binnenland. Letteren en Kunst Rechtzaken. SPORT. tweede blad DE LEIDSCHE COURANT zaterdag 12 mei 1928 Het overlijden van den Argentijnschen gezant te 's-Gravenhage. H. M. de Koningin heeft Haren ordon- lans-officier, eerste-luitenant I. L. D. ba- on Sirtema van Grovsetins, opgedragen en sterfhuize, aan de Prinsessegracht te j-Gravenhage, van den Argentijnschen ge- ant, den heer Guesalaga Harer Majesteit'» N eelneming aan de betrekkingen van den ntslapen gezant te betuigen. Baron Sirtema van Grovestins heeft ïch gisterenochtend ten II ure van deze pdracht gekweten. Van de gebouwen der vreemde gezants chappen te 's-Gravenhage is de vlag der oor de gezanten vertegenwoordigde rijken alfstok geheschen in verband met het verlijden van den heer Guesalage, die ook )eken van het Corps Diplomatique was. Ten sterfhuize wordt zeer veel belang- telling ondervonden zich uitende in per- oonlijke bezoeken, telegrammen en brie- en het teekenen van het register van ouw beklag. Het stoffelijk overschot van den Argen- jnschen gezant, den heer Guesalaga, ligt de ingerichte chapelle ardente ten sterf- nize niet gekleed in het ambtsgewaad, etgeen, naar wij vernamen, in Argentinië iet het gebruik is bij het overlijden van ooge autoriteiten. Wel liggen de ambts- leeding en de ordeteekenen van den ont- lapene in de nabijheid van de baar met "^et stoffelijk omhulsel. Gistermiddag heeft ingevolge opdracht ran H. M. de Koningin, de adjudant der i [oningin, luitenant ter zee le klasse C. van *aron ^os van Steenwijk, ten sterfhuize ^an den gezant een krans neergelegd bij iet stoffelijk overschot. Z. K. H. de Prins heeft gistermiddag en 8 uur persoonlijk ten sterfhuize aan tevrouw der Douarire Guesalaga zijn deel- eming bij dit overlijden betuigd. Ook de Minister van Buitenlandsche Za- en, jhr. mr. Beelaerts van Blokland, heeft jstermiddag ten sterfhuize een bezoek van ouwbeklag bij de familie Guesalaga afge- egd. Aan den Nederlandschen gezant te Bue- ios-Ayres is telegrafisch opgedragen de eelneming der Nederlandsche regeering te betuigen aan de regeering van Argentinië verband met het overlijden van haren ;ezant bij Harer Majesteit's Hof. H. M. de Koningin zal zich zoowel bij len rouwdienst in de kerk van de H. Jaco- ius als bij de daarop volgende begrafenis ,n den gezant op het B. K. Kerkhof doen •ertegenwoordigen door den groot-officier ran Hr. Ms. Huis G. Ch. Baron Snouckaert •an Schauburg, benevens door Harer Ma jesteit's adjudant, luitenant ter zee le kl. baron de Vos van Steenwijk. Z. K. H. de Prins zal zich bij beide plech- i/gheden door zijn adjudant, luitenant ter tee le kl. J. W. Termijtelen doen vertegen- oordigen. Thans is vastgesteld, dat de begrafe- 8 zal plaats hebben a.s. Dinsdagvoormid- k'.g 15 dezer. Te half elf zal een rouwdienst plaats lebben in de kerk van den H. Jacobus in de Parkstraat te 's-Gravenhage, waarna te Dngeveer half twaalf de begrafenis met mi litaire eer en met het geheele corps diplo matique in den stoet, naar het Katholiek ïerkhof aan de Kerkhoflaan zal volgen. i L. C. G. Verhulst, f Nadat in de kerk van den H. Jacobus in de Parkstraat te 's-Gravenhage de Re quiemmis was opgedragen door Deken H. A. van Dam, is gisterenochtend onder groo- te belangstelling op de R. K. Begraafplaats aan de Kerkhof laan ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer L. C. G. J Verhulst, oud-hoofdcommies op de Prov. griffie van Zuid-Holland. Op de begraafplaats waren o.m. aanwe zig tal van leden van den Hoofdraad van de St. Vincentiusvereeniging, onder wie Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, het van Ged. Staten jhr. mr. von Fisenne, 'erder