etteren en Kunst KimMUtDEN Gem. Berichten. Buitenl. Berichten •^TOONSTELLING JAN TOOROP. Museum Kröller. )jt is na die bij Kleijkamp en de groote •etcntoonstelling in „Pulchri Studio" de Je expositie aan den meester gewijd, iegenzeggelijk heeft ze haar eigen bi- der belang en schoonheid. Yan dit rfc vond men niets op de beide vorige [osities. terwijl alle werken zonder uit- dering voor de kennis van Toorops ont- ikelingsgang onmisbaar zijn. En zijn tal representatieve schilderijen voor schillende stadia. Do verzamelaarster, vr. Kröller heeft hiermee bü.; --jeven een scherp critisch en artistiek in- j,. Uit den tijd na 1920 vindt men niets >r. Was het, omdat toen Toorops ont- jkelingsgang, van één zijde genomen, eindigd was? We weten hoe hij gedu- de de laatste 12 of 15 jaren zijn vaste iting gevonden had. Zijn kunst kon zirii slechts verdiepen, niet meer wenden mdere richting. Zij kon zich uitbreiden, telkens nieuwe motieven welke het Biblicisme hem aan do hand deed in scheppingen te verwerken, fe leeren Toorop op deze tentoonstel- geheel volgen iil zijn schilderlijke impressionistische invloeden laten 'in den beginne scherp gelden. We den- aan No. 2, „Schaatsenrijders", een be en menigte op een ijsvlakte, de figuren ir aangegeven zooals Breitner dat soms veracr aan No. 5, „Weidenland- ip", No. 8 „Avondlandsch"; Dit is gehouden in een donkeren toon. Ook verken uit den Belgischen- tijd zijn nog ressiomistisch. Maar er is meer licht, r vreugde in. Men denke aan de prach- aquarel. „Na den maaltijd": twee kere en een lichte vrouwenfiguur aan afcl; een werk van bizondcre bekoring, asselsche familie" is 'n interieur waarvan pengeslagen portières 'n uitzicht geven buiten, waar het licht hoogtijd houdt, werpt zijn glansen naar binnen langs R' anden der portières, over de japonnen e profielen der gezichten in 'n fccover tinten. Het salontafeltje met een vaas ;rozep is een prachtig Stilleven op zich? In de schaduwgroepen is.gewerkt met diepglóéiend donkerrood, dat wel ken- e* tend is voor dezen tijd. it den Londenschen tijd, ziet men no. ,Damo in 't wit", impressionistisch op- it-, geheel in feestelijk: licht "gezet. Dit te ret is nauw. vérwanb aan het bekende n. o Fleuri" en nog een paar andere fi- schilderingen. uit die periode, waarbij iguren bijna geheel behandeld zijn met tempermes. an den aanvang af, we merkten het ger reeds op, doet zcili het romantische oorops werk gelden. Het gevoelselement t alles tot een eenheid, en het is het dat alles, bindt. Maar wie het leven «pii eenheid ziet-, hetzij in landschap, ifii'óntus of portret, ontdekt, dat 't tra- ho onafscheidelijk hiermee samengaat. Hangt» er maar van af, waarop men het int' laat vallen. Het tragische komt meer lea voorgrond in den Katwijkschen tua stemming verdonkert zich, maar onte- leggelijk wordt ook het coloriet persoon- r, terwijl, de eigenlijke tcekenaar zich gaat uiten. Ook het impressionisme, dfc overwonnen. Men bekijke: „Het ver van de Bomschuit". Veel meer is dit een impressionistisch geval. Het werk ol actie en 'spanning. Stoere kerels sjor- aan den windas. De kop van de schuit zich almechtig tegen de kokende tding met het opstuwend schuim. On- ■pellend dreigt de lucht boven het groen zee en welk een groen. Een enkele scherp zich afteekenend tegen de iwe nevels, flikkert over de zee. Alles ge- Wan strijd. denzelfdcn tijd. beoefent Toorop de tilleertechniek: de verf wordt met stip- aangebracht, waardoor