EUCHARISTISCH TRIDUUM VOOR ZIEKEN Gem. Berichten. TWEEDE BLAD Katholiek Leiden zal weldra in de eerste dagen van Juli zijn eerste Eucha ristisch Triduum voor zieken hebben, ge lijk wij reeds eenigen tijd geleden hebben 61 medegedeeld. 't Is een heerlijke, echt-christelijke ge- dachte, om de zieken, die nooit in de ge legenheid zijn, om de kerk te bezoeken, in de gelegenheid te stellen, weer eens de kerkelijke plechtigheden mee te maken, in 't bijzonder: het hoogheilig Misoffer bij te jvonen. De gelegenheid daartoe zal zooals be- ikend worden gegeven in de kerk van den H. Joseph (Heerensingel). De zieken uit Leideu of naaste omgeving, die zich opgeven bij het daartoe gevormd Comité (secretariaat bij den heer Th. v. Ovost, Ha- yen 36). De zieken, wien daartoe door hun genees heer verlof wordt gegeven, worden op drie achtereenvolgende dagen van huis gehaald en naar huis gebracht en vinden in de kerk alles wat voor hen noodig is. Zelf behoe ven zij niets mee te brengen. Toen het eerste Eucharistisch Triduum was gehouden in Bloemendaal (reeds in i meerdere plaatsen is het gegeven) werd aan „De Tijd" een geestdriftige beschou- 1 wing daarover toegezonden. Wij herin- neren er aan, dat de bij alle zieken die het radio-ziekenuurtje hebben gevolgd be minde pastoor van Bloemendaal, de Zeereerw. heer L. Willenborg de energieke ;f bevorderaar van deze gedachte is. In yj „De Tijd" van 8 Juli 1925 lezen we:i e pi Heden hadden wij den eersten dag van j) het Eucharistisch Triduum voor zieken, 2 een aandoenlijke plechtigheid, die haast niet met woorden is weer te geven. Als men nu de uitvoering bijwoont van die allerschoonste gedachte, die God heeft ingegeven aan onzen ijverigen herder L. J. Willenborg: dit triduum te houden, dan dl lijkt alles zóó eenvoudig als 't ei van Co- V lumbus en vraagt men zich af: „hoe is e 't mogelijk, dat men niet eerder op dit idee 1 js gekomen?" Het is het eenvoudig gehoor geven aan de Goddelijke uitnoodiging „Komt allen tot Mij!" Vanmorgen voelden wij ons verplaatst, 2 19 eeuwen terug naar den tijd, dat Jezus zichtbaar op aarde wandelde. Daar kwa^ men zij of werden aangedragen: de blin den, de lammen, zieken van allerlei aard en neergelegd aan de voeten van dienzelf den God, die is, heden, gisteren en in eeuwigheid. Ik heb Lourdes gezien; maar deze plech tigheid in ons klein dorpskerkje is nóg P aangrijpender. "Set voorste gedeelte van ons kerkje was geheel ontruimd. De banken 6tonden ge moedelijk in het tuintje van onzen pastoor, en alle belangstellenden, die niet meer in t de kerk konden, vonden daar een plaatsje. De ruimte voor het altaar werd geheel in genomen door rustbedden, ligstoelen en wagentjes, pl.m. 50. De „loopende patiën- A ten", ook nog 'n 60-tal, namen plaats in de banken. Och, daar was zooveel mensche- lijke ellende bij elkaar! Uit omliggende plaatsen, maar ook van verder af, kwamen de zieken in auto's en rijtuigen, veelal wel willend ter beschikking gesteld. In het kerkportaal werden zij ontvangen, door R. K. verpleegsters en op brancards en in ziekenwagens de kerk binnengebracht en voor het altaar neergelegd, of in de banken geholpen. Velen onder hen waren verscheiden jaren niet in een kerk geweest. Wat moet. het voor hen geweest zijn, toen het orgel begon te spelen en het Allerhei ligste werd uitgesteld voor de Hoogmis, om 9 uur Bij velen vloeiden tranen. Daar