BUITENLAND. DE „CITTA Dl MILANO" ZOEKT VERGEEFS BINNENLAND 19e Jaargang. WOENSDAG 30 MEI 1928 No. 5885 iM ba ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling ^oor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwart&aL Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post 12.95 per kwartaal. Bet Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné!s ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct,, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijn* eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s,; POSTBUS No. 11 tra n DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT» Gewons a d *»r tn 11 n 3C* een» por Voor Ingezonden Mede deelingen wordt het - s dubbele ran het tarief berekend. a« Kleins edeertentlën, ran ten hoogste 80 woorden, tritam betrekkingen winden aangeboden of gevraagd, huur en ve> huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Verslagen-lectuur In deze dagen worden te Maastricht ele redevoeringen gehouden. Als wij van alle een groot verslag plaat ten zou onze courant veel grooter zijn l.wellicht ongelezen worden gelaten. Van vele redevoeringen, in secties en op levenvergaderingen gehouden, moeten wij 'olstaan met een korte vermelding. De neer belangstellende lezer vindt ze later ;eheel opgenomen in het Verslagboek, het- relk na ie deren Algemeenen Katholieken- lag verschijnt.. Van andere redevoeringen - die op de algemeene vergaderingen zijn jehouden plaatsen wij een uitgebreider lersiag. En nu legge men deze verslagen niet ter jjde, omdat de lezing eenige inspanning -•raagt. I Wij durven bijzondere belangstelling rragen voor wat gisteravond prof. Aenge- jent heeft gezegd over de politek. Over jcel wat rond-sluipende misvattingen heeft lij een zoo klaar mogelijk licht geworpen ?n heel wat akelige vooroordeelen heeft hij teruggedrongen van het Katholiek terrein. Wie nu 'ns wil zien in diep licht wat eigen lijk de politiek is, hij zette zich voor de le zing van het verslag der redevoering van den Warmondschen hoogleeraar in dit nummer. En wij trekken ook gaarne de speciale aandacht op de frissche gedachten, die de bekende sociale en politieke leider Henri Hermans gistermiddag heeft uitgesproken betreffende het wezen en de taak van bet Katholieke gezin, 't Is weer heel an dere lectuur; men zou misschien kunnen /eggen, dat de eerstbedoelde rede ons leert, de tweede ons verwarmt. Maar beide ontwikkelen verstand en gemoed in de richting van het Katholiek denken en voe len; beiden ontwikkelen ons. Verwarmend het Katholiek voelen is ook de bezielende uiteenzetting van de Katholieke broeder- schaps-idee, gegeven door dr. Deckers. In de verslagen hebben wij om het le zen vruchtbaarder te doen zijn eenige ver deeling aangebracht. Verslagen-lectuur kan nuttig zijn is in dit geval, naar onze overtuiging, beslist nuttig voor velen. JOEGO-SLAViE. ANTI-ITALIAANSCHE RELLETJES TE BELGRADO. Botsing met studenten. Verscheidene ernstig gewonden. Ka de anti-Italiaansche manifes tatie op Pinksten-Maandag "te Bel grado, welke spoedig door de politie verstrooid werd, kwam het in de late nacht-uren opnieuw tot betoogingen. Naar het onlangs door den koning geschonken studentenhuis terugkeerende studenten kwa men met de politie in botsing. De studen ten vluchtten in hun clubgebouw, achter volgd door de politie, waarna een formeel gevecht met blanke wapens ontstond. Hier bij werden 113 studenten ernstig en 26 licht-gewond. De studenten trokken zich naar de eerste verdieping van het huis te rug, waarop de politie zich op straat begaf. Hierop vielen de studenten de politie en de intusschen gearriveerde gendarmerie uit de eerste verdieping aan. Met allerlei voorwer pen werd naar de politie gegooid. De gen darmerie antwoordde met een steenen bombardement en vernielde alle vensters van het studentenhuis. De studenten schreeuwden: „Moordenaars van de jeugd. Slaven van Mussolini. Jullie bent konings moordenaars!" In politieke kringen heerscht groote op winding over deze gebeurtenis. De studen ten zijn voornemens zich heden persoonlijk bij den koning te beklagen en dreigen met het verlaten van de universiteit en het stu dentenhuis indien him