BUITENLAND. BINNENLAND. 19e Jaargang. DINSDAG 15 MEI 1928 No 5874 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f2.50 per kwartaal. Bij onia Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal Franco per post f2.95 per kwartaaL Pet Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'e ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct per kwartaal, bij voor- Sitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ondagsblad 9 ct Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zen- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Gewone edvertentlên 3P eenl per f e J 8 Voor Ingesonden Mededeeliogen wordt het x dubbele een het tarief berekend. 8 Kleine edvertentlên, van ten hoogeta 80 woorden, waarin' betrekkingen nljrden aangeboden ef gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f0.50. Dit nummer bestaat uit drie bladen. V Sport-overdrijving. Wij leven in een tijd van excessen, van buitensporigheden op allerlei terrein. O.m. wij hebben er al dikwijls op ge vezen op het gebied van lichamelijke opvoeding, van gymnastiek en van sport. ïn Italië heeft deze buitensporigheid zich geopenbaard door jonge vrouwen openlijke demonstrateis te doen geven niet alléén in Italië! en hen te oefe nen in het schieten, welk laatste wel spe cifiek Italiaansch is, meenen we. Het Katholieke Romeinsche blad de „Osservatore Romano" waarschuwt* daar tegen in een artikel, waaraan het volgende is ontleend: „Wij zien met name volstrekt niet in, waarom het voor een gezonde en krachtige opvoeding van het jonge vrouwelijke ele ment in Italië noodig moet zijn openbare wedstrijden te beleggen, de groepen pu bliekelijk in het stadion te toonen, haar te laten schieten, en haar derhalve prijs te geven aan de blikken van allen, die haar toch om haar zedig gedrag moesten eer biedigen. Zijn dan de vele' gymnastiekoefe-_ ningen, welke thans in elke school moeten worden gemaakt, niet voldoende; de uit gebreide voorlichting over de hygiënische opvoeding en het nut der lichamelijke har- Iding, zooals zij thans in elk gezin ingang vond niet genoeg? Waarom zouden die jonge meisjes, die. niet vier meter hoog jjkunnen springen,, niet ook goede, sierke en opgewekte vrouwen en voortreffelijke inoeders worden? Over het nut van zulke buitengewone oefeningen voor de vrouwe lijke gezondheid zijn, zooals men weet, de doctoren van zeer verschillende meening, want zeer velen achten dergelijke, inspan nende oefeningen in strijd met de vrou welijke natuur. Is het dan volstrekt noodzakelijk, dat ook de meisjes opgeleid worden in het ge bruik van wapenen? Wanneer dat alles werkelijk noodig zou zijn, dan zochten wij lefs de vele goede voorbeelden van voorbeeldige vrouwen en moeders, die ooit geleefd hebben en vooral ook de voorbeel den van alle Christelijke deugden bij de Italiaansche vrouwen." En verder. „De deugden en de ware godsdienstig heid hebben geen overdreven sportoefe- ningen noodig, vooral geen openbare wed strijden en schietoefeningen. Alleen door de ware Christelijke opvoeding kan de beste Italiaansche traditie in de vrouwe- ijke opvoeding verder bestaan." Ter overweging noodig ook buiten Ita lië. Wij zouden willen zeggen: ook in Lei den. De vrouwen en meisjes „moeten1 om baar zedig gedrag worden geëerbiedigd" Dezulken, die door vermannelijkte manic- jt ren, door kleeding of door andere on deugd zichzelf de aanspraak op eerbie- I1 liging ontzeggen.kunnen zich toch niet verwonderen, als er bij anderen van geen waar respect voor hen sprake is hoog- hi stens alleen van eenige etiquette-vor- ip men, waaraan ten slotte vaak lagere zinne lijkheid den inhoud geeft. De lichamelijke oefening en sport kan voor het meisje beteekenen een uitglijden naar geestelijk verval en zedelijke inzin king. Niet voor het Katholieke meisje, dat zich ook in deze houdt aan eer en en geweten, volgend het beveiligende richtsnoer van Bisschoppelijke voorschrif ten. De sport-o verdrijving heeft ten on- 11 zent, onder de Katholieke jongens, al veel ïnoreele schade aangericht moge zij