WAALS BINNENLAND. In MANTELS en JAPONNEN VOangEELIGE/flUMlyGEH KERKNIEUWS. SPORT. LUCHTVAART. Rechtzaken. Faillissementen. STADSNIEUWS. Uit de Omgeving CHINA. DE CHINEESCHE CHAOS. Verschrikkelijke uren te Tientsin. Moord en plundering. De stad Tientsin heeft Dinsdagavond eenige verschrikkelijke uren doorgemaakt. Er was niemand, die do leiding in handen had, de politie was machteloos en er wa ren geen troepen. Overal zag men echter benden gedeserteerde noordelijke solda ten, voorzien van geweren, bommen en machinegeweren. De wijze waarop deze gedemoraliseerde troepen optraden tart elke beschrijving, en het aantal moorden, rlat door deze benden gepleegd is, kan nog niet bij benadering worden vastgesteld. Op groote schaal hebben zij geplunderd. De lijken dor slachtoffers liggen nog op de .straten of drijven in de rivier. Tot het aanbreken van den dag werd er onophou delijk gevuurd. Vluchtelingen zeggen, dat liet een hel was en dat de bandieten als duivels zijn te keer gegaan. De stedelijke waterwerken, de electri- sche centrales en de stations, die alle on der buitenlandsch beheer staan, hadden niet te lijden, behalve dan van een paar verdwaalde kogels. In de concessie was het rustig en do buitenlandsclie trocoen gedragen zich voorbeeldig. In een onderhoud met persvertegen woordigers heeft de vertegenwoordiger van Jen Sji-Sjan medegedeeld, dat 20.000 man Sjansitroepen op weg zijn, ten einde de orde te herstellen. EERSTE KAMER. Het wetsontwerp op de N. V. Gisteren is de Senaat begonnen met de behandeling van bovengenoemd wetsont werp, waarmede deze geheele week ge moeid zal en nog al eens tot scherpe debat ten aanleiding zal geven. Terwijl de kans ook niet gering is, dat Minister Donner met dit ontwerp in den Senaat stranden zal TWEEDE KAMER. Het Klompenwetje is aangenomen. De beteekenis ervan. De wij zigingen van tie Militiewet. Het Klompenwetje is gisteren aangeno men. In de Memorie van Antwoord schre ven de heeren Fleskens en Smeenk, dat in den achterhoek van Gelderland 30 pet. ar beiders méér een behoorlijk stuk brood kon den verdienen als dc belgische klomp het nederlandsche produkt maar niet van de marlet verdrong. Dergelijke cijfers kunnen niet worden te gengesproken; de loonen in ons land bedra gen 100 pet. meer dan die in België of schoon ze over het algemeen zeer laag zijn (ƒ15 a 20 in .de machinale industrie en nog lager in het handbedrijf); men gebruikt in België minder hout, de productiekosten van 100 paar klompen bedragen in België 55, in Nederland 84. Het gevolg van deze verschillen blijkt het best uit deze twee cijfers: in 1010 33 werd er gemiddeld per jaar uit België ingevoerd 2.711.000 K.G. klompen; in het eerste kwartaal van 1918 bedroeg de invoer 8.39.000 K.G., wat een vermeerdering van bijna een millioen K.G. per jaar beduidt. Men begrijpt, wat dit beteekent, als men hcort, dat de geheele consumptie niet meer dan 7.000.000 per jaar bedraagt. Met vreugde zal dus in den achterhoek en voor wie medevoelt ook elders de aanneming van het Klompenwetje zijn ver nomen. He' Klompenwetje is aangenomen, nadat de heer Fleskens het gisteren vermelde amendement der Christelijk-Historischen had overgenomen. Nadat de motie-Drop inzake instelling van een verkoopcentrale voor de klompen industrie was verworpen met 40 tegen 32 stemmen (die der Linkerzijde plus die van den heer Lingbeek), werd het gewijzigde voorstel van de heeren Fleskens en