UIT HET VATICAAN. STADSNIEUWS. derde blad de leidsche courant zaterdag 9 juni 1982 Door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG (Rome) De Feestdag van den H. Philippug Ne- jius, medepatroon van de Eeuwige Stad, wordt ieder jaar onder reusachtige deelna me met groote plechtigheid gevierd. De faam van dezen volksheilige leeft nog on der de mensehen voort: nog heden tefri dage noemt men hem: „Pippo Buono, de -oede Philip". Daar de gouverneur van Rome Prins Spada Pontenzini afwezig ?s, zal de Vice-gouverneur aan de kerk vau Ranta Maria in Vallicella van de priesters van het Oratie, waar de H. Philippus jegraven ligt, een gouden kelk aanbieden. Volgens de bewering van sommigen zou le gouverneur expres de stad verlaten lebben en zou dit wijzen op een scherpe verhouding tusschen het Vaticaan en de taliaansche regeering. Maar over deze lomeinsche kwestie is al zooveel inkt ver- chreven, dat het geen zin meer heeft, laar thans verder in den breede over uit e weiden. In ieder geval al de school- inderen van Rome namen aan de feesten van den H. Philippus deel; zij naderden al en tot de EL Tafel en werden daarna op staatskosten onthaald. De H. Vader ontving in plechtige audiën ie de vrouwelijke studenten uit het insti- uut Ravasco. Nadat allen tot den handkus waren toe gelaten, nam Z. H. plaats op den Pause- ijken troon, waar de El. Vader een prach- ige redevoering hield. Z. H. was verheugd leze vrouwelijke studenten te mogen ont vangen, daar zij wetenschap, kunst en een [root geloof en diepe godsvrucht in zich ereenigen. Hun bezoek was een hulde ,an den Plaatsbekleeder van Christus, relke hulde tevens een bewijs is van in- temming met de leer van Christus en de evensregels door Hem gegeven, opdat de eugd rein en stérk en met verheven geest !0U leven en arbeiden. De H. Vader deelde alsdan mede dat lij van Generaal Nobile telegrammen had mtvangen omtrent het planten van het Tuis op den Noordpool. Z. H. hield een rarme toespraak over de symbolische be- cekenis van de kruisplanting op den oordpool. Uit de woorden van Generaal Jobile bleek duidelijk, dat hij verheugd n&s de zending, die de Paus hem opgedra- !en had, tegelijk met zijn wetenschappelij- ce waarnemingen volbracht te hebben. De H. Vader schonk bij het einde van leze audiëntie aan alle vrouwelijke stu- lenten den Apostolisclien zegen. Mgr. Bartoloni is benoemd tot Internun- róiB van Lithauen met residentie te Kow- iw.Tot nog toe werd deze betrekking waar cornea door Mgr. Schioppa, den Pause- ijkea Internuntius bij de Nederlandsche egeering te 's-Gravenhage, die beurte- ngs in Kowno en in Den Haag resideerde. >p Pinksterzondag diende Z. E. Kardinaal asparri aan den nieuw benoemden in- ernuntius de H. Bisschopswijding toe in He kerk van den H. Laurentius in Licaria. Z. H. de Paus ontving in plechtige udiëntie een groep van ongeveer honderd Spaansche pelgrims, die onder leiding an den Bisschop van Tarragonna Mgr. lorna y Thomas een pelgrimstocht naar iet H. Land gemaakt hadden. De Bis- ichop stelde de pelgrims aan Z. H. voor, die in zeer welwillende woorden de vrome «zoekers der heilige plaatsen toesprak. Bij gelegenheid van den TOsten verjaar- lag van Z. H. den Paué zijn wij persoon lijk ten Vaticane geweest in verband met fe berichten invsommige bladen als zou de Vader aan verkalking van d^ bloed raden lijden. Maar wij mochten uit de leste bron vernemen, dat deze berichten rail allen grond ontbloot zijn. Wij mochten •ns persoonlijk overtuigen van 's Pausen roortreffelijke gezondheid, ondanks do drukke werkzaamheden en groote zorgen waaronder de Opperherder der Christe nen iederen dag opnieuw gebukt gaat. Duizenden felicitatietelegrammen waren dien dag binnengekomen. Het register van gelukwenschen werd door tal van diploma ten, geestelijke en