STADSNIEUWS. SPORT. Uit de Omgeving. Zuid beslist worden en die beslissing na dert nu. De gebeurtenissen te Tsinanfoe waar de Japanners thans baas zijn, komen op den achtergrond in vergelijking met de snelle ontwikkeling van het offensief der Zuidelijken tegen Peking. Dit is op zichzelf een verrassing, want men had algemeen verwacht dat de botsingen van de Zuide lijken in Sjantoeng met de Japanners hun operaties in de war -zouden sturen. Dat dit niet het geval is geweest, moet. ver klaard worden uit het feit dat de opmarsch van Tsjang Kai Sjek, den aanvoerder der Zuidelijken, tegen Peking opeens steun heeft gekregen van twee andere zijden. In de eerste plaats kwam de Protestantsche generaal Feng, altoos een onzekere factor in den militairen toestand, schielijk in be weging en nam Vrijdag de stad Tetsjou, een goede 100 K.M. ten N.-W. van Tsinan foe en aan den spoorweg naar Tientsin, van waar Tetsjou ongeveer 160 K.M. af ligt,. Nog verrassender zet werd echter onder nomen door Jen Sji-sjan, den bekenden „model"-gouverneur van Sjansi, toen hij op 8 dezor Tsjangtsjou, halverwege tusschcn Tetsjou en Tiëntsin op de Noordelijken veroverde. Deze overrompeling was alleen mogelijk door een snellen opmarschvan hem uit Sjansi door het dal van de Poets- jou-rivier Jen Sji-sjan sneed aldus den terugtocht, van de Noordelijke troepen in de provincies Sjantoeng en Tsjili af. Tsjang Tso Lin probeerde eerst de op marsch der Zuidelijken te stuiten met een vredesaanbod, doch toen de Zuidelijken daarop niet ingingen, schijnt hij snel een handje vol manschappen weer bij elkan der geraapt te hebben. Althans volgens de laatste berichten doet hij weer een tegen aanval op de Zuidelijken, die door de snelle opmarsch verzwakt moeten zijn. Misschien heeft hij wel succes, want wat al zoo dikwijls onder de Chineezen is voor gevallen, zien wij thans weer gebeuren. Zoo dra er n.l. een paar generaals zijn, die ge zamenlijk op een vette buit aftrekken, krij gen zij oneenigheic! en zoo meldt een tele gram reeds, dat Tsjang Kai Sjek wegens meeningsverschillen met Feng zou willen aftreden Dab kan het aspect van den strijd in China weer geheel wijzigenals het tenminste waar is. Van meer beteekenis is waarschijnlijk het besluit van Japan om niet toe te staan, dat de Zuidelijken naar Mantsjoerije oprukken. Dat behoedt in ieder geval Tsjang Tso Lin voor een alge- heelen ondergang. BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. XL. Wij hebben deze week onze wandeling eens gericht naar het Casino-theater om te gaan zien naar do film Bernadette, het mirakel van Lourdes. Wij hebben nooit zoo enthousiast gestaan tegenover de filmpro ducten. omdat wij van zeer nabij ervarin gen hebben opgedaan, "die nu niet zoo be vredigend waren, ja zelfs vele malen ons hart met bange vrees hebben vervuld over de erbarmelijke genoegens, welke het biosooopjsch ge raar den toeschouwer kan berokkenen. Hier ter plaatse en elders waar wij met eigen oogen hebben aan schouwd de voortbrengselen van wat in do rolprent ons wordt geboden, waren wij er getuigen van, hoevele gevaren liggen op gestapeld in de zich immer voortbewegen de rolprenten, met hun zinneprikkelende uitwassen en het dienen van vaak zeer laag bij den grondsche, menschelijke afwijkin gen. De film beschouwende, is vooral de jonge mensch