Gem. Berichten. Buitenl. Berichten Ned. Oost-lndië. Letteren en Kunst TWEEDE BLAD "DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG 9 JUNI 1928 ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Jongetje overreden en gedood. Gistermiddag 12 uur is het zevenjarige zoontje van den arbeider G. Romijn te Bijsoord, dat uit school kwam, op den Rijksstraatweg door een auto, komende uit de richting Dordrecht, overreden. Het jongetje was op slag dood. Een half jaar geleden werd op dezelfde plaats een 4-jarig neefje van den jongen eveneens door een automobiel doodgereden. Meisje overreden en gedood. Donderdagavond werd de 8-jarige T. Huize, wonende in de Rubroekstraat te Rotterdam, op de Schiekade door een auto aangereden. Het rechtervoorwiel ging het meisje over de borst. Met zware inwendige kneuzingen werd het kind naar het zieken huis aan den Coolsingel vervoerd, waar het aan de bekomen kwetsuren is overle den. Doodelijk motorongeluk. Te Valthermond is de motorrijder D. Veenstra, afkomstig uit Haren, bij het pas- seeren van een brug met een vaart tegen een van de stangen van de brug gereden. Ernstig verwond werd hij opgenomen en •s eenige oogenblikken later aan de gevol- jen overleden. Door een auto aangereden. Donderdagavond was de ongeveer 20- jarige D. Booy, in gezelschap van een an deren jongeman, per fiets op den weg van Heilo naar Alkmaar. Nabij de Vicrstaten kwam een auto uit de richtiug Alkmaar hen tegemoet, links van den weg rijdend. De auto reed op Booy in, ten gevolge waarvan deze van zijn fiets werd geslin gerd en door de voorruit van den auto vloog. Bewusteloos werd hij opgenomen en naar het stadsziekenhuis te Alkmaar ver voerd, waar hij gistermiddag nog bewuste loos lag, zoodat hij nog niet kon worden gehoord. De auto werd bestuurd do"r W. J. V. uit Amsterdam, die in arrest werd ge steld, maar gistermorgen weer werd vrij gelaten. Er is proces-verbaal opgemaakt. De auto is in beslag genomen. De fiets van Booy is geheel vernield. Een rangeerder overreden. Woensdagavond omstreeks 11 uur is op het emplacement van het Staatsspoorsta tion te '8 Gravenhage een rangeerder, de 50-jarige S. uit de Wenkebachstraat, door een trein overreden. Drie teenen van zijn rechtervoet werden verbrijzeld. De Geneeeskundige Dienst vervoerde den waargewonden man naar het ziekenhuis. Zijn toestand is redelijk. Vergiftigd. Blijkbaar ten gevolge van het eten van pap uit een aluminium-ketel, is het gezin der wed. Eelen te Oensel-Beek zóó ernstig ongesteld gewordera dat de wed. E., haar pleegzoo en diens echtgenoote van de H.H. Sacramenten der Stervenden zijn voorzien. Tragisch ongeval. Gistermorgen te ongeveer 11 uur is een circa 75-jarige oude man, die voor den in gang van de Beurs te Rotterdam de rijstraat wilde oversteken, door onbekende oorzaak plotseling achterover gevallen. Hij bekwam een schedelbreuk en verloor veel bloed. In bewusteloozen toestand werd hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht In zijn zak vond men een blijkbaar aan hem gericht briefje met het adres J. W. Bloemendaal, Stedelijk Armhuis, Amster dam, zoodat vermoedt wordt dat hii deze persoon is. De oude man was armelijk ge kleed en had een aparaat voor hardhooren- den bij zich. Men vreest voor zijn leven. Verdronken. Te Zaandam is gisternacht de 20-jarige arbeider Engel Bakker van Bruijnzeel's Deurenfazriek te water geraakt en verdron ken. Men vermoedt, dat hij van een schuit is misgestapt en zoo te water gevallen, zon der dat het door zijn mede-arbeiders is op gemerkt. Doodelijk ongeluk. Aan