BUITENLAND. BINNENLAND. KERKNIEUWS. 19e Jaargang. WOENSDAG 9 MEI 1928 No. 5869 0e ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bi) vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaaL Bij onze Agenten 20 cent per «reek (2.60 per kwartaaL Franco per poe» f2.95 oer kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad t* voor de Abonné'e ver» krijgbaar tegen betaling van 50 et per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 et, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct ■F!m ÜMH Ll1WHWI'^kiWlHJl\^lWLW-AliiUJ Dit blad verschij'nt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. !l r; ««ra Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gowone advortantlén 3P cent per regoj Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bet s dubbele vaD het tarief berekend. 3 Kleine edvertentlèn, van ten hooeste 80 woorden, rraar'n betrekkingen wiirden aangeboden 02 gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Het kapitaal Niet tegen bet privaat bezit, maar e 1 tegen de opeenhooping van kapitaal handen van enkelen. Dat is een conclu de, die wij kunnen trekken uit de leerstel lingen in de „Rerum Novarum". Ongewenscht en tegen onze christelijke opvatting inzake de maatschappij-ordening is een toestand, waarin het kapitaal in de macht is van eon kleine minderheid. Als wij h.v. het volgende lezen uit het Duitsche zaken-leven: „De textiel-firma J. B. Bember A. G„ betaalde in het afge- loopen jaar aan hare 8 commissarissen 209.000 Mark tantièmeSiemens en Halske aan 13 commissarissen 440.000 Mark; de Dresdner Bank 486.000 Mark en de Marmer Bankvereim 220.000 Mark", en dan verder uit een statistiek zien b.v. hoe alle belang rijke commissariaten van zaken zijn opge stapeld in handen van enkele rijken, die er 50 of zelfs 100 hebben dan mag onze col lega de „N. Haar). Crt." concludeeren: „Dit is nu echt het Rijk van den mam mon, van het materialisme, van de pluto cratie, waartegen de Kerk sinds jaar en dag haar stem verheft." Tegouovei deze wantoestanden in de ka pitalistische maatschappij moet een krach tig streven staan, om het kapitaal te doen innemen zijn gezonde functie in het oeco- nomisch leven, zoodat de maatschappelijke welvaart, de volkswelvaart, er door bevor derd worde. DUITSCHLAND. Uitbreiding der Rijnvaartstaking. Solidariteit van Neder 1. schippers, berichten uit Duisburg heeft deel der Nederlandsche Rijnschip pers zich bij de stakende Duitsche schip pers aangesloten Een aantal geladen Ne derlandsche schepen kan stroomopwaarts noch stroomafwaarts, daar de arbeiders weigeren, Buitenlandsche schepen van ko len te voorzien. Thans wordt het verkeer voornamelijk nog slechts door schepen van Fransche maatschappijen gaande gehou den. ENGELAND. Prins Carol uitgewezen. In het Lagerhuis deelde de minister Joynson overleg Binnenlandsche Zaken, Hicks, gisteren mede, dat hij in met minister Chamberlain deh Roemeen- schen ex-kroonprins Carol te kennen heeft gegeven, dat zijn verblijf in Engeland niet langer wenscbelijk is en dat hij derhalve zijn bezoek onverwijld dient te beëindigen. Op de vraag, of er eenige waarheid schuilt in de geruchten, volgens welke de ge heele affaire van het charteren van twee vliegtuigen en het verspreiden van mani festen door persorganen is georganiseerd, antwoordde de minister, dat hij een vol- schriftelijke verklaring van prins Carol verwachtte te ontvangen. Op 28 April werd den prins toegestaan, gedurende twee maanden in Engeland te vertoeven. ITALIË. Ontbinding van den Katholieken Padvindersbond. Schrijven van K a r d. Gasparri. Naar de „Osservator Romano" meldt, heeft het algemeen bestuur der Katholieke padvinders, wier organisatie op grond van het regeeringsdecreet van 13 April binnen een maand ontbonden moest worden en bij de „Balilla" ingedeeld, dezer dagen ver gaderd. Nadat de provinciale commissarissen van den padvindersbond in de handen der bis schoppen hun opdracht hadden terugge legd, drukten zij hun levendig