WEEK-END BINNENLAND. LIED VAN DEZEN TIJD. I.E.M.C.O. - RADIO HET El VAN COLUMBUS. *Yf Ok ïi« in» Ik Herinner mij nog heel goed, dat ik d i treeg in de sterrenkunde. De zon, de larde en de maan werden, als ik mij goed jj1® ïerinner, ook als sterren beschouwd, daar izeij ook zij in het vak sterrenkunde aan een 013 angdurige bespreking werden onderwor- Qde nn. bele Ter illustratie bracht de leeraar inge- lieus uitgedachte en ontworpen toestel- jIjI en ter tafel en van één er van weet ik t p iog heel goed, dat het diende ter bewijs, gad Jat de aarde om de zon draaide. ?ooi p© aarde werd daarin voorgesteld, als 6en bal met twee afgeplatte gedeelten, dus )recies als een volvette Edammerkaas. jV(v Vele uren werden er aan besteed om je I 3e wetenschappelijke zekerheid te geven, f a» dat de aarde werkelijk rond was. Boeken CJ1' paren daarover vol geschreven, tal van geleerden hadden hun heele leven gewijd t i san het bijeenbrengen van bewijzen voor C. die stelling, men zocht en speurde met torrenkijkers als kanonnen in de onmete- föe ruimte om naar den aard der ons Dringende planeten de toestand en ge- jj. teldheid der aarde af te leiden. Bij die lessen was ik meestentijds een fc ©belangrijk toehoorder, omdat het mij D€ tiet in het minst interesseerde of de aar- 7 le, er uit zag als een Edammerkaas of een aj .eidsche straatkei maar nu ik vele jaren rO0 ater het dreigend en levensgevaarlijk ver- er eer op dien aardbol aanschouw, vraag k mij meer dan eens af, hoe zoo iets on- eetoord kan plaats hebben op die ronde ardkluit, waarop wij leven. Het was de eerste maal na die sterre- jn nndelessen, dat ik over dat probleem ens ernstiger en dieper ging nadenken, 8 waarbij ik tot de verbijsterende ontdek- ing kwam, dat het bewijs voor de rond- y' tedd onzer aarde veel eenvoudiger en veel II neer voor de handliggend is, dan de groot- te astrologen in hun meest naieve oogen- likken hadden kunnen vermoeden. Immers, van groot tot klein en van oud Bi ot jong loopen wij op straat onze hakken t« cheef. 101 Zou dat mogelijk zijn, indien de aarde en rechtgeplaveide vlakte was? Hebt U dames, Uw man wel eens zien huis komen, ietwat bleek en klam, met een 1 evoel van draaierigheid of de aarde een stormwind en de maan een groene kaas pas. Dan hadden ze niet altijd te veel ge- Ti rfronken, maar dan waren ze overvallen door duizeligheid, omdat ze op een oogen- bük geen houvast rgeer hadden gehad op y den beganen grond en bijna waren afge- 'old van de aarde, dierond is. En waarom zouden als de aarde niet rond was alle menschen worden gescha- Tj pen met een linkerbeen, dat even korter s dan het rechterbeen. Was de aarde een vlakke baan, dan was dat niet noodig, maar de aarde is rond en met twee bee- M sen van dezelfde lengte zouden wij dus al- ui tijd scheef hangen. Dus: de aarde is rond. Waar zoovele geleerden dus eeuwenlang hebben gezocht, dat bewijs ik U met enkele feiten, ontleend aan het dagelijksch even. Het is heel eenvoudig. Het is het ei van Columbus. Het moet je maar opval- en. En dat we van die ronde aarde niet af- -uimelen, komt alleen hierdoor, omdat de <1 larde aantrekt, als een magneet. Zoo heeft men mij in diezelfde sterrenkundeles ten minste vroeger geleerd. Zoodat het leven hier op aarde dus zeer l&ntrekkelijk moet zijn. DANIËL. DE NEDEBLANDSCHE