ffikï-ftxïiïri "ï'k;- \:l DE OLYMPISCHE SPELEN TWEEDE blad „DE LEIDSCHE COURANT" ZATERDAG T9 MEI 1928 HET NIEUWE RAADHUIS TE SASSENHEIM. Voortzetting van het hockey-tournooi. Een zware taak voor het Hollandsche team. Wat er Vrijdag ter Olympiade voorviel. (Van een bijzonderen verslaggever). Daartoe gemachtigd bij besluit van den emeenteraad van 18 April 1928, hebben ïrgemeester en Wethouders aan de hee- n Meischko en Schmidt, architecten te itterdam, opdracht verstrekt tot het ma tt uitgewerkte plannen voor den uw van een nieuw Gemeentehuis. «Bovenstaande teekening geeft een in- uk van het. gebouw, zooals men het te :n krijgt komende van het Noorden, dus mend vanaf het oude Gemeentehuis. De Wilhelminalaan zal plaatselijk wor- n verbreed, zoodat er ruimschoots gelegen id zal zijn met auto's of rijtuigen bij den i lofdingang vóór te rijden. De ingangen imen namelijk aan de Wilhelminalaan, ïdat op deze wijze de indeeling van het terrein, zoowel als de distributie -\S n de verschillende vertrekken het best t haar recht komen. m Het Gemeentehuis-complex is te onder- <;L2heiden in drie gedeelten: a. het hoofdgebouw, hoofdzakelijk be emd voor residentie der bestuurderen, en treft hier dan ook de vergaderzalen tn den Gemeenteraad, van Burgemeester Wethouders, de kamer van den Burge- eester, een Commissiekamer of leeskamer or de Raadsleden, een kleine „Burger al" o.m. bestemd voor vergaderingen burgers ten dienste van het algemeen -ng, zooals b.v. voor de vergaderingen Ti de Woningbouwvereeniging „Vooruit- ng", van Het Groene Kruis, e.d. b. het middengebouw, bestemd voor den lministratieven dienst, waar men dan ook ïdt de algemeene secretarial met ruime orhal voor het publiek, archief, de admi- istratie der gemeentebedrijven, alsmede jp sserve-vertrekken, omdat op den groei er gemeente en bijgevolg ook op meerdere in noodzakelijke administratie-ruimte ge- ikend is. c. de conciërgewoning met bergplaats >or de motorbrandspuit en ander brand- eermateriaal. Deze drie gedeelten zijn op het eerste ezicht in de teekening te herkennen. Het oofdgebouw wordt bekroond door een log dak, met klokketorentje, waarin zal 'orden aangebracht een fraaie bronzen Idklok, afkomstig van den vroegeren Ge- leentetoren der Herv. Kerk, welk klokje ateert van 1563 en een prachtvollen klank :eft. Duidelijke wijzerplaten, des avonds erlicht, zullen den inwoners en voorbij- .ngers van dienst zijn. Op den beganen grond, links van den ^«loofdmgang, komt de reeds genoemde leine „Burgerzaal" bestemd alsvoor ge- voor vergaderingen ook zal deze die nen voor trouwzaal, een wachtkamer, en de kamei van den Burgemeester; rechts van den hoofdingang direct een bode- te vens politiekamer, daarnaast de kamer voor algemeenen dienst, welk vertrek een flink loket heeft, uitkomend in de groote hal voor het publiek vóór de algemeene secretarie, verder nog de kamer van den secretaris, eveneens ook bereikbaar van evenger.oemde hal. Recht tegenover den hoofdingang komt een gemakkelijke hoofdtrap, voerende naar de op de verdie ping gelegen .Raadszaal, Commissie- of leeskamer voor de Raadsleden, vergader kamer voor Burgemeester en Wethouders, de kamer voor den Gemeente-opzichter. Een afzonderlijk trapje voert vanaf het bordes v^ji den hoofdtrap rechtstreeks naar de publieke tribune in de Raadszaal. H"et middengebouw, waarin de admini stratie is ondergebracht, krijgt een afzon derlijken