UIT HET VATICAAN. R. K. Staatspartij DERDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 19 MEI 1928 belangrijke mededeelingen. Gisteravond en heden vergadert de Par tijraad der E. K. Staatspartij te Utrecht. Bij punt 5 der agenda „Mededeelingen van het Partijbestuur" hield de Voorzitter tan het Partijbestuur, Jhr. Ruys de Bee- renbrouck, een toespraak, welke vele be langrijke mededeelingen bevat, en welke rij hiér doen volgen. Samenwerking R. K. Vredesbond. In aansluiting op het verhandelde in de vorige Partijraadsvergadering bij het voorstel Rotterdam inzake de behande ling van het militaire vraagstuk door Uwe vergadering, heeft het Partijbestuur over leg gezocht met het Hoofdbestuur van den R. K. Vredesbond. Dit Bestuur was onmiddellijk tot overleg bereid. Om de verhoudingen vanaf het begin juist te stel- erd voorop gezet, dat genoemd Hoofdbestuur in adviseerenden zin met bet Partijbestuur zal samenwerken, ter be vordering van een degelijke behandeling van het militaire vraagstuk in de R. K. Staatspartij. Dit overleg heeft reeds ge leid tot een voorloopig schema voor de be handelingswijze van bedoeld vraagstuk. Op dezen grondslag zullen binnen afzien- baren tijd praeadviseurs worden uifcge- noodigd. Ook bij de keuze daarvan zal het ,-erleg met het Bestuur van den R. K. Vredesbond worden voortgezet. Het Par tijbestuur vertrouwt op deze wijze tot een vruchtbare en veelzijdige behandeling van het belangrijke militaire vraagstuk te ge» •aken. Partijraad-Kamerfractie, Evenals in aansluiting op eene toezeg ging door mij namens het Partijbestuur op de laatste Partijraadsvergadering gedaan, heeft het Partijbestuur in zijne vergade ring aan de orde gesteld het vraagstuk der uitvoering van art. 3 sub. e van het Partijreglement. Dit artikel handelt over het plegen van overleg met de beide R. K. Kamerfracties der Staten-Generaal. De teere kanten, welke aan dit vraag stuk vastzitten, zullen gereedelijk door een ieder worden erkend en gevoeld, die er zich van bewust is, dat hier de per soonlijke verantwoordelijkheid van een parlementslid niet aan vermeend partijbe lang mag worden opgeofferd. Anderzijds kan een innige medewerking en een werk dadig medeleven als van ieder barer leden persoonlijk, met de nooden en belangen der partijorganisatie niet anders dan heil zaam en nuttig zijn. Het Partijbestuur heeft daarom ge meend goed te doen over deze aangele genheid in overleg heeft, voor wat betreft de Tweede Kamerfractie, tot een geheel bevredigend resultaat geleid, terwijl met de Eerste Kamerfractie het overleg pas voor kort is begonnen. Op voorstel van het Partijbestuur is o.a. bepaald geworden, dat vragen, die bij de „Rondvraag" op een Partijraadsvergade ring tot de Tweede Kamerfractie worden gericht, drie weken te voren schriftelijk worden ingediend "bij het Partijbestuur, dat deze vragen ter kennis brengt van de Fractie. Deze heeft zich bereid verklaard voor een opheldering en voorlichtende be antwoording door een harer leden zorg te zullen dragen. Ook voor inlichtingen aan Partijraad en Partijbestuur over punten betrekking heb bende op de uitvoering der Partijprogram ma's, zal de Kamerfractie gaarne zorg dra gen. Zoomede voor voorlichting, die _ge- wenscht mocht zijn voor een goed inzicht der Partijleden in de verschillende instan ties der Partij. Als taak van het Partijbestuur werd er kend, aan de Kamerfractie telken jare eene korte uiteenzetting te vragen van hare werkzaamheden over het afgeloopen zittingjaar en dit rapport aan de leden van den Partijraad toe te zenden. Het Partijbestuur dankt de Tweede Ka merfractie voor de bereidvaardigheid, wel ke een