Rechtzaken. (NTZETTENDZ MOORD IN SPANJE. flcht kinderen en twee vrouwen gedood. De dader weet te ontsnappen. De bladen uit Tarragona (Spanje) melden fD verschrikkelijken moord, die door een ngea man uit een dorp in die provincie bedreven. Hij heeft namelijk acht kinde- »n en twee vrouwen gedood en zes anderen nstig gewond met een jachtgeweer en een ijl. De moordenaar lokte de kinderen met cb mee naar buiten onder het voorwend- >1, dat hij duiven ging schieten. Hij schoot «n alle kinderen één voor één dood. Daar- i keerde hij naar het dorp terug, waar hij der die hem in den weg kwam, met ge- oer n bijl te lijf ging. Hij wist te ontsnap- en en de politie heeft hem nog niet kunnen itten. Geheimzinnige moord bij Boulogne. Engelsche dame het slachtoffer. Zaterdagavond heeft op een eenzame ek bij Ie Touquet (nabij Boulogne) een lord op een Engelsche dame plaats ge- d, die in Engeland diepen indruk heef maakt, ook omdat de misdaad doet den- 0 aan den moord op miss Daniels in Octo ir 1926. Zaterdagmiddag was mevrouw ilson met haar man en twee Engelsche enden op de golfbaan te Le Touquet ge est. Zij besloot alleen naar huis terug te ndelen en sprak met haar man af, dat zij a 's avonds in een restaurant weer zou moeten. Toen zij evenwel niet thuis am, werd de heer Wilson ongerust; eerst ihten hij en zijn vrienden alle restaurants maar ten slotte werd de politie gewaar- itiwd, die onmiddellijk een onderzoek in- 1de, aanvankelijk zonder resultaat. Eerst op Zondagmorgen bij het aanbre- a van den dag kon de politie aan den j er Wilson de verschrikkelijk tijding bren- jdat het afschuwelijk verminkte lijk 1 zijn vrouw in een boschje was gevonden 2r moet een hevig gevecht tusschen me- iuw Wilson en haar aanvaller hebben ats gehad. Niet minder dan veertien sstcken werden geconstateerd; het lem- t van het mes werd in het lichaam aan- roffen, terwijl het handvat op eenigen tand in het bosch werd gevonden. Vermoedelijk heeft men hier met een fmoord te doen, want al was mevrouw lson niet van haar juweelen beroofd, uit ir handtasohje is een klein bedrag aan d ontvreemd. De Franscke politie heeft e personen gearresteerd, doch men be ifeit of zij de daders zijn. Zij gaat even- thans een ander spoor na. Hevige orkaan in Texas. Vier dooden en vijftig gewonden. Uit Laredo (Texas) wordt gemeldt, 22 i: Gisteren woedde hier een orkaan, wei- gepaard ging met hagelbuien. Vier per- nen werden gedood en vijftig gewond, arvan eenige zoo ernstig, dat men voor leven vreest. Dreigende dambreuk in Utah. Drieduizend bewoners veria te n hun huizen. Jit Salt Lake City wordt gemeldDfie b zend personen, ongeveer de geheele be- king uitmakende van de plaatsen Castle- e, Helper en Colton, zijn in bergen ge- chb, toen de arbeiders hun pogingen op- 0 ren om de breuk in den dam van de Plea- it-valley te herstellen. Men verwacht dat dam elk oogenblik door het wild stroo- water van de Priceriver geheel zal Duitsch visschersvaartuig vermist. Vermoedelijk met alle opvarenden vergaan, d Medegedeeld wordt, dat de op 17 Januari Cuxhaven naar de Noordzee uitgeva- visschersboot „Stinhoeft", een stoom- >t van 236 ton, verdwenen is. Het schip het laatst op 20 Januari gezien. Waar- ijnlijk is ^e boot bij de hevige stormen, in Januari woedden, vergaan. 