4 X 100 M. estafette, 1ste serie: 1 !Pro IPatria (Botterdam) 47 2/5 sec. (gediskwali ficeerd). 2. V. L. (Den Haag) 47 3/5 sec. B. Trekvogels (Den Haag). 2de serie: 1. Haarlem 45 1/5 sec. 2. A.V. 1928 47 1/5 sec B. A.A.C. I. Beslissing: 1. Haarlem met Benz, Hin kel, Van Wesenes en Van den Berge in 45 1/5 sec. 2. A.V. 1923 46 2/5 sec. 3. Trekvo gels. 4. V. L. Verspringen m. a. 1. H. de Boer (Te IWerne) 6.93 M.; 2. A. van Welsenes (Haar lem) 6.972 M.3. D. Nooy (Haarlem) 6.617, M. Hoogspr. m. a.: 1. Kamstra. (V. en L.); 2. H. Thesing (idem) beiden 1.76 M.3. F. Biihrman (Tc Werne) 1.71 M. Hinkstapsprong: 1. J. Blankers (A.V. 1923) 14.38 M.; 2. S. van Musscher (Haar lem) 14 M.3. G. Lamuree (Thor Gande- Tak) 13.95 M Polshoog: 1 en 2. A. v. d. Zee (Haarlem) en P. Pasma (U.D.I. Arnhem) beiden met 8.40 M.3. G. Borkent. (Haarlem) 3.20 M. Speerwerpen: 1. J. Knol (A.P.G.S.) 49.50 M.2. J.. van der Ley (Blauw-Wit) 48 20 M.; 8. S. Meerburg (U.S.V.) 46.65 M. Discuswerpen: 1. J. Nollen (Philips Sp. Y.) 35.80 M.2. G. Eeysker (Haarlem) 35.62 M.; 3. J. Selman (A.V. 1923) 34.96 M. Kogelslingeren: 1. H. Kamerbeek (Phi lips Spr. V.) 41.81 M.; 2. H. Jansen (A.A, C.) 33.50 M.; 3. W. de Heus (Bato Zeist), 33.20 M. Marathonloop: 1. P. van Leenen (D.O.S. Botterdam) 2 uur 31 min. 30.5 sec.2. A. Groeneweg (Pro Patria, Botterdam) 2 uur 83 min. 1.4 sec.; 3. T. Sprong (D.O.S., Bot terdam) 2 uur 38 min. 1.5 sec. 4. J. Ver meulen (D.O.S., Botterdam)5. J. de Pauw (D.O.S., Botterdam); 6. L. v. d. Steen (A.V. 1923 Amsterdam); 7. J. van Egmond (A.A. C. Amsterdam). SCHAKEN. Het landentournooi in Den Haag. Het Nederlandse h team gekozen. Voor den landsnwedstrijd, welke door den Wereldschaakbond ter gelegenheid van zijn vierden verjaardag in de maand Juli te 's-Gravenhage gehouden wordt, heeft het bestuur van den N. S. B. de vol gende spelers aangewezen: G. Kroone, dr. A. G. Olland, W. A. T. Schelfhout, H. .Weenink en W. F. Wertheim. Door den N. S. B. zal later een team van vijf spelers worden aangewezen om deel te nemen aan een landentournooi te "Wiesbaden, waartoe uitgenoodigd zijn: Denemarken, Duitschland, Engeland, Ne derland en Zwitserland. POSTDUIVEN. L. P. V. „De Luchtbode»". Concours vanaf Noyon Frankrijk. De vo gels werden om 7 uur met westen wind in vrijheid gesteld en bereikten als volgt hun hokken: A. Molenaar 1, 2; W. de Wolf 3, 4, 6. en 8; M. v. d. Steen 5, 11 en 16; W. v. d. Steen 7; Chr. Volkers 9; D. v. d. Blom 10; N. do Haas 12 en 14; C. v. d. Linden 13 en 15. De eerste vogel werd geconstateerd om 12.58.32, de laatste 2.56.48 uur. DE OLYMPISCHE SPELEN. Onze Olympische voetballers. Enkele w ij z i g i n g e 11 in de ploeg. De Technische Commissie heeft gisteren lia den wedstrijd te Almelo de spelerslijst, voor het Olympisch voetbaltournooi in dien zin gewijzigd; dat Gehring inplaats van Kuisch werd gekozen, terwijl Buitenweg en v. d. Grient daarin definitief werden opgenomen. De eerelijst ziet er dus thans als volgt uit: De Boer, v. Boxtel, Buitenweg, Denis, Elfring, B. Freeze, Gehring, v. d. Griend, ABDIJ VAN MONTE CASSINO Men is thans reeds begonnen met de voorbereidingen voor het veertiende eeuw feest der stichting van de beroemde abdij en der afkondiging van den regel van den H. Benedictus, welk feest in 1929 op den Monte Cassino zal worden gevierd. Behal ve alle plaatselijke autoriteiten heeft ook de ministerraad