-ZWITSERSCHE IOCTS REEPEN ZWAARDER Mhë/o GEWICHT. l/bord/t stub behoeft Ctc/us n/ets te beta/en Gem. Berichten. Buitenl. Berichten INGEZONDEN MEDEDEELING. 'HOLLANOSCH- ZWITSERSCHEl CHOCOLADE- FABRIEK ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Doodelijke aanrijding. Gistermiddag omstreeks 5 uur heeft in de Woenselschestraat te Eindhoven een doodelijk ongeluk plaats gehad. Antonetta, het 7-jarigdochtertpe van den lieer 1'. Heintjes, wonende in de Oücrstraat, was met eenige vriendinnetjes in de Woelsel- schestraat aan hot spelen. Plotseling komt uit de richting Eindhoven een vrachtauto met aanhangwagen aangereden, bestuurd door den 26-jarigen chauffeur J. Thcunis- sen uit Roosendaal, in dienst van een aan nemersfirma te Eindhoven. Lij het naderen van den auto stoven de kinderen in twee groepjes uiteen. Eén hunner, genoemde Antonetta, keerde echter weer terug naar den anderen kant van den weg. Daarbij kwam het kind met het hoofd tegen een spatbord van den auto terecht, waardoor 'iet tegen den grond smakte. Met ernstigen schedelbreuk werd do kleine in een nabij gelegen woning binnengedragen, waar zij tan de bekomen verwondingen is overle- len. Gebleken is dat den chauffeur geen ichuld treft. Overreden en gedood. De 14-jarige loopjongen H. de Jonge, vonende aan den Oostersingel te Gronin gen, die van een vrachtauto afsprong, is tan den Verlengden Heercwog daar ter itede door een personen-auto overreden en gedood. Auto in een sloot. Te Jabeek is een auto, welke werd be stuurd door den heer J. en waarin zich een zestal passagiers bevond, in een sloot gereden, bij het passeeren van een auto bus, doordat deze laatste plotseling naar links uithaalde. Op een na liepen alle in zittenden min of meer ernstige doch geen levensgevaarlijke verwondingen op. Een kind uit het raam gevallen. Te Haarlem viel de 11/2-jarige W. v. d. L. uit het raam van de eerste verdieping van een perceel aan de Lange Margare- thastraat met het hoofd op straat. Het werd na verbonden te zijn naar het groote gasthuis overgebracht. Uit een boom gevallen. Een knecht van den heer S. to Beek is, toen hij bezig was een boom van ruspen- nesten te zuiveren, gevallen. In ernstigen toestand is de ongelukkige naar het zie kenhuis te Sittard overgebracht. Van een hooiwagen gevallen. De boerenknecht H. J. te Maastricht kwam, doordat hij van 'n hooiwagen gleed, zeer ernstig te vallen. Hij brak eenige ribben en kwam dusdanig op het hoofd neer, dat voor hersenschudding gevreesd wordt. Hij is naar het ziekenhuis over gebracht. Zijn toestand is ernstig. Paarden op hol geslagen. Te Geertruidenberg sloeg liet paard van den groentenventer T. M., uit Made, op hol. De man werd meegesleurd en is spoe dig aan de bekomen verwondingen overle den. Hij laat een vrouw met 4 jonge kin deren achter. Bi] 't passeeren van do stoomtram sloeg nabij de Hut onder Vlijmen, heb paard van den landbouwer van Engelen op hol. Bij Vlijmen wist zijn zoon het dier tot stilstand te brengen, doch ontdekte toen dat zijn vader niet meer op de kar zat. Hij bleek er te zijn afgevallen en was in de Hut bewusteloos binnengedragen waar de dokter constateerde, dat hij een lichte hersenschudding had bekomen en de schouder uit elkaar was gevallen. Zijn toestand is zorgwekkend. BRANDEN. De brand te Krimpen a. d. IJssel. Thans kan nog worden medegedeeld, dat bij de groote brand, in een der drie rietmattenfabrieken van de firma F. Dem- menie Jr., voorheen gebr. van Wal sum ach ter de IJsseldijk te Krimpen a. d. IJssel een geheel met rietmatten gevulde en een leege loods, totaal zijn afgebrand. Een van de twee verbrande woningen is het veerhuis je van vrouw Kwakernaat, aan de overzijde van don Dijk. Do wind joeg de vlammen