Smeenk aangenomen met 45 tegen 34 stemmen. Waarbij tegenstemden de Linkerzijde, de heer Lingbeek en de Anti-Revolutionaire heer Visscher. De heer Fleskens had gelukwenschen in ontvangst te nemen. Laten we hopen dat dit ook het geval zal zijn in do Eerste Kamer, waar genoem de afgevaardigde het voorstel zal hebben te verdedigen. Do linkerzijde was in haar wieken ge schoten door dit samengaan van de drie rechtsche partijen do herstelde coalitie! Minister Lambooy heeft zijn ontwerp in zake wijzigingen in de Dienstplichtwet schitterend verdedigd en is tochgereti reerd, veronderstellend, dat hij anders toch verliezen zou. De hoofdpunten waren: le. de vrijwilli gers bij de Militie (stelsel Posthuma-Boele); 2e. het premieeren van vereenigingen voor het afleveren van voorgeoefenden3e. de inkrimping der dienstverkorting (voor voor geoefenden) van 4 tot 3 maanden: Die drie punten heeft de Minister gisteren losgela ten, behoudcus een restantje van het laatste Ten aanzien van de 4 of 3 maanden ver klaarde de Minister, genoegen te willen ne men met het amemlemeut-Van Rappard (3maand) maar de heer D e ck e r s (R.K.) verklaarde, ook zelfs die halve maand ver lenging van legeroefening niet te kunnen aanvaarden. WETENSCHAP ONDER DE KATHOLIEKEN. Men schrijft ons: De Vereeniging tot hot bevorderen van de beoefening der Wetenschap onder de Katholieken in Nederland, hield te Tilburg haar 24e algemeene jaarvergadering onder voorzitterschap van prof. dr. J. A. Barge. Als afgevaardigde der Duitsche Oörres Ge- sellschaft was aanwezig dr. Dyroff uit Bonn. De Voorzitter opende de bijeenkomst met een rede over de gewijzigde opvattingen in de vergelijkende anatomie. Hij sprak vervolgens zijn vreugde uit over de stichting Jer R.K. Handelshoogcschool te Tilburg, welk feit een der redenen was om dit Jaar cle vergadering aldaar le houden. Dr. Th. Gossens, reetor-magnificus der R.K. Handelshoogeschool, ter vergadering aan wezig, dankte voor de aangeboden geluk wenschen. Na vaststelling van notulen en jaarver st ge werd aangenomen een statuten wijzi ging, welke het lidmaatschap der vereeni ging openstelt voor afgestudeerden aan genoemde nieuwe hoogeschool. In de middagvergadering hield prof. E. van Dievoet, hoogleeraar te Leuven en lid der Belgische Kamer, een rede over An i- Parlementarisme. Spreker analyseerde de redenen, waarom vrijwel alle parlementen tegenwoordig doormaken wat men noemen kan une crise de prestige. Hij besprak Sorel als theoreticusder revolutie en de bewegingen van de Action Francaise, hes Fascisme en het Bolsjewisme, welke elke op andere wijze en met ander oogmerk anti parlementair zijn. Spreker begaf zich in vergelijking dezer stelsels, welke gemeen hebben, dat'zij het ideaal der vrijheid offe ren aan dat eener bepaalde orde. Moge het liberalisme te ver gegaan zijn in vereering dueele vrijheid, zulks had geen reden megen zijn principieel met dit uit gangspunt te breken. De dictatuur, zooals die door het Bolsjewisme en door het Fas cisme worden voorgestaan, zijn niet ver- eenigbaar met de katholieke opvattingen, hetgeen niet zeggen wil, dat in het Fascis me geen krachten werkzaam zijn, die zou den kunnen leiden tot een nieuwen staats vorm. welke aanvaard zou kunnen worden. Men hoede zich echter de klaarblijkelijke voordeden van het parlementaire stelsel te onderschatten. Na opgewekte gedachtcnwisseling dankte de voorzitter den spreker voor de voortref felijke