Buitenl. Berichten. KRITIEKE SITUATIE VAN NOBILE C.S. Auto verbrand. Op den Theesdijk bij Nijmegen is een auto bestuurd door zekeren H. in brand geraakt. De chauffeur probeerde de la ding nog te lossen maar slaagde er niet in. P-> auto brandde uit. Zakkenrollers aan het werk. Mevrouw V., wonende aan het Franken- slag, was Zondagavond naar een dancing te Scheveningen geweest. Toen zij weer terugkwam bemerkte zij, dat haar een klein zwart taschje ontrold was. In dit taschje had zij geborgen 2 bankbiljetten van 100.3 van 40.en 7 van 25. Na den moord.. In do raadsvergadering van Maartens dijk beeft do burgemeester in het open baar de zaak der politie besproken. Eeeds vóór den moord heeft hij in 'n zitting met gesloten deuren medegedeeld, dat het po- litetoezicht in de gemeente onvoldoende is: hij stelt er prijs op dat de inwoners dit weten. Hij kan de verantwoordelijkheid niet dragen. Zoowel hij als de gemeente veldwachter zijn bereid hard te werken als het moet. Maar dit heeft zijn grenzen. In de vergadering van B. en W. heeft hij zich erbij neergelegd dat do financieele toe stand der gemeente thans niet zou gedoo- gen de benoeming van een tweeden ge meenteveldwachter. In het eerste gedeelte van het onder zoek naar den moord is de rijksveldwach ter van de Bilt werkzaam geweest en ver der de rijksveldwachter van Blauwkapel voor een gedeelte. Bij huiszoeking heeft de rijkspolitie assistentie verleend. Het staat hem als hoofd der politie vrij de menschen aan te wijzen, die hij bij het on derzoek eener zaak noodig heeft. De heer Verver trok hieruit do conclu sie, dat er buiten de rijks veld wacht wel voldoende politie is en vroeg of het noo dig was dat een rechercheur uit Utrecht hulp verleende. De voorzitter achte deze hulp onmis baar, hetgeen ook gebleken is. Hij heeft geen zeggenschap over de Rijkspolitie. Wanneer hij assistentie van de rijksveld- wacht vraagt, wordt deze verleend, tenzij deze anderen dienst heeft. Uit den aard der zaak valt voor het dagelijksch politio neel toezicht op de rijksveldwacht niet te rekenen. Sedert 30 jaar is de bevolking met on geveer 1500 zielen toegenomen, maar de gemeente heeft nog steeds 1 veldwachter, terwijl in een uitgestrekte gemeente als deze de werkzaamheden in alle opzichten zijn toegenomen. Men kan van den te- genwoordigen veldwachter niet meer ver langen, dan hij thans doet. INGEZONDEN MEDEDEELING. ONGELUKKEN. DE SP00RWEGBAMP BIJ NEURENBERG. Het aantal dooden tot 24 gestegen. De spoorweg-autoriteiten deelen mede, da-t het aantal dooden bij het spoorwegonge val bij Neurenberg tot 24 gestegen is. On der de dooden en gewonden bevinden zich, naar thans definitief vaststaat. "Vader landers. De oorzaak van het spoorwegongeluk is nog niet opgehelderd. Voor zoover men tot nu toe heeft kunnen nagaan, is er geen re den om aan te nemen, dat een aanslag is geschied. De ramp geschiedde op een oogen blik, dat de trein een snelheid had van 80 K.M. Het schijnt dat de locomotief ergens mee in aanraking is gekomen, waardoor het gevaarte is omgeslagen. Of er zich nu een voorwerp op de lijn heeft bevonden, of dat er een as van de locomotief is gebroken, is nog niet uitgemaakt. De „B. Z. am Mittag" publiceert een on derhoud van haar correspondent te Mün- chen met den 39-jarigen stoker van den verongelukten D.