de kanaalwerken te Maasbracht kreeg gisteren de arbeider B. uit Roermond bij het verwijderen van een bekisting een drietal zware houweelen op zijn lijf. Korten tijd later is de man aan de gevolgen over leden. Ernstige val. Te Nuland is de vrouw van J. van Lijs- eel van een zoldertrap gevallen en zoo ernstig verwond, dat haar de laatste H.H. Sacramenten moesten worden toegediend. De geheimzinnige moord te Houten. Verscheidene jaren geleden werd te Hou ten de wed. W. vermoord. De politie slaag de er niet in deze geheimzinnige moordzaak tot klaarheid te brengen. In Utrecht zoowel als in Houten liepen echter den laatsten tijd geruchten, dat het mysterie was opge helderd: een zoon van genoemde weduwe zou op zijn sterfbed verklaard hebben, de dader van den moord te zijn. Inmiddels is komen vast te staan, dat geen enkele zoon xan de wed. W. overleden is, noch dat hier van een dergelijke verkla ring sprake kan zijn. De spraakmakende gemeente heeft blijk baar deze raadselachtige geschiedenis in verband gebracht met het onderzoek in de zaak van den moord te Maartensdijk^ toen ®enige personen, wier namen in verband ®et deze misdaad genoemd werden, rela ties bleken te hebben met een zoon van de vermoorde weduwe te Houten. Het is de recherche echter niet gebleken, dat tusschen beide euveldaden verband moet worden gelegd. Een oplichter erin geloopen. Een ingezetene van Wageningen werd dezer dagen opgebeld uit Amsterdam, door een mijnheer, J. W., die vertelde juist uit Medan te zijn gearriveerd. Hij bracht de groeten over van de dochter van mijnheer, die in Medan woont, en had in zijn bagage diverse cadeautjes uit Indië van die doch ter meegebracht. Nu wilde het geval, dat hij daarvoor zooveel douanerechten had moeten betalen, dat hij als gevolg daarvan wat kort bij kas was. Dus verzocht hij hem telegrafisch 30 over te zenden, dan zou den de cadeautjes spoedig volgen. Op weg naar het postkantoor vond mijnheer het toch voorzichtiger eerst eens de meening der politie te vragen. Daar bleek, dat J. W. juist door de Amsterdamsche politie ge zocht werd. Hij had zich n.l. te Nijmegen schuldig gemaakt aan valschheid in ge schrifte, voorts zou hij een auto hebben ver duisterd en nog andere misdrijven hebben gepleegd. Ten slotte werd hem nog verval- sching van een pas ten laste gelegd. Aangezien W. zijn adres had opgegeven, kon dit aan de politie te Amsterdam wor den medegedeeld, die W. dan ook heel spoe dig heeft gearresteerd. Een oplichter aangehouden. De politie te Leeuwarden heeft een han dig oplichter aangehouden. Deze had zich bij een boekdrukker aldaar gemeld en zich voorgesteld als B. A. ten Wenckel, inspec teur bij de Centrale Recherche te Den Haag. Hij verzocht den boekdrukker van een machtiging van den commissaris van de Centrale Recherche te Den Haag eenige af drukken te vervaardigen. In deze mach tiging stond, dat hem opdracht gegeven werd overal in den lande onderzoek te doen naar valsch geld en dat in beslag te ne men, zelfs als het hem slechts verdacht voorkwam tegen verzegelde quitanties, die hij evenals de machtiging bij zich had. Ook vermelde de machtiging, dat hem de medewerking van de plaatselijke politie overal in het land verleend moest worden, om hem toegang te verschaffen tot kanto ren en woningen van particuliere personen, zelfs tegen hun zin. De drukker, wien de geheele zaak verdacht voorkwam, ondanks het zelfbewust optreden van den „inspec teur", waarschuwde de politie, die Den Haag telefonisch om inlichtingen verzocht. Daar bleek men geen inspecteur als te