SPAAR- VERZEKERING VOOR KATHOLIEKEN Verslag der Verzekeringskamer. Avontuur met „Dante Alighie- ri' en „Het Nieuwe yolk". Commissarissen hebben 'gedeelte lijk door ondeskundigheid, gezon digd. Thans is het verslag der Verzekeringska mer over het gebeurde met de Nederland- sche Spaarverzekering voor katholieken verschenen. Het ingestelde accountantsrapport bracht vijf ongunstige punten aan het licht: a. Foutieve boekingen, blijkbaar opzet telijk gemaakt. b. Onjuiste staten, blijkbaar opzettelijk zoo ingeleverd. c. Te duur werken. d. Persoonlijke vorderingen op den di recteur. e. Onvoldoende belegging der spaargel den. Over het algemeen wendde de heer Haa- zevoet onwetendheid voor, terwijl hij het overigens telkenmale deed voorkomen, als of niet hij de leiding had, maar de commis sarissen, wier opdrachten hij had na te komen. Zoowel het een als het ander ach ten wij in strijd met de werkelijkheid. Na zeer langdurige besprekingen en ve lerlei pogingen van het bestuur der Nes- parka om nieuw kapitaal tè verkrijgen, verzocht deze laatste eindelijk op 2 April 1927 aan de Amsterdamsche rechtbank haar onder de noodregeling te plaatsen. Tot op het laatste moment (zelfs nog na de indiening van het verzoekschrift aan de rechtbank) bleef men hoop houden om nieuw kapitaal bijeen te brengen. Het bui- tendienstpersoneel, niet langer van de zaak onkundig, wilde nog een wanhoops poging doen in Limburg, waar men zeker het geld bijeen zou krijgen. Ook dit liep op niets uit. De rechtbank beschikte den 13en April 1927 conform het verzoekschrift der maat- schappij in het voorstel der Kamer. In een afzonderlijk hoofdstuk wordt cri- tiek geoefend op de wijze, waarop het be heer is gevoerd. „Als men schrijft over de wijze, waarop- het beheer der maatschappij is gevoerd, schrijft men over den persoon van den heer P. J. J. Haazevoet. Zijn capaciteiten had den _in een niet-leidende rol en bij strenge controle mogelijk tot goede resultaten kun nen voeren. Hij bezat zeer zeker organisa tietalent, maar zijn karaktereigenschappen brachten mede, dat hij niet zoodanige krachten aan de maatschappij heeft ver bonden als noodig is om te komen tot een gezonden en krachtigen buitendienst en een harmonisch werkenden binnendienst. Haazevoet was propaganda-man en zoo had hij zeker voor den buitendienst goede eigenschappen. Als zoovelen meende hij echter ook in „uitspannen" zijn kracht te moeten zoeken, zooals de Spaar- en Beleg- gingskas voor Roomsch-Katholieken en St.. Willibrordus moesten ervaren. Dit werd hem gemakkelijk gemaakt, omdat hij bij beide maatschappijen in functie was ge weest. Zooals wij dit gewoonlijk bij uitspan- maatschappijen zien, komt men op deze wijze niet tot een stabiel en geheel betrouw baar agenten- en inspecteurscorps. In den binnendienst bestonden afschei dingen, in dier voege, dat de eene afdeeling aan de andere niet mocht raken en werk zaamheden, die soms met elkaar nauw ver band hielden, uit elkaar werden gehouden. Dit kwam o.a. tot uitng, waar het persoon lijke zaken van den directeur betrof. Ver moedelijk hield hiermede ook verband een oekase van den directeur d.d. 3 Juni 1926 aan het personeel. De verhouding werd zoo, dat mede door het in dienst nemen van familieleden van den heer Haazevoet de hoofdboek houder bijv. zich in zijn positie bedreigd