vruchtbaar overleg mogelijk maak te. Dit kan en zal de saamhoorigheidsidee in onze Partijijorganisatie voorzeker ten zeerste bevorderen. Actie Dr. Schaepmanfonds. Thans een woord over het Dr. Schaep- jnan-fonds. Gij zult begrijpen, dat ik daarover hier Biet kan zwijgen. De zaak is van té groot belang. Moet ik nog eens herhalen, wat de actie van het Dr. Schaepmanfonds beoogt? Niet voor U. Maar wel is het nuttig voor anderen, die via de pers naar mij luisteren Want naast heerlijk en laaiend enthousias me bestaat in onzen kring nog wel eenige onwetendheid over de beteekenis dezer actie. De Dr. Schaepman-fonds-actie beoogt:' 1. Allereerst een welverdiende en zoo mooi toepasselijke hulde aan den grooten Doctor, bij het 25e herdenkingsjaar van zijn zalig afsterven, op 19 Januari 1903. Het is verheffend en het stemt blijde te zien, hoe schoon Schaepman is herdacht. In onze steden, maar ook in onze dorpen, en als deze te klein waren, vereenigden zij zich voor deze Schaepman-hulde tot ge westelijke of dekenale herdenkingsfeesten, overal is den grooten Doctor eere en hulde gebracht. In groote eensgezindheid op zich zelf een verheugend resultaat dezer actie. Maar die hulde en eere zijn tevens te zien als een hernieuwen en her leven van het prachtige voorbeeld, dat wij m Schaepman bezitten. Opnieuw heeft Schaepman tot ons gesproken, en ons ge leerd en begeesterd, om ónze taak, van thans, met kracht en moed en met edele gevoelens te verrichten, blijde en opge wekt! 2. Ten tweede beoogt de actie voor het Dr. Schaepmanfonds, de gelden bijeen te zamelen voor het Partijbureau. Het naaste materieel doel is: de 7 ton! en meer! Eén gulden per Katholieke stem! Dat is het tarief voor iederen Kieskring! 3. Door het Partijbestuur beoogt de Dr. Schaepmanfondsactie versteviging der R. K. Staatspartij. Wij kunnen een Partijbu reau niet langer missen. Het is beslist noo- dig, hoe de staatkundige toestand ook zij, hetzij de R.K. Staatsp. behoort tot meer derheid of minderheid, hetzij wij leven on der een parlementair of extra-parlemen tair kabinet! De actie voor het Partijbu reau is eene zaak op zich. Het Partijbu reau is en blijft noodig. Staat mij toe een persoonlijk en open hartig woord te spreken. Sedert 9 Februari jl., toen ik te Amster dam mijn bedeltocht voor het Schaepman fonds als een nobïle officium begon, heb ik tien Kieskringen bezocht en doorkruist. Onder door mij zeer gewaardeerde be geleiding van door de Kringcomité's aan gewezen voormannen gedurende een der tigtal dagen rondtrekkend, heb ik tal van personen gesproken, hunne hulp gelde lijke zoowel als de hulp van persoonlijke medewerking, gevraagd en verkregen. Die rondtocht was voor mij in menig opzicht nuttig en leerzaam. Hij bracht mij in aanraking met niet weinig leden onzer Staatspartij, met wie ik vruchtbaar van gedachten kon wisselen. Over de geldelijke uitkomsten der ge voerde actie waarnaar men alom gretig navraagt, de mensch is nu eenmaal nieuws gierig! spreek ik u thans niet. De cam pagne is in vollen gang. Gedeeltelijke resul taten geven slechts onjuiste indrukken. Wel wil ik u spreken over, en dankbaar vermelden, de persoonlijke bemoeienissen van eenige groepen van personen, die zich voor deze actie verdienstelijk hebben ge maakt. Allereerst dan de mannen van De Dr. Schaepman-fonds-a-ctie heeft ongelet op hare geldelijke uitkomst deze groote bate reeds nu opgeleverd, dab het Katholiek saamhoorigheidsgevoel, de bin dende kracht onzer Katholieke Staatspar tij, op waarlijk schitterende wijze is gede monstreerd. Laten wij deze bate ten volle benutten, door te doen alles wat in ons vermogen is, om onze mooie