1e VérkooDsters Academienieuws. Land enTuinbouw Telegrammen. Laatste Berichten Marktberichten. Advertentiën. MNKBETUtGING' DANKBETUIGING' elegrafisch weerbericht waarnemingen verricht in den van 19 Mei 1928, medegedeeld door Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bilt. ste barometerst.769.5 te Akureyie. 5te barometerst.: 745.1 te Hernösand. rwachting tot. den avond van 20 Mei: tige, tijdelijk wellicht toenemende jlijke tot Noordelijke wind. Meest bewolkt, met waarschijnlijk regen- es en opklaringen. Weinig verandering mperatuur. luchttemperatuur, gr. C. icht op voor fietsers e.a. Zaterdagavond 9.23 u. tot Zondagoch- |4.31 u. watertemperatuur: e Zijl" 7 uur 13 1/2 gr. 12 u. 14 gr. dsche Zweminrichting: 7 uur 14 1/2 gr r. 15 gr. die hadden medegewerkt om dezen u te doen slagen. Allen medewerkers m hun deel, zoowel zij die op als on- lo planken werkten. Met gebed werd mooi en gezellige avond gesloten, ige de afd. leerlingen der Gez. Ver. neerdere van zulke avonden organisee- ivaardoor een contact vekregen wordt hen patronaatscommissie en ouders, lat voor den goeden loop van het olieke jeugdwerk in onze stad noodza- en nuttig is. Studiefonds Pasteur. der voorzitterschap van Prof. dr. J. n Yoghem heeft hedenmiddag in de 5ezaal van de kliniek voor kinderge unde van het academisch ziekenhuis tarvergadering plaats gehad van de vereeniging Studiefonds tur, in welke vergadering tevens het tu g bestaan der vereeniging is hcr- n t. in verslag van deze vergadering plaat- ilwe Maandag. •8 De Leldsche Buitenschool. de gistermiddag onder voorzitter- van prof. dr. E. Gorter gehouden n (lering van het Herstellingsoord de iche Buitenschool, heeft de secreta- r. M. D. Horst het jaarverslag uitge- it, waaraan het volgende is ontleend: ezien eenerzijds de voor het uitbrei- plan benoodigde gelden gelden nog bijeen waren, anderzijds de toestand hot onderwijs niet bestendigd kon blij- werd tot gedeeltelijke uitvoering van litbreidingsplan besloten en met den eener school een begin gemaakt De imende lokalen in het Herstellings- oorspronkelijk voor 40 leerlingen te klein, nu voor 52 gebruikt, zullen inwonende leerlingen worden inge- Het bestuur hoopt, dat van alle zij- op medewerking kan worden gere- om alles, in het belang der próven- tuberculose-bestrijding, tot een goed te brengen. directrice mej. dr. T. T. Hoogen- cn i meldt, betreffende het Herstellings- en dat het begin van het jaar in het tee- ia- van de griep stond. Toen half Januari de ,n de 52 kinderen aanwezig waren en ru lerstellingsoord-personeel bijna geheel ui, ak, werd het herstellingsoord 14 da rt tesloten. it aantal verpleegdagen was 15,190; .s, lantal kinderen was in den zomer 54, t'« en winter 52. De gezondheidstoestand over het algemeen zeer bevredigend. gemiddelde go wichtstoeneming van groep kinderen, die van Maart 1927 1928 op do Buitenschool waren, was •G. per jaar. Die van de kinderen van ember 1927—Maart 1928 gemiddeld 2.7 per half jaar. De gemiddelde lengte- was 1 c.M. per maand. De haemo- ncgehalte werd van 63.61 en lager bij omst, tot 73.76 bij vertrek, was veel belangstelling voor de Bui- ihool, Buitenlandsche medici en zelfs A. van der Eist-, hebben de onte sten voor herstellingsoord en buiten ol bedragen 23.989, de uitgaven >400, zoodat het nadeelig saldo 411 aagt. Van de gemeente Leiden werd subsidie ontvangen 3750 tegen vori- iren 7500. m het eind van 1927 werd van de ge- ite Katwijk ontvangen aan subsidie uitbreiding en verbouwing der school |0<5, de kosten van verbouwing hebben agen f 16.949, terwijl 7100 voor waar som gestort werd. exploitatie van het herstellingsoord aan ontvangsten 17,840, o.a. ver- Bgelden 4826, subsidie Leiden 4750, incie Zuid-Holland 7617, contribu- 626. De uitgaven bedroegen 18,184 ft&n o.a. salarissen 4135, voeding •44, onkosten 2451, tramgelden leer de en personeel 2690. 