BUITENLAND. BINNENLAND. LUCHTVAART. 19e Jaargang. DINSDAG 5 JUNI 1928 No 5890 Da ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllü8treerd Zondagsblad ts voor de Abonné'e ver» krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct», met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zen- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT I Gowon. odv.rtentlèn 3P e.nt par rego^ Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. S Klelno edvertontlön, van ten hoogste 30 wooTden, waarin betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, huur en ven» huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. V Meeningsverschillen Er zijn onder ons, Katholieken, natuur lijk meeningsverschillen betreffende con clusies, die moeten worden getrokken uit onze vaststaande beginselen; betreffende te volgen tactiek, 0111 die beginselen zoo .vruchtbaar mogelijk te doen werken. Als over zulk een meeningsverschil het kerkelijk gezag zich niet. heeft uitgespro ken, dan moet dit vast staan: men be trekke er dan ook het kerkelijk gezag niet inZoo men er naar streeft, zulks wel te doen, dan wekt men wrevel, en: men maakt 't er den dragers van het ker kelijk gezag niet gemakkelijker door. Dit vooropgesteld, willen wij opmerken, dat elk betoog voor. een bepaalde oplos sing van een v r ij e kwestie, mits deug delijk, met doordachte argumenten aan de zaak zelve ontleend, gedocumenteerd, op zich beschouwd, onder ons moet kun nen worden gewaardeerd. 't Spreekt echter vanzelf, dat het niet altijd opportuun, en dus niet altijd goed, is, een bepaalde meening uit te spreken, en te verdedigen. Dat hangt af van om standigheden. Zoo zal het op een algemeene bijeen komst van Katholieken, bijv. op een Ka tholiekendag, niet goed kunnen zijn, als een redenaar een betoog houdt ter sta ving van een vrije opvatting, die feitelijk door de meerderheid der Katholieken met of nog niet wordt gedeeld, en welker verkondiging daardoor wellicht niet wel aanpast aan het karakter van „algemeenheid", dat een dergelijke bij eenkomst moet dragen. Maar nu mogen we ook niet overslaan tot het tegenovergestelde, wat deze da gen in enkèle katholieke organen is be pleit geworden. Men stelle ook niet als eisch, dat een spreker inzake een vrije kwestie niet verder mag gaan, dan waar mede al zijn gcloofsgenooten, zoo ongeveer 100 pet., het eens zijn Dat schijnt ons een kruidje-roer-me-niefc tactiek. Als een daartoe door wetenschap en kennis, bekwaamheid en bezadigdheid geroepen spreker over een vrije kwestie 'n niet door allen aanvaarde opvatting, deugdelijk gedocumenteerd verdedigt, dan schijnt zulks ons volkomen toelaatbaar dan kan zulks o. i. heel nuttig zijn. Zoo komt dan zulk een kwestie in een principieel licht te staan, wat ook door hen, die het niet met die bepaalde opvat ting eens zijn, gewaardeerd moet kunnen worden. Waarlijk, we kunnen toch ook te teer gevoelig zijn! En we moeten niet van leiders en voormannen vragen, dat zij steeds: óf dingen zeggen, waarover ieder een onder ons het eens is, óf zich zoo uit spreken, dat het aan commentaar-schrij- vene dagblad-redacties wordt overgelaten hun meening, buiten hun verantwoorde lijkheid, te interpreteeren, te verklaren! VOLKENBOND. De V. B. Raad. Do openingszitting. De Volkonbondsraad is gistermorgen om elf uur onder voorzitterschap van den Cubaanschen gedelegeerde Aguero y Be- thancourfe, voor zijn vijftigste zitting bij