BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. WOENSDAG 16 MEI 1928 No. 5875 De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling (Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaaL ISij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per post f 2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver« trijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaaL bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gowone advertentlèn 3P e n t p»r re Voor Ingezonden Medepleelingen wordt het a dubbele van het tarief berekend. s Klein® edvertentlên, ran ten hoomte 80 woorden, waarin betrekkingen rtjrden aangeboden of gevraagd» huur en ver» huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. Morgen, HEMELVAARTSDAG, zal „De Leidsche Courant" NIET verschijnen. I'** Een feestdag In. de slavelijke sleur van het dagelijk- sche leven roesten de gedachten vast als niet nu en dan een frissche wind ze los rukt', en weer doet opstijgen naar wat hoo- ger ligt. Onze kerkelijke feestdagen geven aan het leven de hoogere bezieling, welke zoo noodig voor ons is, om niet omlaag te zin ken; omstralen het alledaagsche met den kleurigen gloed van hoogere drijfveeren, van het hemelsche Morgen is het Hemelvaartsdag. Wij hopen, dat de zon zal schijnen in de natuur en dat het buiten een blijde Meidag aal zijn. Maar in de ICerk is het zeker zonne licht, en, als 't ons gegeven is, met den geest der Kerk, met de liturgie, mee te leven, óók in ons hart. De liturgie is zoo schoon zij wordt ons benijd door anderen; waardeeren wij zelf haar voldoende? Onder de H. Mis, in het „gebed", bidt de Kerk morgen: „Verleen, bidden wij, almachtig God, dat wij, die gelooven, dat Uw Eeniggeboren Zoon, onze Zaligmaker, heden ten hemel is opgeklommen, zelf ook met hart en zin in den heniej mogen verwijlen. Door O. H. J. C." Bre&kt er bij het aandachtig bidden van dit „gebed" geen zonne-licht door de wol ken van, misschien drukkende en sombere, zorgen? En dan weer jubelt de Kerk (in de Com munie): „Prijst met snarenspel den Heer, die bo ven den hemel der hemelen zich verheft naar het Oosten. Alleluia". Morgen herdenkt de Kerk 's Heeren Hemelvaart. Met dit enkele woord mogen wij onze lezers wel even herinneren aan de vre u g- «d e, die er straalt uit dit feest en aan den plicht, om dezen dag te vieren in den geest der Kerk, wier kinderen wij zijn, hoog-bevoorrecht ANTI-OORLOGSVERDRAG Het Amerikaansche voorstel. Aanvaarding in principe door J a p a n. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat het Japansche departement van Bui- ienlandsche Zakeu het antwoord heeft op gesteld op de Amerikaansche vooratellen in zake het buiten de wet verklaren van den oorlog. Kaar verluidt aanvaardt Japan de voorstellen in het algemeen, doch het stelt eenige wijzigingen voor. In welinge lichte kringen wordt verklaard, dat het antwoord binnenkort aan den Amerikaan- schen gezant zal worden overhandigd. BELGIE. Prins Carol in België. Volgens berichten uit goede bron wordt prins Carol vandaag of morgen te Brussel verwacht. Hij heeft, op het ministerie van Justitie doen verklaren, dat hij niet voor nemens -is, zich in België mat politiek be zig te houden. Onder deze omstandigheden zal zijn verblijf in België door de Belgische regeering worden goedgekeurd. Indien de Prins zich niet aan zijn verplichtingen noudt, zou terstond een bevel tot uitwij zing volgen. De prins zal zich in de provin cie vestigen. DUITSCHLAND. Wurtemberg's textielconflict. FRANKRIJK. Havenstaking te Havre. Als protest tegen een loons verlaging. Zeshonderd vrachtrijders en 1200 haven arbeiders te Havre hebben het werk neerge legd als protest tegen de verlaging der loo- nen op grond van de daling van het index cijfer. Het werk in de haven staat geheel stil. RUSLAND. Een proces tegen 69 personen. Acht lieden ter dood veroordeeld. Te Sebastopol is vonnis geveld tegen 69 personen, die beschuldigd waren van con tra-revolutie. Acht van lie i zijn ter dood veroordeeld; de overigen hebben gevange nisstraffen van verschillenden duur gekre gen. Verduistering door de politie. 