partij-organisatie in alle opzichten aan dezen natuurlijken drang tot saamhoorigheid te doen beantwoorden. Ieder op zijn post vervulle zijn plicht en taak nauwgezet, bezield door den goeden geest van onderling echt katholiek ver trouwen. de Katholieke Pers, die zich met hart en ziel voor de actie heb ben gezet _n haar het geheele land dóór hebben gedragen, zoodat ieder Katholiek dagbladlezer een goede dosis aanmoedi ging heeft gehad! Dan tweedens: de Sprekers, die zich, ten koste van veel tijd en inspan ning, geheel belangeloos, in den dienst de zer actie hebben gesteld. Verschillende van hen, sprekers van naam en talent, heb ben met waarlijk opofferenden geest re- eord-cijfers in spreekbeurten behaald! en welbewust zich laten „uitbuiten"! Ik vermeld voorts dankbaar de Radio-voordrachten op Zondag 25 Maart begonnen, iederen Zondag voortgezet, een tien minuten tel kens handelend over het doel der Schaep- man-f^nds-actie. Hier past een oprecht dankwoord aan de K. R. O.-leiding, die dit mogelijk maakte. Het S c h a e p m a n -1 i e d, dat aan de actie kleur en klank heeft ge geven, danken wij aan den dichter Laudy en den musicus CJuypers. Als aanwakke rend strijdlied geschapen, moge het een maal ons blijde zegelied zijn! 'en bestuurderen van Kring-co mité's en plaat- selijke vereenigingen, hun, de ijverige dragers en leiders der ge heele actie, breng ik gaarne een woord van hulde voor het verrichte werk. En te gelijk een krachtige aansporing, met on verdroten ijver dóór te zetten, en met dien ijver de lauwe broeders mee te slepen op dat overal de actie slagen moge. Den edelen gevers, die reeds voorgingen in edelmoedigheid, aan hen allen hartelijk dank. En ten slotte en niet 't minste: de honderden proga- gan disten, wil ik hier noemen, die het werk van het huisbezoek vervullen. Wier taak het is de bijna 900.000 Katholieke Kiezers in de ge legenheid te stellen hun kwartje, gulden, rijksdaalder, tien gulden, honderd gulden, duizend gulden en méér, te offeren voor het gróóte doel: de grootmaking onzer Partij dóór een Partijbureau. .Deze propagandisten hebben het stille, kleine werk in handen, dat echter voor de Partij, voor de Katholieke zaak van niet te schatten waarde is. Zij geven aan onze actie het grootsche, massale karakter. Zij toonen metterdaad, dat onze Partij door het geheele Katholieke volk in al zijn ge ledingen wordt gedragen. Ophemelen, buitenmate prijzen wil ik onze propagandisten niet. Niet menschel ij- ke lof zij hun belooning, doch de overtui ging, dat zij als Katholieke mannen en vrouwen een goed werk deden en doen. Zóó, geachte vergadering, moeten wij ook geheel ons politieke werk beschouwen. Een werk voor God's eer, tot heil van het vaderland, en van onze medeburgers! In dit kader dat werk plaatsend, moe ten wij het in hechte samenwerking vol brengen. Het alles beheerschend element moet zijn: vertrouwen. Vertrouwen van de leiders in de leden, van de leden in de leiders! Hier moet wis selwerking zijn. Het Katholiek partijleven kan niet bloeien zonder dat onderlinge wederkeeri- ge vertrouwen. De leiding zij geen ontoegankelijke grootheid, want de partijleden zijn geen be- waarschoolkindertjes gelijk, wien het alles moet worden voorgedaan! Laat allen gerustelijk doordringen tot de leiders, en wat leeft in onze partij kome vrijelijk tot uiting. Alleen dan kan, bij een gezond onderling vertrouwen, alles tot een harmonieuss eenheid worden saamge- bracht. Zóó de verhoudingen in de Katholieke partij beziende, kunnen wij de toekomst met vertrouwen tegemoet gaan. Dan zal de onmiskenbare drang naar eenheid en saamhoorigheid, die onder het Katholieke volk