wereldlijke autoriteiten geteekend. Daags te voren had er een ontroerende kinderaudiëntie plaats bij den II. Vader. De scholieren van het Pauselijke land- bouwinstituut, dat door Paus Pius IX werd opgericht, waren met hunne oversten, de Paters van de Congregatie van de H. Fa milie, naar het Vaticaan gekomen, om den H. Vader ieder afzonderlijk hunne eenvou dige geschenken aan te bieden. De een had een duif meegebracht, de ander een xonijn, sommigen aardbeien of kersen, ko ning of kaas. Vier jongens boden den H. Vader een groote bloemenkrans aan, die zij zelf vervaardigd en met linten in de pauselijke kleuren hadden versierd. Met groote ontroering nam de Paus deze kin derlijke geschenken in ontvangst. Ieder kind werd door den H. Vader afzonderlijk toegesproken en geprezen om zijn vlijt en ijver. Dezer dagen had in de kapel van het Pauselijk College de Propaganda Fide een treffende gebeurtenis plaats. Kardinaal van Rossum, Prefect van de Propaganda, heeft aan een Japanees, leerling van het muziek-college van de H. Caecilia te Ro me, Ryozo Okuda uit Sappary, het H. Doopsel toegediend en het H. Vormsel en hem daarna de H. Communie uitgereikt. Bij het H. Doopsel kreeg de jonge Japa nees den naam van Paulus. Verleden jaar toen Mgr. Hayasaka in Rome was om uit de handen van Z. H. den Paus de Bis schopswijding te mogen ontvangen heeft deze jonge bekeerling verschillende ma len een bezoek gebracht aan zijn landge noot Mgr. Hayasaka, om uiting te geven aan zijn groote vereering en levendige be langstelling in den katholieken godsdienst. Bij het muziekfeest dat ter. eere van den Japansqhen bisschop gegeven werd had Ryozo Okuda gevraagd om mee te mogen zingen. Toen Kardinaal van Rossum bij die gelegenheid de prachtige gloedvolle te norstem van den Japanees hoorde, die het Ave Maria van Gounod zong, zei de kar dinaal nog: Het is bijna onmogelijk, dat iemand die zoo heerlijk den lof der Moe der Gods kan zingën, niet katholiek wordt." Kort daarop vroeg Ryozo Okudh. verlof om aan het College der Propagan da Fide den Katholieken godsdienst te mo gen bestudeeren, hetgeen hij met zulk een vlijt naast zijn muziekstudies deed, dat hij reeds zeven maanden later in de katholie ke kerk kon worden opgenomen. De schoone en zeer indrukwekkende plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal prelaten, katholieke leeken, de Japansche seminaristen van het Prdpa- ganda-College, alsmede door verscheidene professoren en vele leerlingen van de aca demie van de H. Cecilia. Paulus Okuda, zooals hij nu heet, heeft als aandenken aan zijn doopdag herinneringsplaatjes la ten drukken met den volgenden tekst: ..Ryozo, thans Paulus Okuda, uit Sappar in Japan, student van het koninklijk con servatorium van de H. Caecilia, werd door den H. Geest verlicht en ontving op het Hoogfeest van Pinksteren in het jaar 1928 het Doopsel en het Vormsel en het H. Sacrament des Altaars, uit de hand van Z. E. Kard. .Willem van Rossum, in de kapel van het college van de propaganda Fide, en vraagt alle aanwezigen, vrienden en overheden hun gebed, opdat niet alleen zijn stem, maar zijn geheele wezen den lof van God zinge, Die hem uitverkoos, om in de schaduw van het kruis en in den schoot der Kerk opgenomen te-worden." Buiten!. Weekoverzicht Beeds had men alle hoop, de bemanning Ier „Italia" nog ooit levend te zullen te- ugvinden, laten varen, toen hier en daar leruchten opdoken van seinen, die hoewel uterst zwak, toch teekenen gaven van wen. Radio-amateurs, luisterend op de korte |olf, vingen brokstukken van telegram- nen op. In Japan, Siberië, Rusland, Ne derland, België en Duitschland werden todsignalen gehoord, welke er op wezen, «•t de bemanning van de „Italiaalthans gedeeltelijk nog in leven is en zich moet tevinden op Frans Jozefland of op het