Academienieuws. Uit de Omgeving DE VERBREEDING VAN DEN STATIONSWEG. Reeds zijn. op den Stationsweg de oude boomen, dio jaren lang de straat eenmaal sierden voor het steeds toenemend en druk ker wordend verkeer moeten zwichten om ten behoeve van dat verkeer de straat aanmerkelijk te kunnen verbroeden. Aan beide zijden zal 't trottoir aanmerke lijk worden ingekort, zoodat een aanzien lijke verbreeding in het vooruitzicht kan worden gesteld. De onderhandelingen door den directeur van gemeentewerken den heer de Blauw met do betrokken huis eigenaren dienaangaande gevoerd zijn ge heel naar wcnsch verloopen en in 't belang van allo wogverbruikers is door de bewo ners van den Stationsweg de meest wel- ■willende medewerking verleend. Om onzen lezers een juist en volledig in zicht te kunnen verschaffen van de voor genomen verbreeding en de onderhandelin gen, dienaangaande gevoerd, publicecrcn wij hierbij een situatieteekening, die den bestaanden en toekomstigen toestand geeft langs do vier eerste perceelen gelegen aan het Westelijk trottoir, dus de perceelen 20, 18, 16 en 11 tot aan de Haverzaklaan, Waar op de teekening de bestaande en nieuwe trottoirband elkaar raken ligt per ceel No. 20 en gemakkelijk is het ten op zichte van de gekruiste rooilijn te zien hoeveel het bestaande trottoir zal worden versmald, als men de op de teekening aangegeven nieuwe trottoirband doordenkt langs de gcheele Westzijde van den Sta tionsweg. Aan de Oostzijde zal een zelfde gedeelte van het trottoir worden weggenomen. -LTTJATIC ^CgTAL'rA-gÖQ Het schrijven door den directeur der ge meentewerken aan de betrokken huiseige naren verzonden, luidt tenslotte als volgt: Het zal geen nader betoog behoeven, dat de Stationsweg alhier in zijn huidige» toestand niet voldoet aan de eischen, wcllce het steeds drukker wordend moderne ver keer, vooral uit een oogpunt van veilig heid, daaraan stelt. De rijweg met zijn dubbel tramspoor is te smal. Vooral aan de Westzijde, waar het tramspoor zeer dicht het trottoir nadert, springt de to ge ringe broedle van den rijweg duidelijk in heb oog. Wielrijders, handkarren en an dere voertuigen, komend uit de richting van het station, welke door sneller zich voortbewegende trams en auto's worden achterhaald, kunnen niet behoorlijk naar rechts uitwijken, omdat de ruimte daar voor ten eenenmale ontbreekt, doch zijn meestal gedwongen naar links, dus naar den verkeerden kant, uit te wijken, wat uiteraard groot gevaar oplevert. Verbreechng van den rijweg is dringend noodicr, en het Gemeentebestuur beoogt dan ook die ve: breeding binnenkort tot stand te brengen. Naast verbreeding van een gedeelte van den rijweg aan de Oostzijde, ligt het in de bedoeling een gemiddeld 2 M. breed gedoclte van het Westelijke trot toir (alwaar onlangs de boomen zijn ge rooid) bij den rijweg te voegen, waardoor aan deze zijde van den rijweg naast de bui tenste tramrail, evenals aan de overzijde, ocne behooilijke ruimte zal ontstaan, en do tramsporen dus nagenoeg in het midden zullen komen te liggen. Om voorts voor dezen ook door voetgangeis zeer druk be zochten verkeersweg een voldoend breed trottoir to houden, is het dan noodig de aan de Westzijde aanwezige voortuintjes en open stoepen op te' ruimen en de daar door beschikbaar komende ruimte bij het trottoir te voegen. Op deze wijze zal over het grootste gedeelte eene trottoirbreedte worden verkregen van ongeveer 3 k 3.80 M. aan het uileinde bij het tramemplacement wat smaller toeloopend, wegens de aldaar vooruitspringende bebouwing. Tevens is het de