BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Lettëren en Kunst 19e Jaargang. WOENSDAG 20 JUNI 1928 No 5903 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling 'oor Lolden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Jij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal Franco per post 12.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen beuling van 50 cl per kwartaal, bij voor- Sitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd mdagablad 9 cl Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 1) Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Go wo no advertontlén 3Q conl por r6Q0]j Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het a dubbele van het tarief berekend. 3 Kleine advertent!én, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen wlirden aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Een vrijwilligersleger 't Is jammer dat de Tweede Kamer zich niet heeft kunnen vereenigen met een wij ziging van de dienstplichtwet, waarmede Minister Lambooy de eerste stap zette naar een vrijwilligersleger. Van katholieke zijde is deze wijziging bestreden door dr. Deckers. Maar wij ho pen, dat deze niet het gevoelen van de ge- beele katholieke fractie heeft weergege ven. Zooals men weet, heeft de Minister bedoelde wijziging ingetrokken. De Katholieke Minister heeft echter geraakt een verlangen, dat leeft, al is 't misschien nog sluimerend, bij vele katho lieken. De. katholieke pers heeft er niet zoo heel veel van gezegd, maar enkele katho lieke bladen hebben toch wel hun meening geuit „Huisgezin" en „Morgen' bijv. hebben hun sympathie met het denkbeeld van Minister Lambooy uitgesproken. „Het Huisgezin" hebben wij al geciteerd. „Dc Morgen" schreef: „Kaar onze vaste meening, moet- onze Katholieke Staatspartij er naar streven tot zulk een vrijwilligers leger te komen. Wij kennen 't bezwaar, dat daar tegen is, even als tegen '*t plan PostumaBoele wordt gemaakt: men vreest, dat zulks een leger buiten het volk zal komen te staan, dat het een janitsaren-, een pretorianen-orga- nisatie zal worden, geheel in handen van enkele personen en ieder oogenblik bereid de volksrechten te helpen vernietigen. Dit gevaar is inderdaad niet denkbeel dig. Maar voor dergelijke bezwaren moet. men toch niet dadelijk uit den weg gaan en een juist beginsel prijsgeven. Ze zijn er integendeel om overwonnen te worden. Gezonnen moet worden op een methode, om het vrijwilligersleger te verwezenlijken en tóch het contact en de eenheid tus- schen volk en leger te behouden. Bij plaatselijke volksoefening zooveel mogelijk in vrijwillige vereenigingen naast een vrijwilligersleger, voor 'n klein deel bestaande uit blijvende en voor het over- grootte deel uit in de maatschappij terug- keerende vrijwilligers, die alleen hij oor logsgevaar kunnen worden opgeroepen, ware o.i. dit denkbeeld zéér wel te verwe zenlijken zonder het gevaar mede te bren gen, dat het leger een kracht buiten het volk zou worden". Wij hebben al meermalen de wensch uit gesproken, dat op den Partijraad der F?. K. Staatspartij het vraagstuk van het vrijwil ligersleger een onderwerp van bespreking zal uitmaken. Wij vinden het jammer, 'zooals wij hier boven schrijven, dat de Tweede Kamer de eerste stap op den weg naar een v r ij- willigersleger niet heeft gezet. In welk tempo echter, in de huidige omstan digheden, verdere stappen gezet zouden kunnen worden dót juist zal een onder werp eerst van studie en daarna van be spreking in den Partijraad moeten worden. En wij hopen, dat dit ook werkelijk bin nen korten tijd zal geschieden. Deze kwes tie heeft belangstelling van heel het ka tholieke volk; deze kwestie is actueel. V De mensch hoofdzaak Er wordt veel gesproken over en er wordt gestreefd naar „medezeggenschap". En verschillend is de inhoud van dit woord bij de velen, die er over spreken en die trachten hun verlangen te verwezenlij ken. Maar bij allen is toch wel deze gedach te overheerschendaan den arbeider moet worden gegeven meer invloed op den gang van zaken in het