Gem. Berichten. BINNENLAND 18> KERKNIEUWS. TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" DINSDAG 5 JUNI 1928 ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Vrouw doodgereden. Zaterdagavond is op weg naar de Axel- sche Sassing door een handelsreiziger uit Terneuzen met een motorrijwiel aangere den de 59-jarige vrouw DielemanJansen. Met een hersenschudding werd zij binnen gedragen bij haar juist tor plaatse wonen de dochter. Daar is zij Zondagavond over leden. Het ongeval is te wijten aan het verkeerd uitwijken dor vrouw. Dooreen auto overreden. Gisteren is een driejarig dochtertje van den heer v. d. K. in de onmiddellijke na bijheid van de ouderlijke woning aan den Veiserduinweg te IJmuiden (Oost) door een luxe auto overreden. Ernstig ver wond werd de kleine opgenomen en naar het St. Antonius Ziekenhuis aldaar over gebracht. Auto door het venster gereden. Te Zevenbergen is een vrachtauto van den dienst van den Wegenbouw, tengevol ge van een defect, waardoor de chauffeur hot stuur niet meer meester was, door net raam van het café van den heer v. d. Noort, gereden Zoowel het gebouw als het voertuig bekwamen veel schade. Persoon lijke ongelukken kwamen niet voor. Bekneld tusschen twee tramwagens. Naar het Tesselschadeziekenhuis te Am sterdam is overgebracht een 25-jarige man, die in de Kinkerstraat aldaar tusschen twee stilstaande tramwagens wilde door- loopen. Toen hij zich tusschen de beide tramwagens bevond, botste een derde tramwagen tegen den tweeden aan, waar door deze laatste doorschoot, en de man tusschen beide tramwagens bekneld ge raakte. Zijn linkeronderbeen werd verbrij zeld en zijn rechte, hand verwond. Een vrouw, die in den tweeden tramwagen zat, viel door den schok en kreeg een hersen schudding. Zij is naar het Wilhelminagast- huis overgebracht. De tram had eenige schade en het tramverkeer ondervond 20 minuten vertraging. Motorongeluk. Zaterdagavond reed de heer A. Hartge- ma uit Amsterdam met zijn motorrijwiel van Ede in de lichting Arnhem. Door het springen van zijn voorband kwam hij te vallen, waarbij hij een beer.blessuur op liep. Achter hem reed, eveneens op een motorfiets, de heer Sneebos uit den Haag, met een dame op de duo. De heer S. rem de zoo sterk, dat zijn motorfiets over den kop sloeg. De dame k.eeg ernstige won den aan het hoofd en de beenen. Per zie kenauto werd zij, na door dr. Dekker ver bonden te zijn, naar Arnhem vervoerd. Verdronken. Het lijkje van het vermiste 9-jarig knaapje 13., wonende aan de Nieuwe Weg te Breda, is opgehaald in de haven van uen BelcrOm polder. Zaterdagavond vermiste de familie G. te Dordrecht haar 7-jarig zoontje Frits Na uen gansrhen avond gezocht te heb ben ve;telde een vriendje, dat Frits was gain spe en m de Kraansteiger. De politie ging dreggen en slaagde er Zondagmorgen in het lijkje uit de Voor straathaven op te halen. Te Aveuhorn is gisteren het 2-jarig kind van den heer R., te water geraakt en verdronken. Op het terrein van Krumal aan de Waalhaven te Rotterdam waren gister ochtend eenige schilders bezig een loop kraan te verven. Drie van hen stonden op den steiger, toen een der steigerpalen brak Een der arbeiders, die aan zijn gor del bleef hangen, wist zich op de kraan te werken. De beide anderen vielen te watei Van hen wist er een zich te red den, de ander de 21-jarige M. R. is ver dronken. Schippers hebben zijn lijk opge haald. Tusschen de machine. De arbeider Pool, van de stroocarton- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's van Woensdag 6 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het trio Verheij. 3.004.00 Maak het zelfDoor Mevr. Schaake-Verkozen. 6.007.15 Concert door het Trio Rent meester. 7.157.45 Piano-concert van Renée Keg- nard. 8.00 Concert door het Omroep-orkest o» L v. Nico Troep. Lotte Muskens-SIeurs, zang. Herman Leijdensdorf, viool. Piet MeeiBhoek. Huizen, 340,9 M. (N a 6 u u r 1870 M.) (N.C.R.V.