Leeuwarden aanwezig te kennen, waarop de politie zich verdekt opstelde in het kan toor van den drukker en den man arres teerde. Het bleek te zijn de 33-jarige A. P. de Vries afkomstig uit Zuid-Holland, in wiens bezit nog velerlei valsche papieren bevonden. Hij werd naar het Huis van Be waring overgebracht. Inbraak in een Kapel. Te Lomm bij Arcen (L.) is in de kapel van den H. Antonius ingebroken. De offerblok ken werden geledigd. Van den dader is geen spoor gevonden. Veedief gesnapt. Te St. Willebrord is zekere M. uit Roo sendaal op heeterdaad betrapt bij den dief stal van een koe. Hij had een andere even eens gestolen koe bij zich. Terecht. De sedert Maandag te Lemmer vermiste jongen is terecht. Vrijdagmorgen is hij door den vrachtauto-ondernemer IJkema, van Lemmer, bij Akkrum slapende aan den weg gevonden en te Lemmer teruggebracht. De jongen had den geheelen tijd rondgezwor ven. Als reden van zijn wegloopen gaf hij op, bang te zijn geweest voor een pak slaag, wegens het niet op tijd thuiskomen voor het middagmaal. Ergerlijke verwaarloozing. Op 24 Mei j.l., aldus de „Zw. Crt." stierf te Ambt Hardenberg des middags de echt genoote van den arbeider H. S., wonende te Rheezerveen. Het was de politie bekend ge worden, dat deze vrouw in vervuilden en verwaarloosden toestand op haar ziekbed was aangetroffen, waarom^ een uitgebreid onderzoek naar een en ander is ingesteld, wat tot gevolg heeft gehad, dat tegen S. proces-verbaal is opgemaakt. wegens over treding van art. 255 van het wetboek van strafrecht. Tijdens het politie-onderzoek is gebleken, dat de echtgenoot gedurende de ernstige ziekte van zijn vrouw geen hulp van een geneesheer inriep en zoo goed als niets heeft gedaan tot verzachting van het leed; ja zelfs op den dag van het overlijden om half twaalf des middags de woning heeft verlaten en zich om zijn zieke vrouw niet heeft bekommerd en aan den ar beid is gegaan op een paar uur afstand van zijn woning. De buren, die zich het lot van deze vrouw aantrokken, hebben nog een kerkeraadslid en een predikant geroepen, in wiens tegenwoordigheid de vrouw in kommervollen en treurigen toestand stierf. Op bevel van den officier van justitie heeft in den nacht van Dinsdag op Woens dag opgraving van het lijk plaats gehad, hetwelk begraven was op de algemeene be graafplaats te Heemse, terwijl Woensdag morgen j.l. het parket te dezer plaatse aan wezig was om met een deskundige een sec tie over het lijk te houden. Woensdagavond is het lijk weer onder politiegezicht begra- Een Uruguayer als Hollandsche dame. Een lezer schrijft aan het „Haarl. Dagbl." Zondagavond omstreeks 9 uur was ik er getuige van hoe de Uruguayers de Velser bevolking bedotten. Er was namelijk een gerucht in omloop, dat er een van de hun nen met een Hollandsche dame zou trou wen. Omdat ze vreemdelingen warei*. dach ten sommigen, dat dit wel kon. Toen er des ochtends menschen kwamen kijken, kregen ze te hoor?n dat de plechtigheid tot des avonds was uitgesteld met het oog op den wedstrijd UruguayDuitschland. 