waren zeer ouden van dagen en kleine kinderen, kreupelen, lammen, blinden, zieken, uitge teerd door jaren van lijden. De heele pa- rochie, onze Pastoor aan het hoofd, heeft zich letterlijk uitgesloofd, ze met de groot- 6te liefde en zorg te ontvangen. - Aan iederen deelnemer werd uitgereikt een keurig samengesteld boekje, waarin de H. Mis voor zieken, psalmen en gezangen. F EUILLETON. HET HUISJE IN 'T RAVIJN Uit het Engelsch door Headon Hill. 17) Op ongeveer vijftig meter van het huisje, 1 stond een groep lage vlierboomen. Het groepje was te klein om den naam van boschje te verdienen, maar was toch groot genoeg om een ongebruikten en bouwvalli- gen steenen koestal te verbergen. Het grootste gedeelte van het dak was inge- stort en de muren weken gevaarlijk uit. Dit ongastvrij-uitziende gebouwtje bleek Ma- I pleton's doel. Om redenen, die alleen hem zelf bekend waren, verkoos hij het boven If Martha Calloway's zacht veeren bed. Bij het gebouwtje bleef hij stilstaan en keek aandachtig naar Martha's huisje. Er y was geen maan, maar bij het licht van de I sterren waren de dichtstbijzijnde dingen te onderscheiden. Het kiezelpad door d©n moestuin was vrij duidelijk zichtbaar en Mapleton kon een menschelijke gedaante Waarnemen, die zich voortbewoog in de richting van het schuurtje. Hij wachtte tot bij duidelijk kon zien dat het de gestalte van een vrouw was, die een shawl over fi- haar hoofd had geslagen en toen ging hij j* meesmuilend het gebouwtje binnen en ver- dween in de duisternis. Onder de Hoogmis een hartelijk woord van welkom en opwekking van onzen Pastoor en daarna de algemeene H. Communie der zieken. Eerst ging Jezus van bed tot bed en toen kwamen de andere patiënten tot Hem aan de Communiebank, strompelend, tastendDaarna volgden de geleiders en familieleden der zieken en overige ge- loovigen. De organisatie van alles was de denk baar beste. Hier voegt een woord van in nige hulde aan Zuster Casander, hoofd van „Maatschappelijk werk' in Haarlem, die weken lang in touw was en haar vaoantie opofferde, om alles te regelen, wat zeker voor zoo'n eersten keer heel wat moeilijk heden heeft meegebracht. Een aantal R. K. Verpleegsters van het Provinc. Ziekenhuis „Meerenberg" stonden haar in de kerk op de meest hartelijke en waarlijk stichtende wijze ter zijde. Alles ging even keurig en geregeld, zonder de minste stoornis. Alles wat de zieken kon verfris6chen, en na de H. Communie ver kwikken, stond gereed. Na de Hoogmis werden de liggende zie ken in de Pastorie gedragen, waar zij ver der de gasten zijn van onzen Pastoor. De groote zaal was als een hospitaal, met rijen rustbedden. De overige patiënten vonden in de omliggende huizen een gastvrij ont haal en brachten daar ook de uren tus- schen de overige plechtigheden door. Om 12 uur kwamen allen weer in de kerk. Na een korte aanbidding voor het Allerheiligste werd aan iederen zieke de handoplegging, door vijf elkaar volgende priesters voltrokken. Om 2 uur volgde een plechtig Lof met korte toespraak en daarna het heerlijkste oogenblik van den dag: eerst de processie met het Allerheiligste door de kerk en daarna de afzonderlijke zegen met het H. Sacrament aan iederen zieke persoonlijk, zooals dat ook in Lourdes gebeurt. Terwijl Jezus van zieke tot zieke ging, bad de heele kerk mee, onstuimig in ge loof en vertrouwen, de heerlijke aanroepin gen uit