m Hon „DE XOEKOP", LEIDEN PINKSTEREN ZIJN DE BESTE BUITENLAND. BINNENLAND i 19e Jaargang. ZATERAG 26 MEI 1928 No 5883 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bl] vooruitbetaling IVoor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal tij onze Agenten 20 oent per week f2.60 per kwartaal ranco per post f2.95 per kwartaal Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné'a ver» krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 - DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Gowone advertontlên 3P cent por r e g öNf Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. 3 Kleine edvertentlén, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen wbrden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. 1BTWT Dit nummer bestaat uit vijf bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. MAANDAG, 2de PINKSTERDAG, ZAL DE LEIDSCHE COURANT" NIET VERSCHIJNEN. Bij Zijn laatste verschijning aan Zijn apostelen, in het cenakel, op den dag zelf van Zijn glorieuzen opvaart ten hemel, had Jesus Zijn getrouwen gelast „Jeruzalem niet te verlaten, maar de belofte van den Vader af te wachten." En die belofte was: de Geest zou ko- |men Nog eenige dagen, en zij zouden de kracht van den heiligen Geest over zich voelen komen; en dan, daardoor gesterkt, zouden zij van Jesus getuigen, niet alleen in Jeruzalem, maar in heel Judea en Sa maria en tot aan de grenzen der-aarde. En toen zij op den Olijfberg voor 't laatst Zijn zegen hadden ontvangen en toen Hij met een zegenend gebaar, de ar men wijd open, langzaam var. hen was te ruggeweken.. de hoogte in, totdat zij Hem niet meer zagen, toen waren zij weer bij eengekomen in. het cenakel: Maria. Jesus' Moeder, en de vrouwen, de Apostelen en nog vele leerlingen, samen meer dan hon derd in getal. En negen dagen achtereen „hieven zij eenstemmig volharden in het ■gebed." I Het was de eerste novene die, op Jesus' f eigen bevel, in Gods Kerk werd gehou- jden En die eerste novene zal wel altijd de best-geslaagde blijven. Want na negen da gen van bidden is het Wonder gebeiird. De feiten kennen wij. Sint Lucas die ons in zijn „Handelingen der Apostelen" het oudste en eerbiedwaardigste docu ment der kerkelijke historie heeft bezorgd, verhaalt het. „En toen de dag van het Pinksterfeest was aangebroken, waren allen bijeen. En er ontstond plotseling uit den hemel een ,gedruisch als van een hevigen aanstormenden wind en die vervulde heel het huis, waar zij gezeten waren. En daar verschenen tongen als van vuur, en die gin gen uiteen en zetten zich neer boven ieder .van hen." Dat was maar de inzet. Teen kwam het Wonder: „Zij werden vervuld van den hei ligen Geest." En toen trad het Wonder ook naar bui ten. Zij begonnen verscheidene talen te spreken. En de windhoos, die in de stad ffas gehoord en gevoeld, had een menigte menschen bijeengebracht, rondom het huis waar de opperzaal was. En die menschen waren een en al verbazing want „ieder hoorde de eigen taal van zijn geboorte land." En zij hoorden de apostelen en de leer lingen enthousiast spreken over de groote werken van God. „Wat mag dat zijn?" Maar spotters, de traditioneelc spotters, die overal wat op weten, zij hadden al een verklaring gevonden: „Zij zijn dronken van jongen wijn." En daar is natuurlijk om ge- jlachen. Maar het Wonder kwam naar buiten. Petrus „haalde zijn stem uit" en oegon jzijn eerste groote preek. Met een beroep op Joel, den profeet, ver klaart hij, hoe het komt dat zij zoo opge dekt zijn en weerlegt meteen dat praatje Van dronkenschap. En met een tekst, aan David ontleend, gaat hij de Joden te lijf en zonder blikken of blozen verwijt hij hun dat zij Jesus „door de hand van ongerech- tigen" dat as voor de Romeinen hebben gekruisigd en gedood. Was dat Pe trus, de weifelaar, die zich voor eenige we ken door een dienstmeisje van