ten ^oorden daarvan gelegen Petermannland. Aanvankelijk werden deze mededeelin- !R niet het noodige scepticisme verno men. Er zijn immers altijd lieden, die zich frappen veroorloven ten koste van de in •panning verkeerende menschheid, Hoe pel flesschcn zijn er niet gevonden, zooge naamd afkomstig van de verongelukte Oceaan vliegers. Thans echter worden de lerichten zoo talrijk, dat de hoop herleven frat, Ook de „Citta di Milano', het. Ita- jhansche hulpschip van Nobile, heeft te ingsbay signalen opgevangen, welke vol gens de deskundigen ongetwijfeld van de talia" afkomstig moeten zijn. De signa- frn waren evenwel door de atmosferische 'kringen zoo onduidelijk, dat de Citta di ilano" terugseinde, de berichten nog- •als te herhalen. Dit. telegram bleek ge ard te zijn, want op den aangegeven tijd «den de seinen werkelijk herhaald, doch «®den toen evenmin ontcijferd worden, 'jel kon waarschijnlijk uit het richtings- wiect worden opgemaakt, dat de afzen- 2*ch op FraasJozefland moest bevin den. ikn zal nu natuurlijk zoo spoedig mo- trachten deze eilanden te bereiken. Het weer is echter zeer ongunstig; de hulp schepen „Braganza" en „Hobby" meldden reeds, dat zij in het ijs vast zaten. Ook voor vliegtuigen leveren de mist. en de sneeuw groote moeilijkheden op. Het zal dan ook nog wel eenige dagen duren, voor- dab men Frans Jozefland heeft bereikt. Intusschen luisteren honderden radio amateurs op de korte golf naar eventaeele nadere seinen van de verongelukten. Zij kunnen thans een groot nut zijn. Mochten de mannen van Nobile inderdaad op Frans Jozefland worden teruggevonden, dan kan de radio opnieuw een groot suc ces boeken. Ook de krachtige kortegolf- zender van Philips heeft zich gisteren doen hooren. Stekelige kwesties. Philips heeft zich deze week ook in dienst gesteld van den Volkenbond, toer. hij den Xeder- landschen minister van buitenlandsche za ken jhr. Beelaerts van Blokland, die mo menteel voor de bijeenkomst van den Vol kenbondsraad te Genève vertoeft, in de gelegenheid stelde van daar uit zich te wenden tot Oost en West-Indië. Jammer genoeg was de minister verhinderd zelf te spreken door een geheime zitting van den V. B. Raad 6 maanden geleden het oor- gemist worden, daar hij in twee belang rijke kwesties rapporteur was, n.l in het conflict tusschen Polen en Litauen en in de zg. St. Gotthard-affaire. Zooals men zich misschien nog herin nert is tijdens een vorige zitting van den V. Bè Raad 6 maanden geleden hét oor logsgevaar tusschen Polen en Litauen af gewend en hebben beide partijen beloofd, eens met elkaar te zullen praten. Het re sultaat van deze besprekingen is tot nu toe vrij mager en onze minister kon dan ook niet anders rapporteeren dan dat de onderhandelingen tusschen de beide lan den tot dusver vrij vul vruchteloos zijn ge» weest. De Litausche premier vooral schijnt een weinig meegaand iemand te zijn en hij kreeg van verschillende zijden in den Raad harde noten te kraken. Zoo verweet o.a. jhr. Beelaerts aan Litauen het opne men van Wilna als hoofdstad in de nieu we grondwet, ofschoon Wilna door Polen is geannexeerd en deze annexatie door den Raad is erkend. Daar Polen toch nooit afstand van Wilna zal doen, is deze openlijke verklaring, n.b. in een grondwet, niet bepaald bevorderlijk voor de goede verstandhouding tusschen de beide landen. Litauen moge het niet eens zijn met deze wel wat eigenaardige annexatie, het is in ieder geval geen staatsmanswijsherd om zoo provoceerend op te treden zonder een schijn van kans. Er gingen stemmen op om, nu de par tijen het blijkbaar zelf niet eens kunnen worden, de zaak door den Raad in handen te laten nemen. Daar wilde de Raad ech ter voorloopig nog niet aan en besloten is, de zaak eenvoudig te verdagen tot de zit ting in September, waarin jhr. Beelaerts