-trein Fleischhut, die bij ramp slechts lichte verwondingen heeft op- geloopen. Naar hij vertelde, bemerkte hij, korten tijd na-dat de trein de linkerbocht gepasseerd was, dat de locomotief Blingerde. Hij had den indruk dat op dit oogenblik de locomo tief reeds uit de rails geloopen was. Het slingeren werd zoo ernstig, dat de machi nist met alle macht remde. Het ongeval had in een enkele seconde plaats. Hij meen de, dat de locomotief door de ontspo ring het voorste gedeelte van het assen- stel verloren heeft en ten gevolge daarvan over den kop sloeg. Het bewustzijn heeft hij niet verloren. Aan de omstandigheid, dat hij zich tusschen de locomotief en den ten der bevond heeft hij waarschijnlijk zijn le ven te danken. De machinist schijnt voor het omvallen van de locomotief eraf geslin gerd te zijn en daarna er te zijn onder ge komen. Verhaal van een Haagschen ooggetuige. De heer v. d. uit Den Haag, die in den trein gezeten was, welke bij Siegels- dorf ontspoorde en wien als door een wonder niets overkomen is, vertelde gis terenavond te zes uur bij aankomst in Den Haag het volgende: Hij maakte de reis in gezelschap van ©en eveneens in Den Haag wonenden jon gen Oostenrijker, die na afwezigheid zan negen paar zijn moeder was wezen bezoe ken. Merkwaardig was, dat deze jonge man, die thans met een doorgesneden pees in zjjn rechterhand in het ziekenhuis to VAAK IS UW LEVER DE OORZAAK DAT U ZICH ZIEK VOELT. Een trage lever veroorzaakt: Constipatie en giftige stoffen in het lichaam - Maagklachten - Slechte spijsvertering - Hoofdpijn - Blceke gelaatskleur - atbMrheid voor koorts - Gal en andere kwalen. ^RTE 'S ARTE t'S worden gebruikt Eisch Carter'» Little Liver Pil Apoth. en Drog. in roode kokertjes van 75 ct. en f 2.25. NEEM ZE TERSTOND MORGEN GEZOND. ver pBntaardig laxeermiddel en doen ,gew den pBiloos functioneeren, zonder on- LEVER PILLEN LEVER PILLEN iir^iei jen m|l een suikerlaagje bedekt, dus ge- 'jËin t® nemen. Zij zijn volgens dokters- iteld en kunnen door jong en oud Ènd handelsmerk. Verkrijgbaar bij/ Import. Fa. B. MeinJersma - Den Haft Frankfurt ligt, gedurende de geheele reis als het ware een voorgevoel lieeft gehad van dit ongluk. Reeds bij zijn vertrek uit Den Haag had hij het voortdurend over een ongeluk, dat hem zou overkomen, zoo sterk zelfs, dat hij voor het geval hij bij een spoorwegongeluk zou omkomen zijn kleeding en bezittingen reeds aan een vriend had weggeschonken. Tot Miinchen waren in den trein de wagons le en 2e klasse en de slaapwagen achter de locomotief en de 3de klasse wagons achteraan gekoppeld. Van Miin chen af was het omgekeerd. Men vertrok daar tot groot© ontsteltenis van den bij- geloovigen jongen Oostenrijker van het dertienden perron. Hij was daar zoo van onder den indruk, dat hij zelfs aanstal ten maakte om te München te blijven. De trein vertrok aldaar om 22.45. De eerste vijf wagons waren alle 3e klasse. De heer v. d. M. was gezeten in het mid den van den eersten wagon. Reeds dade lijk viel het op, dat de trein vreeselijk schokte, zoodat er van sldpen op de ban ken niets kwam. De trein was niet druk bezet, maar bij het volgende station kwam in don coupé nog een moeder met drie kleine kinde ren. Even voorbij Siegelsdorf, kreeg men plotseling drie hevige schokken en zag men een hevigen vuurgloed. Daarna was alels donker en stonden de passagiers van den coupé, waarin do Hagenaar zat, op steenkolen en glas. Een hevig gegil klonk op, maar daarna hoorden ze niets meer door het geschreeuw in de onmiddellijke nabijheid van de moe der in de kinderen. De wagon bleek gekanteld te zijn, maar was op den dijk gebleven, en lag met de zijgang naar boven. Het duurde eenigen tijd, vóór er hulp kwam en zij zich door de stukgeslagen ruit in den zijgang konden werken en daarna door het portierraam op den wagon. Het was half twee 's nachts. Staande boven op den wagon, moest hij een vreeselijk tooneel aanschouwen. De wagon was voor bij de locomotief gevlogen. Dit is het be houd geweest van hemzelf en zijn mede passagiers. De tweede wagon was van de» dijk op de locomotief gestort. Hierin zijn de meeste slachtoffers en dooden. De 3e, 4e en 5e wagon waren ge deeltelijk in elkander geschoven en lagen als in een driehoek. De