DE ENCYCLIEK-MEETING TE NOORDWIJK R.K. LANDDAG TE ALPHEN a.d. RIJN TWEEDE BLAD „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 18 MEI 1928 IN IEDER OPZICHT PRACHTIG GESLAAGD, Op vreedzame wijze hebben de Room sche Volksbonders gisterenmiddag Noord- wijk veroverd. Yan het oprukken der troe pen was geen geheim gemaakt; in de kranten cn van de kansels was luide aan gekondigd, dat op Hemelvaartsdag de Jxing Leiden van den Volksbond zou sa mentreffen, en een groote meeting zou houden in het Sportpark. Alle dorpen van den kring hadden hun troepen gezonden; sommige af deelingen marscheerden te voet, andere kwamen met autobussen of per fiets aan de wapenschouwing deelnemen, de af- deeling Zoeterwoude probeerde den aan val langs de waterzijde, op eoht-vader- landsche manier, in de Bredasche turf- schuit. Het bleek echter, dat de Noordwijkers heulden met de indringers, want het groot ste quantum meeting-gangers werd bijge- gen door inwoners van de plaats van samenkomst. Tegen half drie was het „verzamelen" in de dekenale kerk afdeeling na afdee- ling stroomde toe, tot bijna het geheele ,wijdsch-gewelfde gebouw met geloovigen was bezet. Door den geestelijk adviseur van de afd. Noordwijk, kap. W. P. Nijssen, werd het Lof gecelebreerd. Het zangkoor voerde de schoone kerkelijke Mei-zangen uit. Menig iVolksbonder zal verrast tot zichzelf ge zegd hebben: wat een moai zangkoor een koor, den meesten plaatsen uit de Leid- sche omtrek ten voorbeeld Na het Lof hield de deken van Noord- jwijk, de zeereerw. heer J. H. W. Borsboom, een toespraak. Toespraak Deken Borsboom. Gij zijt uit verre omtrek samengekomen, aldus spr., om in blijdschap te herdenken de uitvaardiging van de Encycliek van paus Leo XIII over den toestand der werk lieden. Met blijdschap zijt ge gekomen, om te herdenken, hoe deze encycliek de groote stoot heeft gegeven aan allerlei sociale hervormingen, welke meer dan noodig wa ren. Ezechiël profeteerde over een veld met doode be-enderen en zij werden door zijn woord met levensmoed bezield. Als een tweede Ezechiël heeft de Paus levens moed ingeblazen aan de schare van stoffe- lijk-misdeelden, die machteloos als dorre beenderen nederlagen. Gij zijt thans dank komen brengen aan dezen grooten Paus, wiens naam onsterfelijk zal blijven voort leven. Maar bovenal is het plicht, zeide spr., dank te brengen aan God, want wij weten dat God, en Hij alleen, het is, die de we reld bestuurt, en die de harten der men- Bchen leidt als waterbeken en kneedt als was, en dat Hij het was, die het „lumen de coelo" het Licht, van den Hemel zoo als de eeretitel van Paus Leo luidde onder ons deed verschijnen. Alvorens daar om uw manifestatie met wapperende vanen geestdriftig aan te vangen, zijt gij samen gekomen om van heeler harte te danken den gever van alle goede gaven. Maar er zijn meer redenen, waarom wij in deze kerk, en bizonder in deze kerk zijn samengekomen. Het afwijken van de Christelijke begin selen, schreef de Paus in zijn encycliek, is de oorzaak van de ellende in onze maat schappij. Vandaar de eervolle taak, welke is weggelegd voor de Roomsche organisa tie-mannen, om de Christelijke geest te doen herleven. De Paus had medelijden met de paupers, maar met zijn aetie beoogde hij niet alleen de stoffelijke welvaart te verhoogen, maar alles de geestelijke verheffing. Bij het streven naar stoffelijke welvaart, moet het woord van de H. Schrift ons voor den s?eest staan: „Zoekt eerst het Rijk Gods en al het overige zal u worden toegewor pen." Wij zijn hier gekomen, zeide spr., om ons te sterken in ons voornemen altijd als ïchte Roomsche mannen onze actie