men een levend at-o krijgt. Als representatieve doeken hiervan tegenwoordig „Na de werksta- en een boerenvrijage. Van iets later is „Moederschap", pastel met krijt, rbij het ongemeene rood van den ach- n rond en de uitdrukking van de moeder o kinderen een eigenaardige sfeer !»t. a '90 heeft er bij de meeste repro 3en- 've schilders, die omstreeks '60 geboren een zwenking plaats, waarover we s meermalen hebben geschreven. Ver- Konijnenburg, Voerman, Toorop, e.a. len voorgoed het impressionisme war en wenden zich tot de symboliek, de op deze, de andere op andere wijze. Toorop vinden we op deze expositie lelklanken" en kerkinterieur, met een 't boograam; achter het orgel een ex- 'che vrouwenfiguur, die speelt. De nrgel- 'orden wekken de dooden ten verrijze- Alles gezien in een wazige- damp. ®tdere overbekende symbolische wer- die men op de vorige exposities niet zijn: „De drie bruiden", „Les Ro- rs „Zang der tijden", „Fatalisme". Op- Wijk is, dat hierbij de Oostersohe Woeden op den voorgrond treden in Wajang-figuren. Dit symbolische 'werk ons vooral den fantast kennen met zwierige lijnen in hun wonderlijk rhyth- |he bewegingen. aar Toorop bleef immer veelzijdig in gingen. In zijn symbolischen over- gstijd schildert hij door pointille maar 111 een feestelijke lichtvibratie een D8ezicht bij Domburg later een lanrl- lP li Aan den Duinzoom" (189S), waarbij :®r°en in allerlei nuances domineert en verte de torens van oen onzer Kenne- orpen wazen in de zomerzon. erwijl in een der zalen de s' .'volle kop w°ns, ,<d°or Altorf van Toorop gemaakt, V viadt men in de andere op- :1 een bronzen Boedha, Oos- e kunstproducten die hier de s'.em- ^erhoogen. Niet het minst in de vier- kt. zaal waar men een aantal prachtige ...v-.i nuiiia i i_ i iI e onbekende teekening-^ vindt. Al leen het portret van Hugo Vernest, vroe ger eigendom van Miek Jansen, is overbe kend. Maar men bes'chouwe het prachtige kinderportret in gekleurd krijt, zoo zeld zaam blank en innig. Men beschouwe do teokening Kinderlijke meditatie", dat de fantasie en de verfijning van Ingres hezit. En dan die gevoelige teekeningen van Volendamsche meisjes. Er hangt hier nog een teekening „De Sphinx", 1893, die in haar mysboliek heel wat te denken geeft. In deze zaal ligt ook nog ter bezichtiging een portefeuille met een vijftig tal teeke ningen, krabbels, notities, studies van han den, voeten, koppen, buitenstudies, enz. raak en frisch, die een kijk geven op 's mees ters vóór-arbeid. Voor de kennis van Toorop is deze expositie, van zonder uit zondering voldoogen kunstwerken, onmis baar. Men zou ze naast de vorige niet kunnen missen. SWIERSTRA. DR. CUYPERS GEHULDIGD. Ter herdenking van zijn 100sten geboorte dag. Zijn kunst beïnvloed door de architectuur der middel eeuwen. Woensdagochtend had zich een klein ge zelschap verzameld in den doorgang van het Rijksmuseum, waar de gedenksteen is onthuld en overgedragen aan het Rijk, aan gebracht door de gemeente ter herdenking van den 1 OOsten geboortedag van dr. P. J. II. Cuypers. Op dezen steen, geflankeerd door beeld jes van de heiligen Sint Joris en Sint Bar bara, vervaardigd door, den beeldhouv er J. Kaas, is in gouden letters het volgende te lezen: 1827927. Aan de nagedachtenis van dr. P. J. II. Cuypers, den bouwmeester van het Rijks museum, geboren te Roermond, den 16en Mei 1S27 en aldaar overleden den 5en Maart 1921. Bij de herdenking van zijn geboortedag. Het Gemeentebestuur van