i SPLINTER UIT DE PERS. SPORT. Uit de Omgeving Uit de Rijnstreek, 'Hwd! STADSNIEUWS. MORALITEIT IN DEN HANDEL. Ovor dit onderwerp schrijft mr. C. P. M. Bomme een artikel inDeB. K. Werkg c- v c r, waaraan het volgende is ontleend: „Terwijl wij nog de wrange vruchten plukken van de eeuw van het rationalisme of juister, terwijl wij nog de zoete vruch ten daarvan elkaar uit de handen trachten te rijten, zonder ons zooals dat trou wens in een frisschen strijd past al te zeer en al te voortdurend te bekommeren om het rijke sap, dat ons tusschen de vin gers wegdruppelt. is zich over de wereld aan het baanbieken een onweerstaanbare drang naar het aanvullen van die leegte, van dat ontzettend holle, dat is overgeble ven, toen do Bede zichzelf tot God verhief en den Christus uit ons leven wegsloeg. Dc dorst naar geluk, naar innerlijken vre de, wordt niet gestild door de zegepraal der Bede, die den menschelijken geest los liet. en natuurlijkerwijze, omdat zij immers wilde en den mensch, den levenden mensch, optredend in het economisch verkeer, poogde te mechaniseeren tot een „homo eeonomicus". Op hem bouwde zij, zeker, met een wonderbaarlijk constructief vermo gen, een gebouw van economie. En het zou de eeuwen kunnen trotseeren, wanneer het maar niet opgetrokken was op den krom gebogen, met het gezicht naar de aarde gcrichten mensch, op den uit menschelijk brein geboren en naar dat model gedemo- deleerden mensch. Uit die onnatuurlijke houding, die de mensch ten slotte niet ver draagt, is hij aan het opkomen. O, dat gaat moeilijkDaar drukt dat gansche gebouw, dat naar den cisch der wetenschap is opge trokken en honderd jaar én langer is uit gebouwd en ingericht. En erger: daar tl rukken ons zelf de waandenkbeelden, waarin wij zijn opgegroeid, die ons dikwijls lief zijn geworden al was het alleen maar omdat wij er niet onder uit kunnen komen, het waandenkbeeld van een zoo ongeveer met natuurnoodzakelijkheid werkende economische wet, waardoor wij het econo misch gebeuren zien als iets dat volkomen op zich zelf staat, als iets dat een eigen weg heeft, een weg, heelemaal voor zich alleen. Maar al gaat het dan moeilijk do beweging, de beroering is er toch. De mensch verlangt. Het doode leven, dat de eeuw van het rationalisme bracht, is hem niet meer genoeg. De uitgeholde ziel roept om vervulling. Een „homo eeonomicus", c-en op winst en enkel maar op winst be luste mensch, wil ik niet zijn ik wil vol ledig mensch zijn, ook in mijn zakenleven. Zoo zien wij groeien een Botary-bewe- ging, wier aanhangers in beroep en bedrijf zich willen laten leiden door ethische be ginselen, die het „dienen" stellen als door ieder hunner voortdurend na te streven ideaal in hun zakenleven evenzeer als in elk ander onderdeel van hun bestaan, die zelfs zoo ver gaan typisch verschijnsel van menschelijke onvolmaaktheid, want van menschelijke onevenwichtigheid 't parool uit te geven: „service above self", vóór en boven u zelf, dienen. De hang en de drang .naar het positieve, naar de vervulling van wat het rationalis me in negatieven arbeid leegsloeg, het baanbrekend vei langen naar hooger, dat is het groote vuur van onzen tijd. Als een te lang bedwongen vulkaan komt het naar boven, om te veroveren een wereld, waar de wonderen der techniek steeds betere voorwaarden voor toenemende welvaart en waar de belustheid op den buit een steeds toenemende ontevredenheid en inne-lijke onrust hebben gebracht. De Christus is verjaagd, do leegte is geslagen, de roep om vervulling breekt los.... Maar men wijst af