bedoeling, in aanslui ting aan dc verbreeding van den Stations weg de brug over den Rijnsburgersingel aan de Westzijde pl.m. 2.T0 M. te verbree- den. Komt een en ander tot stand, dan zal niet alleen de veiligheid van het \erkeer worden gebaat, doch ongetwijfeld ook het aanzien van den geheelen Stationsweg entree tot de stad in belangrijke mate worden verhoogd. Burgemeester .en Wethouders spreken daarom do verwachting uit, dat de betrok ken eigenaren der aangrenzende perceelen, op gelijke wijze als reeds vaak elders in de Gemeente geschiedde, in het algemeen be lang beieid zullen zijn naar vermogen mede te werken tot liet tot stand komen der beoogde wegverbreeding. Van de eigenaren der open stoepen woidt verwacht, dat zij deze gratis aan de Gemeente willen afstaan. Voor het afstaan der met hekwerken af gescheiden voortuintjes zijn Burg. en Wet houders bereid desverlangd daarvoor eene vergoeding aan te bieden van ten hoogste 10per M-. Het is overigens do bedoeling, dat allo met de wegverbrecding in verband staande werken door en voor rekening van de Ge meente zullen worden uitgevoerd, zoodat geene uitgaven ten laste komen van do eigenaren der belendende perceelen. Terwijl ik mij zoo noodig gaarne bereid verklaar voor het verstrekken van verdere inlichtingen, (bij voorkeur des Maandags' en Donderdags tusschen 1112 uur v.m. en 35 uur n.m. op mijn bureau ten Raad- huize) verzoek ik beleefd door het on derteekenen en terugzenden (vóór 1 Juni a.s.) van ingesloten verklaring van Uwe medewerking te willen doen blijken. Museum de Lakenhal. Tentoonstelling H. J. Haverman. De Haverman-tentoonstelling, die lieden in de Lakenhal geopend is omvat ongeveer 70 werken van den meester. Leidsch Studentencorps. In de gehouden algemeene ledenverga dering van het Leidsch Studentencorps werden eenige besluiten van de Algemee ne Senaten vergadering (A. S. V.) bekrach tigd. ü.a. hechtte de vergadering haar goedkeuring aan een nieuwe, leniger re geling met betrekking tot het indienen van do begrooting der A. S. V., het facul tatief stellen, in elk geval mogelijk maken van twee bijeenkomsten jaarlijks van de A. S. enz. Verder werd o.a. mededeoling gedaan over de eventueele financieele deelneming van het L. S. C'. in een te Leiden te stich ten openbare zwem- en badinrichting. Voordat de gemeente de plannen over neemt, moet door de burgerij een voorloo- pig fonds zijn gevormd. Het collegium van het L. S. C. deed het voorstel, dat dit aan dit fonds zou deel nemen. Nadat van verschillende zijden bezwaren hiertegen waren aangevoerd, en deze d#oor het collegium waren weerlegd, werd dit gemachtigd eventueel aan de vor niing van dit fonds door een bijdrage deel te nemen. Bij de rondvraag werd een aansporing tot de leden gericht om als lid toe to tre den tot het Leidsch Universiteitsfonds, en werd een door een lid gedaan voorstel dat werd overgenomen door liet collegium om het „Vijf Pylen-Lied" als officieel corpslied af te schaffen en dit te vervan gen door dc twee eerste couplet!en van het Io Vivat, onder acclamatie aangeno men. arbeids-inspectie ter wille van de veilig heid den arbeiders aangegeven. De „I.oos- eo"-Acetyleengas-ontwikkelaar bijv. geeft geen explosie-gevaar, aangezien het toe stel ook lij»lens het schoonmaken en vullen luchtledig blijft en de betrekkelijk kleine gasvoorraad steeds door een groot volu me water wordt gekoeld. Verdere voordee- len van dit apparaat zijn, dat liet gevuld kan blijven staan, zonder gas to verliezen, on steeds voor G'ontinu-bedrijf gereed is. Economisch is