ingang. Een 10 meter lange lokets tenbank vormt de afscheiding tusschen de ruimte voor het publiek en de ruime alge meene secretarie van 10.50 X 6.50 M., waar men tevena, als reeds gezegd, vindt het lo ket voor de kamer van algemeenen dienst, welke kamer zal worden bestemd voor oen bedrijfsmeester van het gasbedrijf (waar dus des Zaterdags de gaspenningen ver krijgbaar zullen zijn), vodr den Rijksont vanger, voor den Ijkmeester enz. Deze af- deeling staat overigens door middel van een ruime gang in rechtstreeksche verbin ding, zoowel met hoofdgebouw als met de conciërgewoning. Een tweede trap voert van hier naar de op de verdieping gelegen reserve-vertrekken, welke boven eveneens met het hoofdgebouw in verbinding staan. Nog is er een verbinding tusschen mid dengebouw en bodewoning, waar men een afzonderlijken ingang heeft voor het per soneel, met een groote hal, welke gelegen heid biedt voor het plaatsen van rijwielen. Geheel rechts op de teekening ziet men de woning van den concierge, die uit bijna alle vertrekken gelegenheid zal hebben de toegangen tot het Gemeentehuis in het oog te houden. De ruimte voor de brandweer is, gelijk gezegd,-met deze woning onder één dak gebracht. Dit heeft ook ten doel om de motorspuit vorstvrij te bewaren. Onder een achtergedeelte zal een ver warmingskelder worden gebouwd, van waar uit het geheele complex centraal zal wor den verwarmd. In dit achtergedeelte, zicht baar over een binnenplaats vanuit de bode woning, worden de cellen of arrestanten- lokalen ondergebracht», benevens een bergplaats. Op deze binnenplaats staat ook de hooge schoorsteen der centrale ver warming, waartegen een inrichting zal war den gemaakt tot het drogen der brand slangen. Nagenoeg alle werklokalen zijn aan de Zuidzijde gelegen, zoodat zooveel mogelijk zal kunnen worden geprofiteerd van de zonnewarmte, die echter in den zomer op natuurlijke wijze zal worden getemperu door de reeds bestaande boomenrij langs de Zuidzijde van het bouwterrein. Onnoodig nog te zeggen, dat zoowel bo ven als beneden voor garderobe behoorlijk is gezorgd en dat op kunstzinnige wijze nog andere onvermijdelijke inrichtingen zijn bijgebracht. Uitwendig zal het Gemeentehuis wor den opgetrokken van een matgele gevel steen op een donkere plint, de daken zul len vermoedelijk met roode of blauwe lei pannen worden gedekt. Op enkele plaatsen zal gelegenheid be staan eenig beeldhouwwerk toe te passen, zulks voorzoover de beschikbare geldmid delen zullen toelaten. Het wordt gelukkig tegenwoordig meer en meer gebruikelijk, dat vereenigingen in de maatschappelijke samenleving en in den handel, zoomede vooraanstaande inwoners bij de stichting van openbare gebouwen schenkingen doen, die tot verfraaiing kunnen bijdragen. Ook binnen in het, gebouw zal hier en daar gelegenheid fees(3,an eenige passende luxe te betrachten, hetzij in betimmerin gen, glas-in-lood ramen of dergelijke. De vorm der Raadzaal leent zich zeer wel tot het aanbrengen van een mooie be timmering tusschen de hooge, betrekkelijk smalle ramen, terwijl daarboven een licht gewelfd plafond zal worden aangebracht. Zoowel binnen als buiten zal worden ge streefd naar eenvoudige, harmonische hoofdvormen waarbij dus noch de practi- sche, noch de schoonheidseischen in het gedrang mogen komen. Dit behoort tot de schoone taak, die de architecten op zich hebben genomen en die zooveel lichter zal zijn, naarmate