geneigd te nieenen, dat al les, wat hem in de film werdt vertoond, de mooie kant van het leven is, en rijkdom, weelde en zingenot zal hij boven alles als de meest begeerlijke dingen gaan beschou wen eii een prikkel zal hem verontrusten, die de verlangens doet uitgaan naar dat, hem toeschijnende, ideale leven, wat te genieten de grootste vreugde verschaft. Of wel de film zal hem blootleggen de lagere instincten, die in eiken mensch leven en om voldoening dwingen, waarbij eer en deugd, godsdienst en de liefde tot den naaste met voeten worden getreden en de verdierlijking in den mensch zal wor den voltrokken. Daar zijn van die films die een wonderbaarlijke macht hebben door ensceneering, bijschriften, rijkdom van schier onbereikbare natunrweelde en kleur combinaties. Het op zich meesterlijk spel van de titelrollen oefent, een grooto aantrekkelijkheid uit en de pakkende han delingen snoeren vaak een keur van tafe- reelen aan elkaar, die een geheel schep pen, dat niet nalaat diepen indruk te maken op den z'ener. Ten goede of ten kwade Ten goede, als de film er op ge richt is om uit te beelden de deugden, wel ke den mensch' te beoefenen zijn voorge houden als het scenario zoodanig is gear rangeerd, dat het betere in den mensch wordt aangeslagen en tot krachtige ont wikkeling gewekt als wat wij te zien krij gen van opvoedende of wel de kennis ver meerderende waarde is. Dan, ja. dan is er reden ons te verheugen over den machti gen invloed, welke de bioscoop ten goede kan hebben en zouden wij verkeerd hande len af te keuren, waar te lover. valt. Maar rloze films komen zoo sporadisch voor, zijn zoo zeldzaam, dat zij in geen en kel opzicht reden gevon, om het bioscoop bezoek aan te moedigere. En waarschu wend willen wij onze stem verheffen, te gen de al te groote oppervlakkigheid waarmede, ook in onze kringen, dit vraag stuk wordt bezien. Wij voor ons hebben vertooningen zien afdraaien, die, waar wij niet van veel ervaringen en aanrakingen des levens gespeend zijn, ons het bloed naar de wangen deden stijgen. En we vrne- gen enkele malen ons af, hoe een ouder daar met zijn nog jonge zoon of dochter kan zitten en niet van schaamte wegvlood van een plaats, waar de kinderziel op zoo ernstige proef werd gesteld. Zeker, men doet het allicht onbedacht, opzet is zelfs uitgesloten, doch het experiment is toch te gevaarlijk, vooral waar men tegen woordig in zijn Blad^ de voorlichting kan vinden die in deze materie zeer noodig is. Tenzij men zich blind staart op eigen oor deel, goed, doch dat zal dan toch moeton worden opgedaan ter plaatse en vaak in tegenwoordigheid van den jeugdigen per soon, die men bedoelt te hoeden voor schunnigheden en prikkelende inwerkingen, in het hol van den leeuw, die zijn klau wen grimmig slaat in de ziel van uw kind en vaneen reet wat de eenige schoonheid en het kostelijkste bezit is. Reeds de eer ste kennismaking met het kwaad heeft velen voor hun gansche leven verdorven. De smaak naar meer, het verlangen naar sterker prikkel zal het onvermijdelijk ge volg zijn, van de onvoorzichtige aanraking met het kwaad. Zeker ook op de overheid wordt vaak gerekend en de keuring ziep velen aan voor een waarborg. Doch, waar het begrip al of niet toelaatbaar groot e hiaten vertoont, waar de leeftijdsgrens ver schillend wordt beoordeeld, waar ten slot