objectieve wijze, waarop deze liet netelig onderwerp heeft weten te behande len. De druk bezochte vergadering werd daarna gesloten. Koninklijke Besluiten. Onderscheiding. Bij Kon. besluit is. benoemd tot comman deur in cle Orde van Oranje-Nassau prof. dr. C. Eykman, hoogleeraar aan de Rijks universiteit te Utrecht. Hooger onderwijs. Bij Kon. besluit is aan J. H. Aberson. eervol ontslag verleend als hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, order dankbetuiging voor de zeer belangrij ke diensten, door hem gedurende tal van jaren aan het landbouwonderwijs en het landbouwkundig onderzoek bewezen is benoemd tot directeur van en leeraar aan de Rijkshoogereburgerschool te Alk maar J. H. Massink, met gelijktijdige toe kenning van eervol ontslag als zoodanig aan de Rijkshoogereburgerschool te Neu zen aan dr. J. Reiding eervol ontslag ver leend als directeur van en leeraar aan clc Rijkshoogereburgerschool te Assen. Mi d d e 1 b sua r o n d e r w ij s. Bij lvon. Besluit is aan H. Schuitema eervol ontslag verleend als leeraar aan de Middelbare Landbouwschool te Groningen. De vereeniging van „Oorlog" en „Marine". Het Kon. Besluit binnen enkele dagen te Eerwachten Naar wij vernemen kan thans binnen en kele dagen verwacht worden een Koninklijk. Besluit, waarbij, met ingang van 1 Septem ber 1928, de Departementen van Oorlog en van Marine tot een Departement van Defen sie worden vereenigd. R. K. Internaat voor Buitengewoon Lager Onderwijs te 's-Gravcnhage. Gistermorgen te 11 uur is onder groote belangstelling der autoriteiten de eerste steen gelegd voor het R. K. Internaat voor buitengewoon Lager Onderwijs aan de Lange Beestenmarkt 4 te 's Gravenhage. Deze plechtigheid werd verricht dooi den zeereerw. heer H. A. Th. v. Dam, De ken van Den Haag. met assistentie van den Zeereerw. heer G. P. J. v. d. Burg, directeur R. K. School en Pensionaat „St. Antonius" te Bergen-(X H.), vader der ge dachte tot oprichting van dit internaat, en den Weleerw. heer Th. Boonekamp, kape laan der St. Joseph-pa roc-hie. Bij deze eerste steenlegging waren nog tegenwoordig de Zeereerw. lieer L. II. Bcij- sens, pastoor van cle parochie van de Jf. Willibrordus, de Weleerw. heer J. Lub bers, de Eervv. Moeder-Overste van de zus ters Ursulinen te Bergen, welke zusters hier les zullen komen geven, Prof. G A. v. Poelje, als vertegenwoordiger van list Ge meentebestuur, het schoolbestuur van de St. Josephparochie, dat voorloopig de lei ding van het internaat op zich heeft geno men, de architect de heer J. Mol, de aan nemer de heer P. de Wit en nog enkele ge» noodigden. De inspecteur van het buitengewoon L. O. de heer J. Voorthuijzen te Utrecht had evenals Dr. Th. Verhoeven, directeur van het R. K. Centraal Bureau vafi Onderwijs en Opvoeding, bericht van verhindering gezonden. Nadat Deken van Dam den steen, waar op gebeiteld staat „Me Posuit. E. D. H. A. Th. v. Dam, Decanus" had gelegd, deed hij de ronde om het in aanbouw zijnde in ternaat te zegenen. In een der lokalen van de buitengewone lager school aan de Prinsegracht werd ver volgens een kop koffie gebruikt, waarbij het woord werd gevoerd door den Deken, den heer Wessel'ng, namens Pastoor W. P. H. Jansen der St. Joseph parochie, die we gens ziekte verhinderd was aanwezig te zijn, Prof. G. A. v. Poelje namens het ge meentebestuur, de heer J. Wiilemse, hoofd van de buitengewoon lagere school, Pas toor Bejjsens en tenslotte