eengekomen, welke een week zal duren. Engeland is vertegenwoordigd door sir Austen Chamberlain, Frankrijk door Paul- Eoncour, Duitschland door staatssecreta ris Von Schubert, Italië door Scialoja, Ja pan door Adatsji, Nederland door minis ter Beelaerts van Blokland, Polen door Zaleski, Roemenië door Titulescu. De an dere raadsleden zijn door hun gewone ge delegeerden gerepresenteerd. De agenda bevat circa veertig punten, daarvan do voornaamste zjjn de Poolsch- Litausche kwestie, het optantengeschil, het Volkenbondspaleis, het radiostation voor den Bond en de Szt. Gotthard-affaire. Zooals gewoonlijk hield de Raad eerst een geheime zitting voor het vaststellen der agenda. Do Szt. Gotthard-affaire en het optantengeschil zullen eerst in de tweede helft d er week in het openbaar l*°rden behandeld. Eerst zullen verschil- lende minderheidskwesties worden afge daan. Voor het begin der zitting verwacht men tal van besprekingen met Woldema- ra«^ die naar algemeen wordt aangeno men, ditmaal met veel moeilijkheden zal te kampen hebben. De Poolsch-Litausche kwestie, zal op zijn vroegst Woensdag ter sjfrake komen. De nieuwe Raadsvoorzitter opende daar na de openbare zitting met een korte rede, waarin hij dehoop uitsprak, dat Quino- nes de Leon spoedig weer in den Raad zal medewerken. Spanje en zijn regeering hebben, zoo verklaarde de voorzitter, door de hervatting van de medewerking in den Bond de wereld het bewijs geleverd van hun ongeschokte trouw aan het ideaal van den vrede en de internationale samenwer king. POLEN. De strijd om Wilna. Naar aanleiding van de afkondiging van de Litausche grondwetsherziening, waarin Wilna tot hoofdstad van Litauen ver klaard wordt, heeft de Poolsche minister van buitenlandsche zaken Zaleski aan den voorzitter van den Litauschen minis terraad Woldemaras een nota gestuurd, waarin hij o.m. verklaart, dat de Poolsche regeering de inlassching in de Litausche grondwet van een amendement, dat zich keert tegen de territoriale onschendbaar heid van Polen, als een ijdel gebaar be schouwt, zonder eenige juridische waarde en zonder practischo gevolgen. Deze een zijdige daad van de Litausche regeering kan in niets de rechten van Polen op het gebied van Wilna krachteloos maken, verworven door een plechtige uitspraak van de vertegenwoordigers van de plaat selijke bevolking in -den landdag van Wil na van 20 Februari 1922, bevestigd door een resolutie van den Poolschen landdag van 24 Maart 1922, rechten, die erkend zijn door een beslissing van de gozanten- conferentie ten aanzien van de grenzen van Polen van 15 Maart 1923, op verzoek van de Poolsche en Litauscho regeeringen, waarvan de Volkenbondsraad op 20 April 1923 kennis genomen heeft. RUSLAND. Stalin over de graankwestie Stalin, die zijn stilzwijgen slechts bij bijzondere gelegenheden verbreekt, heeft te Moskou een speciale verklaring voor de pers afgelegd over de graankwestie. Het is een groote fout, zeide hij, te den ken, dat het gebrek aan graan slechts tijdelijk en toevallig is. De oorzaak ligt veel dieper en is eèn direct gevolg van do groote October-revolutie, toen de groote landgoederen werden verdeeld. Op het oogenblik is er voor den export twintig maal minder beschikbaar dan vijftien jaar geleden en in de eerstvolgende drie jaren is er geen verbetering in den toestand tc verwachten. Sommigen hebben als oplossing aangege ven, dat aan de koclaki (groote boeren) meer bewegingsvrijheid moet