29 ambtenaren gearresteerd. Uit Moskou wordt gemeld, dat de Gpoe te Smolensk 29 ambtenaren bij de crimi- neele politie gearresteerd heeft. De man schappen van de Gpoe drongen de lokalen van de crimineele politie binnen en onder wierpen de dossiers aan een grondig on derzoek. De gearresteerden zullen te Mos kou voor een bizonder gerechtshof terecht staan. Het schijnt hier te gaan om een ver duistering van eenige millioenen roebels. Een bizondere commissie is uit Moskou te Smolensk aangekomen, om de zaak te on derzoeken. CHINA. HET CONFLICT MET JAPAN. Japans eischen aan China. Chineesche g ij zeiaars zoolang vastgehouden. Het Japansche ministerie van Oorlog Leeft gènefaai T-ioekoela gelast van maar-' schalk Tsjang Kai-sjek te eischen, dat hij wegens de incidenten van Tsinaufoe ver ontschuldigingen zal aanbieden, dat dege nen die in de eerste plaats voor de wan ordelijkheden verantwoordelijk zijn, ge straft zullen wordeA en dat de vijandelijk heden en do anti-Japansche propaganda, binnen een strook van 25 mijl van den Tsï- nan-Tientsinspoorweg \yorden gestaakt. De door de Japanners gevangen genomen Chineezen worden in hechtenis gehouden, totdat op bovenstaande eischen een vre- digend antwoord is ontvangen Tsjang Tso-lin verlaat Peking. H ij trekt zich naar Moek'den terug. Vergezeld door zijn zoon en een onder bevelhebber heeft Tsjang Tso-lin Peking thans verlaten met bestemming naar Moekdeu. De toestand in de stad wordt steeds onzekerder. De Noordelijke troepen trek ken zich uit alle posities terug. Noord- Öjansi is nu geheel ontruimd en het Noord westelijk front is teruggetrokken tot den 'Nankaupus. Veel oorlogsmateriaal wordt teruggevoerd naar Mandsjoerije, doch t-ot nog toe worden daarheen geen troepen gezonden. De mogelijkheid van een wijziging in het regime brengt de kwestie van de be scherming der buitenlanders, die zich be vinden tusschen Peking en de zee, weer op den voorgrond. Ernstig gevaar zou vermeden kunnen worden, wanneer tus schen de Chineezen en de betreffende mo gendheden op dit punt een overeenkomst getroffen zou kunnen worden, wat in som mige kringen heel goed mogelijk wordt ge acht. Het gevaar ligt evenwel in een on verwachte beslissing, die zou leiden tot een verstopping van den spoorweg, tot ver slapping van de discipline en tot wanorde lijkheden onder de Chineesche troepen. Te Tientsin is het verleden jaar opge stelde verdedigingsprogram in werking ge steld. De buitenlandsche nederzetting wordt omringd met prikkeldraadversper ringen en loopgraven. Het zwakke punt in dit plan is echter het feit, dat 2000 Japan sche onderdanen buiten de nederzetting in de Chineesche stad zelf wonen, waar duizenden Chineesche soldaten verblijf houden. Dit is in strijd met het protocol van 1901 en de Japanners zouden natuur lijk gaarne de Chineesche soldaten uit de stad verdrijven, doch een dergelijke stap zou kunnen leiden tot een herhaling van de gebeurtenissen te Tsinanfoe. De toestand te Peking is buitengewoon moeilijk, vooral omdat de gebeurtenissen plotseling een anderen loop kunnen nemen. men geworpen op troepen en treincolon- nes van de Noordelijken. Hierbij werden 20 Chineezen gedood. Maandag is de Japansche journalisten- club te Peking door Chineezen overvallen, die daarbij twee Japanners afranselden. Het Chineesche ministerie van Buiten landsche Zaken heeft onmiddellijk bij den Japansche gezant verontschuldigingen der Chineesche regeering over dit voorval in gediend. De handhaving van de orde te Peking is opgedragen aan de internationale poli tie onder bevel van den Zweedschen gene raal Kunturs. De zetel van het Japansche gezant schap is van Peking naar Tientain ver plaatst. TWEEDE KAMER. Hooge Raad. Kort Verslag. Tandtechnici. Uitoefening dér geneeskunde. Niet minder dan tien punten van don meest uiteenloopenden aard heeft de Ka mer gisteren afgedaan. "Vlot. in drie stemmingen, werd de voor dracht voor de vacature in den Hoogen Baad