'De be nning bestond uit 12 koppen, g Sprinkhanenplaag in Palestina. Vlammenwerpers als bestrijdingsmiddel, edurende verscheidene nachten van ie en de vorige week hebben enorme mmen sprinkhanen zich neergelaten op plaatsen Tiberias en Nazareth en bij i berg Tabor. Troepenafdeelingen, voor- 01 van vlammenwerpers, hebben thans de inkhanen op enkele punten samengedre- en de insecten daar geheel vernietigd. Voedseltekort op 't Wrangeleiland. ermoedelijk alle bewoners ten ondergang gedoemd. Uit Wladiwostok wordt aan de Russi- 'e bladen gemeld, ldat ten gevolge van irlei moeilijkheden bij de voorbereiding i de reis van het stoomschip „Stawro- naar het Wrangel-eiland, de zestig toners van dit eiland met den honger- °d worden bedreigd. De voorraden levensmiddelen, die twee r geleden op het Wrangel-eiland waren dergelaten, zijn thans zoo goed als uifc- en het plan was geweest vóór 15 &i a.s. een nieuwe zending naar de hon ende bewoners te verschepen. In ver- nd daarmede waren besprekingen ge- end met de „Ako", een maatschappij, die voedselleveranties zou zorgdragen, eh na drie maanden onderhandelen zag ze van de opdracht af. Daarna werd een c r°ep gedaan op het kantoor van de Sov- -handelsvloot, doch aangezien dit ook !t over de noodige voorraden beschikte, !rd aan het plaatselijk Sovjet-handels-' reau verzocht vergunning te verleenen !f°r den aankoop van de benoodigde le nsmiddelen in het buitenland. Op dit fzoek is echter nog steeds geen ant- c°rd ontvangen, zoodat de kans zeer is, dat van een reis van de „Stawro- 'l' vóór T-:-L1 11-11--i 15 Juni niets zal komen. Daar het eiland na 16 Juni moeilijk meer kan wor den bereikt, ten gevolge van den ijsgang alle zestig bewoners den hongerdood ten en de weersomstandigheden, vTeest men dat offer zullen vallen. KANTONRECHT TE LEIDEN. De Kantonrechter, Mr. F. Ligtenberg, heeft veroordeeld: C. H. Alphen: Eep auto laten rijden zonder nummerbewijs f 5 of 3 dg.; A. K. Heijnenoord: Overtreding der wet op de openbare middelen van vervoer f 10 of 5 dg.; J. I. E.: Te laat in een café zitten f 2 of 1 dg.; Ph. B.: idem f 2 of 1 dg.; T. E.: idem f 2 of 1 dg.; W. H. Noord wijk: idem f 3 of 2 dg.; P. M. idem idem f 3 of 2 dg.; A. de B.: idem idem f 3 of 2 dg.; D. de R. Rijnsburg: Zonder vergunning koolasch op den openbaren weg neerleg gen f 2 of 1 dg.; M. K.: Overtreding der Trekhondenwet 2 s f 3 of 2 x 3 dg; C. v. d. P. Katwijk: Instaat van dronkenschap de orde verstoren f 10 of 5 dg.; H. J. de H.: Burengerucht f 5 of 3 dg.; J. A. v. d. O.: Een auto laten staan zonder toezicht met werkenden motor f 3 of 2 dg.; Fr. E. C. A. v. d. H. Laag Keppel: Zonder nummerbe wijs rijden: f 3 of 2 dg.; E. C. J. L.: Oegst- geest: Fietsen zonder licht f 3 of 2 dg.; Fr. A. R. D.: Fietsen zonder rood achter licht f 3 of 2 dg.; W. V. Barwoutswaarder idem f 3 of 2 dg.; W. V.: idem f 3 of 2 dg.; J. P.: Door een verboden straat rijden f 2 of 1 dg.; J. L. M. de P. Wassenaar: Met een rijwiel langs een stilstaande tram rij den f 3 of 2 dg.; J. C. H.: Vuil in het wa ter werpen: f 1 of 1 dg.; I. J. J. de J.: Op den openbaren weg voetballen f 2 of 1 dg.; E. de J.: idem f 2 of 1 dg.; J. C. M. P.: Te snel rijden f 6 of 3 dg.; A. v. d. S.: idem f 1 of 3 dg.; R. P.: idem f 5 of 3 dg.; J. J. H. Den Haag: idem f 6 of 3 dg.; J. de V. idem f 6 of 3 dg.; G. Fr. T. Den Haag: idem f 5 of 3 dg.; A. W. de G. idem idem f 5 of 3 dg.; H. P.: Zonder rij- en nummer- bewijs rijden 2 x f 2 of 2 x 1 dg.; P. K. Lisse: Fietsen zonder licht en achterlicht 2 x f 2 of 2 x 1 dg.; A. W. R.: Met een wagen rijden zonder licht en achterlicht, en een valschen naam opgeven 2 x f 2 of 2 x 1 dg. en f 6 of 3 dg; P. v. N. Haarlem mermeer: Te snel rijden over een overweg der Ned. Spoorw. f 6 of 3 dg.; K. v. L. Den Haag: idem f 6 of 3 dg.; J. B.: idem idem f 6 of 3 dg.; F. v. P. Lisse: idem f 6 of 3 dg.; J. v. B. Rijswijk: Te snel varen f 10 of 5 dg.; N. O. Poeldijk: idem f 10 of 5 dg. 