BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. Uit de Omgeving 19e Jaargang. DINSDAG 12 JUNI 1928 No 5896 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 peT kwartaal Bij onze Agenten 20 cant per week 12.60 per kwartaaL Franco per poet f2.95 per kwartaaL Het Geülnfltreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ck per kwartaal, bij voor- nitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct.# met Geïllustreerd (ZondagBblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. U Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gowone advertentlên 30 cent per re Voor Ingezonden Mededeelingen wordt hot a dubbele van het tarief berekend. s Kléine advertentlên, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, huur en vo huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Geen tooverformules Prof. dr. W. C. Mees heeft een praeadvies geschreven over de werkloosheid. En do grondslag, waarop heel het betoog is gegrond vindt men in de volgende stel ling „Ook bij arbeid geldt dat de vraag zal toenemen naar gelang de prijs daalt". Het is de consequente toepassing van de „wet van vraag en aanbod" die geen wet is op het arbeidsloon. En de conclusie, die uit deze grondstelling in de liberale oeconomie wordt getrokken, is deze: hoe lager het loon des te meer vraag zal er zijn naar werkkrachten. Daarmede is het werk loosheidsvraagstuk opgelost. Naar aanleiding hiervan schreef mr. Mar- chant in.de „Vrijzinnig Democraat": „De fout is deze, dat de schrijver de be hoefte aan werkkracht aanneemt als onbe grensd. Wanneer er een voorshands onbe grensde behoefte is aan zekere goederen, laat ons stellen aan boter, dan zal de vraag naar boter toenemen naarmate de prijs van de boter daalt, de wet van vraag en aanbod werkt op volle capaciteit. Ter zake van de arbeidskracht echter is dit in de gegeven omstandigheden in het ge heel niet algemeen het geval. Er zal wel zekere arbeidskracht méér worden ge vraagd, indien het loon daalt, doch lang niet alle. Daarvoor zou de vraag naar de pro ten eveneens sterker moeten worden bij da- lig van het loon. Veel al is het omgekeerde het geval; omdat de sterkste consument de groote massa is. Ging de stelling van Prof. Mees algemeen op ten aanzien van het ar beidsloon, dan zou onder een verarmd volk het arbeidsloon veeleer hoog zijn dan laag. Dat het loon daar laag is, heeft geen ster ker vraag naar arbeidskracht tengevolge, omdat die vraag in het geheel niet van den loonstandaard alleen, zelfs niet in de eerste plaats, afhankelijk is. Moet men het loetoog van prof. Mees toe schrijven aan een kapitalistische begeerte om het loon te drukken? Wij gelooven het niet. Veeleer is de fout het gevolg van ver slaafdheid aan de economische dogmatiek, die wordt toegepast zonder rekening te houden met alle feitelijke gegevens. Die verslaafdheid is bij de mandarijnen der libe rale economie ongeneeslijk, bij de ouderen zoowel als bij de jongeren. Dat is jammer, want de oplossing van het moeilijkste en meest benauwende sociale vraagstuk, dat van de genezing der werk loosheid, wordt daardoor bemoeilijkt. Zijn er in zekere periode van de maatschappe lijke ontwikkeling te veel werkkrachten voor de productie die in de behoeften voor ziet, dan moet nu eenmaal de werklooze re serve door de gemeenschap worden onder houden. Men kan trachten de productie doelmatiger in te richten, men kan een ruimere productie voor de toekomst voorbe reiden, alles om aan zooveel mógelijk werk krachten werk te geven; men kan de moei lijkheid