Lourdes: „Heer, dat ik zien moge! Heer, dat ik hooren moge!" Wie zal het ooit vergeten, die het heeft bijgewoond! Wij hebben het weer gevoeld: hoe heerlijk het is, katholiek te zijn. Met hoeveel liefde, geheel één in de liefde Gods hebben wij gebeden, met en voor elkaar, als één groot huisgezin. Wij hebben met elkaar geweend over al de ellende, die wij zagen en ons samen verheugd over den troost en de opbeuring, die dezen eer sten dag reeds neerdaalde over onze zieken, en die in vreugde afstraalde van menig uitgeteerd gelaat. Ik geloof, dat menigeen eigen leed vergat, om voor de anderen te bidden; dat menige moeder even vurig smeekte voor de genezing van anderer kind, dan voor het eigene. Dét is het échte Roomsche: niets eigens meer te hebben; maar alles samen; dkt is ons Roomsch communisme, als wij bij Jezus zijn. De hoofdgedachte die onzen pastoor be zielde, was niet op de éérste plaats, licha melijke genezingen af te smeeken, maar vóór alles: een krachtig, bloeiend Eucha ristisch leven in onze parochie en de arme zieken, die op geestelijk gebied zoo veel moeten missen. Mocht dit heerlijke voorbeeld véél navolging vinden! Mochten langzamerhand alle parochies zulke dagen bereiden, aan hunne arme zieken en mèt hen, aan alle parochianen. Ons klein Bloe mendaal heeft bewezen, dat er géén be zwaren en moeilijkheden zijn, die niet overwonnen kunnen worden, door liefde volle samenwerking. Zoek eerst het Rijk Gods. Onze pastoor heeft 't ondervonden, dat alles hem werd „toegeworpen". Hij heeft niets gevraagd: vindingrijke liefde heeft in alles voorzien, deed hem alles toestroo- men. Heel wat goede gaven werden aan de pastorie afgegeven voor de zieken, prachti ge bloemen sierden het altar, vervoermid delen ter beschikking gesteld, enz., enz. Na het Lof keerden de zieken,, na nog HOOFDSTUK XII. Vermist. Bij de keeten op de rots stond John Bud ge en liet zijn critischen blik gaan over een van de geweldige vrachtauto's, die opgela den stond, schijnbaar met marmerblokken Sedert het ongeluk van onlangs, werd ver dubbelde zorg besteed aan het laden en geen enkele auto mocht het terrein verla ten, voordat deze door den opzichter was geïnspecteerd. In orde, Wilson, zei Budge eindelijk tegen den bestuurder, die reeds met zijn hand aan het stuurrad zat. Maar de man aarzelde. Voor we weggaan, mijnheer, wendde hij zich tot den opzichter zou ik U wel iets willen vertellen, zei hij. Zelfs al zou U me uitlachen, voegde hij er zenuwachtig aan toe. Zeur niet en kom er mee voor den dag, zei Budge ruw. Ik was in schacht no. 4 om deze la ding klaar te maken, zei de man, die Coo per heette, en ik zou durven zweren dat ik daar een vrouw hoorde gillen, 't Was even voor eenen net toen ik klaar was en wegging. Onzin, je hebt staan droomen. Hoe kan er nu een vrouw in een van de schach ten komen! snauwde de opzichter. Dat heb ik zelf ook bedacht, stemde Cooper toe, maar het geluid, al klonk het gedempt, was positief dat van een vrouw en kwam van niet ver weg. Als het werkelijk een vrouw was, dan moet ze aan het strand zijn geweest of in „DE LEIDSCHE COURANT" een versnapering te hebben genoten, naar huis terug. Morgen zien wij ze terug. En den 25sten Juli 1926 schreef men uit Bloemendaal aan ,,De Tijd": Ons zieken-Triduum heeft dit jaar een bijzonder gunstig verloop gehad. Mochten toch alle Z. E. H. Pastoors inzien, wat zoo'n