- en Tuinbouwbond (2de blad). In de demi-finale om den Davis Cup won Holland het dubbelspel van Tsjecho-Slowa- kije. Stand 21. (Sport, 2de blad.) LEIDEN. Het instituut voor geschiedenis der ge nees-, wis- en naturkunde (2de blad). te Autreppe in België, aan het hoofd staat van de philosopliie voor de studenten uit Engeland gekomen". Naar de Missie. De Weleerw. Pater Timotheus van den Broek, thans professor in het Carmelieten- kloosler te Merkelbeek, is aangewezen voor de Missie in Brazilië. ZijnEerw. zal daar optreden als professor in de theolo gie aan het noviciaat der Carmelorde. Het vertrek is bepaald op 12 September. EEN CENTRAAL VLIEGVELD. De heer Gaarlandt, burgemeester van Gouda schrijft: Onze vier grootste steden trekken het grootste trein- en autoverkeer naar zich toe en zenden het uit. Het nationaal- en het internationaal verkeer. De steden zelf zijn begin- en eindstations daarvan. Amsterdam. plm. 40 K.M. plm. 24K.M./Vliegveld, plm. 30K.M- 3 /plm. 15 K.M. Rotterdam. Het vliegtuig wordt straks het derdo vervoermiddel, is het al ten deelo. Het zal nimmer zijn begin- of eindstation in groo te steden verkrijgen, doch op giooteren of kleineren afstand van de peripherioën sta tions moeten vinden. Kan ons kleine land zicb straks de groote weelde vercoi loven van meer vlieg velden of ware te streven naar één voor treffelijk ingericht centraal vliegterrein met behoud van de beslaande als secun daire stations? Het denkbeeld zou geen ernstige gedachte waard wezen, als de hoofd verbindingswegen in het hart van Zuid-Holland zoo bedroevend slecht bic ven, als zij nu zijn. Doch het wordt anders en stra-ts is een tocht van 1540 km. van cn naar Amster dam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht naar en van het middelpunt van den cir kel, die deze vier plaatsen omspant, niet langer een tijdroovend en hinderlijk kar wei (globaal genomen zal hel afleggen van den afstand der genoemde sleden naar hun gemeenschappelijk vliegveld niet tijdroo- vender zijn, clan voor den Londenaar om naar of van het Croydon-vliegveld te ko men; in vele gevallen zelfs korter). Uil het snijpunt van den nieuwen Rijksweg Den HaagUtrecht met den nieuwen Rijksweg AmsterdamRotterdam, zullen deze vier steden binnen het half uur of daarom trent bereikbaar zijn. Binnen het half uur na de aai.komst van hot vliegtuig uit En geland, België, Frankrijk, Duitschland, Scandinavië, zal de auto de passagiers naar alle richtingen en midden in de Ne- derlandsche hoofdbcstemniinesplaalsen hebben afgeleverd. Centrale aanvoer, cen trale distributie. Als efficiency-door-cenlralisatie in de eerstkomende jaren een kans krijgl in ons land, dan moge het denkbeeld van de twee lijnen en zeven woorden van bovenstaan de teekening overwogen worden.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1