dan opnieuw rapport zal uitbrengen. De tweede kwestie, waarover jhr. Bee laerts rapporteur was, is de befaamde mi- trailleuse-smokkelaffaire. Een commissie van drie zou een onderzoek instellen van wege den Volkenbondsraad. Doch zooah te verwachten was, viel er hier weinig meer te onderzoeken. Het rapport stelt vast, dat het hier onderdeelen betrof van machinegeweren, doch zoo onvolledig, dat er moeilijk complete mitrailleuses van te construeeren waren. Deze onderdeelen zijn verder op last van de Hongaarsche regee ring zoo goed mogelijk vernietigd. Het rap port constateert verder, dat men hier te maken heeft met een poging tot clandestien wapentransport en dat het te betreuren is, dat de Hongaarsche regeering het ge val uitsluitend beschouwd heeft uit een oogpunt van spoorwegvervoer en douane- verkeer, m.a.w. dat zij zich alleen bekom merd heeft over de stipte uitvoering van de spoorweg- en douane-bepalingen. Ove rigens is niet komen vast te staan, wie de afzender is geweest., noch voor wie het transport bestemd was. De Raad heeft zich met dit rapport ver- eenigd en de zaak i3 hiermede dus afge daan. Er is een resDlutie aangenomen, waarin eenige maatregelen worden getrof fen betreffende de taak van den Volken bondssecretaris bij dergelijke gevallen ten aanzien van het tijdig waarschuwen der mogendheden. Heel erg bevredigen doet dit alles niet, maar..^» wat is er practisch aan te doen 1 M u es o-li iifs mondje. Mui»eoTmi heeft deze week weer eens het woord ge voerd en daarbij is gebleken, dat de Duce, waarvan men vroeger steeds een greoten mond had te verwachten, thans zijn mond je tot meer nonnrde proporties heeft teruggebracht. D© groote rede van Mussolini was m.a. w. vrij gematigd. Hij ging de betrekkingen na, welke Italië onderhield met. de ver schillende landen en hij constateerde daar bij telkens hoe hoog de warmtegraad, was bij de diverse vriendschapsverhoudingen. Teel nieuws is daarbij niet verteld. Dat het incident met Yoego-Sktvië gesloten is, wisten wij reeds. Opmerkelijk is vooral de herhaling van Italië's standpunt intake het ontwapeningsvraagstuk. Italië wenacht gelijkheid in wapening met de zwaarst ge wapende continentale mogendheid e-n geen verhouding op grond van de status quo. Er zijn echter mogendheden die zich in hun veiligheid van meer dan één kant bedreigd gevoelen, andere (zooals Engeland) die zich beroepen op een bijzondere poeitie van wege de beveiliging van hun aanvoers- en verbindingswegen. Men kan niet zeggen dat Mussolini het uitricht op een oplossing verhelderd heeft, vooral omdat hij geen toezicht op de wapeningen van buiten ai schijnt te willen toelateiv Tsjang Tso Lin. Ten slotte een kort woordje over de ondergang van Tsjang Tso Lin's macht in Noord-China. Zooals gemeld zijn de Zuidelijken thans bezig met de bezetting van China's hoofd stad en is het leger van Tsjang Tso Lin in volle aftocht naar Maradsjoerije. Op zijn tocht van Peking naar Moekden is de Mandsjoerijsohe maarschalk het slachtof fer geworden van een aanslag. Weliswaar bleek het bericht, dat Tsjang Tso Lin ge dood zou zijn, niet jui6t, doch veel scheelt het blijkbaar toch niet. Wanneer de maar schalk werkelijk sterft, kan dit oen groo- ten invloed hebben op de ontwikkeling van den toestand in Noord-China. Het is n.l. de vraag of de Zuidelijken Mandsjoerije met rust zullen laten en wat Japan in dat geval doen zal. Het is verder nog een vraag wat Rusland zal doen, ads zijn vriend Feng in China's hoofdstad troont. Peking is sinds dagen geïsoleerd van do buitenwereld en wat er daar in Noord- China allemaal nog zal worden uitge spookt, is nog niet te overzien. BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. XLIIL Wil men een stad aantrekkelijk maken voor inwoner en vreemdeling, wrl men vooral aan