BINNENLAND Gem. Berichten. Buitenl. Berichten ls> TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG JUNl' I 1928 EEN SYMPATHIEK GELUID. Op den 2den Pinksterdag werd. te Eind hoven de tweede Protestantendag van de Protestantenvereeniging De Meierij ge houden. Des ochtends werd, naar we in de „N. R. Crt." lezen, een kerkdienst gehouden, waarin ds. C. H. Hagen van 's-Hertogen- bosch en ds. J. J. Creutzberg van Hees voorgingen. Ds. Creutzberg zei in een woord vooraf, dat hij met de geheele lief de van zijn hart de uitnoodiging om te ko men spreken, had aangenomen, dat hij vu rig hoopte, dat de Protestantendagen in ons heele land zouden komen, doch dat hij alles eerder was dan een Romehater. Hij waardeerde veel in de vroomheid van vele Roomschen, hoopte dat het Protestantisme steeds de hand toegestoken zou houden tot Rome om samen in vriendschap en sa menwerking te leven. Dat is een sympathieker geluid dan dat der aanhangers van de Evangelische Maat schappij en van ds. Lingbeek c.s. De Loenerveensche Plas. Ged. Staten van Utrecht tegendemping. Het lid der Provinciale Staten van Utrecht, de heer J. Frijda Lzn. (V. B.) stelde kort geleden de volgende schrifte lijke vragen aan het college van Ged. Sta ten: Zijn de berichten juist, dat het voorne men bestaat, om stedelijk afval te storten in de plassen beoosten de Vecht, zoodat deze plassen geheel of gedeeltelijk zullen worden gedempt? Willen Ged. Staten zoo dit voornemen mocht bestaan, de Staten hieromtrent nader inlichten? Zijn Ged. Staten voornemens alle pogingen in het werk te stellen, opdat dit schoone Utrecht- sche landschap ongeschonden behouden blijft? Ged. Staten hebben thans het volgende geantwoord: Officieele bevestiging van de berichten in de dagbladen, dat het voornemen be staat in de plassen beoosten de Vecht af val te storten, zoodat deze plassen geheel of gedeeltelijk daarmede zullen worden gedempt, heeft ons college niet gekregen. ,Wel werd ons ter goedkeuring gezonden een overeenkomst, aangegaan door het waterschap Loenevee, betreffende de' vergrooting of vernieuwing van de Loener veensche sluis, ten einde gelegenheid te scheppen met vaartuigen van grootere af meting dan thans mogelijk is de Loener veensche plas te bereiken voor het aan voeren van materialen ter geheele of ge deeltelijke demping van die plas. Op grond van de overweging, dat het be houd van de Loenerveensche plas uit een oogpunt van bewaring van natuurschoon van algemeen belang moet worden geacht en dat mitsdien uit dien hoofde niet kan worden gedoogd, dat die plas wordt ge dempt te minder daar niet gebleken is, dat met de in uitzicht gestelde demping eenig-reëel cultureel goed van groot be lang binnen afzienbaren tijd daarvoor in de plaats zou treden hebben wij aan bedoelde overeenkomst onze goedkeuring onthouden. WeldadigheïdspostzegeTs. Welke beeltenissen a'ij k r ij g e n. In aansluiting op vroegere bekendmakin gen kan thans worden medegedeeld, dat de in dit jaar uit te geven serie weldadig heidszegels de beeltenissen zullen dragen van Chr. Huygens, Boerhaave, Minckelers cp prof. Lorentz. Vernieuwing van den duiker te Anna Paulowna. Geen gevaar meer voor een doorbraak. Nog steeds is men bezig met het storten van zakken zand en het aanvoeren van kleileem bij den stukgeslagen duiker in den Anna Paulownapolder. Het gevaar van doorbraak der kade aan den overkant is daardoor geweken. De toestand is ove rigens nog ongeveer dezelfde. Wel acht men het gevaar voor doorbraak geweken, doch een groote ploeg volk is nog steeds aan het werk. Steeds worden zakken met zand neergelaten omdat er telkens nieuwe gaten ontstaan. De kade aan den Oostpolder- kant begint af te kavelen. Spoedig zal met het vernieuwen van den duiker worden begonnen. „De Schelde" te Vlissingen. Drie honderd man aan den arbeid. De poort waardoor de werkwilligen „De Schelde" gistermorgen binnengingen, was door