Beb Het Koningschap van Christus. ned. katholiekendag STADSNIEUWS. het huisje in 't ravijn DERDE blad Zaterdag 12 mei 1928 idffl 28-31 MEI TE MAASTRICHT MAANDAG 28 MEI. 12 u. Ne ven vergadering der Ned. E. K \'g. van Handelsreizigers „St. Christoffel" 111 Hotel Central, Groote Straat. Spreker Engelbertus O. Cap. 11.40 Aankomst aan het Station van Mgrs. den Internuntius en de Bisschoppen rail Nederland, en van het Hoofdbestuur. Dntvangst vanwege de PI. Eeg.-Commissie. [n rijtuigen, begeleid door een eerewacht ordt naar de dekenale pastorie ian het Vrijthof geveden. 2.30 Optocht, voorafgegaan door politie 1 muziek, en bestaande uit B. K. organi saties. Vanaf het Station worclt langs den torts ten weg gegaan naar het Vrijthef, al- paar défilé en vaandelgroet voor de ierke- •q jjbe en wereldlijke autoriteiten. 3.30 Nevenvergadering van het Aposto- ab der Hereeniging, in de aula der Zus- ers v. h. Arme Kind Jesus, Boschstraat, preker dr. Alph. Mulders, hoogleeraar au het Groot-Seminarie Hceven Onder werp: „Naar de godsdiensteenheid". 3.30 Idem van den Ned. E. K. Bond voor •roote Gezinnen, in de Leo-Stishting, 'I Breedestraat. Spreker drs. Jos. de Boer, eeraar St. Thomas-College te Venlo. 5 u. Idem van de Ned. leden der Derde )rde, in de voormalige Dominicanerkerk, ?r. Staat. Spreker P. Quirinus O.Cap., uit lotterdam. 5.30 Idem voor de jeugdafdeelingen der Derde Orde; a. voor de jongens in het St. Antonius- okaal, Patersbaan-Tongerschestraat; spre- :er P. De Leeuw O. M. uit Heerlen; b, voor de meisjes in de kerk dei' Min- lerbroeders, Tongerschestraat; spreker P. dr. Cass. Hentzen O. M. uit Maastricht. .1 7 u. Bidweg, van uit de O. L. Vr. kerk lan het O. L. Vr.-plein. 8.30 Begroetingsavónd. in de Redoute- :alen. Strijkorkest der Avanti-kapel. DINSDAG 29 MEI. 10.30 Pontificale Hoogmis, in de St. Ser- raaskerk door Mgr. Van de Wetering, lartsbisschop, van Utrecht. Eerste Algemeen© vergadering, in pj tie St. Servaaskerk. Openingsrede door mr. laron Van Wijnbergen, voorzitter van het ïoofdbestuur der Ned. Katholiekendagen. *1 Rede van den heer Henri Hermans, lid der E Tweede Kamer, over „Het koningschap van Christus in het huisgezin". I 4.15 Ontvangst van Episcopaat, Eere- Comilé en Hoofdbestuur ten Stadhuizen, door Gemeentebestuur en Gemeenteraad. Da rijtuigcnstoèt wordt door de bereden eerewacht begeleid. 5 u. Zanghulde van de leerlingen der kaft. holen, op de Markt, voor het Stad huis, aan bovenvermelde autoriteiten, waarna défilé der kinderen. u. Tweede Algemeene vergadering, In de St. Servaaskerk, redevoeringen van rar. dr. Deckers, lid der Tweede Kamer, over „Het Koningschap van Christus in het sociale leven" en van prof. Aengenent, van het Groot-Seminarie Warmond, ovêr „Het Koningschap van Christus in liet politiek leven". 10 u. Gezellige bijeenkomst in de Re doute-zalen. WOENSDAG 30 MEI. 8 u. Hoogmis in de St. Servaaskerk. 8.30 Sectie-vergadering I in de St. Ser- vatius-Societeit, Breedestraat. Spreker de heer Piet Kasteel, redacteur van de Maas bode, te Botterdam, over „Het Koning schap van Christus door middel van het lee- ken-apostolaat". 8.30 Sectie II, in de Stichting De Stuers, Kruisheerengang. Spreker inajoor "an Nijnatlen, uit Maastricht, over „Het Koningschap van Christus door middel van het ontspanningswezen''. 10.30 Sectie III, in het St. Mathias-pa- ronaat, Bogaardenstraat. Spreker prof. tV. Nolet, uit Warmond, over „Het Ko- lingschap van Christus door middel van den boekenhandel". 10.30 Sectie IV, in het Canisius-huis Len- culenstraat. Spreker reetor Bekkers, uit Voorschoten, over „Het Koningschap van Christus door middel van do missie-actie". 