BUITENLAND. BINNENLAND. SPORT. Do ABONNEMENTSPRIJS bedraugt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaaL pij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL Franco per post f2.95 per kwartaaL Het Geïllustreerd Zondagsblad ia voor de Abonné'a ver» krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct. f sui iamjhj.mm 'Hl luyi UL1 Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. 11 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 - POSTBUS No. 11 OE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTl Govoni «dvAflentlên 3P «ent por f O O', Voor Ingeronden Mededeelingen wordt het dubbele van het tarief berekend. s Kleins advertentiën, ran ten hoogste 30 woorden, waar.a betrekkingen vurden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop f 0.50. Dit nummer bestaat uit twee bladen. Henricus Joseph Maria Taskin PROOST VAN HET KATHEDRAAL KAPITTEL VAN HAARLEM, Bij het openstaan van den Eisschoppelijken Zetel VIKARIS-KAPITULAAR. aan de Geestelijkheid en de Geloovigen van het Biidom van Haarlem, Zaligheid in den Heer. Bij het openvallen van den Bisschoppe- lijken Zetel'ging de uitoefening der gees telijke rechtsmacht in het Bestuur van het Bisdom over aan bet Kapittel der Ka thedrale Kerk, meb de verplichting om binnen acht dagen de keuze te doen van een Vikaris, door wien, als tijdelijk plaats vervanger van den Bisschop, het geestelijk beheer wordt uitgeoefend. Het Hoogwaar- Kapittel heeft thans dien plicht vol bracht, de keuze is geschied en daardoor werd aan Ons, als Vikaris-Kapitulaar, zoo lang de Bisschoppelijke Zetel ledig blijft, het bestuur van het Diocees van Haar lem toevertrouwd. De Kerk van Ha... .m is in den diepsten iUW. Zijn Doorluchtige Hoogwaardigheid Mon seigneur Augustinus Josephus Callier onze -ereerde Bisschop, die bijna 25 jaren lang, den last der opperherderlijke bediening heeft gedragen, is van ons weggenomen. Priesters cn Geloovigen, wij hebben een beminden Vader verloren die met de hoog ste wijsheid en altijd' in hartelijke liefde voor ons heil heeft gearbeid en gezorgd. Wij sehrij/en daarom voor, dat alle Eerw. Pastoors en Rectoren zoo spoedig mogelijk eene gezongen Requiem-Mis zul len opdragen, en dat gedurende z.cs we ken na iedere H. Mis voor Zijne Doorl. Hoogwaardigheid ecnniftal het Onze Va der en Wees Gegroet met do Geloovjgen zal worden gebeden. Bovendien moeten wij, Priesters en Ge loovigen, eiken dag vurig bidden, dat God onze dierbare kerk gedenke cn haar nog maals een Bisschop schenke, die alles voor allen is. Wij bepalen alzoo, dat alle Priesters de zer Diocees, tot nadere aanschrijving, alle dagen, waarop het door de Rubrieken is toegelaten, als voorgeschreven gebed on der de H. Mis het gebed van den H. Geest lezen (tamquam pro re gravi). En zal c1rto.e op den 4den Zondag na Pasehen in alle Kerken van het Bisdom en ook in de Kapellen, waaraan een Pries ter ve 'en is, op de gebruikelijke wijze worden afgekondigd. Gegeven te Haarlem, den 29en April 1928. H. J. M. TASKIN, Vikaris-Ivapitulaar. DUITSCHLAND. Stresemann doctor honoris causa. Een politieke rede. STRESEMANN Zaterdag heeft te Heidelberg de promo tie plaats gehad van den Duitschen rijks minister van buitenlandsche zaken Strese mann en van den Amerikaanschen gezant te Berlijn Schurman, tot doctores honoris causa in de philosophic. Bij deze gelegenheid heeft Stresemann een rede gehouden, waarin hij wees op do twee groote doeleinden van dezen tijd: het recht der volken op leven en vrijheid en do „geestelijke toenadering en verbroedering der volkeren". Daarmede is tevens aange duid, dat deze beide problemen niet in te genstelling tot elkander staan, maar inte gendeel elkaar aanvullen. Het is een jammerlijke misvatting, om nationalisme en internationalisme als te