de wijs liet brengen? En die Apostelen, die in een kring om hun woordvoerder heen ston den? Nog op den eigen dag van 's Mees ters hemelvaart leefden zij met de gelief koosde idee dat Jesus een aardsch Ko ninkrijk zon stichten j Tisschersvolk met konings-droumen En nu. Dat was het Wonder! Petrus' preek slaat in. „Wat moeten wij doen, mannen broeders?" En de sedert dien klassiek geworden apostolische vrij moedigheid heeft het antwoord klaar. Be keert ULaat u redden uit dit boos ge slacht. Laat u doopen tot vergeving uwer zonden En dat alles: „in den naam van Jesus Christus". En ongeveer drie duizend wer den gedoopt! En nog geen twee maanden geleden had heel Jeruzalem gezien, dat die zelfde Je sus, onder een kruis Zich voortsleepende, de stad was uitgedreven, de hoogte op van Golgotha. En daar was Hij gestorven, zoo als slaven sterven, die een misdaad be gaan. En nuDrie duizend die gelooven... Dat was het Wonder! Al heeft het Pinksterfeest in onze heili ge Liturgie niet zoo'n centrale plaats ver worven als Kerstmis en Paschen: deze drie zijn toch onze hoogtijdagen. En dat waren zij vanaf het begin. Pinksteren vinden wij in de alleroudste stukken der christelijke literatuur, waar de Vaders spreken over „de heilige geboortedag van Christus' Bruid." Want van den aanvang af leefde de idee dat de nederdaling van den heiligen Geest over de eerste christengemeente de betee- kenis had van een officieele openstelling van Christus' Kerk voor heel de wereld. Een feestelijke opening! Met een wonder van talen, waardoor wat Babel had ge bracht een uiteengaan in verwarring werd vernietigd en een terugkeer tot een heid weer mogelijk werd. Met een wonder van een ma'ssa-bekeering, van drie duizend tegelijk die lid worden van een vereeni- ging, die uit vrees voor de Joden 't liefst met gesloten deuren vergaderde. Met een nog grooter wonder van vis- schers, die zich beter thuis voelden op de golven van Genesareth dan in den voorhof van den Jeruzalemschen tempel en die toch met niets minder rondloopen dan met de gedachte aan een wereld-omspannende godsdienstige organisatie een wonder van onbehouwen Galileërs, die hun vaderland toch te klein vinden als terrein van actie, die hun oogen laten gaan naar de Aziati sche landen en zelfs den sprong niet vree zen naar de metropool, naar Rome. Het wonder 7an den heiligen Geest Dat zich blijft voltrekken, zoolang de Kerk bestaat. Een organisatie zooals de Kerk is, die zoo diep ingrijpt in het leven, die met een jaarlijksehe contributie niet tevreden ïs, die aan de bandelooze vrijheidszucht, van 's menschen geest en 's menschen wil toch grenzen stelt door Haar dogma en Haar gebod zoo'n organisatie zou zonder lei ding van boven al lang zich hebben te plet ter geloopen bij de keerpunten der geschie denis. Het wonder van den heiligen Geest, dat nu twintig eeuwen lang goddelijk werk liet aanpassen aan menschelijke vermogens, menschelijke middelen en menschelijke in zichten ook, maar tegelijk het menschen- werk plaatste op hooger plan en redde uit den stroom van alles wat vergankelijk is. Het wonder van den heiligen Geest Wanneer de Nederlandsch Hervormde Kerk, trots alle formulieren van eenigheid, niet meer is; wanneer troebel menschen- verstand voor Theosophie en religieus So cialisme en dergelijke vindingen al lang andere mélanges van godsdienstigen aard zal hebben uitgedachtwanneer nieuws tijden, door intellectueele hoogmoed en hartstocht geleid, van de simpele levens vragen ingewikkelde problemen zullen ma ken dan zal de Kerk dezelfde zijn wat Zij twintig eeuwen achtereen is geweest en wat Zij nu nog is en Zij zal klaar staan met Haar antwoord, door den heiligen Geest Haar in den mond gegeven. Zoo is Pinksteren voor de Katholieken die nadenken een dag van dankbaarheid jegens den heiligen Geest, van massale vreugde en fierheid vooral, om