niet ontgaan van de vraag, hoe-in de nood en van de reserve het doelmatigst is te voorzien. Met de gestadige herdaling van economische tooverformules bereikt men niets". Hierin ligt veel waars. Men bereikt met door al maar dergelijke tooverformules te herhalen niet een juiste oplossing van een zoo belangrijk oeconomisch vraagstuk als het werkloosheidsvraagstuk. Jammer, dat er onder ons ook zijn, die in bewonderend- gapen staan, als zij dergelijke tooverformu les zien gebruiken FRANKRIJK. De stabilisatie van den franc. De besprekingen in den Ministerraad. Naar de gewoonlijk betrouwbare mede werker van de „Echo de Paris" mededeelt, heeft Poincaré Zaterdag in den minister raad een nota van de Fransche bank in zake de stabilisatie van den franc ter kennis van de leden der regeering ge bracht. Bij de gevolgde gedachtenwisseling hebben, naar het blad meldt, alle minis ters met uitzondering van Marin zich bij het standpunt van den minister-president aangesloten, dat de stabilisatie van den franc op den tegenwoordigen koers zoo spoedig mogelijk moet worden doorge voerd. Marin is van meening, dat de stabilisa tie moet komen na een geleidelijke rcvalo- risatie. Poincaré heeft er op gewezen, dat hij met 't gekeele kabinet zal aftreden, wan neer Marin op grond van meeningsver- schil over deze kwestie er toe zou beslui ten, niet langer zijn medewerking te ver- leenen aan de regeering der nationale een heid. Marin zou hiertoe evenwel niet be sluiten. Het blad meldt verder, dat het probleem door Vincent Auriol en Malvy, die namens de radicaal-socialisten een onmiddellijke stabilisatie eischt, Vrijdag in de kamer zal worden ter sprake gebracht, waardoor Poincaré tot een verklaring zal worden ge dwongen. De kamer zal dus aan het einde van deze week gelegenheid hebben door het aannemen van een motie van vertrou wen haar standpunt vast te stellen. Er is geen twijfel, of zij zal zich met groote meerderheid voor de stabilisatie uitspre ken. RUSLAND. Het verloop van de oppositie. Het oogenblik nadert, waarop do com munistische partij in Rusland zich beraden zal over de wedertoelating van de rouw moedige leden van de oppositie, die in De cember j.l. uit de partij gesloten zijn. Naar aanleiding daarvan schrijft Jaroslafski, een* der partijsecretarissen, in de Prawda een artikel, waarvan de conclusie is: „Geen compromissen, aldus het antwoord van wege de partij. Het is niet onze schuld, dat deze of gene partijgenoot zoo lang ge leden tegen de partij is gaan werken en ■zoo verwikkeld is in de kronkelgangen van het fractioneele platform en zijn eigen fouten, dat het hem moeilijk valt zich rechtstreeks los te maken van het plat form en de daarin vervatte kritiek, vol idealogische tegenstrijdigheid en vol terug slag op de positie van de partij. Een an dere weg van teiugkeer tot de partij is er niet.' Dit is het officieuze antwoord op po gingen om weder toegang tot de partij te erlangen op verklaringen, die geen volle dige overgave beteekeuen. Uitwijzing van ex-grondbezitters. In het Russische district-Smolensk is, naar uit de Sovjet-bladen blijkt, een nieu we vervolging tegen de vroegere grondbe zitters begonnen. Deze personen, die ten tijde van de revolutie het grootste gedeel te van hun bezit hebben verloren, waren er toch nog in geslaagd, eenige landerijen te behouden, daar voor den genationali- seerden grond niet altijd gegadigden kwa men opdagen, aangezien de boeren reeds moeite hadden hun eigen velden naar be- hooren te bewerken. De slechte resultaten van de