geen genoegdoening wordt gegeven. Tegendemonstraties. Kaar uit Milaan wordt gemeld, hebben de carabinieri in den afgeloopen nacht een groep studenten kunnen uiteendrijven, die trachtten, met auto's voor het Joego-Sla- vische consulaat te demonstreeren. Twee carabinieri werden daarbij licht LITAUEN. Nieuwe Litausche Grondwet. Wil na hoofdstad. De president der Litausche republiek, Smetona, heeft de nieuwe grondwet afge kondigd, die onmiddellijk van kracht wordt Krcahtens deze nieuwe constiuite wordt de staatspresident voor den duur van vijf jaar gekozen. De leden van het kabinet zijn collectief verantwoordelijk tegenover het parlement. Zij zijn yerplicht af te treden, indien drie-vijfde van alle parlements leden hun stem aan een motie van wan trouwen in de regeling hebben gegeven. De hoofdstad van de Litausche staat is Wilna, terwijl slechts krachtens een spe ciale wet een andere plaats als voorloopige hoofdstad kan worden aangewezen. Hot parlement wordt volgens het sys- teem der evenredige vertegenwoordiging in geheime stemming bij algemeen, direct kies recht gekozen. De kiezers moeten hun 2 Je, de candidaten voor het parlement hun 30e levensjaar hebben bereikt. Ten behoeve van de codificatie der wet geving en het ontwerpen van nieuwe wets ontwerpen wordt een raad van state inge steld. RUSLAND. Moskou blijft economische complotten ontdekken. Uit Moskou wordt gemeld, dat de ont dekking van verscheidene ernstige geval len vvan economische sabotage in Wit-Rus- land. de Oekraïne, Transkaukasië en in verschillende steden van centraal Rus land, het noodzakelijk maken de cam pagne voor de zuivering v,an de administra tie en economische leiding te versterken. Zoo zijn dezer dagen weer verscheidene autoriteiten van de Doenoegol-kolentrust ontslagen, terwijl zestig employe's zijn ge arresteerd. Te Smolensk zijn 35 autoritei ten gearresteerd, beschuldigd van economi sche contra-revolutie. Vijf anderen werden ip arrest gesteld, omdat zij verantwoorde lijk gesteld worden voor de financieeJe moeilijkheden van de Kaloega-textiel- trust; 30 employ's zijn hier ontslagen. Uit verschillende plaatsen, o.a. Leningrad en Novo Rossisk. worden gelijke gevallen ge meld. In de Oekraïne en in £iberië zijn vele personen gearresteerd wegens sabotage van de bouwplannen der Sovjets. In som mige gevallen zijn, naar verklaard wor«r. huizen van twee verdiepingen gebouwd, waarin geen trappen te bespeuren waren. De Sovjet-pers meldt, dat de actie van het volk tegen de fabrieks- en dorpsrappor teurs (personen, die in fabrieken en dorpen hun mede-arbeiders en -dorpelingen bespi- onneeren en van hun „ontdekkingen" rap port aan de autoriteiten uitbrengen) steeds grooter omvang aanneemt, en dat velen van deze communisten mishandeld en ge dood zijn. Door koelaki werden eenigen tijd geleden in de provincies Moskou, Lenin grad, Koersk en in de Krim verscheidene dezer rapporters vermoord. Als zij niet be ter worden beschermd, zoo zegt de pers, zal het moeilijk zijn dit „prachtige leger" op de vereisehte sterkte te houden. CHINA. Neutrale zone In het Chineesche gevechtsterrein. Volgens te Sjanghai ontvangen berich ten hebben de troepen van Feng Joe-Sjang Hotsjing veroverd, doch werden zij weer door de troepen van Soen Tsjoean-Fang uit de stad verdreven. De Japanners hebben niet alleen een neutrale zone geproclameerd tot op zeven mijn van Tsmgtau, waaruit zoowel zuide lijken als noordelijken verwijderd moeten blijven, doch ook den bevelhebber van het C'hiueesche eskader doen weten, dat geen gevechten geleverd mogen worden op min der dan 100 K.M. afstand van Tsingtau, Tsjefoe, Taihoe en Tsjingwangtau. Een inval in Korea. Naar uit Tokio gemeld wordt, werden bij een inval van Mandsjoerijsche benden in het grensgebied van Korea, volgens mede- deeling van liet Japansche ministerie van oorlog een Japansch officier en verscheide ne soldaten weggevoerd. Een Japansch ba taljon is ter voorkoming van verdere inci denten naar het betrokken gebied gezon den Door de Chineesche autoriteiten wer den onmiddellijk stappen tot invrijheids- st oiling van de weggevoerde Japanners ge daan. Volgens een later bericht zijn de Japan sche