SPLINTER* 178JI; Rechtzaken. Uit de Rijnstreek. Letteren en Kunst STADSNIEUWS. Uit de Omgeving •waarbij een door den tegenligger verblin de bestuurder een fietser aanreed en zwaar •verwonde. Een geval, dat niet op zichzelf Btaat. Aan de hand der statistieken blijkt im mers, dat circa 80 pet. van alle auto-onge- lu-kken. die jaarlijks tallooze slachtoffers aan dooden en verminkten opeischen, wor den veroorzaakt door verblindende verlich ting, Geen van alle beproefde oplossingen van dit urgente vraagstuk hebben tot nu toe tot een absoluut bevredigend resultaat geleid. De meeste systemen maken een kostbare en tijdroovende verandering in do lichtinstallatie noodig, zijn broos, ver- eischen een deskundige montage en heffen, ondanks alles, het verblindingseuvel nog niet bevredigend op. Daarbij maken ze veelal het manupuleeren met twee licht bronnen noodig en dwingen den bestuur der, juist op het critieke moment het stuur gedeeltelijk los te laten, teneinde zijn aan dacht aan het onvermijdelijke omschake len te bepalen. Hoe moeilijk het probleem is, blijkt wel uit het feit, dat een der aller grootste'Ned erlandsche fabrieken, die op verlichtingsgebied een wereldnaam heeft op dit terrein gedeeltelijk faalde. Des te meer zal het ieder, die het wel meent met de veiligheid onzer wegen ver heugen te vernemen, dat het probleem thans zijn oplossing nadert. Hetgeen wij op den bewusten avond te Arnhem hebben gezien, heeft Ons meer bevredigd dan alles wat we op dit gebied in het buitenland, op de Leipziger Messe, op de tentoonstelling te Amsterdam, bij demonstraties en in den handel hebben gezien te zamen. De politie autoriteiten, die anders nog al gereserveerd plegen te zijn, waren eveneens vol lof over do uitvinding, die eene Hollandsche uit vinding en als zoodanig gepatenteerd is. De Lunaspiegelenzeny zooals de uitvinder P. A. Peters te Arasterdam zijn patent heeft genoemd, beteekenen een complete omwenteling op verlichtingsgebied. Zij stralen een rustig diffuus licht uit, dat in alle opzichten voldoen aan de wettelijke voorschriften, wat doordringingsvermogen en intensiteit op 100 meter afstand be treft en dat toch niet verblindend werkt. De politie-autoriteiten hielden verschei dene personen te voet per rijtuig, per auto aan en vroegen hun naar hunne erva ringen op het moment dat de uit het donker opdoemende automobiel hen naderde. Geen enkele had van het licht den minsten hinder ondervonden. Het merk waardige van dit licht is, dat het zelfs veel minder verblindt dan de normale klei ne dimlarapen en daarbij een helderheid en spreiding hebben gelijk aan die der groote koplampen, die dan ook niet wor den gedoofd bij dit systeem. Hoe de uitvinder nu dit resultaat be reikt? Enkel en uitsluitend door de aan wending van een bijzonder soort lenzen, die dadelijk zonder meer op iedere auto lamp kunnen worden gemonteerd en deze dan in een Lunalamp veranderen. De len zen zijn van boven gedeeltelijk afgedekt door een zilverspiegel die het licht terug werpt naar de projecteerende lens. Het licht dat voor zijn uittreding daar door. al is gebroken, wordt nog verder ge diffundeerd door tallooze kleine kwarts- kristaljen, die in de onderste helft der Lu nalenzen zijn ingebrand, waardoor een dif fuus licht uittreedt, dat bij onverminderde capaciteit toch geen directe stralen in het oog werpt, zelfs dan niet, als dit in de loodlijn van de projectielens is geplaatst. De uitvinding voldoet in een woord uit stekend en is daarbij niet moeilijk aan te brengen. Een eigenaardige constructie van den convexen spiegel veroorzaakt zijde- lingsche uitstraling zoodat opzij links en rechts de wegrand, de trottoirband, waar schuwingsborden, bosschages, boomen