179.50 SPLINTER KERKNIEUWS. STADSNIEUWS. veel mogelijk, wordt bevorderd, dat de kooppenningen spoedig worden betaald. Processie en militair escorte. Op vragen van het Tweede Kamerlid, den heer Lingbeek, luidende: Is het den ministers bekend, dat op 6 Mei a.s. het „mirakeleuze beeld der Lieve Vrouwe" in een plechtigen optocht zal worden vervoerd van Utrecht naar de Roomsche kerk te Renkum, volgens de mededeeling van het regelingscomité in do plaatselijke bladen, „geëscorteerd door ©en militaire eerewacht" Is de minister van justitie niet van mee ning, dat wij hier te doen hebben met een vermomde processie, in strijd met het be staande processieverbod Is de minister van oorlog niet overtuigd ▼an het ongepaste van het zich bedienen van een militair escorte ter opluistering v au een plechtigheid, die vcor een groot doel van Renkum's bevolking tot groote ergernis zal zijn? Zijn de ministers bereid om stappen te doen, ten einde tijdig zulk een ergernis te voorkomen hebben de ministers van justitie en van oorlog geantwoord: .«ut De gestelde vragen hebben aanstonds aanleiding gegeven, een onderzoek in te stellen naar hetgeen stond te gebeuren. Daarbij bleek niet van omstandigheden, welke aanleiding zouden kunnen geven tot het vermoeden, dat bij het transport van het bedoelde beeld eenig wettelijk voorschrift overtreden zoude worden. Dit vermoeden is door den loop der feiten op 6 Mei 1.1, bevestigd. Hieraan kan nog toe gevoegd worden, dat een militair escorte niet aanwezig is geweest en dat zelfs, voor zoover het be«roKken hoofd van plaatselijke politie opgemerkt heeft, geen militairen in uniform in het gevolg geweest zijn. Het dreigend conflict bij ,,De Schelde". D© bemiddelingspoging mislukt. Naar wij vernemen, heeft de rijksbemid delaar in het dreigend conflict bij „De Schelde" te Vlissingen niets kunnen berei ken. Gisteren is door de vakbonden besloten am, indien er geen toenadering van de dU rectie komt, onvoorwaardelijk Vrijdag a.s. tot staking over- te gaan. Jaarwedden van wethouders. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben besloten ten aanzien van de jaarwedden van de wethouders in de gemeenten met 15.000 en minder inwoners in deze provin cie vast te stellen, dat voor een gemeen te, die ten opzichte van de bezoldiging van den burgemeester, den secretaris en den ontvanger in één der hierna aangeduide klasse is of wordt ingedeeld, als norm voor de jaarwede van elk der wethouders geldt het bedrag, achter het betrokken klasse- cijfer vermeld: Klassen: 1 80, 2. 90, 3 105, 4 120, 5 ƒ190, 6 ƒ220, 7 ƒ350, 8 ƒ390, 9 6-15, IQ ƒ720, 10a 800. De jaarwedde van een wethouder is gelijk aan de norm. R. K. Universiteit. Tot rector magnificus der R. K. Univer siteit is voor het studiejaar 1928—1929 be noemd de hoogeerw. hooggeleerde heer mgr. prof. dr. J. H. E. J. Hoogveld. R. K. Militaire Tehuizen in Bandoeng en Tjimahi. Den 17den Januari 1928 werd door Z.D.H. Mgr. A. v. Velsen, Ap. Vicaris van Batavia de stichtingsbrief onder teekend waarbij de Pastoor Verbraak-stichting in het leven werd geroepen. Deze stichting heeft ten doel: het oprichten en instandhouden van R. K. Militaire Tehuizen, alsook de geeste lijke verzorging der militairen in Nederl.