's Avonds om half tien waren er veel menschen bij het hotel Velserend. Plotseling naderden twee auto's. Een auto reed tot vlak voor de stoep en de toeschouwers kregen alleen den rug te zien van de twee inzittenden, bruid en bruidegom. De bruid droeg een mutsje zoo als zomers door vele dames op het strand wordt gedragen als imitatie van de Urker- vrouwen. De bruidegom was de keeper. Men hoorde uitroepen als: Wie zou dat wezen 1 Toen de jonggetrouwden het hotel binnen gingen, werden ze van alle kanten gefelici teerd. Het werd een gebrul van belang in de conversatiekamer van het hotel. Later kwam de dame buiten, deed het mutsje af en maakte een buiging voor het belangstel lend publiek, dat toen in lachen uitbarstte. Het was een neger als Hollandsche dame verkleed. Olympische teleurstelling. De liefhebberij om de Olympische Spelen te Amsterdam bij te wonen, blijkt in het buitenland zoo groot te zijn, dat verschil lende personen te voet naar Amsterdam ko- Aan het grenskantoor te Dinxperloo ver voegden zich twee Duitschers, die vanuit Lippe-Detmold reeds acht dagen onderweg waren. Ze konden echter onverrichterzake terugkeeren wanthadden geen pas. Of ze deze teleurstelling op Olympische wijze hebben gedragen vermeldt de geschie denis niet. Een ergerlijke geschiedenis. Wij lezen in de „Yoorwaats": Op Dinsdag 22 Mei j.l. lag bij sluis no. 7, te Herne in Westfalen, het Rijnsehip „Aligern'^.van de Neierlandsche Transport Maatschappij te Rotterdam, toen om streeks vijf uur 's middags een Belgische kast, de „Dorade 14" rakelings voorbijvoer, zoodat de 61-jarige Ids. Boersma, 'n Rot terdammer en matroos op het eerstge noemde schip, genoodzaakt werd cm 'n wrijfhout buiten boort te gooien om scha de door aanvaring te voorkomen. Het achterschip van de „Dorade 14" kwam echter in aanraking met de „Ali- gern'' en het gevolg van deze botsing was dat Boersma bekneld raakte en dermate ernstig gekwetst werd dat onmiddellijke geneeskundige hulp noodzakelijk was. De schipper van de „Aligern", J. W. van Straten, greep oogcnblikkelijk in, waar schuwde den Eerste Hulpdienst en verge zelde den ongelukkigen matroos bij diens overbrenging naar het Evangelische Zie kenhuis te Herne. Niettegenstaande er onmjddel'ijk liulp verleend was, mochten de doctoren er niet in slagen Boersma te reddenhij overleed 's avonds om kwart voor acht, na nog even bij kennis te zijn geweest. Schipper van Straten stelde de weinige familieleden van den overledene in kennis met hetvdroeve gebeuren. De begrafenis, aanvankelijk vastgesteld op Vrijdagmiddag, werd op verzoek van den schipper uitgesteld tot Zaterdag vier uur, omdat de mogelijkheid niet uitgeslo ten was dat een familielid uit Holland zou overkomen. Aan het ziekenhuis werden bloemen be zorgd, de opvarenden van de „Aligern" stuurden een mooien krans en Zaterdag middag verzamelden zich de belangstellen den in de vestibule van het Ziekenhuis, teneinde zich van daar uit te begeven naar het Zuiderkerkhof aan de Wischerstraat. Wie schetst evenwel de verwondering van 't groepje Hollanders, toen zij na eenig wachten vernamen dat men aan het ziekenhuis niets af wist van een begrafe nis-plechtigheid. De schipper en zijn vrienden wisten niet wat zij moesten denken van een dergelijke houding en daar te Herne de eigenaardige mogelijkheid bestaat dat een ieder vrij het lijkenhuisje in en uit loopt, gingen de Hol landers een onderzoek instellen, ca nu bleek dat het stoffelijk overschot van den Hollander spoorloos verdwenen was. Na veel praten zouden twee broeders van het Ziekenhuis eens even komen kij ken. Dezen raadden den schipper om maar eens op het kerkhof te gaan zoeken, om dat de broeders er ook niets aan konden doen. Groot was de verontwaardiging toen de menschen vernamen, dat het stoffelijk overschot van Boersma reeds begraven was. De koetsier, die het erg druk had dien middag, had reeds om twee uur zonder eenige formaliteit de kist uit het lijkep- huisje gehaald. Zonder eenige ceremonie had men het lijk onder den grond gestopt, terwijl op het afgesproken uur de makkers, de