n.l. over den Dijk, zoodat het dak vlam vatte, waarna het geheelè huisje een prooi der vlammen is geworden De arbeiders, die op deze fabriek werk ten, zijn thans op de andere fabrieken to werk gesteld. Den geheelen nacht en ook gistermor gen is men met het nablusschen doorge gaan. Een groote ploeg werklieden is thans met het opruimingswerk begonnen. De leiding van do brandweer berustte bij den burgemeester uit Krimpen. Hoe groot de schade is, kon nog niet worden berekend. Brand in een bakkerij. Dinsdag brak te Nijmegen brand uit in de bakkerij van H. Sanders in de Regu lierstraat. De bakkerij brandde geheel uit; do brandweer wist eenige arbeidershuis jes op een belendend binnenhof je nog te sparen. Oorzaak van den brand is vlam vatten van krullen boven den oven. Ver zekering dekt de schade slechts voor een deel. Brand in een pakhuis. Gisternacht circa half 4 ontdekte een bewoner van dc Korendijkstraat te Sche- veningen, die vroeg naar zijn werk moest, dat er brand woedde op den zolder van perceel no. 10 in die straat, waar geves tigd is een pakhuis van den recder D. J. Kuit. De brandweer werd onmiddellijk ge waarschuwd, zoodat spoedig ter plaatse waren de motorspuit van den Gevers Dey- nootweg. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, daar het dak bij aankomst van de spuiten reeds instortte. Het blus- schingswerk werd aan gevat met drie stra len op de waterleiding. Toen was men het vuur spoecög meester. Op den zolder, die vrijwel uitgebrand is, ging een groote hoe veelheid stroo, turf en hout verloren. Een en ander bleef nogal lang nasmeulen. Poging tot brandstichting. Terwijl de familie C. Bart te Venhui zen (gem. Heerhugowaard) Dinsdag zat te koffiedrinken, heeft zekere M. uit Heer hugowaard gepoogd, met een bos stroo haar huis in brand te steken. De politie wist den man te vatten, toen het stroo reeds lustig brandde. Hij werd opgesloten. Dood gevonden. Op 20 Mei j.l. heeft een rechercheur van het hoofdbureau van politie le Rotterdam twee mannen betrapt, die zich haddon schuldig gemaakt aan een inbraak op de Karnemelkshaven. De rechercheur heeft toen een der daders neergeschoten, die daarna ter verpleging in het ziekenhuis aan den Cooisingel is opgenomen. Dc an der wist aanvankelijk te ontkomen, maar later op den dag is hij op den Schicdam- schcndijk gearresteerd. Hij is in het Huis van Bewaring ingesloten. Dezer dagen heeft men den man dood in zijn cel gevon den. Ongeluk voorkomen. Op den Haagweg, ter hoogto van de villa Johanna, nabij Delft, heeft Dinsdag middag omstreeks 2 uur een botsing plaats gehad tusschen tweo elkander achterop rijdende auto's doordat de bestuurder van don voorsten wagen, den heer Bruren, uit Rotterdam, plotseling stopte, teneinde een 12-jarigen knaap, die met zijn fiets in bot mulle zand was gevallen, niet to overrijden. Dé achterop rijdende de J., uit Voorburg kon zijn wagen niet snel genoeg remmen, zoodat een botsing volgde, waar bij dc achterste auto dermate werd be schadigd, dat hij door middel van een kraanwagen van den heer J. de Graaf moest worden weggesleept. De Rotter- damsclie auto kon, licht beschadigd, op eigen kracht verder gaan. De jeugdige wielrijder bleef echter on gedeerd. Eenige dagen badgast. Onder politiegeleide vertoefde Maan dag te Haaksbergen een zekere A. O., ge- bortig uit Sommelsdijk, tot enkele dagen geleden knecht bij den landbouwer Roe rink te Buurse, waar hij de vorige week met medeneming van 600 de plaat poet ste. Zaterdag heeft hij zich bij de politie te Rotterdam gemeld; hij beweerde slechts 400 gestolen te bobben. Van dit geld was nog een dubbeltje over. Van de rest had hij eenige dagen in do Nnderlandsche badplaatsen een goed leventjo geleid. O. is door