- Indië. De op te richten Militaire Tehuizen staan onder toezicht van de Leger- en Vlootaalmoezeniers. Door de legeraalmoezenier der 1ste divi sie Majoor Fleerakkers S.J., had deze ope ning te Bandoeng, zoowel als te Tjimahi plaats onder groote belangstelling der auto riteiten, kerkelijke zoowel als wereldlijke. Majoor Fleerakkers zette in 't kort het groote nut dezer Tehuizen uiteen, waarmede de geest van Pastoor Verbraak, de beminde en algemeen gewaardeerde en gehuldigde soldatenpastoor van Atjeh als 't ware her leeft, 't Was alsof op het opstandingsfeest van Paschen het steenen monument, dat van Pastoor Verbraak in het Molukkenpark van Bandoeng staat opgetrokken, weer be zield werd en nieuw leven kreeg. In deze Tehuizen zal ook herleven de geest, welke Pastoor Verbraak heeft gekenmerkt: een geest van oprechte godsdienstigheid, van hooge zedelijkheid, van trouwe plichtsbe trachting, van liefderijke zelfopoffering. Pastoor Verbraak's eenvoud en gezelligheid zullen in deze Tehuizen niet ontbreken en 't zal voor de jeugdige militairen allermeest een genot zijn in dit gebouw dagelijks te kunnen samenkomen. En zoo mocht Majoor Fleerakkers reeds in Bandoeng en in Tjimahi een flink aantal militairen welkom heeten in hun nieuw ouderlijk Tehuis, waar zij van dien dag af, dagelijks kunnen vertoeven, en waarmede zij tevens do waarborg schonken dat wat tot hun geestelijk, zedelijk en maatschappe lijk welzijn werd tot stand gebracht, door hen ten allen tijde zal worden erkend en ge waardeerd. Dit nieuws zal door de vele ouders hier in Holland, die met een bezorgd hart denken aan hun jongens in 't verre Indië, met dank baarheid worden vernomem omdat zij er uit lezen, dat ook daar door de katholieke pries ters voor het welzijn hunner kinderen wordt gewerkt. Tenslotte kan nog worden medegedeeld, dat tot Directeur te Bandoeng werd be noemd de Kruisheer Pastoor J. v. d. Boer uit Someren, en tot directeur te Tjimahi de Kruisheer Pastoor J. de Rooy uit Haaren bij Oisterwjjk, Pastoor J. v. d. Boer, R. K. Pastorie, Schoolweg 16 te Bandoeng, zal gaarne in lichtingen geven en ontvangen over Katho lieke soldaten in Bandoeng. Mocht iemand deze R. K. Militaire Te huizen in Bandoeng en Tjimahi op een of andere wijze willen steunen, b.v. door het afstaan van leesboeken enz., voor een daar op te richten bibliotheek, dan kan men zich wenden tot het Missieprocure Paters Kruis- heeren te St. Agatha liij Cuyk. DE LEIDSCHE MIDDENSTANDS CENTRALE. Een vaste week voor uitverkoopen? Aan het Bestuur der Centrale werd ver leden jaar verzocht belanghebbende win keliers samen te roepen teneinde een be spreking te houden inzake de uitverkoo pen. Wat toch is het geval? Oorspronkelijk worden uitverkoopen gehouden, na afloop van een seizoen en bood men de restan ten aan tot verminderden prijs. Uitverkoo pen bij opheffing der zaken, of bij overlij den werden ook gekend, doch verder wer den de zaken geregeld' op normale wijze gedreven. De groote concurrentie heeft hierin evenwel verandering gebracht-, en zoowel ten ongunste van het publiek als van den verkooper. Seizoens-uitverkoopen worden aangekondigd als het seizoen nog maar nauwelijks aangevangen is; wat bij de oene zaak nauwelijks geëtaleerd is, be gint een ander reeds op te ruimen. Uitver koopen worden bekend gemaakt, wat meermalen geen uitverkoopen blijken te zijn. Waarvan het publiek dus ook de dupe wordt. Nog meer zou kunnen opge somd worden; doch genoeg hierover. Vele firma's