1.30 Nevenvergadering van de Federa tie der Liturgische Vereenigingen in Ne derland, in de Stichting de Stuers, Kruis heerengang. Spreker P. Verwilst O.P., over „Het feest van Christus-Koning". 1.30 Idem (alg. vergadering) van de Vg. van den H. Vincentius a Paulo in Neder land. Spreker rar. Smit, lid van de Hoofd- raad, Breda. 3 u. Idem van de Federatie van R. K. Vrouwenbonden in Nederland, in de zaal der Marthavg., Witmakerstraat. Spr. Z.Ew. heer Bolder, uit Utrecht, geest advi seur der Federatie, over „Het ideaal in de K. K. Vrouwenbeweging". 3 u. Idem van de Alg. E. K. Werkge versvereniging, in den foyer van den Schouwburg, Breedestraat. Spreker mr. dr. A. Borret S.J., Amsterdam. 4.30 Idem van het St. Bernulphusgihle en de Alg. E. K. Kunstenaarsvg., in de Leo-Stichting, Breedestraat. Sprekers de heeren Huib. Luns, ir. Thunissen en Van Hardeveld. Waarna bezoek aan de Ten toonstelling van Kerkelijke kunst. 4.3Q Idem van het St. Petrus Canisiue- Genootschap, in het Canisius-huis, Lencu- lenstraat. Spreker de heer Nijst, uit Nij megen. 8 u. Derde algemeene vergadering, in de St. Servaaskerk. Sprekers prof. dr. Bar ge uit Leiden, over „Het .Koningschap van Christus in de wetenschap" en pastoor Bibbergh, uit Houthein (L.) over „Heb Ko ningschap van Christus in de litteratuur". 10 u. Gezellige bijeenkomst in de Re doute-zalen. DONDERDAG 31 MEI. 8.30 Pontificale Hoogmis door Mgr. Schioppa, Pauselijk Internuntius, in de St. Servaaskerk. 10.30 Vierde algemeene (slotvergade ring in de St. Servaaskerk. Spreker dr. Verhoeven, diij. v. h. E. K. Centr. Bureau v. Onderwijs den Haag, over „Het Ko ningschap van Christus in het onderwijs". Sluiting door den voorzitter, baron Van Wijnbergen. 2.30 Pontificaal Lof in de St. Servaas kerk door Mgr. Schrijnen, bisschop van Roermond, en plechtige processie met de H. relieken. 6 tr. Gemeenschappelijke maaltijd in de Redoute-zalen. Buitenl Weekoverzicht De koning van Afghanistan is thans op bezoek bij de bolsjewieken. Dat haalt al leen een Afghaansch vorst zich in z'n hoofd Hij kwam er juist, toen de feestelijkheden rondom 1 Mei aan den gang waren. In Warschau had hij de I Mei-optocht vanaf zijn balcon gadegeslagen en vriendelijk ge glimlacht, toen communisten en socialisten slaags raakten. Wat hij toen gedacht heeft, heeft hij niet gezegd. Wat hij trouwens ge dacht heeft bij zijn officieele ontvangst te Moskou, zal hij uit beleefdheid ook wel niet gezegd hebben. Het moet er eenigszins eigenaardig naar toe gegaan zijn, wat ook wel te begrijpen is, als men bedenkt, dat de Sovjets tusschen twee vuren zaten. Aan den eenen kant moesten zij een ontvangst organiseeren, welke in overeenstemming was met de koninklijke waardigheid hun ner bezoekers, maar aan den anderen kant mochten zij weer niet al te veel in botsing komen met hun bolsjewieksehe beginselen. De ontvangst moest zoowat het midden houden tusschen „Leve de koning" en „Dood aan de tyrannen". Een zeer netelig probleem. Toe'n het vorstenpaar in de roode hoofdstad arriveerde, hield iedereen angstvallig zijn mond. Niemand scheen precies te weten, wat er gedaan moest worden. Toen kwam een vrouw naar voren en bood koningin Sou- riya een ruiker roode rozen aan. De koning drukte den leden der regee- .ring en president Kalinin de hand en in een stoet wandelde men het geheele per ron af. Opeens weerklonk een luid gejuich. Het was de Afghaansche kolonie, welke den ko ning in zijn eigen taal begroette. Het was lfet eerste breken der netelige stilte. Buiten het station stond de koning bo ven aan de trap, terwijl de eerewacht. met versnelden pas voorbij trok. Vervolgens reed hij met Kalinin naast ziifli in een open auto regelrecht naar het Kremlin, gevolgd door koningin Souriya, die vergezeld was van mevrouw Kollontai, de sovjet-gezante in Noorwègen. Het was opmerkelijk, dat