zii zich meer gedragen weten door de pu- blekie belangstelling. We mogen deze beschrijving niet beslui ten zonder een oprecht woord van waar deering voor den heer H. van der Kloot Meijburg, architect te Voorburg, die in zake de plannen-gemeentehuis voor de ge meente als adviseur is opgetreden, en een woord van warme hulde aan alle leden van den Gemeenteraad aan wier voortva rendheid en wijs besluit de gemeentenaren te danken hebben, dat zij straks trotsch zullen mogen gaan op een, onze mooie plaats waardig, in de omgeving passend, sierlijk en bovenal practisch ingericht Pluis der Gemeente. Een lentezonnetje heeft gisteren pogingen gedaan door een dik gordijn van grauwe re gen-wolken heen te breken met de bedoe ling om op den tweeden dag van het Olym pisch hockey-tournooi de Amsterdamsche vlaggenzee een vroolijker aanblik te geven. Al is dit af en toe gelukt, toch kunnen we niet zeggen, dat het weer thans veel mil der is geweest dan Donderdag. De voorspel ling van het Kon. Ned. Meteorologisch In stituut luidde trouwens ook niet in dien geest. De drukte in de nabijheid van het Olym pisch Stadion was beduidend minder dan Donderdag. Een en ander houdt natuurlijk verband met het niet bepaald zeer belang rijke programma, dat geboden werd, alsook met de reeds boven vermelde oorzaken en het feit. dat men voor een sportgebeurtenis nu eenmaal op een werkdag minder belang stelling oogst Een flinke stortbui had zich in den na middag boven de stad ontlast en toen om half vijf de wedstrijd Britsch-Indië tegen België aanving was het speelveld van het oude Stadion tamelijk glad. Naar hetgeen wij Donderdag te aan schouwen heben gekregen, konden wij den uitslag van deze match reeds in gemoede voorspellen. De candidaat-kampioenen sloegen hun tegenstanders met niet minder dan 90. De geweldige behendigheid der Britsch- Indiërs kwam ook nu weer duidelijk aan den dag. Toch gaven de Belgen voldoende strijd om de aantrekkelijkheid van den wedstrijd niet geheel verloren te doen gaan. De speelhelft der Belgen was toch het meest in het terrein van den strijd. Half time ging in met den stand 50 voor ae Britsch-Indiërs. Ook na de rust waren ue Br. Indiërs voortdurend in de meerder heid. Met niet te evenaren vlugheid wisten zij zich door de Belgische verdediging heen te werken. Nog viermaal werd er in het Belgische doel gescoord. De doelpunten in dezen wedstrijd zijn respectievelijk gemaakt door: Saeman, Marthins, F. U. Kahn, Dhyan Chand, F. U. Kahn; Seamar», F. U. Kahn, F. U. Kahn. Om zeven uur werd nog gespeeld de wed strijd DenemarkenOostenrijk, welke door maar zeer weinigen werd bijgewoond. Het regende voortdurend. Het einde kwam met een 31-overwinning voor Denemarken. Opstelling der Elftallen wedstrijd Br. IndiëBelgië. Br. Indië: Allen Rocque Jaipal Singh Norris Penninger Yusuf F. U. Kahn Dhyand Chand Marthins Shewkete Ali Seaman G. Grojean A. Seeldrayers L. Dierxsens P. Delheid Goditiabois F. Cattoir C. Baudoux L. Adelot C. Wellens J. v. d. Straten C. Koning België. j Opstelling DenemarkenOostenrijk. Denemarken. Dahlman Madsen Malling i, Koefoed Holst O. Husted Prahm Blach E. Husted Busch Heilbuth Lehrfeld Rosenfeld Lichteneckert Wildam Winter Massarek Fr. Herzl Halladik A. Revi W. Machu Fr. Lichtenstein Oostenrijk. HET V0ETBALT0URN0 0I. Het programma. De Regelingscommissie voor het Olym pisch Voetbaltournooi heeft thans ook de uren vastgesteld waarop