zich reeds met deze fees ten bezig gehouden, daar het vaststaat, dat voor dit eeuwfeest geloovigen en kunst vrienden uit de geheelo wereld op den Monte Cassino zullen bijeenkomen. Behal ve de grootsche kerkelijke plechtigheden sal ook een tweetal tentoonstellingen wor den gehouden, waarvan de een 'n histori sche is, welke alle documenten en de ge- iheele literatuur over de werkzaamheid van de orde der Benedictijnen in de geheele we reld bijeenbrengt. De tweede tentoonstel ling zal alleen op den Monte-Cassino zelf foetrekking hebben en dit overoude heilig dom in geschiedenis en kunst, verheerlijken Yoorts zal in een speciale afdeeling' wor den getoond, wat de orde van den H. Be nedictus voor heb welzijn der wereld met betrekking tot het onderricht der bewoners in den landbouw en in elk ambacht gepres teerd heeft, in de eerste plaats natuurlijk binnen Italië. De abdij van den berg Cassino, was de bakermat van de meeste kloosterorden in het Westen. Een jongmensch uit het her togdom Spoleto, Benedictus genaamd, en uit een voornaam geslacht gesproten, had zich ui<-. de wereld teruggetrokken en was naar de onbebouwde streek van Subjaco, in de nabijheid van Palestrino geweken, om er de heilige Schriften te overdenken en zijn leven aan liefdadige werken toe te wijden. De grot welke Benedictus bewoon de, werd weldra het middenpunt eener christengemeente, welke zich uitsluitend ■bezighield met de bebouwing van den grond, het lezen van de Evangeliën, en het verrichten van stichtelijke werken. Door v. ÏTeel, v. Kol, Kooïs, Tfrom, Massy, v. cf. Meulen, v. Bun, Schipper, Schreurs, Smeets, Tap, Vis, Weber en v. d. Zalm. Het Nederlandsche hockey-elftal voor de Spelen aangewezen. Zaterdag is het Nederlandsch Olympisch hockey-elftal, zooals het Donderdag a..s. tegen Frankrijk in het veld komt, samen gesteld. Het ziet er als volgt uit (van rechts naar links): Doel: Katte. Achter: de Waal en Tresling. Midden: Ankerman, Duson en Brand. Voor: Kop, Jannink, v. d. Bovaert, v. d. Veen en Visser 't Hooft. Uit de Landbouwwereld. Een nieuwe Veeziekte. De huidverzorging bij het vee laat in vele stallen nog ie wenschen over. Toch is bewezen, dat dieren, wier huid geregeld wordt veizorgd, niet alleen gezonuer zijn, minder vatbaar voor ziekte, maar ook een grootere hoeveelheid melk produceeren. Bovendien: een onzindelijke huid heeft niet zelden tengevolge, dat het rund wordt aangetast door schurft. En waar deze ziekte is uitgebroken, kan men er lang mee tobben. Zij is besmettelijk, .zoo dat, wanneer één dier is aangetast, meer dere runderen er mee behept kunnen wor den, en de veehouder maandenlang opge scheept kan zijn met jeukende, schurftige koeien, wier huid onthaarde plekken en korsten vertoonen. De schurft wordt ver oorzaakt door een mijt, een diertje, waar van we 3 soorten onderscheiden: twee le ven op de huid van het dier, één in de huid. De laatste soort is natuurlijk de on aangenaamste, zij heet sarcoptesmijt of graaf mijt, omdat zij in de huid gangen graaft. Bij paarden, schapen en geiten komt ze in ons land vaak voor, maar bij runderen zeer Zelden. Iedere diersoort heeft haar eigen sarcoptesmijt; gaat die van het paard op het rund over, dan tiert zij daar toch niet best, de ziekte woekert niet licht voort. In de laatst' .aren heeft men evenwel hier en daar o.j runderen schurft geconstateerd, welke veroorzaakt schijnt