leedwezen over uit, dat zij een apostolaat moesten opgeven. Tegelijkertijd werd van een schrijven van den kardinaal-staatssecretaris op het hul digingsadres der padvinders aan den Paus hennis gegeven. De H. Vader brengt in zijn schrijven den padvindersleiders zijn lof, wijl zij de hun toevertrouwde jongelieden steeds in den geest van een sterke on gezonde op voeding, die bij uitstek christelijk en gods dienstig was, hebben opgeleid. De Paus spreekt den wensch uit, dat de Jongelieden ook in de toekomst aan de christelijke grondbeginselen hunner op voeding trouw zullen blijven. TSJECHO-SLOWAKIJE. Praag en het Vaticaan. Het herstel der betrekkingen. Volgens de bladen is weder voor het eerst na drie jaar te Praag een nuntius benoemd. ROEMENIE. DE BOERENOPMARSCH GESTAAKT. Zij betrekken kampen bij Alba Julia. De leiders lieten hen in den steek. De beweging der boeren tegen Boekarest is tot staan gekomen. De boeren, die reeds Zondag door hun voornaamste leiders wa ren verlaten, hebben in de omgeving van Alba Julia kampen betrokken, waar zij voortdurend door groote afdeelingen gen darmerie worden bewaakt. Laatstgenoem de kreeg van de regeering het strikte be vel geen geweld te gebruiken, doch steeds aanwezig te zijn, ten einde de boeren van gewelddaden af te houden. De regeering is met deze tactiek voornemens de boeren langzamerhand zoodanig te vermoeien, dat zij ten slotte huiswaarts zullen keeren. Te Alba Julia en omgeving is de orde op gee nerlei wijze verstoord. Dat de successen, die de boerenpartij op het congres ongetwijfeld heeft, geboekt na de vergadering weer teloor zijn gegaan, moet aan de omstandigheid worden toege schreven, dat in de partij zelf groote meo- ningsverschillen bestaan. Maniu en de afge vaardigden uit Zevenburgen en Bessarabiö zijn afkeerig van elke geweldpleging en zij willen in geen geval overgaan tot daden die in strijd met de wet zijn. Daarentegen zijn de afgevaardigden uit Oud-Roemenië en de Boekowina, met den vice-president der nationale boerenpartij, Mihalake, aan het hoofd voorstanders van krachtige maatregelen. Mihalake is de afgod der boe ren van Oud-Roemenië en hij speelt daar ongeveer dezelfde rol, als door Stephan Raditsj onder de Kroatische boeren in Joegoslavië wordt gespeeld. Hij en zijn medestanders zijn het ook ge weest, die de boeren hebben opgezweept, naar Boekarest te marcheeren. Doch op het laatste oogenblik schrikte Mihalake zelf hiervoor terug, daar hij vreesde, dat, indien hij zich openlijk tegenover Maniu zou plaatsen, de geheele actie mogelijker wijs zou mislukken en de partij uiteen zou vallen. Hij verliet daarom Alba Julia en keerde als een der eersten naar Boekarest terug. Dientengevolge bleven de boeren massa's zonder haar voomaamsten leider; zij konden zich niet oriënteeren en de re geering had dan ook tegenover hen gemak kelijk spel. CHINA. FEITELIJKE OORLOGSTOESTAND. Hevige gevechten te Tsinanfoe. De Japanners omsingeld. Uit betrouwbare bron verluidt, dat de Japansche troepen te Tsinanfoe door de Zuidelijke zijn omsingeld; hevige gevechten zijn aan den gang. Voorts wordt gemeld, dat de Japansche versterkingen, die zich op weg naar Tsinanfoe bevonden, in de na bijheid van Tsjangtien eveneens met Chi- neesche troepen in botsing zijn gekomen. Hoewel do oorlog niet verklaard is, be staat tusschen Japanners en nationalisti sche Chineezen te Tsinanfoe feitelijk de oorlogstoestand. De Japansche eischen, welker verwer ping tot de nieuwe botsingen heeft geleid, bevatten behalve den eisch, dat de Chi- neesche troepen van den spoorweg terug getrokken zouden worden, o.a. den eisch tot bestraffing van den commandant, wiens afdeelingen voor de moorden op de Japan ners aansprakelijk zijn, de ontwapening der voor de uitspattingen verantwoorde lijke nationalistische soldaten en beëindi ging der anti-Japansche manifestaties en der vijandelijke voorbereidingen. Drie vliegtuigen zijn uit Korea te Tsing- tau gearriveerd; een ervan vertrekt onmid dellijk naar