terwijl de me nigte volkomen het stilzwijgen bewaarde tijdens het voorbijtrekken van het konings paar, zij de leden der sovjet-regeering toe juichte. Of dit „bewuste" proletariaat zich ook van zijn „plicht" bewust was Als een bijzonderheid mag ook wel wor den vernield, dat de Afghaansche vorst Dinsdagavond een voorstelling bijwoonde in het Groote Theater en daar plaats nam in de keizerlijke loge. Sedert de revolutie had deze loge geen vorstelijken bezoeker meer gekend. Hoeveel er echter veranderd moge zijn sedert de omwenteling in Rusland alles op z'n kop zette, de aard van het Russische volk is gebleven. Zoowel vroeger als nu verdween alles op onnaspeurlijke wijze in de handen van de tallooze dieven. Dat dit nog zoo is, hefet ook koning Aman Oellah ondervonden. Aan het grensstation Bogo- loboje zijn n.l. verscheidene kledingstuk ken van den koning en kostbare te Parijs gekochte bontmantels van de koningin ge stolen De koning mag wel goed passen op zijn 2 tractors, welke de Sovjets hem ca deau gedaan hebben, anders loopen die ook een verkeerden kant uit! V r e d e s pli i 1 o s o p h i e. Terwijl Aman Oellah, die indertijd bij zijn bezoek aan Engeland te Oxford tot eere-doctor is gepromoveerd, te Moskou gelegenheid had zijn opgedane levensphiloeophie in praetijk te brengen, werd te Heidelberg de Duit- sche minister van buitenlandsche zaken, dr. Stresemann, tot eere-doctor in de philosophie bevorderd. Stresemann heeft deze gelegenheid aangegrepen om er een politieke demonstratie van Duitschlands vredelievendheid van te maken. Het feit, dat ook de Amerikaansche gezant in Duitsehland Schurman tot eer-doctor werd gemaakt, kwam hem daarbij zeer te stade. Natuurlijk sprak Stresemann met warmte over het Amerikaansche voorstel inzake een anti-oorlogsverdrag, dat hij ten zeerste aanbeval tot bereiking van de algemeene verbroedering der volkeren. Terloops ver zuimde Stresemann niet op te merken, dat een machtig middel om die verbroedering te bereiken was: gelijkberechtiging van alle naties, een gelijkheid, waarmede o.a. de Rijnland-bezetting in flagranten strijd is De Duitsche philosophie, die op staatkun dig terrein nog wel eens de richting uit ging van het adagium: „recht is macht", zingt thans een geheel ander lied, het lied van den vrede, waarmede de Europeesche mogendheden zich'-haasten in te stemmen. Italië heeft thans ook geantwoord op Kellog's voorstel van een anti-oorJogsver- drag en wel in zeer gunstigen zin, terwijl in Engeland Chamberlain reeds een ver klaring in het Lagerhuis heeft afgelegd, waarin Engeland instemming met het Ame rikaansche voorstel betuigde. Een formeel antwoord is van Engeland nog niet ontvangen, omdat eerst overleg moet worden gepleegd met de Dominions, wat altijd nogal tijd ophoudt. Boerenopmarsch. Tusschen deze vredesklanken weerklonk deze week het gedreun van de boerenlaarzcn der op- marcheerende volgelingen van Manioe Het dreigende gedreun verstomde echter spoedig. Toch heeft de Roemeensche regee ring een paar angstige dagen meegemaakt. De oppositie-partij der boeren wou en zou te Alba Julia een groote betooging houden tegen de regeering-Bratianoe, ofschoon de regeering deze betooging aanvankelijk ver boden had. Ten slotte moest zij zwichten en Zondag kwamen van alle kanten uit Ze venburgen de boeren opdagen te Alba Julia, het oude Karlsburg. Men schatte het aantal aanwezige aanhangers van den boerenlei der Manioe op 200.000. Er werden resoluties aangenomen, welke hierop neerkwamen, dat de regeering van Bratianae behoorde plaats te maken voor een regeering-Manioe. Daar er evenwel alle kans bestond, dat Bratianoe deze resoluties voor kennisge ving zou aannemen, besloten de boeren aan hun wenschen kracht bij te zetten door zelf