land- genooten en de dominé, Pfarrer Hillmich, tevergeefs stonden te wachten in de vesti bule van het Ziekenhuis, waar men van niets wist. Om zekerheid te hebben dat er geen misverstand in het spel was, verplichtte schipper Van Straten den directeur van de begraafplaats om de kist te laten op graven en te openen, opdat hij zich zou kunnen overtuigen dat werkelijk Boersma's lijk begraven was geworden. Eerst nadat de Hollanders gezegd had den dat zij politie en den consul met het gebeurde in kennis zouden stellen, vol deed de directeur aan het verzoek. In allen eenvoud heeft men zich toen om de groeve geschaard en geluisterd naar de mooie woorden van Pfarrer Hillmich, die uitgesproken werden, terwijl het stoffelijk overschot van den makker en landgenoot t entweede male in het graf werd neerge laten. Reis om de wereld. De directie van de Haagsche Post heeft omtrent de spoedreis om den aardbol het volgende bericht ontvangen: De beide wereldreizigers zijn elkaar op 31 Mei 5 uur 45 minuten 's ochtend gepas seerd tusschen het eiland Formosa en de Chineesche kust. De heer Bauduin bevindt zich op weg naar Vancouver via Japan, mr. C. P. van Rossem is 7 dezer, te Singa pore aangekomen. Een twistende raad rondom de leege kas. In de Raad van Posterholt vroeg de heer Smeets aan den voorzitter of mr. Keuls te Amsterdam het geld krijgt, daar hij eerder niet kan komen. (Dit in verband met een raadsbesluit op 23 Mei j.l. om hem 500 te sturen). De Voorzitter zegt dat hij geen geld heeft De heer Smeets vroeg verder hoe mr. Keuls zijn geld krijgt. Wethouder Janssen vroeg of er nog geen geld in de kas is. De secretaris: „ja^ een paar guldens en eenige centen" en zoo er ook voldoende geld aanwezig was, dan zou ik het nog niet aan Keuls opsturen; nog niet als de geheele raad een eenzijdig besluit daartoe nam. „Ik laat mij niet in den bak zetten". U weet toch wel dat ik geen betalingen mag doen, daar er op de kas beslag is gelegd door den deurwaarder. De onderwijzers enz. zijn ook om tractement gekomen en hebben niets gekregen. De heer Claessen: Dan laat ons maar naar huis gaan, want dan kunnen wij hier niets meer doen. Verder vroeg hij of de Bank van Nederlandsche gemeenten geen 500 te krijgen zullen zijn, waarop de secre taris antwoordde: dat geloof ik niet., die geven ons ook niets. De heer Claessen: Zoo krijgen wij geen verdediging, tenminste in mijn oog niet. De voorzitter zegt, dat dit niet juist is. De heer Tegels: Mr. Keuls zal toch wel komen als hij die 500 ook niet vooraf op gestuurd krijgt, hij weet toch dat de ge meente goed blijft voor dat bedrag. Na eenige discussie hieromtrent stelde wethouder Janssen voor aan Mr. Keuls mede te deelen, zoo spoedig mogelijk naar hier te komen om een onderzoek in te stel len en dat het geheele bedrag wordt gedekt door den raad. Dit voorstel is met 4 tegen 3 stemmen aangenomen. ONGELUKKEN. Auto door een sneltrein gegrepen. Zes personen gedood. Uit Peoria (Illinois) wordt geseind: Op een overweg is een auto door een sneltrein gegrepen en geheel verbrijzeld. Zes perso nen* waaronder drie kinderen werden op slag gedood. Ammoniak-installatie gesprongen. Vierslachtoffers. In een slagerij te Lichterfelde-West sprong Donderdagmiddag een ammoniak- installatie uiteen. Verscheidene muren stortten in. Twee personen werden door glassplin ters zwaar gewond, een vrouw kreeg een zenuwtoeval, en een vierde persoon liep gasvergiftiging op. Bij een stierengevecht gedood. Toeschouwer in de arena gesprongen. In de omgeving van Madrid heeft tij dens een