6 ontvangsten van de Leidsche Bui t en- bi hebben bedragen 6150, o.a. rijks- rage 5251 de uitgaven 6216, w.o. sa- isen 5251 het nadeelig saldo bedraagt Nederlandsch Fabrikaat. Gaarne voldoen wij aan het verzoek van de Afdeeling Leiden om de aandacht te vestigen op de excursie door haar georga niseerd ter bezichtiging van de fabriek van de vereeniging „Het Kaasmerk". Het zal ongetwijfeld velen interesseeren om met eigen oogen te zien op welke wijze aan het buitenland 'waarborg wordt gege ven, dat de kaas, dit zoo bij uitstek Ne- derlandsche product, aan deugdelijkheid niets te wenschen overlaat, althans wat het vetgehalte betreft. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. INGEZONDEN MEDEDEELING. De heer D. S. Bartstra alhier is bestemd voor uitzending naar Ned. Indië als officier van gezondheid 2de klasse. Geslaagd voor het examen voor apo thekersassistent de heer R. de Jong (den Haag) en de dames A. G. Michon (den Haag), J. O. Offerhaus (Eerenwoude) cn J. Verroen (Rotterdam). Gistermiddag werd bij den caféhouder van Meizen aan de Nieuwe Beestenmarkt een spiegelruit ingereden door een paard en wagen. Het paard bekwam geen letsel. De ruit was verzekerd. Parkconcert Dinsdag 22 Mei 8 uur. No. 1 ,Einzug der Gladiatoren", marsch, Fnick, 2. Spanische Lust spiel, ouverture, Kèler-Béla. 3. „Wienerblut", wals, Strauss. 4. Potpourri uit „Die Keusche Suzanne", Gilbert. 5. Spanische Tanze, Moszkowski. 6. „Minnen und Werben", wals, von Blon, 7. Jubileum- marsch, Geijp. LEIDEN. De heer Martens, die giste ren promoveerde tot doctor in de rechts wetenschappen, verwierf daarbij het pre- dicaat „cum laude". Kunstmelk voor jonge kalveren. Weinig bevredigende resultaten. Men weet, dat er tegenwoordig proeven worden genomen om jonge kalveren te voederen met melk, waarvan het botervet- is vervangen door een goedkooper vet, d.w.z.- na de ontrooming emulgeert men dit in de centrifugemelk. Over de resultaten van die voederwijze schrijft thans dr. E. Brouwer (rijksland bouwproefstation Hoorn) in het Landbouw kundig Tijdschrift. Hij komt na bestudeeririg der verschil lende, meest buitenlandsche, gegevens tot de conclusie, dat in het algemeen moet worden gezegd, dat de resultaten verkregen met een mengsel van centrifugemelk en daarin geëmulgeerde vetten, evenals voor heen nog weinig bevredigend zijn. Het gebruik daarvan ter algeheele ver vanging van volle melk voor de voeding van jonge kalveren kan volgens hem voor- loopig dan ook niet gepropageerd worden. Verdere proefnemingen zullen moeten uitmaken, onder welke omstandigheden dergelijke preparaten wèl met. voordeel kunnen worden gebruikt. Grondsoort en pootaardappelen. Weinig invloed? Vele practici hechten waarde aan de herkemst voor zoover het de grondsoort betreft bij aardappelen. Voornamelijk meenen zij een goeden invloed te bespeu ren van zwaren kleigrondpoters van deze gronden geven betere uitkomsten dan die van lichtere gronden. Waardoor en hoê die betere uitkomsten ontstaan, b.v. door sterkeren groei of minder ziekten, wordt nooit positief aangegeven. Aldus de heer P. Band in het „Tijd schrift over