een sterke politiemacht bewaakt- Vol gens mededeeling van de directie zijn er ongeveer drie honderd werklieden aan den arbeid gegaan, benevens 75 leerjongens. Dit aantal is geringer dan op den eersten dag van de staking. De werklieden van „De Schelde", die in Amsterdam werkten aan de Amstel Brouwerij, waar een ketel geplaatst moest worden, zijn door de sta kingsleiders overgehaald om het werk neer te leggen en terug te keeren. Te Vlissingen is het rustig. Er wordt thans niet meer gepost voor de fabriek, doch voor de wo ningen der werkwilligen. DE AANVARING VAN DE VEENDAM. Aan een brief van een der opvarenden van de Veendam is het volgende ontleend: 20 Mei '28, Hoboken N. Y. Zaterdag morgen van vertrek bleven we pl.m. 3/4 uur wachten voor den mist, en we waren dus al een uurtje te laat, toen we zeker door een gunstig rapport om bij twaalven vertrokken. We waren zoowat een uur weg en al tamelijk buiten, teen het weer dikker mist werd en we tusschen veel schepen raakten, waarvan de meeste voor anker lagen. Wij gingen ook voor anker en nog geen tien minuten later zagen we een boot aankomen welke zoowat volle kracht voer en schuin op ons inkwam. Ik was bij mijn vriend in de hut en we stonden als verstomd door de poort het aan te zien. Ze gooide op eenigen afstand haar ankers uit. maar het hield niet en draaide alleen wat meer naar stuurboord en kwam bij onze hut het eerst tegen ons aan. We schreeuwden toen ze zoowat 30 M. af was aan alle lui: „Uit de hutten, we worden aangevaren 1" De eerste' hoorde» het en telefoneerde direct naar beneden clat ze moesten uitkijken en gelijk kwam het gevaarte tegen ons aan. Een hevig ge kraak en geraas, patrijspoorten knalden uit elkaar en het 2l/s c.M. dikke glas vloog overal heen. Na den eersten schok vlogen we naar beneden en daar was het gewoon vreeseliik om te zien: een groote golf wa ter gutste met een enorme kracht naar binnen boven op de dynamo's, welke in werking stonden. De waterdichte deuren werden dichtge draaid en er werd zooveel mogelijk gepro beerd om het water er uit te krijgen, doch het was ondoenlijk. Het licht zakte laag en zoo werd het nog moeilijker en tame lijk vlug liep de machinekamer met de mooie machines, schakelbord motoren enz. vol, droevig om aan te zien. We lagen in tamelijk ondiep water gelukkig, doch het water vulde de machinekamer, zoodat je bij ons in de gang het water met je voet in den top er van kon aanraken; een dikke laag olie dreef er op, een ellendig gezicht. Gelukkig bleef alles kalm, bemanning en passagiers, en alle maatregelen werden genomen om zoo noodig het schip te ver laten, doch dat was gelukkig niet noodig en er kwamen zeven sleepbooten om ons terug te sleepen. Het was toen nog steeds dik van mist en om elf uur gingen we pas terug en den anderen morgen om 5.20 wa ren we aan de pier te Hoboken. Om zes uur kon een gedeelte gaan slapen tot 9 uur en dan een gedeelte van 9 tot 12 uur. Allen waren op van vermoeidheid en in spanning. Gelukkig, dat men pp zulke oogenblikken niet aan tijd denkt en maar steeds door- sjouwt. tot alles weer achter den rug is. Ze zijn al reeds bezig met het dichtmaken van het gat en de machinekamer leeg te ma ken. Zoo ver als de machinekamer nu leeg is ziet het er droevig uit, enfin, het zal wel goed komen, ofschoon het wel een flinke knak is. Misschien blijven we hier wel een zes weken repareeren, volgens het kantoor hier probeeren ze den volgenden afvaart- datum klaar to zijn. Gelijk met ons zijn zes schepen in aanva ring geweest, alles is echter zonder verlies van menschenlevens afgeloopen. 