samengesteld: de door den H. B. eerst-aanbevilencn, mrs. B. W. J. C. de Menthon Bake, A. H. M. J. van Ivan en J. A. F. van Aspercn werden uitverkoren met resp. 59 van de 62, 37 van de 60 en 48 van de 65 stemmen. Over een vooi stel-Van der Waerden tot het weder instellen van een „Kort Ver slag" werd geen woord gezegd hoewel dit voor do Kamer zelve toch een belangwek kende zaak was maar waarover natuurlijk niets nieuws meer was te zeggen. Alleen de st&mming liep niet zoo vlot af: De stem men staakten (37—37) zoodat dit lieden moet worded overpad aan. Geen enkel bezwaar had de Kamer te gen een wijziging der Stoomwet, neerko mende op afschaffing van het recht op het gebruik van stoomtoestellen. Zij werd zon der beraadslaging of stemming goedge keurd. Vrij uitvoerige discussies veroorzaakten alweer de tandtechnici. Er was een adres van den Bond van Tandtechnici, houdende verzoek om een rechtvaardige en voor alle belanghebben den gelijke toepassing der wet van 30 De cember 1926. De gevallen der bij de eerste schifting niet toegelaten tandtechnici werden naar aanleiding van gebleken onbillijkheid nog eens onderzocht door een commissie-Lim burg. En nu meende de Bond, dat. daar mede nog niet alle onbillijkheid waren weggenomen. Wat trouwens ook de mee ning bleek der Kamercommissie in welker handen het adres werd gesteld en die de Kamer voorstelde den Minister van Ar beid te verzoeken óf een beroepsinstantie in te stellen, öf den afgewezenen gelegen heid te geven tot een examen. Dit voorstel word alleen bestreden door den heer Beumer, doch vond warme in stemming bij Mevrouw Baltker-Nort en de heeren Hermans, Langman en de Wilde. Alleen waren de voorstanders het niet eens over de keuze tusschen een beroeps instantie of een examen. Mevrouw Bak- ker-Nort wilde liever geen examen, de andere leden gaven er de voorkeur aan. En dit deed ook Minister Slotemaker de Bruine, omdat een beroepsinstantie wets wijziging zou noodig maken, critiek zou be- teelcenen op de commissie-Lambooy en voor dezelfde moeilijkheden zou komen te staan als deze commissie. De conclusie der commissie werd aan genomen met 68 tegen 5 stemmen, een overweldigende meerderheid dus. Gezien de verklaring des Ministers en diens welwillende houding tegenover de conclusie, mag worden aangenomen, dat het nu wel op een examen zal uitloopen. Toen was aan de beurt een wetsontwerp ten aanzien van de uitoefening der genees kunst, waarvan de bedoeling is de instel ling van raden van discipline voor genees kundigen, tandartsen en vroedvrouwen. Van beteekenis was daarbij een amen dement van den heer Aalberse, dat, over eenkomstig het algemeen verlangen der .medici, den jurist die in den raad van dis cipline zal zitting hebben, niet, zooals het ontwerp wenschte, niet tot voorzitter, maar tot secretaris wilde maken; zoodat het voorziti .schap zou worden bekleed door een medicus. De jurist-voorzitter is ten slotte in hst ontwerp gebleven: het amendemenl-Aal- berse is op het kantje af, 33/31, verworpen. Wij vreezen, dat de sympathie van de me dici voor deze wet door dit' besluit uiterst gering zal worden. Hooge Raad. Nominatie Baadsheer. De Tweede Kamer heeft, ter vervulling van een vacature in den Hoogen Baad der Nederlanden, de volgende lijst opge maakt 1. dr. B. W. J. C. de Menton Bake, Baadsheer in het gerechtshof te Amster dam, met 59 stemmen. 2. dr. A. II. H. J. van Kan, hoogleeraar in het Ned.-Ind. Becht te Bataria, met 37 stemmen. 3. dr. J. A. F. van Asperen, rechter te 's-Gravenhage, met 48 stemmen. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Japan aanvaardt in principe het Ameri kaansche voorstel inzake een anti-oorlogs verdrag. Tsjang Tso Lin heeft Peking verlaten en trekt zich terug naar Moekden. B e e d s 100.000 arbeiders opgezegd. Jn verband met het in de Wurtemberg- fi°' ^x^ehndustrie uitgebroken' looncon- jhet zijn reeds in 40 fabrieken 100.000 ar- eiders per eerstvolgenden opzeggingster mijn ontslagen. Pautingfoe door Feng bezet? Anti-Japansch incident te P e 'ki n g. Volgens te Peking ontvangen berichten hebben de troepen van generaal Feng de stad Pautingfoe bezet. In de nabijheid van Peking hebben vliegtuigen van Feng, bom Nieuwe voorzitter van het N. V. V. De heer Brautigam komt ernstigin aanmerking. Naar in N. V. V.