dit toestel door het gebruik van grove carbid, welke goedkooper in prijs is en moor gas geeft. Door een vernuf tig geregelde gasdruk verkrijgt men een lange, rustige kegel in de vlam, minder zuurstof-gebruik en geen verbranding van den lasch. Bovendien geschiedt het schoonmaken en vullen van deze „Loosco" ontwikkelaar gemakkelijk, ook terwijl het toestel in be drijf is. Een beschrijving van de inrichting van het toestel, dat een geheel nieuwe vin ding is op liet gebied der autogene laseh- apparatcn kunnen wij zonder toelichting met, een teekening, moeilijk geven. Het zij genoeg, te vermelden, dat de ge demonstreerde laschmethode, waarbij het ijzer, geheel dubbel geslagen, niet de min ste breuk vertoonde, den toeschouwer al leszins voldeed. Een twintigtal personen gaven zich op voor 'n cursus, die 13 Vrij dagen achtereen op dezelfde plaats zal worden gehouden. In de jaarlijksche vergadering van aan deelhouders der N.V. Leidsche Sleepboot Maatschappij werd balans en winst- en verliesrekening over het afgeloopen jaar goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 5 pet. (als vorig jaar). Tot commissa ris werd herkozen de heer J. H. v. Wa- De heer Iv. Sytsma heeft aan den raad verzocht in de eerstvolgende vergade ring B. en W. de volgende vragen te stellen le. Is het waar, dat door uw college aan café- en restauranthouders is verbo den op het overdekt terras voor hun in- richtingen des Zondags voor 's middags 12 uur stoelen le plaatsen ten gerieve van bezoekers? 2e. Zoo ja, steunt deze weigering op be palingen voorkomende in de Zondagswet van 1015? 3e. Zouden B. en W., indien dit het ge val is, voortaan wel daartoe vergunning willen geven, mede op grond van het feit, dat ook in andere opzichten van deze be palingen in de wet wordt afgeweken? Door de firma G. L. Loos uit Amster dam was gisterenavond een propaganda^ avond georganiseerd, waarop gedemon streerd zouden worden de nieuwste toe stellen voor het autogeen-lasschen en snij- den. Do demonstratie werd gehouden in de werkplaats van den heer Bakker in do St, Aagtenstraat.. De belangstelling wan zeer groot. Uitgelegd werd de nieuwste lasehme- thode, volgons de nieuwe toestellen van de firma Loos en Co. Deze toestellen vol doen geheel aan de voorwaarden, door dc Door het Gemeentearchief alhier werd van Jhr. mr. A. van der Goes de Naters, mede namens mr. W. en Jhr. mr. M. van der Goes de Naters een collectie gedrukte stukken en bescheiden, betreffende de Leidsche Studentenjagers van 1S30 in bruikleen ontvangen. Hieronder bevinden zich eenige ongedrukte stukken en een belangrijke verzameling van 8i brieven v. Ewoud, Julius, Adiïaan en Willem van der Goes de Naters als studentenjagers aan hun vader Jhr. mr. C. van der Goes de Naters geschreven in 1S30 en 1831. BRIEVEN VAN EEN STEDELANDER. Waar blijft de tijd Al veertig jaar geleden dat de „Nedcr- landsche R. K. Volksbond" werd opge richt. Ik herinner me dat nog zoo goed. Toen de HaagBche afdceling aan de beurt kwam, behoorde ik in de oprichtingsverga dering tot de weinigen, die het Bondslied „Voor God en Kerk, Vorstin en Land" had den ingestudeerd en het den aanwezigen de zaal der „St. Jozefsambachlslccrlin- gen" in het Westeinde was stampvol voorzongen. Dat lied kunnen duizenden thans wel droomen. Amsterdam, zooals men weet, was de bakermat van den Bond. De aanvankelijke bedoeling was niet, een sociale verceniging te stichten, doch slechts een organisatie van arbeiders en kleine burgerij, aan wel ke bij Katholieke feesten zooals in Fe bruari 1888 de herdenking