de vervulling door den Christus. Zoo is het groote van onzen tijd, ook door het kleine, het jammerlijke, het verwarring wekkende van onzen tijd. Men snakt naar innerlijken vrede, maar op do Bron van al len vrede plant men den voet. Men zoekt een uitweg uit het dorre, neen doode leven en voor den eenigen uitweg werpt men een barricade op. Men hijgt naar licht en lucht, en de poort, waardoor alleen licht en lucht naar binnen kunnen stroomen, houdt men met man en macht gegrendeld. Tegen die verstikkingsmethode moeten wij in, op elk gebied van het leven, ook op liet terrein van het economisch handelen. Met de Rotarians, willen wij leven uit één stuk op elk onderdeel van ons leven, dus ook in ons zakenleven. Maar wij willen mensch zijn, een en dezelfde volle en vrije mensch, waar wij ons ook bewegen. Mensch, d.w.z. naar Gods beeld en gelijke nis geschapen, met het positieve doel, Hem overeenkomstig Zijn gjboden van het on derhouden der rechtvaardigheid en het be trachten van de liefde te dienen en daar door en daarin gelukkig te worden. Wij moeten ah we de vraag van de mo raliteit in den handel bezien, de zaak aan pakken in de kern. Onder de geestelijke overheersehing van het 'oude liberalisme moeten wij uit. Onder de dwanggedach ten, dat wij in zaken een ander zouden moeten zijn dan daar buiten, daar moeten we onder uit. Wij zijn niet in-het econo misch verkeer de menschpoppcn, die do li berale economie ons heeft gesuggereerd. Ook in het economisch verkeer zijn wij mensch, de vrij willende mensch, die alleen in gebondenheid aar God voldoening en innerlijken vrede dus geluk, kan vinden. Geen apart mcnschje in het economisch le ven, geen aparte moraal. Integendeel, on derhouden de geboden, ten volle, om ook in het economisch leven mensch te zijn, ten volle, om ook daarin bevrediging en geluk te vinden en te werken aan een maat schappij, waarin dc stoffelijke welvaart den gunstigen invloed ondergaat van het zede lijk good handelen. De schrijver constateert, dat wij staan aan don drempel van ern nieuwen tijd, en besluit met de opwekking: Aan den arbeid in samenwerking met stands- en vakorganisatie bouwen aan een nieuwe economie, met den mensch, den vol len vrijen mensch met zijn individueele, niet zijn sociale neigingen, tot uitgangs punt. Aan den arbeid, vooral wij jongeren! Ous inzicht verruimen in wat ethisch wel en wat ethisch niet geoorloofd is; ons be zielen met den vasten wil ethisch te han delen; ons inzicht verruimen en verdiepen ook in die geweldige vraag van den algc- meenen invloed van het zedelijk-goed han delen op het economisch nuttig effect dier handeling. Aan den arbeid, wij Katholieken, die met Gods hulp een grootsche taak te vervullen hebben, en daarom een verant woordelijkheid dragen, die niet toelaat te rusten. Aan den arbeid aan ons zelf en door ons voorbeeld aan anderen. Aan den arbeid aan ons zelf, Nederlandsche Katho lieken. Wij leven in een tijd, waarin wij, om nog eens met onze Bisschoppen te spre ken, ontvangen hebben de groote weldaad der zegenrijke opening eener Katholieke Handelshoogeschool. De groote weldaad Wij kunnen van haar profiteeren ook al behooren we niet tot haar studenten, tot hen die inderdaad daarvoor bevoorrecht zijn, door ons te laten wakkerkloppen door 't feit, dat zij er is, en ook door haar professoren eens te halen buiten de poor ten van de plaats harer vestiging, door on der haar invloed aan den arbeid te gaan, aan den arbeid tot zooals mij iemand schreef, die bij de Katholieke Handelshoo geschool nauw betrokken is tot herstel van het Katholiek geweten. DIOC. HAARL. BOND. R. K. Sportvereeniging A.V.V. Indien het weer een weinig medewerkt., zal het morgen een drukke dag worden op het A.V.V.