-kringen verluidt komt de heer J. Brautigam, bestuurslid van den Centralen Bond van Transportarbeiders en lid van de Tweede Kamer, ernstig in aan merking om den heer Stenhuis op te vol gen als gesalarieerd voorzitter van het N. V. V. Het lithografisch bedrijf. Hervatting der onderhandelingen. Onder leiding van den rijksbemiddelaar prof. mr. P. M. Aalberse heeft heden een bespreking plaats gehad tusschen verte genwoordigers van werkgevers en werkne mers in het steendrukkerbedrijf. Deze be spreking heeft er toe geleid, dat de on derhandelingen over het tot stand komen eener r.ieuwe collectieve arbeidsovereen komst zullen worden hervat onder leiding van een bijzondere bemiddelaar, aange wezen krachtens artikel 11 der arbeidsge- schillenwet. Tot Zaterdag 2 Juni zal de op 5 Mei beëindigde collectieve arbeidsover eenkomst weer van kracht zijn. Ten op zichte van het overwerk werd overeenge komen, dat ieder werknemer ten hoogste drie en een half uur per week overwerk zal kunnen verrichten. Personeel Van Gend en Loos. Een protestver gadefin.g te Utrecht. De B. K. ,Bond van. Transportarbeiders en de Centr. Bond van Transportarbeiders hebben Maandag te Utrecht in het N. V.- huis een vergadering gehouden van het Van Gend en Loos-personeel, die druk be zocht was. De voorzitter van den R. K. Bond, de heer F. J. Lindsen, zette in zijn inleiding uiteen, dat de bonden sedert jaren goed met het hoofdbestuur van Van Gend en Loos hebben kunnen praten, maar dat in den laatsten tijd daarin verandering ge komen is. Een pensioenregeling, op bevre digende wijze voorbereid, was na de over neming van het bedrijf niet verder ter sprake gekomen. Ook de heer Albers van den Centr. Bond liet een ernstig protest hooren tegen de manier, waarop de pen sioenregeling is behandeld. De pensioen- eisch is acht negen jaar oud en heeft door den malaise-tijd zoo lang op zich laten wachten. In 1926 gaf de directie ech ter na lange besprokingen toe een bedrag van 100.000 te willen bestemmen voor 'n pensioenfonds en tevens een jaarlijksche bijdrage van 1500. Ook het personeel zou voor dit fonds bijdragen. Toen echter het bericht kwam, dat Van Gend en Loos zou worden opgeheven, bleven de onderhande lingen steken. Herhaaldelijk werden inlich tingen gevraagd. Na lang talmen kwam eindelijk de mededeeling, dat het geheele personeel naar de Ato overging, maar dat de nieuwe onderneming geen verplichtin gen op zich zou nemen. Spreker eindigde met een motie voor te stellen, waarin ver ontwaardiging wordt uitgesproken over het feit, dat nog altijd geen redelnko pen sioenregeling voor het personeel is inge voerd, geprotesteerd wordt tegen de ge heimzinnige houding der directie, die net personeel in onzekerheid laat omtrent zijn toekomst en de besturen wordt opgedra gen zich in verbinding te stellen met de directie met het dringende verzork, welke aanspraken liet personeel op pensioen heeft. Verschillende sprekers drongen erop aan dat een datum in de motie zou werden op genomen, een ultimatum, waaraan men zich zou liebben te houden. De heer Brautigam, lid van de Tweede Kamer, vond ook, dat met de belangen van het personeel was gesold. De directie zal moeten begrijpen, dat zij op lub niet af is van alles, wat vóór dien tijd aan het personeel is toegezegd. Maar spr. waar schuwde het personeel, niet verder te gaan dan de motie en geen ultimatum te stellen. De motie werd tenslotte met alcemeene stemmen aangenomen. Dr. Schaepmanfonds. De eerste actie voor het Dr. Schaepman fonds door persoonlijk bezoek heeft in ?s-Gravenhage tot resultaat gehad, dat reeds 19.000 bijeen is. Dezer dagen wer den circulaires verzonden. Wethouder te Gouda. In een gehouden vergadering van den gemeenteraad is in de plaats van den heer C. H. Koemans (B.-K.)