zouden wenschen, dat zoo moge lijk hierin een regeling kwam, waardoor bijv. iedere branche hare vaste dagen voor uitverkoop zou hebben. Dat seizoens-uit- verkoop, ook werkelijk na afloop van het betreflende seizoen werd gehouden. Dat voor de reparatie van een vloer, geen ver- bouwings-uitverkoop bekend gemaakt zou worden enz. Om tot overeenstemming hier in te komen is een conferentie met ver schillende firma's gehouden en toen beslo ten alle Leidsche winkeliers tot een ver gadering bijeen te roeepn om het voor- en tegen nader onder de oogen te zien. Op deze vergadering, die per advertehtie in de 3 plaatselijke dagbladen bekend ge maakt is, werd zoo goed als geen be langstelling gezien. Naar aanleiding van dit resultaat werd per rondschrijven aan de firma's die op de eerste conferentie tegenwoordig waren, het volgende bericht: L. S. Ingevolge een tot ons gericht verzoek van belanghebbenden, hebben wij, zooals U nog wel bekend zal zijn, het vorige jaar twee maal getracht, om met. H.H. Winke liers de groote chaos in de uitverkoop data te bespreken, om zoo mogelijk in het algemeen belang, tot een uniforme rege ling hierin te komen, vrijwilig, zooals in het buitenland reeds wettelijk geregeld is. Tot onze teleurstelling is evenwel geble ken, dat de winkeliers hier ter stede, aan een dergelijke regeling blijkbaar geen be hoefte gevoelden. De per advertentie op- geroepenen zijn toen niet verschenen en kon ten slotte het Bestuur der Centrale, met een paar opgekomen belangstellenden, weer onverrichter zake vertrekken. Naar aanleiding van dit ondervonden échec, achten wij het een onbegonnen zaak onzerzijds nieuwe pogingen daartoe aan te wenden. De Leidsche Middenstandscen trale werd opgericht om de belangen van alle handeldrijvenden hier ter plaatse, zoo krachtig mogelijk te behartigen, doch daartoe is een eerste vereischte, dat de onmiddellijke belanghebbenden ook mede werken. Mocht het door U nog steeds wensche- lijk worden geacht-, om een regeling in de data der uitverkoopen te treffen, dan ge ven wij U in overweging, onderling een bespreking daarover te houden. Wnaneer de resultaten daarvan zooda nig zijn, dat er mogelijkheid bestaat om gezamenlijk tot- een doeltreffende regeling te komen dan zijn wij gaarne bereid, hier toe verder mede te werken. Namens het Bestuur: F. A. MAYER. Voorzitter. K. WIELING A Ezn., Secretaris. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland. In de heden gehouden vergadering der Kamer van Koophandel werd naar aanlei ding van het onderwerp: Slagerijen win kels, of werkplaatsen? volgend concept adres aan den Minister van Arbeid be sproken. Zooals Uwe Excellentie bekend is, wor den overeenkomstig de tegenwoordige ju risprudentie op art .2 der Arbeidswet sla gerswinkels beschouwd als „werkplaats" in plaats van als winkel. Naar de meening der Kamer klopt dit echter niet met de werkelijkheid en moe ten slagerijen gerangschikt worden onder het begrip „Winkel". Moge al voorheen in slagerijen het vee geslacht zijn, het karak teristieke van de hedendaagsche slagers winkels is het verkoopen van vleesch, van elders aangevoerd. De werkzaamheden, verricht om het vleesch in de vereischte hoeveelheid en vorm af te leveren, verschillen in principe niet van wat in andere winkels geschiedt. Ook zijn deze werkzaamheden niet zoo zwaar, dat deze categorie van