worden gege ven. Ons antwoord daarop is: nooit. Dat zou waanzin zijn. De oplossing moet be staan in de instelling op groote schaal van collectieve boerderijen en in het uit breiden der staatsboerderijen. Op deze wijze hopen wij. in drie of vier jaar vol doende graan voor de markt beschikbaar te hebben. Wij moeten evenwel aan de arme boeren behoorlijke ploegen geven, in plaats van de voorhistorische instru menten, waarmede zij thans den bodem bekrabben. CHINA. DE ONTRUIMING VAN PEKING. Een aanslag op Tsjang Tso Lin. B cm haar den t r e in geworpen. Toen de trein, waarin zich Tsjang Tso Lin met zijn gevolg oev-md, gistermorgen om 5.30 Lautauk-'-s naderde, een spoorweg- kruispunt waar de Zuiri-Mandsjoenjsche spoorweg de' Pek e^-Moekden lijn sn;j;lt, hebben nationalistische spionnen een bom aanslag op hem gepleegd. Zij wierpen een bom naar den trein, met» gevolg dat, de maarschalk aan het voorhoofd werd ge wond, terwijl ook verscheidene gendarmes werden gedood of gewond. De trein be stond uit vijftien wagons, waarvan er drie kanonniers van Tsjang Tso Lin bevatten, die, toen de ontpioffing plaats had, in het wilde weg begonnen te vuren. Japan.srh spoorwegpersoneel kwam tusschonbeide, waarop oen gevocht plaats had. De spoor brug staat in brand. Spoedig arriveerden Japansche versterkingen, die de orde her stelden. Verscheidene leden van Tsjang Tso Lin's gevolg werden gewond. De Japansche troepen hebben twee na/- tionalistische spionnen, die bommen bij zich hadden, gedood. Tsjang Tso Lin is thans op weg naar zijn residentie in de ommuurde stad van Moekden, die op eenigen afotand ligt van de Japansche zone, waar hij zijn troepen zal coneentrecren. Te Mock len heerscht een paniekstennnintal van telefoonlij nen zijn doorgesneden. Japansche troepen patrouilloeren in de Japansche i ne, ter wijl 0.000 man de orde handhaven bij dc spoorbrug van Lautaukas. Wantrouwen jegens Feng. Het nieuwe bestuur van Peking. Uit Sjanghai wordt gemeld, dat in ge heel China groote vreugde heerscht over het verlaten van Peking door Tsjang Tso Lin. In leidende kringen van Zuid-China ver keert men echter nog in iw ijfel of gene raal Feng, wiens voorhoede Peking zal •binnenrukken, wel te vertrouwen is en of Tsjang Tso Lin niet nog -plotseling tot een verrassenden tegenaanval zal overgaan. Voor de komende dagen is Peking van elk verkeer afgesneden. De snelle op- marsch der Zuidelijken naar Peking kan echter in alle kalmte verhopen. Twee ministers van Tsjang Tso L:r> bevinden zich nog in de hoofdstad. De overgave van Peking zal door hen geregeld worden. De minister van buitenfendsche zaken slaat ter beschikking van het corps diploma tique, de minister van binnenlandsche za ken zorgt voor de overgave van het poli liebestuur aan de Zuidelijke troepen. Generaal Tsjang Kai Shck van zijn kant heeft generaal Yen belast met ne:. overnemen van het politiebestuur van Pe king. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. Profonatie van een kerk. De „Croix" drukt in zijn jongste num mer een foto af van een niet te kwalificee- reri profanatie, die zich in een kerk in de omgeving der stad Mexico heeft afge speeld. Den Hen Mei, zoo deelt het blad ter toelichting bij de foto mede, had er een concours hippique plaats voor de officie ren van het garnizoen Mexico. Er was een wedren over ."0 Ü.M., lengte met als eindpunt het kwartier St. Joachim on Ta- buca in het voorstedengebied der Mcxi- caansche