-uitzendingen uitsluitend). 12.30—1.45 Middagconcert-. 5.00—6.00 Kinderuurtje. 7.30—8.00 Causerie. 8.00 Concert. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 12.20 Concert voor alt en tenor. 12.50 Dansmuziek. I.20—2.20 Orkestconcert. 3.05 De Derby-rennen. Verslag geduren-» de den wedstrijd. 3.35 Schoollezing. 4.05 Lezing: Dieren in den tuin. 4.20 Licht klassiek concert. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Gezondheidscauserie. 7.35 Brahms' pianocomposities. 7.45 Causerie: The adventure of life. 8.05 Fred Adlington's kamermuziok-en- semble. 8.20 „The sweepstake", 1-acter van Ap- plin. 8.50 Fred Adlington's kamermuziek-en- semble. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Reizigersverhalen. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Joodsch muziekfeest". II.20—12 20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 M. 10.5011.00 Gramofoonmuziek. 12.50—2.10 Klassieke kwartetten. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Concert. Langenberg, 469 M. 11.35—12.15 Muziek u. d. tijd van Fred, den Groote. 1.252.50 Operettemuziek. 6.207.15 Orkeatconcert. 8.40 Grotesken. Declamatie en zang. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1250 M. 12.20—5 20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Sportcauserie. 9.05 Zwem-causerie. 9.20 Sonaten, viool en piano. 10.50—11.50 Walsmuziek. Orkest en de clamatie. Hamburg, 395 M. 4.35 Pianocomposities van Bach Jr. 6.20 Orkestconcert. 7.45 „Othello", opera in 4 acten ran Verdi. Daarna tot 11.20 Dansmuziek en cabaret. Brussel, 599 M. 5.206.20 Dansmuziek. 6.50 Kamermuziek. 8.3510.35 Orkestconcert. fabriek „Hollandia" te Coevorden, raakte gisterenmorgen met zijn been beklemd tusschen de kamraderen van een machine Hij is iit zorgwekkenden toestand naar het Sofia-ziekenhuis te Zwolle vervoerd. Vermoedelijk zal het been moeten worden afgezet. Het tramongeluk te Hummelo. Omtrent het ongeluk te Humelo verne men we nader, dat vader en kind aan de bekomen verwondingen zijn overleden. De vrouw is naar het ziekenhuis te Zutphen vervoerd. DE WEDSTRIJD DU ITSCHLAND—URUGUAY. „De Tijd" herinnert aan de mooie theo rieën betreffende het nut van de Olympi sche spelen. O.m. aan deze, dat de interna tionale broederschap en vrede er door be vorderd zou worden. En het blad zegt dan verder „De wedstrijd j.l. Zondag te Amsterdam tusschen Duitschland en Uruguay gespeeld leert ons wat van deze mooie theorie in de practijk overblijft. Wij zullen hier niet het getuigenis aanvoeren van een of anderen steilen zedeprediker, die van allo sportgodoe een innerlijken afkeer heeft, maar van iemand, die werkt voor ecu blad, dat zijn reputatie voor een niet ge ring deel aan het opschroeven van het enthousiasme bij de sportmaniakken heeft te danken, L. M. G. Arntzenius, die in het M: gcchtenablad van „De Courant, het Nieuws van den Dag" onder meer het volgende schrijft; „Het was in werkelijkheid: onsmakelijk. De geestdrift uit de rangen van de veertig duizend toeschouwers was één groote rel. Men floot en gierde, protesteerend en vijandig. Hostiliteit en haat heerschte op 't veld en op het grootste deel van de tri bunes. En voetbal was er bitter weinig. Ik weet niet wie de pchuld op zich te nemen heeft, want ik behoor tot hen die van het spel niets weten moeten. Ik weet niet of jle scheidsrechter door zijn geringe vaardig heid de spelers onbewust heeft opgehitst, of die van Duitschland ruwer waren dan hun tegenstanders. Maar wat ik wel weet, is, dat deze mas- kijkenden in dwazen hartstocht alle spe lenden heelt opgejaagd tot vijandschap, dat zij met fluiten en met gieren naar den scheidsrechter en naar de spelers een groot deel der unfaire handelingen op haar zedeloos geweten heeft, en dat het zeker niet alleen de voetballers geweest zijn, die van een Olympische gedachte geen vage voorstelling bleken te bezitten. Als voetbal of als sport in 't algemeen scheen mij deze