te zijn door een soort eigen graaf- mijt. Een dierenarts vertelt in het „Algem. Ned. Lbld.", dat hij sedert 1924 gevallen daarnam in Haarlem, Schoten, Veisen. Haarlemmermeer en Haarlemmerliede, terwijl door een ander een geval werd ge constateerd te Vlaardingen. Hoe kwam die ziekte hier? Waarschijnlijk van over de grenzen. In de cforlogsjaren brachten vluch telingen uit Zuid-Europa schurftig vee naar OostenrijkHongarije, en vandaar zal de schurft verder zijn doorgedrongen. Heeft men de ziekte op stal, dan zijn was- schingen met groene zeep, soda- en creo- lineoplossingen, om van de korsten af te komen, de eerste maatregelen, en verder isoleoring. Wordt de bestrijding niet ener giek aangepakt, dan blijft het sukkelen. Ten onzent zijn, evenmin als in Duitsch land, wettelijk© maatregelen tegen deze ziekte bij het rund voorgeschreven. Ware dit wel zoo, zcoals het geval is bij paarden en schapenschurft, dan waren we er, zegt vermelde schrijver, misschien binnen eeni ge jaren weer voor goed af. Een waarschu wing tegen het aankoopen van vee met verdachte verschijnselen mag niet achter wege blijven. Consulteer, indien gij zefi verdacht rund op stal hebt zoo spoedig mogelijk een veearts! Proefnemingen in den Pomologischen Tuin. Vóór ons ligt het Verslag omtrent den Pomol. Tmn te Tiel over 1927. Belangrijke proefnemingen zijn in dit jaar aangevan gen of voortgezet: bemestiugsproeven, cul- tuurproeveu, selectieproeven, snoeiproe- vcn e.a. Wij willen er nu en later wat van gewelddadigheden en vervolgingen was Be nedictus echter weldra verplicht Subjaco te verlaten, dat te dicht bij Bome lag. Hij be gaf zich verder in het gebied van Latium en leidde zijn volgelingen op een der toppen van het Appenijnsch gebergte, in de stad Cassinurn, op eenige mijlen afstands van Gaëta. De inwoners van Qassinum nog aan den dienst der valsche goden ge hecht, aanbaden weliswaar Apollo, maar hadden een goede inborst. Zij ontvingen dan ook de vluchtelingen hartelijk en nadat zij kort tevoren zelf tot het Christendom waren overgegaan, hielpen zij hen met den bouw van een uitgestrekt klooster; Dit was de oorsprong van de vermaarde Abdij Mon te-Cassino, en het begin van de vermaarde orde der Benedictijnen, welke Europa met hare kloosters vervulde, en welke 40 pausen, 200 kardinalen, 50 patriarchen, 1600 aarts bisschoppen, 4600 bisschoppen en 3600 heilig verklaarde geestelijken voortbracht. De snel toenemende voorspoed der Abdij van Montè-Cassino werd echter meermalen door rampen gestoord. In die streek van Europa gelegen, welke het meest van den oorlog en rooverijen te lijden had, heeft zij mede door haar rijkdom en roem meer dan eenig ander oord van Italië, vele rampen moeten ondervinden. Het eerst werd zij geplun derd door de Lombarden in 589, door cle Saracenen in 884, vervolgens door de Noor mannen en andere roofzieke volkeren, zoo dat zij ten laatste uit zelfbehoud genood zaakt was om zelf oorlog te voeren. De vreedzame schuilplaats, tot overpein zing en studie bestemd, werd alzoo met vestingwerken omgeven; de kloosterbroe ders leerden de wapens zoowel als de spa de en de pen hanteeren en hun abten, die de waardigheid van bisschoppen bezaten, en wier hooge rang, benevens de uitge strekte tot de leenroerige goederen der Abdij bchoorende domeinen, hun den titel van eerste baronnen van het Biik hadden doen verkrijgen, waren