troepen met de bandieten slaags ge raakt, die met achterlating van zes dooden het veld moesten ruimen. MEXICO. ONTHULl.OJGEN OVER DE KERKVERVOLGING. Barbaarsche toestanden, door een socialist verhaald. De anti-godsdienst-terreur door hem bevestigd. Naar de „Osservatore Romano" meldt, heeft een Poolscli socialist, Melchior Wan- kowicz, een boek geschreven, dat tot titel draagt: „In de Mexicaansche kerken" en door „Roj" te Warschau is uitgegeven. De Poolsclie socialist, die journalist van beroep is, blijkt in Mexico met de. grootste sympathie ontvangen te zijn, waardoor na tuurlijk zijn relaas over Mexico nog aan be- teekenis wint. Wanlcowicz deelt mede, dat een zooge naamde „haciendero" uit Yucatan hem op de vraag, waarom hij toch contributie aan de „Crom", de communistische organisatie, waarop Calles' macht steunt, betaalde, ant woordde: wijl anders mijn „haciënda" een voudig in brand gestoken zou worden. Waarom hij dan geen bewakers aanstel de? vroeg de socialist. Wijl deze eveneens tot de „Crom" behooren, werd hem geant woord. Een ander geval betreft een Engelsclie dame, miss Evans 'geheeten. Deze had eeni ge arbeiders op haar landgoed, die tot de „C'rom" behoorden, ontslagen, waarop het huis der dame eenvoudig in brand gestoken werd. Zij zelf werd gevangen genomen en aan den staart, van een wild paard gebon den, waarna dit geweldig werd opgehitst en de wildernis ingejaagd. Aan het slot van de razende renpartij bleef er van de ongelukkige vrouw slechts een bloederige massa over. Wat de kerkvervolging betreft, vertelt de Poolsclie socialist het volgende: In Februari 1926 stelde zich aan den aartsbisschop van Mexico een journalist voor, die, naar men later vernam, door de regeering was gestuurd. De aartso:sschop wist, dat deze journa list zich tot nu toe nooit vijandig tegen de Kerk en den godsdienst had uitgelaten en daarom stond de prelaat hem zonder aar zelen een interview toe. De persman vroeg dan den aartsbis schop, wat zijn meening was omtrent de artikelen der Mexicaansche grondwet be treffende de kerkelijke kwesties, waarop de aartsbisschop antwoordde, dat deze wetsartikelen strij w aren met de wetten der Kerk en hoogst onrechtvaardig. Twee dagen na dit interview bracht do „Universul", het*grootste blad van Mexi co, dit onderhoud, ten zeerste verwrongen en met leugenachtige phrasen doorweven. In Mexico bestaat artikel 130, volgens hetwelk het aan iederen priester streng verboden is, zich over wettelijke maatrege len uit te laten. Toen de aartsbisschop bij het blad om rectificatie verzocht van de onjuiste pas sages, werd de betreffende journalist met ontslag bedreigd, als hij den aartsbisschop niet van zijn verlangen wist af te brengen. De journalist smeekte den aartsbisschop toen op de knieën om vergeving, die hij ook ontving, doch de kerkvorst wilde geen voor de Kerk ongunstige verklaringen afleggen. Opnieuw nu echter schoof de journalist, in zijn blad den aartsbisschop een onjuiste verklaring in de schoenen. Calles liet den prelaat voor het gerecht brengen, doch dit kon niets strafbaars te gen hem vinden. Toen barstte alle woede van Calles los en hij beval, dat alle buiten- landsche priesters uit het land zouden ge zet worden, en dat de Mexicaansche gees telijken zich op bijzondere lijsten zouden laten inschrijven, de kerkelijke goederen zouden worden geregistreerd en het wet boek van strafrecht zou worden herzien, waarbij strenge straffen ook tegen alle Ka tholieke bladen bedreigd werden, ingeval zij met de geestelijkheid syinpathiseeren. Wankowiez had ook een onderhoud met den Mexicaanschen minister van binnen- landsche zaken, Teejda, waarbij hij de vraag stelde, hoeveel Katholieke priesters dan eigenlijk in Mpxico mochten verblijven. „A's het van mij afhing, geer. enkele!" luidde het antwoord. De Poolsclie journalist zag bij het begin der vervolging op zekeren dag bij de graf kelders van het klooster „El Carmen" een hoop beenderen liggen. Toen hij informeer de, waar deze vandaan kwamen, kreeg hij ten antwoord, dat de regeering hier naar schatten had gezocht en dat de soldaten de lijkkisten hadden opengebroken en de lij ken, na ze van hun sieraden te hebben be