gevoelde; op grond hiervan verklaart hij een wijze van boeken van posten, die zon der hem moeilijk zou zijn uit te vorschen. Dit heeft tot groote vertraging geleid, toen wij het spaartegoed gingen opbouwen. In iedet geval bleek, dat tuschen de afdeelin- gen van den binnendienst een soort tegen stelling bestond, die zoo zij niet door den directeur in de hand is gewerkt dan toch zeker niet is weggenomen. Waar de directeur bij de kas privé groo te bedragen opnam, zich bij een andere af deeling provisie liet te goed schrijven over bruto-productie (dus zonder met royemen ten rekening te houden, zelfs over posten, DE SLANKE LIJN Daar was eens (nee, heusch, 't is geen sprookje 't Is werkTijk precies zoo geschied) Daar was eens een aardig jong meisje Haar naam noem ik liever maar niet. Zij zou Lien of Stien kunnen heeten Of Mia, Cato of Cathrijn Ten einde raad vond zij haar uitkomst In de slankheid haar gevende lijn. Zij was altijd vroolijk en aardig, Alleen maar verschrikk'lijk gezond. Zij kon maar niet één man bekoren, Omdat zij zoo dik was en rond. Dat was het verdriet van haar leven, Dat deed haar ontzag'lijk veel leed; ®n zij nam haar toevlucht ten slotte Tot 'n streng en 'n ernstig dieet. Voorheen had zij 's morgens ontbeten Met pap of een bord rijstebrei, Dan vier boterhammen, meest dubbel En als toegift een verschgekookt ei. Nu at zij des morgens één sneedje, En als haar Mama haar dan vroeg: „Zeg, kind, moet je niet nog wat eten", Dan zei ze: ,Nee, Ma, 'k heb genoeg." Dan dronk ze een glas Ijskoud water En ging z'er op uit met de fiets. Zij had dan wel vrees'lijk veel honger, Maar toch het dieet hielp al iets. Desmiddags een klein beetje groente, Geen soep en geen vleesch en geen vet Des avonds citroen of een appel, Heel zuur, en dan ging ze naar bed. UIT DE RADIO-WERELD. Toen dat zoo een tijdje geduurd had, Zij werd toen zoo dun als een hout Tóen kreeg zij warempel ook kennis Aan hem en ze raakten getrouwd. En 't was nog geen zes maanden later En manlief zat onder de plak; 't Dieet was allang niet meer noodig, Zij was weer zoo vet als een slak. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zondag 13 Mei 1928. Hilversum, 1060 M. 9.30—10.30 VARA.-cursus. 1.002.00 Lunchmuziek door het Trio Rentmeester. 2.004.00 Concert op twee vleugels door Jan Nieland en Joh. den Hertog. 3.004.00 Concert Harmonie „Excelsior" uit Wormerveer o. 1. v. B. Rich. Sombroek en een tiern. zangver. 4.305.00 Vertellingen a. d. vleugel door Cath. v. Rennes. 5.00—5.30 De pianosonates van Beetho ven. Analyse door Dr. M. J. v. d. Flier: Het nut en het genot van het reizen in binnen- en buitenland. 6.006.15 Martien Beversluis spreekt over den dichter Frans Bastiaanse, naar aanl. van diens 60sten geboortedag. 6.30 VPRO-uitzending. 8.00 Pers- en sportber. 8.10 „De klokken van Cprneville", opera- comique in 3e bedr. en 4 tafr. van Rob. Planquette. Germaine nicht van Caspar- Hélène Cals. Serpolette, dienatmaad van Gaspar-B. v. d. Bosch-Schmidt. Gaspard, rijke pachter-Jan Grootveld. Henri, mar kies van Cornevill. le E. v. d. Ploeg. Greni- cheux, jonge visschers-Jules Moes. De Baljuw-M. v. Reen, Stadsschrijver. J. van sen. Bruinvisch, bootsman in dienst v. d. Markies K. Hendriks. Versterkt Omroep orkest o. 1. v. J. J. v. Amerom. Chris de Vos alg. voorber. Huizen, 340,9 (Na 6 uur 1870 M.). 