naar Boekarest op te marcheeren. Manioe was daar tegen, doch andere lei ders zetten door en zoo ging een deel der boeren werkelijk op stap naar Boekarest, Het is echter een „long way" van Alba Ju lia naar Boekarest (300 K.M.) en daar de .staatssecretaris Tatarescoe zoo slim was geweest om alle rollend materiaal uit de buurt te doen verwijderen, zagen de boe ren in, dat zij deze afstand moeilijk te voet konden afleggen, te meer daar de leiders de zaak toch wel wat te riskar.t begonnen te vinden en derhalve den boel in den steek lieten. Zoo bleef er niets anders over dan der esolulics aan den regentseliapsraad te overhandigen en af te wachten, wat de uit werking ervan zal zijn. De heele affaire heeft voor den Rocmeen- schen ex-kroonprins een uitwerking gehad welke hij allerminst verwacht had. Prins Carol of althans zijn politieke vrienden hebben 't bocrcneongres te Alba Julia willen gebruiken om propaganda te maken. Zij hadden in Engeland waar de prins momenteel vertoeft duizenden ma nifesten laten drukken en deze zouden met twee Brits die vliegmachines naar Boeka rest worden geëxpedieerd. De inhoud was, dat de prins klaar stond om de regeering te aanvaarden en dat hij allerlei heilzame hervormingen zon doorvoeren. Volgens som mige berichten moesten do vliegmachines zelfs dienen om den prins naar zijn vader land terug te laten vliegen. Wat hiervan zij, vaststaat dat de Brit sche regeering liet vertrek van de vliegmachines Zondagoch tend heeft verhinderd en den prins te ken nen heeft gegeven, dat hij haar een groot pleizier zou doen als hij vóór Maandag a.s. maakte dat hij weg kwam. Misschien is het maar beter, dat het zoo geloopen is, want er blijkt uit niets, dat de boeren van Manioe zoo enthousiast voor den ex-kroonprins waren. Geeltjes tegen scheel tjes. De gele Chineezen uit het Zui den zijn slaags geraakt met de schele Ja panners te Tsinanfoe. En het is nog al flink aangekomen ook. Volgens de Japansche be richten hebben de Chineesehe generaals hun troepen niet in bedwang kunnen hou den, hebben de plunderende overwinnaars van het Zuiden zich vergrepen aan Japan sche eigendommen en moesten de Japan sche beschermingstroepen, dus ingrijpen. Van Chineesehe zijde stelt monoliet voor alsof de Japanners met, geweld de zegevie rende opmarsch der nationalisten hebben willen tegenhouden. Japan ontkent dat na tuurlijk ten stelligste. In ieder geval is er op het oogenblik een gevaarlijke toestand geschapen, waarbij de mogendheden, en vooral Engeland en Amerika niet. onver schillig kunnen toekijken. De Chineezen hebben sinds lang een diepe hant opgevat tegen Japan. Of de mogendheden evenwel zullen ingrijpen is nog een open vraag. Niemand heeft zin zijn hand in een wespen nest. te steken en men wacht de ontwikke ling der gebeurtenissen voorloopig af. De regeering te Nanking heeft reeds de tus- schenkomst van den Volkenbond ingeroe pen en heeft daardoor den Bond in een las tig parket gebracht. Want het is duidelijk, dat de arm van den Bond daar in het Oos ten vrijwel machteloos is en wat heeft men aan een ijdel gebaar'! Misschien zal men zioh eruit redden, door op te werpen, dat wel China lid van den Bond is, doch dat de Nanking-regeering niet representatief geacht kan worden voor geheel China. Intusschen heeft de Noordelijke maar schalk, Tsjang Tso Lin voorgesteld den strijd tusschen Noord en Zuid te staken. De „Times" verwacht, dat de Chineesehe kwestie daardoor in een geheel andere fase zal treden. Misschien? De Chineezen zijn rare lui. Wellicht is deze plotselinge vredelievende gezindheid van Tsjang Tso Lin juist nu de Japan ners hem zoo mooi in de kaart spelen niets meer dan een manoeuvre. BRIEVEN VAN EEN WANDELAAR. XXXIX. Overal in ons Bisdom is men weer