-terrein, daar er niet. minder dan 4 wedstrijden voor de serie-wedstrijden zul len gespeeld worden. Te 12 uur krijgen wij den Junioren-wed strijd R.I.A. IV—Celer IV. Te 1.15 uur ontmoeten V.V.L. IL. en S. II elkaar voor de le afdeeling, wat een interessante en spannende kamp worden zal, evenals de wedstrijd te 2.30 uur: A.V. V. I—Edoh II. Tot slot krijgen wij den wedstrijd voor de eere-afdeeling R.I.A. IG.D.A., een wed strijd, die zeker fraai en spannend worden zal, zoodat er voor de voetballiefhebbers ten volle zal te genieten zijn en wij morgen dus zeer velen op het A.V.V.-terrein ver wachten. Het volledige programma luidt dus: Jun. afd. B.: R.I.A. IV-Celer IV 12 - 1 u. le Afd.: V.V.L. I-L. en S. II 1.15-2.15 u. le Afd.: A.V.V. I—Edoh II 2.30-3.30 u. Eere-afd.: R.I.A. I—G.D.A. I 3.45-4.45 u. BILJARTEN. 1e kl. kampioenschap L.B.B. De uitslagen van gisteravond luiden i A. Verstraaten 200 34 26 5.68 H. v. d. Voort 199 34 22 5.85 200 25 50 8.— 84 24 13 3.50 200 22 22 9.09 91 21 20 4.33 Maandag a.s. luidt J. v. d. Berg J. Siera B. de Roo A. Verstraaten Het programma als volgt: 7 uur: B. de Roo—Jac. J. v. d. Meer. 9 uur: Jac. J. v. d. MeerJ. C. v. d Berg Dinsdag 22 Mei: 7 uur: H v. d. VoortJac. J. v. d. Meer 830 uur: J. SieraB. de Roo 10 uur: J. v. d. BergA. Verstraaten. HAARLEMMERMEER. Geboren: Adriana, d. van O. M. de Jongh en N. Tovar. Cornelis Johannes Gerardus Maria, z. van J. C. Merkies en A. M. van Lil. Jacob Cornelis, z. van C. Bax en A. R. Knibbe. Wilhelmus, z. van G. van Lammeren en M. Bakker. Ondertrouwd: H. Jolink 24 j. en M. M. Karstens 21 j. O. J. Lievaart 26 j. en J. Hartman 27 j. J. G. Blonk 23 j. en C. Breure 22 j. A. Bax 23 j. en J. Fie- man 20 j. A. van der Maarl 25 j. en G. Godefroij 23 j. J. A. H. Ulricht 31 j. en O. C. W. Frank 26 j. E. van Klaveren 27 j. en M. de Haan 35 j. Gehuwd: G. 8. Sehreurs 24 j. en J. G. Hartjes 24 j. J. Duinkerken wedr. 48 j. en A. Schutte 36 j. G. Wilderom 24 j. en F. Knol 19 j H. Bakker 28 j. en M. Roest 20 j. J. van der Leden 25 j. en B Krijgs man 22 j. A. Dingeman Dol 22 j. en M. K. den Hollander 21 j. N. G. Bruijnis 26 j. en H. van Elderen 25 j. C. van der Knijff 25 j. en M. C. van 't Hof 22 j. Overleden: R. Ronkema S3 j. geh. met D. J. Floris. LISSE. Kerkboden. De opbrengst van de Bloembollenveiling ten bate van de R. K. Kerk, St. Elisabethver. en R. K. armen, gistermiddag gehouden heeft opgebracht de somma van ƒ8051, als volgt verdeeld: R. K. Kerk 3045, R. K. armen 2719, St. Elisabeth 2267. Na afloop spraken de Pastoor en de heer P. Warmerdam hun dank tot den mil- den gevers der bloembollen en tot den koopers voor hun steun. Geboren: z. van D. Helmus en C. J. Schalk. VOORHOUT. Aanrijding. Gisteravond reed een automobilist door het achterom kijken in een in de Engelsche laan staande heg en daarna Mej. v. D. aan, die eenige schaaf wonden bekwam. Van een en ander is door de politie proces-verbaal opgemaakt, aangezien het nummer bekend was. Aankoop huizen. Naar wij vernemen, is door de gemeente aangekocht een vijftal huizen, staande nabij de spoorwegovergang aan de Hoofdstraat. ALPHEN AAN DEN RIJN. Auto te water. Donderdagavond is langs den Steekterweg de auto van den heer II. te Boskoop, doordat de bestuur der door het schelle licht van een passee- rende auto to ver uitweek, aldaar in een sloot gereden. De inzittenden werden met