ziekentriduum is, niet alleen voor de zieken zélf, maar ook voor de gezonden der parochie. Het kan niet anders, of het Eucharistisch leven moet nieuw en krach tiger opleven na zulke dagen. Ik heb het menigeen hooren zeggen dezer dagen: „Wij waardeeren het niet genoeg, dat wij ge zonde menschen zoo gemakkelijk naar de kerk kunnen komen en dagelijks de H. Communie ontvangen". Maar wat is 't dan voor de arme zieken, de lijdende kerk op aarde, die Jezus' troost zoekt zoo heel bijzonder noodig hebben! Owat spijt 't hun, als die dagen weer voorbij zijn. Maar 't is nu al ingeburgerd te zeggen: „volgend jaar!" Daar hopen zij op; daar zien zij naar uit, menigen zwa- ren dag en slapeloozen nacht, 'n Moeder zei van haar ziek dochtertje: „over 14 da gen, dan begint ze al": „Moe, wanneer ga ik weer naar 't Triduum; hoelang duurt 't nog?" enz. 't Is een lichtpunt in hun vreugde-arm leven. Wij hadden twee tridua dit jaar, om de vele aanvragen. Verleden week 120 deelne mers en de laatste dagen waren er 145. Zij hebben er alles voer over, pijn en ver moeienis, om maar weer eens dikwijls na jaren bij Jezus te kunnen zijn. Ook in het buitenland begint deze aller schoonste daad van barmhartigheid navol ging te vinden. In Berlijn heeft reeds een zieken-Triduum plaats gehad. Keulen, Worms en andere plaatsen zullen binnen kort volgen. Gisteren zijn twee Duitsche priesters uit Worms overgekomen, die he den, met den sluitingsdag, alles hebben meegemaakt. Zij waren diep getroffen door het Holland&che geloof en vertrouwen. „Sa» ist es nicht bei uns", zei een hunner, „aber nun werden wir auch unsere Kranken beten lassen!" Ook zij verwachtten een over- vloedigen zegen voor alle geloovigen. Ons Hollandsch boekje voor de zieken „Tri dua" wordt in het Duitsch vertaald en door 't secretariaat „Regina Coeli" zullen Duitsche H. Hart-schilden worden opge zonden. Ons klein Bloemendaal heeft niet alleen met de gezonden, maar ook met de zieken uit t&l van omliggende plaatsen, het In tern. Congres te Chicago meegevierd. Als Mgr. Heylen terug is, wordt de stichter van het zieken-Triduum, onze pastoor L. Wil lenborg, ook in België verwacht, om oq, verzoek van Mgr. Heylen 't heerlijke zió- kenwerk voor de eerw. Geestelijkheid uit een te zetten. Zoo zal het geleidelijk de heele wereld gaan. veroveren. Kort na het eerste Triduum voor zieken, verleden jaar, werd ook opgericht: ,Het Apostolaat voor zieken", waarin alle zieken uit het heele land zich kunnen laten in schrijven. Dit Apostolaat telt nu reeds pl.m. 2000 ledenDe leden ontvangen een fraai insig ne en iedere maand een rondzend-brief, vol opwekking en troost. Telkens hoorde men dezer dagen spreken over deze „brieven" en hoezeer de zieken zich daar iedere maand op verheugen. Voor de „loopende patiënten" wordt er hier in Bloemendaal iederen eersten Zon dag der maand 's middags een „ziekenlof' gehouden. Dan is ons klein kerkje overvol. Wie maar even kan komen of worden ge leid, wil er bij zijn, uit den geheelen om trek. Ook ziekenwagentjes worden binnen gereden. Dan wordt aan allen weer de handoplegging voltrokken, medicijnen ge zegend, enz. Dan ziet Jezus telkens weer opnieuw gehoor geven aan de liefde-uit- noodiging vari Zijn H. Hart: „Komt allen tot Mij!" Is 3t geen verheffende gedachte voor allen, die gezond zijn, aan zulk een triduum te mogen medewerken? Welnu, dat kunnen allen op deze