., die bedankt had, tot wethouder gekozen de heer A. Heer- kens (B.-K.). Mr. v. Lear Black gisteren te Brindisi aangekomen. Vandaag naar Athene. (Lucht vaart). BINNENLAND. Tweede Kamer. De vacature in den Hoogen Raad. De literair-economische af- deeling der H.B.S. „Kort Verslag". Adres van tandtechnici. Uitoefening van tucht recht over geneesheeren enz. (Eerste blad) Hervatting der onderhandelingen in het lithographisch bedrijf. (Eerste blad). De Olympische Spelen. Ontvangst der buitenlandsche journalisten (Sport, 3e blad) Gemeenteraad van Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft in de gistermiddag gehouden zitting op voordracht van B. en W. besloten den fac tor voor de inkomstenbelasting voor het belastingjaar 19281929 evenals dit jaar, te bepalen op 0.6. Kastekort van ƒ2700 te Heerhugowaard. In de Zaterdag gehouden raadsverga dering werd meegedeeld dat bij het electri- eiteitsbedrijf een kastekort van 2700 bleek te bestaan. Met algemeene stem men besloot de raad den betrokken admi nistrateur te ontslaan, doch hem te hand haven als lijnwerker. Jaarlijks zal van zijn salaris 300 worden ingehouden om het te kort aan te zuiveren. Esperanto en Katholicisme. Internationaal Katholiek Espera nt o-C o n g r e s Is de laatste jaren over het algemeen in Nederland de belangstelling heel wat toege nomen, zulks is zeer zeker het geval onder onze katholieke landgenooten; dit is wel zóó sterk, dat meerdere malen door nict- katholieken tot ons de vraag werd gericht, of de Esperanto-beweging een speciaal ka tholieke beweging was. Dat niets minder waar is, weten de ingewijden wel beter. Neen, de meeste Katholieken stonden er tot vóór korten tijd tamelijk onverschillig tegenover, velen zelfs onsympathiek; ja, er waren er die meenden, dat Esperanto een soort boerentaal was, die alleen gr^mikt werd bij geheime sekten! 't Was juist om dat valsch idee weg te werken, dat wij zoo herhaaldelijk do Katholieken aanspoorden zich toch meer voor die nieuwe Wereld hulptaal te gaan interesseeren om hun ach terstand ook op dit gebied in te halen. En gelukkig is ons werken niet zonder succes gëbleven. Integendeel, er is bewe ging gekomen, en wel in alle rangen, doch voornamelijk onder het Or 1 - perso neel, getuige dc vele onderwijzers(essen) die zich voor het examen aanmeldden Het ri dan ook niet zonder reden, dat het Hoofdbestuur van den Intern. Kath, Esperantisten Bond (Tnternacia Katolika Ununge Esperantista) dit jaar ons land uit koos voor zijn jaarlijksch Congres, en wel Tilburg, wijl het vooral, ook die echt katho lieke stad in het Zuiden is geweest, die de groote stuwkracht aan de Esperanto-bewe ging onder de Katholieken heeft gegeven. Het Congres zal plaats hebben van 12 tot 15 Augustus, en tot voornaamste punt van behandeling is gekozen: „De Katho lieke School 1" Uit alle landen van Europa zullen dus de katholieke Esperantisten te Tilburg samenkomen, niet alleen om ten gunste van Eperanto te komen getuigenmaar ook om, door middel van een taal, getuigenis te ko men afleggen van het ééne ware geloof, en dat wel onder de hoede van Z. D. H. Mgr. A. F. Diepen. Bisschop van 's Hertogen bosch. Z. D. Hoogwaardigheid toch 2al op Zondag 12 Augustus in de Congres-stad de Pontificale Mis opdragen, terwijl Z. D. II. Mgr. v. d. Wetering, Aartsbisschop van Utrecht, het Eerevoorzitterschap heeft willen aanvaarden 1 Dat dus zooveel mogelijk alle katholieke Esperantisten zich gereed maken om Congres bij te wonen, opdat het een heer lijke en machtige manifestatie worde niet alleen voor het nut van de Wereldhulntaal Esperanto, maar ook van de eenheid en saamhoorighekl van alle Katholieken der wereld En om wille van het voorname te behan delen punt, zullen wij er wel niet op behoe ven aan te dringen, dat vooral zij die eeni- germate bij het onderwijs betrokken /ujn, in groote getale opkomen, om .n voordeel te doen met de aanwezigheid en de or r- vinding van personen uit zooveel verschil- i.le landen

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1