bo zig om den Middenstand het bewustzijn bij te brengen, tint rganiseeren ook voor de zen stand van het allergrootste belang is. Wij lezen '"n dc bladen van een intense actie door tic voormannen op touw gezet en de prijzenswaardige wijze waarop de geestelijkheid daarbij krachtigen steun verleent. Wat bloeitijd is er reeds geweest en wat rijke vruchten werden in de orga nisatie reeds geplukt. We hooren nog het aanmoedigend woorl van den pas ver scheiden, beminden Bisschop klinken op den Katholiekendag tc Delft, nu reeds twintig jaren geleden en den drang van den geestelijken Vader, waarmede hij het „vercenigt li u.et krachtige woorden en klinkende argumenten den nog slapenden middenstand heelt toegeroepen. Toen is dit wachtwoord begrepen en togen er vele ijverige mannen op uil om den middenstand het groote belang van organiseeren voor te houden en wonderwel is men toen ge slaagd; men wreef zich de oogen uit, kwam tot bezinning en in grootcn getale traden zij toe tol de gestichte organisaties. Al voortwerkende steeg het aantal afdeelin- gon, in een Bond vereenigd, tot een hon derdtal en men telde bijna tienduizend le den. Dat was een tijd van groote glorie en bloeiende activiteittoen eerst voelde men liet, wat dom het was geweest, zooveel kostelijke jaren onbewust te hebben laten voorbijgaan. Doch wat van groote botecke- nis was, het. bewustzijn was losgeslagen van het princiep, van liet goed recht, zich op confessioneelen grondslag te vereeni gen en vooral was de uittocht uit de neu trale organisatie een daad van groot ge wicht. De middenstand' had zichzelf gevon den en de vaan met het beginsel omhoog geheven, werd omstuwd door talrijke vol gelingen. Allenkskens kwam de actie: instellingen werden ten leven gewekt; het bewustzijn dat als men niet voor eigen belangen zorg de, gaf kracht en moed, terwijl, naast de verzorging van de stoffelijke belangen, ook de geestelijke ter hand werden genomen. Het begrip concurrenten verloor terrein en men zag in elkaar vakgenooten, met wie men gemeenschappelijke belangen te ver zorgen had. De leiding betrad en omvatte in haar zorg liet geheele terrein, waar nog zooveel braak lag, den bodem werden le venssappen toebedeeld en vruchten ston den te rijpen. Totdattotdat de verzen gende adem van dc inzinking kwam; tot dat de moedeloosheid, dc knagende worm van de ontgoocheling zich zette aan den reeds in kracht winnenden stam van den zich in bloeiend leven ontwikkelenden boom. Met vaslo hand had men jaren ge bouwd aan do instellingen, die werden ge zegd te zijn bloed en spieren voor een krachtig organisatieleven, steu.i in do mocielijkheden waarmede de middenstand te kampen had, losbinden van banden van verplichtingen aan derden in finantieel op zicht, emplooi voor tijdelijk ter beschikking komende gelden, hulp bij de afwikkeling van geldelijke zaken. Deze voornaamste factor werd zeer sterk op den voorgrond ge plaatst en men heeft cr in geloofd, men heeft zich er van bediend en, waar dc prip- cipeclo plicht slcrk naar voren werd ge drongen, is door velen een overwinning op zichzelf bevochten, omdat men meende anders te kort te schieten in het volkomen beleven van zijn middenstandsplicht.. En toen juist daarin de teleurstelling in sterke mate over hen kwam, toen een dé- baele niet meer af te wenden was, toen viel de slagboom in dc voegen van bitterheid en stonden de middenstanders daarvoor, peinzend over den thans te volgen weg. Er gingen er velen op zijpaden, de schok was voor velen zóó ernstig geweest, dat zij de bezinning verloren en dc stands- vereeniging de schuld gaven van wat een instelling hun had aangedaan. En het. was treurig te zien, hoe men het vaandel on trouw werd en elkander beïnvloedde, om heen te gaan uit