'P. B. Monster: idem f 10 of 5 dg.; C. Bt. Bodegraven: idem f 10 of 5 dg.; J. W. idem idem f 10 of 5 dg.; G. K. Nieuwkoop: idem f 10 of 5 dg.; H. D.: Op een hondenkar zitten f 3 of 2 dg.; G. D. Voorhout: Open bare dronkenschap f 5 of 3 dg.; B. C. J. M. V.: Fietsen zonder licht f 3 of 2 dg. H. v. R.: Met een rijwiel door den Donker- steeg rijden f 2 of 1 dg.; C. A. Noordwijk: overtr. der Arbeidswet 2 x f 3 of 2 x 2 dg.; G. v. Kockengen: Te snel varen f 8 of 4 dg.; J. Z. Noordwijk a. Zee: Fietsen zon der licht f 3 of 2 dg. Waar geen woonplaats is vermeld, is deze te Leiden. HAAGSCHE RECHTBANK. Verduistering van 15.000 ten nadeéle der H. T. M. en heling in verband hiermede. Gisteren heeft de Haagsche Rechtbank behandeld de verschillende zaken, welke verband houden met de in September van het vorige jaar gepleegde verduistering van 15.000 ten nadeele van de Haagsche Tram weg-Maatschappij. Allereerst stühd terecht de 32-jarige kan toorbediende A. O. O. G. uit den Haag, thans gedetineerd, terzake van verduiste ring van 15 bankbiljetten van 1000 ten nadeele der H. T. M. Verdachte bokende volledig. Op 27 September 1927 heeft de kas sier der Trammaatschappij, waarbij verd. als klerk werkzaam waa, hem naar het ban kierskantoor Oppenheira en van Till gezon den om 20 000 te halen en wel 15 biljetten van ƒ1000 en 50 van ƒ100. Nadat hij het geld gehaald had, is bij hem het plan opge komen om hiervan 15.000 voor zichzelf te houden. Hij is naar Meyendell gegaan en 'heeft daar de 15 biljetten, na deze in een sigarettendoosje gedaan te hebben, begra ven. Vervolgens is hij naar Leiden geloopen en daar naar de politie gegaan. Hij 'vertel de, dat hij de 15.000 verloren had. Verd- deelde nog mede, dat vrienden hem her haaldelijk hadden aangespoord aldus te handelen. Op den bewusten dag is hij er ten slotte uit zichzelf toe overgeaan. Het O.M., waargenomen door mr. Pol man, het bewijs geleverd achtende, zeide, ondanks de volledige bekentenis van verd., toch niet zeer gunstig over diens houding te oordeelen. Dat de zaak toch ten slotte is uitgekomen, is te danken geweest aan het volhoudend werken van de politie. Eerst toen hij niet anders meer kon, is hij gaan bekennen. Spr. achtte het feit van zeer ernstigen aard en meende, dat een strenge straf op haar plaats is. Eisch 3 jaar gevangenisstraf. Verdachte's raadsman», mr. Mobach, voer de verschillende verzachtende omstandighe den aan. Hij wees er op, hoe de gebroeders Rijntjes hem jarenlang aangespoord hebben tot een dergelijke daad. Telkens weer zei den dezen tegen hem: je zegt maar, dat je het geld verloren hebt en ze maken jou niets Steeds heeft verd. zich daartegen verzet; van zichzelf is hij een eerlijk man. Tenslotte heeft op een dag, waarop een huiselijke on- eenigheid had plaats gehad, de duivelsche invloed zich doen gelden, en is hij tot het vergrijp gekomen. Zelf heeft hij daarvan echter geen of althans heel weinig profijt getrokken. Nadat pl. er nog op gewezen had, dat verdachte reeds zwaar gestraft is, doordat hij zijn betrekking kwijt is en dat hij reeds eenige maanden in preventieve hechtenis zit, drong hij bij de Rechtbank op de uiter ste clementie voor den verdachte aan. Re- en dupliek volgden. Vervolgens stond gerecht de 29->jarige koopman Chr. J. IL uit den Haag, gedeti neerd, terzake van heling, n.l. het