den eerste laten zien, waar zijn belastingpenningen blijven, op wat wijze men de inkomsten van de gemeente pro ductief maakt, in hoeverre men rekening, houdt met billijk te stellen eisehen aan gemeentelijke zorg, dan is de verfraaiing van de stad zeker een der vele dingen, die overheidszorg behoeven. Als wij onze ongen eens te gast laten gaan aan wat in dit opzicht in andere plaatsen geschiedt, dan komt men er als van zelve toe, een parallel te trekken, met wat in eigen om geving te aanschouwen valt en nog rede lijker wijze te verlangen is. En dan be hoeft men nog niet eens te verlangen, dat een onevenredig deel van de gemeente-in komsten worden ten koste gelegd aan ver beteringen en veriraaiingen. Dat is geen dringende eisch en houdt niet altijd ver band met elkaar. Er zijn immers tal van dingen die bijna geen cent behoeven te kosten en slechte door een besluit of ver ordening tot stand kunnen komen. Ook zou het verkeerd zijn te verlangen, dat alles ineens gebeurt; dat men velerlei dingen overhoop haalt, die beter langs den weg der gelijdelijkheid kunnen worden aange vat of wel bij opvolgende begrootingen, volgens een vast systeem, tot uitvoering worden gebracht. Het zou van groote kort zichtigheid blijk geven, te eisehen, dat de begrooting van een enkel jaar werd ge drukt door zoodanige uitgaven, die geen noodzakelijke behoeften zijn voor de stad en welke overlading er toe zou leiden, dat andere, meer direct noodige dingen zou den moeten uit- of afgesteld worden. Voor al is dit systeem voor Leiden verwerpe lijk, omdat de financiën nog steeds in den knellenden band zitten van dreigende te korten, zoodat bokkesprongen tot onge- wensche toestanden zou leiden en de be last ingfactcr omhoog drijven. En daartoe mag geen Gemeenteraadsbestuur, geen Raad medewerken, want de op te bren gen belasting is hier al zoodanig, boven peiL, dat geen enkele verhooging toe laatbaar is, zoodat de meest mogelijke zuinigheid de schoonste deugd is, die onze stadsbestuurders kunnen beoefenen. Men heeft op dit punt de burgerij in de laat ste jaren niet verwend, en al gaat het dan niet altijd con amore, men ontlast toch maar regelmatig zijn beurs, bij den ontvanger, met een aardige som, door de minder gesitueerden dikwijls uit alle hoek jes en gaatjes bijeen geschrapt in de vrees voor erger gevolgen. Doch dat moge nu niet altijd even aangenaam zijn, het komt toch in een geheel ander licht te staan, als er naar buiten blijkt, dat men wat voor zijn fiscale verplichtingen met het oog iets kan ontwaren van een streven der over heid, den levensweg met iets aantrekke lijks te plaveien en alle hinderlijke obsta- kelen uit den weg te ruimen. En van de laatste zijn er nog al enkele. Als wij zoo op onze wandeling zijn, dan springen die dingen als van zelve in liet oog en spitsen wij ons er op, ze in onze gedachten te vergaren om er ter gelegenen tijd eens een brief aan te wijden. Wij eisehen echter geenszins het mono polie op van alleen scherpziende te zijn, omdat wij maar al te goed weten, dat elke stadgenoot, die niet met gesloten oogen langs de straat loopt, ze even goed ziet, Doch deze brief zal toch nog wel in staat zijn, om een zeker denk-contact te schep pen, waarin conclusies worden geboren, die in één. en dezelfde richting gaan. Dit zal vooral geschieden als wij gelijktijdig staren naar het aanvallig?! gebouw van „Musis" in het Plantsoen. Dan vraagt men zich toch af, of dit intact moet blijven voor een tiental menschen, die daar gere geld des middags bijeenkomen, om, onder het gebruik van een glaasje, de dingen van den dag te bespreken. Als men eens goed den toestand ter plaatse beschouwd, er eens omheen loopt, de vervallen staat van tuin, muziektent en bijbehoorende open grond onder de aandacht neemt, dan dringt als van