21 Mei 1928. Als gevolg van de vijf me ter water die we binnen hadden, zonk vandaag de Veendam kalm neer op den bodem van de Hudson. Ze kwam gelukkig mooi terecht en er is geen gevaar dat ze zal kapseizen, en een stel kranen werd opgesteld om haar in positie te houden. Toen de Leviathan jaren geleden hier te Hoboken in de modder raakte was een heel stol baggermachines etc. noodig voor dat de reus weer vlot kwam. Hetzelfde stel zal nu gebruikt worden om de Yeendam vlot te krijgen. Nadien zal het dokwerk mis schien slechte een week duren. De scheur is nu al dicht en pompen zuigen het water uit. het ruim. Tonnen lading worden er uit gehaald, maar veel graan is bedorven. ONGELUKKEN. Overreden. In de St. Jorisstraat te Stratum werd de 40-jarige S. uit Zes Gehuchten met zijn rij wiel door een zwaren vrachtwagen gegre pen en 10 M. meegesleurd. Zijn rijwiel werd totaal vernield. De man brak een sleutel been en bekwam nog andere kwetsuren. Per auto werd hij naar het ziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Onder een auto. Op den Zwiepschen weg bij Lochem ge raakte een zoontje van mevrouw D., terwijl het kind van achter een wagen te voor schijn kwam, onder de auto van den heer E. In hoogst zorgwekkenden toestand is het jongetje naar het ziekenhuis gebracht. Den heer E. treft geen schuld. Verdronken. Het drie-jarig dochtertje van den bloe mist T. te Haarlemmermeer geraakte bij het spelen in de sloot aan den kant van den weg. Toen men het bemerkte, waren de levensgeesten reeds geweken. Het dochtertje van A. Veenstra te Appelscha is te water geraakt en ver dronken. Ernstig ongeval. Woensdagmiddag had de landbouwer G. Tummers te Overhoven, het ongeluk bij het naar huis rijden van een kar klaver, waarop hij zich had neergezet, af te vallen Hij kwam ongelukkig met zijn rug terecht in de punt der zeis, welke hij in zijn val meenam. De wonde was zoo ernstig, dat de in haast ontbodep dr, Garé onmiddel lijke ove: brenging naar het hospitaal ge lastte. De toestnd van T. is ernstig, meldt de „L. K." Aan de gevolgen overleden. Eenige dagen geleden viel het 11-jarig zoontje van den heer S. te Raalte van zijn rijwiel. Hoewel het geval zich aanvankelijk niet ernstig liet aanzien, verergerde de toestand later dermate, dat het knaapje naar het ziekenhuis moest worden ver voerd, waar het thans is overleden. Bosch- en heidebrand. Aan den Laanderweg bij Eindhoven zijn 20 H.A. bosch en heide afgebrand. Een koppige boer. De bewoners uit de buurtschap Essen en uit die omgeving hebben reeds lang geklaagd over den slechten toestand van een door genoemde buurtschap loopenden zandweg, die, vooral in den wintertijd, meermalen onbegaanbaar is .Vandaar dat belanghebbenden herhaaldelijk pogingen hebben aangewend, bedoelden weg ver hard te krijgen, welk werk dan door de gemeenten Ede en Barneveld zou moeten worden uitgevoerd, aangezien deze weg door beide gemeenten loopt. En blijkbaar had het gemeentebestuur van Barneveld, naar het „U. D." meldt, er wel ooren naar. Althans B. en W. hebben meermalen een onderzoek ter plaatse ingesteld, doch daar bij bleek dan steeds, dat een der eigenaars van de aangrenzende gronden, J. v. V., niet de minste medewerking wilde verleenen. De zandweg is daar namelijk zoo smal, dat hij, bij verharding, noodzakelijk moet wor den verbreed, doch hoe mooi het den eige naar van den aangrenzenden houtwal, die hem 'slechts om de acht jaar een klein gel delijk voordeel bezorgt, ook werd voorge steld, hij vertikte het gewoonweg voor dit doel een duim breed grond af te staan. Deze stijfhoofdigheid nu begon den omwo nenden knapjes te vervelen, daar zij wel begrijpen, dat, zoolang Y. van geen toege ven wil weten, zij allen verplicht zullen zijn, een groot gedeelte van het jaar door dien modderweg te blijven baggeren. Eu mag men op de „on dits" afgaan, dan zou vooral door het jonge geslacht, al spoedig op een wraak gezonnen zijn. Hoe dit echter zij, een feit is het, dat de vorige week op een nacht een aantal op v. Y.'s grond staande boomen gewelddadig zijn vernield of afgekapt. Sommige boomen zijn zelfs van boven tot onder gespleten, wat er op wijst, dat een aantal personen er niet heeft tegen op gezien hier zwaren nachtarbeid