hoofdstad. Toen de wedstrijd was afgeloopen, za ten de deelnemers aan een banket aan, in de kerk van St. Joachim zal aange richt. De secretaris van oorlog generaal Ama- ro, zat persoonlijk deze manifestatie van oneerbiedigheid tegenover Les godsdiensti ge voor. De profanatie beperkte zich niet tot de tegenwoordigheid van eters en drin kers in het heiligdom, doch word geaccen tueerd door het feit, dat, toen de toasten loskwamen, kolbnel Marroquin en gene raal Amaro den kansel bestegen om hun speechen te houden, welke het werk van Calles verheerlijkten. AFRIKA. Ernstig conflict in Zuid West-Afrika. Wetgevende Raad tegen immigratie der Angola- boeren. Een zeer ernstig conflict is ontstaan in het Mandaatsgebied Zuid-West-Afrika naar aanleiding van de voorgenomen im migratie der uit Angola verdreven Hol- laudsch-Afrikaners. Nadat de administra teur voor de nederzetting dezer kolonie in de begrooting 50.000 pd.st. had uitgetrok ken, is na een buitengewoon heftig debat in den Wetgevenden Raad deze post ver worpen. Dc Duitschers zijn namelijk heftig gekant tegen versterking van het Afri- kaansch element. Daar de bevoegdheid van den Wetge venden Raad slechts adviseorend is, zal dit op de immigratie geen invloed kunnen hebben. De regeering heeft vastgesteld, dat de Boeren zich in Gobabis kunnen ves tigen en de administrateur heeft thans de regecring der Unie van Zuid-Afrika (Man dataris) verzocht, den uitgetrokken post te sanctionneeren met voorbijgaan van het advies van den Wetgevenden Raad. Deze botsing wordt in Zuid-Afrika ah hoogst ernstig beschouwd, te meer, waar de Duitsche bevolking van Zuii-Wost begonnen is met een heftige campagne te gen de Angolaboeren en voornemens schijnt tc zijn, den immigranten hot leven ondragelijk te maken. Koninklijke Besluiten. Burgemeesteu. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Ouwerkerk de heer J. Romeyn Jzn. Rijksweg Den Haag—Rotterdam. Binnenkort zal, naar het „Haagsch Persbureau" meldt, een aanvang worden gemaakt met het aanbrengen van het weg dek voor het gedeelte RijswijkDelft van den nieuwen weg Den HaagRotterdam. de brug aan de Brasserkade zijn thans ook die over de Molentocht in den Schiepolder, over den Broekmolensloot in den Lagen Broekpolder en de Ringvaart bij de Droogmalorij gereed. Verder is een verbinding tot stand gekomen tusschen de Rijksloswal aan de Schie en den nieu wen weg. De onteigeningen tusschen BrassenaarkadePijnack rsche Vaart hebben reeds plaats gehad. Van de overi ge perceelen zijn voor het grootste gedeel te de koopacten reeds binnen. Dit jaar wordt het gedeelte RijswijkDelft be plant. Pastoor Van Aken. Het jongste nummer van „De Mededee lingen" voor de leden en donateurs der katholieke Jongo Werkgeversvereniging is geheel gewijd aan den scheidenden ad viseur L. van Aken. In tal van afscheids- artikelen wordt hulde gebracht voor wat pastoor Van Aken deed als adviseur van dc K. J. V. (1916—1928). Op de voorpagina het conterfeitsel van den heengaanden adviseur van de teeken- stift van B. van Vlijmen. Retraite R. K. Ambtenaren. Voor de R. K. ambtenaren wordt van Zaterdagavond 14 tot Dinsdagnamiddag 17 Juli a.s. in het retraitenhuis Manresa to Venlo onder leiding van de Paters Je- suieten een gesloten retraite gehouden. Hiertoe heeft zich een propagandacom- missie gevormd bestaande uit de heeren: A. Bonsel (Venlo), P. v. d. Broek (Gra- them), H. Janssen (Eindhoven), J. Har- bers (Ottersum), H. Nouwen (Venlo), J. Peeters (Venlo), en Th. Tulfer (Venlo). Wat beteekent 'n naam! Volgende Advertentie verscheen dezer dagen in 't „Hbld.": „De Heer en Mevr. S.v. H. berichten met vreugde de geboorte van hunne doch ter Maria. Zij zal Lilly genoemd worden." De verdwazing in zake de voornamen gaat steeds verder. DE VERDWIJNING VAN DE „ITALIA". Bidstonden voor generaal Nobile. Behalve in Rome, worden thans ook in Napels bidstonden voor generaal Nobile gehouden. Generaal Nobile is Zuid-ïtaliaan en is afkomstig uit Eboli bij Napels. De aartsbisschop van Napels, kardinaal Ascalesi, heeft aan zijn dioccsanen een op roep gericht, waarin hij hen tot gemeen schappelijk gebed voor don generaal aan spoort, in herinnering brengend, hoe de Poolluchtvaarder in opdracht van den H. Vader het kruis op dc Noordpool neder- liet. De kardinaal schrijft voor, dat in alle parochies eiken dag tot nader order voor de vermisten dc litanie van alle Heiligen zal worden gebeden en dat na het Lof een bijzonder gebed tot do Moeder Gods ver richt zal worden. Hulpexpedities. De Braganza, de walvischvaarder, die de Italianen hebben gehuurd voor het op sporen van de Italia, heeft Zaterdagavond om acht uur de Koningsbaai verlaten. Aan boord van het schip bevinden zich dertien Italianen, onder wie den kapitein van de Citta di Milano en verder voornamelijk Al penjagers en een radiotclegrafist. Om zes uur Zondagochtend had hot schip de Mag- dalonabaai bereikt.' De Braganza zal, als het ijs den toch niet tc zeer belemmert, ongeveer acht dagen wegbleijvcn. De Hobby iu Zondagochtend de Advent- baai binnengekomen. Het schip had ten gevolge van storm veel vertraging onder vonden. De Hobby heeft in de Advent baai eenige hondonsleden en twee pelsjagers aan boord genomen en vervolgens deu tocht naar de Koningsbaai voortgezet, waar het schip gisteren verwacht werd. Onmiddellijk na de aankomst van de Hob by zal luitenant Luctzow-Holm zijn eersten tocht per vliegtuig ondernemen, terwijl de Hobby haar reis in Oostelijke richting zal voortzetten Het weer is op het cogcnblik op Spitsbergen helder en dus gunstig voor de hulpexpedities. Luitenant Die.trichscn is te Berlijn aan gekomen. Hij begeeft zich naar Friedrichs- hafon om te onderhandelen over den aan koop van een watervliegtuig voor de expe ditie van Amundsen. De afdeeling Groenland van het Deen- sche ministerie van binnenlandsche zaken heeft via het departement van buitenland sche zaken aan de Italiaans ehe legeering laten weten, dat de twee Groenlandsche stoomschepen, dio eind Juli naar de Oost kust van Groenland vertrekken, in staat zullen zijn elke gewenscho expeditie ter opsporing van de Italia aan boord te ne men, indien dan het vermiste luchtschip nog niet gevonden mocht zijn, en dat de afdeeling gaarne bereid is allen ge- wenschte steun te verletnen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De openingszitting van den V.B. Raad. De ontruiming van Peking. Aanslag op Tsjang Tso Lin. De Noordpoolvliegprs Wilkins en Eiel- son te Amsterdam. (Luchtvaart, 2c blad). BINNENLAND. Door overwinningen van Italië en Egyp te op Spanje en Portugal komen eorstgo- noomde landen met Uruguay en Argenti nië in de demi-finale van het voetbaltour- nooi (Olympische Spelen, Sport 2de blad). OMGEVING. Een motor-ongeluk met doodelijken af loop onder Alkemade (1ste blad). Onze Geïllustreerde pagina De photopagina geeft 0. m. photo's van: de