enz. voldoende worden verlicht. Een afzonder lijk stadslicht zal in de practijk niet meer noodig blijken, daar na bevestiging van de Lunalenzen met de groote koplichten kan worden gereden. De bezitter van Lu nalenzen blijft dus in de toekomst be waard voor een procesverbaal, daar zijn licht onder alle omstandigheden aan de wettelijke voorschriften voldoet. De aan schaffingsprijs is matig. Montagekosten vervallen. Om al deze redenen voorspel, ik de Lunalenzen een goede toekomst en meen ik de firma Koenigs Giinther, met de door haar binnenkort in den handel te brengen uitvinding geluk te kunnen wen- schen. Bond van Smedenpatroons. Prijsvraag voor hoefbeslag. De Bond van Smedenpatroons in Ne derland, die dit jaar zijn zilveren jubileum viert,, houdt van 24 tot en met 28 Juli te Utrecht een congres, waarop alle smeden uit Nederland vertegenwoordigd zullen zijn. Hij heeft daaraan verbonden een vakten toonstelling, in het Jaarbeursgebouw, waar op handelaren zullen toonen, wat ze den smid kunnen leveien. Tevens heeft de Bond, in samenwerking met de „Ver. van Rijksonderwijzers in Practisch Hoefbeslag" een ideëenprijsvraag uitgeschreven voor een hoefbeslag of hoef- beschutting, waarbij het paard bij elke weersgesteldheid tegen, uitglijden is be schermd en waardoor het moderne weg dek niet of althans zoo min mogelijk wordt beschadigd. Programma's worden op aanvraag toe gezonden door het secretariaat der Ten toonstelling, het Adviesbureau Hürmann, Stationsstraat 23, Utrecht. Als voorzitter der jury zal optreden prof. dr. H. M. Kroon, dir. van 't Zoötechnisch Instituut te Utrecht. De A.NW.B. en de K.N A.O. hebben hunne medewerking toegezegd en dr. H. W. O. de Bruyn, secr. van de Wegencom- missie aangewezen als lid der jury. Inzenders van antwoorden op deze prijs vraag verliezen hun aanspraak op octrooi niet; zij kunnen binnen zes maanden na opening der tentoonstelling nog octrooi aanvragen. Generaal A. R. Ophorst overleden. Gister overleed te Amsterdam generaal A. R. Ophorst, lid van den gemeenteraad en voorzitter van de Christelijk-Histori- sche raadsfractie. Kettinghandel in gedenatureerden spiritus. De Haagsche rechtbank heeft behandeld een serie zaken, welke betrekking heb ben op 'n kettinghandel in ongedekt en door middel van methyalcohol gedenatureerd gedistilleerd. De fabrikant ervan, die aan het Buitenhof te Den Haag een werk plaats heeft voor het vervaardigen van ver nis, lak, appretuur enz., had hiertoe ver gunning tot inslag van gedistilleerd, zon der dab daarvoor accijns behoefde te wor den betaald. Door toevoeging van methy- alcohol werd dit gedistilleerd, dat een sterkte had van 96 pet. voor inwendig ge bruik ongeschikt gemaakt. In het tijd vak van November 1926 tot Februari 1927 heeft de fabrikant telkens hoeveelheden van dit gedistilleerd verkocht aan een grossier in toiletartikelen. Deze verkocht den spiritus op zijn. beurt weer aan een kapper, die het ten slotte overdeed aan een slijter. Het vervoeren van het gedis tilleerd geschiedde door de zonen van den kapper, een kappersbediende en een instrumentmaker. De slijter gebruikte den spiritus bij het distilleeren van verschil lende dranken. Al de genoemde personen hadden zich thans voor de rechtbank te verantwoor den wegens een of meer overtredingen van de wet op het gedistilleerd. De waarne mende Rijksadvocaat, mr. Veegens en het O. M., waargenomen door mr. Bijkens, heb ben geëischt tegen den fabrikant geldboe ten van 320.10, 50 en 300, subs, voor elke boete 1 maand hechtenis, en boven dien ten principale 3 maanden gevangenis straf den grossier geldboeten van 607.20 en 400, subs, voor elke boete 1 maand hechtenis en eveneens