vertooning onbelangrijk. Er werd gevochten. Men zag de lieden vallen in bun volle lengte als getroffen door een kogel, en men verwonderde zich over 't feit, dat nie mand ernstiger letsel kreeg, dat er slechts weinig bloed te vloeien kwam. Men zag er naar elkander grijpen om te slaan, men zag ze noodeloos elkander trappen. Men hoorde hoe ze werden opgehitst door het gefluit van de tribunes, en hoe hun haat werd aangewakkerd door wat „suppor ter'" meent te zijn. De scheidsrechter stuurde twee Duit- schers en één Urguees uit het veld. Dat vas waarschijnlijk alleszins verdiend. Maar t ware wèl zoo goed geweest, wanneer hij allen weggestuurd had en zichzelf er bij dan zou hij de geschiedenis van de Olym pische Spelen een beschamende bladzijde hebben bespaard. Men kwam na afloop in een stad, waar van de zedelijke geest het dansen op den Zondag als een immoraliteit veroordeelt. En tevergeefs zocht men naar 't woord dat dezen wedstrijd uit dien geest zou schat ten: dezen wedstrijd, die mij veel smake- loozer scheen dan een stierengevecht, en even wreed en: dommer Beide partijen geven elkaar natuurlijk de schuld. De toeschouwers en de pers kiezen par!r' Nationale hartstochten komen los Een der partijen, misschien be:den. keeren naar hun vaderland met een wrok in het hart. misschien met het odium vaD als ruwe barbaren te hebben gevochten, pardon te hebben „gespeeld".... Sport en vrede Is het duidelijk, dat deze wedstrijden de verbrcedering der volken volstrekt niet bevorderen en aan de vredesgedachte Blechts schade doen? Sport is sport, dat is: een meten van ruwe lichaamskrachten. Meer niet. Men late voortaan alle beroep op ideeële motie ven achterwege en plaatse de Olympische Spelen in het juiste licht: het is een sport- kermis, met de vele nadeelen aan alle ru we uitspattingen verbondencn een gees- FEUILLETON. HET HUISJE IN 'T RAVIJN Uit het Engelsch door Headon Hill. Ze ging haastig het huisje binnen en Budge wachtte in de keuken, terwijl Mar tha de trap opliep. Na een oogenblik was ze terug, zoo bleek als een doode en tril lende over haar heele lichaam. "Ze is niet naar bed geweest, bracht ze er met moeite uit. O John, wat kan er gebeurd zijn? Er kwam geen antwoord op haar ont stelde vraag. Budge was ook geschrokken. Want plotseling dacht hij aan het verhaal van Cooper, over dien kreet, welke deze gehoord had, kort na middernacht. Maar hij hield dat voor zich. Zwijgzaam van natuur, was hij er de man niet naar om door een nog onbewezen gerucht, Martha's angst te vergrooten. Bovendien bestond er voor hem een andere mogelijkheid, die, van het standpunt van een moeder gezien, mis schien even erg mocht zijn maar waar het verhaal van Cooper in elk geval geen be trekking op kon hebben. Kijk eens, het geeft niets om je zoo overstuur te maken, zei hij vriendelijk. We zullen er wel achter komen, maar we tooeten niet bang zijn, om de dingen on der do oogen te zien .Bessie is een goed telijk gevaarlijke, misschien dat moet nog blijkenfinancieel ietwat voordee- lige uitvinding der bevorderaars van vreemdelingenverkeer. De veredeling der menschen en de ver broedering der volken hebben van deze wedstrijden niets te verwachten en alles te vreezen." OOK: DUITSCHLAND—URUGUAY. Te Amsterdam, in de Harmonie (een niet toepasselijke naam) is Zondag 'n con gres gehouden van de Nederlandsche sec tie der Internationale Arbeiter-Iiolfe (I. A. H.). Daarbij waren ook enkelen van do oppó- sitioneele Wijnkoop-groep, die veel invloed heeft in de officieele Communistische Partij Holland (C. P. H.). Deze laatste wil de echter maar liefst de vergadering houden zonder Wijnkoopianen. Men besloot een huishoudelijke zitting te houden. Een gedeelte van do Wijnkoo pianen bleef daardoor buiten de deur en de rest zette in de huishoudelijke zitting de oppositie tegen de uitsluiting van de Wijnkoopsche delegatie voort. Toen men niet tot overeenstemming kon komen en aan de