uit winst bejag bewaren van 4 biljetten van 1000 en het aannemen van giften tot een bedrag van 1500, een en ander afkomstig van het door den vorigen verdachte verduisterde geld Als getuige werd in de zaak gehoord de inspecteur van politie Bouwhoff. Deze heeft een onderzoek ingesteld in de woning van verdachte. Op den zolder van die woning heeft hij een balk gezien, waarin een gat geboord was. De verdachte uit de vorige zaak ver klaarde dat verdachte K. hem kort na de verduistering heeft aangesproken*, en tegen hem gezegd, datliij het zoo arm had. Eenige dagen later liet K. tegen getuige doorsche meren, dat hij alles van de verduistering wist. Getuige heeft hem toen 10 gegeven. Weer eenige dagen later heeft hij hem 250 gegeven om handel te drijven, daarna nog een 100. Tenslotte zijn zij samen een han del begonnen in automobielen. G. gaf hier voor het geld. Verdachte deelde mede, dat G. zelf hem verteld heeft van het verliezen van de ƒ15.000. Verdachte heeft daarna verschil lende bedragen van hem ontvangen en ten slotte is men samen gaan handel drijven, waarvoor G. eveneens het geld verstrekte. G. heeft hem toen verteld, dat hij het geld verduisterd hadtevoren zou verdachte dat niet begrepen hebben. Tenslotte heeft G. hem 4009 gegeven om te verstoppen. Dit is in overleg gebeurd. Tevens erkende verd. dat hij terzelfder tijd nog 300 heeft gekre gen en dat er van een gewisseld biljet van 1000, 800 in een kast opgeborgen is in zijn woning. Mr. Polman,, requisitoir nemende, meen de, dat deze verdachte een van de ergste aasgieren is geweest, die om verdachte G. heenzweefden. Aan hem is het mede te wij ten, dat G. zoover gegaan is. De aan hem op te leggen straf mag dan ook niet minder zijn dan die van G. Spr. eischte tegen K. derhalve eveneens 3 jaren gevangenisstraf. In deze zaak pleitte mej. mr. de Smitt clementie voor den verdachte. Zij wees er op, dat deze verdachte volledig bekend heeft en verschilde met het O. M. van mee ning, dat verdachte een der ergste schuldi gen zou zijn in het H.T.M.-drama. Pl. hecht te geloof aan verdachte's voorstelling van zaken, dat alles wat er tusschen hem en G. is voorgevallen, van G. is uitgegaan. Dat is volkomen logisch. G. moest toch iets doen met het geld. Verdachte heeft steeds geleefd in de grootste armoede en toen hij eenmaal geld had, heeft hij het zelf weer links en rechts uitgegeven. Evenals G. is hij ook weer de dupe van anderen geworden. Voordeel heeft hij er zelf nagenoeg niet van gehad. Pl. meende, dat er in deze zaak aanlei ding was voor de uiterste clementie. Verdachte zelf vroeg oplegging van een voorwaardelijke straf. Als derde verdachte had zich te verant woorden de 32-jarige koopman J. H. R., thans gedetineerd, recidivist, eveneens be schuldigd van heling, n.l. het uit winstbejag verbergen van de door G. verduisterde 15 biljetten van 1000. G. als getuige gehoord deelde me- da, dat de broer H. van dezen verdachte, die thans zijn straf ondergaat voor den aanslag op inspecteur Paul, hem herhaaldelijk aan gespoord heeft tot het „verliezen" van geld. Nadat Henk gearresteerd was, is deze ver dachte bij G. gekomen en heeft hem aan gespoord. Toen het feit gebeurd was, heeft verdachte G. tot de bekentenis weten te- krijgen, dat hij het geld verduisterd had. Verdachte heeft G. onder bedreigingen er toe overgehaald het begraven geld te gaan halen. Eerst heeft G. eenige keeren een verkeerde plaats aangewezen. Tenslotte heeft G. aan verdachte, nadat deze hem met een revolver gedreigd