Tsinanfoe. Tsinanfoe uit de lucht gebombardeerd. De Zuidelijke troepen hebben, sedert zij Tsinanfoe ontruimden, deze stad eenige malen door vliegtuigen laten bombardeeren Een dezer vliegtuigen is, naar gemeld wordt, door de Japansche artillerie neer geschoten; de inzittenden kwamen om het leven. Volgens een telegram uit Tsingtau zijn 2000 man Japansche troepen uit Dairen in China aan wal gegaan. Ten gevolge van gebrek aan spoorwegmaterieel konden zij zich echter nog niet naar Tsinanfoe bege ven. De nationalisten gaan nog steeds voort met het vernielen van den Sjantoeng- spoorweg op verschillende punten. A m e r i k a a n 8 c h e interventie? Uit Washington wordt gemeld, dat het ministerie van Buitenlandsche Zaken dui delijk te verstaan heeft gegeven, dat de V. S. bemiddeling tusschen China en Japan slechts kunnen overwegen, indien beide partijen de Amerikaansche regeering daar toe uitnoodigen. De Nanking-regeering heeft reeds een verzoek tot bemiddeling gedaan, doch de Japansche regeering wijst elke bemidde ling af. Beroep op den Volkenbond. De Nanking-regeering heeft een beroep op den Volkenbond gedaan, om maatrege len te treffen, dat de Japansche troepen uit Chma verwijderd worden. MEXICO. DE KERKVERVOLGING. Ontspanning ingetreden? Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": Mgr. P. Diaz, de secretaris van het Mexicaansche episcopaat, heeft, naar de „Osservatore" meldt, te Washington ver klaard, dat hij met genoegen de woorden van minister Casauranc, die door de „New York Times werden weergegeven, heeft gelezen en zich er over verheugt, dat deze in tegenwoordigheid van den president en bij een plechtige gelegenheid gesproken werden. Er schijnt eindelijk bij de Mexicaansche regeering de wensch te bestaan, weer tot overeenstemming te komen met. de Katho lieken en hen bij de uitoefening van den godsdienst vrij te laten, vooral voor zoo ver dit de vereering van de Madonna van Guadaloupe betreft, die, gelijk men weet, de Patrones van Mexico is. Daarom vindt elke Katholieke Mexicaan troost en hoop in de woorden van minister Casauranc. Vermeldenswaard is, dat minister Cau- sauranc, voor hij zijn reden hield, verklaar de, dat hij sprak met de toestemming van president Calles. Het communistische weekblad „Senna- ciulo" (zonder natie), dat in het Esperanto wordt uitgegeven, bevat droevige bijzon derheden over de economische toestanden in Mexico. Daar bevinden zich thans meer dan 1.5 millioen qyiloozcn en de toe stand der arbeider? wordt er dagelijks slechter. Jn de mijnen zijn oen groot aan tal arbeiders ontslagen en vele fabrieken hebben moeten sluiten. In het industriegebied van Orizada zijn sinds eenige weken de grootste fabrieken des lands gesloten. ZUID-AMERIKA. Omwenteling in Venezuela? Een der Berlijnsche bladen meldt uit New York, dat volgens aldaar uit Bogota (Columbia) ontvangen berichten, president Gomez van Venezuela door oproerlingen gedood zou zijn. Bevestiging van dit be richt is nog niet ontvangen. TWEEDE KAMER. De veenbranden in Drenthe Braat Het Wegenfonds. Bij den aanvang van de gisteren gehou den Tweede Kamerzitting heeft de voorzit ter, jhr. Buys de Beerenbrouck, de volgende toespraak gehouden: Geachte medeleden, Een zeer ernstige veenbrand heeft een deel van de provincie Drenthe geteisterd Ofschoon het vuur reeds dagen heeft ge woed, brachten de berichten heden- tie aan over het optreden van een inspec teur van de belastingen te Dordrecht. Daarna was de begrooting 1928 van het Wegenfonds aan de orde. Uitgetrokken is daarop 26.6 millioen (tegen 11.2 millioen in het vorig jaar), waarvan 21.4 millioen voor het onder houd en de verbetering van bestaande en den aanleg van nieuwe wegen. Bij deze begrooting was tevens aan de orde de mo tie-V an der Waerden, waarin de re geering wordt uitgenoodigd een Wegen- raad in te stellen. Alle sprekers, o.a. de heer Korten- horst (R.