daarop volgende wagons le en 2e klasse en de slaapwa gens stonden onbeschadigd op de rails en konden later terugrijden naar Neuren berg. Het gegil en gekerm der gewonden was verschrikkelijk in de duisternis. Er waren geen of weinig hulpmiddelen en er was geen water. Uit een woning in de buurt kwam men met kleine kannetjes water aandragen, maar er werd geroepen om slabladen van het veld, die nat waren van de dauw en die op de brandwonden werden gelegd. Om nooit te vergeten was het geroep: „Eerst de zwaargewonden, dooden laten liggen, die komen later wel En dan dat vreeselijk© wachten! Eerst begon het vervoer in de intact gebleven wagons \an de zwaar gewonden en daar na van de andere reizigers. Het was een onbeschrijflijke verwar ring, want de meesten waren alles kwijt: bagage, pas, kleeding, geld. Veel ervan bevond zich in kleeding, die in ruin© was achtergebleven. Te Siegelsdorf werden de eerste ver banden gelegd, dei later weer te Neuren berg werden nagezien. Te Siegelsdorf mochten de reizigers gratis telegrammen opgeven voor hun fa milie, maar of dit veel gegeven heeft, be twijfelen wc. Het .telegram van den heer v. d. M. naar Den Haag was tenminste niet aangekomen. Wat de oorzaak van het ongeluk ge weest is, kon piet gezegd worden. De rails vóór den wagon, den eersten dus na de locomotief, waarin onze zegsman gezeten was, waren vreeselijk verbogen. Hoe het mogelijk geweest is, dat deze eerste vragen voorbij dc locomotief is geschoven, is on- begrijpelijk en ook hoe de kolen van den tender onder dien wagen kwamen. In de achterste wagons had men van het gebeurde weinig bemerkt, want toen onze zegsman reeds bevrijd was, kwamen er reizigers uit den slaapwagen en vroe gen heel verbaasd, wat er toch te doen was. Leiding bij het reddingswerk was ©r niet veel of in het geheel niet. Met olielampjes zoch men alles af, on der leiding van het postpersoneel, dat zich in den achtersten wagon bevond Het was mogelijk, de slachtoffers te tellen en vreeselijk was het gebrek aan verbandmiddelen, waarom de gewonden riepen. Voor zoover onze zegsman kon na gaan, was hij de eenige Nederlander in den trein. 120 CHINEEZEN VERDRONKEN. Volgens berichten uit Hongkong zijn bij het vergaan van het rivierstoomschip Koschau, dat zich op weg bevond van Honkong naar Woe-Tsjau, 120 Chineezon verdronken. Het schip was op een zand bank geloopen en zonk onmiddellijk. Er konden circa 320 personen gered worden. NIEUWE AARDSCHOKKEN TE CORINTHE. Naar uit Athene wordt gemeld, zijn te Corinthe en in de omgeving Zondag weer krachtige aardschokken waargenomen, waardoor onder de bevolking groote angst ontstond. Naar verluidt, zijn hierbij veer drie kin deren om het leven gekomen. Mijnongeluk. Uit Hamm (Westfalen) wordt gemold: Op de mijn Westfalen werden Zaterdag nacht door het instorten van een gang over twintig meter drie mijnwerkers be dolven. Andere instortingen volgden. Kort na het ongeluk riep nog een der be dolven mijnwerkers om hulp, later echter hoorde men geen teekenen van leven meer. Het reddingswerk is zeer moeilijk. Russisch kanaal van een millloen roebel. Maarwaterontbreekt! Uit Rostof aan dc Don wordt aan de Mos- kousche „Prawda" bericht, dat ergerlijke toestanden aan het licht zijn gekomen bij den aanleg van het Koero-Marinsky-kanaal in het Tjersky-district. Dit kanaal, dat van groote beteeknis voor genoemd district zou zijn, zou volgens het ontwerp op ruim een millioen roebel te staan komen. Met den aanleg er van is men reeds eenige jaren be zig en de waterweg zou'volgens de plannon in do maand Juli van' dit jaar voor de scheepvaart geopend worden. Onlangs bleek echter dat het uitgegeven bedrag van circa 1.000.000 roobel als weggeworpen kan wor den beschouwd. De watertoevoer voor het kanaal kan namelijk