te persoonlijke inzichten de toelating bepa len, daar is de waarborg-er verre van. ons tot leiddraad to kunnen dienen. "Wij weten wel dat ton deze opzichte een hemelsbreed verschil van inzicht be staat en dat men ons standpunt in genen deele aanvaardt, doch wat krom is valt met geen spitsvondigheden recht te pra ten en gevaar blijft gevaar en valt niet weg te redeneeren. Wij betrekken niet al le inrichtingen in ons betoogwij weten maar al te goed dat er zijn, die zichzelf respeoteeren en buiten de cabine houden wat schadelijk of zelfs hinderlijk is. Waar tegenover anderen staan, die juist in pri vate vertooningen een middel zien om den, naar bevrediging van de zinnen hunkeren den mensch, als objeot te exploiteeren, dat tot een goede recette het zijne bijdraagt. Moeten nu alle bioscopen worden ge sloten om paal en perk te stellen aaJi de uitwassen 1 Deze conclusie zou onverstan dig zijn en nadeelig voor godsdienst, kun6t en wetenschap, mitsgaders het gepast ver maak. De film bestrijkt toch een terrein, waar op groot en nuttig werk kan tot stand ko men; hij is gesteld in dienst van het al gemeen, van onschatbaar nut en e>en hulp middel tot veraanschouwelijking van op andere wijze niet weer te geven dingen. De waarde is niet uit te meten en door de ont wikkeling van de techrr^k zal de perfec tioneering nog in hooge mate de volmaakt heid kunnen nabij streven. Doch dan ook is het van zoo groot belang, dat de volle aandacht aan dit vraagstuk wordt gewijd dat bronnen worden aangeboord, die de levens- en ontwikkelingssappen doen ont springen, welke de ontwikkeling en toe passing zooveel mogelijk vervolmaken. Ook in de film kan de apologie zich uit leven, kunnen kennis cn wetenschap wor den geïllustreerd, kunnen deugd en naaste liefde emplooi vinden. Op hoevele terrei nen kan de film worden benut en hoe groot kan de cultureele waarde nog wordon op gevoerd. De filmkunst is heusch niet de minste van de uitvindingen van den laat- sten tijd en deszelfs toepassing kan van onschatbare waarde zijn. Als haar zuster, de radio, dient zij ons en het zou onver antwoordelijk zijn, die omstandigheid onge bruikt aan ons te laten voorbijgaan. Meer dan tot nu tee moet er naar ge streefd, partij te trekken van de nog ver borgen schatten, welke zij in haar 3choot bergt. En daarom prijzen wij zoo gaarne het streven van de K. S. A., die alles in .het werk stelt om de film in een Roomsche sfeer tot ons te brengen oni de produc ten van een echt vroom gebeuren onder de massa te vertoonen. Want ook aanrakingen vond het gemoed prijzen, doch met. de vertooning van Ber nadette heeft zij met een slag haar expan sieve kracht op hooger peil gebracht en zich zelf overtroffen. Zulk een werk is in derdaad van enorm groote waarde, vooral door de grooto natuurlijkheid, waarmede de Lourdeshandeling in beeld is gebracht, vrij van alle opdringerigheid, vol van pieu- ze eenvoud en waarheid. De film was van ontroerende schoon heid, vol leering, waar godsdienstzin, naas- teliefde en vertrouwen in Gods almacht, als om den voorr mg streden en den toeschou wers tot dit deugden opwekte. Zulk een film heeft de macht te wer ken op het gemoed en bloot te leggen al cle schoonheid van den waren geest van vroomheid, die den men6ch naar omhoog Irekt en hem in blijheid doet beseffen de groote waarde