BUITENLAND. BINNENLAND Uit de Omgeving. 19e Jaargang. DONDERDAG 31 MEI 1928 No. 5886 ie ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling roor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal, lij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal 'ranco per post 12.95 per kwartaal feet Geïllustreerd Zondagsblad la voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Olt blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 y POSTBUS No. 11 "ET^ DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Cowone advertentlën 39 cent por fögöjy Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertentlën, van ten hoogste 80 woorden, Waarini betrekkingen warden aangeboden of gevraagd, huur en ver* huur, koop en verkoop f 0.50. V Dit nummer bestaat uit drie bladen. FRANKRIJK. Socialistisch congres te Toulouse. Het socialistisch congres te Toulouse, eeft besloten in Juli den nationalen raad Parijs bijeen te roepen voor het vast stellen van de agenda van het internatio- ale arbeiderscongres te Brussel in Augus tus. Het congres sprak Voorts den xvenscb (lit, dat bij den aanvang dier komende wet- 53evende periode een algemeene amnestie- et zal worden aangenomen en vroeg ver- de opheffing van de oorlogsraden. Met p twee na algemeene stemmen werd de oor een commissie voorgestelde motie be- reffende de algemeene politiek aangeno- In de motie wordt gezegd dat naar her tel van de politiek eenheid in de arbei- erswereld wordt gestreefd. Voorts ver- :laard, dat het socialisme zich niet zal lee- 1 Len tot eenigerlei poging, een coalitie te rn het bolsjewisme te vormen, daar de iocialisatie der productie-middelen en Ier uitwisseling van producten ontegenzeg lijk het einddoel is van het socialisme loowel als van het communisme. De aan- ;esloten bonden mogen het principe van iet eenheidsfront niet aanvaarden. In het larlement moet de socialistische partij itrikt in de oppositie blijven en zich uit sluitend laten leiden door het streven, rouw te blijven aan de socialistische be ginselen. JOEGO-SLAVIE. DE ANTMTALIAANSCHE SPANNING, i Nog steeds betoogingen. f Talrijke arrestaties. In 'geheel Joegoslavië duren de anti-Ita- haansche demonstraties voort. Dinsdag- 'ond hadden na afloop van de gast voor stelling van de Parijsclie Opera Comique lomonstraties voor Frankrijk plaats. Een roep demonstranten drong het schouw- burggebouw binnen en riep: „Weg met Mussolini, weg met het fascisme, leve frankrijk". De politie kon eerst ingrijpen .looen de schouwburgbezoekers het gebouw jvjhaddeii verlaten. Het kwam weer tot ern- tige botsingen, waarbij eenige personen gearresteerd werden. Ook te Serajewo, Ragusa en Soessak zijn anti-Italiaansche demonstraties ge houden. Verscheidene studenten zijn gearres teerd. Tot bloedige botsingen is het even wel volgens de tot nog toe binnengekomen in berichten nergens gekomen. De lioofd- uissaris van de Joegoslavische volks- weer heeft tegen a.s. Zondag te Belgrado een groote algemeene volksweer-vergade- i'ing bijeengeroepen om te protesteeren te gen de anti-Joegoslavische demonstraties te Spalato 'en in andere steden van Dal- matië. In politieke kringen is men van mee rling, dat de regeering deze volksverga dering niet zal toestaan. Italiaanse he nota. De Italiaansche gezant te Belgrado heeft den Joegoslavischen minister van buiten- landsche zaken een zeer krachtige nota overhandigd. De afdeelingschef van he ministerie, die bij ontstentenis van den minister den ge zant ontving, gaf onmiddellijk liet leedwe zen der regeering over de incidenten te kennen, maar wees er tegelijk op, dat de demonstraties door de