bovendien ten prin cipale 3 maand n gevangenisstraf; den kapper geldboete van 300 subs. 1 maand hechtenis en van 5620.50 subs. 3 maanden hechtenis, en ook 3 maanden gevangenis straf ten principale; den kappersbediende een geldboete van 5626, subs. 3 maanden tuèhts ch o ol s tra fden instrumentmaker een geldboete van 5461.50 subs. 3 maan den hechtenis, en 1 maand gevangenisstraf ten principaleden slijter 300 boete subs. 1 maand, hechtenis. De rechtbank zal 29 dezer uitspraak in deze zaken doen. Financiën en Oeconomie. Huisman, Rijkszuivelconsulent te .Gouda een verbeterde methode van kaasmaken te zien zal geven. Personalia. Aan de Chr. school te Zeg- waart is benoemd tot tijdelijke onderwij zer onze plaatsgenoot-, de heer G. Verkerk, kweekeling met akte aan de Chr. school alhier. WASSENAAR. De hooge waterleidingtarieven. Het Comité van Actie inzake herziening van de tarieven der waterleiding in Wassenaar heeft onder leiding van mr. ïdenburg een vergadering gehouden, waarin uitvoerig besproken is het door de studie-commissie ter zake uitgebracht rapport. Dit rapport stelt in het licht, dat het door den Raad op 11 April jl. genomen besluit omtrent de tarieven der waterleiding dringend herzie ning vraagt. Nadat enkele wijzigingen in het rapport waren aangebracht, werd be sloten het met een begeleidend schrijven zoo spoedig mogelijk ter kennis te bren gen van het bestuur der gemeente. Ten slotte richtte de voorzittér een woord van bijzonderen dank tot de studie commissie, die binnen zoo korten tijd dit belangrijk rapport samenstelde. WARMOND. Harmonie „St. Matthias". De Harmo nie ,,'Sfc. Matthias" nam gisteren deel aan het nationaal concours te Moordrecht. Uitgekomen werd in de eere-afd., waarin behaald werd de eerste prijs met 385 pun ten, benevens de le eere-prijs Voor het hoogste aantal punten en de eerste direc teurs-prijs. Gisteravond om half twaalf keerde de harmonie te Warmond terug, waar aan het station de directeur, de heer G. Dik, met bloemen werd gehuldigd, waarna een fakkeloptocht door het dorp jriaats had. Christ, zangvereeniging „Excelsior". De Christelf zangvereeniging „Excel sior" behaalde op hèt concours te Noord- wijk den len prijs in de 4e afdeeling met 303 punten. WOUBRUGGE. Polder „Vierambacht". Bij de gehou den herstemming lusschen de heeron Stig- terJr. en Jacob Visser, beide te Ter Aar, als heemraad van den polder „Vieram bacht" is laatstgenoemde gekozen. Tevens werd bepaald, dat de polderlasten zullen blijven op 9.per H.A. Geboren:.. N.KesHng. jjeb, v. d. Oever, z. Ondertrouwd: A. Visser ^4 j. en E. Rietveld 20 j. HAZERSW0UDE. Geboren: Frans Coenraad r. van - G. Vet en O. P. Houthof f Cornell's Jo hannes z. van C. J. Spruijt en C. Kleer Rcinier z. van R. Zaal en M. Koetsier. Gehuwd: L. J. v. d. Poel 26 j. en J. C. Koot 24 j. Z0ETERW0UDE. Personalia. Tot 2e ambtenaar ter ge meente-secretarie, alhier, is benoemd, de heer Th. J. Overmars, thans ambtenaar ter secretarie der gemeente Heumen bij Nij megen. Diepenbrock als Katholiek. Hendrik Andiïessen schrijft in „de Ge meenschap" een interessante apologie voor de figuur van Diepenbrock als katholiek. Het. volgende is er aan ontleend: „Diepenbrock was in den zuiversten zin van het woord een begenadigd mensch; hij was nooit alléén. Zichzelf vereenzamend van de onbetrouwbare, altijd teleurstellen de wereld, was zijn Faust-achtige natuur voortdurend strijdend en levenvernieuwend Maar hoe dikwijls hij het oor leende aan mysterieuse, soms duistere inspraken, hoe zeer hij het oog richtte op de velerlei war relende bewegingen waaruit het scherpste geestesleven van zijn tijd zich vormde, hoe danig zijn houding was ten opzichte van velé