leeft, alles wat daarmede in strijd is, met alle recht afwijzen als volslagen onge motiveerd Door Prof. ANDREAS RASETSCHNIG. (Rome). Bij gelegenheid van het groote sportfeest voor de vrouwelijke Italiaansche jeugd, dat in het begin van de Meimaand in de Euwi- ge Stad gehouden werd, heeft de H. Vader een schrijven gericht aan den Vicaris van Rome, Kardinaal Pompili, dat op de eerste plaats natuurlijk voor Italië bestemd is, maar dat toch ook als een ernstige waar schuwing voor de- geheele wereld kan be schouwd worden, tegen het streven om de meisjes dezelfde lichamelijke sportieve op voeding te geven als de jongens. Tot kort na den oorlog was er in Italië geen bijzondere belangstelling voor sport of turnen; en nu ineens neemt de sportbewe- ging zoo'n hooge vlucht, dat Italië op ge bied van sport een der meest vooraan staande plaatsen gaat innemen. Doch niemand dacht er aan ook de vrouwen en meisjes in de sportbeweging te betrekken, want de vrouwen-emancipa tie, die uit Amerika en Duitschland naar hier is overgewaaid, kreeg hier geen vasten voet. Hier treft men nog vele families aan, waar de twintigjarige dochter nooit uit gaat, tenzij onder geleide van haar moeder of van andere familieleden. Ook de mode van polkahaar en korte rokken en andere buitensporigheden waren hier nog niet zoo algemeen als wel elders, waar men. derge lijke dingen als de meest doodgewone zaak ter wereld beschouwt. Maar ook hier greep het fascisme in: De meisjes van 1318 jaar moesten zich vereenigen in de „Giovine Italiane", bond van Italiaansche jongens en meisjes, die gelijk staat met den jongensbond der „Avanquardistae", „De Voorposten". Het programma van deze meisjesvereeni- gingen kunnen we samenvatten in acht punten 1. Vervul uw plichten als dochter, zuster, als leerlinge van uw school, als vriendin, met goedheid en opgeruimdheid,, ook al valt het u vaak nog zoo zwaar. 2. Dien uw vaderland als de moeder van alle Italianen. 3. Hebt eerbied voor den Duce, die het vaderland grooter en sterker gemaakt heeft 4. Gehoorzaam met blijdschap aan uwe oversten. 5. Heb den jdop£ te verzetten tegen dengene, die u aanspoort tot het kwade of die uwe eerbaarheid aanrandt. G. Maak uw lichaam physiek sterk en leer uw ziel geen enkele smart te duchten. 7. Vlucht de domme ijdelheid, heb liefde voor alles wat mooi is. 8. Bemin deri arbeid, want dat beteekent leven en vrede. Op deze acht geboden valt niet veel te zeggen, wanneer men ze beschouwt als een aanhangsel aan de Tien Geboden Gods. En ook de lichaamsoefeningen voor meisjes zijn op zichzelf niet te veroordeelen, mits ook hierin geen overdrijving schuilt, ofschoon de dagelijksche huiselijke werkzaamheden aan het vrouwelijke lichaam volop gelegpn- heid geven, om voldoende beweging te ne men. Maar waar men overal tegen opkomt, en waarop ook de II. Vader de bijzondere aandacht vestigt, dat is dit, dat men vrou wen en meisjes laat deelnemen aan marsch, loop- en springwedstrijden, aan geweer oefeningen en prijsverschietingen. Daar tegen heeft de H. Vader zijn stem doen weerklinken, die stem die altijd zoo be zorgd klinkt, wanneer de kinderen op dwaalwegen zijn. Wanneer er gevochten moet worden, dan zijn er sterke mannen vuisten, die bekwaam genoeg zijn, om dat droevige werk te doen, doch vrouwenhan den mogen zich slechts vouwen tot vroom gebed. Een vrouw moet slechts datgene ten hemel opheffen, wat een vrouw uit de Ro- meinsche oudheid eens haar eenige juwec- len noemde, n.l. haar kleine kinderen, de hoop der moeder en de toekomstige steun van kerk en maatschappij, opdat de zegen des Heeren op hunne hoofden moge neder dalen. Hier volgt nu de letterlijke tekst