BUITENLAND. BINNENLAND. 19a Jaargang. ZATERDAG 5 MEI 1928 No. 5866 Pi ABONNEMENTSPRIJS bedrangt bi) vooruitbetaling Voor Leiden 18 cent pei week f?.50 pei kwartaaL gij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaaL pranoo per post f2.95 per kwartaaL Bet Geïllustreerd Zot dagsblad li rooi de Abonné's ver» krijg baar tegen betaling van 5G ci. per kwartaal, bij voor» uitbetaling. Afzonderlijke nummere 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ct Oit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen. II Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. 11 DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGTI Gewon* advertentlèn 3P e*nl p*r r*gs| Voor Ingezonden Mededeelingen wordt bft s dubbele var het tarief berekend. s Kleine edvertentiën, van ten hoogste 80 woorden, betrekkingen worden aangeboden of gevraagd, buur huur, koop en verkoop f 0.50. Dit numrr\,er bestaat uit vier bladen waaronder het Geïllustreerd Zondagsblad. V Waardeering Vandaag voor een week vermeldden wij in onze courant het overlijden van Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem. In de afgeloopen week is er veel over dezen Kerkvorst geschreven. En 't heeft goed gedaan, dat ook in niet-Katholieke bladen de persoonlijkheid en het streven en werken van den Over ledene is gewaardeerd geworden ook in van diepe en warme overtuiging getuigende ;woorden. In „Het Volk" van Maandagavond werd het overlijden van den Bisschop aldus me degedeeld: „Zaterdagmorgen is monseig neur A. J. Callier, bisschop van Haarlem, overleden". Meer niet.... Wij willen dit slechts terloops even constateeren. Dat iemand te waardeeren weet het goede in een ander, die niet naast hem of zelfs tegenover hem staat in levens- of wereld-beschouwing dat is een ver schijnsel, hetwelk tot eere strekt voor den betrokkene en een blijde stemming wekt. Dat moet echter niet alléén opgemerkt kunnen worden bij den dood 't Wil ons toeschijnen, dat wij vaak anderen veel meer naar waarheid en zéker met veel meer liefde zouden beoordeelen, als wij ons de vraag stelden: hoe zou ons oordeel luiden overmorgen, als die mensch morgen zou zijn gestorven ons oordeel, met oprechtheid en zonder overdrijving (ook met vermijding van het „van de doode jyets dan goeds") uitgesproken? Zoo komt dat oordeel veel zuiverder te staan, om dat het is losgewrongen uit zooveel klein- menschelijke invloeden van afgunst of wrok of eigenbelang, enz. Zooals het levèn in zijn w e r k e 1 ij k- K ei d het klaarst openligt in het licht van den dood zoo is ook de waardeering van den evenmensch het zuiverst, als wij ons in datzelfde licht stellen V Philanthropie Bij de 1 Mei-viering der afdeeling Leiden van de S. D. A. P. zeide de spreker op de feestelijke bijeenkomst in den voor-avond, toen hij de werkloosheid besprak: Het gaat niet slechts om de stoffelijke maar ook om de geestelijke belangen van de werkloozen en philanthropie wenscht de sociaal-democraat niet. Wij wenschen ook geen philanthropie, Waar deze niet noodig is, als recht wordt verkregen, en dat recht verkregen kan worden. Maar daarnaast is nog zoo breed terrein voor philanthropie. En de inenschheid heeft aan ware phi lanthropie, tLw.z. menschen-liefde, aan Christelijke naastenliefde, o zoo behoefte. Zal die behoefte blijven behouden, hoe ook de maatschappelijke ordening ooit zal worden. Op een van die echte werken van philan thropie, van Christelijke naastenliefde wil len wij vandaag 'ns de bijzondere aandacht vestigen. De volgende week zullen de Zusters Car- melitessen weer haar jaarlijksche bedel tocht houden langs de huizen der Leidsche ingezetenen. Een bedeltocht in Christus' naam! Zij komen bedelen, om haar werk van op offerende Christelijke liefde te kunnen voortzetten en uitbreiden. De Zusters Carmelitessen hebben in haar klooster aan de Oude Vest ruim vijf tig kinderen, intern, dag en nacht, voor wie zij geheel zorgen; kinderen van één jaar af tot (uitsluitend meisjes) 14 15 jaar. Hat zijn kinderen, van wie een der ouders overleden is, of wier ouders door ziekte b.v. niet zelf voor hun kinderen kunnen zorgen. Dan komen er iederen dag van ongeveer 8 tot ongeveer 6 uur kinderen, van wie de moeder uit werken gaat en die dan daar voor haar kroost een veilig onderdak vindt. Hit zijn er ongeveer veertig, van