Amsterdam. Tegenwoordig waren de zoon van den grooten bouwmeester Jos. Cuypers en de kleinzoon Pierre Cuypers, voorts de burge meester de hee- De Vlugt, de wethouders Ter Haar, dr. Vos en Ketelaar en de ge- moente-secretaris de heer Hoovers, de stadsarchitect ir. Hulshoff, de referendaris der afdeeling kunstzaken mevr. rar. Van Dam van Isselt, prof. R. N. Roland Holst, hoogleeraar-directeur der Rijksacademie, Lodëwijk van Deyssel, dr. Ed. Brom, eeni ge raadsléden, jhr. Van Riemsdijk, hoofd directeur van het Rijksmuseum, architect ir. De Bie Leuveling Tjeenk en vele ando ren. De burgemeester herinnerde, nadat het doek van den steen was weggenomen, er aan, dat een jaar geleden de gemeenteraad besloot de groote figuur van dr. Cuypers door een blijvend huldeblijk te eeren. Slechts weinigen is het gegeven geweest in een zeer lang leven zooveel tot Stand te brengen. 98 jaar is Cuypers geworden. Ont zaglijk veel is er in dien tijd veranderd in de samenlevingontzaglijk veel in het geestelijk leven van ons land. Maar is er een gebied, waar de inzichten, de normen zich zóó zeer gewijzigd hebben als in de architectuur Wanneer wij nagaan, hoe er in het mid den van de vorige eeuw in het algemeen gebouwd word en wij halen ons voor den geest de lange rechte straten met de in wezen gelijkvormige huizen, gebouwd zon der scheppingsdrang, traditioneel, dor, arm van geest een bouwkunst, wier geestelij ke armoede nergens pijnlijker geopenbaard werd dan in den „rijken" opsmuk, in de leege krullende en volmaakt ongovoelde versiering wanneer we ons deze poovc- re architectuur met eenige klaarheid voor stellen en wij vergelijken daarmede het werk van Cuypers, dan treft ons een ver schil zoo groot-, dat we bijna geneigd zijn niet van een gradueel, maar van een onder scheid in wezen te spreken. Dit werk had iets te zeggen; het doode materiaal had leven gekregen dooi den bezielenden adem van den maker. Het gebouw kwam weor in de sfeer waar het in hoorde, in de sfeer der schoonheid. Men heeft Cuypers verweten, dat zijn arbeid teruggreep in de middeleeuwen men heeft het Rijksmuseum een bisschop pelijk palcis genoemd inderdaad het kerkelijke heeft Cuypers steeds aangetrok ken en op dit gebied heeft hij fabelachtig veel gewrocht maar is het werkelijk een hoon, wanneer men constateert, dat zijn kunst beïnvloed is door de, voorwaar be langrijke en zeei schoone architectuur der middeleeuwen Laat ons getuigen zoo besloot de burgemeester van onze eeno gen erkentelijkheid, van onzen diepen eer bied voor den kunstenaar Cuypers, don grooten bouwmeester, dio den dooclen steen heeft weten te bezielen en die in den tijd van onze architecturale verwording de eer ste, groote, schoone stem is geweest in het langzaam aanzwellende koor, dat machtig is gaan klinken over deze lage landen aan de zee. Namens de regeering aanvaardde de waarnemende directeur van het. Rijksmu seum, jhr. Teding van Berkhout, daarop den gedenksteen. Nuyensfonds. Stichting tot bevordering van de beoefening der geschiedenis onder de Nederl Katholieken. Gesteund door de n edewerking van een edelmoedig weldoor. rn in overleg met de redactie van liet „Historisch Tijd schrift', kan het bestuur van 't „Nuyens fonds" overgaan tot het uitschrijven van de volgende prijsvraag: „De invloed- van de universiteit van Leuven gedurende hot tijdvak 1517—1648 op 't geestesleven in de Noordelijke Nederlanden". Met „Noordelijke Nederlanden" wordt bedoeld het