de Rijkspolitie uit Buurse naar het Huis van Bewaring te Almelo overge bracht. Vergiftiging. Te Schooneroord zijn een viertal koeien van den landbouwer J. Loman ten gevolge van vergiftiging gestorven. Mazelen. Do mazelen blijven te Oud-Gastel waar deze ziekte al eenige weken onder do kinderen heerscht, nog steeds een kwaadaardig karakter vertoonen. Deze week zijn weer twee kinderen, n.l. het ü-ja- rige kind van do familie v. d. B. en het 3-jarig kind van de familie T. (onder Kui- vczand) als slachtoffer gevallen. Dijkverzakking. Maandagavond vertoonden zich in den zeedijk bij de sluis,werken te Schore en kele scheuren, tengevolge van een verzak king in den dijk aan' de landzijde. Dins dagmorgen, toen men met de herstelwerk zaamheden zou beginnen, zakte de land- helft van den dijk over een lengte van plra. 25 M. naar omlaag. Het beschadigde dijk- gedeelte is voor het publiek afgesloten met het oog op mogelijk gevaar. De grond werkt nog steeds. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Geheime distilleerderijen ontdekt. Ten huize van H. J. in de Beukenstraat te IJmuiden (Oost) is door de ambtena ren der belastingen, in samenwerking met de politie, een tweetal potten bevattende een hoeveelheid gistende stoffen alsmede twee looden leidingen in beslag genomen. Vermoed wordt, dat in bedoeld perceel se dert eenigen tijd in het geheim gedistil leerd werd. Te Schermerhorn is een geheime dis tilleerderij ontdekt bij den landbouwer M. B. De politie heeft een toestel in beslag genomen. Diefstal van eenden en kippen. 'Uit een onbewoond huis, thans in ge bruik als nachtverblijf voor pluimgedierte, staande op het buitengoed „Everdina" te- Eefde, zijn ongeveer 200 eenden en kip pen ontvreemd. Een woldief op heeterdaad betrapt. Dc heer T. Storteboom, koopman in wol en huiden te Korhorn, miste telkens goe deren uit zijn pakhuis. Hij waarschuwde daarom dc politie, die zich in den nacht van 30 op 31 5Iei verdekt opstelde in een hut van C. van der Veen, buurman van Storteboom. Om twee uur verscheen een klein per soon, die voorzichtig een ladder haalde van achter de hub van Van der Veen en zich daarmee begaf naar het pakhuis van Storteboom. Eerst kwam uit een raampje een groote baalzak naar benoden. Daarop verscheen de man weer door het raampje, waardoor hij was binnengekomen. Op don grond ge komen grepen dendrie agenten den indrin ger vast. Het bleek een zekere H. W. te zijn. Do revolver die hij bij zich droeg, kon zoo vlug geen diensten doen. Hij werd in den vroegen morgen naar Grootcga6t gebracht en aldaar door den burgemeester gehoord, waarop W. naar Groningen werd overge bracht. Vroeger was W. knecht geweest bij Storteboom. Een gezonde gemeente. Te Kapelle (Zuid-Beveland) is dit jaar, nog slechts één persoon overleden. Het is daar in geen 100 jaar voorgekomen, dat in zulk een tijdsverloop niet meer personen stierven. ONGELUKKEN. Auto door een trein gegrepen. Acht jongelieden omgekomen. Uit Springfield (Illinois) wordt gemeld: Een met. acht jeugdige personen bezette auto is in een der voorsteden door een trein gegrepen en verbrijzeld. Alle inzit tenden kwamen om het leven. Autobus-ongeval in Catalonië. Een doode en dertien ernstig gewonden. Gisteren heeft to Saragossa een ernstig ongeval plaats gehad, toen een autobus in volle vaart omsloeg. Een vrouw werd ge dood en dertien personen werden ernstig gowond. Ernstig auto-ongeluk in de Oekraïne. Te Kitsjkas in de 'Oekraïne kwam op den weg naar DnjeprOstroj een auto bus in botsing met een luxe-auto. Hierbij werden drie personen gedood en 19 ge wond, waarvan vier ernstig. Door een lawine overvallen. Eenige toeristen, die den Ratalhorn wa ren beklommen zijn in een lawine terecht gekomen. De