menschen, hij blijft als volwassen kind zijner genade zichzelf in wezen gelijk en kon de edele draden van zijn levens- weefsel voortspinnen zonder bedervende stoornis. Hij was nooit alleen; het boven natuurlijke licht bestraalde den geest van dezen rusteloozen philosoof, den altijd be wogen kunstenaar, niet anders dan het den eenvoudigste van hart bereikt en gelukkig maakt. Men weet met welk een vrijmoedige fier heid hij wijsgeerige en psychologische vraagstukken onderzocht en daarbij altijd zijn verrassende kennis en zijn scherplei- dende intuitie openbaarde. Van hem kon men wezenlijk zeggen dat hij een helder inzicht had in onzichtbare, ontastbare za ken; nooit werd hij overheerscht, nooit verloor hij zijn innerlijke verzekerheid; hij had geen betrekkelijkheidstheorie als ge loofssysteem noodig om zeker te zijn van de beperktheid der stellingen. Hij geloof de, en wist dat de mensch niet voor de tijdelijkheid geboren wordt en de grootste dingen niet op te lossen he'eft, wijl zij van eeuwigheid opgelost zijn. Er is dan ook geen reden om bij een beschouwing van Diepenbrock's religieus besef te spreken van een „groote vernietigende tragiek", waarover Willem Pijper in. een overigens voortreffelijk artikel over den. componist spreekt. Het.katholicisme, de eenige instel ling, waarvan..hij de -ware bovcnmonsche- lijke bestemming van oorsprong tot mid del en doel erkende, bevredigde hem vol komen. Hij verwachtte geen hemel op aar de en het rijpe verstand zou zijn religieus sentiment positief bevestigen". „Van dezen aanbidder van God, die nooit van de ontwikkeling der wereld een godde lijke volmaaktheid verwachtte, is het on juist te zeggen: „Hij heeft het kasteel zij ner verwachtingen op zand gebouwd" (Pij per). Van Wagnoris kunst, welke den mees ter alléén in muzikaaltechnische beteeke- nis iets leerde, zou men kunnen zeggen, 'dat de fundamenten en het bouwsel niet soliede bleken te zijn; maar de wederge boorte des levens, de ideale gemeenschap van God en mensch heeft hij volgens don mystieken zin der Roomsch-Katholieke kerk begrepen; en door zijn eerlijke, zui vere levensbevestiging bewees hij, dat hij de onvernietigbare instelling geen „wrak" achtte te zijn. Hij was werkelijk „meer dan een groot denker. Hij was een ziener" (Pijper); de ontwikkeling van zijn zekl- zaam-rijke, overvloedig-levende natuur, zijn zuiver zinnen-leven en zijn harmonieuze geest vonden inderdaad in de houding des levens de eeuwige consequenties van zijn onverwoestbare geloof. En hier raken wij de geheimzinnige ba sis, waarop de ziener rustig staat, het licht ontvangt en door de aanschouwing vrucht baar wordt. Hier naderen wij de myste rieuze zekerheid der ziel, waarin onster felijke schatten zijn voor dat groote, on onderbroken. deel van het menschelijk le ven van waaruit de onmiddellijke vruchten nooit aan het publiek worden weggeschon ken. 't Is dit deel van 't. leven dat alle geruchtmakende strijdvaardigheid tot zwij gen brengt, zelfs vaak innerlijke bescher ming neemt tegen aanrandingen uit wan begrip. In de schoone houding van licht en levensrijke stilte, door hooge vreugde en innigen deemoed versterkt, ziet men den echten mystiek-aangelegden Nederlander, herkent men den vurigen schepper der extatische werken, den zuiveren hymniker. Want hoewel de innigste vruchten van het geestelijk leven de onmiddellijke verrij king van den begenadigde zelf beteekenen, het vuur van den lofzang is reeds met den bloei ontvonkt en kan zich door de vlucht van het genie onbegrensd ontladen. Voor Diepenbrock was de mensch 't cen trum der schepping: de oneindig-mindere van God, maar de koning der aarde. Hij beleefde de volle waarheid der mensche- lijke