gebied van het hedenclaagsche koninkrijk der Nederlanden. Een volledige behandeling van het on derwerp wordt niet geëischt. Naast een INGEZONDEN MEDEDEEL ING. meer algemeen overzicht kan de nadruk naar keuze worden gelegd op den gods dienst, cle staatkundige verhoudingen of de wetenschap. Het Jansenisme lean worden terzijde gelaten. De mededinging staat open voor alle Katholieke Nederlanders. De antwoorden worden tot uiterlijk 31 December 1930 ingewacht bij den secreta ris van het Nuyensfonds. Zij zullen bij voorkeur niet geschreven zijn met de eigen hand van den steller, (liefst in machine schrift); zij mogen niet onderteekend wox*- den, doch moeten zijn gekenmerkt door een zinspreuk en vergezeld worden van een gezegeld briefje, dezelfde spreuk voerende, en waarin des schrijvers naam en adres eigenhandig zijn opgegeven. De prijs bedraagt 500 gulden, terwijl het handschrift het eigendom blijft van den schrijver. De beoordeeling wordt toevertrouwd aan een door het bestuur te benoemen jury, welker samenstelling to gelegener tijd in dagbladen en tijdschriften zal worden be kend gemaakt. .Secretaris van het bestuur ^js dr. H. F. M. Huijbers, Groesbeekschewëg 10, (na 15 Juni: St. Annastraat 79) Nijmegen. Boekzaal-romanprijsvraag. De commissie bestaande uit Albert Hel man, Pater Chr. Kops, O.F.M., Dr. II. v. cl. Mark, Pieter van der Meer do Walcheren, Herluf van Merlet, Wies Moens, die zich belastte met cle beoordeeling van de ro mans. ingezonden voor dc in einde 1926 uitgeschreven Bockzaal-roman-prijsvraag, is na nauwgezette keuring tot het volgen de resultaat gekomen. Alle bleven, naar het unaniem gevoelen van alle beoordeelaars, vér béneden de rechtmatige eischen, werker men. aan een .roman mag stellen. De aangeboden roman publicaties leken hen bijna alle onvoldra gen uitingen van dilettanten, zonder eenig karakter, zonder relief en geschreven in een stijl, dio opvallend aan schoolopstel len deed denken. De einddccisie over het aangeboden werk kan niet anders dan in ieder opzicht een pijnlijke teleurstelling heeten. Geen der inzendingen komt voor publicatie of bekroning, in welken vorm ook, in aanmerking. ONGELUKKEN. Motor tegen een boom gereden. Twee slachtoffers. Gister&vond werd de burgemeester van Borkel en Schaft gewaarschuwd, dat er twee dooden lagen aan den draai bij Heiereind. Onmiddellijk begaf hij zich daar heen en vond daar een zekeren J. L. v. cl. Linden uit Eindhoven en een zekeren J. L. Peeters eveneens uit Eindhoven. Beiden waren met een motorrijwiel tegen een boom gereden, waardoor Peeters opslag werd gedood en van der Linden ernstig verwond werd. Deze is nog gisteravond overleden. Door een stoomtram overreden. Dame zwaar gewond. Gisteravond ongeveer halfzeven is cle 27-jarige wielrijdster, mej. J. Schouten uit Pernis, op den Dordtschestraatweg te Rot terdam door dc stoomtram aangereden. Zij bekwam een ernstige hersenschudding, een schedelbreuk, benevens een rechter- onderbeenbreuk. In zorgwekkenden toe-" stand is zij in het ziekenhuis Coolsingel opgenomen. Ernstig motorongeluk. Woensdagmiddag, omstreeks 2 uur, is op den Haagweg, ter hoogte van de villa Johanna, nabij Delft, cle heer M. de Gast, uit Den Helder, met zijn motor niet zij- spanwagen, toen hij een auto, welke vóór hem reed, voorbij wilde gaan, door onbe kende oorzaak omgeslagen en op cle tram rails geslingerd. Met oen zeer ernstige hoofdwonde is de heer de G., in hoogst zorgwekkenden toestand naar het St.