van 27 tot en met 30 dezer de beide eerste ronden worden verspeeld. Met den wedstrijd Nederland Uruguay, aanvangende op Woensdag 30 dezer in het nieuwe Stadion, wordt de twee de ronde besloten. De overige indeeling der uren is als volgt: Zondag 27 Mei: 3—5 uur. Portugal tegen Chili Nieuwe Stadion 79 uur. Spanje te gen Estland, Nieuwe Stadion (Mocht een dezer wedstrijden niet doorgaan dan komt daarvoor in de plaats: BelgiëLuxemburg) Maandag 28 Mei: 24 uur Zwitserland tegen Duitschland. Nieuwe Stadion 46 uur Egypte tegen Turkije Oude Stadion. (Als de wedstrijd BelgiëLuxemburg ver huist naar 27 Mei, wordt Egypte tegen Tur- kije gespeeld van 79 in het Nieuwe Sta dion). 7—9 uur: België tegen Luxemburg. Nieuwe Stadion. Dinsdag 29 Mei: 46 uur. Winnaar Por tugalChili tegen Joegoslavië. Oude Sta dion 2—4 uur. Italië tegen Frankrijk. Nieu we Stadion. 79 uur. Argentinië tegen Ver. Staten Nieuwe Stadion. Woensdag 30 Mei: 24 uur. Winnaar EstlandSpanje tegen Mexico, Nieuwe Sta dion 79 uur. Holland tegen Uruguay Nieu we Stadion. De wedstrijd NederlandUruguay. Wat de Urugueezen ervan d e n k e n. Het bericht van den uitslag der loting voor het Olympisch voetbaltoumooi heeft op de Urugueezen in Velserbeek grooten indruk gemaakt. Zij zijn jaloersch op hun Argentijnsche rivalen, die tegen Noord- Amerika wel geen zware partij zullen heb ben. De Urugueezen daarentegen hebben voor het Hollandsche voetbal veel respect. Zij weten dat hun eigen spel technisch be ter is, maar de partij tegen Nederland in 1924 te Parijs, die eindigde in een 21- overwinning voor de Zuid-Amerikanen, ligt hun nog goed in het geheugen. Daarbij komt nog, dat Petrone, die in Parijs de beide doelpunten scoorde, wel niet tegen ons land zal uitkomen, aangezien hij zoolang hij in Nederland is, ziek is geweest Éérst gisteravond werd hij te Velsen uit het ziekenhuis weer terugverwacht. Een andere speler, Martinez, wordt sedert eeni ge dagen verpleegd in het Sri Antoniuszie- kenhuis te IJmuiden-Oost, waar hij is op genomen voor een blindedarm-ontsteking. Do overige spelers zijn ia goede conditie. Gistermiddag hebben de Urugueezen een ernstige training ondergaan op het terrein van Stormvogels, waarbij ook hun presi dent tegenwoordig was. Er waren 21 Urugu eezen aanwezig. De 22e plaats werd 3/4 uur vervuld door Jan de Natris. De Italiaansche voetbalploeg. De Italiaansche Voetbalbond heeft thans definitief de spelers aangewezen» die Italië te Amsterdam zullen vertegen woordigen. Hun namen volgen hier: Balon* cieri, Libonatti, Rossetti, Jauni, Bernardi- ni, Rivolta, Conté, Pietroboni, Genovesi, Pitto, Gaspari, Schiavo, De Pra, Levratto, Bellini, Viviani, Banchero, Caligario, Mag- nozzi, Ferrario, Combi en Rosetta. De spelers vertrekken op 22 Mei uit Mi laan, waar ze a.s. Zondag nog een oefen wedstrijd zullen spelen. De voorzitter van den bond, de heer Arpinati, burgemeester» van Bologne, zal de leiding van de toet hebben. LAWNTENNIS. NEDERLAND—HONGARIJE. Nederland leidt met 10. Gisteren heeft Timmer te Noordwijk, op den eersten dag van den Davis-Cupwed* strijd NederlandHongarije met spreken,- de cijfers van Takacs gewonnen: 6—2, 6—O, 61, terwijl de partij Diemer KoolVon Kehrling afgebroken werd bij den stand 5—7, 6—4, 6—2. Op het aanvangsuur (half drie) was do toestand van het weer vrijwel hopeloos. FEUILLETON. gjflET HUISJE IN 'T RAVIJN Uit het Engelsch door Headon Hill. Zoover was het al met hem gekomen! 