eerst over tweo jaar functionneeren en dan nog alleen, wanneer bij een nieuw onderzoek van den bodem de noodige waterbronnen worden gevon den, die het kanaal moeten voeden. Boven dien zouden de verdere werkzaamheden een uitgaven van ongeveer 2 millioen roebel met zich brengen! Naar aanleiding van deze nieuwe Sovjet- mislukkig is er natuurlijk, en zooals gewoon lijk te laat, door de autoriteiten een com missie uitgezonden, die de zaak had na te gaan. Hierbij is gebleken dat het officieele ontwerp voor het kanaal eenvoudig ter zijde is gelegd en dat men maar op goed geluk is gaan graven met het vermelde resultaat. Voorts zijn nog allerlei knoeierijen met de ontvangen gelden ontdekt. THANS IN DRIE GROEPEN GESPLITST DRIJVEND OP VERSCHILLENDE IJSSCHOTSEN DRIE MAN Z ""'ERJASSEN EN ZONDER VOEDSEL TRACHTEN LAND TE BEREIKEN ING£ZONOEN MEDEDEELING. Washington door een storm geteisterd. Het Zuid-Oostelijk deel van Washington hetzelfde deel van de stad, dat verleden jaar November door een tornado werd ge teisterd, heeft thans ernstige schade gele- de% door een hevig onweer, dat met een storm gepaard ging. Honderden boomen werden omver geworpen. Op het Bolling vliegveld werden verscheidcno hangars en elf vliegtuigen vernield. De schade be draagt daar naar schatting 200.000 dollar. Noodweer bij München. In de omgeving van München heeft Zon dagmiddag een ontzettend noodweer ge woed. vooral in het Isardal bij Deisenho- fen, aan de Sternberger See en in het Wiirmdal. Het onweer was buitengewoon zwaar cn ging gepaard met een hevigen hagel bui. Er vielen hagelsteenen zoo groot als kjppeneieren en tal van personen, die een uitstapje maakten, kregen daardoor ver wondingen aan hoofd cn handen. Duizen den ruiten werden vernield, tal van dak pannen werden stuk geslagen. Het te veld staande gewas heeft groote schade geleden en tal van boomen zijn ge heel van hun bladeren ontdaan. Een lichtbaken van 500 millioen kaars. Een enorm kruis, 's avonds waar te ne men door een lichtbron van 500 millioen kaars en vanuit de lucht op een afstand van meer dan 100 mijl te zien, wordt bin nenkort op het hoogste punt van de be roemde New-Yorksche „scycraper" kerk, Broadway Temple, opgericht. Deze kerk heeft niet minder dan 36 verdiepingen en komt 700 voet boven de zeespiegel uit. Het kruis is oen gift van den heer Charles V. Bob, een bekend bankier en mijnbouwkundig ingenieur. Het zal dienst doen als lichtbaken voor aviateurs, cn zal de „Commander Richard Evelijn Byrd Beacon" genoemd worden. Donderdag j.l. Uit berichten die volgens de bladen op het Italiaansche gezantschap zijn ontvan gen, blijkt de ware stand van zaken ten opzichte van de bemanning der „Itelia". Hieruit valt op te maken, dat de redding der luchtvaarders veel mooilijker zal zijn, dan men aanvankelijk meende. De situatie moet uiterst kritiek zijn. Tengevolge van gebeurtenissen, die zich bij de noodlanding op het ijs hebben voor gedaan, is de expeditie namelijk niet, zooals de eerste desbetreffende berichten deden vermoeden, in twee gedeelten, doch zelfs in drie groépen gesplitst, die op verschil lende ij6schotsen drijven. Er is een groep van zeven personen, onder wie Nobile en twee gewonden en op een afstand van 30 K.M. ten oosten daarvan bevinden zich zes anderen. Voorts zijn er drie man, van wie men niet met zekerheid weet, waar zij zich bevinden. Alleen is bekend, dat zij een marsch zijn begonnen in de richting van het land en dat zij geen overjassen of voedsel bij zich hebben. Sinds Vrijdag moet de bemanning der „Itelia" nog twee K.M. verder naar het Oosten zijn afgedreven en daar men vreest, dat de ijsschotson, waarop de schip breukelingen zich bevinden naar de open zee zullen drijven, wordt de toestand op het moment zeer kritiek geacht. Zonder