te verrichten. Nog was echter blijkbaar de wraaklust niet bekoeld. Dinsdagnacht al thans is al het hakhout, staande op den wal, die voor de verbreeding van den weg noodig is, ongeveer op 1 Meter hoogte af geknapt. Droevig doet het aan, dit thans in vollen bladerdos prijkende hout en de dito boomen, met ruwe hand afgehakt en gespleten, daar in de zon te zien verdorren. Het is, alsof uit boosheid over 's menschen koppigheid, een moord op de jonge en thans zoo mooie natuur is begaan. Zeldzaam huwelijksfeest De SS-jarige visscher op het Zuidlaarder- raeer, M. Zwarver, herdacht met zijn 85- jarige echtgenoot© op Tweeden Pinkster dag te De Kuijpe zijn vijf en zestigjarige echtvereeniging. De jubilaris, die sinds enkele jaren een welverdiende rust geniet, heeft een menschenleeftijd lang zeven tig jaren zijn beroep van visscher uit geoefend. Het zeldzame feit werd met. eenige fees telijkheden gevierd, waarbij de krasse oud jes de gelukwenschen van het gemeentebe stuur in ontvangst hadden te nemen. ONGELUKKEN. JAPANSCHE VISSCHERSVL00T VERGAAN. Vierhoncf&rd slachtoffers? Ten gevolge van een zeebeving ie, naar gemeld wordt, aan de noord-oostkust .van het eiland Hokkaido een visschersvloot ver gaan. Er worden 400 visschers vermist en men vreest, dat allen om het leven zijn ge komen. Het hoog water in Silezië. De schade. Een Wolff-telegram uit Berlijn meldt d.d. gisteren: Het hoogwater in beneden- en midden- Silezië is, naar de bladen melden, wel iets gedaald, maar nog steeds zijn vele huizen volkomen van de buitenwereld af gesneden. Aan de bewoners, die in bovenverdie pingen gevlucht zijn, moeten met. roeiboo- ten levensmiddelen gebracht worden. De vrijwillige brandweren zijn dag ei nacht bezig. Op het land zijn de veldvruchten ver nield wegen zijn verwoest en bruggen weggerukt. In het stadsgebied van Reichenbach werd de betonneering van den oever over grootcn afstand vernield. Het betonpuin werd zoodanig langs de straten gespoeld, dat. het verkeer bijna onmogelijk is. In Peterswaldau, werd de brug weggesla gen. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 2 Juni. Hilversum, 1060 M. 12.30—2.00 Lunchmuziek door het Trio „Yerhey". 2.00—4.30 Aansluiting van het Theater Tuschinksky te Amsterdam. Het Theater- orkest, jazzband, solisten etc. o. 1. van Max Tak. 5.00—5.30 Causerie door A. E. N. Bakker 3 Mcran en 't Dolomietengebied. 5.30—6.00 Zwemles door B. Cartom. 6.00—7.45 Concert door het Omroepor kest. 8.05 Y.A.R.A. Concert* Huizen, 340.9 M. Na 6 uur 1870 M. (K.R.O.-uitzendingen uitsluitend). 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 5.007.00 Dinermuziek. i 7.007.30 Cursus Hollandsch. 7.30—8.00 Spr. Prof. H. F. M. HuybersS De plakkaten. 8.00 Concert. Het Wester Harmonie corps o. 1. v. P. J. Kivum. Spr.: Prof. Dr. Titus Brandsma O.Carm. b. d. Keizer Ka- rel Universiteit te Nijmegen: De plaats v. Katholiek Nederland in het Apostolaat der Hereeniging. Daveritry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.202.20 Orkestconcert. 3.50 Balladenconcert. 4.20 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert-orgel-bespeling. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Vaudeville. Liedjes met pianobegel. 7.20 Muziekbespreking. 7.35 Liederen van Sir H. Parry voor so praan. 7.45 Cricket-causerie. 8.05 „De Gresham Singers" en Orkest. 9.20 Nieuwsberichten. 9.35 Vacantie-causerie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 „Mrs. Buggins sees it through", dooi? Mabel Constanduros Muziek van S. Robin son. Dans-orkest en revue-koor. 10.5512.20 Dansmuziek. „Radio Paris", 175Ó M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 8.35 Causerie. 8.5011.20 Symphonïe-orkest concert. Daarna „Rose Colas", van Monsigny, voor soli en orkest. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkest concert. 6.20—7.15 Tuinconcert. Militair orkest. 