van het schrijven van den H. Vader. Wij moeten onzen Vicaris te Rome, dat tegelijkertijd het middelpunt van de ge heele Christenheid en onze bisschopszetel is eenige woorden zeggen over de athletiek en gymnastiekwedstrijden, welke hier van 47 Mei gehouden werden, nog wel aan het begin van de maand, welke bijzonder aan de Moeder Gods is toegewijd. Wij doen het met diepe drfoefheid, doch nadat wij lang nagedacht en veel gebeden hebben, komt het ons door de plichten van ons hoog ambt, dat God ons toevertrouwde, noodzakelijk voor, schijnt het ons een plicht van den Bisschop van Rome, den Opvolger van den H. Petrus, den Bisschop der Bischoppen en den Vader van alle. geloovigen der wereld toe, dat wij thans niet mogen zwijgen. De Bisschop van Rome kan het niet anders dan betreuren, dat in de H. Stad van het Katholicisme, na twin tig eeuwen Christendon^ dc consideratie en de fijngevoeligheid met betrekking tot de jonge meisjes minder in acht wordt geno men, dan zelfs in het heidensche Rome, dat, Buitenl Weekoverzicht hoewel het vele slechte zeden uit het over wonnen Griekenland overnam en ook de athletiek en gymnastiekwedstrijden hield, daarvan toch, zeer verstandig, steeds de jonge meisjes heeft uitgesloten, zooals ook dezen in het bedorven Griekenland in vele steden bleven uitgesloten. Het is zeker niet noodig de motieven daarvoor in het kort. aan te geven, want vader, moeder en onderwijzer voelen, wan neer zij niet door overdreven theorieën of door tegen een wijze opvoedkunde gerichte paedagogiek geleid worden, reeds door een natuurlijk instinct de juistheid van deze motieven. Zij genieten en waardeeren veel eer de schoonheid en bovennatuurlijkheid van deze motieven met dien, „sensus" Christi", welke als de ziel der Christelijke zielen is. Daarom zeggen ook wij met den profeet (Is. 62:1) „Om Sions wil zal ik niet zwijgen en om Jeruzalem zal ik niet rusten". De Bisschop der Bisschoppen, de Vader der geloovigen van de geheele wereld kan nooit vergeten, vooral niet bij zulke gele genheid, dat Hij de eerste wachter van God, van het nieuwe Jerusalem is, waarvan geschreven staat: (Is. 62, VI) „den gan- schen dag en den ganschen 'nacht nimmer zullen zij zwijgen". De geloovigen der ge heele wereld zouden zich verward gevoelen, wanneer wij ons in stilzwijgen zouden hul len, terwijl wij de jongste stemmen der bis schoppen, die wij ter dezer zake aanspoor den, voor onze oogen hebben liggen. En deze heilige herders en eerwaarde broeders zouden in ons stilzwijgen droevige motieven kunnen zien, alsof onze meening zich zou hebben gewijzigd. Wij zullen hier niet nog eens die treu rige feiten herhalen, welke elders voorkwa men. De maatregelen, welke op het laatste oogenblik getroffen zijn en de jongste in structies betreffende de organisaties en de verantwoordelijkheid hebben Ons hoop ge geven, doch de natuur en het wezen der dingen blijven steeds dezelfde, verergerd door 'de plaatselijke en geschiedkundige feiten, De groote tegenstellingen voor de vrou welijke opvoeding blijven bestaan en de verantwoordelijkheid is des te grooter, om dat. deze opvoeding Christelijk moet zijn. Niemand moge gelooven, dat Wij heb li chaam, het kostbare vat des geestes, be valligheid en vaardigheid, gezondheid en kracht weigeren, doch alles worde aange past. aan tijd en plaats en omstandigheden, opdat alles, wat de deugd kan schaden, ijdelheid en hartstocht, vermeden wordt. Wanneer de hand der vrouw zich moet verheffen, dan wenschen en bidden Wij, dat dit altijd en alleen voor gebed en weldoen moge zijn. Wij zouden Ons reeds veel eer der met U over dit alles hebben onderhou den, indien wij geweten