bestemming door een voortdurend „U God loven wij" en door een evenmin on derbroken, genietende beschouwing van het aardsche leven. De. geheimen tusschen hemel en aarde, zoowel in de nachten als, in de dagen verbeeld, waren hem als my steriën heilig en uit deze prachtige ge steldheid was hij zich de beteekenis van heb kunstenaarschap" bewust. Midden in den gezichtskring der aarde, alle krachten zichtbaar aanwendend, verheft de mensch zich, het oog op God gericht. En de on tembare lust tot levensweerklank in de gemeenschap leidde den kunstenaar niet tot dö illusie van het Gesamtkunstwerk. Gemeentelijke Aankondiging Hindeewe^- Burgemeester en \yetbfouders van Lei- l den brengen ter ilgemèene kennis, dat door hen vergunnrng 'is; verleend aan A. van Tuijn en rechtverkrijgenden tot het oprichten van een Ijsfabriek op een aan de Nieuwstraat gTeJizenil gedeelte van het f perceel Nieuwe Rijn Nb. 59. k INGEZONDEN MEDEDEELING. Het Speciafe Buiskamer-Karpet maar tot het ideajl der monumentale Li- turgie". e „Elke ongunstige uitlating over de leer der katholieke keric wekte- zijn vurige ver- r ontwaardiging op; maar vap dieper belang is het op te merken, dat de rijke, altijd j vruchtbare eenheid van mensch en kunste naar in Diepenbrock weerspiegelen het ,n licht der katholieke levensleer, waarin de ]C, beproefde, volgroeide denker geloofde, da 1 wil zeggen: zijn grenzelooze verzekerdheid vond. Hij wendde het geloof niet aan, ff maar het geloof bezat hem. En daarom D had hij de mysterieuze reden een hymniker te zijn. Wie Diepenbrock slechts verklaart als katholiek-aangelegd artiest, doet den meester te kort, wie hem duidelijk ziet als overtuigd katholiek ziet de waarheid, treft 1 het contact-voor die bewondering wélke iedêreen heeft voor zuiverheid in inner- i lijk en uiterlijk leven. Het eerste en laat ste alles bevestigende getuigenis van den katholieken mensch gaf Diepen brock in zijn gezinsleven. De zekerheid van zijn levensbeschouwing deed dit on- middelijke leven bloeien, en zijn standvas tige levenswijsheid behoefde weinig woon- j den om vruchtbaar uit te stralen in de zielen die hem waren toevertrouwd. De 0 doelbewustheid van denkatholiek ken merkte zich hier door onwrikbaarheid, eenvoud, geduldige liefde en vertrouwen. Ik getuig hier met innig ontzag van dit steeds opgaande leven",. N.V. „De Leidsche Courant", Op de gehouden aandeellioudersvergade. ring, j.l. Woensdag, herdacht de voorzitter, dr. Walenkamp, den heer C. J. L. v. d. Meer die de vorige jaarvergadering nog presi-Q< deerde. Andermaal stelde spr. in, uit Jt harl gesproken, woorden in het licht de groot vordie" sten, die de- overledene zich dooi zijn arbeiden voor de katholieke zaak heeft ii verworven, zeer in 't bijzonder voor „Ded Leidsche Courant". Verder herdacht dcc voorzitter pastoor' Crombag z.g., in leven s censor van de courant. Van dezen nobelen priester kan spr. getuigen, dat hij het emi- i nente katholieke belang van een kathohek a dagblad klaar inzag en dat overal en altijd, waar hij gelegenheid vond, daadwerkelijk toonde. 1 Voor beider zielerust werd door de verga- j dering gebeden, i De voorzitter memoreerde, zooals vanzelf u speekt, uitvoerig de brand, die zetterij en n drukkerij van „De Leidsche Courant" heeft e vernield. Hij wees er op, hoe er nadien hard z is gewerkt, den wensch uitsprekend, dat de courant nu binnen betrekkelijk korten tijd gehuisvest zal zijn in een uitstekend ge-c outilleerd gebouw, waarin met alle nuttig- heids-eischen voor het bedrijf zooveel moge-1 lijk rekening zal zijn gehouden. n De voorzitter bracht dank aan den direc teur voor de ijver en toewijding, waarmede hij zijn moeilijke taak na den brand heeft 1 volvoerd; en verder aan de leden van re-e dactie, administratie en technisch personeel2 voor de geschonken bijzondere praestaties.1 Aan het einde der vergadering werd door j den heer Creyghton den voorzitter dank ge-c bracht voor de voortreffelijke wijze, waarop 1 hij op zoo vele commissarissen-vergaderin gen, waarop belangrijke besluiten moeiten' worden genomen, de zaken heeft geleid. 