te voe- ren. Maar godsdienst is offerdienst. Het offer onzer persoonlijkheid wordt zoo dikwijls gevraagd voor onze Kath. organisatie voor eel arbeid, die niet door klinkende munt wordt betaald en meermalen met ondank wordt beloond. Daarin kunnen wij een voorbeeld nemen a den heiligen martelaar Jeroen, die voor sijn overtuiging alles overhad, zelfs zijn le ven. Moge de offerzin van St. Jeroen ook iltijd blijven heerschen in de harten van onze organisatie-mannen dan zal hun ar beid strekken tot heil van Kerk en Staat fcn tot zegen voor henzelven Met slaande trom en golvende banieren trok de stoet vervolgens door Noordwijks straten naar het Sportpark. De fanfares schetterden feestelijk in den zormigen len te-lucht. Op het Sportterrein aangekomen verza melde de menigte zich rondom het spreek gestoelte. De meeting werd geopend met een plech tig „Domine salvam fac Reginam nos- fcram", uitgevoerd door de gemengde zang- Tereeniging „St. Gregorius" uit Lisse. Daarna sprak de voorzitter dor afI. Noordwijk, de heer Meyer, het welkomst woord, in de eerste plaats tot den Deken en de beide kapelaans, tot rector dr. Wa- genaar, tot de pastoors van Katwijk en Leiderdorp en tot den geestelijk adviseur de afd. Leiden, pater v. d. Donk O.F. M. Voorts tot het Kringbestuur, het Pa rochiaal Kerkbestuur en de vertegenwoor digers der zuster-organisaties, de Hanze en den L. T. B. Spr. hoopte, dat deze meeting toocht bijdragen tot een in ruimer kring bennen en beter begrijpen van de groote encycliek. Hierna was het woord aan den eersten j enaar. weleerw. heer W. P. Nijs- **ii, adviseur der afd. Noord wijk. Rede kapelaan Nijssen. Ruim vijf-en-dertig jaar geleden, zeide spr., is uit het hooge Rome een geweldig woord gesproken, een woord, dat leven heeft gewekt in de arbeiderswereld, een woord, dat, evenals de machtige stem van den profeet. Ezechiël leven kwam brengen in de vlakte bezaaid met doode beenderen, leven wekte onder de arbeiders. Er was ellende, gekomen over het proleta riaat de koude zelfzucht van het libera lisme had ontbering en druk gebracht aan den arbeidersstand. Over den Paus kwam, zooals over Eze chiël, de Geest van God. De Paus heeft ge sproken Mannen, vereenigt uEn op dat woord stonden de scharen op. Al vijf-en- dertig jaar staan zij sterk en moedig, om dat zij vereenigd zijn, en omdat zij gaan onder het Kruis van Christus. De beroemde zendbrief van paus Leo XIII was juist op tijd verschenen. Libera lisme en Anarchie hadden verdeeldheid ge bracht en een-groote kloof was ontstaan tusschen den werkgever en den werkne mer. De socialisten en hun aanhang schol den op dc Maatschappij. Zij zouden de zaak wel eens opknappen. Maar eerst moest de wereld worden vernietigd. Op de puinen van de oude wereld zouden zij een nieuwe stichten, waarin zij een toekomstig luilek kerland beloofden. Door die verleidelijke leer hebben duizenden arbeiders zich laten meeslepen. En het gevolg? Hoe langer hoe hooger rezen de golven van haat en ver bittering. Wie zou de stroom terugdwin- gen in zijn bedding? Daar in het Eeuwige Rome regeerde Paus Leoen zijn liefde ging vooral uit naar de arbeiders. Door de uitvaardiging van zijn encycliek „Rerum Novarum" stel de hij zich aan dc spits van al degenen, die strijden voor het recht van de arbei ders. Het socialisme, zegt de Paus in zijn zendschrijven, benadeelt den arbeider, sticht wanorde. De eenige oplossing voor de ontwikkeling der Maatschappij is te vinden in het Evangelie. Tegenover het ge organiseerde kwaad stelde hij het georga niseerde"'goed. Zijn encycliek is een veilig richtsnoer voor de Katholieke mannen en vrouwen