8.30 NCRV. Morgenwijding. „Immanuel" te Hilversum der Vrije Ev. Gem. Dir. J. v. d. Bijl te A'dam. 10.30 KRO. Kerkdienst i. d. St. Jozef kerk te Haarlem. Koor o. 1. v. Jos. de Klerk. H. Andriessen organist. De Mis „Benedicamus Domine", van Dom Lor. Pje- rosi (voor sopraan, alt, tenor, bas on orgel). Vóór de H. Mis: Vidi Aquam, van F. Ne- kes (voor sopraan, alt, tenor en bas a ca- pella). Onder het Offertorium: Jesu nostra redemptio van H. Andriessen (voor so praan, tenor en orgel capella). Predika tie door pastoor H. C. J. Sondaal: Het gebed. 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio „Winkels" KRO. 1.301.45 KRO. Mr. Paul Reymer: Het Partijbureau der R. K. Staatspartij als toe komstige centrale voor R. K. Overheids personen en R. K. leden in onze vertegen woordigende lichamen. I.452.15 KRO. Verteluurtje voor kinde ren door een catechist» van Huize Betha- nië te Bloeraendaal. 2.304.00 Gramofoonmuziek. KRO. 9e Sj-mphonie, Beethoven. 4.005.00. KR.O. Ziekenuartje metmedew van Mevr. M. WT. v. t. Klooster, sopraan en P. Esselman, piano. Mej. v. Dam uit Breda Spreekster. 5.00 NCRV. Dienst in de Geref. Kerk te Leiden. Voorganger Ds. Bouwman. 7.308.00 KRO. Causerie namens de Ned. Roomsche Reisver. de Eerw. Zeergel. heer A. Scheermakers, leeraar a. h. Semi narie Ypelaar te Ginniken. 8.00 Concert mej. J. Bacilek-coloratuur- zangeres F. Boshart, piano. KRO. orkest o. I. v. M. v. d. Ende Spr. F. C. v. Beukering Pastoor te R'dam: Liturgische Maria- vereering. Epiloog o. 1. v. Jos. M. Picckers. Daventry, 1600 M. 2.50 Vocaal Concert. 3.20 Stravinskyconcert. 4.10 „Oedipus Rex" (2e deel). 5.105.30 Gedichten van Drj'den, Pope e. a. door Miss Evans. 7.15 De klokken van St. Martin-in-the- fields. Kerkdienst. 8.25 Liefdadigheidsoproep. 8.10 Nieuwsber. 8.25 Het Casano's Octet. 9.50 Epiloog. 10.0010.20 „The Silent Fellowship", „R a d i o-P a r i s", 1750 M. II.20. Kath. Morgenwijding. Muziek, zang en preek. 12.05 „Bilboquet in Je metro". 3.505.05 Dansmuziek. 7.5010.20 Dansmuziek. Langenberg, 469 M. 8.209.20 Morgenwijding. 11.4012.20 „Moederdag", declamatie en zang. 12.251.50 Concert door de voorm. mili taire kapel. 2.503.50 Vocaal concert. Mannenzang- ver. „Lyra", Essen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.206.20 Synagogale muziek. 7.20 „De Dollarprinses", Fall. Daarna tot II.20 Dansmuziek. Z e e s e n, 1250 M. 8.20 Morgenwijding. 10.51 Het Postdaramer Toonkunstenaars orkest. 4.205.20 Orkestconcert. 7.50 Concert. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 8.35 Morgenwijding. 12.20 Orkestconcert. 2.35 Orkestconcert. 3.20 Vroolijk cocnert. 4.50 Zan met pianobegel. 7.20 „Mutters". „Der Kreis der Zwölf", zum Muttertag. Orkest en zang. Daarna tot 11.20 Cabaret. Dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.205.20 Dansmuziek. 7.359.35 Orkest. Werken van Massenet. Programma's voor Maandag 14 Mei. Hilversum, 1060 M. 12.00 Politieber. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 4.405.50 Kinderuurtje o. 1. v. Ant. v. Dijk. 6.007.15 Dinermuziek door het Trio Bentmeester. 7.157.45 Fransche Olympiadeles. 8.058.20 Een praatje over de beteeke- nis van den Volkenbond. 8.209.30 Solisten-concert. Lotti Mus- kens-Sleurs: sopraan. Mevr. V. Grondijs de Gontcharenkopiano. F. Helman: vicol. 