ook niet haar verderf gaan brengen onder de Katholieke meisjes - Een beschamend voorbeeld ^len meldt uit Poeldijk aan K. I. P.: «Door een anti-revolutionair belang stellende is voor het Dr. Schaepcianfonds de belangrijke som van 100.bijgedra gen. Wel een frappant bewijs dat de noodzakelijkheid van ons partijbureau zelfs door medestanders van rechts wordt ingezien. En een beschamend voorbeeld voor degenen gelukkig wei nigen onder ons, die ,cr niet aan doen". Een beschamend voorbeeldOpdat het als zoodanig zijn goeie uitwerking mo ge hebben, plaatsen wij het hier. Er zijn nog te veel Katholieken, die niet inzien mogen wij niet zeggen: niet willen inzien hoe noodzakelijk is een stevig-georganiseerde, degelijk-uit- geruste Katholieke Staatspartijen dat zoodanige sterke en krachtige partij niet mogelijk zal blijven zonder een partijbu reau, voor welke oprichting het dr. Schaep- ïnanfonds dient. Leest 'ns in dit nummer het artikel over de propaganda van het Communisme Wat doet Communisme? En: wat doen de onverschilligen, de lauwen onder ons Oók beschamend DUITSCHLAND. Dr. Stresemann Rijksminister dr. Stresemann is sinds eenige dagen wegens een maag en clarmca- tarrhe en een nieraandoening genoodzaakt, het bed te houden. Dientengevolge kon de minister niet bij de opening der Pres sa tegenwoordig zijn. Ook heeft hij zijn voorgenomen verkie zingsredevoeringen in Stettin, Hamburg, Kaiserslautern, Celle en van 16 tot 19 Mei in zijn Beiersche kiesdistricten moeten af zeggen. De Rijnscheepvaartstaking. Het secretariaat van de Nederlandsche federatie van transportarbeiders meldt: Öp een zeer druk bezochte vergadering van Hollandsch Sleepbootpersoneel op Zondag te Ruhrort, gehcuden onder leiding van de Ned. federatie van transportarbei ders, waar leden uit de diverse organisaties aanwezig wafen, werd met algemeene stemmen besloten, geen sleep meer aan te maken, om boven Buhrort te varen. Dit besluit is Maandagmorgen ook strikt uitgevoerd. De beteekenis van dit besluit is, dat hierdoor de vaart op den Boven-Rijn ge heel is stopgezet geworden. BULGARIJE Schuldenvermindering voor Bulgarije? Mu ssolini toont zich tot steun bereid. De intergeallieerde commissie in Bulga rije heeft aan de herstclconunissie een ge detailleerd rapport gezonden in zake de economische en financieele gevolgen van de jongste aardbevingen. In het rapport wordt uiteengezet, dat de inkomsten van de Bulgaarsche schatkist aanzienlijk zullen verminderen en dat groote nieuwe uitgaven zull.cn moeten worden gedaan voor het her stel van de verwoeste gebieden. Zonder dat de intergeallieerde commis sie bepaalde voorstellen doet, werpt zij de vraag op, of aan Bulgarije niet een tijdelij ke verlichting dient te worden toegestaan bij de betalingen op herstelrekening. De hoop wordt uitgedrukt, dat cle betreffende regeeringen niet zullen weigeren, Bulga- rije's taak te verlichten door een uitstel toe te staan. Mussolini heeft den Italiaanschen gede legeerde bij de intergeallieerde commissie in Bulgarije opdracht gegeven, steun te verTèenen aan een eventueel verzoek van Bulgarije tot vermindering van de herstel betalingen. Den Italiaanschen vertegen woordiger in de herstelcommissie te Parijs is een gelijke instructie gegeven. RUSLAND. HET GODS .'STIG LEVEN IN RUSLAND. Opleving waargenomen. Door de-Sovjets met leede oogen aangezien. In de Moskousche „Izwestija" komt een noodkrc i voor van haar correspondent in Leningrad naar aanleiding van het feit, dat o.m. in het district Leningrad een s'er- ke godsdienstige opleving valt waar te ne men, ondanks de anti-religieuze campagne der sovjets. Zoo leggen de godsdienstige vereenigingen in genoemd district een groote activiteit aar den dag en haar aan tal is daar tot 266u gestegen. In het dis trict Newgorod zijn twee nieuwe kerken gebouwd en worden ex vier geheel opge knapt. Ook in verschillende andere distric ten worden pogingen gedaan om den bouw van nieuwe kerken te verzekeren. In het Lcezjki-district heeft een aantal leden van de communistische jeugdvereeni