notaris W. G. Pauwels, voorzitter lan het college van regenten van het. R.K. i iïekenhuis, waarvan de thans ontslapene ig «cretaris was, de regenten van dat zieken- [kuis en geneesheeren, de architect, de grif- y fier van de staten van Zuid-Holland, jhr. Sandberg, afdeelingschefs ter prov. griffie. Verder waren nog aanwezig verschillende ent genten ran gesticht Groenestein, en ftenige leden van de conferentie St. Willi- brordus, mr. H. W. van Sandick, oud-presi- dent van het Hoog Militair Gerechtshof en» - Oud-Collega van de thans ontslapene, het ond-lid van Ged. Staten dr. A. van Gijn, de 'A oud-griffie ambtenaar mr. H. P. Berdenis j Van Bcrlecom, verschillende ambtenaren B on boden van de Prov. griffie; de directeur Bran de Bank van Leening, B. Sistermans, voorzitter van de Algemeene Kindercom- 9 missie van de St. Vincentius-vereeniging, m dr. Daniël» SJ., directeur van de R. K. E. m h. B. S aan de Oostduinlaan, enz. De absoute in de kapel werd verricht door Deken van Dam. Bij deze plechtigheid werd door 't kin derkoor van Groenestein het Gregoriaansch Libera gezongen onder leiding van Broe der Adolph. Op weg naar het graf zong het kinder koor „In Paradisum". Nadat de beaardingsplechtigheid door Deken van Dam was beëindigd, bracht het Zangkoor van de Theresiakerk in het West einde, van welk koor de heer Verhuist vroe ger lid en daarna eerelid is geweest, onder Riding van den directeur, den heer Van -eijerabergen Heengauwen, „Jesu Salvator" (koraal) van A. Giessen ten gehoore. Jhr. mr. F. K. van Lennep. t Vorden is op 62-jarigen leeftijd over- j en jhr. mr. F. K. van Lennep, oud-lid der Tweede Kamer. Jhr. van Lennep werd 24 November 1865 Amsterdam geboren. Hij promoveerde to Jan. 18S7 in de rechtswetenschap en ves tigde zich als advocaat te Amsterdam, ge associeerd met mr. Th. Heemskerk. Jhr. Van Lennep, die tot de C.-H.-partij behoorde, was van 1909 tot 1913 lid van de Tweede Kamer; in 1913 stelde hij zich om gezondheidsredenen niet herkiesbaar. Tot zijn overlijden was hij lid van den Raad van Toezicht van de Amst. Mij. van Levensverzekering te Amsterdam en voor zitter van de commissarissen van de Kon. Ned. Fabriek van Gouden en Zilveren Wer ken v./h. J. A. A. Gerritsen to Zeist. Jhr. van Lennep, die een kleinzoon was van den bekenden schrijver mr. Jacob van Lennep, was Officier in de Orde van Oran je Nassau. Bestrijding van de danswoede. Met ingang van 16 Mei worden te Eind hoven verscherpte maatregelen tegen het clubdanscn genomen. Aan clubdansen mogen alleen deelnemen zij, dei ingeschreven staan op de bij den commissaris van politie ingediende lijsten. Dit is een oude bepaling. Voorts moeten zij van af dien datum in het bezit zijn van een docr „Bevolking" af te geven identi- teitskart met photo. Op de derde plaats mogen aan het club- dansen geen personen beneden de 18 jaar meer deelnemen, tenzij ouders of voogden op de achterzijde der kaart schriftelijk hun toestemming daartoe hebben gegeven. Jan Musch naar Indië. Het ensemble, waarmede Jan Musch op 1 Sept. a.s. te Weltevreden zijn openings voorstelling in Indië van „De Vrek" hoopt te geven, is als volgt samengesteld: Dames: Lily Frenkel-Bouwmeester, Coba Kelling, Winna Ruys en Marie Smithuisen. Heeren: Jan Musch, Theo Frenkel, An ton Ruys, Yard van Staalduynen en Henk Schaer. Het repertoire dat zal worden gespeeld, bevat o. a.: De Vrek„De Wijze Kater, De Geveltoerist, De Klimgeit, Dr. Stieglitz, De Spooktrein, De vrouw, de Ridder en nog iets, Drie wijze gekken, De Consequenties van fatsoen. HAARLEMSCHE RECHTBANK. Auto-ongeluk te Lisse. Gisteren behandelde de Haarlemsche Rechtbank de zaak tegen