discussies geen touw meer vast te knoopen was, werd de vergadering voor korten tijd geschorst, taneinde de atmos feer wat af te koelen. En van het verdere verloop verhaalt „Het Volk": De deuren gingen open en aan de^pn- geveer vijftien mannen en vrouwen, die buiten wachtten, werd gezegd, dat de ver gadering weer toegankelijk wjp. Deze Wijnkoopianen gingen de zaal binnen en werden tegengehouden door een knok ploeg met roode banden om den arm, die, zonder dat iemand wist wie daar order voor gegeven had, als commissarissen van „orde" optrad. Uit de zaal werd evenwel geroepen, dat men binnen mocht en de menschen gingen inderdaad naar binnen. Toen onstond een helsch geschreeuw „er uit", „slaat ze eruit". Stcelpooten werden afgebroken, gummiknuppels getrokken, en naar men den vertegenwoordiger van „Het Volk" mededeelde, was dr. Koch een van de eersten, die met een forschen trap een tafeltje vernielde en de vier pooten uit deelde, teneinde de Wijnkoopdelegaties de zaal uit to slaan. Inmiddels was een groep tot dicht bij het podium genaderd en onder deze groep bevonden zich de heer en mevrouw Brom- niert, Woelders en Stan Ponsen. Zij werden van verschillende zijden aan gevallen en speciaal Brommert moest het ontgelden. Mevrouw Brommert dlrong tus schen de vechtenden in en smeekte de aanvallers haar man niet zoo te mishan delen. Daarop sprong de heer Lou de Vis ser, het Tweede Kamerlid, van het podium, sloeg een der Wijnkoop-mannen met een knuppel-wandelstok op het hoofd, zoodat de man bewusteloos neerv el, en mevr. Brommert, die hem ve:zocht haar man te bevrijden, kreeg met denzelfden stok een slag op het hoofd, zoodat''zij neerviel. Ter wijl de vróuw op den grond lag, daalde de stok voor den tweeden keer op haar neer. Verscheidenen officieelen communisten werd dit te bar en onder het uitroepen van „laffe vrouwenbeul" drong men de Visser opzij. De vechtpartij was inmiddels vrij alge meen gewor'en en op dat oogenb'ik gree de politie in, die de aanwezigen uit de zaal en uit het gebouw de Harmon e ver- e e. Arrestaties vonden niet plaats Eenige gewonden, waaronder Brommert en zijn vrouw, hel n zich in het Binnen gasthuis laten verbinden. Een aantal officieele C. P. H.-ers heb ben daarop het „congres" later voortgezet, onder politiebewaking DR. SCHAEPMAN-FONDS. Zouden dè kleine gemeenten de grootere moeten beschamen? Zouden zij, die laag neerzien op de verstandelijkheid van de „stadsmcnschen" in tegenstelling met de „platte'anders" een droevig bewijs krij gen voor hun beweren?.... Wij vreezen, als wij lezen van de mooie cijfers, in verscheiden dorpen gemaakt voor het dr. Schaepman-fonds, en verne men van teleurstellende resultaten in steden. Maar wij willen nog hopen, dat óók de steden zullen toonen, dat er onder haar kind, maar een mensch is maar een mensch en daar zijn twee jonge mannen hier in huis. Zou dat het niet kunnen wezen, denk je? Voordat Martha nog het verontwaardig de antwoord ,dat haar naar de lippen wel de, kon uiten, hoorden ze voetstappen de trap af komen en iemand een populair wijsje fluiten. De deur van een der bene denkamers werd gesloten en het fluiten klonk nog maar zwakjes. Daar is je antwoord op je afschuwe lijk vermoeden, zei Martha. Dat is me neer Mapleton. Je ziet dus dat die er niet met Bessie van door is. En meneer Hec tor is gisteren naar Londen vertrokken. Hij is gisterenmiddag al weg gegaan. Ik heb hem van kind af gekend en ik zou hem wel met twintig dochters vertrou wens als ik ze had. John Budge boog het hoofd onder het scherpe verwijt van de moeder. Het feit ook dat Mapleton juist naar beneden kwam, volkomen onbewust ervan dat er iets niet in orde was, bracht hem in de war. En in weerwil van de vechtpartij droeg John Hector geen kwaad hart toe en hij was het eens met Martha's opmerking omtrent hem. Het was inderdaad Maple ton aan wien hij gedacht had. Hij had een hekel aan den fossielzoeker van het