bedrijf; bij hen moet tot uiting kunnen komen belangstelling voor de onderneming. En nu kunnen w e 11 e 1 ij k e b e p a 1 i n- S e n, nu kunnen onderlinge rege lingen er, ongetwijfeld, toe medewerken, om die gedachte te verwezenlijken. Doch niet veel zal er bereikt kunnen borden, als de betrokkenen zelf aiet medewerken. In verband hiermede wijzen wij op wat i.De Volkskrant" schrijft naar aanleiding van het gouden feest der glasfabriek te Leerdam. „Wij zijn allen werkers met een groote W. Dit is wel het mooiste en zinrijkste woord, bij de viering van het gouden feest der glasfabriek Leerdam geap-o- ken. Werkers met een groote W. wil zeg gen niet alleen met hoofd en hand, doch vooral met het hart. De mensch is bij ons hoofdzaak, c,ei directeur Copijn: hij, die de glashut. aanveegt, is ons niet minder dan de eerste glasmaker. De andere directeur Cochius ver klaarde, dat -Ons Huis, het cultureele centrum van de fabriek, moest wor den uitgebreid, ten. einde daar de jonge arbeiders in aesthetischen zin zoo op te voeden, dat zij in hun werk de tegenwoordige meesters zullen over treffen. De mensch hoofdzaak. Als bij den werk gever dit vooropstaat., dan zal ook niet zoo veel voedsel vinden de onder de werknemers kankerende klassen- strijd-gedaclite, welke van dezen kant doodend is voor de samenwerking, welke een samengaan van werkgever en werknemers haast onmogelijk maakt. De bestrijding van den hier bedoelden geestestoestand kan en moet ook geschie den door 'n geheel andere mentaliteit, een geest van ware solidariteit, daar tegenover te plaatsen. Het onderwijs Van het onderwijzend personeel mogen wij veel eiscben. Wij mogen eischen, dat het zijn taak niet beschouwt als een last, dje voor een be paald aantal uren op de schouders is ge legd. Wij mogen verlangen, dat het onderwij zend personeel hart voor zijn werk heeft en zich door liefdevolle toewijding voor de kinderen laat leiden; dat het ook buiten de schooluren daarvan, als 't noodig is, blijk geeft. Maar dan moet men ook niet schrielheid betrachten bij de salarieering. En dat van schrielheid moet worden ge sproken bij de salarieering van de onder wijskrachten, welke men assistenten heet dat kan niet worden ontkend. Daarom getuigde het o. i. van een goed inzicht van den gemeenteraad te Oegst- geest, toen deze verleden week het salaris van een aan de openbare school aan te stellen assistente twee honderd gulden hooger bepaalde dan was voorgesteld. BELGIE. De Antwerpsche havenstaking. Leiders tegen wil en dank. De socialistische leiders der Antwerpsche havenarbeiders, die tot Maandagavond nog besluiteloos waren omtrent de door hen bij de staking aan te nemen houding, hebben gisteren hun houding bepaald en hebben zich als het ware door de stakers op sleep touw laten nemen. Tusschen de stakers is nog geen overeenstemming bereikt over de eischen, die in zake de loonsverhooging zullen worden gesteld. De liberale afgevaardigden van Antwer pen, Greglinger en Joris, hebben bij de regeering een verzoek ingediend tot het houden van een interpellatie over de sta king te Antwerpen en de maatregelen, die de regeering denkt te nemen om de vrij heid van werken te verzekeren der arbei ders, die hun verbintenissen willen nako- In den loop van den dag is de toestand gisteren in de haven nog ernstiger gewor den doordat de vaste ploegen, die op sommige schepen het werk hadden voort gezet, eveneens in staking gingen. 0|i slechts enkele schepen wordt thans nog gewerkt door ploegbazen. De maritieme federatie heeft gistermid dag een buitengewone algemecne verga dering gehouden. De vergadering besloot met algemeene stemmen tot het uiterste weerstand te bie den en den handschoen, dien de arbeiders hebben neergeworpen, op te rapen. Beslo ten werd een commissie van verdediging en een van actie op te richten, die zoo groot mogelijke volmachten hebben ver kregen. In een door de'vergadering aan genomen motie werd verklaard dat geen enkele bespreking met de arbeiders moge lijk is zoolang deze den arbeid niet hervet hebben. Er wordt