niet minder de be velhebbers der krijgslieden dan de opper hoofden der geestelijke broeders. De mon niken van Monte-Cassino moesten niet al leen hun leven en goed, maar tevens de hei lige overblijfselen der vroegere beschaving, zoowel als de grondslagen der toekomstige, mededeelen. Eerst Jets over de snoeiproe- ven. Men vergeleek de uitkomsten van hel al of niet snoeien bij het planten, en zette de proef als volgt op: 1. Gewoon snoeien der wortels plus niet snoeien der takken; 2. gewoon snoeien der wortels plus gewoon snoeien der takken3. kort snoeien der wortels plus niet snoeien der takken4. kort snoeien der wortels plus gewoon snoeien der takken. De proef werd toege past op 4 soorten 1-jarige appelveredcling op doucin, de conclusies luiden: a.) De sterftekans is het kleinst bij gewoon dus niet kort snoeien der wortels, b.) Kort snoeien der wortels geeft meer ge vaar van niet aanslaan en dit gevaar is het grootst, wanneer tevens de takken niet worden gesnoeid, c.) Procentisch komt de grootste verdikking voor bij wortels ge woon, en takken gewoon snoeien. Voorts heeft men nagegaan, bij 4-jarige onregelmatige peren-pyramiden, de resul taten van: snoeien, toppen en niet snoeien van het takgestel bij de planting. In het le jaar was de verdikking het grootst bii de ongesnoeide boomen, maar in het 2e jaar 11a de planting waren de verschillen reeds bijna opgeheven. Bij jonge Goudreinetten, flink ontwik kelde 1 jarige veredelingen, werd bij ver schillende snoeibehandeling cle stamvor- ming nagegaan: het overblijvende 1-jarige hout gemeten op het midden. Er werd een deel niet gesnoeid; gesnoeid op 3/4 lengte idem op 2/2, idem op 1/2 en op 1/3 der leng te. Het resultaat was, kort gezegd: dat de inkorting op 3/4 der lengte de grootste dikte-toename gaf. Op dezelfde wijze werden jonge Bellefleurs behandeld, en bij deze was de uitslag, dat inkorting op 2/3 der lengte de giootste dikte-toenaiiie gaf. De kroonvorming werd gecontroleerd bij onderveredeldc goudreinetten met 1-jarigs kroon van 3 gesteltakkensnoeiïng als voren, 't Besultaat was: a.) de dikte-toe name van der stam en van de gesteltak ken is het grootst bij inkorting op 3/4 der lengte, ofschoon 2,3 daarmee niet veel ver schil opleverde; b.) de gemiddelde schot lengte was het grootst bij inkorting op 1/2 der lengte c.) de totale lengte was het grootst bij. inkorting op 3/4 der lengte. Wenken en mededeelingen. (voor bessentelers). Prof dr. Th. Bemy te Bonn heeft een brochure in het licht ge geven, waarin hij verslag geeft van een aantal proeven, door hem genomen, bedoe lende den invloed na te gaan van de ver schillende kalimeststoffen op meerdere cul tuurgewassen. O.a. nam hij een proef met roode bessen, waarvan het resultaat voor telers van belang is. De foto's in de brochu re, welke werden geniaakt in October, ge ven het volgende te zien: 1. Kaligebrek heeft ten gevolge, dat het blad vroegtijdig afsterft en afvalt. 2. De met zwavelzure kali bemeste planten vertoonden in begin October nog frisch blad, terwijl de scheut- groei zeer sterk was. 3. Het ontijdig af sterven der bladen kan niet alleen door gebrek aan kali worden veroorzaakt, doch tevens door bemesting met chloriden. 