gids kon zich redden en den tweeden man houden, doch het touw tusschen den tweoden en derden man brak en laatstgenoemde, de koopman Gysy uit Bern, werd onder de lawino bedolven. Een reddingsbrigade is uitgezonden. Bandioten-overva! op dagbladgebouw. Met een buit van circa 65.000 doll, ontkomen. Zes bandieten, gewapend met jachtgewe ren, waarmede zij ongeveer 150 personen, meest leden van het personeel, in bedwang hielden, zijn een gebouw van Detroit bin nengedrongen, waarin de buraux van een dagblad gevestigd zijn. De bandieten wis ten te ontsnappen met een buit van 60.000 dollar, doch lieten tijdens hun vlucht wat geld vallen en eveneens gedurende het vuurgevecht met de politie op straat, waarbij een politie-agent werd gewond. De roovers. die zich tusschen het verkeer een weg baanden, werden niet gewond. Twee onderwijzeressen vermoord. Uit Freiburg wordt gemeld: Twee jonge onderwijzeressen uit Mannheim zijn het slachtoffer geworden van een afschuwelij ke misdaad. Donderdag jl. hadden zij een uitstapje gemaakt naar het ThurnergcbiecV Toen men Maandag nog geen bericht van haar had ontvangen, wendde de vader van een van haar zich tot de criminecle politie van Freiburg. Deze maakte onmiddellijk een aanvang met de opsporing. Gisteren morgen werd een der beide dames ver moord in de Thurner gevonden met afge sneden keel. Het lijk van de andere werd gisterenmiddag ongeveer 150 meter van de plaats, waar haar vriendin lag, gevonden. Als dc daders komen twee mannen in aanmerking, die in gezelschap van de bei de dames zijn gezien en waarnaar de cri- mineelo politie op het oogenblik zoekt. Een tuchthuisdrama. In het tuchthuis Straubing in Beieren, zoo meldt het „Berl. Tag.", bevindt zich een zekere Johann Oettinger, die gedu rende 55 onafgebroken in de gevangenis vertoeft! De man is thans een geheel zwakzin nige grijsaard, die sinds lang elk gevoel voor en besef van de wereld buiten de ge vangenismuren verloren heeft en ook niet meer verlangt in vrijheid te worden ge steld. Oettinger werd indertijd wegens dief stal tot veertien jaar tuchtuisstraf ver oordeeld. Twaalf jaar had hij uitgezeten, toen hij uit raadselachtige motieven een medegevangene wurgde, waarna hij zich uit een raam van de tweede verdieping wierp, waardoor hij een hersenschudding kreeg. Ofschoon Oettinger beide daden waarschijnlijk in een aanval van waanzin had begaan, werd hij niet in een krank zinnigengesticht geplaatst, maar ter dood veroordeeld, welk vonnis werd veranderd 'in levenslang. Oettinger werd vergeten en niemand dacht eraan den gevangene na twintig of dertig jaren in vrijheid te stel len of naar een inrichting te brengen. Zelfs toen de teekenen van de verstoring van zijn geestvermogens na een gevangen- schap van 45 jaar zoo duidelijk werden, dat men hem niet meer in de omgeving van andere gevangenen kon laten, werd hij niet naar ecu gewoon krankzinnigen gesticht gebracht, maar geplaatst in de krankzinnigcn-afdeeling van het tuchthuis Daar zit Oettinger nu, gekrenkt in zijn geestvermogens, maar lichamelijk nog ecu krachtige grijsaard van bijna negentig jaar. De moord op den juwelier TruphÊme. Te Parijs wordt momenteel het proces gevoerd tegen den diamanthandelaar Mestorino, die vier maanden geleden den juwelier Truphème heeft vermoord en het lijk naar de Parijsche banlicue heeft we ten te brengen om het daar te verbran den. Van de misdaad zou misschien nooit iets uitgekomen zijn, wanneer een plas do lcleeren van het slachtoffer niet gedrenkt had en daardoor een chequeboekje onver- brand bleef. Achtereenvolgens wist de president van dc rechtbank aan den misdadiger de be kentenis te ontlokken, dat in deze week alle getuigen vor den reehter-commissaris gelogen hadden, dat