hun lidmaat schap van die Kerk, Die door Hem wordt geleid. In de intimiteit van het eigen hart ge- denke ieder met erkentelijkheid wat „de Geest der Liefde" was voor zijn persoon lijk leven. Dit analyseeren is ondoenlijk. Té indivi dueel, té teer vooral is hetgeen zich vol trekt in een ziel waar de heilige Geest „in woont". Maar er zijn zoo velen als die leerlingen van Ephese, die, toen Sint Paulus hen vroeg of zij den H. Geest ontvangen had den, geen ander antwoord wisten dan dit: „Wat? Wij weten niet eens dat er een hei lige Geest isEn toch leert ons de kate- chismus, kort en klaar als altijd: de heilige Geest verlicht, heiligt, sterkt en troost de geloovigen. Moge het Pinksterfeest doen beseffen door iedere ziel, die in genade leq^t, dat ook daar in ons binnenste, en zonder op houden, zich afspeelt het wonder van den heiligen Geest! E. v. d. H. INGEZONDEN MEDEDEELING. v/ 12123 FRANKRIJK. Amnestie voor de veroordeelden van Kolmar gevraagd. Een motie van een El'zassisch |K? m e t \i d. Michel Walter, Elzassisch Kamerlid, heeft aan den voorzitter van de Kamer een mo tie overhandigd, waarin de vergadering verzocht wordt, de regeering uit te noodi- gen om een wetsontwerp in te dienen om amnestie te verleenen aan de veroordeel den van Kolmar. In afwachting van de aanneming dier wet zouden de veroordeel den onmiddellijk in vrijheid worden ge steld zonder door de ontzegging van ver blijf getroffen te worden. De afgevaardig de vroeg onmiddellijke bespreking van zijn voorstel zoodra de nieuwe Kamer sa mengesteld zal zijn. ITALIË. Zestig watervliegtuigen op een kruistocht. Een nieuw soort vlagvertoon. Door het Italiaansche luchtvaartministe rie is een kruistocht georganiseerd van zestig watervliegtuigen, die het Westelijk deel van de Middellandsche Zee zullen be zoeken. Een nieuw soort vlagvertoon Het eskader zal bestaan uit twee ver kenningsgroepen en een speciale kern en te Orbetello worden gevormd. De route is Orbetello, Elmas (Cagliari op Scandinië), Pollenza (Balearen), Los Alcazares (Car tagena), Porto Alfaqucs (Tortosa), Berre (Marseille), Orbetello. Met het bevel is de Pinedo belast. De staatssecretaris voor de luchtvaart maakt den tocht mede. Eveneens zullen deelne men de generale staf van de luchtvaart, de militaire, marine- en luchtvaartatta chés der Vereenigde Staten en die van Spanje, voorts de attaché s vo.or de lucht vaart van Engeland en Frankrijk. Deze al len zullen in vliegmachines de oefeningen van het luchteskader gadeslaan. Deze kruistocht zal vele problemen om trent landing, verankering, navigatie etc. van zulk een eskader moeten oplossen. Een der grootste moeilijkheden zal zijn, on danks het groote aantal vliegtuigen, de vooruit vastgestelde formatie te behouden. De landing en start van watervliegtui gen zijn uiteraard lastiger dan van land- vliegtuigen, die b.v. niet met stroomingen te rekenen hebben. Het vertrek vindt dezer dagen plaats. De etappen zijn OrbetelloElmas 435 K.M. ElmasPollenza 5(55 K.M.; PollenzLos Alcazares 428 K.M.Los AlcazaresPorto AlfaquesBerre 500 K.M.BerreOrbe tello 530 K.M. Totaal 281S K.M. De watervliegtuigen zijn tweedekkers „S 59 bis", alle te Sesto Galende gecon strueerd en hebben een motor van 500 P.K. 10de verjaardag van den oorlog. „Beter één dag leeuw, dan een eeuw schaa p". De 10-jarige herdenking van Italië's deelneming aan den oorlog is Donderdag in geheel Italië gevierd, vooral te Turijn, waar de koning en de koningin,'de kroonprins en de leden der koniklijkc familie aan de viering deelnamen. Te Rome begon de viering met de uit reiking van onderscheidingen door Musso lini aan officieren en manschappen van het leger. Voorts werd de dag als een koloniale dag gevierd. In de hierbij gehouden redevoering werd vooral nadruk gelegd op het recht van Ita lië, om zich als Middellandsche Zee-mo- gendheid