had, de juiste plek gewezen. Verdachte heeft het geld medegenomen. Op denzelfden dag is G. nog bij hem aan huis gekomen en heeft toen 8000 gekregen als „zijn portie". Verschil lende andere personen hebben nog geld moeten hebben om hen tevreden te stellen. En ook was er geld noodig voor dev verde diging vary Henk R. Verdaclile K. uit de vorige zaak verklaar de, dat hij van Frans R. gehoord had, dat Jan R. ruzie had gehad met G. over de kwestie van het geld in Meyendel. Van het verhaal omtrent de bedreiging met een re volver, waaromtrent K. voor den Rechter commissaris een verklaring had afgelegd,, wist hij zich thans niet meer te herinneren. Verd. zelf ontkende het hém tenlaste- gelegde ten stelligste en zeide van niets af te weten. Het O. M. wees er op, dat het bewijs, dat hier aangevoerd kan worden, gering is, maar het is veel zeggend. De verklaring van G. achtte spr. volkomen betrouwbaar en daarnaast heeft men de verklaring van K. Ook tegen dezen verdachte eischte mr. Polman 3 jaren gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. Kasse Zegel, betoogde, dat er hier absoluut geen wettig bewijs is. De verklaring van G. wordt door niets gestaafd en controle daarop heeft men niet. Het geheele verhaal van G. kan op fantasie berusten. Dat deze verdachte ech ter nog steeds in voorarrest zit, is te wijten aan twee omstandigheden, in de eerste plaats, dat hij R heet* cn in de tweede plaats dat hij reeds eerder veroordeeld is. Pl. meende, dat. bestonden deze omstandig heden niet, verdachte reeds lang op vrije voeten zou zijn gesteld. Pl. concludeerde tot vrijspraak en voegde daaraan een verzoek tot onmiddellijke in vrijheidstelling van verdachte toe. De Rechtbank wees dit verzoek af. Ook de koopman Paul A. R. uit Den Haag, thans gedetineerd, had zich te ver antwoorden wegens heling. Hij zou n.l. 2000 van de verduisterde 15000 gekregen hebben, door bemiddeling van zijn broer Jan. Tegenover G. heeft verdachte dit er kend. Verdachte ontkende evenwel. Noch van G. noch van zijn broer heeft hij geld ont vangen. Een rechercheur van politie heeft een spaarbankboekje, ten name van R., in be slag genomen. Op dit boekje is op 1 Nov. 1927 een bedrag van 970 gestort. Verd. zeide. dat hij dat geld successieve lijk gewonnen had met wedden, dobbelen enz. Langzamerhand zou hij dat geld ge spaard hebben. Ook in deze zaak achtte het O. M. het bewijs geleverd en wel door de verklaring van G. en het storten van het groote bedrag op 1 Nov. j.l. op het spaarbankboekje. Tegen ^ezen verdachte eischte spr. 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. Mr. Kasse Zegel, wederom als verdediger optredende, pleitte ook voor dezen verdach te vrijspraak. Het bewijs is hier zoo moge lijk nog geringer dan in de vorige zaak. Een verzoek tot onmiddellijke invrijheid stelling werd door de Rechtbank ook ten aanzien van dezen verdachte afgewezen. Hierna werd de zitting geschorst tot 's middags 2 uur. In de middagzitting heeft vervolgens terecht gestaan Joost W. A. R., arbeider in Den Haag, terzake van heling. Hij zou eenige der verduisterde biljetten van 1000 uit winstbejag verborgen hebben en voorts van het van misdrijf afkomstige geld ten geschenke hebben aangenomen. De kantoorbediende G. verklaarde in deze zaak, dat hij 8000 aan verdachte in bewaring heeft gegeven. Hij heeft aan verdachte in totaal 300 ten geschenke gegeven. Toen G. later het geld heeft te ruggevraagd, is dit onder den vloer in den uitbouw van.de woning van verdachte vandaan gehaald. Verdachte