nuchter-werkelijke en doeltreffende, wijze: door het Comité een boot en het geluid moet door de ope ning in de rots zijn gekomen, zei Budge, maar het is veel waarschijnlijker, dat het een zeemeeuw is geweest. Die kunnen soms zoo akelig schreeuwen, misschien is er storm op til. In ieder geval kan ze onmo gelijk in een van de schachten zijn geweest En nu, maak dat je wegkomt. De opzichter keek het voertuig na, ter wijl het door de poort wegreed en toen het uit het gezicht verdwenen was, sloot hij de zware deuren. Het was een prachtige zo mermorgen, de zon straalde aan een wol- kenloozen hemel en de blauwe zee glin sterde, zacht bewogen door een koeltje. Op zijn horloge kijkend, zag hij dat het zeven uur was. Martha's theewater zal wel aan de kook zijn, mompelde hij. Ik kon best even naar haar toegaan en zien een lekker bakje thee machtig te worden. Budge, schoon niet zoo heel jong meer, was nog vrijgezel. Sedert zijn aanstelling als opzichter van de groeven, had hij in een van de keeten geleefd en met een ijzeren hand de tucht gehandhaafd onder de andere mannen. Maar vóór de herleving „van de marmerindustrie" was hij jacht opziener geweest op de Abbey, evenals zijn vader het eens bij den ouden Lord Pur- becks geweest was. Trouw aan de familie Purbeck was hem van jongs af aan bijge bracht en hij genoot met volle vertrouwen van zijn meester. Een ander, misschien iets minder diep gevoel in z'n harde, schuwe manier was zijn bewondering voor Martha Calloway. Ze waren samen opgegroeid in het kleine dorp achter de Abbey en ofschoon hij in UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Dinsdag 5 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Verhey. 3.004.00 Knipcursus o. 1. v. Mevrouw de Leeuw van Rees. 6.007.15 Dinermuziek door het Trio Rentmeesteh. 7.157.45 3de Duitsche Olympiadeles. 8.00 Lezing door Dr. Wortman: Ethiek en de verpleegster. 8.30 Concert door het Omroep-orkest. o. 1. v. Nico Treep, Ed. Verkade en Else Mauhs, voordracht. 10.15 PersberiOhten. 10.25 „Yerzoek"-programma. Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (K.R.O.-uitzendingen uitsluitend). 12.30—1.30 Lunchmuziek doorgiet Trio Winkels. 6.007.00 Dinermuziek. 7.308.00 Cursus Latijn door Leo Speet. 8.0010.30 Concert. Gom. zangkoor „St, Caccilia" te Baarn, o. 1. v. Hans Ponten, Mej. F. Polmann, alt; J. Ponten a. d. vleu gel, Mej. L. Wijngaarden, viool. Mej. F. Boomgaard, piano. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. 1.2Q—2.20 Orkestconcert. 2.50 Muziekjes. 3.35 Concert. 3.40 Fransclie les. 4.10 Muziek. 4.20 Orkestconcert. 5.20 Yacantiepraatje. 5,35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Maand-overziclit. 7.35 Brahm's pianocomposities. 7.45 Lezing. 8.05 Vaudeville. Dans-orkest en variëtó» artisten. 8.20 Lezing: Modern transport. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsberichten. 10.00 Vioolconcert. 10.20 Yvette Guilbert, Diseuse, in haar repertoire. 