8.30 „Bruderlein Fein", oud-Weener zang spel in 1 acte van Fall. 9.2011.05 „Datterich", comedie van Nie- bergall in 8 scones. Daarna tot 1.20 Dans muziek. Z e e s e n, 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5.20—6.20 Orkestconcert. 6.208.05 Lezingen. 8.50 Vroolijke avond. 10.5012.50 Dansmuziek. Hamburg, 305 M. 5.20 Filmmuziek. 6.20 Vroolijk concert. 8.20 „Lysistrata", operette in 3 acten van BoltenBackers. Daarna tot 11.20 Ca baret en dansmuziek. Brussel, 509 M. 7.206.20 Orkestrconcert. 7.05—8.20 Trio-concert. 8.3510.35 Orkestconcert. Orkest en so listen. In Freiburg bestaat groote bezorgdheid voor de drinkwatervoorziening, daar het waterwerk overstroomd was. In Inggramsdorf werd een groep brui loftgasten zoo plotseling door het water verrast, dat de gasten met den hoogen zij den hoed op barrevoets door het natte ele ment moesten waden. FEUILLETON. HET HUISJE IN 'T RAVIJN il^it het Engelsch door Headon Hill. Misschien doet U in dit geval beter het portret te behouden, meende Sir Beauchamp. Dank U, zei Hector, soms is het uiterst moeilijk een zoo vage herinnering weer vast te leggen. Het is zoo iets als het openen van een letterslot, als men de let ters vergeten is. Ik zou dan ook willen voorstellen, als meneer Wraxall daarmee» accoord kan gaan, om een reproductie van -het portret te plaatsen in de „Daily Lynx" zonder er bij te vermelden natuurlijk, wien het voorstelt, alleen met het verzoek om inlichtingen omtrent tegenwoordige woon plaats of andere berichten. Misschien zou den we zelfs een kleine belooning kun nen uitloven, niet al te groot natuurlijk, dat zou achterdocht wekken. Een koude glans schitterde in de oogen van den detective. Dat lijkt me een uitstekend plan, zei hij bijna hartelijk. Om U de waarheid te zeggen, ben ik juist hier gekomen met het doel U dit te verzoeken. Wat zegt U van het plan, Wraxall? De hoofdredacteur van de „Daily Lynx" geeuwde. Mijn waarde Sir Beauchamp, we zullen het portret met het grootste ge noegen laten drukken, antwoordde hij een beetje slaperig. Maar ik wil om vijf pond niet U wedden, dat mijn jonge fox- terrier, Hector Yeldham, eerder met iets zal komen opdagen, dan een van onze le zers. De meesten verkeeren gelukkig niet in misdadigerskrihgen, wat meneer Yeld ham wel doet. Met een hoofdknik verliet hij hen, en liet Hector in verwarring achter. Hij kon niet uitmaken of deze laatste woorden alleen maar een toevallige uiting waren van iemand die vermoeid was, of een steek onder water.' Hector maakte zich zoo gauw mogelijk van Sir Beauchamp af en wandelde enkele minuten later door de nachtstille straten naar zijn kamers in Jermijnstraat. Wat bedoelde Wraxall met die laat ste woorden mompelde hij in zichzelf ter wijl hij zijn sleutel in het slot stak. Was dat werkelijk een steek en verdenkt hij mij ervan dat ik niet heelemaal eerlijk spel speel in deze smokkelzaak? Maar het is nauwelijks aan te nemen dat hij dan op deze manier zou handelen. De geheele ge schiedenis maakt mij zenuwachtig dat kan zoo niet blijven doorgaan. Hector had de huisbewaarder een oud-gediende getelegrafeerd om zijn kamers in orde te laten brengen, maar niet op hem te wachten. Zijn kleine, vrije étage van twee zitkamers en een slaapkamer, lag op de eerste verdieping en toen hij bo ven aan de trap was, zag hij tot zijn verba zing dat de kamerdeur half openstond en het licht in de kamer op was. Vlug ging hij de kamer binnen en onmiddellijk ont dekte hij een nog grootere verrassing. Een heer in avond-toillet, en met een hoog orde-teeken dat zijn hagelwit overhemd bijna geheel bedekte, zat in een van de ge makkelijke stoelen, zich schijnbaar volko men thuis voelend. Door de ongewone kleeding herkende Hector bij den eersten oogopslag zijn be zoeker niet; toen opeens zag hij met een schok van verbazing dat zijn late gast het was over eenen niemand anders dan Lord Purbeck was. HOOFDSTUK XI. Grimassen in 't Donker. Een cardonische