ontkende het ten laste ge legde. Het O. M. eischte tegen dezen verdachte 2 jaren gevangenisstraf. Verdachte's raadsman, mr. Kasse Zegel, pleitte ook in deze zaak vrijspraak en voegde daaraan wederom een verzoek toe tot onmiddellijke invrijheidstelling van den verdachte. De Rechtbank achtte daarvoor geen ter men aanwezig. De koopman L. Fr. K., uit Den Haag, thans gedetineerd, zou eveneens van het verduisterde geld ten geschenke hebben aangenomen. Subs, was hem schuld-heling ten laste gelegd. Inspecteur Bouwhoff deelde mede, dat Jiem gebleken is, dat deze verdachte ge tracht heeft den koopman K., die des mor gens reeds heeft terecht gestaan op zijn verklaring te doen terugkomen. Hiertoe heeft hij hem in het Huis van Bewaring briefjes doen toekomen. Blijkbaar bestaat daarvoor in het Huis van Bewaring een weg. Bedoelde koopman K. verklaarde, dat hij van de 4000, die hij van G. in bewa ring had, 500 aan verdachte heeft gege ven. Ook in deze zaak achtte mr. Polsman, requisitoir nemende, het bewijs geleverd. Hij eischte 1 jaar en 6 maanden gevange nisstraf tegen dezen verdachte. De volgende verdachte is de koopman S. v. d. E., uit Den Haag, thans gedetineerd, die van het verduisterde geld een biljet van 1000 uit winstbejag zou hebben be waard en een ander dergelijk biljet hebben gewisseld. Verdachte gaf toe, dat hij eens ƒ1000 voor K. gewisseld heeft. Daar heeft hij echter niets voor gekregen. Ook gaf hij toe, dat hij thuis een biljet van 1000 had lig gen; dit had hij echter van de spaarbank gehaald. Eisch: 1 jaar gevangenisstraf. Als laatste verdachte stond ten slotte te recht de caféhouder A F. M., uit Den Haag, gedetineerd, eveneens beschuldigd Xftp heling, subs, van sehuldheling. De kan toorbediende G. verklaarde, dat verdachte bij hem was gekomen en hem gevraagd had om eens in zijn café aan het Kortenbosch te komen. Uit het gesprek, dat naderhand in dat café gevoerd is, bleek getuige, dat verdachte van alles op de hoogte was. Hij zeide tegen getuige, dat anderen het op het geld gemunt hadden. Getuige heeft verdachte eens 1000 ter wisseling gege ven. Verdachte kreeg 100 voor de moeite. Ook heeft getuige hem nog eens ƒ40 ge geven, toen hij klaagde, dat de zaken zoo slecht gingen. Eisch: 2 jaar gevangenisstraf. Mr. Fijn van Draat, de verdediging van verdachte voerende, concludeerde tot vrij spraak. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen in deze zaken. De Rechtbank heeft veroordeeld: P. M., chauffeur te Leiden, wegens diefstal van een rijwiel tot 6 maanden ge vangenisstraf. J. M. F. V. uit L e i d e n, bij verstek, wegens eenvoudige beleediging, tot 2 maa-nden gevangenistraf, en wegens sto ring van een openbare godsdienstoefening, tot 14 dagen gevangenisstraf. De berooving van een banklooper op den Singel te Amsterdam. De Vierde Kamer der Rechtbank .te Am sterdam heeft zich, zooals reeds in 't kort gemeld den geheelen dag bezig gehouden met de behandeling van de zaak betref fende de uiterst brutale berooving van een 78-jarige banklooper, welk misdrijf in den morgen van 15 Februari 1.1. heeft plaats gehad op den Singel bij de Trccf- steeg te Amsterdam. Te ruim half elf namen op de bank der verdachten plaats de 26-jarige H. van Kik kert en de 30-jarige P. Veldhuyzen, beiden te Amsterdam woonachtig en thans gede tineerd in het Huis van Bewaring. Met hun bewaking waren twee veldwachters belast. De belangstelling voor deze zaak was zeer groot; do publieke tribune was geheel gevuld terwijl ook van de gereserveerde