uit 't volg; zij hebben ontzettend veel te danken aan dezen Paus. Zeker, wij zijn nog niet daar, waarheen de encycliek van Leo XIII ons voeren wil. Maar ieder zal moeten toegeven, dat reeds veel is ver beterd zoo veel, dat men zich afvraagt hoe het mogelijk is in zoo weinig jaren. Enkele uitspraken wilde spr. uit de en cycliek aanhalen, zooals: dat loonarbeid niet tot schande strekt, maar tot eer, dat de standen in de Maatschappij elkaar noo dig hebben, de Arbeid kan niet zonder bet kapitaal, maar evenmin het kapitaal zon der den Arbeid. Dat de ware adelstand van den mensch ligt in zijn deugd. Kan men niet met Schaepman zeggen, dat deze Paus „wereldwijze sterren heeft rondge strooid in den donkeren nacht van onzen tijd." Ook wijst de encycliek op het hier namaals, waarin Christus, de arbeider van Palestina, ons een koningskroon op het hoofd zal drukken. Wij moeten hulde brengen, besloot spr., aan den grooten Paus. Laat ieder zijn best doen in eigen kring om de beginselen van de Rerum Novarum" te doen doordringen. Wanneer wij dan op ons sterfbed liggen met het glorieuze zweet van den heeten arbeid op ons voorhoofd, mogen wij verkla ren: het recht is gehandhaafd, de vrede is gekomen, de Liefde triomfeert! (Langdurig applaus). Nadat de Zangvereeniging, onder de uit nemende leiding van den heer Mizée, eeni ge mooie liederen had uitgevoerd, was het woord aan den heer Jos. Veltman, secreta ris van de Kath. Werklicdenvereeniging in het Aartsbisdom. Rede van den heer Veltman. Deze spreker behandelde als onderwerp: hoe de toestand was vóór de uitvaardiging der encycliek, wat bereikt is en wat nog' te doen staat. Spr, was thans niet in de gelegenheid in den breede te schetsen het verschil tus schen heden en voor 40 jaren. Toen was er nog geen organisatie. De arbeiders leefden in krotwoningen, de werkdag was lang (14 uren geen zeldzaamheid) en de Iconen laag. Groote gezinnen waren op de liefda digheid aangewezen. In het staatkundig leven hadden zij geen zeggenschap en zij hadden de zeggenschap ook niet kunnen dragen, omdat hun ontwikkeling onvol doende was. Daarnaast heerschte er een zedelijke nood; duizenden vielen van de Kerk af en volgden het rooae vaan. Velen uwer zullen beter weten dan ik, zeide spr., hoe treurig de toestand vroeger wa-s. Zelf verklaarde hij tot zijn 14e jaar in een krotwoning te hebben geleefd en meege maakt te hebben de moeilijkheden om vier jongens en vijf meisjes op fatsoenlijke ma nier op een zolder te huisvesten. Paus Leo durfde het toen aan, tegen de geheele liberale staatkunde in, te verklad- ren, dat de arbeider geholpen moeat wor den spoedig er. afdoende. In dit bisdom heeft Mgr. Callier z.g. alle kracht inge spannen de beginselen van de encycliek uit te werken. Mannen stonden op als Pastoors en Smits, die de Volksbond heb ben gesticht. Als wij ons afvragen, wat bereikt is, her innert spr. slechts aan de 120.000 leden in de Kath. standsorganisatie, en de 130.000 in de vakorganisatie, aan het groot aantal collectieve contracten, aan coöperatie en woningbouw, eigen levensverzekering, eigen woning en eigen spaarkassen. Namens de Kath. Staatspartij zijn de arbeiders thans in tal van lichamen vertegenwoordigd. Is het dus niet ondankbaar ziende al het geen is berc-ikt de organisatie zijn steiui te onthouden? Is het niet noodig de „Re rum Novarum" nog beter toe te passen? Door den tijdgeest van uitgaan, bioscoop en dans verliezen onze arbeiders hun kracht en offervaardigheid om in een ideale beweging mee te streven. Wij moeten, zei de spr., de rijpere jeugd tot ons brengen. Niet voldoende is het de uitvaardiging van