stierengevecht een ernstig onge val plaats gehad. Een toeschouwer, die in de arena gesprongen was, werd door een stier aangevallen; hij werd op slag ge dood. Noodlottige gevolgen van onvoorzichtigheid Op den weg van Heidelberg naar Nec- karsmünd heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Toen de tram zich bij een halte reeds weer in beweging had gezet, sprong een passagier trots de waarschuwing van den conducteur toch uit den rijdenden wa gen. Het volgend oogenblik werd hij door een auto gegrepen en gedood. De auto, die door de overriding blijkbaar uit de richting ^as geraakt overreed daarna een vrouw met haar negenjarig kind, die even te voren uit de tram waren gestapt. Beiden werden ernstig gewond. De bestuurder van de auto kreeg een zenuwtoeval en kon nog niet verhoord worden. Op een bergtocht verongelukt. Een Wolftelegram uit Ysentis (Grauw- bunderland) meldt dat in het z g. Carnera- dal bij het bestijgen van een moeilijk te begaan bergpad een jeugdig Duitsch toe rist is verongelukt. Zijn lijk is gevonden en naar Sedrun overgebracht. Zeldzame Lourdes-reis. Een Belgrijdtzijn 70-j arige moeder naar Lourdes. Een eigenaardige pelgrimstocht naar Lourdes is ondernomen door den Belg Francois Wilmes, een Luxemburger van geboorte. Deze is namelijk uit Bovigny, een stadje in de Belgische Ardennen, te voet naar Maria's genadeoord vertrokken, waar hij na een reis van 50 dagen hoopt aan te komen. Hij duwt een ouderwetsch wagentje, waarin zijn 70-jarige moeder gelegen is, die heelemaal lam is. De pelgrim legt gemiddeld per dag een afstand af van af van 35 K.M. Treinberooving. Postwagens opengeboken. Korten tijd geleden is de personennacht- trein BitterfeldBerlijn, waarin zich eeni ge postrijtuigen bevinden, bij Graefenhai- nichen beroofd. Gisternacht is dit wederom gebeurd. Dit keer sloegen de roovers hun slag tusschen Burgkemmnitz en Graefen- hainischen. Aangenomen wordt, dat de die ven op den langzaam rijdenden trein zijn gesprongen, de deuren van de postwagens, die onbewaakt zijn, hebben opengebroken en vervolgens de pakketten naar buiten hebben geworpen. Men heeft 16 pakketten en twee post zakken langs de lijn gevonden. Het onder zoek is in vollen gang. Overwerkers voor inbrekers gehouden. Zes bankbedienden die dezer dagen 'b avonds laat in een bankgebouw aan de Rue Louis-le-Grand nabij de Opera te Pa rijs hard bezig waren aan het beëindigen der maandbalans een zwaar stukje! overwerk hebben- ware opschudding verwekt bij de Parijsche politie. Toen het zestal op een gegeven oogenDlik huistoe wilde gaan, merkte het dat de buitendeur van het bankgebouw ook van buiten af stijf gesloten en gegrendeld was. De jon gelieden belden de brandweer op en leg den de situatie uit. Een brandwagen met ladderwagen werden uitgezonden, zoodat de bedienden door een venster langs een ladder konden vertrekken. Juist zouden zij op weg gaan, toen een voorbijrijdend agent-wielrijder bedacht, dat het wel eens géén bankbedienden maar inbrekers konden zijn, weshalve hij zorgde dat èn de brandweerlieden èn de jongelui naar het bureau werden opge bracht. Intusschen was door het lawaai een buurman wakker geworden, die de ladder zag en onverwijld de politie opbelde met de mededeeling dat er getracht word bij de bank in te breken. Steeds meer politie in auto's, op motorrijwielen en fietsen arri veerde, totdat do anders kalme straat van agenten wemelde. Eindelijk werd de zaak opgehelderd, de brandweer nam haar lad der weg, de politie zakte af, de rust keerde in de nachtelijke straat weer. Belangrijke arrestatie. Een invloedrijk communisten leider. Aneta seint uit Medan: Naar de „Deli Courant" verneemt, heeft de recherche te Tandjong Poera een inlander aangehou den, die zich op verdachte wijze gedroeg en verschillende namen opgaf. Vermoede lijk is het een invloedrijke leider der com munisten, die door de communistische cen trale belast was met een opdracht voor Sumatra. De arrestant is van Java geko men en bezocht daarvoor onder meer Shanghai en Canton. Aardschokken. 