anti-Joegoslavische manifestaties in Italië geprovoceerd zijn en dat de regeering te Belgrado het haar plicht acht de Italiaansche regeering te verzoeken zorg te dragen, dat dergelijk incidenten zich niet herhalen. Interventie nog nietnoodig. Uit Londen wordt gemeld: In verband met de anti Italiaansche betoogingen in Joego Slavië schrijft de diplomatieke me dewerker van de „Daily Telegraph", dat hoewel de incidenten door den stap der Italiaansche regeering een ernstig politiek karakter hebben gekregen, de toestand toch niet zoo ernstig is, dat een bemidde ling van een derde mogendheid of van den volkenbond gerechtvaardigd zou zijn. De Italiaansche regeering beseft de moeilijkheden, waarmede de Joegoslavi sche regeering door de houding van de Kroaten en Slovenen te kampen heeft. Zij weet ook, dat de Joegoslavische minister van buitenlandsche zaken en het geheele kabinet hun goeden wil hebben getoond door de ratificatie van het verdrag van Nettuno door het Joegoslavische parle ment voor te bereiden. Het zou te betreuren zijn, indien de Joe goslavische regeering voor de oppositie zou moeten wijken, daar door de niet ra tificatie van het verdrag ook de kansen voor een groote leening van 30 a 50 mil- lioen dollar voor Joego-Slavië gevaar zou den loopen. De ratificatie van het verdrag zal een waarborg zijn oor de handhaving van den vrede en voor het tot stand komen van een economische samenwerking tusschen de landen aan de Adriatische zee. Mocht het verdrag niet geratificeerd worden en een samenwerking tusschen Joego Slavië en Italië onmogelijk blijven, dan zal de En- gelsch-Amerikaansche laankgroep niet in staat zijn, belangrijke middelen voor de ecomische ontwikkeling van Joego Slavië ter beschikking te stellen. CHINA. Hevige gevechten in het Noorden. Zesduizend doodeul Uit Tientsin .wordt gemeld, dat sinds 26 Mei j.l. hevige gevechte gaande zijn tus schen de troepen uit Moekden en die uit Sjansi langs de spoorlijn PekingHankau. Tot dusver zouden er zesduizend dooden zijn. Het Sjansi-leger poogt het gros van het Moekdenleger te dwingen naar de pro vincie Sjansi terug te trekken, met het doel de positie der Noordelijke strijdkrach ten op het front aan de Peking-Hankau- lijn te verzwakken en het mogelijk te ma ken, dat de troepen van den Zuidelijken generaal Feng Joe-sjiang naar het Oosten oprukken en het strategische punt Hotsjien nemen, dat een belangrijke belemmering oplevert voor Feng's opmarsch naar Tient sin en Peking. Hebben de Zuidelijken gewonnen! Naar uit Londen gemeld wordt, is de op marsch der Zuidelijke troepen naar Peking thans in volle gang. •Japansche opmarsch in Mantsjoerije. Ct e v o lg ■an den ban dieter overval. De overval, door Mandsjoerijsche ban dieten gepleegd op een Japansche grens wacht. in Korea, bestaande uit een luite nant en 20 man, die naar Mandsjoerije weggevoerd werden, heeft ernstige gevol gen gehad. De Japansche troepen zijn over een breed front van Korea Mandsjoerije binnenge rukt. De Chineesehe autoriteiten in Mands joerije boden aan, de vrijlating van de ont voerde Japanscre militairen te bewerkstel ligen, doch verzochten den over dit gebied afgekondigden staat van beleg op te heffen De Japanners hebben wat dit betreft een weigerend antwoord gegeven. Naar ver luidt zouden de bandieten, onder wie zich wellicht in Mandsjoerije levende Ivoreanen bevinden, den officier van de gevangenge nomen grenswacht vermoord hebben. In alle steden van Madsjoerije heeft de Japan sche opmarsch groote opwinding veroor zaakt. De Japanners hebben ook te Moek den en in andere steden den staat van be leg afgekondigd. Terugtrekking