een beroep gedaan op de eensgezindheid der leden, daar het gaat om de belangen van de haven, den handel en de belangen van het geheele land. FRANKRIJK. Ricklin's en Rossé's verzoek tot in vrijheid stelling afgewezen. Het hof van appèl te Mtilhausen heeft het verzoek tot vooidoopige invrijheidsel- ling van de autonomistische Elzasser af gevaardigden Ricklin en Rossé van de hand gewezen. JOEGO-SLAVIË. De Nettuno-conventies. Obstructie. Toen de Zuidslavische minister Marin- kowirsj eenigen tijd geleden zijn voorne men te kennen gaf de z.g. conventies van Netluno aan het jiarlement ter ratificatie voor te leggen, ontstond er in Zuidslavië en vooral in het Westelijk deel van het Rijk een plotseling oplaaiende anti-Italiaansche beweging, die zelfs leidde tot aanvallen op Itaiiaansche consulaten. Men weet. dat de Zuidslavische regee ring door krachtdadig optreden tegen de betoogers en door een verzoenende nota aan Rome verhinderd heeft, dat de inci denten tot een conflict werden. Maar de vraag is nu altijd nog, of het haar lukken zal de conventies van Nettuno door het parlement te laten aannemen, temeer, daar zij in de Skocpsjtina te kampen heeft met systematische obstructie. Nu heeft Marinkowitsj j.l. Zaterdag de conventies naar de Skoepsjtina gzonden, met een brief aan den voorzitter, waarin hij zoo spoedig mogelijke ratificatie van de conventie vraagt. Onder normale omstandigheden zou eerst een commissie van de Kamer de conventie hebben onderzocht, doch dit is thans niet mogelijk door oe obstructie van de oppositie. De gematigde elementen trachten thans een compromis tusschen de oppositie cn de regcering tot stand te brengen. De oppositie eischt o.a. een volledige uiteenzetting omtrent de Joegoslavische betrekkingen 'met 'iï&lie, een' parlementair onderzoek naar het optreden der politie tijdens de jongste wanordelijkheden, het verleenen van credieten aan de boeren en agrarische hervormingen. Het blijft te bezien, zegt de Times- corr. in Belgrado, of de regeering deze voorwaarden zal aanvaarden. Wel zijn alle personen die gedurende de barricade-ge vechten van P.O Mei j.l. zijn gearresteerd, vrijgelaten, blijkbaar om de oppositie gunstig te stemmen. TURKIJE. De Zondag in Turkije. In Turkije heerscht een sterke stroo ming den Zondag tot rustdag te maken. Gedurende de eerstvolgende zitting van de groote nationale vergadering zal een voorstel daartoe worden ingediend en men verwacht algemeen dat dit zal worden aangenomen. Daar Vrijdag in Turkije een rustdag is en de Europeanen Zaterdags slechts den halven dag en Zondags niet werken, zijn commercieele transacties in Turkije onder den tegenwoordigen toestand beperkt tot de vier eerste dagen van de week. CHINA. Naar vrede in den burgeroorlog. Nankin g-g edelegeerden naar M o e k d e n. Uit Sjanghai wordt aan het „Berliner Tageblalt" gemeld, dat Jen Sji-Sjan in overeenstemming met de regeering te Nan king twee gedelegeerden naar Moekden heeft gezonden, die met Tsjang Hsoe- Liang en Jang Joe Ting onderhandelingen zullen voeren. AFRIKA. Staking in de diamantmijnen. Kaar uit Johannesburg gemeld wordt, hebben de kaffers op de diamantvelden van Lichtenburg den arbeid neergelegd, omdat de mijneigenaars wegens de daling van den dianiantprijs de loonen met een derde wilden verminderen. ZUID-AMERIKA. Revolutie in Ecuador onderdrukt. Volgens een bericht uit Quito heeft de regeering va Ecuador dc revolutionaire beweging, welke daar gaande was, onder drukt. Zij beheerscht. thans den toestand volkomen. De officieren, die aan de bewe ging deelnamen zijn gedegradeerd en uit het leger gestooten. EERSTE KAMER. De Naamlooze Vennootschap. Aan de orde is de stemming over het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen omtrent de naamlqoze venootschap en regeling van do aansprake lijkheid voor het prospectus. Voor deze stemming bestond zoowel in de Kamer als op de tribunes groote be langstelling. Er waren 45 leden aanwezig. Afwezig waren de hceren Rink en Ver- lieyen wegens ongesteldheid, Colijn, do Savornin Lehman en Arntz wegens ver blijf buitenslands. Aan de minster'afel za ten de ministers Donner en de Geer. Op de publieke en gereserveerde tribu ne waren vele belangstellenden onder wie de voorzitter van het Verbond van Ned. Werkgevers, mr. Aug. Philips. Het ontwerp werd aangenomen mei 24 21 stemmen. Voor stemden dc soc.