Plantenziekten" naar aanlei ding van door hem genomen proeven. Hij besluit zijn bijdrage aldus: Als wij het nu wagen, eenige gevolg trekkingen te maken uit de uitkomsten van dit onderzoek, dan merken wij in de eerste plaats op, dat van een grooter percentage zieke nakomelingen van op lichteren grond verbouwde poters bij deze drievoudige proef niets is gebleken; de uitkomsten in den Wilhelrninapolder verkregen zijn dus hier geenszins bevestigd; de uitkomsten wettigen in alle opzichten de opvatting, dat dienaangaande geen enkel verschil is te bespeuren. Wel kon een sterker kiemvermogen, en een iets betere stand geconstateerd wor den bij do nateelt van de planten, die op zwaren grond waren gegroeid en als resul taat daarvan een iets hoogere opbrengst. Uit het Katholiek Leven 1.65, 1.50, 1.30, 1.17, alle kleuren. „Agentia Fides" meldt o.a.: In de missielanden der Paters Capijcijnen zijn 100.000.000 heide nen. Rome. De Procureur-Generaal der Ca- pueijnen heeft juist een rapport gepubli ceerd dat meldt, dat het aantal niet-katho- lieken in de missiegebieden der Oapucij- nen over de heele wereld 106.776.093 be draagt. De katholieken bereiken een to taal cijfer van 1.538.664. Gemiddeld zijn er dus 67 heidenen op eiken Christen. Tien verschillende Staten leveren de 483 Europeeschc priesters, die zich aan de hei denen wijden in de 31 missies die deze orde onderhoudt. Italië en Spanje staat bovenaan en leveren 44 pet. der Capucij- nen die in de missielanden werken. Ieder van deze landen heeft 8 missiegebieden; Italië levert 124 priesters en Spanje 92. Frankrijk volgt daarna met 4 den en. 62 missionarissen; dan België met 2 missiegebieden en 58 missionarissen; Duitschland hoeft ook 2 missiegebieden Cïi 55 missionarissen Nederland 2 missielan den en 39 missionarissen. Hot overblijven de wordt aangevuld door Engeland, Oos tenrijk en Malta, die elk één missieland bezitten. Topografisch worden deze missielanden verdeeld als volgt In Europa 3; in West- Azië 3; in Indië 7; in China 1; in Afrika 6 in Midden- en Zuid-Amcrika 8; in'Oceanië 3. In deze missies werken 43 inlandsche priesters. Deze Orde onderhoudt bovendien 16 ge westen, die zich missielanden kunnen noe men in de wijde beteekenis van het woord. Een stad die als medisch centrum N bekend staat in China, wordt de residentie van een Chineesch bis schop. Lyhsien (Chili, China). Een zeer bekend centrum op medicinaal gebied in China is pas geleden door Z. D. H. Mgr. Melchior- sun, Apostolisch Vicaris van Lyhsien, zelf Chineesch van oorsprong, uitgekozen als middelpunt van het missiegebied waarover hij de leiding heeft, en waar hij onlangs is geïnstalleerd. Het is de stad An Kuo, de belangrijk ste plaats uit die omgeving, en groote han delsmarkt het is de verzamelplaats van de koopers en leveranciers van do pharmaceu- tische artikelen van alle 18 provincies van het land. Een bijzonderheid van deze stad is de Pagode die zich verheft ter eere van den Patroon der Medici Yao Wang (d.w.z. ko ning der Medicijnen) en die in de stad op zeer bijzondere wijze wordt vereerd. Tot op heden was Kacchiachoang de bis schopsstad, doch ze bevat geen genoeg zaam centrale ligging en is gedurende de regentijd geheel geïsoleerd. Mgr. Sua over weegt don aanbouw van kloosters in dit nieuwe centrum, voor de Chineesche Broe ders en de Chineesche Zusters waarvoor hij genootschappen zal stichten. Singapore als belangrijk centrum van Communistische propaganda. Singapore. (Straits Settlements.) Bijna iederen