1 De vergadering gaf aan Commissarissen goedkeuring tot het aangaan van een geld-* leening. Op dit en ander besluit komen wij waarschijnlijk nog nader terug. Leidsche Coöp keuken. In het gebouw der Leidsche Coöpera tieve keuken aan de Rembrandtstraat 27 had Woensdagavond de jaarlijksche alge- meene vergadering dier vereeniging plaats onder voorzitterschap van Mevr. Reyst— Vreeburg, die in haar openingswoord we derom uiting moest geven aan de klacht, dat er zoo weinig belangstelling bij de le den voor de jaarvergadering bestond. Aan het jaarverslag van den secreta ris ontleenen we het volgende: Het leden aantal der vereeniging steeg met 13. Door de keuken werden aan hare leden thuis bezorgd 61245 maaltijden terwijl in het restaurant der vereengiing werden ge bruikt 14236 diners en 9110 lunches. Te vens wordt door de Coop, keuken gezorgd voor de maaltijden van de vereeniging S ch o olkind ervo eding. Uit de daarna vastgestelde balans- en winst- en verliesrekening bleek dat de to tale ontvangsten bedragen hebben 74596.10 1/2, met een winst van 247.4(1 welke geheel bij de reserves komt. Hierfia werden als bestuursleden herkozen mevr, ReystVreeburg en Dr. Persant Snoep en als nieuw lid in de vacature mevr. Roem gekozen mevr. v. Eck-Draayer. Bij de rondvraag verklaarde de heer Bicker Caarten speciaal aanwezig te zijo om namens veel dagelijksche bezoekers van het restaurant erkentelijkheid uit to spreken voor de zeer goede maaltijden 2—1 Federale reserve bank van New York. Discontoverhooging van 4 tot 4 1/2 De Federale Reserve Bank van New York heeft het disconto verhoogd van 4 tot 4 1/2 HILLEG0M. Tentoonstelling Herw. Levenskracht. De reizende tentoonstelling van Herwon nen Levenskracht alhier is een succes ge weest. Ofschoon het batig saldo nog niet bekend is, kunnen we reeds thans mede- deelen, dat de opbrengst alle verwachtin gen verre overtreft. Verkooping. Woensdag had ten over staan van Notaris N. J. Hoeflake te Haar lem de verkoop bij afslag plaats van een burgerwoonhuis met kantoor, schuur, tuin en erf aan den Stationsweg alhier. Het perceel was ingezet op 8200. Het was niet verhoogd en -werd niet gemijnd. Koo- per de heer J. Bal Rustenburg te Bloemen- daal. Aanbesteding. Ten Gemeentehuize werd onder Hillegomsche ingezetenen aan besteed de verbouwing van het Raadhuis. Ingeschreven als volgt: J. Onstenk 3630; Nijman-Rusman 3033; Joh. Seysener 2978. De gunning is aangehouden. Bij onderhandsche aanbesteding door do Ver. de Birmenpolder te Haarlemmer- liede voor het bouwen van een woonhuis met motorgebouw aldaar, was laagste in- schrijfster de firma Joh. Seysener Zn. alhier, aan wie het werk is gegund. NOORDWUKERHOUT. Polderbestuur. Op de vergadering van ingelanden van den Hoogeveenschen pol der deelde de penningm., de heer H. Lan- geveld, mede, dat er een batig saldo was van ruim f 1500. De polderlasten werden verlaagd van 10 op 9 per H.A. De sala rissen van secretaris en penningmeester werden verhoogd, resp. met 40 en 25. Den molenaar werd een gratificatie ver leend van 50. Groote oppositie ondervindt het voorstel van het bestuur om alle bewoners van den strook grond vanaf café Paridon tot Zilk in de polderlasten te doen deelon. Vooral de heer C. Paridon is heftig tegen het voor stel gekant. Toch wordt