roofd, eenvoudig óp de straat hadden ge worpen. GERINGE REDDINGSKANSEN VOOR NOBILE GROOTE GEVAREN VOOR HULPEXPEDITIES Een draadloos telegram van de „Citta di Milano" is opgevangen, waarin wordt gemeld dat het schip tot dusver nog geen spoor van de „Italia" heeft gevonden. Het baant zich met de grootste moeite een weg door het ijs. Het schip zet koers naar het Oosten, ten einde zoo mogelijk de Moggelbaai en ver volgens de Wijde Bocht in het Westen van Nieuw-Friesland te bereiken. In de Mag- dalena-bocht heeft de kapitein een jager aan boord genomen, dien men toevallig ge waar werd en die goed met de plaatselijke toestanden bekend is en bij de verdere na sporingen assistentie zal verleenen. Mocht men aan de Noordkust eenig spoor van de „Italia" ontdekken, dan zullen onmiddel lijk een afdeeling Alpenjagers en leden van de Italiaansche Alpenclub aan wal worden gezet, ten einde de nasporingen aan land voort te zetten. Noodsignalen opgevangen? Zooals reeds kort gemeld, liep het ge rucht, dat de „Italia"'op het eiland Am sterdam, hetwelk op 80 gr. X.B. en 10 gr. W. L. gelegen is, een noodlanding zou heb ben verricht en thans in het ijs vastgevro ren zou zitten. Nader wordt in verband hiermede gemeld, dat de kotter „Indus- ces", die zich in de nabijheid van genoemd eiland op de robbenvangst bevindt, zich met de „Cittta di Marano" draadloos in verbinding zou hebben gesteld en medege deeld, Zaterdagavond 10 uur verminkte radiosignalen, afkomstig van een noodzen- der te hebben ongevangen. De draadlooze installatie van den kotter geraakte, even wel zelf onmiddellijk na het opvangen deb verminkte seinen defect, ten gevolge van den hevigen storm, zoodat het eerst thans mogelijk was, mededeeling aan de „Citta di Milano" te doen. De noodzender van de „Italia" is slechts op korten afstand te hooren, zoodat indien de opgevangen signalen inderdaad van het luchtschip zijn geweest, aangenomen zou kunnen worden, dat. Nobile in het Noorde lijk deel van .Spitsbergen is geland. Overi gens beweert ook een tweede robbenvan- ger, die zich ten Oosten van Spitsbergen bevindt, noodsignalen te hebben gehoord. Waar bleef de radio van Nobile? Naar gemeld wordt kan de radio-zend- installatie van Nobile nog minstens 4 uur na het onklaar raken der stroomvoorzie ning telegrammen uitzenden door middel van accu's. Ook was een installatie aan boord voor het geval de eerste zender de- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Anti-Italiaansche relletjes te Belgrado. Nieuwe economische complotten in Rus land. Onthullingen van een Poolschen socialist over de kerkvervolging in Mexico. De „Italia" nog steeds zosk. Geringe kans op redding. (2e blad en Tel «gram men). Tijdens de Pinksterdag zijn in Frankrijk bij verkeersongevallen 22 personen gedood en 96 gewond. (Buitenl. Berichten 2de blad) BINNENLAND. De vierde Ncderlantische Katholieken dag te Maastricht. De Bisschoppen, het eerc-comité en het hoofdbestuur door het Gemeentebestuur een luisterrijke officieele ontvangst bereid. Treffende huldiging door de Katholieke jeugd. Tweede algemeene vergadering. Twee autobussen en eet; auto te water. (Gem. Berichten, 2de blad). Twee moorden. (Gem. Berichten, 2de blad). Storing Electrische trein op de lijn Am sterdam—Rotterdam. (Gem. Berichten, 2de blad). fect raakte. In vakkringen is men over tuigd dat Nobile zonder eenigen twijfel met behulp van een dezer radio-installa ties had kunnen seinen, indien hij inder daad een noodlanding zonder al te fatale gevolgen heeft moeten verrichten. Hij heeft een der bekwaamste radio-telegrafisten van het Italiaansche leger, den marco nist Biagi, aan boord, die naar zijn supe rieuren verzekeren, absoluut in staat is eljc defect aan een radiotoestel te repareeren. Het feit, dat men sinds Vrijdagochtend geen enkel betrouwbaar bericht van de „Italia" heeft ontvangen doet derhalve het ergste voor het lot van het luchtschip en de moedige bemanning vreezen! Kunnen hulpexpedities baten? In hoeverre hier nog hulpexpedities kunnen baten, valt op het oogenblik niet te zeggen. Het huidige tijdstip toch is, zoo verklaarde de bekende Deensche meteoro loog Sverdrup te Kopenhagen, het gevaar lijkst