genstellingen op te vatten. Echter ook bij de hoogst bereikbare menschelijke ontwikkeling zal het indivi du zich nooit volkomen kunnen losmaken van de banden, die hem binden, door bloed en traditie, aan zijn eigen volk. De groote denkers en dichters in alle landen hebben hun diepste innerlijk slechts daar gegeven, waar zij tevens op nationa- len bodem stonden. Zonder het begrip van hun land en van den tijd, waarin zij leefden, zijn ze niet te begrijpen. Zoo zal ook nimmer een wereldorgani satie opgebouwd kunnen worden, zonder den hechten natuurlijken grondslag, welke bestaat in den tot nationale staten aaneen gesloten individueele volksgroepen. Wie de vereenigde stateen van Europa wil grondvesten op een bepaald mensch- heidtype, product van zijn theoretische en politieke samenwerking van zelfstandige volken, een schrede voorwaarts zien. Nog bestaat tusschen de afzonderlijke staten niet die overeenstemming, welke eon gelijkgerechtigd naast elkaar leven waarborgt. De vormen der toekomstige in ternationale aaneensluiting moeten zelfs nog gevonden worden. Daaruit volgt een tweevoudige taak voor de internationale en in bijzondere mate voor de Duitsche politiek: de verkrij ging van een vrije gelijkgerechtigde plaats voor Duitschland in internationale en sta biele samenwerking met alle andere sta ten. FRANKRIJK. Het autonomisten proces. Een incident. Sinds 1 Mei is te Colmar aan den gang het proces tegen 22 Elzasser autonomisten, waarvan twee der voornaamste beklaagden de heeren Ricklin en Rossé, bij de jongste kamerverkiezingen tot afgevaardigde zijn gekozen. De beklaagden worden beschul digd van samenspanning tegen Frankrijk en het voeren van anti-Fransche agitatie, voor een deel met Duitsche hulp en Duit schen steun. Bij het verhoor der beklaagden kwam het Zaterdag tot een incident, toen ccn dei verdedigers liet proees een groote flater noemde van Poincaré. De advocaat werd daarop wegens belee- diging een maand als zoodanig geschorst. De advocaten der verdediging hebben een brief gezonden aan den minister van Justitie, waarbij zij tegen de schorsing pro testeeren. In een telegram aan den raad van orde van de advocaten te Parijs hebben zij een onderzoek gevraagd naar het incident. Alle advocaten zouden gisteren een ver gadering houden om na te gaan of zij hun taak Maandag zullen voortzetten. ROEMENIE. Het boerencongres. Gisteren is te Alba Julia in Roemenië de groote boerendemonstratie gehouden. Wij hebben, nog geen nadere berichten daaromtrent vernomen. Honderdduizenden boeren uit alle dee- ten van Roemenië hebben aan de oproeping van hun leider Maniu gehoor gegeven om naar Alba Julia te trekken. De trek der boeren is reeds dagen geleden begonnen en vele duizenden hunner hebben te voet afstanden van 200 tot 300 kilometer afge legd en zijn de geheele week onderweg ge weest. De regeering heeft na lang aarzelen be sloten de demonstratie niet te verbieden, waarschijnlijk omdat ze begreep dat er toch niets tegen te doen zou zijn. In Zevenburgen is de staat van beleg reeds Zaterdag afgekondigd en de regee- rinf heeft er sterke troepenmachten ge concentreerd om er de orde te handhaven. Maniu heeft weliswaar verklaard dat hij geen staatsgreep in den zin heeft, maar men was te Boekarest toch niet gerust. Maniu toch heeft bij de laatste boerende monstratie, die in Maart in de hoofdstad werd gehouden, het onmiddellijk aftreden van Bratianu en van de geheele liberale regeering geëisqht. Thans heeft hij zijn volgelingen verzocht in hun knapzak voor tenminste een week voedsel mee te nemen, wel een bewijs dus, dat hij zijn boeren niet terstond na de demonstratie naar huis denkt te sturen. CHINA. BREUK TUSSCHEN TOKIO EN NANKING. De gebeurtenissen te Tsinanfoe. Zooals gemeld is het tot een bloedig treffen