moeite gered. De auto, die Vrijdagmorgen uit het water is gehaald, bleek aanzien lijk beschadigd. Concours. Onze plaatsgenoot, de heer M. J. Marks, directeur van verschillende muziek- en 2angvereenigingen, behaalde met de onder zijn leiding aan het concours te Nieuwkoop deelnemende vereenigingen niet minder dan 8 prijzen, w.o. waren 2 eere-prijzen (een le en 3e prijs in de eere- afd.). Verder 3 eerste en 2 tweede prijzen, benevens do direeteurprijs voor het hoogst aantal punten in do afd. zang. Ongetwij feld een mooi succes, waarop de heer Marks met voldoening kan terugzien. Politie. Gevonden voorwerpen: Drie paar kousen, een zwarte dames portemon- naie met inhoud, twee paar sportkousen met bijbehoorende >Vol, een bril in doos, een duimstok, een kinder-portemonnaie met inhoud, ceil belasiingplaatje 1928 jri étui. Inlichtingen te bekomen aan het po litiebureau. BOSKOOP. Commissaris der Koningin. Gisteren bracht Zijne Excellentie de Minister van staat Commissaris der Koningin dezer Provincie, jhr. van Karnebeek, een bezoek aan deze gemeente, 's Morgens te 10 uur arriveerde Z. Ex. en na geruimen tijd ten gemeentehuize en ook nog op enkele an dere plaatsen in de gemeente te hebben vertoefd, is de Commissaris 's middags on geveer 5 uur wederom vertrokken. „St. Caecilia". Op heb concours te Nieuwkoop hetwelk op Hemelvaartsdag is gehouden, behaalde de B. K. Harmonie „St. Caecilia" alhier een le prijs in de IVe afd. voor het verplichte nummer; een 2e prijs in de marschwedstrijd, een een 3e prijs in de eerewedstrijd. Voorwaar een mooi succes. Hiermede is genoemde ver- eeniging vol lof overgegaan in de lilde afdeeling. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. elke n dgfg tevreden «Wanten 12365 WOERDEN. Veilingvereeniging W. en 0. De veilingvereenigufg ,jWoerden en Om streken" hield in café de Eenhoorn haar jaarvergadering. In zijn openingswoord memoreerde de voorfc., de heer J. J. M. Goes, dat heb 'afgeloopen jaar voor de ver- eeniging gunstig mocht worden genoemd. Nu het eindelijk werkelijkheid is gewor den dat de vereeniging een eigen gebouw doelmatig en practisch ingericht ter beschikking zal krijgen, staat het bestuur voor een zware taak. Spr. vertrouwde dat de leden haar hierin krachtig ter zijde zul- staan. Na lezing der notulen werd een binnen gekomen stuk, onderteekend door de plaat selijke groentenboeren, in behandeling ge nomen, waarin werd verzocht gedurende het aardbeienseizoen iederen morgen om 61 /a uur veiling te houden. Na breedvoeri ge discussies verd besloten het verzoek af te wijzen en den ouden toestand te hand haven. Uit het jaarverslag van den secretaris- penningmeester bleek, dat het afgeloopen jaar aan de verwachtingen had beant woord. Tusschen de leden welk aantal thans 112 bedraagt heerschte een uit stekende samenwerking. De winst- en verliesrekening sloot met oen voordeelig saldo van 1442.38. Pogingen om in combinatie met „Nut en Sport" een eierveiling op te richten zijn mislukt, daar de omliggende eierenhande- laren hiervoor geen voldoende belangstel ling toonden. Ook de veilingmeester bracht zijn dienstverslag uit. De totale op brengst der geveilde producten bedroeg 55.433.05, d.i. 7528 meer dan het vorige jaar. De fruitaanvoer ging sterk vooruit, ter wijl ook in den anderen aanvoer uitbrei ding viel te constatecren. Het verloop der veilingen was normaal. De gemaakte prij zen mochten in verhouding tot andere veilingen goed worden genoemd. De voorzitter,, de heer J. J. M. Goes, werd weer met op 2 na algemeene stem men als