winkelbe dienden een bijzondere bescherming zou den behoeven. Ten aanzien van de Personeele Belas ting en de verschillende verordeningen op de Winkelsluiting worden slagerijen trou wens beschouwd als winkels. De Kamer zal het daarom zeer op prijs stellen, indien Uwe Excellentie gevolg zou kunnen geven aan den wensch van der Nederlandschen Slagershond, neergelegd in de motie van 7 September 1927, waarin werd bepleit slagerijen wettelijk te rang schikken onder het begrip „winkel". Inzake de herziening van de drankwet was een adres aan de Tweede Kamer op gesteld, waarin o. m. het volgende wordt gezegd: De K. van K. en Fabr. voor Rijnland heeft met eenige bezorgdheid kennis geno men van verschillende bepalingen van het ontwerp Drankwet. Vooral een tweetal punten heeft de aan dacht der Kamer getrokken: lo. de rege ling van den verkoop van zwak alcoholi sche dranken. 2o. het beginsel der plaatse lijke keuze. De Kamer heeft echter zeer wel beseft, dat het standpunt tegenover deze aange legenheden in te nemen, voor een groot deel afhankelijk is van niet-economische overwegingen, daar ethische belangen ten deze een groote rol spelen. Hoezeer een goede behartiging van ethi sche belangen van groot gewicht is voor onze volkswelvaart, meent de Kamer toch, dat zij niet het aangewezen lichaam is, om deze in het bijzonder naar voren te bren gen, daar het de taak der Kamers van Koophandel is de economische belangen te behartigen. Dit alles vooropstellende,* merkt de Ka mer op: Ad lo. Volgens de bepalingen van het ontwerp zullen zwak alcoholische dranken slechts verkocht mogen worden in lokali teiten, waarvoor vergunning of een verlof A is verleend, of die bedoeld zijn in art. 36 1 c., derhalve alleen in winkels, waar ook sterke drank mag worden verkocht. Daar de laatste jaren het gebruik van zwak al coholische dranken een groote uitbreiding heeft ondergaan, worden door deze voor schriften de gebruikers van deze dranken gedwongen met deze verkoopgelegenheden voor sterken drank in nauwer relatie te komen. Of op deze wijze het drankmis bruik op doelmatige wijze wordt bestre den, acht de Kamer zeer twijfelachtig. Het debiet voor den kleinhandel in ko loniale waren en comestibles wordt voorts zeer ernstig beperkt. Voor het district onzer Kamer is van nog grooter belang, dat -door het verbod van verkoop van vruchtenwijn in kruide nierswinkels enz. de vruchtenwijn-indus trie haar debiet zeer sterk zal zien in krimpen, daar verwacht wordt, dat aller eerst de vraag zal verminderen en als in „drankwinkels" moet worden gekocht, op andere meer alcohol bevattende, dranken de keuze zal worden gevfctigd. Aan onze Kamer werd door enkele de zer vruchtwijn-industrieën, welke thans bij den grooten invoer van buitenlandsche wij nen slechts nauwelijks kunnen bestaan, medegedeeld, dat ongewijzigde invoering der wet een zeer ernstige ramp zou betee- kenen. Ad 2o. 1 Ten aanzien van de Plaatselijke Keuze meent de Kamer allereerst te moe ten opmerken, dat de café- en restaurant-1 houders door het. wettelijke mogelijk ma ken van plaatselijke keuze ernstig in hun bestaansvoorwaarden worden bedreigd. Van belang acht de Kamer ten deze ook de internationale positie van Nederland als economisch cenrtum, en als land, waar tal van internationale bijeenkomsten van volkenrechtelijken, wetenschappelijken en commercieelen