gekomen tusschen de oprukkende en plunderende Zuidelijke Chineezen en do Japansche troepen te Tsinanfoe. Volgens een bericht uit Tientsin meldt een officieel telegram uit Tsinanfoe, dat meer dan 300 Japansche ingezetenen ge dood zouden zijn, toen de Zuidelijken de stad plunderden. Het bericht* maakt geen melding van slachtoffers van andere nationaliteit. Een afdeeling Japansche troepen, nabij Tsinanfoe, wier munitie geheel was opge bruikt-is, naar uit Tokio gemeld wordt, door de Zuid-Chineesche strijdkrachten on■»- wapend; de commandant der Japansche afdeeling pleegde harakiri. De premier Tanaka besloot, de betrek kingen met de regeering van Nanking te verbreken en den Japanschen consul-gene raal aldaar terug te roepen. Vandaag offensief? Officieel wordt uit. Tokio gemeld, dat de Japansche troepen te Tsinanfoe Maan dag offensief tegen de Zuidelijken, die de stad onveilig maken, zullen optreden. Nieuwe troepen zijn naar Tsinanfoe ge zonden, alsmede 3 vliegeskaders. Ook Amerikaansche marinestrijdkrachten wor den gereed gehouden om eventueel te kunnen ingrijpen. Een overeenkomst bereikt? Volgens Fransche telegrammen uit Sjanghai is een voorloopige overeenkomst tot stand gekomen tusschen de Japanners en de Chineezen te Tsinanfoe. De Chinee- sche troepen zouden volgens deze overeen komst tot op 10 K.M. afstand van de Ja pansche concessie blijven. De Japansche troepen zouden het recht hebben, plunde raars te arresteeren. AMERIKA. Sandino's plundertochten in Nicaragua. Tal van dorpen leeggestolen. Generaal Juan José Estrada, gewezen president van Nicaragua, heeft den steun der federalo rogcering gevraagd voor de slachtoffers van de jongste aanvallen van Sandino's troepen in de mijndistricten. Tal van dorpen, waar de troepen van Sadino zijn doorgetrokken, zijn leeggeplunderd en alle vee, levensmiddelen en koopwaar is gestolen. N. O. A. D. Z. A. C. Velocitas 6 3 12 11— 9 7 6 3—2 14—15 6 7 1—6 6—21 2 e Eerite Kamer. Nieuw lid. In de Zaterdag gehouden zitting van bet Centraal Stembureau is tot lid van de Eerste Kamer, in de vacature-Van Nagell van Ampsen, verkozen verklaard de heer J. Gelderman, te Losser. Uit de Lithografie. Dreigend conflict. In het lithografisch bedrijf is de ver houding tusschen werkgevers en arbei ders critiek. De eersten wenschen n.l geen wijziging in de bestaande arbeidsvoorwaar den. De werknemers-organisaties zullen th.-.ns overleggen of zij een ultimatum aan de patroons zullen stellen. Zij wenschen in geen geval op de oude voorwaarden door te werken. Prov. Landdag voor de Roomsche Drankbestrijding te Spierdijk. Naar wij vernemen, gaat het met de voorbereiding van den Provincialen Land dag te Spierdijk, op 13 Mei a.s. naar wensch. De beide Propaganda-Commissies ontvingen van vele afdeelingen en parti culieren de mcdedceling, dat men voorne mens was, deel te nemen. Ter inlichting van hen en van anderen, volgt hiermede het Programma: 10 uur Hoogmis met drankweerpredica- tie, door den WelEerw. Pater Bern. de Waal, M. S. C. 2 uur groote meeting in de zaal van Th. Koopman, met als spreekrs: Pater de Waal M. S. C. en de heer C. Venneker. De meeting wordt opgeluisterd door mu ziek en tooneelspel. De toegangsprijs be draagt 10 cent. Er is gelegenheid voor kof fiedrinken en fietsenstalling. Spierdijk is te bereiken per trein en, vanaf Alkmaar of Hoorn, per autobus. R.-K. Kamer-Centrale Leiden. Wegens drukke werkzaamheden heeft de heer P. Warmerdam te Lisse bedankt a.'s bestuurslid van de R.