-Hi- polytusgssticht te Dcift vervoerd. Het tramverkeer liceft eenige vertraging on dervonden. Boom op het hoofd gekregen. 16-j arigo jongen gedood. Woensdagavond is op cle boerderij van den heer Schothorst te Baarn 'een droe vig ongeval gebeurd. Twee personen droe gen op de schouders een boom weg van pl.m. fl M. lengte. Eén van deze twee, de 16-jarige A. Hoofjcs, ecnigen zoon van een arme weduwe, wilde deze boom van doe een op den anderen schouder brengen. Hij kwam daarbij te vallen, met het noodlot tig gevolg, dat de boom op zijn hoofd te recht kwam. Per politiebrancard werd hij naar het ziekenhuis vervoerd, alwaar hij bij aankomst reeds bleek te zijn over leden. Ooodelijk ongeval. Woensdagmiddag omstreeks 1 uur was op het haventerrein te Bussum de 13-jarige jongen G. de Bruin, achter op een wagen geklommen, welke geladen was met beton nen rioolbuizen. Toen de wagen het haven terrein verliet, kwam een der wielen in aanraking met het hek. Door den schok viel de jongen van den wagen en een der zware buizen kantelde mee en kwam op het hoofd van den jongen terecht. Een ont boden geneesheer kon slechts den dood constateeren. Het lijk van het slachtoffer werd per politiebrancard navr de Majella- stichting vervoerd. Verdronken. Te 't Meer bij Heerenveen is de ruim 50-jarige veehouder A. K. Ie water ge raakt en verdronken. Treinbotsing in Den Bosch. Gistermorgen zeer vroeg is een goede rentrein uit Utrecht in het station Den Bosch op een rangecrende locomotief go- reden, waardoor beide machines geringe schade opliepen. Onder leiding van den chef werd onmiddellijk met het oprui- mingswerk begonnen, zoodat het perso nenverkeer geen vertraging ondervond. Een der beide machinisten is door een onveilig sein gereden deze zou de' machi nist van den Utrechtschen trein moeten zijn. De politie stelt een onderzoek in. Door een stier aangevallen. De knecht van den landbouwer Gr. te Geldermalsen is in het v eiland door een stier aangevallen, net dier bracht hem verwondingen in den rug en in de. heup aan. In vrij ernstigen toestand is hij naar de ouderlijke woning vervoerd. DE MOORD TE MAARTENSDIJK. De verdachte aangehouden. Woensdagmiddag is de B. uit Maartens dijk, verdacht van den moord met roof en brandstichting op Floor aldaar, door do marechaussee uit Grave in samenwerking met de recherche uit Den Bosch in heb res taurant „de Poort van Clevc" te Grave aangehouden. Een paar dagen moet de. B. zich (e 's-JIertogenbosch hebben opgehou den. Hij kwam Woensdagmiddag met den marktautobus uit Den Bcsch te Grave aan en wilde verder naar Nijmegen. Hij was in het bezit van 200. Hij is naar Den Bosch gebracht. Nog twee arrestaties. Van M. en zijn stiefdochter mej. van V., dc verloofde van den door de justitie Be zochten De B., zijn in verband met het piis- drjjf aan den Voordorpschedijk te Maar tensdijk in voorloopige hechtenis gesteld. Zij worden verdacht De B. tot het misdrijf te hebben aangezet, in verband met Floor's testament, dat ten guugte van mej. Van V. was gemaakt. Beiden waren reeds eerder in vei hoor en opgesloten geweest, doclï w'edfer vrijge laten. De oplichting bij de Rotterdamsche Bank. Naar wij vernemen is mevr. W. B.L., die zooals men weet de vorige week Woensdag in haar woning te Rijswijk werd gearresteerd in verband met de oplichting van 12.500 ten nadeelc vnn de Rotterdam sche Bank, weer op vrije voeten gesteld. Belgische propaganda. Men meldt uit Sas van Gent aan