de „Rerum Novarum" te herdenken. Op de eerste plaats moeten wij onze ver- eeniging versterken, v.ooral innerlijk, door huisbezoek en kernvorming. Alle oude be- .proefde middelen moeten daartoe aange wend, maar de moderne middelen, radio en bioscoop, mogen niet vergeten worden. Wanneer wij goed onze taak opvatten, wanneer de jongeren met geestdrift ons werk voortzetten, dan zult gij uit volle borst mogen zingen: Volksbond, in verle den, heden en toekomst Voor God, Vorstin en Land. (Applaus). Door den heer Mouwens, vertegenwoor diger van het Hoofdbestuur, werd de mee ting daarna gesloten met een woord van gelukwensch tot de aid. Noordwijk voor het uitstekend slagen van de bijeenkomst. DE PROPAGANDA IN DE RIJNSTREEK Op het terrein achter de R. K. Kerk is gisteren een goedgeslaagde meeting ge houden, welke was georganiseerd door de R .K. Propagandaclubs in de Rijnstreek. De bedoeling van dezen als R. K. Land dag aangeduide meeting was de Katholie ken van Alphen en de geheele Rijnstreek weer eens warm te maken voor Roomsche actie en Roomsche propaganda en allen de Roomsche beginselen weer eens in te scherpen in den dagelijkschen strijd rond om het Katholicisme. Daartoe hadden de R. K. Propaganda clubs uit- dq Rijnstreek zich vereenigd en om half drie waren vele katholieken uit Alphen en de Rijnstreek op het terrein naast de R. K. kerk bijeen om te luiste ren naar de redevoeringen, waarin bekwa me sprekers hen de beginselen van het ka tholieke leven zouden uiteenzetten. Onder de aanwezigen waren vele gees telijken uit Alphen en omgeving. Nadat het fanfarecorps T.O.A.G.E.D.O. uit Schoonhoven een lustige marsch ten gehoore had gebracht werd om ongeveer half drie het openingswoord gesproken door den zeereerw. Heer Deken J. Th. Hel legers. Openingswoord Deken Hellegers. Naar oude Roomsche zede, wilde de Zeereerw. spr. beginnen met een groet te brengen, aan onzen Koning, Christus, met den gebruikelijken Christelijken groet. Dan heette de Deken, de sprekers op dezen landdag, Prof. Dr. Alph. Steger uit Lisse, en de heer Deerenberg uit Schoonhoven, welkom en begroette de aanwezigen op dezen landdag. Wij zijn hier gekomen, aldus spr. om propaganda te maken voor de propagan, da, propaganda voor de Roomsche zaak, voor de Kerk, voor de maatschappij, voor Christus en zijn zaak. Spr. stelde den H. Paulus voor als groote propagandist, die leefde, streed en stierf voor Christus uit liefde voor Christus. Die liefde moet ook ons propagandist maken voor alles wat er te doen staat op Roomsch gebied, en spr. hoopte, dat de redenaars van dezen landdag, die liefde bij de aanwezigen zouden opwekken Hierna verklaarde de Zeereerw. Deken den landdag voor geopend. Nadat vervolgens het fanfarecorps het „Aan U, o Koning der Eeuwen" ten ge hoore had gebracht, hield de weleerw. heer kapelaan J. F. Lips een inleiding tot den R. K. Landag. Inleiding Kap. Lips. Spr. zette uiteen waarom deze Room sche landdag hier gehouden werd. De tijd is voorbij dat wij onze overtuiging slechts uitspreken in onze kerken. Neen, ook in het openbaar moeten wij getuigen om onzo beginselen te kunnen stellen tegenover de beginselen van hen, die lijnrecht somtijds tegenover ons staan. Daarom is het onze plicht, dat ook wij uitbazuinen wat wij doen en willen doen voor onze Roomsche zaak. Spr. prijst daarom ook de gedachte van het hoofdbestuur der propagandaclubs in Zuid-Holland om hier tot uiting te bren gen, dat wij Katholieken zijn van de daad, in huis en daarbuiten. Spr. is de aanwezigen dankbaar voor hun belangstelling "n hoopt dat de actie rijke vruchten moge dragen. Tenslotte noo- digde