'Aneta seint uit Batavia: Alhier en te Soekaboemi zijn gedurende een halve mi nuut vrij zware aardschokken gevoeld. DE KATHOLIEKE KUNST. Hoe kunnen we er iets voor doen? 1 Nu de eerste tentoonstelling van Katho lieke kunst door de ,J?etra" samengebracht weer tot het velleden behoort, palt het te spreken over een nieuw plan ter bevorde ring van onze Katholieke kunst. Ter gelegenheid van de gehouden ten toonstelling te Maastricht moest worden opgemerkt, dat nu het woord was aa.n de opdrachtgevers: zij zijn het immers, wien de verdere uitbouw en bloei van de Katho lieke kunst in handen gelegd is. Maar deze opdrachtgevers zijn betrek kelijk weinigen in getal en menigeen, die de opkomst en vernieuwing onzer Katho lieke kunst thans met blijdschap moe- maakt, zal het gevoel gekregen hebben zelf iets te moeten doen. Daartoe is voor de minder bemiddelden de gelegenheid echter niet steeds bij de hand en het is daarom dat wij met voldoening een plan introduceeren, waardoor het mogelijk zal zijn, dat ons Katholieke volk in zijn bree- dere lagen aan de bevordering van onzo Katholieke kunst een positief werkzaam aandeel neemt. Door de besturen van het St. Bernul- phus-Gilde (Vereeniging ter bevordering van Kerkelijke kunst) en van de Alg. R. K. Kunstenaarsvereniging is in beginsel be sloten tot oprichting van een Vereeniging tot aankoop en jaarlijksche verloting van kunstwerken. Het is daarbij de bedoeling, dat deze vereeniging eventueel zal komen te staan onder het beheer van „Petra" (Permanente tcntoonstellingsraad voor Katholieke kunst). Tot deze vereeniging kunnen een onbe perkt aantal leden toetreden. De bedoe ling is tweeledig. In de eerste plaats biedt de vereeniging aan haar leden voor een luttelbcdrag do kans in het bezit te komen van een kunst werk. In de tweede plaats steunt de vereeni ging ae kunstenaarsleden der beide ver- eenigingen, aangezien de voor de jaarlijk sche verloting, aan te koopen kunstwer ken, voor een belangrijk deel door hen ver vaardigd zullen worden. Voor de te houden verloting is het de bedoeling vooreerst in aanmerking te doen komen alle religieuse kleinkunst, b.v. et sen en houtsneden met godsdienstig onder werp, kleine devotiebeelden, wand- en staande kruisen, wijwaterbakjes en devo tielampjes, reliek kastjes, sierruitjes, wij waterkruikjes, rozenkransen en halskruis- jes. Maar ook zullen de grootere kunstwer ken: schilderijen, beeldhouwwerken, e.d. der kunstenaars-leden voor zoover de mid delen toelaten, daarbij betrokken worden. Behalve de verlotingskans ontvangt ieder lid der aankoopvereeniging jaarlijks een grafisch kunstwerk, ets, litho, hout snede, waarvan de handelsprijs zeker het meervoudige van de betaalde contributie bedraagt. De contributie der op te richten vereeni ging zal 5 per jaar bedragen. Men zal echter begrijpen, dat zulk een plan slechts slagen kan, wanneer zich ve len opgeven als lid. Het adres voor degenen die zich als lid willen opgeven is: secretariaat Petra, Laan van N. O. Einde 57, Voorburg (Z.H.).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5