de bedienden bij den moord tegenwoordig waren geweest, doch „gestopt" waren en hadden gezwegen, dat zelfs de garagehouder en diens knecht waar de auto met het lijk de snachts be waard was geworden, gezwegen hadden en beloond waren geworden, dat die knecht zelfs juweelen had gestolen, enz. enz. Het talrijke publiek ging van sensatie in sensatie en het bleek al spoedig dat men met den meest schandelijken en - cy nisch volbrachten roofmoord had to doen. Mestorino, die een Italiaan is, heeft klaarblijkelijk den moord vooraf beraamd en van de bedienden, die de deken en het touw hebben gekocht om het lijk te bin den, hebben thans verklaard, dat het in den val gelokte slachtoffer geroepen heeft: „Neem alles, vermoord mij niet, dafc is het geld toch niet waard!" en dat hij tot de schaar gasten van den moorde naar heeft geroepen: „Ik heb ook een zuster als hij, laat hij toch medelijden met haar hebbeii!" Zijn verdediger heeft wel de meest wanhopigen taak, die een advocaat kan hobben, en er is dan ook niemand, die niet overtuigd is, dat Mestorino onder de val bijl zal sterven. Japansche Köpenickiacre. De „rechter" neemt „verdachte" bankbiljetten mee. Een zeldzaam handige schurkenstreek, slechts te vergelijken met die van Köpe- nick, heeft het stadje Canda, bij Kobe, in Japan, onlangs in opschudding gebracht. Op zekeren middag verschenen twee keu rig gekleede heeren, vergezeld van een po litic-agent, bij den directeur van het filiaal der Sasaynmabank. De een stelde zich voor als Momrimoera Masaji, rechter van het gerechtshof te Kobe, de ander als klerk. In keurige bewoordingen wezen zij den directeur, die zeer onder den indruk was van dit hoog bezoek, op de verschillende communistische complotten, die Japan den laatsten tijd te verduren had. O.a. was een zeer belangrijke bankbiljettenvervalsching aan het licht gekomen en de „rechter" haalde uit zijn actentasch een aantal 10- ycn-biljetten te voorschijn, die door die „slechte communisten" zoo keurig waren nagemaakt, dat de vervalsching nauwelijks te herkennen was. De „rechter" moest daarom even als formaliteit den biljetten- voorraad van het filiaal to Sanda onder zoeken. De directeur was hiertoe natuur lijk gaarne bereid. Eén voor één werden de biljetten onderzocht en de „rechter" vond ze waarlijk „uiterst verdacht". Hij zag zich verplicht, de biljetten, een drieduizend stuks, mee (e nemen, ten einde ze door de Bank van Japan te doen verifieeren. Na veel omhaal, waarbij de klerk alle details noteerde en de z.g. politie-agent als getui ge optrad, gaf de „rechter" den directeur een kwitantie, met de verzekering, dat de biljetten ten spoedigste geretourneerd zouden worden. Een auto reed voor. Met veel plichtple ging werd afscheid genomen. Rechter, klerk en ngent snorden wegmet de bankbiljetten, 's Avonds kreeg het direc- tcurtje argwaan, belde den rechtbank te Kobe op: „Niets bekend van biljettenver- valsching; rechter Morimoera Masaji was den heclen dag te Kobe". Het directeuvtje zonk op den bodemen van de handige daders is geen spoor te ontdekken. HET OUD-KATHOLICISME IN NEDERLAND EN DAARBUITEN Bij het „Noord-Hollandsche Dagblad1' te Alkmaar is, naar aanleiding van het Internationaal Oud-Katholiekencongres, dat in Augustus a.s. te Utrecht wordt ge- houden, van de hand van den ZeerEerw. Heer Paul Goulmy een brochuurtje uit gegeven over doel en omvang van dit con gres en zijn beteekenis. We ontleenen 'er het volgende aan: Sedert 1889 heeft de Clezerij dan ook eene ware gedaanteverandering onder gaan en vreemd zouden opzien hare va deren, die in 1723 haren eersten aartsbis schop gekozen en in 1763 haar eerste Con cilie te Utrecht hielden, indien zij hunne nazaten thans zouden kunnen