spr. allen uit het lied „Roomsche blijdschap" aan te heffen. Rede Prof. Dr. A. Steger. Hierna was het woord aan Prof. Dr. Alph. Steger, die zeide te zullen spreken over het Schaepmanfonds en het R. X. Partijbureau. Waarom zulk een bureau, vraagt spr. al lereerst, ging het. dan niet goed? Dit vraag stuk wordt, gesteld, omdat wij behoudens- gezind zijn, omdat wij willen houden wat wij hebben en dat is goed. Op die vraag antwoordt spr. met een korte uiteenzetting, van wat Schaepman deed voor de Katholieke Staatspartij, die vóór Schaepman niet bestond, slechts als enkelingen namen de Katholieken deel aan het staatsbestuur. Het nadeel daar van toonde spr. aan door te herinneren aan de actie voor het R. K. Bijzonder La ger Onderwijs. Schaepman zag de noodza kelijkheid der eenheid in en in 1873 kwam hij voor den dag met een beginselprogram voor de R, K. Staatspartij. Dat beginsel programma is altijd nog hetzelfde, hoe kan het anders. Schaepman was niet. al leen de emancipator, hij vormde de R. K. Staatspartij en zocht, ter versterking aan sluiting, om zoodoende een meerderheid te verkrijgen met hen, die ook Christus beleden in de maatschappij? Daarvoor zijn wij na God, aan Schaep man onzen dank verschuldigd. Om het resultaat van Schaepman's ar beid weer te geven, vermeldt Spr. dat in 1870 vóór Schapman's optreden 12 der 25-jarigen en ouderen "stemrecht hebbende en nu 97 1/2 Onze katholieke kiezers zijn van 30.000 tot negen-honderd-duizend gestegen. Spr. zet dan vervolgens uiteen dat al len moeten medewerken met den ar beid der voormannen tot vollen was dom te komen. Daarvoor moet gij aldus spr. op de hoogte zei van de vraag stukken, van velerlei aard, waarmede de Staat zich bemoeit en dat is nog lang niet altijd het geval. Daarom moet het volk te dien opzichte beter onderlegd en - beter onderricht wor den om ook beter zijn stem te kunnen uitbrengen, en om niet blindelings onze voormannen t-e behoeven te volgen. Dat. doel te verwezenlijken zal het werk zijn van het R, K. Partijbureau, nu met het groote aantal R. K. Kiezers is daarom zulk een partijbureau noodig. De katholieken daarin te onderrichten niet alleen in maar ook buiten den ver kiezingstijd, zal het doel zijn van het par tijbureau. Daardoor zal er meer eenheid komen, zal ook komen het inzicht, dat in de politiek maar één belang geldt, het al gemeen belang en dat algemeen belang moeten allen dienen, waarbij dc min derheid voor de meerderheid moet wijken. Het partijbureau zal U dus kennis bij brengen van de Staatsbelangen in uw eigen belang en tweedens zal men daar door beter tijdens de verkiezingen als één man kunnen optrekken. Voor dat partijbureau is geld noodig, is noodig 700.000 bijeen te brengen door negen-honderd-duizend kiezers. Hier zijn 2500 a 3000 kiezers, laten zij nu hun plicht doen en edelmoedig zijn en hun deel daar van bijeenbrengen. Spr. wekt de aanwezigen dan op hun gave te brengen voor dit doel en propa gandist te zijn voor dit doel bij anderen, die niet aanwezig zijn. Na deze rede, die met een langdurig applaus werd beloond, bracht kapelaan Lips, dank aan Prof. Dr. Steger, den wensch uitsprekend, dat de woorden door hem gesproken resultaat zouden hebben. Rede Kap. Versteegen. Als tweede redenaar voérde de weleerw. kapelaan W. Versteegen het woord, die wenschtte te spreken over den plicht der Katholieken zich te vereenigen op katho liek en sociaal terrein. De godsdienst, aldus spr. moet één ge heel met ons zijn, omdat God het heel.l, dus ook ons geschapen heeft, omdat, wij al les wat wij hebben, van God hebben, moet God daarom worden gediend en dat. in ge heel ons