de „Msbd.": Dinsdagmiddag kwam oen gezel schap blijkbaar goed gesitueerde Belgische heeren van rijperen leeftijd, in wier mid den zich ook een vijftal bruine Paters be vond, met het jacht „Mercator" uit Ant werpen to Terneuzen de sluis binnenval len om te worden geschut. Eenige van de heeren wisten toen den tijd niet beter te korten dan door op dc sluisdeuren en mu ren briefjes te plakken, waarop gedrukt stond: „Nous voülons notre Exaut" (Wij willen onze Schelde hebben). De haven meester, de heer Nolet, liet de papiertjes verwijderen en begaf zich onmiddellijk naar Sas van Gent om daar zoo noodig een herhaling tc voorkomen. Ingrijpen was "hier evenwel niet noodig. Vermoedelijk komt het gezelschap mor gen weer terug. Van het in eenige bladen gelanceerde bericht, dat het gezelschap „onder geestelijke leiding" stond, kon in- tusschen nog niets blijken. De Eemdijk in quarantaine. Naar Lloyds uit Bremen meldt, is het Xederlandsche stoomschip Eemdijk, dat daar met een lading van graan uit Ro- sario was aangekomen in quarantaine ge steld en het lossen van graan verboden. De reederij van de Eemdijk deelt onR mede, dat aan boord doode ratten zijn ge vonden, die bij onderzoek met pest be smet zouden zijn gebleken. Vandaar dc quarantaine-maatregel. ONGELUKKEN. Mijnongeluk. Eén doode. In cle zoutmijn Gluekauf bij Nordhausen is Woensdagmorgen bij schoorwerk een groote zont.viassa omlaag gevallen en heeft drie arbeiders bedolven. Een van hen is gestikt, don tweeden vprden beide boenen verbrijzeld, de derde kon uitgegraven en gered worden. Groote katoonbrand. 50.000 p on d sterling schade. Naar uit Bombay wordt gemold, is daar een opslagplaats met drie duizend balen j katoen door brand verwoest. De schade be draagt ongeveer vijftig duizend pond ster- ling. Bijna tegelijkertijd brak brand uit in een meubelfabriek, die eveneons grootendeels verwoest is. De oorzaken van de branden zijn onbekend. Trein- en luchtreis door de V.S. Van New-York naar Los Angeles duurt de reis twee etmalen. Dinsdagavond jl. word te New-York liet besluit genomen tot do vorming van de Transcontinental Air Transport Incorpora ted; deze vennootschap zal een gecombi neerde trein- en luchtverbinding over een directen afstand van meer dan -1300 K.M. eploiteeren. De nieuwe maatschappij is opgericht door cle twoe voornaamste Ame- rikaansche vliegtuigfabrieken en twee spoorwegmaatschappijen, die tot de be langrijkste van het land behooren. De route zal zich aanvankelijk uitstrekken van den Atlantischen tot den Grooten Oceaan, met als begin- en eindpunten New York en Los Angeles. Na een studie van vele maanden, waar bij gebruik werd gemaakt van waardevolle gegevens, verkregen op do luchtlijn Lon den—Parijs, waren de oprichters in staat het nieuwe vervoersysteem door te voeren. De passagiers met bestemming voor liet Westen verlaten New York in don avoncl per trein, stappen na het ontbijt in Colum bus (Ohio) in cle vliegmachine, om in St. Louis te lunchen. De tocht per vliegtuig eindigt voorloopig in Wichita (Kansas), waar men in den namiddag arriveert. Daarna gaat men weer in den trein lot Nieuw Mexico, waarna men den volgenden dag tot Los Angeles vliegt. De hcole reis duurt nu slechts twee dagen, in plaats van vroegor vier. Er zullen drie-motorigo machines wor den gebruikt, die speciaal hiervoor worden gebouwd; zij zullen worden uitgerust met alle bekende middelen, dia voor de veilig heid noodig zijn, voorts mot