van Paus Leo's tienjarig Pontificaat te weinig werd ge dacht; hun beurs verhinderde hun, traan deel te nemen en daarom wilden zij zelf de handen uit de mouwen steken. Aldus was de opzet van wijlen W. C. J. Passtoors, die gemoedelijke Amsterdam mer, wiens intiatief terstond in ruimen kring weerklank vond. Dc drang naar organisatie zat echter zóózeer in de lucht, de velden waren met terdaad zóó „wit om te oogsten", dat het bij zoo eenvoudige» opzet niet blijven kon. Er was eigenlijk nog niets onder ons op het gebied der sociale beweging. De ar beiders hadden „ziekonpotten" tegen woordig zeggen we deftig ziekenfondsen en loterij-vereenigiugen, die ook wel eens een jaarlijksch feestje hielden denk b.v. aan de aloude viering van den Koppermaandag door de typografen maar van verceoigingen tot lotsverbetering geen spoor, net zoo min als onder den middenstand, welke ochter pas later ont waken zou. Toen men dan ook in groot er getale dan ooit bijeen was, werd te rechter tijd door P. B. Kok een even rasechte Amster dammer, minder gemoedelijk echter dan Passtoors het juiste woord gesproken: dat men hooger moest mikken en trachten moest de ellendige arbeiderstoestanden te verbeteren. •Ik zie dien vurigen Ivok ook hij is reeds ter ziele nog voor mijeen lange gestalte met felle blikken, rondborstige woorden en brcede gebaren. Zijn eerste op treden heb ik niet bijgewoond, maar zijn denkbeeld, met den gloed der ondervin ding toegelicht, moet onmiddellijk fel hebben ingeslagen. En die felheid kreeg een bezadigden ondergrond, toen mgr. Botlemann z.g., tat wien men zich om voorlichting en goedkeuring wendde, de gedenkwaardige woorden sprak: „Heel Nederland wacht op u, maar dan geen vereeniging om feest te vieren alleen, maar óók en vooral om verbetering te brengen in het treurig lot van arbeiders en kleine burgerij." 1 Zoo was heb pad geëffend en 't zal de onbetwistte verdienste van Passtoors blij ven, dat hij di} Haarlcmsche scharen in andere Bisdommen ging men een eigen, zij 't gelijksoortige weg in eenheid langs dat pad heeft gevoerd. Hij was er net de man voor Zijn vierkante gestalte imponeerde en zijn gestadige glimlach nam in. Natuurlijk was er in den beginne heel wat wrijving van gedachten, ongelijkheid van inzichten, botsing van persoonlijkheden, naijver van steden, maar Passtoors wist dat al te be- heerschen. Hij kon zoo joviaal op iemand toestap pen en hem zeggen: „Goede vriend, als we de zaak nu eens zoo bekeken", dat die vriend al was hij eigenlijk geprikkeld toch geduldig luisterde en tot medewer king werd gebracht, al ging het dan ook niet precies gelijk hij wenschté. Passtoors wist in ieder het goede te erkennen en ieder kon van hem velen, dat hij naar het kleinste gemeene veelvoud der verschillen de opinies zocht, overtuigd als men was, dat hij daarbij eerlijk en zonder zelfinge nomenheid zou te werk gaan. Hij was altijd optimistisch, ook al kwam hij voor een heet vuur te slaan, en zijn gemoedelijk op treden het hoofd een beetje schuin, de vroolijke blik als 't ware om toeschietelijk heid vragend wist over velerlei golven olie te gieten. Geen wonder dat hij „getapt" was in den Bond en dat ieder het betreurde, toen hij benoemd tot burgemeester van Gin- neken nadat het Kamerlidmaatschap voor Beverwijk hem was ontvallen het prae- sidium neerlegde. In dat Brabantsche plaatsje heb ik hem nog eens bezocht, maar reeds toen was hij de oude Passtoors niet meer. Ik kendo hem van Bondsverga deringen, waar zijn woord gaarne werd vernomen; ik kende hem uit de Tweede Ivamer vanaf