van een Geloof, dat in staat is bergen te verzetten. Wat ook aanrakingen vond het gemoed in de bijschriften, die in haar soberheid en in haar treffende verduidelijking, een die pen indruk maakten. Deze vertooning dan heeft ontegenzeg gelijk groot nut gedaan en volle instem ming gehad Doch daarmede zijn wij er niet Het is plicht dit pogen te steunen en mogelijk te maken, dat dergelijk superieur werk ons niet wordt onthouden, doordat de belangstelling maar matig is. De handen moeten ineengeslagen en desnoods verrijze oen permanente gelegenheid, waarin deze soort werken en anderen, van het gehalte van de openbare bioscoop, doch dan gezui verd van schadelijke tendenzen kunnen worden vertoond. Er ligt nog zooveel terrein braak waar op de film de cultiveering kan ter hand nemen. De rijkdom van Katholieke littera tuur; de schoonheid van kerkelijke kunst, de veelheid van heldhaftigheid in deugd en naastenliefde, de elementen van missie en apologie en talrijke zaken meer zijn in den film te verwerken. En dat kan een schat worden van blij gemeten, van leerzame verpoozing, van ondersteuning in het da- gelijksch leven, zóó groot en zóó veelzijdig dat de begrenzing niet is te bepalen. Voor de radio spant half Nederland zich in, omdat men een dam wil opwerpen te gen het gevaar wat langs den aether ons bedreigd. Niet mindor groot is het ge vaar van het beeld op het witte doek, dat, onschuldig van kleur, zich laat. mis bruiken om de onschuld der zielen te ver gruizelen en den weg te banen tot vernie tiging van wat aan geloof en goede zeden in elke menschenziel is ingeprent. WANDELAAR. DE MISSIEWEDSTRIJDEN TE LISSE. DE NOOBDELIJKE VOORRONDE TUSSCHEN HET HAAHLEMSCH EN UTRECHTSCH ELFTAL. We hebben er reeds eerder aan herin nerd, dat morgen te Lisse een missie-wed strijd plaata vindt. Ongetwijfeld een gebeuren, dat ieders belangstelling moet hebben. Moet heb ben, omdat het hier niet alleen een voet balwedstrijd betreft, een weliswaar belang rijke, voetbalwedstrijd, omdat het hier twee vertegenwoordigende bondeelftallen be treft, maar vooral omdat de sportlui zich hier stellen in dienst der missie. Dat is de edele trek in de Katholieke sportlui, dat zij niet alleen voetballen voor hun pleizier, maar daarmee ook hoogere belangen willen dienen- Voor de tweede maal gedurendo zijn ne genjarig bestaan zal de D.H.V.B. een inter- diocesanen missie-wedstrijd binnen zijn grenzen zien plaats vinden. De eerste maal, circa 7 jaar terug, was het resultaat, vooral financieel, helaas zeer poover, me moreert. de „Sport-Ill." Thans zal een nieu we poging plaats vinden om door de sport ook iets goeds voor de missie tot stand te. brengen en het midel hiertoe is de wed strijd D.H.V.B.—R.K.U.V.B., welke Zondag a.s zal plaats vinden op het terrein van de vereeniging „Lisse" te Lisse. Lisse slaat bekend om de belangstel ling, welke men daar voor de Roomsche sport heeft. In dit geval echter zal de ge wone belangstelling niet in staat zijn om ons het resultaat te bezorgen, hetwelk wij voor de missie hopen te bereiken. Er moet Zondag a.s. een buitengewone belangstel ling bestaan voor het gebeuren op het Lisse-terrein. Voor die buitengewone be langstelling zal zich in de eerste plaats, wij zijn er van overtuigd, de vereeniging „Lisse", welke dien dag als gastvrouw op treedt, moeite