BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. DONDERDAG 7 JUNI 1928 No. 5892 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl| vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.SO per kwartaal. Bij ome Agenten 20 cant per week 12.60 per kwartaal. Franco par post f2.95 per kwartaaL Bet Geïlluatreerd Zondagsblad la voor de Abonné'a eer- ltrijgbaar tegen betaling van 50 cl. per kwartaaL bij voor uitbetaling. A fro n der lijk* nummers 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 et Oit blad verschijnt eiken dag oitgezonderd Zon- en Feestdagen. D Bureaux: RAPENBURG No. 10 LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 c POSTBUS No. II rf DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewone edvertentlën 3P cent per f e g dfc Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het a dubbele van het tarief berekend. 9 Klëfno advortentlên, van ten hoogste 80 woorden, waarïa betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, huur ea ve> huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. •V Sport-excessen. Wij zijn geen tegenstanders van de sport-beoefening volstrekt niet! Sport-beoefening kan goed zijn voor het lichaam, goed ook direct voor den geest; sport-beoefening kan lichamelijke en gees telijke voordeelen schenken. Wat de geestelijke voordeelen betreft wij citeeren hier uit een rede op den jongsten Katholiekendag gehouden door den heer A. A. van Nijnatten: De goede sport n.l. kweekt kame raadschap, ridderlijkheid en, wat vooral van groote beteekenis is, het gevoel voor orde en tucht. Klaagt iedereen niet over de tuchte loosheid onzer hedendaagsche jeugd? Welnu, in de gymnastiekzaal, op het sportveld .moeten onze deskundige lei ders, die onze jeugd een warm hart toe dragen, gereedstaan om onze jongens te leeren gehoorzamen, te leeren wennen aan de tucht, proefondervindelijk aan te toonen, dat eendracht macht betee- kent, dat het dikwijls noodig is om iets te bereiken, dat de eigen wil wordt on derdrukt en wordt opgeofferd voor een algemeen doel, dat het zeer goed moge lijk is, door oefening meester over zich zelf te worden en dat zelf-overwinning de hoogste menschelijke glorie is. Maar dan vestigen we ook de aandacht op het volgende citaat: Het is onze dure en voornaamste plicht onze Koomsche jeugd te bescher men tegen de gevaren der neutrale sport. Onze Koomsche jongens van de sport enz. afzijdig houden gaat nu een maal niet daarvoor is de drang er heen tè sterk en bovendien zou het ook niet wenschelijk zijn. Er blijft ons dus niets anders over dan onze sport te plaatsen onder bescherming van het Kruis, het machtig wapen, ons geschon ken door Onzen Christus-Koning, waar mede wij eiken geestelijken vijand kun nen verslaan. De sport-beoefening behoort dus te geschieden onder goede leiding. E n bij de jeugd worde voorkomen of onderdrukt een streven naar of een sym pathie voor sport-excessen. (Als wij spreken over de jeugd, willen wij niet beweren, dat anderen, vaak overigens bezadigde, menschen zich nooit aan een dergelijke sympathie schuldig maken!) In „Ons Eigen blad" geeft de schrijver J. J. Doodkorte een ernstige waarschu wing in verband hiermede. Hij herinnert aan de taak, welke de onderwijzer ten deze als opvoeder heeft te vervullen. En vervolge dan: Hij kan in 't besef van de groote waarde der „motieven-cultuur" zich de vraag stellen: welke beteekenis heeft de Olympiade-apotheose met al wat er zoo omheen zit voor de uitbreiding van Jezus' heerschappij in hoofd en hart van mijn kinderen, voor den triumf var Jezus' Koningschap in hun zielen? En als die beteekenis dan deze blijkt, dat een wereld, die Jezus niet kent, of niet erkent, met al de overweldigende macht der moderne reclame, met al de verlokkingen van uiterlijk schoon en streelend zingenot, geest en hart, fan tasie en zinnen, geestdrift en sympa thie der jeugd zóózeer in beslag neemt voor de cultuur van 't lichaam en de sensatie van de sportkamp, dat de „din gen die Hierboven zijn" teruggedrongen worden in 'n steeds enger hoekje van 't gedachte- en strevingsleven der jeugd., dan kan de