-democraten de hecrcn Polak, Danz, Lindeyer, Ossen- dorp, Mendels, Moltniaker, Wibaut, Rug- gé, de Zeeuw, Hermans en mevr. Pothuis Smitde vrijz. deni. de hceren v. Emb- den, Westerdijk cn Ölingenberg; vier anti revolutionairen do heeren Croles, Briët, Annema en Diepenhorsttwee chr.-hist.. de heeren Pollema en de Vos v. Sleen- wijk; vier katholieken, de heeren de Jong, v. Lanschot, Janssen en de voorzitter. Tegen stemden de liberalen de hceren Koster, Gelderman, v. d. Bergh, Smeenge en de Muralt; tien kaholieken de heeren Blomjous, Haffmans, v. d. Landn, Hecr- kens Thiissen. Steger. Reynier, Dobbel- mann, de Wit, Michiels v. Kessenich en Fransen vier chr.-hist., de hceren v. Was senaar v. Catwijck, Verhoeven, de Gijse- laar en Verkoutcren twee anti-revolutio- nairen de heeren de Vlugt en de Veer. De vergadering werd te 8.43 verdaagd tot Woensdag 11 uur. KATH. INTERN. RADIO BUREAU. Pater Perquin voorzitter. Men seint uit Keulen d.d. 19 Juni aan de „Msbd." In de heden in dc zittingzaal van de Internationale Katholieke Week gehouden vergadering van het werkcomité voor de radio is de Zecreerw. Pater L. Perq ïin O.P. tot voorzitter benoemd van liet Ka tholiek Internationaal bmeau' voor de ra dio. Tot secietaris werd benoemd de vice- voorzitter der Kath. Week direktor B. Marschalk Tot leden van den raad werden gekozen de heereti Speet (Nederland), Delvoie (België) cn Raymond (Frankrijk). BEPALINGEN OMTRENT OPENBARE WEGEN. De tollen ten doode gedoemd? Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot vaststelling van voor schriften omtrent openoare wegen. Alleen de openbare wegen zijn het voor werp dezer wettelijke regeling. Een par ticuliere weg, die gedurenae ten minste dertig jaren (of toen jaren indien de over heid den weg heeft onderhouden) voor een ieder toegankelijk is geweest, zonder dat de rechthebbende op voor het pu bliek kenbare wijze zich de bevoegdheid heeft voorbehouden, om aan dien toestand een einde te maken, wordt echter ook als een openbare weg beschouwd. Eveneens neemt het ontwerp openbaarheid aan, wanneer de rechthebbende zijn weg voor het openbaar verkeer heeft bestemd. Het ontwerp legt aan rechthebbenden en onderhoudsplichtigen, en ook aan den rechthebbende en den onderhoudsplichtige van den berm en de bermstrook, de ver plichting op, om te dulden, de uitvoering van alle werken tot onderhoud of verbete ring van den weg, noodig voor aansluiting van wegen en uitwegen, en voorts het aanwezig zijn, plaatsen en onderhouden van voorwerpen ten behoeve van het ver keer over den weg. Recht op schadever goeding ten behoeve van den rechthebben de of den onderhoudsplichtige op den weg erkent het ontwerp niet. Wel geeft het in bepaalde gevallen zoodanig recht aan den rechthebbende of den onderhouds plichtige op den van den weg deel uitma- kenden berm of de bermstrook. Het ontwerp beoogt, verder te bevorde ren, dat de tollen geleidelijk tot het ver leden zullen gaan behooren. Immers vooreerst bepaalt het, dat geen tolheffingen van kracht zijn dan die, wel ke vóór de indiening van het voorstel tot deze wet zijn ingesteld. Daarmede is reeds aan de voort woekering van het euvel paal en perk gesteld Voorts wordt een re geling met betrekking tot de ojiheffing van die tolheffingen voorgesteld, die met reeds uit eenigen hoofde kunnen worden opgezegd. Kunnen zij dit wel, dan is hun bestaan in handen van het administratief gezag; dat steeds omtrent de wenschelijk- heid van hun afsehafing of voorloopige instandhouding zal kunnen beslissen. Die niet opzegbare tolheffingen dan zul len bij koninklijk besluit, provinciale ver orde ning of gemeenteverordening onder goedkeuring van de Kroon vervallen kun nen worden verklaard tegen schadeloos stelling, door