geven. Daarnaast echter mag worden verwacht, dat de vereenigin- gen in. het district Leiden, van de groot ste tot de kleinste, zich zullen inspannen een zoo groot mogelijk aantal toeschouwers naar Lisse te laten optrekken. Ten slotte verwachten wij ook, dat de overige dis tricten van den D.H.V.B. zich niet onbe tuigd zullen laten om door een groote be langstelling dit sportieve missie-schouw spel op te luisteren. Het is voor de eerste maal, dat de ver tegenwoordigende elftallen van D.H.V.B. en R.K.U.V.B. elkaar in een officieelen wedstrijd zullen ontmoeten. Tot dusverre toonde vooral in de missiewedstrijden Utrecht een grooter routine dan Haarlem. Het D.H.V.B.-elftal zal dan ook zijn bes te beentje voor moeten zetten, wil het eenige kans om de finale te bereiken wil len hebben. De elftallen, welke elkander zullen be kampen, zijn als volgt samengesteld: D. H. V. B.: B. Hoeber (de Meer) M. v. Deursen C. v. d. Wardt (H.B.C.) (V.V.Z.) J. Liebrand Ad. v. d. Berg W. v. Boheemen (Wilskracht) (S.J.C.) (L. en S.) H. Renckens F. de Lange (R.K.A.V.) (V.V.Z.) P. v. Geijsel H. Kemperman A. v. Rooijen (de Meer) (Gr. Willem) (Lisse) Scheidsrechter 0 W. F. Slee. Leushuis Wanrooy (N.E.O.) (N.E.O.) Agterberg Vloedbeld F.ergers (Cone.) (Almelonia) (H.M.S.) Varwijk v. Deun Rurers ('s-H.berg) (V.D.Z.) ('s-H.berg) Feyen Koopman Jr. (P.V.O.) (Quick) v. Vel zen (E.M.M.) R.K.U.V.B: Grensrechter D. Haverkorn. Reserves voor Utrecht: Peer (Grol), Has- sink (Limvio), Leenders (V.D.Z.). Reserves voor Haarlem: W. Buschman (Lisse), J. Bühler (DH.L.). De wedstrijd vangt precies te 2 uur aan. De winnaar van dezen wedstrijd komt op 2d en Pinksterdag te Nijmegen uit tegen liet Bossche elftal, dat. Zondag j.l. reeds met 4—0 van Limburg won. R. K. FEDERATIE. Wilskracht—Lisse 1—0. Wilskracht waa volledig, Lisse had 1 in valler voor den links-buiten. Voor den aan vang huldigt, de Lisse-voorzitter Wils kracht en biedt bloemen aan. Na den aftrap duurt 't ge ruimen tijd, voordat de ploegen ingespeeld zijn. Lisse is nu in de meerderheid. Langzamerhand neemt Wilskracht 't spel over. De backs van Lisse bieden goeden tegenstand. De druk wordt hoe langer hoe grooter. Na een half uur maakt een der Lisso-spelers hands De toegestande strafschop wordt tegen den paal geschoten. Lisse komt nu onstuimig opzetten maar de W.-verdediging houdt stand. Rust 00. Na de rust begint Lisse met een paar krachtige aanvallen, doch de Wilskracht- midden-linie weet deze te breken. De Lisse- aanval is werkeloos, de Lisse-verdediging krijgt handenvol werk, doch goals maken weet zij te verhinderen. Een ieder denkt weer aan een gelijk spel als 6 minuten voor 't einde bij een cornerbal de Wils- kracht-spil Schools den bal met een om haal in 't net plaatst. Weldra is 't einde. Beide ploegen hebben zich geheel gege ven. De wedstrijd Nederland—Uruguay. De wedstrijd HollandUruguay (2de ronde Olympisch voetbaltournooi), vastge steld op Woensdag 30 dezer, zal des avonds om 7 uur aanvangen. CRICKET. Wedstrijdprogramma voor Zondag. NEDERLANDSCHE CRICKETBOND. le klasse: AjaxRood en Wit. Hilver sum P. W.—H. C. C. II. V. O. C.—Haar lem—H. C. C. I. V. V. V.—V. R. A. Phoe nix—Quick (N.). H. D. V. S.