oogerblik af dat deze zich in de buurt vertoond had en ofschoon zijn vermoe den dat Mapleton een spion was. wel eenigszins aan het wankelen was gebracht door het feit dat hij niet in den val was geloopen, die voor hem gezet was, had Budge zijn argwaan nooit van zich kunnen afzetten. katholieke bevolking voldoende gezond in zicht is, om te begrijpen, dat steun aan het dr. Schaepman-fonds plicht is, omdat een R. K. Partijbureau noodzakelijk moet wor den geacht. /erkoop met Cadeaux. Het Comité van Actie tot Bestrijding van den Verkoop met Cadeaux, ingesteld door de Nederlandsche Middenstandsbond, de Nederlandsche R. K. Middenstands band, de Vereeniging van den Christelij- ken Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, (Secretariaat: Amsterdam Singel 72), heeft volgende mededoeling gedaan: Nu naar bekend is een Staatscommis sie ingesteld tot onderzoek van het ca deaustolsel en van dè wegen, die tor be strijding van de nadeelen daarvan open staan, heeft ons Comité gemeend zijn werkzaamheden voorloopig te moeten schorsen. Dit besluit werd genomen op grond van de volgende overwegingen: 1. Blijkens de benoeming van drie le den van het Comité waaronder voorzit ter en secretaris tot lid van de Staats commissie en verder blijkens het verzoek der Staatscommissie om gebruik te mogen maken van het reeds dor het Comité bij eengebrachte materiaal, mag het werk der Staatscommisssie tot zekere hoogte als een voortzetting van den arbeid van het Comité worden beschouwd, zij het dan ook, dat uiteraard de Staatscommissie zich op een meer neutraal standpunt heeft te stellen. 2. De aanvankelijk bij het Comité be staande meening, dat er voor het Comité onafhankelijk van de Staatscommissie nog een zelfstandige taak te vervullen zou blijven met name ook door voortzetting der gevoerde propaganda blijkt niet te kunnen worden gehandhaafd. Het is in- tusschen n.l. wèl gebleken, dat op het oogenblik voor de propaganda geen be- sangtelling meer bestaat bij de organi saties, die dezer ter hand zouden moeten nemen, aangezien men thans vrij algemeen geneigd schijnt te zijn, eerst, af te- wach ten, tot welk resultaat de Staatscommis sie zal voeren. Zoo is dus het Comité wel vrijwel ge noodzaakt voorloopig zijn actie stop te zetten. Tot ontbinding heeft het echter nog niet mogen besjjuiten, aangezien het geer.szins onmogelijk is, dat de verdere gang van zaken tot hernieuwde activiteit van lret Comité aanleiding zou kunnen ge ven. In de naaste toekomst zijn dus naar alle waarschijnlijkheid geen verdere publi caties te verwachten. Het secretariaat blijft beschikbaar voor het verstrekken van informaties e. d. Het Reder, itoriilcr.-kloostcr bij Nijmegen. Het nieuwe klooster der ccrw. paters Redemptoristen op den berg Nebo bij Nij megen zal 15 Augustus a.s bet oir' en wor- 'en door paters cn studenten uit Vaa/'s c: «rmond. Naar het H. Land terug. Pa;er M ternes Mure O.F.M. uit Maas tricht, is, in gezelschap van Broeder Cyri!- lus Lr en uit Rotte: dam, naar de missie- custodie van het H. Land teruggekeerd. Zuster Rosina. t In het St. Elisabethsgesticht te Ouden bosch overleed op 69-jarigen leeftijd de cerw. zuster Rosina, die veertig jaren on afgebroken in het gasthuis werkzaam wis Zuster Paschalis. t In dea ouderdom van 78 jaar is in het Clarissenklooster te Ammerzoden overle den de eerw. Zuster Paschalis, in dc we reld mej. M. C. Ammcrlaan, geboortig van Schipluiden. Deze instinctmatige antipathie had hem op zijn hoede doen zijn met betrekking tot alles wat Mapleton uitvoerde en hij had dikwijls naar Bessie zien kijken op een manier dio hem niet aanstond. Hij had zijn intuïtie gevoeld dat de zoo genaamde man-der-wetenschap, het meisje lastig viel en dat deze het zwijgend ver droeg, ter wille van haar moeder. Ik dacht ook niet aan Yeldham, zei hij berouwvol, en het feit dat die andere daar 'fc fluitend van boven komt-, bewijst dat ik het mis heb. Maar