en meest ongunstig voor het verrich ten van nasporingen. De dichte mist, die de eerstvolgende vier a vijf weken nog bo ven het Poolgebied en de kuststreek hangt maakt het instellen van een onderzoek met vliegtuigen als onmogelijk. Of nu de „Italia" in het Poolbekken zelf dan wel na bij de kust van Siberië verongelukt is, het is vrijwel onmogelijk dit gebied te berei ken, meende deze expert. In het Poolge bied zijn de sneeuw en het ijs thans gaan smelten, zoodat een landing op het ijs bij na zeker noodlottig zou zijn. Daartegen is de Poolvlieger Wilkins die op reis naar Berlijn te Kopenhagen is gearriveerd, in tegenstelling tot de op vatting van Sverdrup, van oordeel, dat slechts een onderzoek met behulp van vliegtuigen doeltreffend zal kunnen zijn, aangezien het z. i. slechts aan een zeld zaam toeval tc danken zou zijn, indien de „Hobby" of de „Citta di Milano" de „Ita lia" zou vinden. Over de vraag, of op het oogenblik zulk een expeditie ondernomen kan worden, uitte hij zich echter uiterst gereserveerd. Wel is waar betoogde hij, dat zulks een hulpexpeditie in het onderhavige geval het beste is, wat men voor de bemanning van de „Italia" zou kunnen doen, doch hij voeg de er onmiddellijk aan toe, dat men daar voor over vliegtuigen moet beschikken, die voor het ondernemen van vluchten boven het Poolgebied geschikt zijn en o.a. vol doende benzine moeten kunen meevoeren om geruimen tijd in de lucht te kunnen I blijven. Een dergelijk toestel is op het Onze photopagina (photo's o.a. van Ka tholiekendag en Olympische Spelen) moe ten wij wegens plaatsgebrek tot morgen .aten liggen. HOLLAND-URUGUAY De voetbal-wedstrijd HollandUruguay, tot heden de belangrijkste in het Olym pisch Voetbaltournooi, zal hedenavond draadloos onder code worden uitgezonden. Om de vele sportliefhebbers te kunnen bevredigen zullen wij een uitvoerig verslag publiceeren voor onze bureaux aan het Ra penburg 10. De uitzending begint te ruim 7 uur. oogenblik in Noorwegen echter niet voor handen. Het vliegtuig van Wilkins en Eyselson is gedemonteerd en bevindt zich aan boord van een schip, dat naar Noorwegen onder weg is en alvorens een andere machine in orde gebracht en naar Spitsbergen ver voerd zou zijn, zouden weken zijn ver- loopen. Zijn metgezel Eyelson verklaarde hoog stens bereid te zijn, zijn rondreis door Europa te onderbreken en naar Spitsber gen terug te vliegen en het gebied rond Spitsbergen zelf af te zoeken. Voor een on- derzoekingsvlucht naar de Poolzee achtte hij echter de omstandigheden te gevaar lijk. Veronderstellingen. Dat de „Italia" zich nog in de lucht be vindt, wordt door niemand aangenomen. Indien het luchtschip door de zwaro ijs laag, die zich ten gevolge van den dich ten mist op het omhulsel moet hebben vastgezet, niet omlaag is gedrukt, kan men aannemen, dat Nobile, nadat zijn benzine- vooraad uitgeput was, zoo spoedig moge lijk is gedaald en zijn ballon op goed ge luk boven het Poolgebied heeft laten drij ven. Zou hij dit niet hebben gedaan, dan zou hij toch ten slotte in onherbergzaam gebied gedwongen geweest zijn te dalen, hetgeen met groote moeilijkheden gepaard zou zijn gegaan, daar het ijs reeds aan het smelten is. Mocht Nobile echter toch er in geslaagd zijn, na de landing de „Ita lia" to ankeren, dan is het niet uitgeslo ten, dat de bemanning wegens de vele open wakken, die zich reeds in het Poolijs li ebben gevormd, gedwongen zal zijn, het begin van den winter af to wachten. Zelfs zou de mogelijkheid bestaan, dat men niet vóór het. voorjaar van 1929 zou kunnen op stijgen. Of echter de 16 mannen voldoende getraind zijn voor een overwintering in het barre Noordpoolgebied is een zeer groote vraag. Inmiddels worden in Zweden de toebe reidselen voor een grootscheepsche hulp expeditie voortgezet, waarbij men zelfs met de mogelijkheid rekening wil houden, dat deze hulpexpeditie in het Poolgebied zou moeten overwinteren. Diocesaan Kruisverbond in het Bisdom Haarlem. Onder voorzitterschap van den heer H. B. van der Sande hield Maandag bet Dio cesaan Kruisverbond zijn vier en t vmtigsta jaarvergadering in het gebouw der Sfc, Jo«

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1