9.30—9.45 Causerie door M. S. Vaz Dias: De Kootwijksche zender in dienst van een nationaal belang. 9.45—11.00 Populair concert o. 1. v. Nico Treep. (10 15 Persber.). Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (N.O.R.V.-uitzendingen uitsluitend). 12.301.45 Orgelconcert door W. Wey- land Jr. 4.005.00 Ziekenuurtje. 6.157.00 Cursus fotografie voor den amateur door A. Boer. 7.007.30 Engelsche les. 7.308.00 Zangcursus door Jac. Caro. 8.00 Concert. Daventry, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Balladonconcert tenor, sopraan). 11.50 Dansmuziek. 12.201.20 Orgelconcert. I.50 Causerie. 2.20 Muziek. 2.25 Historische causerie 2.40 Muziek. 2.50 Concert voor bariton en sopraan. 3.20 Orkestconcert. 4.20 Huishoud praatje. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Concertorgelbespeling. 5.40 Berichten. 5.50 Nieuwsber. 6.05 Concortorgelbespeling. 6.35 Brahms' viool- en pianosonaten. 6.45 Fransche les. 7.05 Vaudeville. Dans-orkest en variëlé- artisten. 8.20 Nieuwsber. 8.35 Concert, 8.50 Causerie over: De theater-kleedka mer. 9.05 Nieuwsber. 9.10 De militaire kapel (vervolg). 10.2011.20 Dansmuziek. „R a d i o-P a r i s", 1750 ~M. 9.5010.00 Gramofoonmuziek. II.501.10 Orkesbconcert. 3.054.05 Liter. en muzik. matinee. 8.0510.20 „Samson en Dalila", St. Saëns. Koor en soli. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkestooncert. 5.206.15 Orkestconcert. 7.358.30 Oud-Engelsche liefdesliederen en Schotsche balladen. 8.35 „Van Zigeuners". Concert voor or kest, koor en soli. Daarna tot 11.20 Dans muziek. Zee sen, 1250 M. 11.202.40 Lezingen. 4.205.20 Concert. 5.207.05 Lezingen. 7.50 Causerie. 8.20 Vocaal Concert. 8.509.50 Oude en nieuwe dansen, op 2 vleugels. Brussel, 509 M. 4.205.20 Trioconcert. 7.35—9.35 Concert. LAAG FREQU ENT-VERSTER KING. De transformator. Ieder luidspreker toestel is te scheiden in twee geheel afzonderlijke gedeelten, n.l.: a. voor afstemming (ontvangst) cn b. vooij versterking. Over dit laatste gedeelte zul len wij het in dit artikel hebben. De L. F. versterker wordt-aangesloten achter de detectorlamp. Het gaat er hier om de afgestemde en reeds hoorbare te lefonie zoodanig te versterken, dat een luidspreker gebruikt kan worden. Bij ont vangst van een krachtig station bestaat reeds de mogelijkheid een luidspreker te plaatsen achter de detectorlamp, doch de weergave kan zonder L. F.-versteriring nooit z'oo goed zijn. en deteetorlainp bezit wel goede eigenschappen als gelijkncktcr doch niet als eindlamp en indien men als detector een eindamp gaat gebruiken (wat zeer wel mogelijk is) neemt de gevoelig heid weder zoodanig af dat de geluidsterk te niet voldoende is. Zelfs na voorafgaan de H. F. versterking dus met een 2-lamps- toestel, zal de weergave niet voldoende krachtig zijn. Bovendien moet men de te rugkoppeling dan zoo vast maken, dat al heel spoedig vervorming optreedt. Be ter is het 2 lampen te benutten als detec tor en 1 maal L.F. versterking, waarmede aan geluidsterkte veel wordt gewonnen, doch wat weer ten koste gaat van de thans zoo noodige selectiviteit. Om de L. F. versterker naar bekooren te doen werken is het noodig dat het H.F. en detector-gedeelte ook goed functioneereru Men moet den L. F. versterker beschouwen als een acoustisch vergrootglas, Al is een fout in het weefsel met het bloote oog on zichtbaar, het