J. J. V., die in den avond van 20 October 1027 met een vrachtauto onvoorzichtig heeft gereden op den Rijksstraatweg onder Lisse met een snelheid van 40 K.M., terwijl er druk ver keer en het uitzicht slecht was, waardoor hij J. R., die op een hondenkar in de rich ting Sassenheim reed, heeft aangereden en tegen den grond geslingerd. Dr. Blok, die te hulp werd geroepen, constateerde bij hem een zware gecompliceerde fractuur van het linkerbeen en een wonde aan het achterhoofd. R. werd enkele weken ver pleegd in het Academisch Ziekenhuis te Leiden en daarna nog eenigen tijd thui3. Hij verklaarde dat het uitzicht goed was; even voor het ongeluk was hem een tege moet rijdende auto gepasseerd, waardoor hij niet verblind was geworden. De veldwachter S. B. verklaarde, dat het verkeer dien avond niet druk was toen getuige naar de plaats van het onge luk ging een kwart'er loopens zag hij drie auto's. Get. achtte het zeer goed mogelijk, dat de hondenkar door den auto van verdachte was medegesleurd, omdat de hond ondej den auto lag. Volgens getuige A. v. K. R., die het on geluk zag gebeuren kon verdachte de hon denkar wel zien. De zuster van verdachte zei nog: „Als de chauffeur de kar maar ziet". Terstond daarop gebeurde het on geluk. Get. zag het in het schijnsel van een lantaarn, welke daar staat. R. werd een eindweegs door de auto meegesleurd. Get. zeide op de herhaalde vraag van den president overtuigd te zijn, dat verdachte de hondenkar kon zien. Get. A. B., die op den avond van het ongeluk daar met een auto gereden had, verklaarde dat het moeilijk rijJen was dien avond. Het was donker en daar het geregend had, was het uitzicht, door den natten weg, slecht. J. R. had bij de vorige behandeling van de zaak afgezien van een civiele vordering van 150, gecombineerd met de behande ling der strafzaak. Hij zeide door het on geluk 'n schade te hebben geleden van 1000. Zij melkhandel moest hij van de hand doen, omdat hij moeilijk loopt; hij heeft nu een winkel, maar de verdiensten daarvan zijn zeer klein. Hij ondervindt nu nog bij 't loopen eenigszins de gevolgen van het ongeluk. Getuige C. B. had bij de vorige behande- deling van de zaak geconstateerd dat on middellijk na het ongeluk het gaspedaal van de aanrijdende auto ingedrukt was; even later zag hij dat de stand van het gaspedaal veranderd was. Getuige A. B. verklaarde nog, dat hij geruimen tijd achter den bakkersauto van verdachte had gereden, met. een snelheid van ongeveer 40 K.M. Plotseling zag hij dat verdachte naar rechts zwenkte en daarna op een steenenhoop reed, blijkbaar doordat hij iemand had aangereden. Voor den rechtercommissaris had ver dachte verklaard dat hij niet door het licht van een auto verblind was geweest. Hij herriep deze verklaring en zeide toen niet het belang van de zaak te hebben in gezien, in de meening dat de zaak niet voor de rechtbank zou komen-. Dicht bij de plaats van het ongeluk was de scheiding tusschen de oude- en nieuwe bestrating van den weg; om daar over te rijden ging verdachte even naar links en daarna weer naar rechts. Omdat er toen tegenkomende auto's naderden, temperde verdachte zijn licht. Volgens meening van den expert van den Bond van Bedrijfsautohouders, die als getuige a décharge werd gehoord, is het uitzicht dan een oogenblik volkomen weg. Op dat oogenblik is het ongeluk gebeurd. De officier van justitie had liever de zaak opgelost gezien, zonder een straf rechterlijk proces, ofschoon cr wel gron den zijn voor een veroordeeling. Verdach te zelf weet niet wat er gebeurd is, hij geeft steeds ontwijkende of elkaar tegen sprekende antwoorden. Het eenige duide lijke antwoord