ging voor het lidmaatschap bedankt, als gevolg van de actie door kerkelijke ver eenigingen gevoerd, terwijl ia een der dor pen van het Gdofski-district van de twaalf Komsomollers (loden der communistische jeugdvereeniging) er zes in het kerkkoor meezingen. In het dorp Karpowo, district Nowgorod, hebben de leden van de dorps sovjet zelf het geld voor den bouw van een kerk ingezameld. Deze anli-sovjet-actie, zoo jammert de correspondent verder, neemt niat zelden een contra-revolutionnair karakter aan. Zoo zijn in het district Nowgorod onlangs eenige sovjetscholen in brand gestoken. In de Marti-fabriek te Leningrad wordt open lijk propaganda voor den godsdienst ge voerd en in de Chaltoerin-fabriek aldaar werden brochures rondgedeeld met den oproep lid van de godsdienstige vereeni gingen te worden. Ook gebeurt het wel, dat personen, die in sovjet-dienst zijn, als gods dienstig propagandist optreden, hetgeen o.m is voorgekomen in het Tsjerepewetski- district, waar de onderwijzers actie hebben gevoerd voor den bouw van een kerk. Het grootste gedeelte van de kloosters in het district Leningrad is op initiatief van de monniken in industrieele genoot schappen omgezet hetgeen niet wegneemt, aldus de „Izwestija'", dat er een anti- bolsjewistische propaganda wordt gevoerd, hetgeen ook blijkt uit de omstandigheid, dat er in de voormalige kloosters nog tal van portretten van de tsaren en groot vorsten hangen. Ten slotte zegt de correspondent van het sovjetblad, dat de godsdienstige opleving o m. het gevolg is van het feit, dat de le den van de communistische partij en com munistische jeugdvereeniging weinig vóe len voor de anti-religieuze propaganda en er slechts zwakjes aan deelnemen. De vervolgde orthodoxe geestelijkheid. 117 bisschoppen gevangen of verbannen. Uit Moskou v o. v.C gemeld, dat zich. op het oogenblik in sovjet-Rusland 117 ortho doxe bisschoppen in 'de gevangenis of in ballingschap bevinden. Het hoduen van kerkelijke diensten wordt hun geheel on mogelijk gemaakt en zij moeten handenar beid verrichten. CHINA. CHINA'S CONFLICT MET JAPAN. De opmarsch der Zuidelijken. Tsjang Tso Lin reeds naar Mantsjoerije. Omtrent den toestand in China wordt van verschillende zijden gemeld, dat maar schalk Tsjang Tso Lin Peking reeds heeft opgegeven en zich op den terugtocht naar Mantsjoerije moet bevinden. -De z.g. christen-generaal Feng, die met den opperbevelhebber der Zuidelijke troepen, Tsjang Kai Sjek, samenwerkt, moet aan de Noordelijke troepen, die zich nog in de provincie Sjantoeng bevinden, den terugtocht hebban afgesneden. De hoofdmacht der Zuidelijke troepen heeft den opmarsch hervat en is van Tsi- nanfoê verder getrokken. Sjantoeng niet als onderpand. Het Japansche ministerie van Buiten- landsche Zaken deelt mede, dat het niet, in de bedoeling van Japan ligt, troepen in de provincie Sjantoeng te handhaven als waarborg voor een bevredigende rege ling der incidenten van Tsinanfoe. De troe pen zullen teruggetrokken worden, zoodra de veiligheid hersteld zal zijn. Het incident zal op zichzelf behandeld worden en het zal met de overige tusschen Japan en China hangende kwesties niet in verband worden gebracht. Chineesche roovers ontvoeren een priester, Zij^eischen een losgeld 50.000 gulden. Uit Hongkong wordt gemeld, dat Chinee sche roovers den Italiaanschen priester Lator hebben ontvoerd. Zij eischen voor zijn vrijlating 20.000. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. De Katholieken communiceeren uit eigen hand. Speciaal verlof van den Paus. De „Acton Catholique de Quebec" heeft kennis gekregen van den inhoud van een brief, welken een Mexicaansche dame aan een ingezetene van Quebec richtte. Zooals van zelf spreekt, verzwijgt het blad den naam van de betrokken dame en haar verblijfplaats. Dit eenvoudige briefje laat de afschuwe lijkheid van de kerkvervolging en den hel denmoed van de Katholieken vermoeden. „Ik deel u mede," dus schrijft de dame, „dat wij sedert het feest van O. L. Vrouw van Zeven Smarten allen uit eigen hand