krachtige ijsbrekers of een groot water vliegtuig is hulp bieden zoo goed als on mogelijk. De komst, van den Italiaanschen vlieger Maddalena met. zijn watervliegtuig wordt dan ook met het grootste ongeduld verbeidZoo spoedig het weer het toelaat zal ook Lützow Holm in Oostelijke rich ting verder vliegen. Het gezantschap heeft voorts vernomen, dat de accumulator van het radio-appa raat, waarmede Nobile thans berichten verzendt, binnen enkele dagen uitgeput zal zijn. De jongste seinen zijn reeds veel zwakker geworden cn bevatten nog slechts korte berichten over den toestand. Van een der twee gewonden, die zich bij Nobile berinden, is een been gebroken. Men neemt aan. dat de ramp met de „Italia" is toe te schrijven aan het feit, dat toen de draadlooze verbinding was verbroken, het schip zich niet meer kon oriënteeren en door den wind tegen een ijsberg is gedreven. Ton. gevolge van deze botsing is toen de voornaamste gondel los geraakt; het luchtschip, welks gewicht on middellijk veel kleiner werd, schoot de lucht in en dreef verder, als prooi van den wind. Voor zoover gisteravond bekend, kunnen de vliegers, die onderzoekingen naar de bemanning der „Itelia" willen instellen, niet starten in verband met het stormach tige weer. Een voorbarig bericht. De „Telegraaf" bevatte gisteravond een telegram vaii de Unitod Press uit Kings- bay, dat de aviateur Lützow Holm bij Brandybay twee gewonden leden der be manning van de „Italia" had gevonden. Het bericht -wordt thans door de Noor- scbo regeering tegengesproken. Lützow Holm is gisteren van zijn tocht behouden aan boord van de Hobby terug gekeerd. Te hulp. Met Wolf-bureau meldt uit Moskou: Behalve de ijsbreker „Malygin", heeft de Russische regeering op verzoek van den Italiaanschen zaakgelastigde te Mos kou nog een tweeden ijsbreker, den groot- sten die Rusland bezit, uitgezonden om hulp te verleenen aan de bemanning van de „Italia". De Italiaansche vlieger Maddclena met zijn vliegtuig „S. 55" is gistermorgen van Milaan vertrokken. Hij moest onderweg landen en werd gisteravond te Kopenha gen verwacht en vanochtend te Stockholm. Vandaar zal hij zijn tocht naar Lulea en Vadsoe voortzetten. Aan boord van de „Hobby". Lars Hansen meldt van boord van de „Hobby", het schip, dat reeds meer dan een week naar de bemanning van de „Itelia" zoekt», o.m. het volgende: Gisteravond (d.L 4 Mei) vertrokken wij uit de Koningsbaan Do Hobby ziet er wat wanstaltig uit met Lützow-Holm's vliegtuig op het voordek. Dit toestel is maar heel klein en zijn radius beperkt. Maar het was niet wenschelijk ons schip mot een grooter toestel te belasten, omdat bij de geringe tonnemaat van het schip het gevaar bestaat, dat het bij onstuimige zee met een zwaren deklast zal kenteren. Het vliegtuig kan slechte van het water uit opstijgen, zoodab de kraan op het voordek het eerst» van boordmoet hijschen, 't geen bij hooge zee nu juist niet gmakkelijk zal gaan, daar het vliegtuig dan licht tegen de romp van het schip kan worden gesmakt. Overigens echter is voor tochten bij Spitsbergen's onherbergzame kust geen be ter vaartuig denkbaar dan onze flinke klei ne „Hobby". Voor zoover het ijs het toeliet, voeren wij den heelen helderen nacht dicht onder do kust langs, terwijl wij het strand met verrekijkers afzochten. Wij zagen er geen enkel spoor van leven. Het Denen-eiland bereikten wij bij het aanbreken van den.dag. De wolken hingen laag aan den hemel en er woei een 6tijve, koude bries, die echter in den smallen sond tusschen het eiland en het vasteland geeu hoogen zeegang kan veroorzaken. De tien Pool honden, die wij meevoeren heben op-het dek een plaats gekregen. Vele der dieren waren vannacht in angstwek kende mate zeezielq, hoewel er maar een matige golslag stond. Thans zijn