aard worden gehouden. Ook afgezien hiervan is voor Nederland het vreemdelingen-verkeer van groote be- teekenis en stelt dit eischen, welke niet uit het oog mogen worden verloren. Door het beginsel van plaatselijke keuze in te voeren zal het vreemdelingenverkeer, naar de meening der Kamer, niet onbelangrijke schade lijden. De Kamer, niet ingaande op andere in het wetsontwerp geregelde punten, zal het derhalve op prijs stellen, indien de gewone winkelzaken de bevoegdheid gelaten wordt om zwak alcoholische dranken te verkoo pen en de plaatselijke keuze uit het ont werp wordt gelicht. Internationale Uitwisseling van Jongelie den en Studenten in den Familiekring. Toen Nederland in 1916 het initiatief nam om de eerste „kindertreinen" uit de oorlogvoerende landen hierheen te laten komen, voorzag niemand, dat binnen en kele jaren 14 landen daaraan deel zouden nemen. Niet alleen ontstonden vriend schappelijke betrekkingen tusschen ver schillende volken tengevolge dezer gast vrije opneming dier kinderen, maar zeker ook in verband met de medewerking van Genève uit,* werd de gedachte aan uitwis seling op een dergelijke wijze van jongelie den en professoren levendig. Reeds werd op, kleine schaal, onderlinge uitwisseling van deze laatsten in practijk gebracht, en ook heen en weder reizende groepen van schoolkinderen en padvinders treft men allerwege aan. Doch deze reizen, deze vluchtige ontmoetingen in kampen, op congressen en bij feestvergaderingen enz. blijken niet voldoende voor het doel om blijvende indrukken van onderlinge toena dering te wekken. Daartoe is het noodig, dat jongens en mëisjes in de gelegenheid gesteld worden om langeren tijd, een paar maanden minstens, in een ander land in intiemen familiekring worden opgenomen, niet alleen maar in „kampen" of „tehui zen". Uitwisseling van jongelieden tusschen verschillende familiën, met eerbiediging van wederzijdsche wenschen ten opzichte van leeftijd, sexe, godsdienst, maatschap pelijke verhoudingen enz. is wenschelijk. Dan eerst ontstaat de mogelijkheid van be tere kennismaking met taal, gewoonten, meeningen van een ander volk. Het zal wenschelijk zijn om als minimale leeftijd voor zulk een uitwisseling 14 tot 15 jaar, en, wat den tijd der uitwisseling betreft, de groote vacanties aan te nemen, opdat het gewone schoolonderwijs er niet te veel zal onder lijden. Daarbij houde men wel degelijk in het oog, dat het dagelijksch gebruik van vreemde talen toch ook aan het schoolonderwijs ten goede zal kunnen komen. Het dunkt ons gewenscht, dat voorloo- pig Nederland vooral zich met deze zaak belast, en dat er reeds spoedig een begin mee wordt gemaakt. Het succes met de vacantiekir.deren geeft aanleiding om ook voor deze nieuwe zaak op gunstige resul taten te rekenen. Vele personen, die aan de kinderreizen deelnamen, hebben zich reeds hier te lande bereid verklaard om ook deze nieuwe plannen te helpen volvoe ren en met hunne rijpe ervaring te steunen Wij hopen en verwachten, dat ook nieuwe krachten zich daarbij zullen aansluiten. Particulier initiatief moet bij dit alles op den voorgrond worden gesteld. Wij zijn er zeker van, dat ook van regeeringswege steun zal worden verleend en medewerking te verwachten is, maar van particuliere zijde moet het geloof aan het welslagen het streven naar een bewust doel komen het schoone doel om de