uitdrukking loerde in de oogen van Smyll Mapleton, toen hij Hector's vertrek gadesloeg van achter het raam van zijn kamer. Hij wachtte even, totdat hij er zeker van kon zijn dat zijn medebewoner niet terugkwam, toen zette hij zijn hoed op en liep langzaam de vallei in. Hij ging echter niet verder dan de kruisweg, waar bij op een steen ging zit ten en een sigaret opstak. Toen hij aan zijn zesde bezig was, hoorde hij het geluid van naderende stemmen. De enkele arbeiders die in het dorp achter de Abbey woonden, waren op weg naar huis en hij verwachtte Jem Carter daarbij te zullen zien. De ge leerde fossielenzoeker had een hechte vriendschap gesloten met Bessie Callo way's jaloersche aanbidder en hij was daar gaan zitten met het doel hem op te wach ten, voor het geval dat de jonge man van plan mocht zijn Bessie dien avond een beetje het hof te gaan maken. Hij was goed op de hoogte met Jem's doen en la ten en .wist, dat de jonge kerel meestal eerst naar zijn moeders huis in het dorp ging om zich wat op te knappen, en het was alleen de spreekwoordelijke uitzonde ring op den regel die Mr. Smyle Mapleton die nooit de dingen aan het toeval overliet, deze post had doen betrekken. Vijf arbeiders kwamen aangeslenterd, Maar Jem was er niet bij. Het. waren alle al-wat-oudere mannen met een donkere huidkleur, men zij dat er Spaansch bloed zat in sommige van de kustbewoners, dat ze afstammelingen waren van de beman ning van een Spaansch galjoen dat in den tijd van de Armade hier aan de kust schip breuk had geleden. Toen de marmergroeven waren „geopend" had John Budge met groote zorg een keu ze gedaan uit de mannen die zich aanbo den en men had zich er algemeen over ver baasd dat „Spaansch bloed" een grootere aanbeveling scheen te zijn, dan ervaring in het vak van de steengroeven. En men had verder kunnen opmerken dat, sinds ze in de groeven werkten, iets van de oude driestheid in de mannen scheen te zijn wak ker geworden. Dit zou zeker kwaad bloed gezet hebben, in het dorp, als Lord Pur beck, een voorbeeldig groot-grondbezitter, er niet voor gezorgd had aan de overige arbeiders ander werk te verschaffen, zoo dat niemand reden had tot klagen over het feit dat er vijf en dertig vreemde ar beiders overgekomen waren voor de groe ven en gehuisvest werden in de keten op de rots, waar ze onder een bijna militaire tucht stonden. Het was opmerkelijk dab, zoodra de ar beiders Mapleton aan den kant van den weg zagen zitten, hun geziohten alle een dreigende uitdrukking aannamen en dat ze hem voorbijgingen zonder groet. Alleen Jem, die een eindje achter hem aankwam, groette Mapleton en toen deze laatste hem wenkte, ging de jonge arbeider naar hem toe. Wat hebben die anderen toch op mij tegen, Jem? vroeg Mapleton. Ik ben toch altijd beleefd tegen ze geweest! Heb zijn onbeschofte kerels en ze heb ben een hekel aan vreemdelingen, was het antwoord. Och kom, dat is onzin, zei Mapleton. Die andere arbeiders in de groeven zijn toch ook geen menschen hier uit de buurt? O, dat is iets anders. Daar gaat heb om het werk, zei Jan bokkig. Mapleton keek hem aan maar zei niets. Deze tegenzin om over zijn kameraden t» praten, wekte zijn achterdocht, maar voor het oogenblik schoof hij die terzijde, omdat hij andere plannen had. Wel, ik ben dezen steilen weg niet op geklommen om met je te kibbelen over de slechte manieren van die kerels, lachte hij minzaam. Ik ben hier gekomen om je een nieuwtje te vertellen, dat je pleizier zal doen. Is die Londensche vent ook weer ach ter Bessie aan geweest? gromde Jem met een woesten blik. Neen, Yeldham is eon half uur gele den vertrokken op zijn motorfiets. Hij is naar Londen. Ik hoorde het hem aan Bes sie vertellen, daarom ben ik het je maar even komen zeggen. Als je dus vanavond iets beters te doen hebt, kun je het meisj» veilig alleenlatea. (Wordt vevr *gd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5