een vereeniging, die als een onmisbare burcht was, van waaruit de gemeenschappelijke belangen werden ver dedigd en het terrein van het openbare leven ingedragen. En nog heden ten dage wroet die kanker voortook nu nog oni- FEUILLETON. Uit het Engelsch door Headon Hill. HOOFDSTUK I. Het lichaam in den poel. i) De portier trok een van de groote tocht deuren open, die toegang gaf tot de koe pelvormige vestibule van de kantoren van de „Daily Lynxe" en tikte aan zijn pet, toen een jonge man in een licht flanellen zomerpak hem met een joviaal knikje voor bij liep, en de trap opstoof welke leidde naar de redactie-bureaux op de eerste ver- Jieping. Glad geschoren, levendig van oog en gebaar, lenig als een renpaard, vertegen woordigde Hector Yeldham een van de ->este typen van den modernen i urnalist, niet hart en ziel verknocht aan de belan gen van de groote courant, waarop hij trotsch was. Hij was afkomstig uit Win chester en had in Oxford gestudeerd. Zijn 3\erk was dat van een soort speurhond. Hetzij dat er geruchten liepen van een Politieke crisis aan de overzijde van het Kanaal, of over een oplichting op groote schaal, of dat een geheimzinnige misdaad nioest worden ontrafeld, het was altijd eetor Yeldman die neerstreek in het randpunt der gebeurtenissen en zijn blad oorzag van de nieuwste en belangrijkste berichten. Pas een dag geleden had hij een ver moeiende campagne in Manchester geëin digd, waarin zijn scherpzinnigheid niet al leen had gestrekt om de lezers van de „Lynx" dagelijks een flinke portie sensatie te verschaffen, maar waarin hij ook de po litie belangrijke diensten had bewezen, bij de ontmaskering van een Amerikaanschen Katoen-koning, die een xnillioen bij elkaar had gezwendeld en toen een schijn-zelf- moord had gepleegd. Nadat dit heerschap veilig in de gevangenis was gedeponeerd, had Yeldham zich naar zijn bureau terug gehaast, boven z'n verwachting nog juist vroeg genoeg om zijn jaarlijksche vacantie te beginnen op den bestemden tijd. Hij ver langde meer dan gewoonlijk naar absolute rust, vermoeid 11a het ingespannen werk van de laatste weken. In z'n privé-kantoor gekomen, ruimde hij enkele dingen op, sloot de laden van zijn bureau-ministro en daarna ging hij de bree- de gang door naar een deur met het op schrift „Hoofdredactie". De man met het nog ongerimpelde ge laat en het sneeuwwitte haar, die glim lachend opkeek toen zijn iivcvi >n "c.'o- werker binnenkwam, was een merkwaardi ge persoonlijkheid. Laurence Wraxall had meer invloed dan menige minister. Het massieve voorhoofd, het vastbera'den ge zicht en de rustige blik verrieden onmid dellijk de geboren leider en het was alleen in oogenblikken als dit, als de strenge oogen zich verhelderden door een vriende lijke glans, met ontzag, maar ook met lief- niet alleen met ontzag, maar ook met lief de gediend werd. Ah, Yeldman, je komt zeker afscheid nemen, begon hij met zijn diepe, volle stem. Nu je hebt wel een poosje rust verdiend na dien stormachtigen tijd daar in het noorden. Maar we zullen je missen, want er liggen al weer twee zaakjes op te te wachten. Ik kan mijn vacantie wel uitstellen, als er haast bij is, antwoordde Hector on middellijk. Daar denken we geen oogenblik over, antwoordde de hoofdredacteur. We zul len ze beide kalmpjes laten wachten tot je terug bent. De gevallen zijn van heel verschillenden aard en ik vrees dat ze heel wat van je zullen vragen. Maar misschien zou u me een paar aanwijzingen kunnen geven over deze ge vallen, zei Hector vol belangstelling. Dan zou ik er vast mijn gedachten eens over kunnen laten gaan en ben ik eenigs zins voorbereid als ik terugkom. Wraxell nam een stuk papier van zijn lessenaar en keek er naar. Dat is misschien geen verkeerd idee, zei