zoodanig herkozen. Vervolgens werd de begrooting voor het volgend jaar vastgesteld, waarbij besloten werd de verleende korting op de veilings- kosten ook Hu weer te handhaven, om hierdoor de groote aanvoerders te gerie ven en zoodoende den aanvoer aan te wak keren. INTERPAROCHIEELE St. JOSEPH'S- GEZELLEN-VEREENIG ING, Rapenburg 52. Gelegenheid om zich als lid van de Ka tholieke Gezellen-Vereeniging te doen in schrijven R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen Illen Maandag van de maand, 's avonds om half 9, in de Presi dentskamer van het Gezellenhuis. Zondag gedenkdag van de heiligveikin- ring van den H. Clemens Maria Hofboi- werte 8 uur iu de Sb. Lodewijkskerk al gemeene H. Communie voor de Retraïtc- club. Zondag is de zaal geopend van 12.30 tot 2.30, en van 6.30 tot 10 15; verplichte bij eenkomst van 8.15 tot 9.45. Om 10.15 wordt de zaal gesloten. Na het Lof prijsbiljarten. Van 1 tot 2 uur St. Josephspaarkas. Van 1 tot 1.30 uur bibilotheek. Na het Lof ver plichte bijeenkomst voor alle gezellen van 17 tot 21 jaar. Belangrijke mededeelingen. Van afwezigheid zonder reden wordt ken nis gegeven aan de ouders. Maandag bijeenkomst voor de leden van tot 10.15. Tevens 3de Maandag der maand te 8.30 uur inschrijving van nieuwe leden; men make zijn vrienden hierop opmerkzaam Dinsdag bijeenkomst voor de leden van 810.15 uur. Dinsdag (niet Vrijdag) om half 9 op de studiezaal laatste bijeenkomst in dit sei zoen van de Studie- en de Debatingsclub. Inleiding over lijkverbranding door den heer C. Barendse, bestuurslid der club. Te vens afspreken over de excursie naar Rot terdam, 2de Pinksterdag. Woensdag 8,15 uur repetitie Liedertafel Sebastian Schaeffer. Buitengewone vergadering voor het be stuur van heb ziekenfonds. De gehuwde commissarissen worden door dezen uitge- noodigt alsook de senior en de bode. Donderdag bijeenkomst voor de leden v. uur tot 10.15. Geen zitting R. K. Arbeidsbeurs voor Jongelingen. Vanwege den propaganda-avond in het Antonius-Patronaat voor aspirantleden R. K. Bouwvakarbeiders St.-Joseph. Onze ge zellen van 1721 jaar in de bouwvakken werkzaam worden daar alsdans verwacht. Niemand ont-breke Vrijdag 8.30 uur repetitie Symphonie Frans Schweitser. Bestuursvergadering Lie dertafel „Sebastian Schaffer". Zaterdag bijeenkomst voor de leden van 8 uur tot 10.15. Iederen Zaterdag van 8 tot 9 uur is de Leesbibliotheek geopend, uitsluitend voor de leden en donateurs der Vereeniging. Iederen :>ndag van 1 tot 2 uur zitting van de St.-Joseph's Spaarkas in de Be stuurskamer. Verdere mededeelingen: De leden der Studie en Debatingclub St.-Petrus Cani- sius die wenschen <leel te nemen aan de excursie naar Rotterdam gelieve zich voor den 24en Mei op te geven bij den heer Ph. Kriek. N.B. Men make zich langzamerhand ge reed voor de jaarvergadei'ing der onderaf- deelingen in de maand Juni. R.-K. PATR0NATENB0ND. District Leiden). Secretariaat Fagelstraat 30. Donderdag. 8.30 uur groote propaganda- avond vanwege onzen bond voor aspirant lidmaatschap der R.-K. Bouwvakarbeiders bond St.-Joseph; aan elk patronaat zijn propaganda-biljetten ter uitreiking verzon den. Allen naar het St.