graaneampagne in dit jaar, hebben den Sovjet echter het motief verschaft om dezen slachtoffers der revolutie ook nog van het weinige te berooven, dat zij tot dusver' uit de bolsjewistischen greep kon den redden. Deze dagen is namelijk be sloten, om 72 gewezen grondbezitters uit het district Smolensk uit te wijzen, na al hun hebben en houden to staatsbezit te hebben verklaard. De bedoeling is, om op deze fraaie wijze vrijgekomen gronden Sovjet-landbouwbedrijven op te richten. PALESTINA Een incident te Jeruzalem. De mohammedanen s c-li enden denstatusquo. Volgens een oude traditie begeven zich de Franciscanen van het H. Land jaar lijks in pleehtigen optocht naar de zaal van het Laatste Avondmaal, om daar met een korte ceremonie het Pinksterfeest te vieren. Dit jaar werden zij naar K.I.P. meldt, echter op een vijandige manier door de mohammedaansche bewakers ontvangen, die verklaarden, dat Katholieken geen toegang meer zouden hebben, tenzij zij de schoenen uittrokken, zooals gebruikelijk is in mohammedaansche moskeeën. Onder protest gingen de Franciscanen daarop heen, daar hiermede de nog gel dende status quo geschonden is. Op het nabijzijnde plein vond nu de ceremonie plaats. Toen zij na de voorlezing van een blad zijde van de Handelingen der Apostelen op de knieën vielen om te bidden, schoten mohammedanen toe, die hen ook verboden in de buurt van de zaal van het Laatste Avondmaal een godsdienstoefening te hou den. Thans greep de Britsche politie in, die de Franciscanen verzocht de omgeving van de Laatste Avondmaalzaal te verlaten. Dit incident, een verscherpte herhaling van iets dergelijks op Witten Donderdag j.l. ter gelegenheid van het bezoek van den kroonprins van Italië, heeft in Katho lieke kringen groote verontwaardiging verwekt. PERZIE. Aman Oellah te Teheran. De Afghaansche koning is op de terugreis naar Afghanistan te Teheran aangekomen, waar hij door den Shah van Perzië werd ontvangen. CHINA. DE CHINEESCHE WARBOEL. Fengs kwade trouw. Een protest van de mogendheden. De Nederlandsche gezant te Peking, die deken is van het diplomatieke corps, heeft zich met de gezanten van Groot-Brittan- nië, de Vereenigde Staten en Japan naar het hoofdkwartier van generaal Han Foe Tsjoe begeven, om te protesteeren tegen de woordbreuk van de regeering van Nan king, daar deze noordelijke troepen heeft laten ontwapenen en gevangen nemen, terwijl deze troepen in de stad gebleven waren om daar de orde te handhaven tot de komst van de Zuidelijken. De vorige week had het diplomatieke corps naar het desbetreffende ministerie te Nanking getelegrafeerd en voorgesteld, dat wanneer do Noordelijken hun taak zouden hebben volbracht, zij een vrijen aftocht zouden hebben. Woensdag j.l. was op dit voorstel een bevestigend ant woord binnengekomen. Zooals reeds bekend, vertrokken de Noordelijken Vrijdag uit de stad; zij wer den bij Tunghshien tegengehouden, waar haar werd meegedeeld, dat hun verder geen waarborgen konden worden gegeven; later werden zij ontwapend en tot gevan genen gemaakt. Het diplomatieke corps heeft verder stappen ondernomen bij het commissariaat van buitenlandsche zaken te Nanking. De toezegging is nu gedaan, dat een nauw gezet onderzoek naar bedoelde feiten zal worden ingesteld. Oneenigheid tusschen de overwinnaars. Feng zit te ?eking Generaal Feng heeft te Peking de re- geeringsgebouwen, de banken, het post kantoor en het gebouw van den presi dent van de republiek door zijn troepen laten beztten en daarmee zijn overeen komst met generaal Yen Sji Sjan