plaatsen in de rechtzaal en de advocaten- banken een druk gebruik was gemaakt. Verdachten was ten laste gelegd dat zij te Amsterdam ten tijde en ter plaatse voornoemd tezamen en in vereeniging, al thans ieder afzonderlijk, in ieder geval verd. V. of verd. K. voor zich, met het oog merk van wederrechtelijke toeëigening hebben weggenomen een tasch, inhouden de ongeveer f 15.000 aan Nederlandschc bankbiljetten en eenige effecten, alles toe- behoorende aan de firma J. A. Matthes en Co., althans aan een ander of aan an deren dan aan hen, verdachten of één hunner. Subsidiair was K. ten laste gelegd dat hij: 1. te Amsterdam op genoemden datum opzettelijk uit winstbejag heeft bewaard en vervoerd een bankbiljet van 1000, één van 300, één van 200 en één van f* 100, welke bankbiljetten door misdrijf verkre gen waren; 2. te Utrecht alstoen opzettelijk uit de opbrengst van door misdrijf verkregen gel den voordeel heeft getrokken, immers een colbort-costuum, een hoed, een das, over hemden, sokken cn schoenen, welke goede ren betaald waren met geld, verkregen door het wisselen van door misdrijf ver kregen bankbiljetten, als geschenk heeft aangenomen en, 3. te Rotterdam alstoen opzettelijk geld ten bedrage van 15, althans eenig geld door misdrijf verkregen, als geschenk heeft aangenomen. Er waren niet minder dan 23 getuigen gedagvaard. Als eerste getuige werd gehoord de beer D. van Lankeren Matthes, commissionair in effecten. Op vragen van president Mr. Eekhout deelde get. mede, dat de oude banklooper dien morgen zeer ontdaan het kantoor der firma Matthes was binnenge komen. Dadelijk nadat hij zijn wedervaren verhaald had, heeft get. de Bank opgebeld, met het oog op een eventueel te gelde ma ken der effecten. Vertrouwt U 'n 78-jarigen man al dat geld toeï vroeg de president. „Als er groote bedragen vervoerd moe ten worden gaat er altijd een jongen mee", was het antwoord. Voorts bleek dat de firma tegen het ver lies verzekerd is. Hierna verscheen de beroofde zelf voor het getuigenhekje, een eenigszins moeilijk loopende grijsaard. P. Woortman geheeten. Hij deelde mede na het gebeurde acht weken ziek in bed te hebben gelegen. Hij liep al 45 jaar voor de firma en bracht den laatsten tijd geregeld gelden naar de Kasvereeniging. Toen hij op den bewus- ten morgen op den Singel liep, aan den huizenkant, werd hem ter hoogte van de Treefsteeg door iemand, die zich achter hem bevond, zijn citybag met het geld en effecten, ontrukt. Dadelijk draaide getuige zich om en zag een persoon in de Treef steeg op een fiets springen en in do rich ting van de Heerengracht rijden. Voor de politie had get. echter verklaard, dat de man eerst op de Heerengrachfc op zijn fiets was gesprongen. Een andere getuige, commissionair in effecten, die op den bewusten morgen van het Koningsplein kwam, had gezien dat de berooving plaats vond. De oude man liep zijn aanvaller hard door de Treefsteeg achterna. Het gezicht van den eerste had hij niet kunnen opnemen. Een meubelma ker kwam hierna verklaren, dat hij, toen hij op de Heerengracht bij de Treefsteeg STAATSLOTERIJ. Trekking van gisterert. NIETEN: 24 36 67 92 2(rZ 201 323 U2 414 437 522 532 536 554 567 63» 657 673 738 742 745 762 771 775 779 818 827 852 868 893 979 1075 1146 1149 119* 1203 128d 1308 1297 1415 1425 1493 1497 15IS 1555 1563 1.566 1608 1727 1744 1764 1782 1935 1947 1976 2025 2063 2083 2125 2167 2197 2230 2236 2255 2314 2356 2359 2369 2377 2420 2434 2472 2487 2496 2546 2601 2644 2651 2693 2735 2748 2751 2785 2824 2882 2900 2955 3012 3078 3082 3198 3208 3251 3258 3311 3313 331 I 3433 3440 3452 3478 34S8 3511 3556 3583 3502 3614 3657 3665 3689 3721 3729 3763 3773 3867 3888 3004 3909 3916 3975 3983 40! 