-K.) verklaarden zich tot nu toe voor gen Wegenraad. Het bleek ook uit alle tot nu toe gehou den redevoeringen, dat de Kamer liever een sneller tempo voor den aanleg van do nieuwe wegen wil. De Minister moet nog aan het woord ko men. DE GASLUCHT. Te Utrecht. De directeur niet ver der vervolgd. Het U. D. weet mede te deelen, dat de justitie te Utrecht na een zeer langdurig onderzoek, dat zich over verscheidene maanden heeft uitgestrekt, geen termen heeft kunnen vinden, tegen den vroegeren gas-directeur te Utrecht een vervolging in te stellen. In verband daarmede is hem in zijn tegenwoordige woonplaats te 's-Gra- venhage vanwege den officier van justitie te Utrecht beteckening gedaan, dat van een strafrechterlijke vervolging tegen hem wordt afgezien, en de zaak wordt be schouwd als te zijn afgeloopen. UIT HET LOODGI ETER SB E DRIJF. Te 's-Gravenhage. Nu het bemiddelingsvoorstel inzake de opneming van een vacantieregeling in het collectief contract voor het loodgietersbe- drijf door de werkgevers is afgewezen, is gisteren te Den Haag door de werkne mersorganisatie do staking in dat bedrijf geproclameerd. Het aantal stakers te Den Haag, dat zoowel "de georganiseerde als de ongeorganiserde patroons betreft, bedroeg heden 250, waarvan ongeveer 200 leden van den Algem. Ned. Metaalbewerkersbond, circa veertig van den R. K. Bond en de rest van den Christ. Bond en de Federatie Gewerkt wordt bij de patroons, die de vacantieregeling hebben aanvaard. Te Haarlem. De staking in het loodgietersbedrijf is gisteren ook te Haarlem ingegaan. De neu trale en de katholieke arbeiders hebben zich in deze actie aaneengesloten. Twee niet georganiseerde patroons verklaarden zich bereid de gevraagde verbeteringen in het contract op te nemen. Te Rotterdam. Te Rotterdam zijn 400 loodgieters in sta king gegaan. Bij 21 patroons, bij wie dc ,vaeantie is ingevoerd, wordt gewerkt. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Ooststellingwerf: E. van Douwen, met toekenning van gelijktij dig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Baarderadeel. Rijksuniversiteit te Utrecht. Bij Kon. besluit is aan dr. J. de Vries, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als morgen nog niet de in spanning verbeide hooglceraar aan de rijksuniversiteit te tijding, dat het vuur thans geheel is be dwongen. Integendeel, ik meen namens de geheele Kamer te spreken, wanneer ik wijd woorden van deernis aan de slachtoffers van de ramp en van waar deering voor hen, die met inspanning van alle krachten de macht van het vuur bestrijden en naar best vermogen in den nood van de getroffenen helpen voor zien. (Instemming). Minister Koningsberger sloot zich namens de regeering bij de wóórden van den voorzitter aan. Ook de regeering be treurt in hooge mate den nood, die ont staan is. De regeering zal niet nalaten bij te dragen tot de maatregelen, om zoo goed mogelijk aan het leed tegemoet te komen. Deze beide toespraken werden staande door de loden aangehoord. De plattelander Braat schijnt in de vacantie duchtig nagedacht te hebben over een nieuwe parlementaire actie. Hij begon met een pleidooi voor de afvoering van het „wetsontwerp tot wijziging der Pen- sioeonwetten voor burgerlijke ambtenaren" van de agenda, omdat hij de verbetering van de „civiele lijst" dier ambtenaren zoo lang mogelijk wilde uitstellen. Daarna sputterde liij, erg formalistisch, tegen de verkiezing van voorzitters en ondervoor zitters der afdeelingen onmiddellijk na de trekking, hetgeen het reglement verbood, maar waartoe de Kamer reeds besloten had. En ten slotte vroeg hij een interpella Utrecht, met. dankbetuiging voor de langrijke in die betrekking bewezen dien sten. Technische Hoogeschool. Bij Kon. besluit is D. Buyze, arts te 's-Gravenhago benoemd tot lector aan (la Technische Hoogeschool te Delft in de af- decling der algemeene wetenscheppen, om onderwijs te geven in de beginselen van de verbandleer en eerste hulp bij ongelukken. /ragen van Kamerleden. Verhouding tusschen het aan tal man nel ij k e en vrouwelijke gekozenen. Mejuffrouw Westerman, lid van de Twee de Kamer, heeft aan den minister van bin- nenlandsch.e zaken en landbouw de volgen de vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat er in de statistische gegevens, verstrekt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, niets is te vinden betreffende de verhouding tus schen het aantal mannelijkcn en vrouwelij ke gekozenen in Parlement, Provinciale Staten en gemeenteraden? 