is dat hij niets heeft ge zien. Verdachte is schuldig door onoplettend heid hij had, bij het temperen der lich ten, de snelheid moeten minderen. Spr. acht de schuld van verdachte echter niet zoo groot, dat gevangenisstraf of hechte nis moet worden opgelegd. Spr. vroeg een boete van 50.subs. 20 dagen hechte nis. De verdediger, mr. A. Beets, wees er op dat de verdachte bij het verhoor door de politie onmiddellijk na het ongeluk, wel verklaard heeft dat hij verblind was, en dat de hondenkar, een donker, zich lang zaam bewegend voorwerp is, zoodat ver dachte niets zag. Wanneer de hondenkar zich vlugger had verplaatst, had verdachte wel tijd gehad om het voertuig te zien en een aanrijding te voorkomen. Het is niet gebleken dat het ongeluk te wijten is aan onvoorzichtig rijden, waarom pl. vrijspraak vroeg. De Officier repliceerde en zeide dat ieder automobilist verplicht is snelheid le minderen, wanneer hij de lichten tempert. De uitspraak werd bepaald op Donder dag 24 Mei a.s. Een nachtzoen voor de katten. Gekookte eitjes bij het on tb ij t. We lezen in het „U. D.": Voor het kantongerecht te Utrecht heeft een eigenaardige procedure gediend. Een inwoonster dezer stad had een civiele vor dering ingesteld tegen haar dienstbode, aangezien deze haar betrekking plotseling had verlaten, zonder inachtneming van eenigen opzeggingstermijn, en zonder haar meesteres op eenigerlei wijze voor dit plot selinge vertrek schadeloos te stellen. Men zou zeggeneen doodgewone procedure, zooals er vrijwel iederen dag plegen voor te komen. Bij het hooren der partijen zijn evenwel eigenaardige omstandigheden aan gevoerd, op grond waarvan de dienstbode recht meende te hebben haar dienst on verwijld te verlaten. Het meisje hoeft na melijk aangevoerd:: dat haar meesteres er acht katten op na hield, voor wie gedekt moest worden, om dat zij aan tafel mede aanzaten, om bij het ontbijt een gekookt eitje te genieten, aan de koffietafel gebakken visch le ver orberen en aan het middagmaal soep, vleesch, groente en toespijs. De kattevaat moest door de dienstbode gereinigd wor den. De dieren mochten, om hun gezond heid, de kamer niet verlaten, weshalve zij daar hun behoefte deden, wat door de dienstbode telkens moest worden opge ruimd. lederen morgen moest zij bij de kat ten zeker lichaamsdeel reinigen, zooals zulks pleegt te geschieden bij babies met natte luiers. Eindelijk moesten alle katten 's avonds, om rustig te kunnen slapen, zoo wel van de meesteres als van haar perso neel, een nachtzoen ontvangen. De dienstbode meende, dat een en ander niet behoorde tot de bezigheden, die rede lijkerwijze van een dienstbode gevergd kunnen worden. De meesteres ontkende, dat de hierboven genoemde werkzaamheden van de dienst bode werden gevergd; zij hield wel katten, maar dat was de dienstbode bij het aan vaarden van hare betrekking bekend. Ont kend werd wijders, dat het meisje de kat ten moest wasschen en goeden nacht zoe nen. De dieren liepen in een ren en een kat wascht zich zelf zoo werd betoogd en laat zich derhalve niet wasschen. De meesteres achtte zich op grond van een en ander volkomen gerechtigd van haar dienstbode een schadeloosstelling te eischen wegens onrechtmatige dienstverla- ting, waar het meisje voor onbepaalde» tijd tegen een vast jaarloon bij haar als dienst bode was aangenomen. De kantonrechter, gisterenmorgen vonnis wijzende, heeft de dienstbode de levering van getuigenbewijs opgelegd. teneinde door dat getuigenverhoor haar in de gele genheid te stellen te doen bewijzen de waarheid van de redenen, die haar tot het verlaten van haar dienst hadden genoopt. Dit getuigenverhoor zal plaats hebben op een nader te bepalen dag. R.