dag worden Chineesche communis ten gearresteerd wegens medewerking aan het rondstrooien van bolsjewistische ge schriften, of wegens het dnrechtmatig dra gen van wapenen. Deze propagandistische lectuur is van nature buitengewoon heftig; en beoogt niets meer of minder dan het uitroeien van alle Europeanen in Azië. Het Agentschap Reuter geeft een van deze documenten in de volgende termen weer: „We moesten alle consuls van de ver schillende landen dooden; bovendien den secretaris van Chineesche zaken, cn den Directeur van het departement van op voeding, doch vooral den Gouverneur van Singapore, de verschillende Rijkskanse liers en de officieren, zoowel de militaire als die van de marine". Ongerustheid omtrent het lot der missie in Tsinanfu. Rome, 9 Mei. Een telegram uit Shanghai meldt dat men geen zekerheid kan ver krijgen omtrent het lot der missionarissen in Tsinanfu, het centrum van het Japan- sch-Chineesch conflict. De eenigste ver binding is de draadlooze met Japan. Tsinanfu is de hoofdstad van het gelijk namig vicariaat en telt circa 100 priesters, seminaristen, zusters en broeders. Het vicariaat is na de Boxeropstand snel vooruit gegaan. Telde de Katholieke bevolking- in 1900 daar 18.205 zielen, in Juni 1927 waren er 57.224. Mantchourye ontvangt dagelijks 2300 Chineesche vluchtelingen. Moekden. De uittocht uit de provincie Shantung naar Mantchourye gaat door op grooten schaal. Dagelijks schoepen zich 2300 Chineezen in voor Mantchourye, 1700 in Dalny en 600 in Newchwang. Hierbij zijn niet medegeteld diegenen die over land gaan. Alleen reeds uit de provincie Shantung zijn er 2 millioen geëmigreerd. Hierdoor ontstaat een groot probleem voor de kerk, want onder de vluchtelingen zijn vele ka tholieken. Te Fushun zijn reeds 6000 Ka tholieken aangekomen, te Moekden 200. LEIDSCHENDAM. Loterij. Vrijdagavond te 7.30 uur had in het Patronaat de trekking plaats van de loterij, welke ge houden werd ten bate van het door de R.-K. Harmonie „St.-C'ecilia" te houden Muziekconcours. Zeer vele be langstellenden woonden deze loterij bij. Al vorens een aanvang werd gemaakt, bracht *te voorz. van het eero-comité, burgemees ter Keijzer, dank aan allen, die hadden medegewerkt deze loterij op touw te zet ten en zoo ijverig hadden gewerkt de lo ten te verkoopen. Kap. Nijman dankte burg. Keijzer har telijk voor het reuzenwerk, dat hij gehad deeze loterij op zoo schitterende wijze te doen slagen. Hij hoopt hem hiervoor nog nader dank te brengen. Hierna nam de trekking een aanvang, die. door allen vol spanning werd gevolgd. De eerste prijs, een fiets, viel op num mer 1416; de treklcingslijsten zullen in verschillende winkels worden opgehangen, terwijl de prijzen Maandag en Dinsdag a.s. moeten worden afgehaald van 7—9 uur. NI EU W-VENNEP. Motor-ongeval. Een dochtertje van den arbeider Bakker, Nieuwstraat alhier, liep plotseling den weg over, waardoor zij door het motorrijwiel 44233 H. werd aan gereden. De bestuurder en zijn op do duo gezeten zuster sloegen door heb sterke remmen van den bestuurder tegen den grond. Het aangereden meisje had lichte kwetsuren; de bestuurder en zijn zuster hadden schaaf- en kneuswonden bekomen. De motor was licht beschadigd. Onder een auto. Twee zoontjes van don landbouwer J. Tensen waren te samen aan het fietsen op don Hoofdweg. Doordat zij aan den verkeerden kant van den weg reden, geraakten zij onder een auto, waar door het oudste een been brak en beide eenige kwetsuren bekwamen. Den autobe stuurder