onderwijzer-opvoeder zich afvragen; hebben werkelijk de Olym pische Spelen door hun waarde en kdL rakter 't recht op zóóveel aandacht, zóóveel sympathie, zóóveel meeleven van de jeugd, dat hetgeen we altijd als bet e e n e Noodzakelijke leerden ken nen en waardeeren practise h zelfs niet meer 't meest Noodzakelijke blijkt? Natuurlijk geldt wat hier gezegd wordt nog meer voor de ouders. In vele zaken is onze waardeering, onze baarde-bepaling schots en scheef getrok ken. Maar heel erg is dat in de sport-waar- deering. Men schijnt er feitelijk velen aan te moeten herinneren, dat een mensch 2lch nóg verdienstelijker kan maken, dan door het maken van een punt in een wed strijd; dat er voor ons, menschen, be langrijker gebeurtenissen zijn in de we reld, dan voetbal-wedstrijden! Onze cultuur is toch niet zóó arm! En de beschaving van een katholiek móet veel rijker zijn! VOLKENBOND. DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. Het Poolsch-Litausch geschil. Geen resultaat. De Volkenbondsraad heeft gisteren tal van uren beraadslaagd over de Poclsch- Litausche aangelegenheid, doch kon niet ve%l anders doen dan vaststellen dat de besprekingen tusschen Polen en Litauen om tot een herstel van eenigszins normale betrekkingen te komen thans zes maan den na het hoopvolle raadsbesluit van De cember nog slechts heel weinig vooruit gang hebben opgeleverd. Minister Beelierls constateerde dit spij tig in zijn rapport over den stand der on derhandelingen en Chamberlain en Paul .Boncour hebben in nog heel wat scher per bewoordingen Woldemaras de les ge lezen, dat deze toestand niet lang meer zoo kon voortduren. Voor Woldemaras was het geen aange name dag. Van niemand kreeg hij steun, ook niet van de Duitsckers en de raads leden gaven hedennamiddag bij de stem mingen blijk, dat zij eigenlijk allen Wolde maras als den hoofdschuldige beschouwen, dat onze minister geen gunstiger rapport kon uitbrengen. Dat Woldemaras daardoor ontstemd was, is begrijpelijk en ook tegenover onzen minister was hij minder welwillend dan in December. Woldemaras scheen het vooral niet goed te kunnen verkroppen, dat mi nister Beelaerts aan. bet slot van zijn rap port in vrij onverholen woorden zijn mis noegen geuit had over de nieuwste uit tarting van Woldemaras aan Polen n.l. het vermelden in de grondwet van Li tauen. dat Wilna de hoofdstad van Li tauen is. Toen minister Beelaerts in het verloop zijner tweede rede speciaal een beroep op Woldemaras deed om te zorgen, dat in September belangrijke vooruitgang zal zijn te melden, antwoordde Woldemaras on middellijk scherp, dat onze minster toch zeker wel bedoeld had die aansporing ook tot Zaleski te richten en niet alleen tot Litauen. Intusschen schijnt, hoe jammer het ook is, dat de rechtstreeksche besprekingen tusschen Polen en Litauen nog geen be tere resultaten hebben bereikt, het groote succes van de December-zitting van den volkenbondsraad toch nog steeds onver zwakt te blijven bestaan. Het oorlogsge vaar is en blijft afgewend. In deze overtui ging kon ook de Volkenbondsraad gister middag er mede genoegen nemen, deze aangelegenheid eenvoudig weder op de agenda der Septemberzitting te plaatsen, minister Beelaerts uitnoodigend, dan op nieuw een rapport aan den raad uit te brengen over den stand der onderhandelin gen. Jhr. Bedaerts v. B!ck!aiid Laat ons hopen, dat hét rapport van onzen minister, die voorloopig in dezen slechts een geheel lijdelijke rol te vervul len heeft, totdat beide partijen een beroep op zijn medewerking zullen gedaan heb ben, alsdan hoopvoller zal kunnen zijn. De St. Gotthard-affaire. De von-:enbondsraad heeft gistermiddag een geheime bijeenkomst gehouden van ruim drie uren, ter besprekingn van het rapport der raadscommisise van drie (mi nister Beelaerts van Blokland, minister Procope en Villegas), over 't mitrailleurs incident bij St. Gotthard. De besprekingen leidden nog niet tot een eenstemmig aangenomen resultaat en zullen vandaag opnieuw in geheime zit ting bijeenkomst worden voortgezet. Intusschen uitten verschillende raadsle den het vertrouwen, dat het mogelijk zal zijn deze