Hollandia-zeilwedstrijden; het hospi taalschip „De Hoop"; een brandend pe- trolcumveld; herdenking der in Frankrijk gesneuvelde Amerikanen. DE TOCHT VAN v. LEAR BLACK. Waarom hij terugkeerde. De vleugel inwendig beschadigd De heer Goysendorffer, nauwelijks met den heer Van Lear Black naar Londen te ruggekeerd, is door dc directie der K.L.M. naar Nederland ontboden, ten einde niet dezo oen bespreking tc voeren over de sto ringen, welke tot het afbreken der Kaap stad-vlucht te Khartoem hebben geleid. Deze bespreking heeft geleid tot hot vol gende: Uit voorloopïge waarnemingen is geble ken, dat 3 uur vóórdat het vliegtuig Khar toem boroikte, zich 1111 en dan korte tril lingen voordeden in den linkervleugel. Bij onderzoek bleek er een barst tc zijn ge sprongen in de vlcucelbedckking, terwijl de kabel van het linker evonwichtsrocr slap was. Vermoedelijk heeft zich hier een verschijnsel voorgedaan, dat wel bij an dere maatschappijeji voorgokoracn is, doch bij de K. L. M. nog nimmer, n.l. dat tenge volge van de slapte van den kabel het evonwichtsrocr is gaan trillen on ten slotte den vleugel mede in trilling heeft ge bracht. Dit euvel kan verholpen worden door don kabel in to korten. Echter kon, doordal in Khartoem een onderzook, dooi den Technischen dienst der K. L. M. on mogelijk was, niet worden vastgesteld in hoeverre do op zichzelf beschouwd on schuldige trillingen de sterkte van den vleugel hadden beïnvloed, d.w.z. in hoever re de inwendige bouw van den vleugel daardoor schade had geleden. Daarcm is het zekero voor het onzekere genomen en de vlucht afgebroken. Definitief kan het geval pos beoordeeld worden, wanneer de vleugel in Nederland is teruggekomen cn wanneer dezo door den Technischen dienst der K.L.M. en door den Rijksstudiedienst voor de Luchtvaart aan een nauwkeurig onderzoek kan wor den onderworpen. POOLREIZIGERS OP SCHIPHOL. Kapitein Wilkins en luitenant Eielson; De ontvangst te Amsterdam. Schiphol heeft het voorrecht langzamer hand een landingshaven te worden, waar de zeldzaamste vogels uit verschillende wereldeelen neerstrijken, om even een luchtje te scheppen voor de volgende étappe. Zulke zeldzame vogels zijn onge twijfeld kapitein G. H. Wilkins, de Australische Poolreiziger, cn zijn bestuur der, luitenant Warl Eiclson, die gisteren ochtend om tien uur in eén toestel van de Deutsche Lufthansa uit Berlijn naar Am sterdam vertrokken zijn on in den middag op Schiphol arriveerden. Zooals men weet, zijn beide vliegers eenjgo dagen geleden uit Noorwegen te Berlijn aangekomen, waar zij door duizen den belangstellenden begroet werden. Ruim een maand geleden werd de we reld opgeschrikt door hot opzienbarende bericht, dat beide koene vliegers in de oneindige ijswoestijnen van het Noord- poolgebied verdwenen waren, evenals thans met Nobile het geval is. Hot bleek echter, gelijk men weet, dat Wilkins een noodlanding heeft moeten maken op een onbewoond eiland nabij Spitsbergen, waar een tweetal vijf dagen heeft moeten overwinteren ten gevolg» van sneeuwstormen. Thans teeft Wilkins nieuwe plannen, om een expeditie te maken naar de Zuid pool, waar hij zal zoekon naar geschikte plaatsen voor het vestigen van meteoro logische stations. Toen de Poolreizigers op Schiphol aan kwamen, werden zij toegesproken door den heer Bol, die hen in de hoofdstad wel kom heette. Spr. herinnerde aan de ont dekkingsreizen der xea-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1