door rector v. d. Burg. Allen spraken hun beste wenschen uit voor het internaat en brachten dank, aan allen, die hiervoor gewerkt hebben. W ij komen hierop nader terug. Uit de sigaren-industrie. De hoofdbesturen der vier samenwerken de werklieden-organisaties in de sigaren- industrie hebben, naar de „Volkskr." meldt, INGEZONDEN MEDEDEELING. Haarlemmerstraat 114 i 8331 van de besturen der beide'patroonsverecni- gingen een uitnoodiging ontvangen voor een bespreking over de per 15 Februari j.l. inge diende wijzigingsvoorstellen der C. A. O. De conferentie heeft a.s. Maandag plaats te Utrecht. Middenstands Hypotheekbank te Groningen failliet verklaard. Gistermiddag heeft dc Arrondissements Rechtbank tc Haarlem in staat van faillis sement verklaard de N.V. Nederlandsche Middenstands Hypotheekbank te Groningen kantoor houdende te Haarlem. De failliet verklaring geschiedde op verzoek van de curatoren in het faillissement van de Veen- dammer Hypotheekbank. Als curator werd benoemd mr. dr. W. P. Vis. St. Josephscongregatie. Het studiehuis t e V e n 1 o. De overste cler St. Josepli-Congregatie te Mill Hill heeft zich tot. den gemeente raad van Venlo gewend met verzoek aan hem te verkoopen circa 12 H.A. grond op de Groote Heide, ter oprichting van een Studiehuis. De toestand van den Hoogeerw. heer H. J. Zondag. Het laat zich aanzien, dat thans eenige verbetering in den toestand van Zijn Hoog eerw. is getreden. Pater Crescentius van den Borne. Pater Crescentius van den Borne, uit Weert, is benoemd tot professor in de H. Schrift aan het Internationaal St. Anto- nius-college te Jerusalem. Gouden jubileum der Priesters van het H. Hart. De. Congregatie van het H. Hart te Lies bosch zal 15 Juni liaan .gouden bestaarïs- feest vieren. Mgr. Hopmans, Bisschop van Breda, zal alsdan aldaar een Pontificale H. Mis celebreeren. POSTDUIVEN. „Vooruit" (Hjliegom). Wedvlucht vanaf Fontainebleau (Fr.) afstand 462 K.M.. De loslating geschiedde te 8.10 v.m. De eerste en eereprijs werd gewonnen door den heer H. van Kesteren. De uitslag is als volgt: 1. H. v. Kesteren 12.51.26; 2e 8e lie W. Buschman Lisse; 3e en 4e L. Kraay; 5e en 15e N. de Kuiper Lisse; 6e en 12e Gebr. Houtzager; 7e en 20e Th. Kroon; 9e J. Bekkers; 10e C. P. Weijers; 13e en 17e H. Korsuize; lie A. v. Riek; 16e Gebr. van Berkel; 18e G. J. v. d. Aar; 19e P. Scholte. Zondag 24 Juni wordt door „Vooruit" haar kampioensvlucht voor oude duiven gehouden vanaf Montargis (Fr.) afst. 505 K.M. Voor deze vlucht is een geweldige spanning, daar er meer dan 15 liefhebbers in aanmerking kunnen komen voor den kampioenschapsprijs. Tevens wordt op deze vlucht de wisselbeker vervlogen. Op genoemden Zondag nemen ook de vluch ten voor jonge duiven een aanvang, begin nende vanaf Warmond. „De Zwaluw" (Hillegom). Wedvlucht vanaf Pont St. Maxence, af stand 360,08 K.M. De uitslag was als volgt: 1, 2, 17 en 19 P. v. d. Reep; 3, 9, 15, 16 Mart. Koek; 4, 12, 13 F. Reekers; 5, 20 Jos. van Etten; 6, 9, Seyener; 7. S. Warmer dam; S. II. Duwel; 10 J. v. d. Reep; 11, 18 W. Beijerbergen; 14 Gebr. Zwaneveld. De ëerstfe duif bereikt haar hok te 12.49 met gemidd. snelheid van 1496 M. per mi nuut, de laatste kwam aan te 3.32.30 met gemidd. snelheid van 797.43 M. per minuut Zondag a.s. wordt medegedongen in het nationaal concours vanuit Orleans, afst. 511 K.M. VLIEGTOCHT KAAPSTAD- AMSTERDAM v.v. Via Afrika's Westkust. Plannen van den vliegenier S 1 u