toenadering tus schen de volkeren te bevorderen. Ook de Volkenbond wil, blijkens zijn brochure van 1927 (..Comment faire eon- naitre la Société des Nations et dévelop- per 1'esprit de Coopération Internatio nale") in deze richting medewerken, daar hij onder de „méthodes d'encouragement des rélations directes entre jeunes gens" in de eerste plaats noemt: „échange indivi- duel d'enfants entre families". Maar hij wenscht, zooals ons uit Genève uitdrukke lijk gemeld wordt, deze zaak, die hij mo reel gaarne steunen wil, liefst aan het par ticulier initiatief over te laten! Op de me dewerking van spoorweg- en stoomvaartdi recties mogen wij zeker rekenen, evenals vroeger voor de kindertransporten het ge val is geweest. Ten einde den weg ook voor on- en min der bemiddelden te effenen, zou het be staan van een voor dit doel te stichten fonds wenschelijk zijn. Wij doen daarom met overtuiging een beroep op het publiek tot het zenden van een bijdrage voor zulk een fonds, niet het minst tot hen, die zelf niet tot persoonlijk medewerken tot dit doel in de gelegenreid zijn. Alle correspondentie over dit onderwerp zal de laatste ondergeteekende gaarne in ontvangst nemen. Jhr. Dr. J. Loudon, gezant der Neder landen te Parijs; J. J. Rambonnet, lid van den Raad van State, voorzitter der Ver- eeniging van Nederlandsche Padvinders, 's-Gravenhage; Prof. Dr. J. A. J. Barge, hoogleeraar te Leiden; Prof. P. J. Blok, hoogleeraar te Leiden; Prof. Mr. W. J. M. van Eysinga, hoogleeraar te Leiden; Prof. Dr. J. van Ifcallie, hoogleeraar te Leiden; H. de Blécourfc, B. V. S. V. h. t. ab. actis I te Leiden; Dr. W. F. de Groot, Voorzitter van het Genootschap van Leeraren aan Nederlandsche Gymnasiën, 's-Gravenhage; Mevr. D. KuenenWicksteed, Leiden; Bsse W .van Lyndenvon Schmidt auf Alten- stadt, 's-Gravenhage; Mej. E. H. Piepers, vertegenwoordigster der Vereeniging „Het Nederlandsche Meisjesgilde" Bilthoven*; Mej. A. Thorbecke, 's-Gravenhage; M. van Veen, secretaris der Algemeene Vereeni ging van Leeraren bij het Middelbaar On derwijs, Santpoort; Mevr. W. Wynaendls FranckenDyserinck, 's-Gravenhage; Dr. M. NieuwenhuisBsse. v. Uexkuel!Sül- denband, Leiden, Jan van Goyenkade 44. Maatschappij der Nederl. Letterkunde. Op Woensdag 13 Juni a.s. zal in het Nuts- gebouw de jaarlijksche vergadering worden gehouden van de Maatschappij der Neder landsche Letterkunde. De voorzitter der vergadering, Prof. Mr. D. van Blom, zal de vergadering met een toespraak openen, waarna de jaarverslagen zullen worden uitgebracht, n.l. het jaarver- staat der boekverzameling, van den pen- slag van de Maatschappij, verslag van den ningmeester van de commissies voor taai en letterkunde, die voor de geschied, en oudheidkunde en der commissie voor schoo ne letteren. Vervolgens zal de uitslag bekend ge maakt worden van de stemming over de te benoemen gewone en buitenlandsche le den. Daarna zal het werk bekend gemaakt worden, dat het bestuur der Maatschappij voor het vereenigingsjaar 19271928, op ad vies van de commissie voor Schoone Lette- rem. met den jaarlijks uitgeloofden Prijs van Aanmoediging van 1000 bekroond heeft. De volgende voorstellen van de Maande- lijksche vergadering zullen daarna in be handeling komen: a. uit de rente van het Vaste Fonds, ge durende den tijd van vijf jaar met ingang van 1929 een jaarlijksche bijdrage van 100 