der Ameri kaanse he strijdkrachten. De Amerika arische gezant heeft aan de regeering van Peking de medeeling gedaan, dat Amerika zijn troepen uit China zal te rugtrekken. Eind Juni zal reeds een aanvang worden gemaakt met de terugtrekking der Ameri- kaansche troepen, welke reeds einde Juli voltooid zal zijn. De stap wordt hier aldus verklaard, dat Amerika niet kan meegaan niet het optreden van Japan tegen China. DE BANKBILJETTEN. Wat verdwijnt. De directie van de Nederlandsche Bank deelt mede, dat binnen den tijd van één jaar zullen ingetrokken worden: de van 1 Januari 1890 af uitgegeven bankbiljetten van: (model 1860—62) ƒ300, waarvan de uitgifte werd bekend gemaakt in de Staats courant van 21 Januari 1S60, no. 18; ƒ200 idem 28 Maart 1860, no. 75; ƒ100 idem 21 Juni 1860, no. 145; ƒ60 idem 30 December 1862, no. 30840 idem 30 December .1862, no. 308. De voorzijde der biljetten van ƒ300, 200 en 100 is geheel in het zwart ge drukt. Boven den tekst in het midden van den gegraveerden rand komt een afbeel ding van de Nederlandsche Maagd voor. De biljetten van 60 en 40 zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk der bil jetten van ƒ60 bestaat uit een licht paar- sen ondergrond, die van de biljetten van ƒ40 uit ,een groenen ondergrond, beide met een in zwart gedrukten tekst en gegraveer den rand in dien rand komt boven dien tekst een leeuwenmotief voor. Bovendien de door.de Nederlandsche Bank uitgegeven zoogenaamde hulpbiljetten van ƒ100, 60, 40 en 10, gedateerd 1 Augustus 1914, 1 waarvan de uitgifte werd bekend gemaakt in de Buitengewone Staatscourant van 4 Augustus 1914, ni. 180 (model 1914)! Wat blijft. Alleen zullen nog in omloop blijven de bankbiljetten van: 1000, 300, 200, 100, waarop ter lin kerzijde van den tekst op de voorzijde een zittende vrouwenfiguur is afgebeeld van 60, waarop in het midden boven den tekst op de voorzijde een medaillon portret van Prins Frederik Hendrik voor komt; van 40, waarop in het midden boven den tekst op de voorzijde een medaillon-portret van Prins Maurits voorkomt; van 25, zoowel de in roode als in blau we kleur geduvkte biljetten, waarop in het midden boven den tekst op de voorzijde een medaillon-port ct van Prins Willem I van Oranje (Willem den Zwijger) is aange bracht van 20, op de voorzijde waarvan een visschersman in oliejas en zuidwester is afgebeeld; van 10, waarop de figuren voorstellen de Arbeid en Welvaart en de biljetten, op de voorzijde waarvan een Zeeuwsche boerin is afgebeeld. Koninklijke Besluiten. Burgemeesters. Bij Kon. besluit zijn benoemd met in gang van 15 Juni tot burgemeester van Hekendorp, Papekop en Lange ILuige Weide, L. C. Brinkman; en tot burgemees ter van Vianen 'S. Hoogenboom. Vragln van Kamerleden. De onbewaakte overwegen Het Eerste-Kamerlid de lieer de Muralt heeft den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat in de vorige week drie ernstige ongevallen hebben plaats gehad op onbewaakte overwegen, nl. bij Apel doorn, waarbij zekere B. zwaar gewond werd; bij Uithuizen, waarbij een auto to taal vernield werd en de inzittenden won der boven wonder vrijwel geen letsel kre gen,, en bij Wilnis, waar een vrachtauto to taal werd versplinterd! Is het vermoeden juist, dat deze onge vallen wel niet zouden hebben plaats ge had, indien de betrokken overwegen be waakt zou den zijn! Is het waar, dm »u het geheele Duitsclie Rijk bij de hoofdspoorwegen, anders dan hier te lande, allo openbare overwegen zijn bewaakt! Wijziging dienstplichtwet. Militaire dienst voor geestelijken 1 De soc.