ontmoeten. Zij zouden niet kunnen gelooven, dat de huidige oud-katholieke Kerk van Utrecht eenmaal hunne Clezerij geweest was. Van al het door hen voorgestane zouden zij vrijwel niets meer terugvinden; zij zouden hun eigen kerken en gebouwen verlegen voorbij gaan, steeds zoekende naar hunne met clc katholieke Kerk zóózeer overeen komende Clezerij. Men oordeele zelf. De viering der heiligendagen is niet verplichtend (15 Mei 1889). Het huwelijk, het echtverbond van man en vrouw, behoort tot de verbintenissen van het burgerlijk leven, en diensvolgens tot het rechtsgebied van den burgerlijken staat; het Sacrament des huwelijks, dat genademiddel is geheel van geeste lijken aard, behoort daarom uitsluitend tot het gebied der kerk (10 April 18S9). De Paaschcommunie wordt afgeschaft (14 en 15 Mei 1SS9). Het Hollandsch vervangt:~Tir-cten ent dienst het Latijn (1909). De H. Geest komt alleen van den Vit- l der voort (1909). Met het pausdom wordt totaal gebro ken op 6 Januari 1909 ('s Pausen naam verdwijnt uit den Canon der H. Mis), na dat reeds te voren verklaard was, dat hij „alleen de eerste onder zijn gelijken" was (1S89), en reeds te voren gebroken was met de gewoonte, een bisschopskeuze den H. Stoel mede te deelen (na 1892). Een Synode van geestelijken en leë- ken wordt in 1919 als een adviseerend lichaam, ook in leerstellige aangelegenhe den, den bisschoppen ter zijde gesteld. Het celibaat wordt op 4 November 1922 opgeheven. De tegenwoordigheid van den bisschop van Haarlem bij de verassching van den oud-katholieken componist Antoon B. E Verhey toont naar onze bescheiden mee ning zeer duidelijk, dat de Clezery zich met lijkverbranding verzoend heeft (1924). Het Metropolitaan Kapittel van het aartsbisdom van Utrecht kende in 1905 aan alle dienstdoende priesters van het aartsdiocees het kiesrecht bij de vervul ling van den aartsbisschoppelijken zetel toe en ging er in 1927 toe oever, om dat kiesrecht ook te verleenen aan de twe leeken, leden van den Synodalen Raad voor het Aartsbisdom. Reeds sedert jaren doceert een leek aan het seminarie te Amersfoort Kerke lijk Recht en Wijsbegeerte. En dan de levenswijze der vaderen en die der nazaten, die met elke uitwendige geestelijke dracht afgerekend hebben, ge lijk hunne portretten zoo overduidelijk aantoonen, die de godsdienstoefenin gen in de oud-katholieke kerken tot een minimum beperkt hebben, zoodat b.v medegedeeld werd, dat in de kerk aan <h Ruysdaelstraat te Amsterdam alleen op Paschen, Pinksteren en Kerstmis een na middag-godsdienstoefening gehouden wordt. Van scheurmakers in 1729 werden d« oud-katholieken in 1854 door de verwer ping van het geloofspunt der Onbevlekt* Ontvangenis der Zalige Maagd Maria ket ters. In 1870 vergrootte de niet^aanne ming van het geloofspunt der onfeilbaar beid van den Paus hunne ketterij. Sedert 1869 echter wordt de bestaande klove tus schen Rome en Utrecht dor allerlei soort van afwijkingen op 't gebied van geloofs leer, eeredienst, recht en tucht steeds wij der en gaat de katholiek er ernstig aao twijfelen of die klove tusschen het off'1 cieele Rome en het officieele Utrecht nof wel ooit zal te overbruggen zijn. Het i' wel diep treurig, zulks te moeten uitspre ken, omdat de Oud-Katholieke Kerk van Nederland door hare afkomst, haar eerste en éénige Concilie, haar eeredienst, haar echt bisschops- en priesterambt zóó dicht bij de Moederkerk gestaan heeft en ten dcele nog staat. Wat menschel ijk moeilijk, ja, onmoge lijk schijnt, kan God en daarom is er alle reden, om in de bede: „Heer, ontferm I over ons en over onze afgedwaalde broe ders" allereerst te bedoelen de leden der Oud-Katholieke Kerk van Nederland. M

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6