den rechter te bepalen. Jubileum Vlootaalmoezenier Alink. Een Feestnummer. „De Heldersche Post' i- met een feest nummer uitgekomen. Dat behoeft niemand te verwonderen, die «lezer dagen hoorde van de bescheiden doch zoo beteekenis- volle herdenking van het tienjarig be staan van het instituut van Ylootaalmoe- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Antwerpsche havenstaking. Ook majoor Maddalena kan Nobile's groep mot vinden. Nu is Amundsen's vlieg tuig „Latham" weer zoek. (Luchtv., 2o blad en Teleg-ammen). Miss Earhart te Southampton en Lon- den. BINNENLAND. De Eerste Kamer heeft het wetsont werp op de N.V. aangenomen met 24—21 stemmen (1ste blad). Ingediend is een wetsontwerp, waarbij o. m. bepalingen v/orden voorgesteld, om de tollen op te heffen (1ste blad). zenier. Majoor Id. J. M. M. Alink, toon in die qualiteit gehuldigd, blijft voor onzo katholieke marinemannen den sterken steun in hun moeilijken geestelijken strijd Dat spreekt uit de waardeeremdo woor den, die de redactie onder zijn portret in de uniform van vlootaalmoezenier plaats te; dat getuigt ook het daarbij afgedruk te schrijven van den vicaris-kapitulaar, Mgr. H. J. M. Taskin. Het feestnummer bevat een overzicht der totstandkoming van hot instituut van Vlootaalmoezenier, door Th. Schaepniaji, Ch. L. van de Bilt laat eens hooren, wat er leeft onder de leden van „St. Christo- phoruswanneer het Vlootaalmoezenier Alink betreft, en mr. J. B. Bomans heeft een pittig artikeltje over den invloed van „den zee-prelaat". Interessant en typeerend voor het groot nut der marine-zielzorg is de bijdrage van een insider. De foto's bij de „Herinnerin gen" geven een beeld van do prettige on derlinge verstandhouding, wanneer do „Tromp" op dienstreis is en majoor Alink in vreemde havens zijn jongens betere ge noegens verschaft dan do havenstad den zeeman pleegt te bieden. Tenslotte is opgenomen het uitvoerig verslag der herdenkingsbijeenkomst in het Militair Tohuis. Filmkeuring. In het tijdvak van 4 t./ra. 16 Juni heeft de Centrale Commissio voor dc filmkeu ring gekeurd 77 films, lengte 60.078 M. Aangebracht zijn 11 coupures in scènes en titellijsten. Toegelaten A (voor alle leeftijden) jour naals, actualiteiten, sport, industrie, re clame landen en steden, dieren, propa ganda e.d., 3 films, lengte 20.253 M. kleino films (1 k 2 acten) moest komisch, 7 films, lengte 34757 M. Hoofdnummers (grooto films) 4 films, lengte 10.756 Meter. Toegelaten B. (boven 14 jaar) hoofdnum mers (groote films) 5 films, lengte 8869 M. Toegelaten O. (boven 18 jaar) 1 weten- schappelijke film, lengte 1154 M. kleine films (1 a 2 acten) 1 film, lengte 626 M. Hoofdnummers (groote films) 6 films, lengte 14.664 M. Reclame gekeurd: 512 litho's, alle toe gelaten, 2602 foto's, niet toegelaten 19. Het Dr. Schaepmanfonds. De kleino parochie Houthem (bisdom Roermond) heeft voor het Dr. Schaepman fonds ruim 990 opgebracht. De nieuwe directeur van de Landsdrukkerij Naar wij vernomen is benoemd tot di recteur der Algemecne Landsdrukkerij de heer L. B. Korthuis, directeur ecner boek drukkerij te Luik. Apostolisch Prefect Soerabaja. In het missiehuis der Lazaristen te Helden-l'anningen, is uit Rome bericht ontvangen, dat de ZeerEerw. Heer Th. de Backere is benoemd tot Apostolisch Pre fect van Soerabaja. Henri Brondgcest t Velen zullen kennis genomen hebben van 't Ancta-tclegram, uit Weltevreden, meldend het plotseling overlijden vun den bekenden tooneelspeler Henri Brondgecst. Hij liep te winkelen langs Noordwijk, toen hem een hartverlamming trof dio onverwacht een einde maakte aan dit rus- telooze en verdienstelijke artistenleven. Diederik Hendrik Brondgcest werd te Cheribon (Java) geboren. In Insulinde, waar hij het levenslicht aanschouwde, stierf hij een te spoedijfen dood. Reeds op 11-jarigen leeftijd ging Brond- geest naai Holland. In 1889 werd hij hu zaren-luitenant. Weldra verwisselde hij de militaire uniform voor het toonecl-cos- tuum. Een serieuze toonceloplciding heeft

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1