de Perstribune.waar hij in zijn onvorvalscht Amslcrilamsch dialect zoo vrijmoedig do socialisten kon te lijf gaanik kende liem ook uit de stakings dagen van 1903, toen hij een werkzaam aandeel nam in het „Katholiek Comité van Actie"; maar do burgemeester van Ginneken, die mij ontving m het Raads- zaaltje daar, was een ander man: ver zwakt van krachten hoewel nog vol be langstelling. Reeds in 1916 midden in de voorbereidingen voor de viering van het Encvcliekfeest, aan welke werkzaam heden hij, speciaal wat De Volksba nier betrof, een levendig aandeel nam werd hij getroffen door een beroerte, wel ke een einde maakte aan zijn werkzaam en welbesteed Wen. De heer W. J. Smit, die hem als voor zitter opgevolgd was, zal dit wel geen makkelijke taak gevonden hebben, maar ook dezen pittigen Amsterdammer, wien zware arbeid de handen had geëelt, mocht men graag en ook hij klein maar dap per verstond de kunst, leiding te geven, zoodnt bij onbestreden en algemeen ge waardeerd aan het hoofd bleef tot zijn hooge leeftijd hem rust deed zoeken. Maar nog altijd is hij met zijn hart bij den Bond en ook met zijn persoon als dat noo dig is. Zijn opvolger is mij persoonlijk onbe kend, zoodat ik over hem het zwijgen moet doen. Gissen is missen; zijn omge ving zal hem wel recht doen wedervaren. 't Was veertig jaar geleden nog zoo'n rustige tijd. Een sterk sprekend staaltje is dit: Toen in de Haagsche afdecling het „zie ken- en ondersteuningsfonds St. Joannes de Deo" werd opgericht, zei de voorzit ter: „de apotheker moet natuurlijk zorgen voor een loopjongen met een fiets". De vergadering vond zulks ik herinner het mij levendig een grappig staaltje van vooruitstrevendheid van dien president en een mooie aanbeveling voor het fonds; men zou immers gauw bediend worden. Tegenwoordig is dusdanige bediening vanzelfsprekend. Zou er nog wel één loo- pende loopjongen -wezen? Aanvankelijk was er geen sprake van vakorganisatie in den Bond; men kwarü als gelijkgezinden bijeen. Maar spoedig zag men in, dat ieder vak zijn eigen be langen meebracht en zoo ontstonden de gilden met hun eigen besturen en eigen vergaderingen. Ongetwijfeld heeft de be hartiging der vakbelangen veel bijgedra gen tot de stevigheid der „N. R. K. W-or ganisatie een stevigheid, waardoor zij in 't leven is gebleven ondanks den op bloei van allerlei andere organisaties al- lerwege." De afdeeling Amsterdam, de oudste van alle, jubileerde Zondag reeds en op haar receptie verscheen een zoo lange reeks vertegenwoordigers van R. IC. bonden en vereenigingen, dat ik mij, bij de lezing van het verslag, afvraag: hoe blijven er op dio manier voldoende leden voor den ouden Bond over? Maar zij zijn er nog altijd en ter receptie werd de wenseh geuit, dat de veertigjarige afdeeling met onverflauw- den moed en hetzelfde succes als voorheen op den ingeslagen weg zou voortgaan. De ,,N. R. K. V." is dus nog lang niet over bodig wat ik trouwens uit mijn Leid sche ervaring wel weet. Ik ga echter niet over het heden schrij ven. Als Stedelander, vertoevend buiten het verband, zou ik den kluts trouwens gauw kwijt raken, want zóó eenvoudig is het tegenwoordig met liet organisatie-le ven onder ons lang niet gesteld. Vak organisatie en Standsorganisatie, zie daar al twee termen, die mij veel hoofd breken zouden kosten als ik er een juiste opsomming bij moest leveren. Het geven van wat herinneringen slechts was mijn doel. Na Amsterdam komen natuurlijk alle andere afdeelingcn in rangorde harer op richting aan de beurt om te jubileeren. In het ressort, waar De