vergrootglas doet haar dui delijk uitkomen en ^hoe sterker het glas, hoe meer de fout opvalt. Schijnt de ont vangst met de telefoon goed, de luidapro- kerl aat al heel gauw de fouten uitko men. Niet alleen dat de reeds bestaande vervorming in vergroot volume hoorbaar is, ook in den versterker zelf kan vervor ming optreden. Waar H. F. versterking, behoudens een zeldzame uitzondering, steeds vervormingsvrij geschiedt zal men dus steeds H. F. versterking toepassen. De telefonie is dan achter de detectorlamp reeds zoo krachtig dat met 1 trap L. F. versterking volstaan kan worden. Een eisch is natuurlijk het toepassen van lam pen met een z.g. hoogen vereterkingsfao- tor zooals de moderne typen alle bezitten. Bij toepassing van L. F. versterking wor den de stroomvariatiea welke in den ano dekring van de detectorlamp optreden door een wikkeling van den transformator gevoerd. De anode van de detectorlamp wordt daartoe met I. P. (Ingang primaire wikkeling) van den transformator ver bonden en de pluspool van de anodebatte rij aan O. P. (uitgang primaire wikkeling). Op den ijzerkern van den transformator be vindt zich geheel gescheiden van de eer ste een 2e. wikkeling welke verbonden wordt met O.S. (uitgang secondaire wik keling) aaD het rooster van de volgende lamp met I. S. (Ingang secundaire wikke ling) via een roosterspanningbatterij aan den gloeidraad. Het zal bekend zijn dat een transforma tor gebruikt wordt om de electriciteit van lage spanning te transformeeren tot elee- triciteit van hooge spanning en omge keerd. Hier treedt het verschijnsel op dat de spanning (volts) verhoogd wordt, doch de ströomstorkte (ampères) evenre dig verkleind. Nu treden er in den anode kring van de detectorlamp krachtige stroompjes van lage spanning op welke op het rooster van de L. F. versterkingslamp gebracht kunnen worden. We kunnen van dezelfde stroompjes meer nut hebben als de spanning eerst omhoog getransfor meerd wordt. De stroomsterkte wordt dan wel kléiner doch het rooster van e»n lamp werkt alleen op spanningen, hoe hooger de spanning hoe hooger het nuttig effect van de lamp. Vandaar dat de detector lamp met de L.F. versterkingslamp gekop peld wordt met een transformator. De transformatieverhouding tusschen primaire en secundaire wikkeling wordt ongeveer aangegeven door de verhouding van het aantal windingen, is dit op de primaire wikkeling 1000 en op de secundaire 4000, dan is de verhouding 1:4 en worden de spanningen viermaal versterkt. Deze uit komst wordt echter nog door tal m fac toren beïnvloed, zooals wij in een volgend artikel nog zullen zien. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Mare 70 -/LEIDEN - Tel. 111^ raouBiBouir. waarvoor nooit betaald is geworden), pre- miën voor een privé-verzekering op de on- kostenrekening boeken buiten hetgeen toegelaten was, in één woord waar de heer Haazevoet als directeur tegenover zijn per soneel niet zuiver stond, zou het scheppen van tegenstellingen tusschen verschillende afdeelingen van het personeel op zichzelf niet onverklaarbaar zijn. In verband met de bij de justitie gedane aangifte vaji strafbare feiten, zullen wij op deze punten niet verder ingaan. Als men voorts in aanmerking neemt, dat de directeur veel op reis was, ie het niet zoo te verwonderen, dat op den duur in de administratie