-K. FEDERATIE. Uit het Leiden-kamp. Er zullen maar weinig menschen in hun schik zijn met de natuur-verkoelingen der laatste dagen, nu de gure Noorderwind ondeugend speelt met de bloesempracht der boomen en struiken. Toch vinden de echte voetballers dit weer juist te verkiezen boven de warmte der „echte" voorjaarsdagen en heeft ook het Leiden-regime deze gelegenheid be nut om een oefenwedstrijd voor a.s. Zon dag vast te stellen tegen de Haagsche R.-K. F.-club „E.D.O.H." De Leiden-aanhang komt dus a.s. Zon dag naar hun veld om halfdrie Maar waarom is er sprake van een oefenwedstrijd? Omdat Leiden I op Hemelvaartsdag in het strijdperk moet treden tegen T.Y.B.B. op het R.-K. Sportpark te Heemstede om den Sportparkbeker, welke jaarlijks onder inschrijvende R.-K. F.-clubs wordt ver speeld. En waar het verlangen der spelers uit ging naar deze wedstrijden heeft het be stuur voor de eerste maal ingeschreven, vast rekenende op aller belangstelling, van spelers en kijkers. Daarom bestaat er voor een ieder gele genheid om met het elftal gezamenlijk naar Heemstede te trekken. Komt, Leiden,vrienden en vriendinnen, herinert U de schitterende reisjes uit het verleden en laat de deelname zóó groot zijn, dat er eenige autobussen de reis zul len aanvaarden met de Leidenaars, om vooral liun elftal aan te moedigen in den strijd tegen T. Y. B. B., de club aan wie we de meeste en aangenaamste herinne ringen hebben en die nu als kampioen naar de Overgangsklasse zal promoveeren. Zal Leiden haar slaan? Men gelieve zich voor deelname vóór Dinsdagavond op te geven bij den heer G. P. Bergers, Doezastraat. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Olympisch Elftal—Tottenham Hotspur. Voor den Zondag op het Heracles-ter- rein te Almelo vastgestelden wedstrijd Olympisch Elftal A—Tottenham Hotspur kan het Nederlandsch elftal niet volledig d.w.z. in zijn sterkste samenstelling uitko men, meldt de „Sportkr.". Van Kol en Van Heel moeten met hun clubs, die allebei nog kans op het kam pioenschap hebben, meespelen. De samenstelling van het elftal is nu als volgt: Van der Meulen (H.F.C.) Van Run Van der Zalm (P.S.V.) (V.U.C.) Krom Van Boxtel Schreurs (R.C.H.) (N.A.C.) (Roermond) Elfring Smeets Tap Kools Weber (Alem.) (H.B.S.) (A.D.O.) (N.A.C.) (Sparta) Dénis is niet in het elftal opgenomen, omdat hij overvormoeid is. Hij verblijft sinds eenigen tijd te Parijs, waar hij in verband met zijn betrekking bij de Artille rie-inrichtingen aan de Ilembrug werk zaamheden to verrichten heeft.' Doordat hij don laatsten tijd vrijwel iedere week naar Holland gereisd is, is het thans gewenscht hem eenigen tijd rust te geven. Deze week vermoedelijk heden komt hij dank zij de welwillende medewerking van het mi nisterie van Oorlog, in ons land, waar hij tot na de Olympische voetbalwedstrijden blijven kan. Hij zal dus spoedig genoeg weer geheel fit zijn, maar het werd toch terecht beter geacht, dat. hij nu niet den zwaren wedstrijd tegen Tottenham, waar aan bovendien een vrij lange reis verbon den is, meespeelt. Onze beide beproefde internationale achterspelers zijn dus geen van beide van de partij. Hun plaatsen worden ingenomen door Van Run en v. d. Zalm, die allebei hun mannetje staan, zooals eerstgenoemde op j.l. Zondag al liet zien. Met Van der Meulen in het doel, zal ook nu het achter- trio wel voor zijn taak berekend blijken. Ook de middenlinie is aanmerkelijk an ders dan die welke algemeen als de sterk ste beschouwd wordt. Massy is er den laat sten tijd nog al uit, hij speelde in het bij zonder in Zwitserland zijn slechtste» wed strijd. Hopenlijk is zijn inzinking een tijde lijke, maar in elk geval is het zaak uit te zien naar een eventueelen plaatsvervan ger. Van Boxtel is inderdaad daarvoor meer aangewezen dan Vis. De N.A.C.