ge schonden. Generaal Feng beheerscht door deze beztting de stad Peking, ïen Sji Sjan dreigt zijn troepen uit Peking terug te trekken, wanneer de regeoring te Nanking generaal Feng niet beveelt de door hem bezette gebouwen te ontruimen. Tsjang Kai Sjek treedt weer eens af. Behalve door de bezetting van Peking is generaal Feng thans maclitiger dan ooit door het aftreden van Tsjang Kai Sjek. Generaal Tsjang Kai-Sjek heeft n.T. ontslag genomen als opperbevelhebber van het nationalistische leger en als chef van den nationalistischen militairen raad. Hij blijft echter in fuilttie als chef van den nationalistischen centralen executie ven raad, zoodat hij alle militaire verant woordelijkheid van zich afwerpt en zich concentreert op de civiele kwesties. Deze beslising van Tsjang Kai-Sjek heeft, nu de Nanking-regeering een zeer moeilijke periode tegemoet gaat, in de kringen der nationalisten groote ontstel tenis gewekt. Tsjang herinnert er in zijn verzoek om ontslag aan, dat de regeering van Nanking steeds zelf de verantwoor delijkheid heeft gedragen voor de cam pagne tegen de Noordelijken en dat hij het bevel over de nationalistische troepen in Februari j.l. op zich heeft genomen op nadrukkelijk verzoek van de regeering van Nanking om de campagne tegen de Noordelijken te leiden. Deze campagne is thans ten einde, zoodat zijn functie van opperbevelhebber automatisch ophoudt te bestaan. Hiertegen kan natuurlijk onmiddellijk worden ingebracht, dat deze campagne verre van beëindigd is. Nanking hoofdstad? Volgens een Japan^ch persbericht uit Peking, bereidt de regeering van Nanking een ingrijpende wijziging in den bestuurs vorm voor. Ter voldoening aan het verlangen van Soen Yat Sen zou Nanking hoofdstad worden, hoewel van buitenlandsche zijde op de nadeelen van een wisseling va% hoofdstad gewezen wordt. De buitenland sche autoriteiten zouden ook niet geneigd zijn de te Peking bestaande bijzondere beschermingsmaatregelen voor de bui tenlandsche nederzettingen prijs te geven. Anti-Japansche agitatie in Mantsjoerije Volgens berichten uit Japanlche krin gen in Moekden zijn in Shantoeng bom men geworpen. Verscheiden huizen in het centrum en nabij de stadsmuren werden beschadigd. Het meerendeel der bommen was gericht tegen de kantoren of woon huizen van Japanners." Er vielen geen slachtoffers, maar de Japanners zitten zeer in angst terwijl de Chineesche poli tieagenten op de vlucht gingen. Nederl. R. K. Bond van ambtenaren Van Gend Loos. Zondag had te Utrecht in hotel „Termi nus" een vergadering plaats van den R. K. Bond van Directeuren in dienst der Al- gemeene Expeditie-onderneming van Gend en Loos, H. Colignon en Cie. De voorzitter, de heer G. M. K. Dekkers uit Middelburg, drukte in zijn openings woord zijn voldoening uit over de groote opkomst en meende, dat de belangrijkheid der agenda hieraan wel niet vreemd zou zijn. Hij wees er op, dat do bond steeds langs ordelievenden weg zijn belangen bij de administratie bepleit had en dit ook in de toekomst wenschte te blijven doen. Toch uitte spr. zijn teleurstelling, dat op deze vergadering geen enkele belangrijke mecledeeling betreffende den overgang van het bedrijf kon worden gedaan. Met algèmeene stemmen besloot de ver gadering aan het bestaur opdracht te ge ven zoo spoedig mogelijk een onderhoud aan te vragen met de directie der Neder landsche spoorwegen, ten einde de belan gen van het personeel in 't algemeen en het pènsioenvraagstuk in het bijzonder met de directie te bospreken. De aftredende bestuursleden, de