beschikbaar te stellen voor een Bu reau, dat de Koninklijke Akademie van Wetenschappen te Amsterdam voornemens is te stichten en welks taak zal zijn het on derzoek van de Nederlandsche en Friesche dialecten van stand en land; b. over de jaren 1928 en 1929 tezamen, een subsidie van 250 uit de rente van het Vaste Fonds, te verleenen aan den heer D. J. van der Ven, voor de samenstelling van zijn documentair-registreerend filmwerk be treffende het volksleven der Zuiderzeekust- bevolking; c. het in de vorige jaarlijksche vergade ring aan den heer J. Cornelissen te Deurne (bij Antwerpen) uit de rente van het Vaste Fonds toegekende bedrag van 250 voor zijn te verschijnen uitgave Nederlandsche Volkshumor op Stad en Dorp, Land en Volk met nog 325 te verhoogen; d. uit de rente van het Vaste Fonds een som van ten hoogste 250 beschikbaar te stellen als bijdrage aan de Groep Neder land van het „International Committee of Historical sciences"; 2. de jaarwedde van den penningmeester te brengen van 200 op 250. Vervolgens zal dr. N. Japikse een voor dracht houden over: de Stadhouder-koning en zijn alter ego. Ten slotte zijn de volgende verkiezingen aan de orde, waarvoor de Maandelijksche Vergadering de volgende dubbeltallen voor stelt: Secretaris: a. de heer H. T. Damsté, b. de heer W. J. J. C. Bijleveldpenningmees ter; a. dr. J. Heinsius, b. dr. Ph. S. van Ronkel; bibliothecaris; a. dr. A. A. van Rijnbach; b. dr. J. de Vries Voor de verkiezing van twee bestuurs leden in de plaats van de heeren B. A. P. van Dam en F. Hopman, die aan de beurt van aftreden en niet herkiesbaar zijn, wor den candidaat gesteld: a. dr. L. Knappert, b. de heer A. J. Bothenius Brouwer; a. Mej. F. de Meyier; b. mej. S. Zernike. Voor le-, de drie vaste commissies worden - - gesteld: LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken wordt van Maandag 21 Mei a.s. tot en met Zondag 27 Mei (Isten Pinksterdag) waargenomen door de apoth©. ken van de H.H. G. H. Blanken, Hooge. woerd 171, telefoon 502 en D. J. van Drie- sum, Mare 76, telefoon 406. Den 2den Pinksterdag neemt waar de apotheek van den heer C. B Duyster, Nieuwe Rijn 18, telefoon 523. INGEZONDEN MEDEDEEL IN G^ "j Het Sffjciale jHuiskamer-Karpet Commissie voor taal- en letterkunde: a, dr. R. van der Meulen Rz. (aftr.), b. dr. A. A. van Rijnbach; a. dr. J. A. N. Knuttel (aftr.), b. Mej. Dr. C. Serrurier; voor twee leden commissie voor geschied en oudheidkunde: a. dr. L. Knappert (aftr.) b. mr. D. van Blom; a. mr. E. M. Meyer: (aftr.); b. de heer J. Kleyntjens; voor de commissie voor schoone letteren in plaats van den heer C. L. Schepp, die wenscht af te treden; a. de heer H. van Boo- ven, b. Mr. J. C. Bloem. In den avond voor de algemeene vergade ring zal Jhr. Mr. Dr. E. Aa van Beresteyn uit Den Haag een voordracht houden ove: de portretten naar Hugo de Groot. Prof. Mr. v. Vollenhoven te Brussel. Prof. mr. C. van Vollenhoven, hoog. leeraar alhier, bevindt zich sedert Maan» dag te Brussel ter bijwoning als gedele geerde van de Kon. Academie van Weten schappen op het congres der Union Inter, nationale Académique. Huldeblijk Koningin-Moeder. De in de vorige week gehouden collecte ten behoeve 'van een huldeblijk aan H. M, de Koning-Moeder aan te bieden heeft het volgende resultaat opgeleverd: Busje 1 ƒ12.80, 2 20.68Vï, 3 80.54*/», 4 ƒ29.23, 5 f86.001/,, 6 ƒ5.67, 7 28.82*/*, 109.75, 9 83.82, 10 40.35, 11 48.291/,, 1! 