-Antonius-Patro- naat in gesloten gelederen. ST. PETRUS-PATRONAAT., Rapenburg 52. (Feitelijke voortzetting der Afdeeling Leer lingen van de St. Joseph's-Gezellen-Vereen. Augustus 1887—September 1920). Zaterdag. Leesbibliotheek van 8 tot 9 u. Zondag 2e Aloysius Zondag. Alg. H. Comunie in de Lodewijkskerk om 8 uur. Hebt ge dit goed gelezen? Om half 5 pa tronaat geen onderrichting maar alleen ontspanning om half 6 contributie betalen spaarkas en retraitefonds. Donderdag. Propaganda-avond. "Waar Voor wie? Voor wie niet? ST.ANT0NIUS PATRONAAT. (Hartebrug). Zondag half 5 Godsdienstonderricht, waarna ontspanning. Maandag, 810 uur bijeenkomst Ge zellen. Woensdag 8 uur tooneelropetitie. Vrijdag 810 uur bijeenkomst Gezellen. Zaterdag 6—7 uur bibliotheek, betaling contributie. Gelegenheid tot sparen en re- traitefonds. DE LEIDSCHE WINKELSTAND. Er zullen weinig zaken zijn, die zoo met hun tijd meegaan als een handel in auto mobielen. Manufacturen zijn ook morgen nog manufacturen, fijne vleeschwaren raken nooit uit de mode. Maar voor 'n auto van gisteren trekt men zijn neus op. In auto's wil men steeds het allernieuwste snufje en de handelaars hebben zich daarbij aan te passen, zij moeten steeds moderniseeren, steeds uitbreiden. Een scherp voorbeeld, hoe in enkele tientallen jaren de geheele auto-handel is verloopen, geeft de firma Straatsburg, Haarlemmerstraat 42. Deze thans vijf-en- dertig jaren bestaande zaak is geheel ge moderniseerd een nieuwe showroom en een nieuwe garage. Bij de oprichting der zaak diende de tegenwoordige garage als rijzaal voor rolschaatschers en fietsers. De eerste auto's van het land thans belache lijk antieke modellen werden er ten toongesteld. In deze jaren ging de firma zich, naast de fietsen, vooral specialisee- ren op motorrijwielen. En nu, na 35 jaren, zijn rolschaatsen, fietsers en motorrijwielen bijna geheel overvleugeld door auto's. In de etalage-ruimte voor fietsen is nn een moderne en rustig-getinte show-room voor auto's ingericht, en wij hebben er he denmiddag de prachtigste en meest com fortabele wagens der Iludsonfabrieken be wonderd. Door het uitbreken van de zij wand en het daarvoor aanbrengen van groote gi-'nv, deuren staan de tentoonge stelde v lS den geheelen dag in vol daglicht, waardoor zij hun volle aantrek kingskracht op de bezoekers uitoefenen. Men toonde ons o.a. oen pracht van een wagen, 'n Hudson, 7 persoons zes-cylinder. De Geneeskundige Zondagsdienst wordt waargenomen door de geneesheeren: Bruining, Niemer, Schreuder en Starck, De Zondagsdienst der artsen te Oegst- geest wordt waargenomen door dr. Vare kamp, telefoon 1916. INGEZONDEN MEDEDEELING. Het SpeciAle ituiskamer-Karpe'' „WILTON" I 7Q lj(| 2 Mtr. x 3 ft'jr, U.ÜU voor den prijs van ruim zesduizend gulden,, en een Essex-Super Six voor de helft vanj dien prijs beide wagens van geriefelijke en elegante uitvoering, voorzien van de laatste nieuwigheden, die meii anders slechts op wagens van hooger prijsklasse vindt, zooals de radiateur-jalousieën, éen watermeter op het dash-'bord enz. In de show-room zijn voorts nog uitge stald een uitgebreide collectie „accessoi res", kleine geriefelijkheden voor den auto mobilist en onderdeelen. Ook de garage is geheel gemoderniseerd. De bouw is nog geheel die van de vroegere „Leidsche Wielrijschool", maar men be grijpt, dat een grondige verandering en vernieuwing noodig was, voor deze zaal met zijn houten vloer, houten bekapping enz. voor auto-garage geschikt was. De hal beslaat een oppervlakte van 650 M2. én biedt plaats aan 60 automobielen. De toe gang vanaf de Haarlemmerstraat is even eens verbeterd en beplaveid. Het geheele werk werd uitgevoerd on der de firma Bik en Breedeveld, \iet schil derwerk door den heer Jansen en de smaakvolle verlichting van de showroom door I. E. M. C. O. Bij de officieele heropening, welke he denmiddag te 2 iiur plaats vond, was er veel belangstelling aanwezig van collega's