4. Wènschelijk is, de roode bessen uitsluitend te bemesten met gezuiverde kalizouten, en wel met patentkali en zwavelzure kali. Ook chloorkalium behoort tot de gezuiverde kalizouten, maar deze meststof wende men hier toch liever niet aan, omdat nadeel dan niet buitengesloten schijnt, tengevolge van het betrekkelijk hooge gehalte aan Na-. Cl. Weet gij? -Weet gij, dat- fijngemalen kainiet een uitnemend middel is ter verdelging van verschillende onkruidendat echter ter verkrijging van uitstekende resultaten de juiste tijd van uitstrooiing in acht geno men moet worden? Weet gij, dat. bij de meeste onkruiden die juiste tijd valt tu«- 6chen het vei schijnen van het 2e en het 5e blad? Weet gij, dat op het dauwnatte graan (zonder klaver als ondervrucht) of na regen de kainiet moet worden uitge strooid, als men zonneschijn kan verwach- achter de muren van hun klooster, voor de woeste horden beveiligen. De voorschriften hunner instelling verplichtten hen even zeertotwerkzaamheden van het verstand als-tot lichamelijke bezigheden, zoodat zij zich, na het land beploegd en den wijnstok gesnoeid te hebben in hunne cellen met de studie der gewijde en ongewijde letteren moesten onledig houden. Terwijl alzoo de woeste volksstammen als Gothen, Franken, Italianen, •Sarracenen en Noormannen de beschaving in bloed smoorden, werd deze door de Benedictijnen in de stilte hunner kloosters wederom ontstoken. Zij verzamel den de overblijfsels der beschaafde maat schappij, welke in een algemeene verwoes ting was ten gronde gegaan, en bewaarden de bronnen der letteren, kunsten en weten schappen, Terwijl monumenten en bibliothe ken overal door staal en vuur verdwenen, deden de monniken van Monte-Cassino hun klooster met beeldhouw-, schilder- en mo- zaikwerken versieren, en vermenigvuldig den zij door overschrijven de werken van wijsgeeren, geschiedschrijvers en dichters der oudheid. Toen de storm wederom be gon te bedaren en men op het herstel van zoovele rampen bedacht was, vond men de bouwstoffen en de geschriften der oudheid bijna uitsluitend in de kloosters terug. De Abdij van Monte-Cassino bleef tot op onze dagen het heilig oord der letteren; de ge loovigen van alle landen stelden zich met haar in verbinding en bij twistvragen riep de geletterde wereld hare beslissingen in. Als gewijde plaats, zoowel door de her innering aan zoo vele christelijke deugden, liefdadige werken, gevechten en belegerin gen en letterkundigen arbeid, als door het aandenken der doorluchtige mannen, die haar, van Totila koning der Gothen, af, be zocht hebben, verdient de Abdij van Monte- Cassino bovendien nog een bijzondere be langstelling door haar monumentalen bouwtrant en de vele kunstvoorwerpen, welke zij bevat. Het gebouw, dat tenge volge van verwoestingen, aardbevingen en bliksemvuur meermalen vernieuwd is, biedt geen bepaalden bouwstijl, doch dit neemt geenszins weg, dat de grootste evenredig heid der onderdeden aan het monument iets stevigs en waardigs bijzetten. De front- fehdat de hoeveelheid varieert tusschen 600 en 1200 K.G. per Hectare Weet gij, dat de fijngemalen kainiet tijdig in uw be zit moet- zijn, en vóór 't gebruik droog be waard dient te worden? Weet gij, dat kai niet, ter bestrijding van het onkruid aan gewend, tevens bemestend werkt, en dus nimmer verloren is, ook niet wanneer bij het uitblijven van den verwachten zonne schijn de bestrijdingsproef mocht misluk ken B—r. Wetenscha ipel. Berichten. De werking der Westinghouse-rem. Bij de vele spoorweg-ongevallen der laatste jaren en in het. bijzonder