-er, die als vleugelhalf meermalen goed ge speeld heeft, zal dus thans zijn kunnen als spil moeten demonstreeren. Opgemerkt dient, dat hij ook in zijn club de spilplaats bezet. Schreurs dc stoere Roermondenaar, doet ook nu mee; deels doordat Van Heel niet gekozen kon worden. Rechts is Krom opgesteld. In de voorhoede zijn dezelfde vijf spe lers gekozen als tegen Zwitserland, alleen zijn de binnenspelers omgewisseld. De vleugels Elfring en Weber, die tegen Zwit serland overigens niet in hun besten vorm waren vooral de Alcmariaan niet zijn eveneens weer opgesteld, evenals Tap. KORFBAL. Wedstrijdprogramma voor a.s. Zondag: Kampioenschap van Nederland. ArnhemE.K.C.A.Voorwaarts. Promotie-degradatie Wedstr. 1e klas. N.H. Amsterdam: D.E.V.Ready Telcea. Z.H.: Delft: D.K.C.Ons Eibernest. De serie-wedstrijden van „Vitesse". Het volledige programma van de serio» wedstrijden der Lcidsche Korfbal Club „Vitesse" luidt als volgt-: lste afd.: 10.25: FluksD.Y.Y.; 11.25 Vitesse—D. T. V.; 12.55 D.D.V.—D.T.V. 1.40: VitesseFluks; 2.40: D.T.V.Fluks; 3.25: D.D.V.Vitesse. 2e afd. 10.25: Vitesse IIG.K.V.; 11.23 Bilt ho venA.L.O.12.55: BilthovenVi tesse II: 1.40: G.K.V.A.L.O.2.55: Bilt hovenG.K.V.3.30: A.L.O.Vitesse II; 12.0512.55: Juniores VitesseJuniores H.S.V. Duur der wedstrijden 2 x 20 minuten. LAWNTENNIS. OM DEN DAVIS-CUP. Nederland slaat Ierland. Uit Dublin wordt gemeld: De Nederlandsche spelers Timmer en Diemer Kool hebben het dubbelspel ge wonnen met 04, 86, S6 van de Ieren Scroope en O'Callaghan. De tactiek van de Nederlanders was doorloopend beter dan die van de Ieren cn hun combinatie-werk was uitstekend. Bij de Ieren, die vreemd voor elkaar waren, kwamen somB groote gapingen voor. Timmer was de beste speler van het veld, hoewel de forehand drives van Scroope in diens service den Nederlanders dikwijls te machtig waren. In de tweede en derde set moesten de Nederlanders hard vechten voor de over winning, omdat de Ieren zich taai verde digden. De Nederlanders kwamen zelfs achter, doch het prachtige passeeren van Timmer KALENDER DER WEEK N.B. Als niet anders wordt aangegeven, heeft in deze week iedere H. Mis Gloria en Credo. Tot en met Woensdag de Pre fatie van Paschen. Vanaf Donderdag Pre fatie en het gebed „Communicantes" van Hemelvaart. Dagelijks, behalve Donder dag, het gebed tot den H. Geest. ZONDAG. 13 Mei. Vijfde Zondag na Pa schen. Mis: Vocem. 2e gebed v. d. H. Aufri- dus, Bisschop en Belijder: 3e ter eere van Maria (Concede). Kleur: Wit. Christus' overwinnig op den dood bij Zijne verrijzenis beeft ons verlossing ge bracht; 't moet verkondigd tot de gren zen der aarde (Intoitus) Aan ons de plicht als verlosten te leven. Daarom niet alleen maar geluisterd naar Christus' leer ter prediking waarvan Hij van den Vader was uitgegaan, maar ook ons leven met Chris tus' leer in overeenstemming gebracht. Anders bedriegen wij ons zeiven. (Epistel). Laten wij in den naam van Christus aan God, van Wien allo goed voortkomt, vra gen datgene, dat wij van Christus hebbeu geleerd, ook in booofening te brengen, (Evangelie en Gebed). MAANDAG, DINSDAG cn WOENS DAG zijn de drie „KRUISDAGEN", of ia de taal der Kerk „Biddagen". Zij zijn ont staan in de 5e eeuw. Wegens de plagen, waarmee het Bisdom Vienen (Frankrijk) in 469 geslagen werd, beloofde de toenma lige Bisschop Mamertus met de geestelij ken en de geloovigen jaarlijks een proces sie te houden op de drie onmiddellijk aan het feest van O. H. Hemelvaart vooraf gaande dagen. De overige Fransche Bis schoppen volgden Mamertus' voorbeeld en in de 18e eeuw voerde Paus Leo III deze processie in voor geheel de Kerk. Onder de processie wordt do Litanie van alle Hei ligen gezongen. Het doel is: Gods zegen afbidden over de vruchten der aarde (vgl. Epistel, en Evangelie, die spreken van ge- bedsverhooring). MAANDAG 14 Mei. 1e Kruisdag. Mis v. d. Egbertus, Belijder: Justus. 