uit den auto-handel, die den heer Straats burg kwamen gelukweiisehén éh hun beste verwachtingen uitspraken voor den deren uitbloei van de zaak. R. K. Bond voor Groote Gezinnen. Een bloemendag. Morgen zal ten behoeve van het in den Bond bestaande fonds „Oudersliulp" een bloemendag worden gehouden. Het' groote succes van verleden jaar geeft het Bestuur van de afdeeling Leiden den moed bij de reeds vele bloemendagen voor an dere doeleinden, dezen dag in te voegen. De goedkeuring van de Overheid werd be« reids verkregen en nu gaat het er maar om of Leiden's burgerij door het nemen van een bloempje en het storten daaTvoor van een kleine gave in de busjes het doel wil steunen, den jongen dames, die den dag daarvoor zoo gaarne opófferen,, «pn .blije voldoening schenken, wanneer zij haar taak hebben beëindigd en haar busjes uit tellen bij het Bestuur; Dat deze bloemendag dan. moge staan in het teelcen van groote offervaardigheid. St. Petrus-patronaat. Op Hemelvaartsdag hield bovengenoemd patronaat haar jaarlijkschen feestavond in de groote zaal van het Gezellenhuis. Te ruim half negen opende den eerw. vice- praeses kap. Kemperman den avond met het gebruikelijk gebed en een woord van hartelijk welkom aan ouders, genoodigden en leden, die de zaal geheel vulden. Ter stond daarna sprak de vice-praeses de feestrede uit, waarin hij wees op de nood zakelijkheid om in onzen modernen en voor de jeugd zoo gevaarlijken tijd de jongens naar het patronaat te zenden. Daar, aldus spr., worden de jongens groot gemaakt voor God. Doch niet alleen geestelijk, maar ook maatschappelijk helpt het patronaat de ouders hun kinderen, die zij als panden van God ontvangen hebben, op te voedeti om van hen echte katholieke kerels te ma/ ken. In verband hiermede besprak spr. de algemeene H. Communie waardoor de jon gens gesterkt worden en 't geestelijk leven benevens 't retraitewerk, de Aloysius-Zon dagen, arbeidsbeurs, spaarbank en bijzon der ook de Roomsche sport-organisatiea Tenslotte besprak de eerw. spr. een f« organiseeren oudersavond. Nadat de symphonie „Frans Schweitzer" een numme heelr verdienstelijk had ge- speeld hield de heer Steph. Menken een korte maar krachtige rede over het retrai tewerk dat eigenlijk ziele-werk is. In een mooi en geestdriftig betoog spoorde hij de ouders aan, hun jongens naar de retraite te zenden om daarvoor eenmaal den schoor^ sten dank te ontvangen n.l. als hup jongen eens als jonge man in den strijd van 't. le ven overwint. Dan, na het daverend applaus, zong de liedertafel „Sebastian Schaffer" twee mooie nummers „Het bloempje op de Hei de" en „Kikkerconcert". Directeur Hoog- zaad en zijn zangers hadden een krachtig applaus in ontvangst te nemen voor hun mooie prestatie. Terstond hierna ging het scherm op om de patronaatsjongens in de gelegenheid t« stellen hun successtuk „De Koning van Kotzambi" op te voeren. Niet gelachen, maar onbedaarlijk gebruld is er om dit stukje, dat op zulk een loffelijke wijze werd gespeeld. Na de pauze reikte kap. Kemperman de prijzen uit aan de jongens, die de meeste speelbons hadden gewonnen. Jammer, dat er nog jongens zijn die er zulk een avond niet zijn. Weer gfng 't scherm op en brachten de jongens voor 't voetlicht de voordracht met zang „De voetbalclub van Knuppelvert". „Gelijk heit ie" was zkerlijk iets om van te genieten, benevens gebroken armen en stijve beenen, waar geen gebrek aan was. Aan het einde van den avond sprak de eerw. vice-j.raeses een oor(i van .i.-n

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2