zelve de vraag naar voren: ia het nu toch niet rationeeler aan die concessie voor enkelen een eind te maken en het complex te treken aan het plant soen, dat daardoor belangrijke uitbreiding krijgt in het belang van het publiek en ten gerieve van de wandelaars. Immers, rijk aan wandelplaatsen, die heerlijke be schutting bieden, is Leiden niet de Leidsche Hout is, meenen wij, nog een wissel op de verre toekomst en elke M2. grond, die daaraan kan worden bijge voegd, zal dankbaar worden aanvaard. Kosten van beteekenis brengt deze op lossing, dit hergeven van dit deel aan zijn eigenlijke bescherming, niet: slechte een opzeggen van de erfpacht en de zaak is voor elkaar. Het zou een verlengstuk zijn van het inrichten tot plantsoen van de plek, waar eens de molen van Kalf stond. Dat heeft wel een heel bedrag ge kost, doch *t is nu toch plantsoen, waar in ons vergroend Drie October monument zich aardig aansluit? Wanneer nu nog die onoogelijke ge meente eigendommen, die huisjes wor den gesloopt, dan zijn wij al weer een heele step nader naar het meest bruik bare. En het oog gaat zich daaraan te gast. Leelijke dingen op onze wandeling zijn de urinoirs, die lompe groene stukken ijzer. En bovendien prikkelen zij onze reukorganen op een wijze, die aan de grens der walgelijkheid komt. Niemand zal 't ons euvel duiden als wij den wensch poneeren, dat hoe eerder deze vieze din gen verdwijnen, des te liever het ons is. Daar is wel wat anders, degelijker, fraaier en vooral hygiënischer in de plaats te zetten, zonder al te groote kosten. Dan gaat onze aandacht uit naar de bodenwagens, die in maRsa op de Hoogl. Kerkgracht staan en daar den normaI<#n verkeersgang vaak belemmeren. Dat het gezicht op al die wagens en de langs den weg liggende goederen fraai is, zal zeker niemand durven beweren: dat de toe gangswegen zoo ruim en doelmatig zijn, is aan twijfel onderhevig; dat de Hoogl. Kerkgracht zich daarvoor als standplaats xoo uitnemend leent, is aanvechtbaar. Vooral sinds Leiden in het bezit is geko men van een kaasraarktterrein, waarvan tal van plaatsen verstoken zijn en wat dan ook behoort tot de unica op dit ge bied. En zouden onze besturende Vade ren zulks een terrein niet benutten? Moet het alleen een paar uren p^r week produc tief zijn en verder renteloos staan. Dat zou blijk geven van benepen opvatttiug, van erg klein-steedsche allures! Vrij en frank kan de bode zich daar bewegen, de klanten kunnen hen van verschillende kanten naderen, het verkeer ondervindt geen stagnatie en het beperkte plekje gronds, door de wagens ingenomen, laat KALENDER DER WEEK.' N.B. In deze week alle dagen Gloria en (uitgezonderd Zaterdag) Credo. Tot en met Donderdag Prefatie van Kerstmis. Behalve Vrijdag en Zaterdag dagelijks op de laatste plaats het voorgeschreven gebed tot den H. Geest. Kleur: Wit. ZONDAG 10 Juni. Zondag onder het octaaf van H. Sacramentsdag. Tweede Zondag na Pinksteren. Mis: Factus est. 2e gebed v. d. H. Margarita, koningin. Door een voortdurend herhalen van de groote levenslessen, welke de Leeraar der Waarheid, de groote Menschenkcnner en Zijne Apostelun hebben nagelaten, tracht de H. Kerk het in ons door den H. Geest uitgestorte genadeleven tot bloei te bren gen. Vandaag wijst zij ons op de liefde „het eerste en voornaamste gebod in de Wet". Uit liefde heeft de Heer ons ver lost uit den geestelijken dood en ons ge schonken het bovennatuurlijk zieleleven (Introitus Epistel). Om dat leven te voe den wil Hij zelf onze Spijze nuttigen! (Evangelie). Geven wij gehoor aan dien liefdevollen aandrang door als aanzitten- den aan den Goddelijken LiefdemaaltijcE Zijn huis te vullen. Daar zullen wij gene zen worden van onze gebreken (Graduale Alleluja-vers Offertorium); daar zal ons gebed worden verhoord: „Wij willen U voortdurend beminnen Heer! (Introitus). Geef ons Uwe altijddurende liefde" (Ge bed). Daar zullen wij leeren zingen het lied der liefde voor Hem. Die zoo goed voor ons is. (Communio). Daar ook zullen wij leeren beoefenen de zoo heerlijke daad werkelijke naastenliefde, waartoe ons de Apostel der liefde opwekt. (Epistel). MAANDAG 11 Juni. Mis v. d. Maandag onder het octaaf van H. Sacramentsdag: Cibavit. 