-K. Kamer-Cen trale, Leiden. Aan de beurt van opvolging is de heer H. G. de Boer, te Noordwijk. NEDERLANDSCHE VOETBALBOND. Om hef landskampioenschap. Z. A. C. heeft gisteren opnieuw mceten ondervinden, dat de weg naar het lands kampioenschap niet over rozen gaat. Door een 41 nederlaag tegen N.O.A.D zijn de Zwollenaars nu tot op de voorlaatste plaats afgedaald en is het eindresultaat nog niet te voorspellen, al blijven de kan sen van Feyenoord het meeste waardig, zooals blijkt uit de volgende cijfers: Feyenoord 7^ 5 2 159 10 Ajax 6 3 12 12— 6 7 Promotie-degradatie. Ook in Afdeeling I is thans de beslissing gevallen. Door een 32 nederlaag tegen V. S. V. heeft het R'damsche V. O. C'. het eer ste klasseschap verspeeld, terwijl V. S. V. van een éénjarig verblijf in de tweede klasse dadelijk de eerste klasse binnen treedt. In het Oosten zond D.O.T.O. een reser ve-elftal naar Tubantiagevolg 141. In het Zuiden nam Helmond revanche op B. V. V. door de Bossche club met 40 te slaan. Daarmee heeft B.V.V. een mooie kans op behoud van het eeiste klasse schap laten voorbijgaan. De stand is hier: Bleyerheide 5 3 11 84 7 Helmond 5 2 2 1 11— 6 6 B. V. V. 5 3—2 10— 8 6 Bredania 5 14 213 1 De uitslagen. Internationaal. Bazel: ZwitserlandNederland 21 A'dam: Ol. B. XITottenh. Hotsp. 25 Kampioenschap van Nederland. Tilburg: N.O.A.D.—Z.A.C. 4—1 Promotie-degradatie 1e2e klasse. VeisenV.S.V.-V.O.C. 3-2 Hengelo: TubantiaD.OiT.O. II1 's Bosch: B. V. V.Helmond 04 Promotie-degradatie 2e3e klasse. Gouda: O.N.A.Gouda 0—3 De competitie. Res. derde klasse A. Leiden: L.F.C. II—Alphen II 1—3 Om den N. V. B.-beker. Zaandam: Z.F.C.Alcm. Victr. 23 Leiden: A.S.C.H.F.C. 02 Utrecht: U.V.V.St. Hooger 21 A'dam: OosterparkBI. Wit 00 A'dam: lleemskerck—Feyenoord 0—3 BussumB.F.C.Hercules 13 Hoorn: HollandiaE.D.O. 21 Haarlem: R.C.I1.The Rising Hope 4—1 Hilversum't GooiC.V.V. 33 Zaandam: ZilvermeeuwenGouda 50 Bloemendaal: Bloemend.Xerxes 33 Gorinchera: UnitasW.F.C. 2 R'dam: NcptunusD.E.C. 14 R'dam: (^vermaasHilversum 34 Delft: D.H.C—H.B.S. 6—1 Zwolle: P.E.C.—G.V.A.V. 7—1 Apeldoorn: A.G.O.V.V.L.F.C. 12 Deventer: Go AheadSparta 32 ArnhemS.M.L.V elocitas '41 Enschede: Ensch. BoysAleides f Apeldoorn: W.S.Y.Be C^uick (Gi.) 36 Bergen op Zoom: M.E.V.Ü.D.l'.C. 26 Eindhoven: EindhovenTegelen 72 T ceuvarden: LeeuwardenGolto 52 Y> 'i lam: VeendamD.O.T.O. 42 „De C'rt." A.S.C.—H.F.C. 0—2. In een door de Leidenaars buitenge woon slecht gespeeldcn wedstrijd heeft II. F. C., dat ondanks het feit, dat het met acht invallers speelde, een uitstekenden in druk maakte een verdiende overwinning behaald. A.S.C. begon overigens uitstekend en reeds in de eerste minuut dachten wi, de Leidenaars door Goslings en evm la ter door Brouwer de leiding te zien nemen. Maar daarmee waren de rood-zwarlen uit geput en in de overige 69 minuten speel den zij een alleronbenulligst en slap spel letje. Kort na het begin forceerde Lamp de A.S.C.-achterhoede om in eigen doel te trappen en even later maakte Van den Berg na een blunder van Stephanus het tweede Haarlemscho doelpunt. Uit een strafschop schoot Goslings den bal recht in de handen van den keeper. Meer valt er van het drama niet te vertellen. A. G. 0. V. V. I—L. F. C. I 1—2. Niet voor de le maal in de N.V.B.-be kerronde is er vreugde geweest bij L.F.C., maar nu was alles vreugde en werkelijk geluk. A.G.OV..V. verslagenHet talrijk opgekomen publiek heeft gejuicht en ge schreeuwd vanaf het moment dat v. Leeu wen op zeer fraaie wijze pl.m. 10 min. na den aanvang de score voor L.F.C. opende en het komt ons voor, dat het meeleven van het publiek niet geheel vreemd is ge weest aan het dezen middag behaalde succes. Merkwaardig overigens hoe een elftal zoo volkomen kan veranderen! Dit elftal had niets gemeen met het gewone compe titie-elftal. Alles vlotte wonderwel, be halve dan in de eindperiode toen de dediging versterkt moest worden. Men overdrijve echter niet L.F.C.'ers. L.F.C. heeft goed gespeeld en welverdiend gewonnen, maar zij is er nog niet. Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. Het autonomisten-proces te Colmir. De bloedige botsingen tusschen de Zui delijke Chineezen en de Japanners heeft geleid tot een breuk tusschen Tokio en Nanking. Volgens latere berichten zou een overeenkomst zijn bereikt De „Italia" is op Spitsbergen geland. (Luchtvaart). BINNENLAND. De veenbranden in Drenthe. (2de blad). Een groote brand te Berkel en Roden rijs. Nog vele andere branden (Gem. Berichten, 2de blad). LEIDEN. De verdere viering van het 7e lustrum der R. K. Studentenvereniging „St. Augustinus" (2de blad). OMGEVING. De ontginning van gronden nabij Leimui- den. (Lartste Berichten). Direct ontwikkelt zich een pittige strijd. Beide doelen verkeeren om beur ten in ernstig gevaar, doch tot doelpunten komt het voorloopig niet. Bij de uitvallen zien wij eens Neuteboom een prachtkans missen om even later hetzelfde van Kluin te zien. Toch is het eerste succes aan de zijde der L.F.C.'ers als v. Leeuwen op een loorgespeelden bal goed doorloopt en on houdbaar inschiet (01). Tot de rust gaat het spel verder gelijk op en ziet Kluin e.a. geen kans de hechte L.F.C.-achterhoede te passeeren. Na de rust kreeg de wedstrijd een ge heel ander aanzien. Direct is L.F.C. in den aanval en reeds na 4 min. doelpunt Mooten met oen kei- harden schuiver (02). A.G.O.V.V. ziet heb gevaar in en wil het spel forceeren, wat hun echter op een paar vrije trappen komt te staan. Bij een algemeenen aanval wordt hands gemaakt en krijgt A.G.O.V.V. een vrije trap te nemen, die naast wordt geschoten. Echter laat de scheidsrechter opnieuw ne men en komt de bal juist in de uiterste bovenhoek. Wel probeert Raaphorst de bal nog over de lat te tippen maar tot tweemaal toe komt hij weer van de lat terug alzoo A.G.O.V.V. aan een goedkoop doelpunt helpende (12). L.F.C. wil ech ter niet verliezen en valt verwoed aan ondanks Mooten in de halflinie is terug getrokken. De veel zwaardere A.G.O.V.V.- 'ers maken herhaaldelijk misbruik van hun kracht maar met dit al mochten zij niet de achterhoede passeeren. Wel kreeg L.F.C. nog een paar kansen, maar ook deze werden niet benut, totdat enkele minuten voor tijd Kluin er nog een enkele maal huizen hoog over poeierde. Zóó won L.F.C. onder groote geestdrift deze wedstrijd en kwam daardoor in de 5o ronde. Laat ons nog vermelden dat de oostelijke voetbal lers, zooals wij ze dezen middag zagen, goed getraind voor geen Westelijke eerste klasse behoeven onder te doen. Vooral het kopwerk was af en vermoedelijk is trainer Julian hier niet vreemd aan. Scheidsrech ter Pijpenbroek's leiding was af. KORFBAL. HollandBelgië 100. De gisteren op Houtrust te 's-Gravenha- ge gespeelde wedstrijd tusschen de verte genwoordigende korfbalelftallen van Hol land en België leverde een 100 Hojland- sche overwinning op. Van deze ontmoeting plaatsen we mor gen een verslag. GOLF. NEDERLAND—BELGIë 5—3. Op de baan der Haagscho Golfclub te 's-Gravenhage, had gisteren de jaarlijkï- sche wedstrijd tusschen de bcBte Neder- landsche en Belgische golfspelers plaats. De ontmoeting werd o.a. ook bijgewoond door den Belgischen gezant, den heer Maskens. Van de drie foursomes, welke in de ochtenduren werden gespeeld, wonnen onzo landgenooten er twee, terwijl de Belgen een punt maakten. De uitslagen der sin gles, welke te ruim twee uur aanvingen, waren G. M. del Court van Krimpen wint met 4 en 3 van F. Gevers; Jhr. E. Michiels van Verduynen wint met 2 up van W. du Vi- vier: Jhr. A. M. Rnouck Hurgronje speelt all square tegen E. Solvay; K. G. van T evden wint met 2 up van Hagelsteen: B. Heldring verliest met 2 dwon van P. Ha- moir; J Salberg verliest met 4 en 3 van J. Wiltouck. De totaal uitslag was derhalve: Neder land wint van de negen partijen vijf. Bel gië drie, een partij onbeslist. „De CrUM

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1