bij het laatste treinongeval bij Zandvoort is bij het publiek nog eens te meer de aandacht ge vestigd op de z.g. Westinghouse-rem. Hoe de trein door den machinist tot stilstand wordt gebracht en ook welke wer king geschiedt, zoo men aan de z.g. nood rem trekt, is weer eens een kwestie van acute interesse geworden. Wij laten daar om hieronder een insider aan het woord. De Westinghouse-rem (in 1866 uitgevon den door den 20-jarigen Amerikaan Wes- tinghouse) is een remtoestel, hetwelk den trein aanstonds doet stilstaan door de kracht van samengeperste lucht. De samengeperste lucht wordt toegelaten in een gesloten ruimte (remcylinder) achter een beweegbaren zuiger (remzuiger). Deze zuiger is door middel van stangen verbon den met de remblokken, die op deze wijze (door de kracht van samengeperste lucht) tegen de- wielen worden aangedrukt. Onder elk rijtuig bevindt, zich een luchtketel, hulp- rescrvoii genoemd, hetwelk dient om een bepaalde reserve-voorraad samengeperste lucht te bewaren (bestemd voor den rem cylinder). Om de rem in werking te brengen is het voldoende dat de samengeperste lucht uit het hulpreservoir in den remcylinder stroomt; dan slaan de remblokken tegen de wielen. Om de rem weder los te maken heeft men dan slechts de verbinding van hulpreservoir en remcylinder te verbreken en de lucht uit den remcylinder te laten wegstroomen naar buiten. Door spiraal- veren komen dan èn remzuiger èn rem blokken weer op hun gewone plaats. Zoolang dus het hulpreservoir met sa mengeperste lucht is gevuld, is de rem voor het gebruik gereed. Na iedere remming gaat er, dus samen geperste lucht uit het hulpreservoir ver loren. Deze moet dus telkens opnieuw wor den aangevuld in het hulpreservoir. Om de lucht in het hulpreservoir op de noodige spanning te houden is het hulpreservoir verbonden met een leiding, die de noodige lucht aanvoert. Deze leiding loopt langs den geheelen trein en wordt daarom de „treinleiding" genoemd. Zij begint op de locomotief, bestaat onder elk voertuig uit een ijzeren pijp en tusschen twee voertui gen uit twee aan elkaar gekoppelde caout- chouc-slangen. De samengeperste lucht bekomt de treinleiding uit het zoogenaamde hoofdre servoir, een grooteren luchtketel onder aan de locomotief bevestigd. Dit hoofdreservoir wordt met lucht ge vuld en voortdurend op spanning gehouden door een sboomluchtpomp, d.i. een lucht- perspomp, gedreven door stroom uit de lo comotief. De reminrichting onder elk voertuig be sbaat dus uit: de pijp der treinleiding, die de lucht aanvoert; het hoofdreservoir, dat de lucht bewaart; en den remcylinder, die de lucht verbruikt. De uit de treinleiding aangevoerde lucht moet dus in drie rich tingen gebracht kunnen worden: zoolang er niet geremd wordt; van trein leiding naar het hulpreservoir; om te remmen: van hulpreservoir naar remcylinder; gevel, welke zich over een lengte van 525 voet uitstrekt, maakt 'n geweldigen indruk, welke nog versterkt, wordt door haar hoo ge ligging op de kruin van een berg, en in de woeste eenzaamheid der Appenijnen. Wanneer men de met bronzen platen be- kleede poort doorgaat, welke tot de zeld zame kunstgewrochten der 11e en 12e eeuw behoort, en waarop in zilveren letters de namen aangeteekend staan van de kastee- len en goederen, welke de abdij bezeten heeft, komt men in den binnensten omtrek, waar alles van het gewelf tot den