hadden, wat men in deze zoo gewichtige zaak voornemens was. Wegens den zoo korten tijd moeten wij ons thans met deze weinige en vluchtige opmerkingen tevreden stellen. Met alle goeds dat wij u wenschen, ver- leenen wij u den apostolischen zegen. Paus Pius XI. Deze woorden van den H. Vader laten aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wij behoeven daar geen verder commen taar aan toe te voegen. In plechtige audiëntie overhandigde de nieuwe Fransche buitengewone gezant en gevolmachtigd minister bij den H. Stoel, Vicomte de Fontanay, aan den H. Vader zijn geloofsbrieven. In de kerk van den H. Nicola as van To- lentijn, nabij het Armeensch College, werd volgens Armeensch Pontificaal een alge- meene Vergadering geopend van het Ar- meensche Episcopaat. Bij decreet van 25 Februari van dit jaar had de H. Vader deze vergadering voorge schreven. Het lijden van het Armeensehe volk ge durende de laatste jaren is voldoende be kend. Bijna alle bisdommen van dat. trouwe katholieke volk werden verwoest, hetgeen door noesten vlijt dm' ijverige herders in moeizaam werken van vele jaren werd op gebouwd werd totaal vernietigd.. Daarom vroegen de Bisschoppen van Armenië, om in Rome te mogen vergaderen, om daar te kunnen beraadslagen over de belangen van het Armeensehe Patriarchaat, waar zij tevens ongestoord maatregelen zouden kun nen beramen voor het herstel van het gods dienstig leven. Dc H. Vader wist maar al te goed hetgeen de bevolking van Armenië in den loop der tijden te vei-duren heeft ge had en hoeve'en daar voor hun geloof ge marteld werden; daarom was het een groo te voldoening voor den H. Vader hen in de eeuwige stad te mogen ontvangen. In de zelfde zaal, waarin Pius X de Armeensehe bisschoppen ter Synode riep, werd de eer ste vergadering gehouden. Toen waren do Armeensehe Bisschoppen zestien in getal en waren er nog zes afwezig. Het is een merkwaardig verschijnsel, waarop wij al eens meer hebben gewezen, dat er weinig buitenlandsch nieuws is, zoo dra er een vacantiedag in de week valt. Natuurlijk komen de gebruikelijke motor en auto-ongelukken binnen, maar bepaald schokkend wereldnieuws tenzij men do aardschokken daartoe rekent valt niet te vermelden. Kapitein Nobile vliegt mot zijn luchtschip naar het hooge Noorden etj mr. van Lear Black vliegt met zijn K. L, M.-taxi naar het lage Zuiden. Dat zijn do gebeurtenissen, waarvoor men zich nog het nicest interesseert. Verder vergadert te Genève de econo mische raad van den Volkenbond, een zeer deskundig lichaam, waar vele vooraan» staande personen op het gebied van hau- del, industrie en landbouw bijeen zijn. Ver bazend geleerde betoogen worden er ge houden en aan de regeeringen wordt advies gegeven, hoe zij moeten handelen. De re geeringen danken Hoffelijk: en betuigeit huil volle instemming, maar doen toch precies zooals ze zelf willen. Vandaar dat de besprekingen van dit college zich niet mogen verheugen in uitbundige belangstel ling. Vervolgens hebben we nog de gedachten- wisseling over het anti-oorlogsverdrag, waarbij dient te worden opgemerkt, dab de regeeringen het waarlijk roerend eens zijn met het Amerikaansche voorstel van Kellogg en Frankrijk met z'n tegen-voor- stel in z'n eentje laten staan. En ten slotte is er nog de burgeroorlog in China. Over deze beide laatste onderwerpen nog eens een klein woordje. Tegen den oorlog. Deze week is de kwestie van het anti-oorlogsverdrag ter sprake gekomen in het Britsche Lagcr- en Iloogerhuis. In het Lagerhuis werd van arbeiderszijde de vraag gesteld hoe het nu stond met de raadpleging van de Dominions, van wiep houding in deze aangelegenheid natuurlijk: heel veel afhangt voor het tot stand ko men van een solidair aanvaarden van het voorstel-Kellogg. Uit het antwoord van de regeering bleek, dat de telegrafische onderhandelingen niet de Dominions in vollen gang zijn en dat de regeering spoedig op grond daarvan irt staat hoopte te zijn het antwoord aan| Washington op te stellen. Natuurlijk met voorbehoud van de verplichtingen voort vloeiende uit Convenant en Locarno. Naar inmiddels uit een verklaring vacj den Canadeeschen premier gebleken is, is Canada het eens met het Amerikaanschof voorstel. In heb Hoogerhuis werd van liberale zijde bij monde van lord Reading lichtelijk I druk op do regeering geoefend om spoedig en volmondig het Amerikaansche voorstel i te aanvaarden en om vooral geen aanlei» ding te geven voor het ontstaan van heb vermoeden, dat er aarzeling zou kunnen bestaan betreffende de aanvaarding dep Amerikaansche voorstellen. Do oud-onder koning van Indië wees op het groote be lang van het Amerikaansche denkbeeld, al heeft, dit vooralsnog slechts moreele waar de en wordt het niet in matcrieele bepalin gen verder uitgewerkt. De beteekenis mag niet. onderschat worden van het feit, indien zoo straks zes groote mogendhedeil plechtig verklaren, dat zij voortaan hun! eventueele geschillen slechts door vrede lievende middelen willen beslechten. Al is een waarschuwing op haar plaata, dat heb verdrag bij aanneming nog volstrekt nieö het. duizendjarig rijk van vrede zal brein gen Een liberale motie, waarbij verklaard wordt, dat het Hoogerhuis de Amerikaan sche voorstellen met groote ingenomenheid! begroet, en dat haar een snelle en gun^ stige behandeling behoort ten deel te val len, werd ten slotte na aanvaarding door de regeering, met algemeene stenvmerj aangenomen. Noord en Zuid. Zou het einde vait den langdurigen strijd in China nabij zijn? Wij zijn er zoo aan gewend geraakt, dab wij ons China al niet meer anders kunnen voorstellen, dan als een geel land, waaz de diverse Chineesche generaals elkaaf achter de vodden zitten. De strijd heeft zoo lang geduurd eit de gebeurtenissen waren dikwijls zoo on begrijpelijk en verwarrend, dat het geen kwaad kan om nog eens op te halen, wat de vechtende Chineezen eigenlijk willen. In de hoofdstad Peking zetelde Tsjang Tso Lin, de toetsjoen van het Noorden, die op een goeden dag daar uit Moekden zijn zetel heen verplaatst had en na dien zich met zijn Mantsjoerijsche troepen de natio nalisten uit het Zuiden van het lijf gehou den had. Tsjang Tso Lin vertegenwoor digde het conservatieve China tegenover1 heb democratisch getinte nationalisme van het Zuiden en werd met name de kamp vechter tegen het bolsjewisme, toen diü onder den invloed van Sovjet-Russische propaganda de nationalisten begon te be smetten. De communistische uitspattingen van heb Chineesche gepeupel tegen de be zittende klassen hebben ook de aanvoer ders der Zuidelijke legers spoedig doen inzien dat de nieuwe leer hun eigen positie ondermijnde, en bloedige vergelding ge oefend. Zoo eindigde dc poging van Mos kou om den opstand van het Zuiden tegen liet Noorden tot een communistische bewe ging te maken met een klagelijk fiasco. De kern van het nationalistisch program blijft echter het opkomen voor „gelijke" trac- laten mot vreemde mogendheden, in plaats van de oude waarbij China steeds in een inferieure positie geplaatst werd, de vrij making van China van overheerschende vreemde invloeden en, zoo mogelijk, de ont ruiming van het Chineesche gebied door de Westerlingen. Maar daar zal men later nog wel meer van hooren. Eerst moet de strijd tusscheu Noord ep

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9