trof geen schuld. NOORDWIJK. De bliksem op de tram geslagen. Tij dens het onweder van gisteren sloeg de bliksem in in de tram, welke te 1.15 van Noordwijk aan Zee vertrekt, waardoor een defect aan de motor ontstond en de dienst belangrijke vertraging opliep. Santos. De bloempjesdag op Hemel vaartsdag ten bate van het Santosfonds heeft opgebracht 267. Opbrengst dr. Schaepmanfonds. De inzameling voor 't dr. Schaepmanfonds in Noordwijk heeft opgebracht netto ƒ750.60. Personalia. Met ingang van 15 Mei is alhier in de vacature vau den heer M. Mulder tot agent van politie 2e klasse be noemd de heer G. A. van Zeijst te Apel doorn. WASSENAAR. Kiezerslijst. De op 15 Mei vastgestelde kiezerslijst bevat ^e namen van 5399 kie zers voor de Tweede Kamer, 5179. voor de Prov. Staten en 4638 vodr den gemeente raad. Santosspeldje. De op Hemelvaartsdag gehouden speldjesdag ten bate van het Santosfonds heeft 480 opgebracht. Kerkbollen. De verkoop van bloem bollen, geteeld ten bate van de R. K. kerk, heeft ruim 1000.opgebracht. Weg afgesloten. De Berkheistraat is voor het autoverkeer in één richting, n.l, van het Plein naar den Katwijkschen weg, afgesloten. ZEVENHOVEN. Wethoudersverkiezing. Tot wethouder is in de Woensdagavond j.l. gehouden Gemeenteraadsvergadering gekozen de heer J. Brunt. bioscopen. Casino: Goedgekeurd van volwassenen. Luxor: Goedgekeurd voor volwassenen Trianon: Goedgekeurd voor volwassenen. Ganzeneieren 1519 cent per stuk; 269 Kippen 0.11—6.75 por stuk; 6 Eenden 1.05—1.25 per stuk; 11 Konijnen 0.50— 3.50 per stuk; 17 Duiven 0.260.3S por stuk. ALPHEN a. d. RIJN, 18 Mei. Groenten- veiling. Per 100 Kg.: Spinazie 1315.60, Postelein 15.10—19.50; Per 100 bos: Ra dijs 1.70—3.—, Rabarber 1741, Peen 18.40—22.— Per 100 stuks: Kropsla 5.30—7.40, Kropsla II 2.90—3.20, Kom kommers I 20.10—20.20, Bloemkool 1/30 36, Bloemkool II 20—23. Eierenveiling. Aanvoer 160000 stuks. Per 100 stuks: Kippeneieren 5.40—6.30, Eendeneieren f 5. LEI MUIDEN, 16 Mei. Eierenveiling. 3312 kippeneieren 5.306.10, 1511 eenden eieren 4.70—5.20. I kalkoeneiercn 10, boter f 1.60 per k.g., rabarber 10—12 et. per bos, kropsla 4 et» per stuk, spinazie S—10 et-, per K.g., snijbloemen: tulpen 4— 7 ct. per 2 bos. NOOTDORP, 16 Mei. Eierenveiling. Aangevoerd S576 cioren. Kippeneieren 5.556.30, eendeneieren 4.75—5.60, krioleieren 2.70 per 100 st Doodelijk ongeluk. Uit Oldeboorn wordt gemeld: Toen de machinist Talman aan het wa terschap Declen, gistermiddag in een lan taarn was geklommen, ten einde eenige herstellingen aan den lamp uit te voeren, viel hij plotseling van een hoogte van 4 a 5 Meter naar beneden. Ernstig aan het hoofd gewond word hij opgenomen en overleed korten tijd later. De overledene, die onge veer 30 jaar oud was, laat een vrouw en twee nog jonge kinderen achter. KOUDEKERK. Bekroond. Het fanfarecorps „Kunst na Arbeid" behaalde op Hemelvaartsdag op het concours te Nieuwkoop met het con certnummer een 2en prijs met 294 punten en met den marschwedstrijd eveneens een 2en prijs met 16 punten» Japan en China. LONDEN, 18 Mei. (v. D.). De Chinee- I sche minister van buitenlandsche zaken heeft heden aan den Japanschen gezant een nota overhandigd, waarin de eisch wordt gesteld, dat de Japansche troepen uit het Sjantoeng-gebied moeten worden teruggetrokken. Do aanwezigheid van Ja~ pansche troepen in dat gebied wordt een schending genoemd van het verdrag v, 1922. Revolutie-geruchten uit Griekenland. LONDEN, 19 Mei. (V. D.). Naar uit Athene gemeld wordt, heeft