loven, waar wij ook leven en Vaar wij ook zijn. Overal moeten wij de Jien geboden onderhouden en ars wij na gaan, aldus spr. wat er op de twee steenen éafelen stonden die God gaf op den berg Sinai, dan zien wij dat op de tweede van die tafels geschreven stonden zeven van de tien geboden, geboden die ons plichten voorschreven ten opzichten van onze naasten. Omdat de mensch anderen noodig heeft, ziet men ook, dat de menschen zich vereenigen ia de kerk, en in de Staat en nu ook in vak vereenigingen. Daar nu de mensch godsdienstig moet zijn, moet hij ook o v e r al godsdienstig zijn, ook in zijn vereenigingen, Als wij het werk van Christus zien, hoe de Christelijke leer over heel de wereld is verspreid en als wij bedenken, dat. Chris tus heeft gezegd: „Gaat en onderwijst alle volkeren", dan moet die plicht ook in onze godsdienstige opvatting overal worden vervuld. Daarom katholieke vereenigingen op ieder gebied, sociaal of politiek en ook omdat eendracht macht maakt. Wij moeten ons dus aansluiten en den. eenheid der Katholieke Kerk navolgen, dan. gaan wij veilig. Ook de heiligheid der Katholieke Kerk moeten wij handhaven, om offers te kun nen brengen, onze vereenigingen moeten zijn katholiek, d.i. algemeen en tenslotte apostolisch om de beginselen der Kath. Kerk steeds te kunnen toépassen. Wat heeft de Kath .Kerk op sociaal ge- I bied fledaan Veel, zeer veel, aldus spr., die eenige voorbeelden en feiten uit de Kerkgeschie denis daarvoor aanhaalt. Spr. geeft een I beeld uit de tijden van het heidensche Rome, de slavernij, de minachting voor 1 den arbeid. Onder den invloed van het I Christendom heeft die orde der dingen zich gewijzigd, is de slavernij afgeschaft, heeft de. vrouw de plaats gekregen, die haar toekwam, heeft de arbeid waardce- ring gevonden en heeft de Katholiek Kerk haar vrijheid herkregen. Dat is de macht van de eenheid en vooral tegen de eenheid van onze tegen standers moeten wij een grooten eenheid stellen. Wij moeten weten, wat wij willen in ons organiseeren in Kath. vereenigingen, om dat. God het wil. Kapelaan Lips dankte hierna kapelaan Versteegen voor diens rede en sprak den wensch uit, dat die de ongeorganiseerden tot de Kath. organisatie zouden toetreden. In de pauze, die hierop volgde bestond dc gelegenheid in te schrijven voor het R. K. Partijbureau. Na de pauze, waaronder het fanfare corps enkele nummers ten gehoore bracht, was het woord aan den heer Deerenberg uit Schoonhovena Rede van den heer Deerenberg. Het fundament van onze Kath. Staats partij is door Dr. Schaepman gebouwd, a1- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 19 Mei. Hilversum, 1Ó60 M. 12.30—2.00 Luncbmuziek door het Trio Groeneveld. 2.004.30 Aansluiting van het Theater Tuschineky te Amsterdam. Het Theater- orkest en solisten o. 1. v. Max Tak. 5.30—6.00 Zwemles door Bert Carton. 6.007.45 Concert door het Omroep-or- kest. 8.05 Demonstr. verg. door de V.A.R.A. Huizen, 340,9 (N a 6 uur 1879 M.). (K.R.O.-uitzendingen uitsluitend). 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels". 3.001.00 Kinderuurtje met medew. r. d. dames Ria Mulder en Janny Lecflang cn Hr. J. Suerink. 5.00—6.60 Dinermuziek. 6.006.30 Literair halfuurtje, door Pater H. Duurkens S.J. te Den Haag. a. Hol- landsche Schilders en schrijvers in de vo rige eeuw, door Prof. G. Brom. b. Leven en werk van Jan Veth, door Prof. Huizin- ga. c. Uit Hellas' heden en verleden, door Dr. D. C. Iiesseling. 6.307.00 Dinermuziek. 7.007.30 Cursus Hollandsch. 7.308.00 Redo door Mr. F. Vorstman: De inrichting van onzen Staat De Vol kenbond. 