10.5012.20 Dansmuziek. financieel te steunen, want voor een goede uitvoering van het plan is geld noodig Hot Triduum wordt, natuurlijk, gegeven voor zieken van alle standen. Maar niet op hen mag op de eerste plaats een beroep worden gedaan, om de onkosten ervan te bestrijden. De waarde van de „atten tie", de fijne liefdedaad, die men hun wil bewjjzen, in hartelijk mee-voelen, zou er door verkleind kunnen worden. ONGELUKKEN. SLACHTOFFERS VAN HET VERKEER. Meisje overreden en gedood. Zaterdagmiddag geraakte al spelende het 7-jarig dochtertje van H. Barten te Ede onder een vrachtauto. Het kind werd ernstig aan het hoofd verwond. In een sloot geslingerd. Naar het St. Antonius-gesticht te Leur is overgebracht zekere Mertens uit Leur, werkzaam in het pakhuis van den N. C. B. te Breda, die bij het Liesbosch bewusteloos in een sloot werd gevonden. Hij moet daar een heelen nacht gelegen hebben. Vermoe delijk is hij aangereden en in de sloot ge slingerd. Tragische gevolgen. Zekere H. uit Bom, die onlangs te Ob- bicht door een auto levensgevaarlijk werd gewond, heeft hersteld het ziekenhuis kun nen verlaten. Eenige dagen later vertoon den zich teekenen van verstandsverbijste ring en thans is de ongelukkige man naar het krankzinnigengesticht te Yenray over gebracht. MAANDAG 4 JUNI 1328 „Radio Paria", 17S0 M. 10.50—11.00 Gramofoonmuziek. 12.50 Orkestconcert. ^Werken van Franck en Schumann. 4.05—5.05 Orkestconcert. 9.05—11.20 „Le Roi d'Ys", Lalo. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkestconcert. 6.207.15 Concert. 8.20 „Die heimliche Ehe", kamer-opera van Cimarosa. 10.50 Sluiten. Z e e s e n, 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcerfc. 6.20—8.05 Lezingen. 8.35—11.20 „Ein Sommernachtstraum", klucht van Shakespeare. Hamburg, 395 M. 4.35 Volksliederen. Zang en pianobegel, 6.20 Walsmuziek door het Norag-orkest. 8è35 Am Deutschen Rhein. 10.35 Causerie. Daarna dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Trioconcert. 6.50 Orkestconcert. 8.20—10.35 Orkestconceii. Radio Espana. De „Radio Espana", het katholiek zend station van Span jr., maakt bekend, dat het na de vele moeilijkheden te boven geko men te zijn, thans een vreugdevolle ont wikkeling tegemoet gaat, hetgeen voorna melijk te danken is aan het krachtdadig optreden van den kardinaal van Toledo, den primaat van Spanje. Aan de onderneming is thans een ker kelijke adviseur verbonden. Tegen de ka tholieke benaming was in het begin veel weerstand gerezen, maar naderhand kon men daarmee vrijwel algemeen genoegen nemen. In den laatsten tijd heeft Radio Espana zich vooral onderscheiden door degelijke voordrachten tegen slechte lectuur en on zedelijke mode. Zeer gewaardeerde klaseiejje kerkmu ziek is het hoofdbestanddeel der muzikale programma's. Door uitzendingen van den eersten rang heeft Radio Espana zich in korten tijd een groote reputatie weten te verwerven. Verdronken. Te Papendrecht is de 63-jarige W. de K. in de diepe geul achter zijn woning geraakt en verdronken. Uit de Waal onder de Ooij bij Nijme gen is het lijk opgehaald van een 24 A 25- jarig jongeman. Het hemd was gemerkt met v. N. Het lijk is begraven op het al gemeene kerkhof te Beek-Ubbergen. Een onverschrokken redder. Gisterenmiddag raakte te Roermond ©en jongetje der familie F. te water. Hij viel, naar „de Mndmrg." meldt, van het hooge staketsel aan de Roerkade bij het spelen in de Roer. De kleine ging voor de vierde maal onder, toen op hulpgeroep der daar wonenden de heer L. Hofman zich zonder te bedenken met kleeren aan te water sprong. Hierbij kwam hij nogal onzacht te recht. Het lukte hem echter den jongen aan kant te brengen, waar beiden door toege schoten hulp spoedig op het droge werden gebracht. De drenkeling was geheel buiten kennis, doch werd gelukkig bijgebracht. Het was