aangelegenheid hedenmiddag in openbare raadsvergadering tot een goed einde te brengen. De Volkenbondsraad zal trachten in een resolutie eenige stellige conekisies neer te schrijven over de uitkomsten, waar toe het onderzoek der raadscommissie ge leid heeft. Bovendien zal het noodig zijn in het rapport van de commissie over de conservatoire bevoegdheden van den pre sident van den volken bondsraad in het tijdvak tusschen twee'raadszittingen eeni ge verscherpingen aan te brengen, die een uitbreiding van de bevoegdheden zullen ten gevolge hebben. Op dezen grondslag hoopt men tot overeenstemming te komen. De radiouitzending van den Volkenbond. De rede van minister Beelaerts. De vierde proefzending van den Volken bond uit Kootwijk naar Oost- en West-In- dië is gisteren eenigszins een teleurstel ling geworden, doordat de leden van den Volkenbondsraad, die persoonlijk had den willen spreken, daarin verhinderd werden door de noodzakelijkheid van een geheime raadsbijeenkomst over het mi trailleurs-incident. In plaats van minister Beelaerts las een Nederlandsehe ambtenaar diens rede voor. Daarin zeide de minister o.a. „Ik acht het een verheugend verschijn sel dat Nederlandsehe techniek en ener gie in dienst zijn gesteld van den Volken bond, tot welks ontwikkeling Nederland naar vermogen bijdraagt. Tevens wensch ik de hoop uit te spreken, dat deze uit zendingen er toe zullen bijdragen in Oost en West de belangstelling voor het werk van Genève te vermeerderen. Een belang stelling, die de arbeid van den Volken bond ook in overzeesche de el en van Ne derland ten volle ^rdient. Immers niet alleen dat men ook aldaar bij het be houd van den' vrede door den Volken bond ten nauwste is betrokken, maar ook bij de meer technische werkzaamheden van den Volkenbond hebben Nederland sehe overzeesche gebieden steeds stijgend belang, in dit verband moge ik slechts wijzen op de economische conferentie, op de arbeidskwesties, op de bestrijding van het opiummisbruik en het gezondheidswe zen, waarvoor te Singapcjre een speciaal bureau opgericht werd, en waaraan ook Indië op krachtige wijze medewerking ver leende." Portugal wenscht geen V.B.-leening meer. Naar uit Lissabon gemeld wordt, deelt de Portugeesche regeering officieel mede, dat zij het secretariaat-generaal van den Volkenbond er van in kennis gesteld heeft, dat Portugal geen belang meer heeft bij het uitgeven van een leening onder auspi ciën van den Volkenbond, daar de door den Volkenbond voorgestelde controle- voorwaarden voor Portugal te ver gaan. RUSLAND. Russische toestanden. De correspondent van de Moskousche „Prawda" te Charkof, meldt aan zijn blad, dat er den laatsten tijd steeds meer pro testen komen van de zijde der verschillen de industrieele ondernemingen in de Oekraïne tegen de nooit ophoudende in specties van allerlei controle-commissie^'. Deze bezoeken zijn zoo talrijk, dat zij den normalen arbeid belemmeren, daar elke commissie bovendien weer andere aanwij zingen geeft. Een locomotief-fabriek te Charkof is bijvl het laatste halfjaar bezocht door ver tegenwoordigers van negen verschillende organisaties, die in totaal 23 maal een in spectietocht door de gebouwen hebben ge maakt. Nog fraaier was het geval op "de mijnonderneming Boedjonny, waar een in specteur zich aanmeldde die van het be drijf niet de minste notie kon hebben, daar hij aan 5t staatsbureau voor de archieven verbonden was en dus vermoedelijk wel beter als archivaris zou kunnen optreden. Voorts wordt nog verhaald, dat de Dzerzjinsky-fabriek in korten tijd „ver eerd" is met het bezoek van 288 inspectie commissies, die alle verschillende bureaux en organisaties vertegenwoordigen. En die het natuurlijk onderling allesbehalve eens waren omtrent de arbeidsmethoden, vei ligheidsmaatregelen enz. CHINA. DE CHINEESCHE WARWINKEL. Tsjang nog in leven? Naar uit Moekden wordt gemeld, is de zoon van Tsjang Tso Lin alclaar aangeko men. Hij begaf zich naar het ziekbed zijns vaders. Volgens een bericht van den Moekden- correspondent van de „Asahi" zou Tsjang Tsolin reeds overleden zijn. Hij meldt ver der, dat niemand, die in het paleis van Tsjang is geweest, het weer mag verlaten en dat groote hoeveelheden reukwater naar binnen worden gebracht. De Noordel ij ken nemen al het rollend materieel mede. De Noordelijke troepen, die naar Mand- sjoerij-e terugtrekken, nemen niet slechts al het rollend materieel mede van de spoor wegen van Peking naar Moekden, doch ook een groote hoeveelheid materieel van do andere spoorwegen in Noord-China, waar door het verkeer wordt ontwricht. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. Vrede tusschen Kerk en Staat? Te mooi om waar tezijn. De „World" meldt, dat de vrede tus schen Kerk en Staat in Mexico definitief geregeld is. Men verwacht, dat het Vaticaan de re geling binnen enkele dagen bevestigt. Volgens het tusschen de Kerk en Mexico bereikte accoord, waarvan de „World" melding maakt, zullen de Mexi canen hun gewone godsdienstige praktijken kunnen hervatten. De kerken zullen wNeer geopend worden en de priesters zullen hun bediening weer uitoefenen, en de Sacra menten zullen openlijk worden toegediend. TWEEDE KAMER. Wijziging Pensioenwet Nog een dag is gepraat over het wets ontwerp tot wijziging der Pensioenwet 1922. Maar zonder resultaat. Zonder hoofdelijke stemming is de wel aangenomen, maar gelukwenschen werden den bewindsman niet aangeboden. Nie mand in de Kamer voelde daaraan be hoefte, nadat men twee dagen tevergeefs gestreden had tegen onverzettelijkheid van Minister De Geer om ook maar een enkele verbetering in de wet aan te bren gen buiten hetgeen hij had voorgesteld. Thans is na een wijziging van de begroo ting van Nederlandsch-Indië voor 1928 de Dienstplicht aan de orde. JAARVERGADERING ST. WILLIBRORDUS. Ned. Bond van Katholieke Radio- Vereenigingeh. Do Zaterdag gehouden vergadering van bovengenoemden Bond, werd geleid door den Voorzitter, den heer G. W. Kamp- schoër en getuigde van een opgewekt bondsleven, waarbij het unaniem streven voorzat den bond sterk te maken in het belang van den K. R. O. Door den voorzitter werd mededeeling gedaan, dat het bestuur van den K. R. O. goed gevonden had nog twee leden van het bondsbestuur in hun midden op te nemen, zoodat thans met den lieer Kampschoër drie leden van den bond zitting hebben in het bestuur van den K. R. O. De contributie voor den bond werd vast gesteld op 5 cent per lid. Op de vergade ring was het voornaamste punt de rege ling van de propaganda-actie en de ad ministratie. Een conceptregeling werd door het bondsbestuur ingediend, en ge vraagd om advies aan de leden van den bond ter definitieve vaststelling van een algemeen en uniform werkprogramma. Wat de propaganda-actie betreft liepen de inzichten nogal tamelijk uiteen, omdat de volksaard en de levensomstandighe den voor verschillende provincies verschil lend zijn. Dit zal dan ook voor de ver schillende defelen van ons land, verschil lend moeten worden vastgesteld. Bijzondere hulde werd gebracht aan de federatie der Limburgsche Radio-vereeni- gingen, die schitterend werk verrichtten. Besloten werd ter gelegenheid van den jaarlijk^chen plechtigen Omgang in Den Bosch op 15 Juli a.s. onder de auspicieën van den bond een groot K.R.O. congres te houden. Besloten werd ook om toe te treden tot het Rotale-reisbureau. Met ver ontwaardiging werd kennis genomen van de verschillende pogingen die in het werk werden gesteld om den K.R.O. in zend tijd enz. te bcnadeelen, en met het oog op maatregelen, die misschien zouden geno men worden, waardoor de K. R. O. in zijn werkzaamheid zou worden belet, word een motie samengesteld als volgt, welke ook ter kennismaking aan den Minister van Waterstaat werd toegezonden. Zij luidt als volgt: „De Nederlandsehe Bond van Katho lieke Radio-Vereenigingen, te 's Herto genbosch vergaderd op 2 Juni j.l., verte genwoordigd 52 onderafdeelingen, min stens drie vierde uitmakend van alle Ka tholieke luisteraars, en overtuigd te spre ken ook namens de overige Katholieke luisteraars niet in den Bond georgani seerd, doch eveneens aajigesloten bij den K. R. O., vasthoudend aan het ideaal van den vrijen en autonomen radio-omroep Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Het Poolsch-Litausche conflict en do St.