8.00 Concert. Mej. J. Immink: mezzo so praan. M. Spoor: fluit. G. Vermeulen: viool. J. Vogtschmidt: cello. J. Schrijvers: piano. Mevr. Steger-v. Erven Dorens: de clamatie. Spr. E. J. Kropholler, Wassenaar. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 12.20 Prij8-uitdeeling op school. 1,202.20 Orkestconcert. 3.50 Licht concert. 4.20 Dansmuziek. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concertorgelbespeling. 6.50 Nieuwsber. 7.05 Golfwedstrijden. 7.20 Oinroep-causerie. 7.35 De sonaten voor viool en piano van Brahms. 7.45 Sportcauserie. 8.05 Variëté. 9.20 Niouwsb. 9.35 Vacantie-causerie. 9.50 Nieuwber. 9.55 Orkestconcert. Omroep-koor en -orkest. 10.5012.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i«s", 1750 M. 10.50—11.00 Concert. 12.502.10 Gramofoonmuziek. 4.055.05 Dansmuziek. 7.50 Pianoles. 8.3511.20 Symphonie-concert. Daarna licht gemengd program. Langenberg, 469 M. 1.252.50 Orkest-concert. 6.207.15 Tuinconcerb door de voorm. militaire kapel. 8.45 Vroolijke avond. Als inlage „De Aus- sprache" 1-acler van J. Landau. Daarna tot 1.20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1250 M. 12.205.20 Lezingen. 5.206.20 Orkestconcert, -ƒ 6.208.05 Lezingen. 8.50 „Zwei Bund Schlüssel", vroolijk too- neelspel. Orkestbegel. 10.5012.50 Dansmuziek. dus. spr. cn wij zijn de pijlers die het ge bouw moeten schragen. Daarvoor moeten wij staan op het voetstuk onzer overtui ging, die een en onverdeelbaar is. Onze tegenstanders probeeren ons wel van het voetstuk af te halen, door mooie voorspiegelingen, door te zeggen, dat wij in hun organisatie toch onze beginselen kunnen handhaven en zoo toch samenwer ken op politiek terrein. Dat fundament mag echter nimmer in gevaar komen, omdat men dan onze eenheid zon ondergraven. Spr. spreekt dan over het R. K. Partijbu reau, dat spr. vergelijkt met een electri- sche centrale, die licht en kracht geeft aan allen. Vandaar zal het gaan naar da; tranafomiatorhuizen, die dat licht en kracht zullen brengen aan de katholieke verbruikers. Spr. richt zich dan tot de jonge man nen, die hun tijd gebruiken aan onbenul- dige dingen en er niet aan denken zich j op de hoogte te brengen van de dingen, die iedereen moest weten in het strijdperk j der Katholieke politiek. Spr. wekt de jon gens op zich klaar te maken om het werk der anderen over te nemen, dat ongerept te bewaren en weer over Ie dragen aan een volgend geslacht. Laten wij aldus spr., propagandisten zijn leider kunnen wij niet j allen zijn, maar wel propagandist. Maai' J om propagandist te zijn, moet men zijn, tijd gebruiken. Als propagandist moet metf I vasthouden wat men heeft en werken voor de kath. beginselen. j Ten slotte propageerde spr. de eigen Roomsche pers en niet mee te doen aan die maskarade van neutraliteit, omdat j achter dat masker altijd iets anders is, dat strijd voert met onze beginselen. Door het lezen van een neutrale krant, zijt ge pro- I pagandist tegen de eigen Roomsche zaak. Spr. eindigde meC de opwekking om het erfdeel te bewaren en over te leveren aan hen die na ons zullen koftien. Na het zingen van „Roomsche Blijd schap" bracht kapelaan J. F. Lips dank aan den heer Deerenberg speciaal voor diens propagandistische woorden en voor de Roomsche pers. Neutrale lectuur noem de spr. langzaam werkend vergif. Spr. hoopte dat de aanwezigen met drie voornemens na dezen landdag naar huis zouden terugkeeren. Ten eerste om het R. K. Partijbureau te steunen; ten tweede om zich Katholiek te organiseeren ten derde om steeds ts te lezen dan een katholieke krant, rupr. sloot daarna den bijeenkomst met --«e. Christelijken groet.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5