'erwijl hij daar zat aan die kleine ronde jK^afel onder het getemperde licht van de ïachtkleurig-omkapte electrische lampen en vertrouwelijk praatte met het mooie 'óy/J meisje tegenover hem, wist hij dat hij lie ver dadelijk naar de stad zou teruggaan, dan langer te logeeren dicht bij de „Dui- velskloof" als men op de Abby niet op hem gesteld was! In een intuïtief verlangen om den vader Tan zijn uitverkorene voor zich in te ne tten, nam Hector de eerste de beste pauze in het gesprek te baat, om zijn belangstel ling te toonen voor de herleving van de larmer-industrie. Dat was in ieder geval m onderwerp zonder voetangels en klem- len! Maar weer leek het een oogenblik of hij 'en domheid had begaan. De blik van den Graaf verstrakte even, voor hij antwoordde en een lichte blos kwam op zijn gezicht. Wat ook den grond mocht zijn voor dit on miskenbare nieuwe blijk van ontstemming, een klein incident ontlaadde de atmosfeer gelukkig. Tante Drusilla liet namelijk haar glas rijn in haar bord rallen en toen de schade hersteld was. beantwoordde Lord Purbeck Hector's vraag op een volmaakt natuurlij ken toon, ofschoon met iets van de verve ling in zijn stem. Ja, een grondbezitter heeft nu een maal een groote verantwoordelijkheid, zei hij. Soms wensch ik bijna dat ik geen land had, maar nu ik dat eenmaal bezit, moet ik mijn best doen om mijn menschen een bestaan te verschaffen op den grond waar ze geboren zijn. Het is geen geschik te grond 0111 te ontginnen. Een eeuw gele den werkte iedere man en iedere jongen hier in de marmergroeven en daarom heb ik besloten de kerels opnieuw een kans te geven. En de onderneming gaat schitterend, naar ik gehoord heb, antwoordde Hector. Hij onderdrukte de neiging om te vra gen waarom de arbeiders toch in die barakachtige gebouwen woonden, als kaf fers in de diamantvelden en welk dorp in de buurt eigenlijk van de steengroeven profiteerden. Hij dacht eraan, hoe hij dien morgen zes mijl had moeten loopen langs de kust, voor hij aan een herberg was ge komen, waar hij een glas bier en wat brood had kunnen krijgen. Ja, de onderneming gaat uitstekend, stemde Lord Purbeck toe. We verzen den heel wat marmer naar het buitenland en ook het binnenlandsch verbruik neemt snel tee. We hebben op het oogenblik zelfs zooveel achterstallige orders,'dat ik motorlorries en auto's heb aangeschaft om dat het vervoer met paarden zooveel geld kost. Naar welk station vervoert U hei marmer? de wegen hier in den omtrek lh keu me heel slecht, ofschoon ik gistere# nog het gemak heb bewonderd, uw paarden him last trokken. Een oogenblik lang was van de oogen van den graaf niets te zien dan een nauwe spleet. Tot nu toe hebben we nog niets per spoor verzonden, zei hij na een pauze. En nu we zelf auto's hebben zal het wel heelemaal niet noodig zijn. Tot nu toe hebben we altijd onze ladingen naar Wey mouth gezonden, maar nu kunnen we zë gemakkelijk verder vervoeren. Hector, die vermoedde dat het onder werp zijn gastheer minder aangenaam was, begon over iets anders. Hij kreeg een beet je het gevoel dat een gesprek met. Lord Purbeck een soort zwaard-dans was en dat het uiterst moeilijk was, om netelige kan ten te vermijden, die zoowel schenen te zitten aan gesprekken over zuiver zake lijke als politieke kwesties. Een gesprek over visschen en jagen bleek gelukkig veiliger en toen het dessert werd binnengebracht, scheen Lord Pur