vloer uit marmer, graniet, albast, lazuursteen, ame- tist, verguld brons en schilderwerk bestaat. Het oog waart rond op een menigte taferee- len, welke hun hooge waarde niet enkel verkregen hebben door him oudheid en keu rige uitvoering, maar ook doordat de voor stellingen ervan als het ware bladen vor men uit de geschiedenis van Monte Cassino Eenige tafereelen stellen de wonderwer ken voor van den H. Benedictus, andere de hoofdbedrijven uit het leven van den oudsten zoon van Karei Martel, van Loning Carloman, die het koninklijk purper met den tabbaard van een Benedictijn verwis selde, en in de abdij gestorven is, ook an dere koningen, vorsten, hertogen, graven en verdere voorname persoonlijkheden, die eveneens het kloosterleven boven den luis ter der wereld verkozen, op het oogenblik hunner inldeeding. Alle kunsten hebben het hunne er toe bijgedragen, om hulde te brengen aan den stichter der abdij. Overal op den Monte Cassino wordt zijn afbeeldsel aangetroffen. Beeds aan den voet van den berg wordt in de kapel van Crocella een afdruksel van de dij van den heilige vertoond, en wat verderop ziet men op een punt, il Ginocehio genaamd, en door een kruis aangeduid, het afdruksel zijner knie. Een diep gewelf, waardoor men in het klooster komt, wordt met zorg onderhouden, omdat het, naar men zegt, eén gedeelte vormde van de door den H. Benedictus bewoonde grot.. Een ko lossaal standbeeld is Hem ter eere voor den ingang van het gebouw geplaatst, terwijl door het penseel zijn gelaatstrekken op vele muren staan afgebeeld. Een onderaardsche kerk, il Tugurio genaamd, is gesticht en om dé rem Weer los te maKett: uit remcylinder naar buiten. Om deze verbinding naar verkiezing stand te kunnen brengen en weder te vf breken dient een driewegsklep of z.g. trip) klep. De bripleklep is ingeschakeld in pijp, die het hulpreservoir verbindt m, den rem-cylinder. Deze tripleklep beeta: in hoofdzaak uit een zuigertje met daan; bevestigd een schuifje. Naar gelang dit 1 gertje met schuifje naar boven of naar fc neden gedreven wordt (door samengeperr lucht) ontstaan de verschillende verbindi gen. Elke sitlating van lucht uit de treink ding heeft? het aanslaan van de rem teng vol ge. De Westinghouse-rem is dus een aui matische rem, d.w.z. een rem, die bij ong vallen, zooals bij afbreking van den trei beschadiging, bij ontsporing, enz. vanzt in werking komt. Immers om lucht uit 1 treinleiding te laten ontsnappen, beho» slechts, om van erger beschadiging nj te spreken, een der luohtkoppelingen lost troken te worden; de treinleiding loq dan leeg en de rem loopt vast. Daardoor begrijpen wij ook, hoe hetj gelijk is, dat men in elk voertuig vand( geheelen trein kan remmen. Hierdoor b hoeft slechts bij elk voertuig een uitlijj kraan aan de treinleiding gemaakt te t, den, die men b.v. door een koord of ijs draad van uit elk compartiment kan trekken. Het openen van dezen kraan, z.g. „Trekken aan de noodrem", doet li uit. de treinleiding ontsnappen; de zui tjes in alle tripleklepen van den gehee trein dalen dientengevolge en de gehe trein wordt geremd. Om de rem te lossen moet, zooals we zien hebben, de lucht in de herstellei treinleiding weder aangevuld worden. Die bijvulling geschiedt oogenblikkel door het. hoofdreservoir waarin n.I. luchtvoorraad groot genoeg is om oogi blikkelijk de spanning in do geheele tre leiding zooveel te verhoogen als noodig om de rem te lossen. 