2e gebed v. d. H. Barnabas, Apostel. De H. Barnabas vergezelde den H. Apostel Paulus op zijn eerste Evangelie- reis. Onderweg echter scheidde hij zich van den H. Paulns af en begaf zich naar het eiland Cyprus, waar hij den martel dood gestorven is. DINSDAG 12 Juni. Mis v. d. Dinsdag onder het octaaf: Cibavit. 2e gebed v. d. H. Odulphus, Belijder. (Zie in het feest eigen v. h. Bisdom Haarlem); 3e v. d. H. Joannes van Sagahun, Belijder; 4e v. d. H.H. Basilidis enz., Martelaren. De H. Odulphus was eerst pastoor in Oirschot. Begeerig naar het martelaar schap ging hij naar Utrecht om den hei ligen Bisschop Frederik bij te staan in het bekeeringswerk der Friezen, die afvallig geworden waren. Als Belijder is Odulphus gestorven in 864. WOENSDAG 13 Juni. Mis v. d. Woens dag onder het octaaf: Cibavit 2e gobed v. d. H. Antonius, Belijder. De H. Antonius van Padua is de volks heilige, de beroemde volksprediker en machtige wonderdoener uit de Francisca ner-Orde. Hij is zooals bekend, de Pa troon van verloren zaken. DONDERDAG. Octaafdag van het feest van het Allerh. Sacrament. Mis: Cibavit. 2e gebed v. d. H. Basilius, Bisschop, Belij der en Kerkleeraar. De H. Basilius, bijgenaamd de Groote, is de eerate organisator geweest van het gemeenschappelijke kloosterleven. Hij be streed keizer Valens van Conetantinopel om zijne Ariaansche ketterij en bekeerde hem door de wonderen, welke hij deed. VRIJDAG 15 Juni. Feestdag van het Allerh. Hart van Jezus. Mis: Miserebitur. Prefatie van het H. Kruis. „Wie zou het liefhebbend Hart van Je zus geen wederliefde schenken? Wie der verlosten niet naar Jezus' Hart verlangen en in dat. doorboorde Hart voor altijd zijn verblijf kiezen?" (Kerk. Getijden). ZATERDAG 16 Juiri. Mis van de Allerh. Maagd op Zaterdag: Salve (Votiefmis van Pinksteren tot den Advent) 2e gebed tot den H. Geest3e (voor de Kerk)4e voor den Paus. Prefatie v. d. Allerh. Maagd (in- .vullen: En U om de vereering). IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als in bovenstaande kalender, be halve: VRIJDAG. Eigen Mis: Egredimini (Al leen in stille H.H. Missen 2e gebed v. d. Z. Jolenta Weduwe). Prefatie van Kerstmis. ZATERDAG. Mis v. d. H. Antonius van. Padua, Belijder: In medio. 2e gebed v. d. Z. Guido van Cortona, Belijder. Credo. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr. nog genoegzaam ruimte over, het terrein ook voor andere doeleinden te benutten en de jeugd een flink speelterrein te la^ ten. De kaasmarkt heeft er geen zier hin der van, den omwonenden gebeurt niets hinderlijks. Men denkt daar te bevoegder plaatse eens aan. Dat ij/.er, hout, steen en andere ingre diënten langen tijd op de walkant liggen te verroesten en te verteeren of te ver stoffen, is ook al een zaak waaraan wij eens willen herinneren. B. en W. kunnen daarvoor vergunning geven, doch het is zaak, dat daar een zoo sober mogelijk ge bruik van wordt gemaakt en dan nog op de minst hinderlijke en in het oogvallende plaatsen. Men zie hierbij ook naar het ge vaar voor kinderen, die geneigd zijn die opslag plaatsen voor speelgelegenheid te benutten. Wij gaven slechts enkele zaken en zot*, den die met meerdere kunnen uitbreiden, doch na deze wandeling is het goed even te rusten, dan is er allicht later wel meer gelegenheid, nog eens in deze materie te snuffelen. Dank voor uw gezelschap. WANDELAAK.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9