ongewonschte toestan den ontstonden. In 't bijzonder was dit het geval bij de kwitantie-administratie, waar over onze referendaris, de heer de Zwart, zich buitengewoon ongunstig uitlaat. Voegt men hierbij, wat hierboven omtrent het agentencorps is meegedeeld, dan is het geen wonder, dat de agentenrekeningen langzamerhand een zoodanig beeld vorm den, dat zij bijna niet te ontwarren waren. Daarbij kwam, dat ook hier de o.i. zeer on- gewenschtc gewoonte bestond, dat inspec teurs gelden van de agenten opvroegen deze werden niet steeds afgedragen en zoo ontstonden langzamerhand onmogelijke toestanden. De accountant der maatschappij ie naar onze meening ook te korf geschoten. Het ongeluk voor de „N. S. v. K." is ten slotte geweest, dat zij zich op groote schaal op het eigenlijke levensverzekeringsbedrijf heeft geworpen." Ook een avontuur met de Uitg. Mij. „Dante Alighieri" en „Het Nieuwe Volk' kostte schatten gelds. Het verslag conclu deert aldus: „Als de verantwoordelijke persoon voor de déb&cle der Nespaka moet naar onze meening de directeur, de heer P. J. J. Haazevoet, worden beschouwd. Hij is zoo wel op administratief, als op financieel ge bied te kort geschotenzelfs voor den bui tendienst, die meer in zijn lijn lag, heeft hij gefaald. Naar hetgeen wij van de administratie hebben gezien, is de directeur onvoldoen de gesteund door den accountant, meer in het bijzonder den hoer IJsselmuiden te Amsterdam, om van diens opvolger, den heer Jos. van den Eerenbeemt, te 's-Bosch, niet te spreken. De commissarissen verkeerden in een ongunstige positie, dat zij ala directeur iemand hadden als de heer Haazevoet, die verschillende abnormale zaken tegenover hen als normaal voorstelde. Dit is volgens verklaringen van commissarissen o.a. het geval geweest met hot coöperatief admi- nistratieloon dat. tegenover hen als alge meen gebruikelijk zou zijn voorgesteld. Dat heb stelsel bij de Nespaka werd toege past, was het meerendeel der commissaris sen wel bekend, doch zij verklaren uitdruk kelijk zich geen rekenschap van de funeste gevolgen te hebben gegeven, in 't alge meen is niet voldoende toezicht op de han delingen van den heer Haazevoet gehou den. Noch aan de personeclverhoudnigen, noch aan de kostenkwestie hebben com missarissen groote aandacht geschonken. Aan het opmaken van de balans van 1924, hebben zij meegewerkt, volgens hun ver klaring na de toelichting van den direc teur, dat dc boekingen geheel gebruikelijk waren. De totaal indruk is, dat gedeel telijk door ondeskundigheid het college van commissarissen is te kort geschoten. Wij hebben als onze meening te kennen gegeven, dat commissarissen cn directeur moeten worden verantwoordelijk gesteld voor de nadeelige gevolgen van de leenin gen „Dante Allighieri". Als gevolg hiervan hebben, behalve de heer dr. P. E. G. van der Heyden, die verklaart geen verant woordelijkheid te aanvaarden, omdat hij altijd tegen zulke leeningen is geweest, en de heer De Wolf, die verklaart tot beta ling niet in staat te zijn, allo commissaris sen zich be-eid verklaard aan den curator te zullen betalen hun aandeel in het be drag, waarvoor naar dienB meening de commissarissen tor zake van bovengenoem de leeningen zullen moeten worden aan sprakelijk gesteld. 3—3 1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 11