-dem. Tweede Kamerleden Ter Laan, Van Zadelhof f, Albarda en Brauti- gam hebben een aantal amendementen voorgesteld op het wetsontwerp tot wijzi ging van de dienstplichtwet. Een der amendementen beoogt de vrij stelling van militairen dienst voor geeste lijken en a.s. geestelijken af te schaffen, een tweede om de jaarlijlcsche lichting van 19.500 man te brengen op 13.000 man. Voorts wordt voorgesteld om het instituut der vrijwilligers, die de taak van de mili- tieplichtigen overnemen, te doen vervallen om den diensttijd bij de zeemilitie niet te verlengen; om de verkorting van den diensttijd voor de voor-geoefenden niet in te krimpen van vier tot drie maanden; en ten slotte om de mogelijkheid te voorko men, om te ecniger tijd weer over te gaan tot de invoering van de derde herhalings oefening. De voorstellers dezer amendementen merken op, dat het regeeringsvoorstel een beperking inhoudt van de rechten der dienstplichtigen bij de zeemilitie, waar voor zij geen voldoende redenen aanwezig achtten. Mochten ooit de omstandigheden noodig maken, dat bedoelde dienstplichti gen langer dan twaalf maanden dienen, dan behoort daartoe te worden besloten in gemeen overleg met de Sta ten-Generaal In zooverre is het voorstel ook een beper king van de rechten der volksvertegen woordiging die niet kan worden aanvaard. Geen dansverbod in Hilversum. Wel beperkende bepalingen De raad van Hilversum verwierp eergis teravond na zeer uitvoerige debatten met 16 tegen 8 stemmen het voorstel-IIootsen tot het invoeren van een absoluut dansver bod op Zondag, nadat, de burgemeester ten aanzien van de leeftijdsgrens (18 jaar) en de sluiting om 12 uur 's avonds bindende toezeggingen had gedaan. Personeel Van Gend Loos. In verband met de omstandigheden, dat de oude directie van Van Gend Loos tot heden geen gevolg heeft gegeven aan het verzoek van het personeel om te worden ingelicht over de reeds lang toegezegde, maar nimmer ingelaste pensioenrechten, en de steeds grooter wordende ontstem ming daarover bij het personeel, hebben de hoofdbesturen van den Centralen Bond van Transportarbeiders en den R. K. Bond van Transportarbeiders het volgende tele gram aan de Hoofd-Inspectie der oude Firma Van Gend Loos verzonden: „In herinnering aan ons schrijven van 14 Mei j.l., verzoeken wij u dringend, ons uw bevredigend antwoord op de daarin vervatte wenschen van uw personeel wel te willen doen toekomen". De Minister van Waterstaat en de Di rectie der Ned. Spoorwegen zijn met den inhoud van het telegram in kennis gesteld. De gasdirecteur te Dokkum. Verschenen is het rapport der commis sie, welke een onderzoek heeft ingesteld naar corruptie handelingen van den gas directeur te Dokkum. Daar voldoende bekend is, dat de direc teur noch voor zich persoonlijk, noch voor zijn huisgezin zich uitgaven veroorloofde, die zijn inkomsten niet toelieten, meent de commissie hierin een aanwijziging te zien, dat na 1922 geen provisie door hem is ge noten. Vóór 1922 tezamen hoogstens 500. Een bedrag alleen maar bekend geworden door de bekentenis van den directeur zelf. Waar dus de commissie tot geen an dere conclusie kon komen, dan dat de di recteur in de moeilijke jaren vóór 1923 een enkele maal voor de verzoeking is bezwe ken, dat echter na 1922 geen enkel feit van dien aard meer is voorgevallen, meent zij, dat hem het noodige vertrouwen niet be hoeft te worden ontzegd en adviseert zij dat hem het noodige vertrouwen niet be hoeft te worden ontzegd en adviseert zij den gemeenteraad daarom dat rapport voor kennisgeving aan to nemen en deze zaak daarmede als afgedaan te beschou- N.V. „De Spaarnestad". In de gehouden aandeelhoudersvergade ring der N.V. „De Spaarnestad" te