de Grieksche regeering in verband met de geruchten over een a.s. revolutionaire staatsgreep in Griekenland medegedeeld, dat het Grieksche leger zich loyaal achter do thans aan he-t bewind zijnde regeering gesteld hoeft en de regeering met allo ten dienste staande middelen zal optreden tegen iedere poging van dien aard. Volgens de in om loop zijnde geruchten zou Venizelos met voor de Grieksche regeering minder vriend schappelijke voornemens bezield zijn. Hij zelf spreekt dit. ten stelligste tegen en ver zekert, dat hij niet het plan heeft zich weer met de politiek in te laten. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM). (Niet officieel). Berlijn 59.31 Vo Londen New-York Parijs Brussel Zwitserland Milaan Madrid Oslo Kopenhagen Stockholm "W ecnen Praag 12.1 0'VK, 2.47'/s 9.75"/ft 34.59Va 47.78 13.061/a 41.54 6.41 66.49 66.49»/- 34.887^ 7.8l7a beursoverzicht. De beurs had heden een kalm voorko men. Bij opening schoen de stemming ge drukt, daar diverse fpndsensoorten ©enigs zins lager waren, doch reeds spoedig block de tendenz toch niet slecht, want vrijwel algemeen werd een opwaartsche richting gevolgd. De meeste affaire ontwikkelde zich in de Industrieelen, waarvan Kunstzij de op den voorgrond traden. Enka's be haalden een flink avance en Macubeé's kwamen weer boven. 200. Philips trokken eveneens aan. Voor Olie was de animo sterk bekoeld. In Kon. vormde zich een kleine hoek en de koers onderging weinig verandering. Voor Rubber geringo belang stelling, zij waren prijshoudend. Tabakken toonden een neiging tot oploopen. H. V. A.'s iels hooger. Schoepv. stil. Amerikanen geheel buiten de belangstelling. Prol. 4 1/4 pet. LEIDEN, 19 Mei. Boter. De prijzen van boter op de heden gehouden markt waren als volgt: prima fabrieksboter (controle) 2.—, prima boorenboter 2.002.10 en goede boorenboter 1.801.90 per Kg. Aangevoerd 157/8 cn 22/16 vaten, wegendo 3380 Kg. Handel goed. Turmarkt van 15 tot en met 19 Mei. Langeturf geen aanvper, prijs 8—9 per 1000 stuks; korte turf geen aanvoer en geen noteering. NIEUW VENNEP, 18 Mei. Eierenveiling (Combinatie J. de Groot). Aanvoer 13620 stuks. 12000 Kippeneieren 5.50—6.30, 1600 Eendeneieren 4.60—5.— per 100 stuks; 20 ganzeneieren 13 cent per stuk. Handel vlug Eierenveiling (Hotel Nijssen). Aanvoer 13600 eieren. 12000 Kippeneieren 5.40 6.10, en 1600 Eendeneieren 4.605.90 per 100 stuks. Handel vlug. VEUR, 18 Mei. Eierenveiling. Aanvoer: 11759 Kippeneieren 5.050.50 en 10S2 Eendeneieren 5.00—5.65 per 100 stuks; 4 'fV.en. Jweg betuigen rtelijkeu dank aan allofrionJm euktnnissen voor del vely blijJiTO van be- langsteWihg, Wmervonden ons Zilferen Huwelijksfeest In. dongelman 122671 en Echtgenooto rijpweterino, 19 Mei 1928. d© ondorgoteokenden brengen langs dozfn -weg hun hartolij- kon danlia.^i don Edel Achtba ren Hecrlluaponioefcter, aan de mildo gwers, en mui hen, welke zich mof de colle^ belast heb ben, \ior alles Aat door hou gedaaij} vo<^ onze- hulpbe hoevende Xigjfrren, 12341 jac. de "winter. en Echtgenooto en Kinderen. Noordwijkerhout, 19 Mei 1928 Ondergetdt-ki'Jclo betuigt haar oprechten fianw voor de vele blijken v/u Iwlangstelling haar 40/jaii« Jubileum tfp 8 Mei ondA-vorflen. 12360 Mej. P. v. d. ELST. Rijndijk 102, Voorschoten. ewyzen van betoond na i onzo lievo r hendrika so betuigen en dank. ND VLIET, ceststraat 24. Gevraagd bekwame Brieven met opgiaf van laatste betrekking, bur. van dit blad No, 12370 J-J

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 3