Leidsche Courant ge lezen wordt, zijn er natuurlijk heel wat. Die alle bied ik bij voorbaat mijn beste wenschen aan: Viert vroolijk feest, want de ,,N. R. K. V." heeft veel gedaan om de katholieke arbeiders bijeen te houden en vooruit te brengen; viert feest vol ver wachting en vol goeden moed, want voor hetgeen nog verricht moet worden bezit de veertigjarige nog alle levenskracht. AJO. Naar wij vernomen heeft, de Harmonie kapel „Crescendo" van het personeel der Haagsche Tramweg-Maatschappij aange boden Om in onze gemeente een concert te komen geven in het van der Werfpark. Het Gemeentebestuur hoeft het aanbod met erkentelijkheid aanvaard. Programma voor het Parkconcert op Dinsdag 19 Juni, des avonds te S uur: 1. Marsch Militair, Schubert. 2. Ouverture ..Prometheus", Beethoven. 3. Ungarische Tanze, Brahms. 4. Fantaisie „Die Perlen- fische", Bizet. 5. „Pas de l'Ours".. Berlin- Geijp. 6. „An der Schone blaue Donau", Wals, Strauss. 7. L. M. C. Marsch, Geijp. MUZIEK. Zweedsch Studentenkoor. Ophees Drangar, het Zweedsch Studen tenzangkoor, dat deze maand een tournée door ons land maakt onder de auspiciën van het Concertbureau de Koos, heeft met zijn uitvoering in de Groote Stadsgehoor zaal veel succes gehad en (in aanmerking genomen het late seizoen) ook veel belang stelling. Onder de vrij talrijke 'oezookers merkte wij de Prinses op, het Colle gium van het Leidsch Studentencorps van welke O. D. na afloop van het concert de gast was op de sociëteit Minerva den burgemeester, enkele professoren, vrij veel studenten en anderen. .Orpheus KnaA pen" hebben zooals gezegd veel suc ces gehad, een welverdiend succes, want cr is mooi gezongen, voortreffelijk van on derlinge klankverhouding. Fraai genuan ceerd is de schakeering van licht en don ker, het forto gespierd en nooit ruw; soe pel en donzig is de klank van het pianis simo. Technisch en correct werd er mot veel toon-intensiteit den gauschcn avond zuiver en op toon gezongen. Bij de teno ren zit een résonance-aanwending die tot mooie resultaten leidt voornaam van klank is de ondergrond door de diepe bassen gegven, draagkrachtig de midden- stommen. Bij een zekere oven. ogenheid in voordracht hebben wij niet gemist in tensief en groot enthousiasme. Bij dit mooi-zingende mannekoor weet dirigent Alfvén de ontroering op te wekken en bij alle technische verzorging en fijne af werking neemt hij de leiding zóó, dat een spontane uitleving gegeven wordt dat de zangers in extase komen, zij zich en- masse uitzingen in sonore klankuilslor- ting. Dan weer weet hij alles terug te drij ven en wordt er zoet en zacht uiting van gevoelens gegeven, alles zuiver en afge wogen, maar warm en geëmotioneerd. De zangers hebben ons wèl weten te be- invloeden onder de vrije en toch zoo bin dende teugels van den dirigent. Na als in leiding „het Wilhelmus" in goed gespro ken Nederlandsch te hebben uitgevoerd 'n vriendelijke attentie door ons mot dank geaccepteerd werd tot het eigenlijke programma overgegaan. In hoofdzaak lie ten zij nationale muziek hooren. Van Pr."*., Katholieke Agenda LEIDEN. Woensdag. Ledenvergadering R. K. Volks bond, Bondsgebouw, 8.15 uur. Vrijdag. Jaarvergadering District Leiden van den D. H. V.B., Bondsgebouw, 8 uur. Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 17 Juni 1923 zal de dienst worden waargenomen door de genees- heeren: Bruining, Niemer, Schreuder en Starck. De dienst te Oegstgeest wordt waarge nomen door: Dr. Timmermans, Teleph. 390. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 11 Juni a.s. tot en met Zondag 17 Juni waargenomen door do apotheken van de H.H. G. F. Eeyst Steen stra a t 35, t e 1 f. 136 en A. J. Don k. Douzastraat 31, telf. 1313. INGEZONDEN MEDEDEELING. 1 stuk 12892 OP VERTOON VAN DEZEN BON. Gu3tav van Zweden (18271852) die als Gveel liederen, mannenkoren en dra matische muziek componeerde werd „Var- sang" ton gehoore gebracht van diens loermeester Lindblad „En Sommarafton", in het voortreffelijkste pianissimo gehou den. Hugo Alfvén, de dirigent van dezen avond, de bekende Stockholmscke vlolist en componist is sinds 1910 Universiteits muziekdirecteur aan de Hoogesehool te Upsala en heeft al meerdere kunstreizen met dit koorgezelschap achter zich. De ge degen .kunstenaar schreef instrumentaal en vocaal muziek, liederen en klankstukken. Voortreffelijk door het koor begeleid zong de met een mooie tenorstem begaafde operazanger Ohrström de fijn aangevoel den „Serenade'' van Hugo Alfvén. Een alleraardigste vertolking kregen wij van het geestige „Joaehim in Baby- Ion van Zweden's kunstzinnigen humo rist Bellman (17401795). Sam Waernulf, lichte baryton, door het koor begeleid, zong gevoelig in voordracht de solopar tij in Kjezulf's „Quancl tu dors". Behalve de Zweedsch© liedeven, werden een paar Noorsche, vermoedelijk een Finscli, een Hougaarsch, twee Tsjechische en een Ita- liaansch k cappella werk uitgevoerd en hoe verschillend in genre ook steeds wist de hoogstaande leider cle juiste sfeer te scheppen, het karakter te benaderen, do geest fel te belichten, 't Was mooi. Tot slot Süderman's „Ett Bondbröllup" een van diens meest bekende werken. De Zwe den zingen voortreffelijk, niet liet minst de liedereu van eigen land en omgeving, hun vreugden en leed. Hun kunst is folklo ristisch zonder dat is kunst toch eigen lijk niet mogelijk frisch en aanlokkelijk. Al mocht van Alfvén enkele dingen een verstandelijk overwogen expressie hebben gegeven, komt hij toch telkens als door een groote macht gegrepen onder den invloed van een onbewust werkende im- pulsie en geeft hij zich geheel, anderen meeslepend en suggestief. Do menschen waren zeer opgetogen en voldaan en dirigent Alfvén, die door het Leidsch Collegium met een krans en waar- deereude woorden werd gehuldigd, moest herhaaldelijk komen danken. Ben fraai Zweedsch volkslied als toegift was het waardig besluit vaji dezen mooicn avond J. K. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraat examen rechtsgeleerdheid de hoeren A. Klein (Den Haag), J. H. van Beursen (Den Haag); Voorbereidend Kerkelijk examen de heer H. van Reken (Leid en); doctoraal examen Romaansche Taal en Letteren mej. M. A. Vogelaar (Den Haag). Voor het examen van apothekers-assi stent te Leiden zijn opgeroepen 4 candida tes Geslaagd zijn: mej. M. C. L. Evers, geboren te Schiedam en de heer J. A. Blan ken, geboren te Leiden. ALKEMADE. Aanbesteding. Bij de gehouden aan besteding voor het schilderen van buiten van een tweetal gemeente-woningen, staan de nabij de Fransche Brug werd ingeschre ven als volgt: J. II. Vesseur S'LE. Willems 98.C. M. Vesseur 105.J. J. de Prie 130.G. F. Koot 144.en J. P. van Beek 78.Het werk is aan den laagsten inschrijver opgedragen. N00RDWIJK. Kerkdiensten. Vanaf morgen, Zon dag 17 Juni, zullen gedurende het seizoen de H.H. Missen in de parochiekerk zijn te 6 uur, 7.15 uur, 8.45 uur (Hoogmis) en te 10.30 uur. Serenade. Gisterenavond heeft het fanfarecorps ..Excelsior" een serenade ge bracht aan den zeereenv. heer Pastoor Wijtvhct ter S-- enheid van diens gouden

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2