heer K. Routs en .1. Ansems, werden herkozen. Als lid der controle-commissie werd aangewezen de heer F. A. van Mastber- gen te Arnhem. De contributie werd op denzelfden voet gehandhaafd. Het Weduwen- en Weczcnfonds ver keert, blijkens verslag van den penning meester, in bloeienden toestand. Het ledental is met 5 toegenomen. De vergadering had een prettig en za kelijk verloop en getuigde van de buiten gewone collegialiteit onder de directeuren onderling. Zij werd o.a. bijgewoond door den Zeereerw. Pater A. J. Fennell O.P., adviseur van den Bond, die meermalen de vergadering met zijn gewaardeerde advie zen bijstond. Pastoor Chr. G. Muiteman f Zondag is in den ouderdom van ruim 82 jaren overleden, de Zeereerw. heer Ohristianus Gijsbertus Muiteman, sedert 1800 pastoor te Steenwijkerwold (Ov.). De Zeereerw. heer C. C. Muiteman, werd geboren te Utrecht 12 Maart 1846 en priester gewijd 10 Aug. 1869. Achtereen volgens werd Z.Eerw. benoemd tot kape laan te Zeddam op 23 Sept. 1869; tot ass. te Wijhe, 20 Mei 1874; tot kapelaan te Duistervoorde 25 Juni 1874; tot kapelaan te Heino 31 Maart 1876, tot kapelaan to Kampen, 31 Maart 1879; tot pastoor to Kuinre op 15 Maart 1885, en werd 19 Sept. 1S90 pastoor te Steenwijkerwold. LEIDSCHENDAM. Nationaal Muziekconcours. Zondag 10 Juni werd het groote Natio nale Muziekconcours te Leidschendam voortgezet en beëindigd en dank zij het weer, dat zich den gebcelen dag goed hield, ofschoon het er nu en dan minder rooskleurig uitzag, was er wederom een groote drukte en had zich een groote me nigte om de muziektent geschaard, welke menigte nog gestadig vermeerderde, naar gelang het weer opklaarde. Om 1 uur werd met het concours aan gevangen en verschenen de verschillende deelnemers voor de Jury, na een kort ope nings- en aanmoedigingswoord van den voorz. van den R. K. Bond en een wel komstwoord van burg. Keijzer. De volledige uitslag van dezen dag was als volgt: 4e Afdeeling Fanfare „Excelsior" Noord- wijk, 283 punten, 3e prijs; „Arti et Reli- gioni" Ter Aar, 279 punten, 3o prijs; 4o Afdeeling Harmonie „St. Raphael" Don Haag, 288 punten, 3e prijs2e Afdeeling Harmonie „St. Cecilia" Dordrecht 244 pun ten St. Cecilia" Voorburg, 269 punten, 3e prijsle Afdeeling Fanfare „T.O.A.G.É.N. O." Schoonhoven, 294 punten, 2e prijsle Afdeeling Harmonie „St. Joseph" Rotter dam 299 punten, 2e prijsAfdeeling Har monie Uitmuntendheid „St. Antonius" Rotterdam, 314 punten, 2e prijs. Hierna brengt de voorz. van den R. K. Bond, de heer B. Al van Loosduinen, dank aan allen voor de medewerking; spr. noemt dit concours een evenement van beteekenis, daar heden de grondslag wordt gelegd voor den R. K. Bond. Hij brengt dank aan de Jury voor hun vele* en goede werk, die de verschillende deelnemers een harde les gegeven heeft, doch hij is er van overtuigd, dat de uitspraak juist is ge weest en allen hiermede hun nut kunnen Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Binnenkort is de stabilisatie van den Franschen franc to verwachten. Toenemende oneenigheid tusschen de overwinnaars in China. Tsjang Kai Sjek neemt ontslag als opperbevelhebber. Ge neraal Feng voelt zich thuis in Peking. De toestand van generaal Nobile ^n de zijnen wordt kritiek. Zij drijven op 3 ijs- schotsen rond. De signalen worden zwak* ker. Een bericht, als zouden de twee ge wonden gered zijn, wordt tegengesproken, blad). De spoorwegramp in Beieren. Het ver haal van een Holiandsche ooggetuige. (BuitenL Berichten 2e blad). BINNENLAND Het veertig-jarig bestaan van den