Haar lem is besloten de directie te doen bestaan uit twee personen. Met de commercieele en technische leiding is belast de heer C. Ooms. Tot directeur-hoofdred. is be noemd de heer L. M. Weterings, tot nu toe hoofdred. van de „N. Haarl. Crt." Als 5e commissaris werd gekozen de heer J. W. Lucas. Het dividend werd vastgesteld op 9 pet. Een voorstel tot uitbreiding der gebou wen te Haarlem werd aangenomen. ALKEMADE. Grasverpachting. De uitslag van ge houden grasverpachting van 'uec grasgewas langs de wegen is als volgt: Perceel I J. C'ozijn te Oudewetering -mor f 5Perceel II L. J. Rotteveel te Rijpwetering voor 43; Perceel III J. Vanoman te Rijpwete- ring voor ƒ100; Perceel IV J. vin Diemen voor 21Perceel V J. Spring in 't Veld te Rijpwetering voor 09; Perceel VI A. Disseldorp te Rijpwetering voor f22 en Perceel VII J. Spring in 't Veld voor f 10. OUDEWETERING. Coöp. Boerenleenbank. Op den 29eiï Mei 1928 werd in het Hotel van den Bosch de algemeene ledenvergadering gehouden van de Coöp. Boerenleenbank te Oudewe tering. De leden waren best opgekomen, zoodat de groote zaal van Hotel Van den Bosch geheel gevuld was. De voorz. van den Raad van Toezicht, de heer N. L. Rodewijk te Roelofarends- veen, opende en leidde de vergadering. Tot secretaris werd benoemd de kassier, de heer Jos. Penning de Vries. De notulen werden na voorlezing ongewijzigd goedge keurd en vastgesteld. Hierna volgde het jaarverslag over 1927, dat aller goedkeuring mocht bekomen. Uit dit verslag ontleenen wij de volgende cijfers. Het ledental was per 31 December tot 212 gestegen; momen teel is het 223. De spaargelden stegen met ruim 100.000. Precies 100 nieuwe spaar ders zijn er bijgekomen, zoodat het aantal spaarders is gestegen tot 717. Het geza menlijk saldo was per 31 December ƒ474.711.19. Aan voorschotten had de Bank per 31 December uitstaan 247.377.89 verdeeld over 190 personen. Het aantal re keninghouder of houdsters steeg tot 121. De inkomsten in rekening-courant bedroe gen 3.227.844.41, de uitgaven 3.334.962.68. De schuld, bij de Centrale Bank te Utrecht bedroeg 56.918.03. In het jaar 1927 wer den circa 1300 chèques, wissels of quitan- ties ter incasso aangeboden, tot een geza menlijk bedrag van ongeveer 625.000. Veel wissels werden door de leden betaalbaar gesteld. Het totaal der inkomsten en uit gaven, verdeeld over 8547 dagboekposten, toonde een omzet van 7.526.768.58. De ba- lanscijfers zijn 715.253.35. De winst be droeg 3839.40. Het bestuur stelde voor hiervan 25 aandcelen ad 100 uit te loten 1000 op de post .meubilair af te schrijven en het restant bij de reserve te voegen. Met het bestuursvoorstel inzake de winst werden rekening en balans goedgekeurd. Bij de verkiezing werden de periodiek af tredende heeren H. P. Klein, bestuurslid te Oudewetering en C. Straathof, lid van den Raad van Toezicht te Nieuwe-Wetering, met bijna algemeene stemmen herkozen. De heer Th. van der Meer J.T.zn. te Roe- lofarendsveen sedert 6 Mei 1902 lid van het bestuur, nam om gezondheidsredenen ont slag. In deze vacature werd voorzien door verkiezing van den heer Joh. Rietbroek Jzn. te Roelofarendsveen, die bij eerste Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Nog steeds duren de betoogingen irt Joego-Slavië tegen Italië voort Japansche opmarsch in Mandsjoerije. De Zuidelijken zetten hun opmarsch naar Pe king voort. Geen .enkel teeke'n van de „Italia" ont dekt. De Citta di Milano na een vergeefsche reis teruggeKeerd (Luchtv. 2e blad). Nog een drama In de Poolzee (Luchtv. 2e blad). De vlucht van Van Lear Black. (Luchtv. 