zij weer wat bijgekomen. Zij janken en huilen in een eenstemmig helsch concert en rukken ver woed aan hun ketting. Het zijn rauwe die ren, roofgierig en brutaal. Wanneer zij hun pemmikan of gedroogde visch krijgen zou men meenen dat de onderwereld alle dui vels van den aanvang af tot nu naar het dek van de Hobby had gestuurd. De vluchten van Lützow Holm zijn zeis gewaagd zoolang niet Riiser Larsen ook hier is. Want als bijv. een defect aan den motor de machine zou dwingen tot een noodlanding als zij niet precies boven open water was, dan zou een daling altijd gevaar meebrengen daar dit vliegtuig slechte met drijvers is voorzien en men aan land zelden of nooit werkelijk vlakke terreinen vindt. Bovendien is de toestand van den met sneeuw-bedekten bodem van de lucht uit moeilijk te bepalen. Tal van zeehonden geven leven aan de zee en vluchten vogels doorklieven de lucht. De mensch kan hier wel in leven blijven, doch alleon als hij in deze natuur thuis is, zooals onze robben- en vossenjagers, die hun ergsten honger stillen met het bloed van een zoo juist ter dood gebracht dier en die gewend zijn te slapen in de sneeuw. De aanvoerder „King", de sterkste en vechtlustigs te van de Poolhonden begint helder te blaffen: het is weer tijd voor de voedering van de roofdieren. De spanlei- der Tandberg sleept het. voer aan: stok- visch dor als rijshout. Iedere hond krijgt drie kwart kilo voer per dag. Als hij meer kreeg, zou hij heelemaal uit den band springen, cn misschien een wolf, maar geen trekhond blijken. 1. H. de' Paus en Nobile. De H. Vader wordt voortdurend op de hoogte gehouden omtrent het lot van gene raal en de opvarenden der „Itelia". Aan mevrouw Nobile zond de Paus de beste wenschen en de verzekering van zijn voortdurend gebed. In verschillende Ro- meinsche kerken worden triduums gehouden voor het behoud der luchtschippers, en me vrouw Nobile, dio dagelijks bidt bij het graf van Paus Pius X zaliger heeft reeds meer dan één nacht in gebed doorgebracht voor het H. Sacrament in de kapel der Cardinaal Ferrari-werken. had een bijeenkomst plaats, waaraan be halve commander Byrd en mayor Walker, nog vele andere autoriteiten deelnamen. Priester gpwijd in 't klooster zijner vrouw. Verleden Zaterdag heoft de bisschop van Limburg onder merkwaardige omstan digheden een priesterwijding toegediend in de Sint Hildegardisabdij te Rudesheim. De wijdeling was voormalig rector van een bekende school bij Keulen. Zijn eenige zoon werd Benedictijn te Maria Laach, een dochter werd zuster-onderwijzeres in Luxemburg en een ander Benedictines in Sint Hildegardisabdij. De ouders volgden het voorbeeld der kinderen: de vader werd Franciscaan en de moeder trad bij de dochter-Benedicti nes in, waar de vader nu de H. Priester wijding ontving Een kerk voor dooven. Door de zorgen der Katholieke vereeni- ging van dooven en doofstommen is to Liverpool een kapel geopend, uitsluitend voor hun gebruik. Een hard vonnis. Een jongeman die in 1918 als soldaat bij een boerin een ham had gestolen was door den krijgsraad voor dit delict tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Tot het on dergaan van zijn straf werd hij zeven jaar later in de govangenis gezet, waar hij tot Juli 1930 zou moeten blijven. Een verzoek om gratie door zijn vader in 1927 inge diend bleef zonder uitwerking. Nu heeft de liga voor de rechten van den mensch zich tot Hindenburg gewend, om gratie voor den jongeling te verkrijgen. De B. Z. acht het in verband met dit geval den plicht van den nieuwen Rijksdag een commissie te benoemen die zal moeten onderzoeken hoeveel menschen tien jaar na het einde van den oorlog nog op grond van krijga- raadvonnissen in Duitsche gevangenissen vertoeven. 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6