—A.C.C. KATWIJK AAN DEN RIJN. Tuinbouw. Dat met dergelijk weer als we den laatsten tijd, doch voornamelijk sinds we den „Zomertijd" hebben, de kou de grond-produeten vooral hiervan te lijden hebben, is begrijpelijk. De vroege aardap pelen, een der hoofdproducten alhier, gaan in groei weinig vooruit en het weer zou al vlug en buitengewoon moeten verande ren zou met het veilen van dit product op gewonen tijd begonnen kunnen worden. In een opzicht is met dit voorjaar niet onfor tuinlijk geweest. De aardappelen zijn bijna niet afgevroren hetgeen in meerdere ande re streken wel het geval was. Hierin is men dus voor. Ook de vroege peen gaat in groei weinig vooruit en zal zeer waarschijnlijk later rijp zijn dan gewoonlijk het geval is. NOORDWIJK. Oranje-vereeniging. Woensdagavond vergaderde de Oranje-Vereeniging in ho tel Royal, w_aarbij de opkomst slechts ma tig was. Na opening door den voorzitter de heer v. Wijk, werden de notulen on veranderd onder dank vastgesteld. Inge komen was een schrijven van de Ned. Mij, van Tuinbouw, met het verzoek dit jaar de Oranje-feesten niet, zooals vooi*gaand jaar, op 31 Augustus te doen plaats heb ben, doch het feest met het oog op de drukte in den Tuinbouw, een maand later vast te stellen. Waar dit schrijven geen ondersteuning verkreeg en men eenparig van oordeel was, dat het doel van een Oranjefeest het best tot zijn recht komt op omstreeks 31 Augustus, werd besloten, dit schrijven voor kennisgeving aan te ne men. Inzake de bepaling van den datum der feestviering deed het bestuur liet vol gende voorstel: waar 31 Augustus dit jaar op Vrijdag valt en deze dag zoowel prin- cipieele als zakelijke bezwaren met zich medebrengt, het feest le vieren op Dins dag en Woensdag 4 en 5 September a.s. Na eenige bespreking werd met alge- meene goedkeuring dit voorstel aangeno men. Hierna kwam bespreking het pro gramma der feestdagen. Heeft men vo rig jaar een bloemencorps georganiseerd, door de weinige deelname is het niet erg bemoedigend deze mooie attractie weder te doen plaats hebben, terwijl men het traditioneele ringrijden wel wat te afge zaagd vond. Een tweetal voorstellen wer den ingediend, en wel tot het houden van een optocht voorstellende Noordwijk voor heen en thans of een reclame-optocht. Het laatste voorstel voncl wel de meesten in gang en na een breedvoerige bespreking werd besloten een reclame-optocht te or- ganiseeren op Dinsdag 4 Sept. a.s,, waar aan alleen door ingezetenen kan worden deelgenomen. Meerderen spelen werden alsnog ter sprake gebracht, welke voor verdere uitwerking aan de desbetreffende commissic's zullen worden overgelegd. De feestelijkheden zullen als volgt worden in gedeeld Maandag 3 Sept.1 's avonds con- KALENDER DER WEEK N.B. In deze week heeft iedere H. Gloria en, behalve Vrijdag en Zaterdi Credo. Tot en met VRIJDAG de prefat van Hemelvaart. Tot en met Donderd het gebed „Communicantes" van Henij vaart. Dagelijks, behalve Zaterdag, het g e bed tot den H. Geest. 1 D1 IN DE KERKEN DER E.F.. P.P. FRANCISCANEN. Alles als in bovenstaande kalender, h halve MAANDAG. Mis v. d .Z. Z. Theophili van Corte, Chrispinus van Viterbo i Benvenutus van Recarnati, Belijders: Co fiteantur. 2e gebed v. h. octaaf van H mei vaart. DINSDAG. Mis v. d. Z. Z. Joannes F rest, Joannes van Cetina en Petrus vi Duenas, Martelaren: Sancti tui. 2e gebi v. h. octaaf; 3e ter eere van Maria (Co cede). Kleur: Rood. WOENSDAG. Mis v. d. Z. Z. Barthol meus Pucci en Gerardus van Villamagr Belijders: Confiteantur. Gebeden als g teren. Kleur: Wit. DONDERDAG. 