19.87, 13 34.88, 14 88.08, 15 65.611/,, 1« 52.34, 17 12.20, 18 ƒ14.221/!, 19 3.27, 2d ƒ33.781, 21 ƒ51.12, 22 ƒ23.34, 23 ƒ45.181/, 24 ƒ21.781/., 25 ƒ32.911/,, 26 ƒ50.08, 2? ƒ27.37, 2S ƒ38.351/., 29 ƒ38.921/,, 3C ƒ20.841/,, 31 f29.821/!, 32 ƒ24.13, 33 ƒ36.50 34 19.461/,, 35 ƒ39.611/,, 36 ƒ35.391/,, 3? 38 ƒ14.611/,, 39 ƒ21.93, 40 17.391/, 41 ƒ14.381/,, 42 9.67, 43 ƒ7.201/,, 44 f 13.431/,, 45 42.88, 46 5.831/,, 47 10.3S1/ 48 11.951/,, 49 ƒ12.721/., 50, ƒ32.25, 5P f 51.29, 52 ƒ226.941/,, 53 12.511/* 54° 16.111/* 55 ƒ28.341/,, 56 31.70, 57 2.05 58 ƒ9.61, 59 59.73, 60 52.541/,. De collecte heeft dus in het geheel onge bracht de som van 2.110.691/,. Leidsch Expl. Mij. v. Onr. Goederen. Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders der N. V. Leidsche Exploitatie Maatschappij van onroerende goederen al hier, zal worden voorgesteld over 1927 een dividend van 8.5 pet. (onv.) uit te keeren. Volgens het jaarverslag had de handel in onroerende goederen in 1927 een vrij le vendig verloop als gevolg van de omstan digheid, dat de waarde der huizen weer stabiel is geworden. Gisterenmiddag had op den hoek van Morschsingel en Stationsweg een botsing plaats tusschen een vrachtauto van den houthandel Noordman, bestuurd door dert chauffeur v. d. W. en een motorwagen vaif de H. T. M. Beide voertuigen werden be schadigd. Bij de politie zijn inlichtingen te beko men omtrent een zwart geitje, dat heden nacht onbeheerd op straat is aangotroffeni TOONEEL. Mevr. Warren's Bedrijf. Hef Vereenigd Tooneel. Maandagavond is het winterseizoen ge sloten door Verkade, die definitief hef tooneelhek dicht sloeg met Bernard Shaw. Nu is Shaw over het algemeen weinig geschikt om als hekkensluiter op te treden want na afloop van een zijner stukken blijft men onwillekeurig nog even zitten, zich afvragende of het spel nu wel heusch uit is. Je bent nooit zeker van hetgeen Shaw nu eigenlijk heeft willen zeggen. Ook dit „onvriendelijk" spel maakt een onbevredigenden indruk. Vivie Warren weet niets van het lugu bere „bedrijf", dat haar moeder uitoefent in de groote steden Brussel, Berlijn, Wee- nen en Boedapest. Zij is een onschuldig meisje ondanks haar air van onafhankelij' ke, inconventioneele moderne jonge vrouw. Doch als zij het bemerkt, breekt zij met haar moeder niet uit principieele afkeu ring van dat immoreele bedrijf, doch uit gekrenkte trots. In haar moeders plaati zou zij hetzelfde hebben gedaan. Waarom hekelt Bernard Shaw eigenlijk de rotte toestanden, waarmede hij ons laat kennismaken? En wat wil Vivie Warren? Wij weten het niet. Wij weten alleen, wat zij niet wiL Zij heeft een afkeer van den man, die een gewetenlooze schurk is, maar die tenmin ste geld weet te maken. Doch aan den jon gen ,die geen financieele capaciteiten heeft, doch tenminste karakter bezit, wil zij haar hart evenmin verpanden. Shaw is een weerbastig iemand, hij zegt nijdig wat hij niet wil, maar niet wat bil wel wil. Nel Stants speelde het niet sentimen- teele meisje precies zooals wij ons has: voorstelden. Koel, ietwat jongensachtig zonder het vrouwelijke te verliezen. Een werkelijk bijzonder mooi spel. Hoe geheel anders was haar moeder mevr. ChrispijnMulder, die de weinig scrupuleuze, beweeglijke vrouw van h®* I 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2