te beschouwen. Ter herinnering aan de overwinning van Italië zal een herinneringsmunt van 20 lire worden geslagen, waarop behalve de naam des konings en de lictorenbundel de woorden zullen voorkomen: ,Het is be ter een dag als leeuw le leven, dan een eeuw als schaap". TURKIJÉ. Het bezoek van 't Afghaansche koningspaar Uit Constautinopel wordt gemeld, dat de Turksche regeering aan eenige schepen van de Russiche Zwarte Zee-vloot verlof heeft gegeven om de volgende week de haven van Constantinopel te bezoeken. Het Afghaansche koningspaar zal dan aan boord van den Russischen kruiser naar Bakoem vertrekken. H CHINA. De burgeroorlog. vige gevechten. Volgens een bericht uit Peking duurt de strijd tusschen de Noordelijke en Zuide lijke troepen nog steeds voort. Bijna het geheele leger van Tsjang Tso Lin neemt aan het gevecht deel. Een afdee- ling van 60.000 man beschermt de linie. Tientsin-Peking, terwijl 25.000 man in reser ve worden gehouden. Het centrum van den strijd schijnt, bij Paotingfoe te zijn. 1500 gewonden zijn te Peking aangekomen. Alles wijst er op, dat het doel der Zui delijken uitsluitend Peking is en zij Tient sin ter zijde laten liggen wegens het ge vaar voor buitenlandsche verwikkelingen. Staat van beleg te Peking. Gisteren heeft Tsjang Tso Lin den staat ^an beleg doen af Kondigen voor Peking. Vcrsche troepen zijn naar het front getrok ken. Straatdemonstraties en vergaderingen zijn verboden. De arbeiders-organisaties werden ontbonden verklaard. Betreffende de aankomst van Borcdin verklaarde generaal FeDg, dat Borodin door hem persoonlijk als mili'air adviseur is aangesteldBorodin heeft beloofd, zich niet bezig te zullen houden met de commu nistische propaganda, doch de belangen van het Chineesche volk te dienen. Op het station Guandzi is een militaire trein der Noordelijken ontspoord; 11 solda ten werden gedood en 52 zwaar gewond. Bandietenwezen te Sjanghai. Drie benden onschadelijk gemaakt. Te Sjanghai hebben eenige ernstige bot singen plaats gehad tusschen de politie van de internationale nederzetting en ge wapende roovers, die er speciaal werk van maken rijke Chineezcn te ontvoeren. Door de gelukkige vangst van een be rucht misdadiger, die zich als acteur voor deed, slaagde de politie er in drie misda- digersbenden op het spoor te komen, die er hun werk van maakten losgeld te ver krijgen voor door hen ontvoerde Chineezen. Twee misdadigersnesten werden in den loop van den nacht overvallen. De misda digers werden slapende aangetroffen en onder bedreiging met de revolvers zonder veel moeite gearresteerd. In het derde huis echter, gelegen in het Jangtsepoe-district werd een gevecht ge leverd, dat geruimen tijd duurde en waar bij twee bandieten werden doodgeschoten en de anderen gevangen genomen. Vier politie-agenten liepen daarbij lichte ver wondingen op. Intussehen had een ander detachement politie een alleenstaand huis buiten de Fransche .nederzetting omsingeld, omdat daar volgens door de politie ontvangen inlichtingen de millionnair Sjosing gevan gen werd gehouden. Toen de politie nog met de omsingeling van het huis bezig was, begonnen de misdadigers te vuren. De po litie. die pantservesten en stalen helmen droeg, kroop langs den aror.d voort en be stormde vervolgens het huis, waar de mil lionnair werd aangetroffen. Door deze raids zijn 30 misdadigers, waaronder ver scheidene vrouwen, gevangen genomen, die heden voor het gerechtshof zullen moeten verschijnen. Een Chineesch rechercheur, die gedu rende de maand Maart 83 misdadigers heeft doen arresteeren, is in zijn huis over vallen door zes gewapende roovers. De politie-beambte had gelukkig nog juist den tijd zich in zijn slaapkamer te verschansen. Hij wist zijn aanvallers door revolverscho ten tot de vlucht te dwingen. Emigranten-wanhoop in Noord-China. Onafgebroken stroomt een geweldige