2e gebed v. d. Z. Jol nes van Prado, Martelaar. VRIJDAG. Wijding der Patriarchale 8 siliek van den H. Vader Franciscus. Ml Terribilis. 2e gebed v. d. Overbrenging v lichaam v. d. H. Franciscus; 3e v. d. H. Gl gorius; 4e (alleen in stille H.H. Missi v. d. H. Urbanus. Credo. Amsterdam. ALB. M. KOK, eert op het Lindenplein, Dinsdag 's mi gens kinderoptocht, 's middags reclamec tocht, 's avonds zang, waarna concert het Lindenplein. De Woensdag zal gehi besteed worden aan de volksspelen vc de jongeren. De vergadering machtig hiervan het bestuur, wanneer het een schikt terrein kan bekomen, dit weder i vorig jaar in te richten als feestterri met diverse vermakelijkheden. Nog we ter sprake gebracht, te trachten, dat b ten het feestterrein om, geen enkele i tractie in het dorp zal mogen worden plaatst in die dagen, waar op de voo kon mcdedeelen, dat dank zij de medewi king der autoriteiten, dit euvel niet ni< kan plaats hebben. Na de gebruikelij rondvraag, sprak de voorz. een woord v dank tot den commissaris van politie vc diens medeleven met de Oranje-Veree ging. Hierna sluiting. RIJNSBURG. Bloemenhandel. De aanvoer blijft n van beteekenis niettegenstaande het w< koud en soms guur is. Van de kwaliteit dan ook nogal eens wat te zeggen, da zij de hagelbuien. De prijzen blijven goecl. Betaald wordt voor English Con) Yellow lang 1.501.90, Gesneriana 0 —1.—, Picote 1.10—1.30, Krelage 0.8J 1.Baron de la Tonnaye 1.101.30, ledonia 1.10—1.70, Papavers 2.90—5, Asters 0.60—0.70, Anjers 2.50—3.—, I rethrums 1.30—2.80, Trolliums f 0.7! 1.90, Lupinen 0.80—0.95, Centoria —0.60, Pioenen 7.00—7.90, Campanula 0.85—0.95, Irissen 3.10—3.20, Poetic 0.50—65, Korenbloemen LOO—1.20. J' Overzicht. Ajax—Rood en Wit. Hoewel het cricketseizoen reeds enkele weken oud is, begint voor de Leidenaars het seizoen toch pas morgen en in de Leid- sche eerste kla6sers openen dan met den thuiswedstrijd tegen Rood en Wit, dat ook dit jaar wel weer tot de sterkste elftallen zal behooren. Zooa-ls wij reeds eerder hebben gemeld speelt Ajax dit seizoen met nagenoeg het zelfde elftal als verleden jaar. Alleen Du Pon is uit de Leidsche gelederen verdwe nen. en zijn plaats zal worden ingenomen door den Engelschman Murray, die echter morgen nog niet van de partij zal zijn. Murray's verdiensten voor Ajax zullen wel voornamelijk liggen in zijn bowlingcapaci teiten en o.i. behoeft de Leidsche aanval ook wel eenige versterking. Morgen zul len dus Eigeman, Rice, Chambers en Meyer de verdediging van Rood en Wit moeten breken en waar de Haarlemmers over een vrij sterk battingteam beschik ken, verwachten wij niet, dat de Leidsche bowlers de gasten voor een laag totaal aan den kant zullen krijgen. De uitslag van den wedstrijd zal daarom grootendeels af hangen van de battingsprestaties der Lei denaars zelf en waar het bowlen van Pos- thuma nog altijd heel gevaarlijk blijft zul len de Leidsche batsmen heel voorzichtig moeten spelen om het tot een goed totaal te brengen. Veel vertrouwen hebben wij er niet. in en wij voorzien, dat Ajax met een nederlaag het seizoen zal in zetten. Het programma der eerste klas geeft verder nog enkele interessante wedstrij den, b.v. Haarlem—H.C.C. I en V.V.V.