radio-verbin dingen en buffetten. Er zal in de vliegtui gen plaats zijn voor handbagage, in tegen stelling met den trein, waar ook zware ba gage kan worden meegenomen. Do lan- clingsplaatscn zullen van alle mogelijke comfort worden voorzien. Iedere vlieg machine zal ten hoogste veertien passa giers kunnen vervoeren. De maatschappij is van plan later aan vullende luchtdicnsten te openen, welke zullen aansluiten aan de lioofdverkcers- ader van Oost naar West. Geleidelijk zul len alle belangrijke Amerikaansche steden worden opgenomen in dezo nicuwo lucht en treinverbinding. Een aansluiting van Chicago naar St. Louis en Kansas City wordt reeds overwogen. Daar het enthousiasme in Amerika voor de luchtvaart blijft toenemen, hetgeen ge stimuleerd wordt door de geslaagde oceaanvluchten, zagen do Amerikaanseho spoorwegen het probleem van niouwe con- -currontie mot het spoorwegverkeer onder de oogen. Het lijdt dan ook geen twijfel of ook andere spoorwegen zullen overgaan het trein- met het luchtverkeer te ver eenigen. Schade aan den wijnoogst in het Moesel- en Saardal. Eerst thans is de groote schade, die de vorst van 10 en 11 Mei aan den wijnbouw langs de Moesol en do Baar aangericht heelt, geheel te overzien. Op vele plaatsen heorschte in het dal een koude tot drie graden onder nul. Op deze plaatsen is do oogst totaal vernield. Do schade is daar door zoo groot omdat 't eenige dagen te voren voortdurend goregend heeft, waar door alles nat geworden was en daarna met een ijskorst werd bekleed. Gemiddeld is vijftig lot zestig procent van den oogst vernield. Op sommige plaatsen zelfs tach tig of honderd procent. In geld wordt de schade van deze beide dagen vorst ge raamd op 25 tot 30 millioen Mark. In het Zevengebergte is de wijnoogst voor SO pet. verloren. Op sommige plaatsen heeft dc vorst zoo groote schade aange richt, dat de gevolgen ook het volgend jaar nog merkbaar zullen zijn. Een wanhoopsdaad. Woensdagochtend heeft de directeur van dc spaarkas te Eschweilcr, Strang, zijn 28- jarigo vrouw doodgeschoten en vervolgens de hand aan zichzelf geslagen. Strang werd mot een zware hoofdwonde in het zieken huis opgenomen. De oorzaak van de daad is nog niet bekend. Men vermoedt verduis teringen. Royale belooning. Bij de Fransche veiligheidspolitie is een cheque voor een bedrag van een millioen francs ontvangen, welk bedrag als beloo- moet worden verdeeld ondor do rocher- cheurs, die deel genomen hebben aan da opsporing van het kostbare paarloncollier, dat tijdens het vervoer per post van Farijs naar Londen verdwenen was. Do waarde van het collier werd op zeven millioen francs geraamd Dit is het hoogste bedrag, dat aan do Parijsche politie ooit als bcloo- ning ter hand is gesteld. De nieuwe brug tusschen Schotland en Engeland. Do prins van Wales heeft Woensdag ochtend de nieuwo brug geopend, die de rivier de Tweed tusschon Schotland en En- land te Berwick overspant. De brug hoeft 160.000 pd sf. gekost en is meet" dan 1400 voet lang. Zij hoeft -vier bogen en een er van van 361 voet is do langste betonnen boog die ooit gemaakt is. Dc nieuwe brug ligt tusschen eon die ondor Jacob 1, drie eeuwen geleden ge bouwd is en de groote spoorbrug, dio tacli- tig jaar oud is. De twee niouwe bruggen die nog ont worpen zijn, worden over de Tay en de Forth geslagen, en wanneer die er zijn zal de weg tusschen Aberdeen on Londen met ï>6 K.M. verkort zijn.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 7