Ned. R. K. Volksbond in het Bisdom Haarlem (2de blad). Onze Geïllustreerde pagina De photo-pagina geeft o.m. photo's van: het Olympisch Voetbaltournooinieuwe klokken in Den Haag; het Duitscho s.s. „Hoedic". doen om in de toekomst harder en beter te werken. Hij brengt dank aan Eerw. pastoor en kapelaans, aan den Eerw. Ad viseur, kap. Jaqus, voor hun grooto be langstelling en steuneen bijzonder woord van dank brengt hij aan burg. Keij zer, die zoo veel godaan heeft om dit con cours zoo schitterend te doen slagen, aan het Gem.bestuur van Stompwijk en Veur, in een woord aan allen, die hebben mede gewerkt tot. het welslagen van deze da gen. Hij hoopt op aller medewerking, in het bijzonder ook van de verschillende Vereenigingen te mogen blijven rekenen, om zoo den R. K. Bond tot grooten blooi te brengen. Hij draagt den grooten door burg. Keij zer geschonken, wisselbeker over aan de Harnionievereeniging „Padua" uit Rotter dam, die door het behalen van het hoogste aantal punten (341) voor een jaar in liet bezit kwam van dezen beker. Burg. Keijzer sluit zich aan bij de woor den van den voorz. van den R. K. Bond en brengt nog bijzonderen rlnnlc aan den voorz. en secr. van den Bond voor de pret tige voorbereiding en samenwerking. Hij hoopt, dat deze dagen het fundament is gelegd voor den R. K. Bond en dat door aller medewerking de R. K. Bond zal groeien en bloeien, waarbij hij zijn volle belangstelling toezegt. Terstond werd dan begonnen met den Marsch wedstrijd, waarvan den uitslag was, als volgt: „St. Raphael" Den Haag, 2e prijs; „T.O.A.G.É.N.O." Schoonhoven, 2e prijs „St. Cecilia" Voorburg, lo prijs met lof der Jury; „St. Joseph" Rotterdam le prijsSt. Antonius" Rotterdam, le prijs. Des avonds te 8.30 uur werd nog een schitterend avondconcert gegeven door do Harnionievereeniging „St. Gregoritis de Groote" uit Den Haag onder leiding van den heer Joh. Bonte. NOORDWIJK. Tuinbouw en plantkunde. In Hotel Royal vergaderde de Nederlandsche Maat schappij voor Tuinbouw- en Plantkunde, nfd. Noordwijk en Omstreken, onder lei ding van den heer H. do Boer. De voor zitter dankte den leden voor de blijken van deelneming, die spreker in de voor bije droeve dagen mocht ontvangen. Mededeeling wordt gedaan van een be sluit van den heer Joh. Rakhorst waarin hij zijn benoeming tot bestuurslid aan vaardt. De voorzitter zegt dat allen zich verblijden, dat hij een bestuursfunctie wil aanvaarden en twijfelt er niet aan of het zal een flink bestuurslid zijn. Do notulen werden na voorlezing goed gekeurd. De voorzitter brengt den leden dank voor de moeite, die zij zich getroost hebben om den Moederdag te doen slagen. De heer H. Wieoherink brengt hierna verslag uit over de excursie naar Aals meer waarvoor hem dank werd gebracht. Een schrijven van het Hoofdbestuur wordt voorgelezen waarin bekend gemaakt wordt, dat men voor 1 Juli a.s. candida- Hoofdbestuur. Besloten werd de candida- ten kan opgeven voor leden van hot-, tuur van Baron van Palland van Roscn- daal te steunen en in de andere vacature den voorzitter van de afdeeling, den heer H. de Boer te stellen, en andere afdeelin- gen te verzoeken deze candidatuur to steunen. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin Moeder, die haar 7nen verjaardag viert, wordt door de Kon. Ned. Mij. een bloemenhulde aangeboden, waaraan de afd. Noordwijk wil bijdragen door een bedrag van 10.— beschikbaar te stellen. Ter vergadering waren oen massa bloe men en planten ingezonden. Do knolbego-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1