het voorstel aan genomen, aangezien het billijk wordt ge acht, dat al deze bewoners polderlas ten betalen, daar allen de ontwaterirïg in den polder hebben. Rijnland zal echter goedkeuring moeten hechten aan dit besluit. N00RDWIJK. Mond- en Klauwzeer. Onder het vee van den veehouder v. d. H., alhier, is heb Mond- en Klauwzeer uitgebroken. OEGSTGEEST. Geboren: Geertruida Wilhelmina d. van O. Th. J. Aenshof en J. J. Tijssen Jacobus Maria z. van W. Wiesbroek en C. A. Zwetsloot Corneljs z. van J. v. d. Kraan en C. Buiteman. Overleden: J. C. van Gijlik 41 j. VOORSCHOTEN. Kaasmaakdemonstratie. Door de af deeling Voorscholen der Holl. Mij. van Landbouw zal 22 Mei a.s op bet bedrijf van den heer A. O. Dijkman een kaasmaakde monstratie worden gehouden, waar de lieer REEUWIJK. Verduistering van 5000.—. Drie ambtenaren geschorst. Eenige weken geleden besloot de raad der gemeente Reeuwijk, naar aanleiding van onregelmatighedèh, welke aan het electriciteitsbedrijf aldaar hebben plaats gevonden, een rapport te laten samenstel len voor het verificatiebureau van de Vereeniging voor Néierlandsche Gemeen ten." v.V" Heb rapport, dat geheim is, is thans verschenen. In de gemeenteraadsvergadering, waar aan een langdurige geheime zitting voor afging, is met algemeene stemmen besloten den hoofdboekhouder' M. V. te Alphen a. d. Rijrt, den opzichter-boekhouder J. W. B. en den geldophaler C. van V., de beide laatsten wonende te Rèeuwijk, te schorsen, ingaande 16 Mei, in afwachting van het justitieel onderzoek, dat zal hebben uit te maken wie de hoofdschuldige in deze zaak is. B. en W. stelden voor de functionarissen te ontslaan. Er wordt n.l. beweerd, dat de hoofdboekhouder verzuimd heeft voldoende controle uit te oefenen, waardoor het mo gelijk was, dat de opzichter-boekhouder en de geldophaler verduistering pleegden. Het verduisterde bedrag is ongeveer 5000.—. ALPHEN AAN DEN RIJN. Huldeblijk Koningin-Moeder. De col lecte gehouden len behoeve van het hulde blijk, aan te bieden aan II. M. de Konin gin-Moeder bracht hier ƒ839 op, waaraan nog de som van' 123 moet worden bijge voegd^ bijeengebracht door de ingezete nen van Aarlanderveen. Bekroond. Op het Muziekconcours te Nieuwkoop behaalde de Harmonievereeni- ging „Leo XIII" met 284 punten een 2en prijs in de 2e afdeeling, benevens den eer sten prijs in de ïharschwédstrijd mét het hoogst aantal punten. ARLANDF.RVEEN. Zangvereenigingen bekroond. Op het concours te Nieuwkoop behaalde de zang vereeniging „De Lofstem" 'n eersten prijs, met 7 punten over, in de derde afdeeling. Vorig jaar behaalde deze vereeniging een derden prijs in de vierde afdeeling met 11 punten over. De Muziekvereeniging „Door Samenwerking Sterk" behaalde een twee den prijs in de vierde afdeeling. Tijdverwarring. De Gemeenteklok wijst den nieuwen tijd aan, de klok der Kath. kerk den Zomertijd. De Gemeente school volgt den officieelen tijd, do Kath. school den ouden, de bijzondere school volgt den gulden middenweg. De kerk diensten zijn geregeld alsof geen officicele tijd bekend is. Meldt de Gemeenteklok den officieelen tijd, om één uur luidt hij echter twaalf uur. Huldeblijk Koningin-Moeder. Ook in ons dorp was een dames-comité gevormd en werd een collecte gehouden langs de huizen, om een huldeblijk te geven aan H. M. de Koningin-Moeder. Deze collecte bracht 123 op. Aanbesteding. Bij aanbesteding door het best uur van den Drooggemaakt en pol der Westzijde betreffende het onderhoud der polderwerken zijn de werkzaamheden gegund aan de heer H. v. Gunst, mr. t'm- merraan alhier. NIEUWVEEN. Emmabloem. De alhier gehouden Em ma bloem-collecte heeft opgebracht ƒ42.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2