y t e r. Naar wij vernemen is de vliegenier J. M. Sluyter uit Pretoria van plan half Juni met een „Moth"-vliegtuig vanuit Kaapstad via Afrika's Westkust naar Amsterdam te vliegen. De terugreis van Amsterdam naar Kaapstad denkt hij tc zullen ondernemen met een der nieuwste Koolhoven Sport- vliegtuigen, waarbij de heer Berny Konings hem zal vergezellen. Mislukte startpogingen van de „Friendship". Het watervliegtuig „Friendship" heeft gisteren tweemaal gepoogd voor de vlucht over den Atlantïschen Oceaan te starten, doch het toestel slaagde er niet in, zieh uit 't water te verheffen. Thans zijn in to taal reeds twaalf startpogingen onderno men. Het vliegtuig heeft brandstof voor een vlucht van 4S00 K.M. aan boord, welke lading voor het vliegtuig te zwaar schijnt te zijn. De rookartikelen-automaat. Naar wij vernemen heeft de heer M. van D., hooger beroep aangeteekend tegen de uitspraak van de rechtbank to Amsterdam in de zaak betreffende dc rookartikelen automaat. Naar men weet luidde het von nis, zoowel van den kantonrechter als van de Arrondissementsrechtbank 0.50 boete, sub. 1 dag hechtenis. Vernietigd: P. Heemskerk Johzn., R ij n s b u r g. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gemeente op Maandag a.s., des namiddags twee uur. Te behandelen onderwerpen: lo. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuw-benoemd raadslid, den heer C. Koole. 2o. Benoeming van een lid der Commissie voor den Markt- en Havendienst (vacature- J. Burgerjon). 3o. Benoeming van een Commissaris der Gemeentelijke Bank van Leening te Lei den.'Voorgedragen worden de heeren mr. Trapman (aftredend) en mr. Goudsmit. 4o. Praeadvies op het verzoek van Ir. M. C. F. J. Cosijn, om ontslag als Regent van het Gerefr Minne- of Arme Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 5o. Voorstel inzake ingebruikgeving van het speelterrein gelegen achter de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus aan de Burggravenlaan, aan de afd. Leiden van de Christ. Jonge Mannenverecniging-Pad- vinders, voor 10 gld. per jaar. 6o. Voorstel tot overneming in eigendom en onderhoud bij de gemeente van eenige strooken giond en een sttook water ten noorden van de Wasstraat en in het ver lengde van de Cobetstraat, Sectie M. nos. •1410 en 4446 ged. De eigenaar, cle heer. J. Voorsluis, is be reid 24.550 gld. ter nadere afrekening in de .gemeentekas te storten. 7o. Praeadvies op het verzoek van de Leidsehe Duinwater-Maatschappij, in zake ruiling van grond onder Katwijk met Mr. O. J. E. Baron .van Wassenaer van Cat- wijek. So. Voorstel tot het verleenen van een bijdrage ad 100.— in de kosten van een door cle Zwem vereeniging „de Zijl" te hou den Volkszwemfeest. 9o. Voorstel tot wijziging van de begroo ting, dienst 1927, in verband met de kosten van pensioenen, wachtgelden, ongevallen verzekering van ambtenaren, enz. lOo. Voorstel tot verhooging van verschil lende posten der begrooting, dienst 1927, waarvan de raming te laag is gebleken en tot toevoeging van eenige nieuwe posten aan die begrooting. llo. Voorstel tot het instellen van een rechtsvordering tegen P. van Rijn tot ver goeding van schade door aanrijding van een lantaarnpaal aan de Korte Mare. (De kosten hiervan hebben 52.47 gld. bedragen), gen). 