2. Zoo ja, acht de minister het dan niet noodig, in het belang van een goede sta tistiek in de „Jaarcijfers voor Nederland een dergelijke opgave te doen opnemen? 3. Is de minister bereid, het opnemen daarvan to bevo-deren? Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Uitbreiding der Rijnscheepvaartstaklng. De opmarsch der Roemeensche boeren is gestaakt. Do leiders waren het niet eens en verlieten hun volgelingen. Prins Carol als ongewenschte vreemdeling uit Engeland uitgewezen. Chineezen en Japanners nog steeds op voet van oorlog te Tsinanfoe. Ontspanning in het conflict tusschen Kerk en Staat in Mexico. BINNENLAND Vragen aan de Regeering inzake de ooi*- zaak van den veenbrand in Drenthe Ce blad). De staking van loodgieters (le blad). Procuratiehouder van de Rotterdam- sche Bank te Rotterdam gearresteerd we gens verduistering van f 20.300; tevens ver dacht betrokken te zijn zij de oplichting van f 12.500 (Gem. Berichten, 2e blad). Wederom zijn verscheidene branden uit gebroken (Gom. Berichten, 2e blad). De Bond van Bakkersgezellen heeft mo ties aangenomen inzake overtredingen Ar beidswet en Collectief Arbeidscontract (2e blad). Een brand te Maartensdijk, waarbij de bewoner in de vlammen is omgekomen. Er is vermoeden van misdaad. (Laatste Berichten). LEIDEN. Een aanrijding met doodelijken afloop (le blad). Het conflict in de Twentsche meubelindustrie. De georgai teekenet arbeider iseerde patroons do collectieve sovereen komst. De georganiseerde meubelmakerspa- troons te Hengelo (O.) en Enschedé, heb ben zich bereid verklaard de collectieve arbeidsovereenkomst te teekenen. Vandaag is het werk hervat. Bij de ongeorganiseerde patroons wordt de staking nog voortgezet. In de lithografie. Een ultimatum verzonden. „Het Volk" van gisteravond meldt: Na dat gisteren een bespreking had plaats ge vonden tusschen de besturen der drie or ganisaties in het lithografisch bedrijf, is heden aan de werkgevers een ultimatum gezonden, dat op 21 Mei afloopt. Oud-minister König. Naar „Het Vaderland" verneemt, zal ir. A. A. H. W. König, oud-minister van Wa terstaat, thans hoofdingenieur-directeur der Groote Rivieren aan Waterstaat, met standplaats den Haag, als hoofdingenieur- directeur naar Maastricht worden ver plaatst, om dr. Fr. Bauche op te volgen, die te Arnhem is benoemd. Onregelmatigheden te Onstwedde. In verband met de beweerde corruptie in de bedrijven der gemeente Onstwedde heeft de justitie te Winschoten eorgistermorgon de ambtenaren der gemeente aan een ver hoor onderworpen. Het gemeentehuis werd door de rijkspolitie bewaakt, zoodat het publiek het gemeentehuis niet kon betre den. De gemeente-ambtenaren mochten des middags het gebouw niet verlaten. De boe ken van do firma Wed. 1Linzel, die een houthandel drijft, zijn in beslag genomen, denkelijk in verband met het feit, dat de heer C. Linzel, raadslid, en diens broeder gemeente-architect is. Het onderzoek, dat reeds vóór den mid dag aanving, was eergisteravond om 7 uur nog niet afgeloopen. In aansluiting aan het bovenstaande kunnen wij melden dat de gemeente-archi tect O. Linzel op last van de justitie naar Winschoten is overgebracht. Ook gisteren werd het onderzoek vanwege de justitie ten gemeentehuizc aldaar voortgezet. Benoemingen. Z. D. H. de Aartsbisschop van Utrecht heeft op diens verzoek om gezondheidsre denen eervol ontslag verleend aan den Zereerw. heer H. B. Bodifée als Deken van het Dekenaat Eist en als zoodanig benoemd den Zeerecrw. heer H. M. Kools. pastoor te Eist.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1