2e gebed v. d. Kruisdag (Zie in het Misboek achter den vijfden Zondag na Paschen); 3e v. d. H. Bonifatius, Martelaar. Laatste Evan- j gclie v. d. Kruisdag. Geen Credo. Kleur: Wit. N.B. Ook mag gelezen worden de H. Mis v. d. Kruisdag: Exaudivit. Geen Glo- 1 ria. 2e gebed v. d. H. Egbertus; 3e als bo ven. Geen Credo. Kleur: Paars. Dc II. Egbertus is de leermeester v. d. H. Willibrodus, die door hem met elf ge- zeilen naar onze gewesten werd gezonden om cr het H. Evangelie te verkondigen, t DINSDAG 15 Mei. 2« Kruisdag. Mis v. d. H. Johannes Bapista de la Salie: O» Justi. 2e gebed v. d. Kruisdag. Geen Credo De II. Johannes, kanunnik v. d. Kathe drale Kerk te Reims, is do Heilige v. d. Christelijk onderwijs. Vooral heeft hij door de stichting der Congregatie v. d. Broeders der Christelijke scholen gezorgd voor het onderricht in godsdienst en goede zeden aan de arme kinderen uit het volk. WOENSDAG 16 Mei. 3e Kruisdag en Vi gilie v. h. feest van O. H. Hemelvaart. Mis v. d. H. Ubaldus, Bisschop en Belijder Statuit. 2e gebed v. d. Vigilie; 3e v. d. Kruisdag. Laatste Evangelie v. d. Vigilie. Geen Credo. Kleur: Wit. Ook mag gelezen worden de H. Mis v. d. Vigilie: Vocem (dezelfde als v. d. vijfde Zondag na Paschen). 2e gebed v. d. H. Ubaldus; 3c Kruisdag. Geen Credo. Kleur: Wit. De reguliere kanunnik v. d. H. Augusti- nus, Ubaldus, was een toonbeeld van chris telijke zachtmoedigheid. Niet alleen ver droeg hij de ergsto belccdigingen, maar toondo zelfs tegenover zijne belcedigers de grootste welwillendheid. DONDERDAG 17 Mei. Feestdag van 0. H. Hemelvaart. Te vieren als Zondag. Mis: Galilaei. Wij gelooven, dat Christus ten he mel is opgeklommen. Geve God, dat wij, die nog in het lichaam op aarde verblijven, met onzen geest mogen wonen in den he mel. (Gebed). N.B. Na- het Evangelie v. d. Hoogmis wordt de Paaschkaars, die Christus voor stelt uitgedoofd. Christus is ten homel op geklommen (Evangelie). VRIJDAG, 18 Mei. Mis v. d. H. Venan- tius, Martelaar: Protexisti. 2e gebed v. h. octaaf van Hemelvaart. Kleur: Rood. Als knaap van vijftien jaren aange klaagd bij keizer Antiochus als belijder v. d. Christelijken godsdienst-, onderging Ve- nantius de gruwzaamste folteringen waar van hij telkens wonderbaar herstelde. Ten slotte is hij onthoofd cn stierf hij den mar teldood, iegelijk inet velen die op het zien van Venantius' standvastigheid en won- derdanige genezingen het geloof in Jezus Christus hadden omhelsd. ZATERDAG 19 Mei. Mis v. d. H. Petrus Caelestinus, Paus en Belijder: Statuit. 2o gebed v. h. octaaf; 3e v. d. H. Pudentiana, Maagd. Kleur: Wit. IN DE KERKEN DER E.E. P.P. FRANCISCANEN: Alles als ia bovenstaande kalender, be halve ZONDAG. 2e gebed v. d. H. Petrus Re- gulatus, Belijder. Geen 3e gebed. MAANDAG. Mis v. d. Z. Petronilla van Troves, Maagd: Dilexisti. 2e gebed r. d. Kruisdag; 3e v .d. H. Bonifatius. VRIJDAG .Mis v. d. H. Pascbalis Bay- lon, Belijder: In omni. 2e gebed v. d. H. Felix van Cantalicië; 3o v. d. H. Venan tius; 3e v. k. octaaf. Kleur: Wit. ZATERDAG. Mis v. d. H. Ivo, Belijder:" Os justi. 2e gebed v. d. H. Petrus Caeles tinus; 3e v. h. octaaf; 4e v. d. H. Puden tiana. Amsterdam. ALB. M. KOK, Pr.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5