'b Lossen van de rem door herstel s de luchtdruk in de treinleiding geschil uitsluitend vanaf de locomotief door midi van 'n kraan waarmede de machinist 1 wegstroomen van de lucht uit 't hoo rservoir in de treinleiding beheerscht. Bi kraan ia tevens zoo ingericht dat zij o voor het uitlaten van de lucht uit de tri leiding dient. Dit is de z.g. „remkraan", dus een dubbele functie kan verricht n.I. de rem lossen en de rem aanzetten, De reminrichting. boven verklaard, is van de gewone Westinghouse-rem 'meest gebruikt). Tegenwoordig heeft men vooral i lange goederentreinen en aan sneltreiner snelwerkende Westinghpuse-rem, waard veel sneller kan geremd worden. Het verschil bestaat alleen hierin, haar werking zieh bij het plotseling volle kracht remmen sneller van het bi naar 't einde van den trein voortplant, dab bij de gewone Westinghouse-rem schiedt. Deze versnelde werking wordt v kregen doordat de triple-kleppen var d sneltrein zoo zijn ingericht, dat. zij bïjA plotseling remmen niet alleen de lucht heb hulpreservoir, maar ook de lucht de treinleiding zelf in den remcylinder ten stroomen. Dit nu geschiedt op t plaatsen tegelijk; niet alleen zooals bij gewone Westinghouse-rem door de rc kraan („evenwichtsremkraan") van 1! machinist, maar ook door de trïpleklepp zelf ontsnapt de lucht uit de treinleidi Dit geschiedt alleen wanneer er plotseli met snelle kracht, geremd wordt. Bij gevt matig remmen werkt de snelrem-trip rem precies op dezelfde wijze als de wone tripleklep. prachtig versierd, om Zijn stoffelijk 01 schot bij te zetten, terwijl een gedeelte gebouwen, dat men als een overblijfsel 1 de oorspronkelijk© abdij beschouwt, i voorwerp is van bijzondere vereering, bekend staat onder den naam van den ren en de vertrekken van St. Bcnediel In een zaal met schilderijen van Baph Guide, Guerchin, Dominiquin, Anibal C racho en andere grooto meesters leest 0 het volgende opschrift in het Latijn: t venstc gedeelte van den alouden to waarin d© H. Benedictus, door hemeki gezichten begunstigd, gedurende zijn lei verblijf hield, en waar men voorheen feestdagen engelen-tonen hoorde en hemelsche geuren kon genieten, terwijl! bovennatuurlijk licht verscheen". De zus van den II. Benedictus, de H. Scholast! en zijn moeder de H. Abondantia, die i in zijn eenzaamheid bij hem gevoegd hl den, ziet men eveneens veelvuldig ui(| beeld. De abdij van Monte Cassino bezit J heden ten dage kostbar© schatten in hi archieven. Zij bestaan uit charters, dip ma's, privilegiën en bullen, alle oorsproni lijke stukken, afkomstig van keizers, I ningen, pausen, prinsen en hertogen; I bijzoder fraai uitgewerkt© handschril van de vroegste tijden, uit eenige meesll stukken van de geduldige pen der kloosi lingen, en uit tallooze brieven, geschrei door personen van verschillend© klaesj tijdvakken en landen, zoowel door paw als door Turksche keizers. Op een kwartier afstand van het kb ter van St. Benedictus stond het klei klooster van Albonetta, dat in de 10e ee1 door een uit het Heilig Land teruggekocj pelgrim werd gesticht. Het was ook dal dat de H. Ignatius van Loyola in 1538 grondslagen van zijn orde legde. Zoo door een zonderlingen samenloop de h; Cassino de bakermat va-n twee der roemdste geestelijke orden, de BenedK nen en de Jezuiten.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 8