beck geheel en al te ontdooien onder Hec tor's lofzang op de perziken en abrikozen uit den zondoorstoofden tuin van de oude Abby en hij was juist bezig te vertellen over den tijd toen het statige huis nog bewoond werd door monniken, toen de butler binnenkwam en op zijn meester toe trad. Na een paar gefluisterde woorden legde Lord Purbeck zijn servet neer en stond op. Het spijt mij zeer dat ik word weg geroepen bij een van de zeldzame gelegen- beden dat wij een gast hebben, zei hij. Maar U, als hardwerker, zult wel willen Verontschuldigen, mijnheer Yeldham, <lat. ik ga, als mijn zaken mij roepen. John Budge, mijn opzichter, wil me spreken over een moeilijkheid die zich voordoet bij de verzending van een partij goederen. Ik hoop U nog te zien voor U weer naar Lon den vertrekt, maar voor dezen avond moet ik U verder overlaten aan de goede zor gen van miss Campion en mijn dochter. Ze zullen U wel toestaan te rooken en U daarna wel willen vergasten op wat mu ziek. Drusilla, zing eens dat Schotsche liedje en dab lied over den dood van Nelson dat zal zeker het gemis van mijn gezel schap vergoeden. Hector had een vluggen blik opgevangen die de beide dames wisselden op het oogenblik dat de graaf was opgestaan, maar verder schenen ze de zaak als heel natuurlijk op te vatten en Lady Madge maakte een grapje over de laatstp woorden van haar vader. Er staat U werkelijk iets moois te wachten, mijnheer Yeldham, zei ze. Vader had gelijk, Tante Drusilla zing! die oude liedjes werkelijk prachtig. Ik verlang er erg naar om ze te hoo- ren, zei Hector. En ik offer graag mijn sigaret op, als U er niet op tegen hebt di reet te beginnen. Laten we dan naar de salon gaan,ze- Lady Madge. Kom mee, en handhaai Uw roem, tante, dan schrijft mijnhee Yeldham misschien wel een gunstige cri tick over u in de „Daily Lynx". Toen Tante Drusilla haar plaats achter den grooten vleugel had ingenomen, dacht Hector dat óf zijn ooren, óf zijn oogen hem moesten bedriegen. Het scheen bijna on mogelijk dat deze diepe sonore klanken werden voortgebracht door die tengere oude dame met haar rozige wangen, scherw pe vogeloogen en sneeuw-wit haar. Toen! do laatste klank wegstierf, was Hector te verbaasd om dadelijk zijn bijval te betui gen. Lady Madgc lachte om zijn verwarring. Doe maar niet uw best om beleefd te zijn, fluisterde ze. Tante Drusilla zal IX toch niet hooren. Ze is „weg" voor min stens een uur, ze zal doorgaan met zingc rt en hoe minder we haar storen, hoe lievrvr ze het heeft. Laten we in de serre gaan, dan kunt U me verder vertellen over He len. Maar Helen Yeldham had geen heel groote plaats in hun conversatie, die ge voerd werd tusschen palmen en orchideë t. Madge St. Aldham begon met to praten over Doggie's redding en toen spraken ze over Hector's vacantie en ze vroeg heni allerlei dingen over zijn werk. Hij werd zich na eenigen tijd bewust, dafc hij werd uitgehoord en hij zou er schatten voor heb ben willen geven om er zeker van to zijn, dat het belangstelling in zijn persoon was, die het mooie meisje tot haar vra gen inspireerde. Maar op zijn beurt vroeg hij haar over haar leven, of de klooster achtige eenzaamheid van Purbeck Abb" haar niet te zwaar drukte, of de were'd daarbuiten haar niet aantrok en of ze niet verlangde naar den tijd dat politieke ver plichtingen haar vader weer naar Londen zouden roepen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5