de achtste keer, dat de heer H. een menschenleven van den wissen dood redde. In de kokende soep gevallen. Te Horsten (gemeente Onstwedde) is gisteren het 1 1/2-jarig kind van het echt paar Hemmen in een pan kokende soep ge vallen, tengevolge waarvan de arme kleine zeer ernstige brandwonden opliep. Knaapje vermist. Te Breda wordt sedert Dinsdag 1.1. ver mist de 9-jarige G. J. A. B., wonende aan den Nieuwen Weg aldaar. Hij is het laatst gezien in den Beerumpolder, waar men zijn jas, bril en hoepel gevonden heeft. vroeger jaren het veld had moeten ruimen voor een beminnelijker mededinger, zonder ooit veel van zijn gevoel te hebben laten blijken, was hij haar in zijn. hart altijd trouw gebleven. En nu had de heropening van de groeven hem in nauwer contact met de knappe weduwe gebracht, van wie hij altijd had gehouden en die misschien zijn vrouw zou zijn geworden, als hij een beetje doortastender was geweest op het psychologische moment. Zijn nieuwe betrekking had hem genood zaakt zijn huisje te verlaten en in de kee ten op de rots, vlak achter Martha's huisje te gaan wonen. Eerst hadden ze elkaar toevallig ontmoet, later waren die ontmoe tingen regel geworden. Een kopje thee vroeg in den morgen, tegen den tijd van het ontbijt, was zoo langzamerhand een gewoonte geworden. Een verdere band tus- schen hen vormde het feit dat zoowel Martha als haar dochter Bessie het ge heim van de werkzaamheden in de groe ven kenden. Martha, de weduwe van den tuinman van de Abbey verknocht aan de familie Purbeck als John Budge /.elf en Bessie zou voor Lady Madge door het vuur zijn gegaan. Om deze redenen had lord Purbeck het verstandiger geoordeeld om gissingen en praatjes te voorkomen, hun de waarheid te vertellen. Het was dus geen ongewoon verschijnsel dat Budge het pad over de rots insloeg naar de achterdeur van Martha's huisje. Toen hij weer over het kleine paadje, liep, zag hij met voldoening een blauwe rook wolk uit de schoorsteen opstijgen en hij wist dat hij niet lang meer op een war men dronk zou hoeven te wachten. Mar tha en Bessie waren 's morgens altijd al vroeg in de weer. Hij was er bijna zeker van dat hij Martha in de keuken zou vin den bozig met het ontbijt voor haar huur ders en Bessie in de kamers aan het stof fen zou zijn. Toen hij echter dicht bij het huisje geko men was, voorbij de vlierstruiken, merkte hij dat de dingen dien morgen anders wa ren dan gewoonlijk. Martha stond bij de achterdeur, haar hand boven haar oogen voor het scherpe zonlicht en riep „Bessio"! terwijl ze naar de rotshelling optuurde. Zoodra ze Budge zag, kwam ze haastig op hem toe. Goeden morgen John, heb jij BeRsie ook ergens gezien? Waar kan dat kind toch zitten? Ik dacht dat ze bezig was met tafeldekken in de kamer van meneer Map leton, maar toen ik haar een kopje the© ging brengen, was ze nergens te vinden! Misschien heeft ze zich verslapen, meende Budge en is ze nog niet op. Ik heb in baar kamertje gekeken teen ik naar beneden kwam, maar ze was er niet. Was ze wel naar bed geweest? was de nuchtere vraag. Lieve hemel John, waar denk je aan! zei de vrouw plotseling hevig verschrikt. Ik heb aleen maar gezien dat ze niet in haar kamertje was. We zijn gisteravond Ramen naar boven gegaan. Waar zou ze anders geslapen heb ben dan in haar kamertj'e. Maar ik zal eens gaan kijken. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5