emigrantenvloed vanf C'hineesche landar beiders en bceren uit de provincie Sjan- toeng^naar Mandsjoerije. Hongersnood en aanhoudende oorlogen hebben het land zóó uitgeput, dat het ten .imale onmo- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Italiaansch vlagvertoon in de lucht* Amnestie gevraagd voor de veroordeel den van Kolmar. De chaos in China. Jacht op bandieten te Sjanghai. De „Italia" is over tijd; doch er is geen reden tot ongerustheid. (Luchtvaart, 4de blad). BINNENLAND. De zaak van den Rijkbouwmeester Vrij man in de Tweede Kamer. (1ste blad). Het Kruis naar de Noordpool gebracht. (Luchtvaart, 2de blad). LEIDEN. Het voorstel tot uitkeering van een bo nus-aandeel door de buiteng. verg. der Koninkl. Ned. Grofsmederij niet aangeno men. Een nieuwe buitengewone vergade ring. (Stadsnieuws, 1ste blad). Onze geïllustreerde pagina. De photopagina geeft o.m. photo's van: de schutsluis bij het Kanaal te Zuid-Beve land; auto-races in Bourgogne; de anti- Japansche agitatie in China; het inge nieursproces te Moskou. gelijk is, breede kringen der bevolking te voeden of hun werk te verschaffen. Dui zenden jonge menschen aanvaarden den langen tocht, en daar zij slechts in uitzon deringsgevallen in staat zijn, het bedrag (ongeveer 6 gulden) te betalen, dat de spoorreis foor emigranten kost, gaan zij te voet al die 1600 K.M. van Tsinanfoe naar Noord-Mandsjoerije langs den spoorweg, die hun tot wegwijzer dient. Deze enorme emigrantenstroom staat in het teeken van het oppermachtig ongeluk en tragisch noodlot. Van alle kanten ko men berichten in over vreeselijke scènes, die zich langs de spoorbaan hebben afge speeld. Honger en uitputting dunnen de rijen der emigranten op hun langen weg en steeds sterker stuwt de golf uit Sjan- toeng aan, ongeacht de dooden en ster venden, slachtoffers van moordende ver moeienis. die langs den weg blijven liggen. AMERIKA. De uitvoering van de Drankwet Meer dan 300 personen gedood. Volgens een rapport, aangeboden aan het Huis van Afgevaardigden, hebben de ambtenaren, belast met de uitvoering van het drankverbod, sinds de wet wordt toe gepast 250 personen gedood en vele dui zenden gewond, zonder dat een enkel geval aan do justitie is medegedeeld. In dien tijd werden 70 ambtenaren gedood door smok kelaars. Een der afgevaardigden was van oor deel, dat de ambtenaren ontwapend moes ten worden of een wijziging gebracht in de Volstead-wet. Een republikeinsch afge vaardigde wilde de smokkelaars ontwape nen. De opstand in Mexico. Het Mexicaansche departement van oorlog deelt mede, dat 36 rebellen gedood zijn bij twee botsingen met federale troe pen in den staat Jalisco. TWEEDE KAMER. Minister Slotemaker de Bruine over pensionneering. Interes sant pleidooi door den Rijksbouw meester Vrijman. Minister Slotemaker de Brui ne kwam gisteren nog^ian het woord over de mniie-Sannes. Vj. Exc. ontkendp terecht dat de conse quentie der overgangsbepalingen van de Invaliditeitswet zou meebrengen een Voort gaan in de richting van het Staatspensioen Die bepalingen waarbij de kostelooze ren te werd toegekend aan sommigen, betee- kénden alleen een tijdelijke hulp aan hen, die in verband met de wettelijke bepalin gen anders niet zouden zijn geholpen. Overigens zag Z.Exc. geen kans om de voor een kostelooze ouderdomsrente be- noodigde milicenen tt vinden. De mogelijk heid van een meerderheid voor de bestrij ding der militaire uitgaven aan de Staats pensioenen achtte do Minister en daarin heeft hij wel gelijk volstrekt uitgeslo ten. En toch wisten ook de voorstanders der motie er niet veel anders op. Al verklaarde de Minister daarom dat van het Kabinet geen voorstellen betref fende een kostelooze ouderdomsrente zijn te wachten, hij erkende toch ook, dat er verbeterd moet worden. Met name ten aan-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1