12o. Voorstel: a. om de wijzigingen en aanvullingen bij Kon. Besluit van 26 November 1927, No. 12, aangebracht in de voor de leeraren der Rijks Hoogere Burgerscholen geldende sa larisregeling, toepasselijk te verklaren op de salarisregeling voor de leeraren aan het Gymnasium en de beide Hoogeere Burger scholen alhier; b. om de wijzigingen en aanvullingen bij Kon. Besluit vaar 26 November 1927, No. 13, aangebracht m de voor de leeraren der Rijkskweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen geldende salarisregeling, toepasselijk te verklaren op cle salarisrege ling voor de leeraren aan de Gemeentelijke Kiveekschool voor onderwijzers en onder wijzeressen alhier. 13o. Voorstel tot onderlrandsche opdracht van: a, het leveren van een motorbaggermolen met Deutz-benzinemotor, aan F. J. Hunter, te Haarlem (voor 5080 gld.); b. het leveren van 5 onderlossers, aan de firma A. Lanser, te Sliedrecht (voor 12975 gld); e. het leveren van 'n motorsleepboot met Kromhoutmotor, aan W. F. Maas en Zo nen, te Leiden (voor 8790 gld.) 14o. Voorstel in zake de beschikbaarstel ling van gelden ten behoeve van de uitbrei ding van cle Electriciteitsfabriek met een turbo-generator, twee stoomketels en een schakelhuis met bijbehoorende hulpmachi nes en verdere toebehooren. (Gevraagd wordt een bedrag van 1.900.000 gld.) 15o. Voorstel: a. tot vaststelling van de verordening, houdende wijziging der verordening van 14 November 1918 (Gemeenteblad No. 43), re gelende de samenstelling van de Bureaux van Gemeentewerken, van den Gemeente lijken Reinigings- en"Ontsmettingsdienst én van het Bouw- en Woningtoezicht. b. tot het verleenen van een persoonlijke toelage aan den Hoofdopzichter der Ge meentewerken, J. A. Verhoog. (Reeds gepu bliceerd). 16o. Voorstel inzake ?t aangaan van een overeenkomst van dading met de verzeke ringsmaatschappij „Fatum", betreffende de te betalen schadevergoeding wegens dc door den voormaligen ambtenaar ten kan tore van den Gemeente-ontvanger A. F. Stuyfzand gepleegde fraude, met vaststel ling van den desbetreffenden begrootings- staat. Katholieke Agenda LEIDEN. Vrijdag. Voordracht met lichtbeelden over Mexico St Antoniuspatronaai, S1/» uur. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken wordt van Maandag 11 Juni a.s. tot en met zondag 17 Juni waargenomen door dc apotheken van de H.H. G. F. Reyst Steen- straat 35, t e 1 f. 136 en A. J. D o n k, Douzastraat 31, telf. 1313. PROF. J. W. MULLER 70 JAAR. Heden viert prof. dr. J. Muller, oud- hooglceraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Universiteit alhier en oud-lcermcester van Prinses Juliana, thans pricaat-docent aan de Universiteit alhier? zijn 7 Os ten verjaardag. Prof. Muller werd 14 Juni 1858 te Amster dam geboren en is de zoon van wijlen Fre- derik Muller, wetenschappelijk antiquair eift kunsthandelaar, de grondlegger van de be kende fa. Frederik Muller Co. te Am sterdam. Aanvankelijk bestemd voor den. boekhandel, genoot hij zijn opleiding bij Harrassowitz te Leipzig. Zijn voorliefde voor dc studie in de letteren deed hem spoedig een andere richting uitgaan. In 1875 werd hij aan de Leidsehe universiteit als student ingeschreven. In 18S0 vertrok hij naar Bonn, om aan de universiteit al daar onder leiding van prof. Franck zijn- studie voort te zetten. Daarna keerde hij naar ons land terug, waar hij in 1SS3 aan de Leidsehe universiteit promoveerde tot doc tor in de letteren op een dissertatie over den Reinaert, het Middeleeuwsch Dieren epos. Na zijn promotie werd hij benoemd tot leeraar aan heb gymnasium te Haarlem, waaraan hij tot 1SSS