ik denk dat we veel drukte maken om niets en dat Bessie wel gauw weer zal komen opdagen. Misschien is ze bezig paddestoelen te zoeken. Ik zag net toen ik hierheen ging, dat die er al zijn. Hij geloofde zelf niet wat hij daar zei, hij wist zelf niet wat hij er van denken moest, maar hij greep zich aan een stroo- halm vast om Martha niet ongerust te ma ken. Zijn gedachten gingen opnieuw naar het verhaal van Cooper over dien kreet, maar hij dacht er geen oogenblik aan om den Londenaar met de slappe schouders en den smallen lichaamsbouw te verden ken van een daad van geweld. Eerder ver moedde hij dat Bessie niet had kunnen sla pen,, opgestaan was en naar het strand gewandeld, waar haar misschien een on geluk was overkomen. Misschien was ze op den ouden pier geklommen en daar vanaf in zeer gevallen. Hij wilde Martha niet ver ontrusten met zijn sombero veronderstel lingen, voor hij zekerheid had en daarom was hij juist bezig om een voorwendsel te verzinnen om dadelijk weer heen te gaan. toen het fluiten ophield, een kamerdeur geopend werd en Mapleton's stem vrien- delijk-verwijtend klonk: Ik hoor u praten juffrouw Calloway, maar hoe zit het met mijn ontbijt? Mijn kamer is nog niet in orde en mijn tafel nog niet gedekt en we hadden toch afge sproken dat ik vroeg zou ontbijten? In haar verwarring en onrust wist Mar tha niet dadelijk wat ze moest antwoorden en een oogenblik later stond Mapleton in de keukendeur, met iets op zijn gezicht dat een glimlach bij hem beteekende, terwijl hij over zijn lange snor streek. Ah, goeden morgen meneer Budge. Het spijt me dat ik Uw gezellig ge sprek stoor, maar ik wil graag weg, voor een langen tocht over de rotsen. Wat dat ontbijt betreft, juffrouw Calloway, maak maar niet te veel drukte met En toen, zichzelf in de rede vallend, vroeg hij? Is er iets niet in orde? We weten het nog niet zeker meneer, maar we maken ons erg ongerust. Bessie is weg en ze heeft vannacht ook niet thuis geslapen. Goede Hemel! En heeft U eenig ver moeden waar ze zijn kan? Neen, absoluut niet. Meneer Budge had vermoedens, maar die bleken niet juist te zijn. Mapleton keek den opzichter onderzoe kend aan, alsof hij he'f verwachtte te zullen hooren, wat die vermoedens waren geweest. Maar de ander maakte geen aan stalten om hem iets te vertellen. Martha op haar beurt keek haar huurder onderzoe kend aan, bijna tegen beter weten in ho pend dat de geleerde onderzoeker haar van meer dienst zou kunnen zijn dan haar landelijken aanbidder. Al spoedig bleek het dat mijnheor Smyle Mapleton een vermoeden had, ofschoon hij er min of meer aarzelend mee voor den dag kwam en niet voor hij langen tijd aan de toppen van zijn snor had staan draaien. Budge had geen oog van hem af. Ik weet natuurlijk niet veel van Uw dochter behalve dat ze mij keurig be dient., zei hij eindelijk. Ik bedoel wat betreft menschen van wie ze sympathie heeft of niet. Dat zult u zelf beter weten. Is er niet iemand naar wien ze om de eet of andere plotselinge reden kan zijn toege gaan? Meisjes hebben soms van die vreem de invallen. Martha staarde hem wezenloos aan. Als raadgever bleek hij al even weinig waard als Budge. Zoo iemand is er niet, protesteerde ze. En al was er iemand dan is Bessie nog niet het soort meisje om er midden in den nacht stilletjes van door te gaan en mij de doodsangst op het lijf te jagen. Ja u weet het natuurlijk het beste, zei Mapleton op den toon van iemand, die wel graag vriendelijk wil zijn, maar die 'n zaak, die hem niet aangaat ,een beetje ver velend begint te vinden. Temeer waar hij er de dupe van werd En zou u me nu misschien iets voor ontbijt willen geven? Het spijt me dat ik U op dit oogenblik moet lastig vallen. U zult direct uw ontbijt hebben me neer, zei Martha zich flink houdend. Het was de man niet kwalijk te nemen dat hij om eten vroeg en hij deed het vriendelijk genoeg. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5