hij, ik heb hier al de gegevens, maar die geef ik je later wel. De zaak is dat do opbrengst van dc accijns op sterken drank liet laatste jaar geweldig gedaald is on dat deze daling absoluut niet samen gaat met een vermindering van het gebruik. De douanebeambten zijn er in zoover achter, dat ze weten dat het verschil voorname lijk schuilt in den geïmportcerden Fran- schen brandewijn, maar op welke manier de belasting ontdoken wordt, is een raad sel. He-tor Yeldnuin fronste liet voorhoofd. Het lijkt wel, zei hij alsof dc oude smokkelaars hun werk weer hebben her vat en dezen keer op reusachtige schaal nu de Regeering de kustwacht heeft be- perkt en hier en daar geheel heeft afge schaft. De hoofdredacteur knikte. Dat zal dan een van de zaakjes zijn, die je mag trachten op te lossen als je weer op je post ben. E11 de andere kwestie? De andere zaak is minder romantisch was het antwoord Vanmorgen kreeg ik telefonisch bericht van Sir Beaucliamp Mc- ville van het „Criminal Investigation" De partment van Scotland Yard dat er een groote partij valsche papieren op dc beurs worden verhandeld. Ik begreep uit wat hij zei, dat er ergens een fonnecle fabriek moet bestaan, waar deze valsche papieren op groote schaal worden gedrukt. Die beide zaken zullen dus blijven liggen tot jij jc er over ontfermen zult. E11 nu, Ycldhanï, liet beste hoor, ik hoop dat je een pretti ge vacantie zult hebben. Waar gaat de reis naar toe? Ik ga naar een huisje van een 011de meid van moeder, ergens aan de kust van Dorset, een wilde en bijna onbewoonde streek, niet ver van St. Alban's Ilead. Mis schien is liet er nu niet nicer zoo eenzaam als vroeger, want ik heb gehoord, dat Lord Purbeck daar ook een huis in dc buurt heeft en dat hij onlangs enkele oude mar mergroeven weer in exploitatie heeft ge bracht. Maar ik zal mijn adres achter laten. Lord Purbeck? Een zonderling, ten minste te oordeelen naar zijn redcvocrin- eca in liet Hor.ger Huis. Nu, nogmaals, goede reis Yeldham! Wie weet of, nu je toch naar dc zeekant gaat niet met een beetje geluk een spoor van de smokke laars vindt en ons een interessant verslag stuurt, vol met nachtelijke overvallen, ouderwetsche smokkelaars met staartprui ken en oude vuursteen-pistolen. Enkele uren later, in den koelen namid dag, stapte Hector uit den trein aan het kleine station van C'orfe en stapte het oude huur-autotjc, dat hem naar zijn be stemming zou brengen in. Pas toen hij ongeveer drie kwartier had gereden, begon het landschap interessant le worden. Bij den tuin van een oud land goed, waarvan dc grijzo gevel door de ol men schemerde, maakte de weg een scher pe bocht en ging verder steil naar bene den en van dat punt af veranderde het ge heele landschap. Dc heggen en groene hoo rnen waren verdwenen, om hem was. een woeste, grijze streek, dooraderd met scheu ren en bezaaid met overblijfselen uit oude, lang in verval geraakte steengroeven en waar niets groeiden dan brandnetels, braamstruiken en door dc zon geteisterde sleedoorn. De verlatenheid van dit troos- tcloozc landschap werd alleen verzacht door het glinsterende blauw van dc kalme zee er achter. De weg was langzamerhand niet veel meer dan een oneffen pad en dc chauffeur deelde zijn passagier mode, dat deze weg nooit bijzonder schitterend was geweest. Die diepe groeven, lichtte hij inkomen doordat die vorste steengroeve weer in werking is en do trollies ruineeren den weg op een schandelijke majiier. De rammelende auto bereikte veilig en wel de voet van de helling en hield stil voor een huisje d»t diep verscholen in het ravijn lag. Hector had nauwelijks tijd om op t« merken dat de tuin, vol kleurige bloemen, een oase in deze wildernis van

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9