-Gotthard-affaire in den Volkenbonds raad. Een radio-uitzending via Kootwijk. Volgens een ttericht van een Ameri- kaansch blad zou de vrede tusschen Kerk cn Staat in Mexico hersteld zijn. De berichten omtrent opgevangen draacllooze seinen van de „Italia" houden aan. Volgens een telegram zou Nobile op Petermann-land bij Frans Jozefland ge daald zijn. (Luchtv., 2e blad en Tele grammen). BINNENLAND Jaarvergadering van den Bond van Ka tholieke Radio-Vereenigingen (lste blad). De Olympische spelen Argentinië— Egypte 6O (2de blad). voor geheel het Nederlandsehe Volk: 1. Stelt vast: dat evenals bij de school, verscliil van levensbeschouwing voert tot onderscheiden organisatie dor luisteraars en onderscheiden samenstelling der pro gramma's. 2. Eischt, dat de Overheid de organi satie der luisteraars, zooals deze langs or- ganisatorischen weg uit het maatschap pelijk leven opkwam, erkenne, en dat hare bemoeiing zich tot het strikt noodzake lijke beperke. 3. Eischt, dat aan de Katholieke orga nisatie, vertegenwoordigd in den K.R.O., naar evenredigheid één derde gedeelte van den beschikbaren zendtijd, zoowel in Ne- dorland als naar Indië worde afgestaan en dat alle ambtelijke willekeur worde vermeden. 4. Erkent, dat zoo mogelijk gestreefd moet worden naar federatieve samen werking, echter onder gezamenlijke en evenredige leiding en verwerut iederer» dwang, welke van welke zijde ook zou kunnen worden uitgeoefend om te komen tot een kunstmatige eenheid, welke het eigen karakter van den Katholieken om roep in gevaar zou brengen. Het Bestuur van den Noderland- schen Bond van Katholieke Radio Vereenigingen. Als laatste punt van de agenda, werd het voorstel van den Voorzitter behan deld om de rondvraag af te schaffen, en daarvoor in de plaats te stellen, een schriftelijke indiening van vragen en ver langens. Na eenige discussie werd dit met meer derheid van stemmen aangenomen, en kwam men overeen voor 'n jaar den proef hiervan te nemen. Te half acht sloot de Voorzitter do ver gadering, welke op de aangenaamste wijze verliep en een duidelijk bewijs was, dat bij allen zonder onderscheid de vaste wil voorzat om door eendrachtig samenwer ken den K. R. O. te maken tot een instel ling, die aan alle billijke eischen van ons Katholiek volk voldoe^. R. K. WERKLIEDENVERBOND. De Verbondsvergadering. Gisteren werd de Verbondsvergadering van het li. K. Werkliedenverbond in „Park zicht" te Amsterdam voortgezet. Bij de heropening deelde de voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, mede, dat als plaatsvervangende leden in den Hoogen Raad van Arbeid gekozen waren de heeren J. Andriessen, H. Brouwer, J. Th. Nijkamp en A. A. van Hamersveld. Nadat bij de behandeling van het jaar verslag enkele aanwezigen opmerkingen hadden gemaakt, die naar tevredenheid door den voorzitter werden beantwoord, werd dit verslag met algemecno stemmen goedgekeurd. Daarna werd ook het finan cieel verslag goedgekeurd. Goedgekeurd werden de jaarverslagen van Herwonnen Levenskracht" en van heb Sanatorium „Berg en Bosch". De voorzitter, de heer A. C. de Bruijn, werd bij acclamatie herbenoemd. In behandeling kwam daarop een voor stel van het bestuur van Herwonnen Le venskracht tot wijziging van artikel 24 van het huishoudelijk reglement dier instelling. Het praeadvies van het hoofdbestuur op dit voorstel betoogde, dat het voorstel een formcele organisatie met kring-vergaderin gen en een centralen raad beoogt en de eerste stap beteekent op den weg naar een totalen ombouw van Herwonnen Le venskracht; waaromtrent bij de statuten wijziging nog besloten werd, dat de instel ling gedragen moest blijven door de bon den. Het voorstel en het praeadvies werden van verschillende zijden toegelicht. Het gevolg van een en nader was dat het bestuur van Herwonnen Levenskracht zijn voorstel introk. Het bestuur van Herwonnen Levens kracht werd daarna samengesteld uit de volgende heeren: P. J. S. Serrarens, L. H. van Rooijen, J. Th. van der Laan, J. Th. Nijkamp en J. A. Zwart.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1