communiceeren. Dit is een vergunning wel ke de Paus den Katholieken van Mexico heeft gegeven wegens de weinige priesters, die in Mexico verblijven. Wat is dit bewijs van liefde van onzen God voor ons, Mexicanen, groot en bewon derenswaardig. Men kan de H. Communie op elk uur van den dag ontvangen, omdat de regeerings- agentcn zeer waakzaam zijn; dag en nacht zijn zij op pad. De Katholieken begeven zich in den namiddag naar de lieden, die het H. Sacrament bewaren; zij communicee ren en gaan heen. Zoo kunnen door het ge-, heele land de Katholieken de H. Commu nie ontvangen, te Mexico evengoed als op het kleinste dorp. De priestermoorden hebben nog niet houden. Ondanks alles, hopen wij m®t ver trouwen, in de barmhartigheid van onzen Zoeten Verlosser, Wij houden één priester en drie zusters van het kruis verborgen. Wij zijn gelukkig op deze wijze een Mis bij te kunnen wonen, wanneer de priester thuis is. Hij gaat des nachts uit om zwakken en zieken de biecht te hooren en lieden, die niet kunnen ico- men, hun Paschen te doen houden'. EERSTE KAMER. Nieuw lid. Het Centraal Stembureau heeft in zijn gisternamiddag 5 uur ten Stadhuize te 's-Gravenhage gehouden zitting in de va cature wijlen den heer L. W. de Vries tot lid van de Eerste Kamer gekozen ver klaard mr. R. Polleman te Bolsward. UIT GEMEENTERADEN. Haagsche wethouderspensioenen. Een commissie ad hoe, waarin alle par tijen in den Haagschen raad vertegen woordigd waren, heeft een onderzoek inge steld naar de regeling van de Haagsche wethouderspensioenen en het resultaat daarvan, voorstellen van de meerderheid en de minderheid, werd gistermiddag in den raad behandeld. Het voora l van de meerderheid, dat neerkomt op beperking van de samenvoeging van wethouderspen sioen en andere pensioenen ut openbare kasen, ondervond slechts bestrijding bij een tweetal leden, de heeren Lou de Vis ser (c.) en Josephus Jitte (v. d.), die beiden het minderheidsvoorstel aanbevalen dat ook aftrek van particuliere inkomens van het wethouderspensioen beoogde. Eerstge noemde vond het onlogisch geen rekening te houden met inkomsten uit kapitaal en particuliere betrekkingen en achtte dit schadelijk voor de betrokken openbare in stellingen. Men behoeft niet te vreezen, dat men gee.n goede wethouders zal krij gen als de regeling der minderheid wordt ingevoerd. De heer Jitta zeide nog, dat het wethouderspensioen beoogt vergoeding van bewezen diensten en het mogelijk ma ken, dat elk, die geschikt is, ook in aan merking kan komen voor het wethouders schap. Dit laatste vond hij het voornaam ste. In zijn verdediging van het meerder- heidsvoorstel verklaarde de heer Snoek Henkemans (c. h.) voorzitter der commis sie, dat men alleen een te groote samen voeging van pensioenen uit de overheids kassen ten bate van dezelfde personen heeft willen voorkomen. Dit alleen wettig de z.l. de wijziging. De heer de Visser gaat te ver, en verwart pensioen en steun. Ook ds. Lingbeek (ger. her. Staatsp.) bestreed het minderheidsvoorstel en merk te op, dat als een gevolg daarvan gefor- tuneerden allicht voor het wethoudersschap zouden bedanken, omdat zij geen pensioen zouden krijgen. Dit achtte hij onbillijk en in strijd met het gemeentebelang. Het minderheidsvoorstel werd vervolgens met 282 stemmen verworpen, en het meer- derheidsvoorstel daarop z. h. st. goedge keurd. GOUDEN FEEST ST. GREGORIUS- VEREEN. Een tentoonstelling van Kerkmuziek. In de kerkmuziekweek van 26 tot 30 Augustus zal, naar het St. Gregorius-blad meldt, een tentoonstelling geliouden wor den van kerkmuziek. Geheel in overeen stemming met het program, door het hoofdbestuur ontworpen, zal deze tentoon stelling op de eerste plaats zijn een prac- tische. De bedoeling namelijk is, een over- zicht te geven van d® muziek, die ten on zent het „Nihil Obstat" verwierf en die in den Officieelen Koorgids is opgenomen, alsook van de meest practische Gregori- aansche uitgaven en van werken, die han delen over kerkmuziek. De tentoonstelling wordt gehouden iu een der zalen van het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen te Utrecht, waar ook de voordrachten worden gehouden. De deelnemers aan de kerk-muziekweek zul len dus gemakkelijk de tentoonstelling kunnen bezoeken. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Het Sovjetblad „Izwestija" klaagt over de godsdienstige opleving in Rusland. Een brief uit Mexico over de Kerkvervol ging. Aardbeving en vulkanische uitbarsting in Indië (Ned. O.-Indië). De heer v. Lear Black te Venetië aange komen (Luchtvaart, 2de blad). BINNENLAND De minister wil de bestaande bezuini gingsmaatregelen voor H. B. S., Gymnasia en Lycea handhaven (1ste blad). Mededeelingen over den Kootwijkschen zender (2de blad). Door het springen van een hoofdbuis der waterleiding is te Utrecht een oversfroo- ming ontstaan (Gem. Berichten, 2e blad). Onze geïllustreerde pagina. De photo-pagina geeft o.m. photo's van: Prinses Juliana te Waalsdorp; de Koning van Engeland; Luit.-Gen. Collettef; het luchtschip „Italia"; het Venlosche Akker- mansgilde. Vragen van Kamerleden. Middelbaar en gymnasiaal o n d e r w ij s Op de vragen van den heer Albarda be treffende de kosten, welke zouden voort vloeien uit de ontheffing van de in 1922 en 1923 genomen bezuinigingsmaatregelen met betrekking tot de splitsing van klas sen voor de Rijkshoogere-burgerscholen, de gemeentelijke en de bijzondere hoogere- burgerscholen, gymnasia on lycea, luidt het antwoord van den heer Waszink, Mi- ister van Onderwijs, Kunsten en Weten schap als volgt: 1. Na overleg met zijn ambtgenoot van Financiën kan de ondergeteekende voor alsnog geen vrijheid vinden op de bezui nigingsmaatregelen ten opzichte van het middelbaar en gymnasiaal onderwijs voor enkele jaren getroffen, geheel of ten deelc terug te komen. 2. De ondergeteekende is van oordeel, dat inderdaad, zoodra opheffing van maat regelen, als onder 1 bedoeld, aan de orde kan worden gesteld daarbij in de eerste plaats moet worden gelet op de wenschc- lijkheid om het getal leerlingen, thans voor klassensplitsing aan gymnasia en hoogereburgerscholen vereischt, te ver lagen. 3. Volgens een globale schatting zouden de kosten, voor 's Rijks schatkist aan het herstel van den toestand van voor 1922, voor zooveel betreft de regelen ten aan zien van de vorming van parallelafdeelin- gen, verbonden 485.009 bedragen, ver deeld als volgt: voor de Rijkshoogerebur- gerscholen 180.000; voor de gemeente lijke hoogereburgerscholen, lycea en gym nasia 26.000; voor do bijzondere hooge reburgerscholen, lyceta en gymnasia 279.000, totaal 485.000. 4e Nederlandsche Katholiekendag op 29, 30 en 31 Mei te Maastricht. De Sub-commissie van Ontvangst enz., die o.m. ook belast is met de regeling van den optocht op Pinkstermaandag, stelt er prijs op hierbij mede te deelen, dat, in te genstelling met een bericht, eenige dagen geleden in een blad aangetroffen de deel name aan dien optocht ook openstaat voor niet-Limburgsche vereenigingen of bonden Verwacht wordt, dat b.v. de hoofdbestu ren van de diverse landelijke en geweste lijke bonden zullen besluiten met een groep leden, eventueel met hun handel, in den stoet mee te trekken. Hierdoor wordt, verkregen, hetgeen ook het Plaatselijke Hoofdcomité zich voor stelt, dat de aanwezige Bisschoppen en wereldlijke autoriteiten niet alleen door Limburgs ka'Vlekc». m"ar di'r Teheel Nederland gehuldigd worden. Voor zooveel noodig zij medegedeeld, dat ter verkrijging van inlichtingen men zich wenden kan tot het Secretariaat van bovengenoemde sub-commissie, Batterij straat 56 A, Maastricht. Uit de S. D. A. P. Het vraagstuk der oppositie in de part ij. Zaterdag is een 70-tal onderteekenaars van den bekenden „Open brief aan het partijbestuur der S. D. A P." te Amster dam bijeen gekomen onder voorzitter schap van den heer Fimmen. Aan het ver slag van de bijeenkomst in „Het Volk" is het volgende ontleend. „De voorzitter zeide, dat men op het jongste congres der partij feitelijk tegen over den bekenden „open brief" geen stel-

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1