2e blad). BINNENLAND. De vierde Nederlandsche Katholieken dag Belangrijke redevoeringen (2de blad en 1ste blad). De Olympische Spelen Holland door Uruguay verslagen (geïllustreerd verslag). Spanje wint van Mexico (3de blad). Onze geïllustreerde pagina. De photopagina geeft ojti. photo's van: den Nedcrl. Katholiekendag; de Olympische Spelen; de Nenyto; een nieuw H. Hart beeld. stemming meer dan voldoende stemmen bekVvam. De voorz. en do directeur dank ten den heer Van dor Meer voor alles wat •hij in die 26 jaren als bestuurslid heeft ge daan. Zij wezen op de nauwgezetheid et» de liefde, waarmede hij steeds zijn ambt heeft waargenomen en verklaarden, dat allen hem noode zien vertrekken. De redenen van dit ontslag moesten echter geëerbie digd worden en de directeur wenschto hem 1 namens allen Gods besten Zegen voor zijn verder leven. Het applaus der i ;.gadering bewees, dat allen hun meening vertolkt za gen in de woorden van den directeur. Tot lid van de finantieele Commissie werd ge kozen de heer E. Knibbe Gz. te Haarlem mermeer. Bij de mededeelingen werden door het oudste lid der vereeniging, den heer W. Sliedrecht, de 25 nummers cler aandeelen getrokken, die werden uitge loot. Van de bestuurstafel werd rr.ededee- ling gedaan, dat er voor de Spaarbank een proef zal worden genomen met „Spaarbus- jes", die door de spaarders gratis in bruik leen zijn te bekomen. Voor nadere inlich tingen wordt verwezen naar den kassier. Van de rondvraag werd door enkelo leden gebruik gemaakt. Hierna volgde sluiting. TER AAR. Noord Eind- en Geerpolder. Zaterdag werd de vergadering van stemgerechtigde Ingelanden gehouden van den Noord Eind en Geerpolder onder voorzitterschap van den heer C. de Boer. De notulen werden gelezen door den heer W. J. Boxe van Ze venhoven en onveranderd vastgesteld. Daarna werd rekening en verantwoording gedaan, over het afgeloopen boekjaar. Kos ten over den geheelen polder 1849.15'/s? inkomsten 1847, nadeelig slot 2.84>/a; de afd. Noordeind uitgaven 4333, ont vangsten 3869, nadeelig slot 364; de afd. Geerpolder uitgaven 777, ontvang sten 693, nadeelig slot 83, de afd. Af damming uitgaven 272, ontvangsten 470, voordeelig saldo 197. Door de commissie van onderzoek werd schriftelijk rapport uitgebracht, dat alles in volmaakte orde werd bevonden. DeToorzitter dankte den Secretaris-Penningmeester voor het gevoerde beheer. Volgt vaststelling begroo ting 1928. Algemeene kosten over 'de ge heele polder 2083 of 4.per H.A. Afd. II, Noord-Eind; de Voorz. deelde mede, dat de gewenschte verbetering aan de schoeung bij de sluis zal worden uitge voerd; uitgaven voor de afd. werden be groot op 5385 of 13.50 por H.A. Afd. III, Geerpolder. uitgaven begroot op 587. Afd. IV Afdamming met inbegrip van de nieuwe machinale bemaling op 9950, of 2.50 per H.A. De Voorz. vraagt machti ging tot het doen van af- en overschrijvin gen op de begrootingsposten, waarmee de vergadering accoord gaat. Volgt voorstel van het bestuur tot het aangaan van een geldleening voor de electrische bemaling van de Afdamming te verhoogen tot 9500 en de aflossingstermijn te brengen op 50 jaar. Enkele Ingelanden achtten zulk een bezwaar, doch in aanmerking genomen de lange aflossingstermijn, werd ten slotte tot de verhoogde aanvrage besloten met 22 tegen 14 stemmen. In verband met het feit, dat de bouw van de machine een 20 meter vanaf het kanaal mag geschieden, zegt de Voorz., dat de heer C. Kempenaar bereid is enkele meters grond hiervoor be schikbaar te stellen. De heer L. Hooger- vorst Cz. zou er voor zijn, één groot gemaal te stichten, en de verhoogde kosten, alleen

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1