3 4047 4070 4114 4120 4193 4196 4198 4233 4266 4283 4201 4297 4353 4367 4411 4417 4479 4542 4573 4598 4614 4623 4634 4653 4659 4684 4727 4764 4781 4865 4941 5030 5321 5330 5405 5440 5463 5487 5564 5567 5604 5607 5614 5631 5645 56.54 5670 5696 5793 5812 5837 5854 5879 58S1 5S89 5901 5904 5943 5953 6009 6065 6085 6086 6133 6135 6144 6177 6189 6207 6224 6238 6281 6289 6290 6338 6366 6371 6408 6442 6467 6483 6503 6510 6530 6545 6626 6649 6806 6810 6829 6843 6860 6912 6933 6934 6939 6974 7060 7068 7076 7121 7123 718 4 7163 7216 7222 7227 7228 7 235 7 24 1 7373 7382 7390 7457 7467 7499 7508 7515 7521 7533 7562 7619 7651 7655 7658 7661 7689 7744 7754 7769 7774 7818 7887 7908 7935 8041 8172 8226 8277 8321 8326 8350 8441 8446 8464 8474 8503 8537 8538 8574 860.5 8618 8669 8683 8689 8715 8727 8746 8777 8783 8810 8813 8863 8877 8894 8022 8923 8925 89.30 8937 8976 8979 9010 9013 9023 9156 9163 9258 9274 9284 9312 9360 9400 9440 9457 2)547 9581 9596 9605 9641 9674 9693 9814 9839 9916 9989 10008 10009 10015 10040 10049 10076 10156 10J6S 10212 10220 10327 1034S 10391 10102 10435 10482 10325 10587 10637 10702 10723 10744 10791 10806 10821 10831 10839 10841 10844 10858 10S70 10898 10902 10980 10985 11004 11034 11050 11075 11098 11101 11138 11143 11175 11204 II2I0 11232 11252 11258 11268 11297 11311 11324 11348 11385 11398 11436 11524 11551 11552 11555 11590 11641 11663 11673 11705 11714 11747 11770 11840 11867 11919 11966 12028 12054 12150 12175 12237 12278 12291 12329 12400 12468 12564 12619 12632 J2646 12660 12690 12696 12820 12847 12895 12936 12064 1296.5 1.300! 13123 13126 13632 13634 13667 13696 13686 13690 13736 13818 13859 13861 13871 13874 13878 13895 13897 13929 139461 139.50 13997 14010 14113 14138 14143 14216 14234 14239 14242 1425,0 14291 14-345 14377 14397 14402 14408 14414 14521 14552 14559 14587 14604 14644 14672 14704 14726 14739 14766 14793 14818 14825 1484.5 14870 149.31 14954 14964 15000 15087 15091 15099 15161 15174 15183 15204 15232 15277 15384 15421 154.34 15442 15605 15618 1,5665 15704 15S04 1.5821 15828 15832 1.5840 15846 158,59 15R77 15884 1591.4 15021 15093 16026 16038 16083 16089 16121 16191 16213 16227 16233 16313 16335 16338 16353 16387 Ï64I9 16464 16485 16508 16556 16573 16614 16643 16677 16688 16701 16705 16717 16722 16833 1686! 16884 16893 16903 16906 16910 16962 17012 17040 17048 17124 17145 17172 17189 17232 17277 17282 17358 17361 17.377 17385 173S6 17387 17397 17406 17410 17418 17420 17427 17431 17449 17479 17480 17494 17562 17608 17632 17672 17702 17746 17762 17780 17807 17832 17872 17882 17953 17962 17002 18037 18040 18181 18126 18180 181S5 18223 18260 18274 18308 18.356 18366 183*7 18399 18483 18501 18502 18524 18589 18615 18618 18673 18708 18769 18785 18871 18873 18963 19031 J0034 IOOS.3 10170 10229 19'55 19268 19325 19335 19366 193*0 10.305 19408 19446 19466 19544 19547 1059? 19620 I062I 19668 19672 19673 19712 19716 19821 19834 19852 19874 198*0 19893 19921 19924 19951 19961 19982 19986 20O08 20071 20083 20110 20113 20125 20148 20168 20201 20232 20236 20256 203.54 20400 20128 20473 20474 20477 20503 20512 20519 20533 20J08 20617 20622 20649 20699 20788 20817 20851 20881 20906 20910 20979 20991 Verbeterinz. 5c Klasse 5e lijst: 1606 m. 701 tn-s. 1616 met,/7i/. t-i

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7