—V. R.A. onder de sterkere, en Phoenix Quick (N.) en HilversumP.W. onder de zwakkere zusjes. KATWIJK. Opheldering. In het raadsverslag van vorige week stond vermeld, dat de heer Ouwehand, wethouder, er op wees, dat er van de 3589 aanslagen in de R. Ink. bel. 3289 bij waren met een aanslag vaif 2000 of minder, dus slechts 300 met een aanslag van boven 2000.inkomen. Het is ons gebleken dat het wenschelijk is hiervan een duidelijker beeld te geven omreden deze cijfers velen zeer onwaarschijnlijk voorkwamen. Met een inkomen van 2000 werd nl. bedoeld een „belastbaar" inkomen van 2000.of minder. Dit maakt echter een groot verschil, omdat van dat belast kaar inkomen is afgetrokken 500.voor eerste levensonderhoud, 50.voor ieder kind. Hierdoor komt men bij velen, vooral bij groote gezinnen, aan een geheel ander bedrag van inkomen. ZONDAG, 20 Mei. Zondag onder h octaaf van 0. H. Hemelvaart. Mis: Exau, 3 2e gebed v. d. H. Bernardinus; 3e v. h.,c taaf. Kleur: Wit. Christus is van ons heengegaan, maar hart is gteeds bij Hem, spreekt tot Ht zoekt Hem voortdurend. Zal Hij Zijn J' schijn van ons afwenden? (Introitus). Ne< a' Hij, die van Zijn heiligen troon over de t >j keren heerscht, vergeet ons niet. Hij bi voortdurend voor ons en zal ons niet j weezen achterlaten. Zijn, H. Geest zal ons zenden (Alleluja-vers; Evangelie Gommunio). Laten wij, gesterkt door Go genade, welke het Onbevlekt Offer o moge verleenen (Stilgebed) ons voorbor den op de komst van den H. Geest den g< delijken Trooster, door trouw en oprei God te dienen (Gebed), door een aanhj dend gebed en beoefening der naast) liefde. (Epistel). MAANDAG 21 Mei, DINSDAG 22 K WOENSDAG 23 Mei. Mis van den dag i der het octaaf van 0. H. Hemelvaart: I Galilaei (als op Hemelvaart). 2e gebed eere van Maria (Concede); 3e voor Ki of Paus. Kleur: Wit. DONDERDAG 24 Mei. Octaafdag v 0. H. Hemelvaart. Mis: Yiri Galila Kleur: Wit. VRIJDAG 25 Mei. Mis v. d. H. Gregori ♦■VII, Paus en Belijder: Statuit. 2e geb v. d. vorigen Zondag; 3e v. d. H. Urban Kleur: Wit. De H. Paus Gregorius is een allerkrai tigst bestrijder geweest van de Invei tuur, een instelling, waarbij de keizer koning aan de gekozen of benoemde k kelijke Overheid (Bisschop) de teeken zijner waardigheid (ring en staf) overhi digde. Omdat nu deze teekenen alleree wijzen op Geestelijke rechtsmacht, had 1 den schijn, alsof de Bisschop zijn Gees lijke rechtsmacht van den Keizer ontvi Reeds als monnik ijverde Hildebrand hi tegen, maar toen hij als Paus Gregor VII den Pauselijken troon beklom, nog v meer. Als gevolg van zijn strijd tegen Investituur stierf hij ia ballingschap in stad Salerno. Beroemd zijn Gregori laatste woorden: „Ik heb de rechtvaard heid bemind en het onrecht gehaat. Da om sterf ik in ballingschap". ZATERDAG 26 Mei. Vigilie van Pil steren. Geboden Vasten en onthoudin dag. Op dezen dag wordt als een herini ring aan het H. «Doopsel, dat in de eer Christentijden op Pinkstervigilie, even op Paaschzaterdag, op plechtige wijze a de doopleerlingen werd toegediend, doi water gewijd. Geen Introitus. Geen Credo. Prefa en de gebeden „Communicantes" en „Ha igitur" van Pinksteren. Kleur: Rood. N.B. Waar geen doopwater gewijd wor Introitus: Cum sanctificatus fuero (a! gegeven op het einde v. h. Misformulier Vigilie van Pinksteren).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10