verbonden bleef. In dat jaar werd hij benoemd tot redacteur voor dc samenstelling van het Nederlandsch Woordenboek alhier, welke functie hij waar nam tot 1902, toen hij werd benoemd tot hoogleeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de universiteit te Utrecht In 1915 volgde hij wijlen prof. Verdam op als hoogleeraar aan de universiteit alhier, doch trad in 1924 op 66-jarigen leeftijd af, om zich rustiger aan zijn studies te kunnen wijden. Deze studies bewogen zich op het gebied van het Middel-Nederlandsch en Nieuw-Nederlandsch. Vaak stonden zij in verband met het oude Dierenepos den Reinaert, waarvan hij verschillende uitga ven bezorgde. Vo'oral bekend zijn verder zijn lexicographisehe arbeid en zijn studies over spreek- en schrijftaal, over uitbreiding van de Nederlandsche cultuur in vroegeren en lateren tijd en over geographische na men. In 1924 werd hij door H.M. de Koningin belast met het geven van lessen in het Ne derlandsch aan Prinses Juliana. Nadat hij in 1927 deze taak had volbracht, werd hij benoemd tot commandeur in de Huisorde- van Oranje Nassau. Sinds 1927 is prof. Muller aan de Leid sehe universiteit als privaat-docent verbon den. De voordracht met lichtbeelden over Mexico zal morgenavond in het St. Antoniuspatronaat niet worden gehou den om 8.15 uur doch om 8.30 uur. Bij Koninklijk besluit is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlievend hulpbe toon en een loffelijk getuigschrift toege kend aan den heer E. A. Beverwijk, korpo raal bij de 3de batterij van het 6de regi ment \eld-artillerie alhier. Omtrent het brandje, dat gistermiddag plaats had ten huize van den heer J. H. N., Lange Mare 18, vernemen we nader, dat de 18-jarige zoon van den heer N. een brandende sigaar op een aschbakje in de vensterbank had neergelegd. Het gordijn is daarop tegen de brandende sigaar ge waaid, waardoor het vlam vatte. Het onge val werd het eerst bemerkt door den café houder v. d. M., die de politie waarschuw? de. Hij en de heer v. L. hebben daarop met personeel der Marekerk met een minima*, het vuur gebluscht. De vensters en Jtiet plafond kregen nogal schade. De brand weer behoefde geen dienst te doen. Toen gistermiddag te half vijf de heer K. met zijn auto uit de Oegstgeesterlaan den Rijnsburgerweg opreed weigerde de motor, toen de auto op de trambaan kwam. Juist naderde een wagen van de H. T. M., die de auto aanreed en zwaar bescha digde. Door baldadige handen is hedennacht een stoel door een ruit van het postkan toor geworpen. Door de politie alhier is aangehouden D. J. D., verdacht van diefstal van een pet en een portemonnee met ƒ3.50. SASSENHEIM. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Bij het afstappen van de fiets door auto gegrepen. Gisteravond te ongeveer half elf had ter hoogte van de Postbrug (Leidsehe Taart) een ernstig ongeluk plaats. De 27- jarige F. Schreuder, chauffeur der motor- reederij G. Wesseling alhier, fietste met zijn meisje langs den weg. Hij wilde af stappen, om zijn lantaarn aan te steken, week daarbij links uit, en werd door een passeerende auto gegrepen. Hoewel uiter lijk slechts licht aan het hoofd gewond, bleek de jongeman onmiddellijk overleden te zijn; geestelijke en geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Vermoedelijk heeft hij den nek gebroken. Het meisje kwam wel te vallen, maar liep geen verwonding op. -1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2