wie de meesten niet-Katholiek. Op de derde plaats gaani de Zusters iederen Zondag met een 60-tal kinderen naar de Kerk, naar de Hoogmis in de Mon- Père. Die kinderen komen nadien in het klooster te zamen, waar zij thee of koffie en 'n boterhammetje krijgen. Onder die kinderen zijn er die waarschijnlijk ande-rs niet ter kerke zouden gaan. Ten slotte gaan de Zusters nog, voorzoo- ver haar tijd dit mogelijk maakt, op huis bezoek, om ook zóó door woord en daad goed te doen. Er zijn 12 Zusters voor al dit werk. Voor het onderhoud der kinderen wordt wel wat gegeven door ouders of familie. Maar natuurlijk in de meeste gevallen lang niet wat het kost. „Wij hebben kinderen van ouders, die niet meer kunnen missen, dan één gulden per week: voeding, kleeding, alles inbe grepen", zeide een Zuster ons. (Misschien zijn er wel voor nog minder). „Maar wij kunnen ze toch niet weigeren, niet wetend, in welk 'n omgeving de kleinen terecht zul len komen". „Neen, dat kunnen de Zusters niet" antwoorden al onze lezers met ons. Maar zij zouden het moeten, als er geen giften en gaven in voldoende mate zouden binnenkomen! Die Zusters mogen rekenen op den steun aller weidenkenden. Maar in 't bijzonder op den steun aller Katholieken vooral van Leiden en om geving (uit de omgeving zijn veel kinderen). Er wordt van ons veel gevraagd 't is waar. Maar geven wij oqk veel „veel" is een aan alle kanten zeer betrek kelijk begrip! En: doen wij ook, veel?... Ten deele kunnen wij misschien door geven aanvullen wat aan ons directe werken voor Gods eer en der menschfen belang ont breekt. Wij, Katholieken, doen wel aan philan thropie ANTI-OORLOGSVERDRAG Een Britsch voorstel. B ij eenroeping eener juristen conferentie. De „Daily Telegiaph" verneemt, dat de Britsche regeering het voorstel heeft ge daan, binnenkor4- oen juristenconferentie te houden, bestaande uit afgevaardigden van de V. S., Duitschland, Italië, Jap m, Enge land en Frankrijk tot bestudeering ven de juridische aspecten van Kellogg's en Briand's ontwerpen en voorstellen voor een multi-lateraal verdrag tot het uitban nen van den oorlog. Duitschland moet aan dit voorstel reeds zijn goedkeuring hebben gehecht. Gunstig antwoord van Italië op Kellogg's voorstellen. Naar de „Daily Telegraph" verneemt, zal de regeering van Italië binnenkort haar antwoord aan de Amerikaansche regeering overhandigen op de voorstellen van Kel logg voor een anti-oorlogspact. Dif ant woord zal in tegenstelling met de alge- meene verwachting, zeer sympathiek zijn, terwijl het geen sterke beperkende voor waarden zal bevatten. ROEMENIE. De regeering zwicht. Oppositi e-c ongres toegestaan. Volgens een bericht uit Berlijn heeft de Roemeensche regeering ten slotte toch haar toestemming gegeven voor het con gres van de nationale boerenpartij te Alba Julia (Karlsburg), dat Zondag wordt ge houden. Naar men weet is dit congres her haaldelijk verboden, doch had Maniu ge dreigd, dat. hij het ditmaal ook tegen het verbod in zou laten doorgaan. Als het be richt uit Berlijn juist is heeft de regeering nu de wijste partij gekozen en toegestaan, wat zij toch niet zou kunnen verhinderen. POLEN. Aanslag te Warschau. Lid van het S o v j e t-g ezantschap gewond. Gistermiddag kwart, over vijf is te War schau in de Marszaikowski-straat op een lid van het Sovjet-gezantschap, Lizarcf, die in een auto-passeerde, door een jongen Russischen emigrant een revolveraanslag gepleegd. De dader loste twee schoten. Li- zaref kreeg een schampschot aan de han den en lichte verwondingen aan het hoofd door glasscherven. In gezelschap van Li- zaref bevond zich ook het andere lid van het Russische gezantschap, Jakonokof. De SovjeLgezant te Warschau, Bogomoljo, is op het oogenblik afwezig. De dader werd gearresteerd. Hij maakte den indruk, niet volkomen normaal tc zijn. RUSLAND. Verkoop van kroonjuweelen. Uit Riga wordt gemeld, dat een verte genwoordiger van hei. syndicaat van Engel- sche juweliers te Londen naar Moskou is vertrokken om te onderhandelen over den verkoop van een nieuwe partij Russische kroonjuweelen. Dit zou de vierde maal zijn dat de bolsjewistische regeering Rus sische kroonjuweelen naar Engeland ver koopt. De verkoop welke thans beoogd wordt, zou een bedrag van 1 millioen pond sterling beloopen. Ook met ander financieele groepen zou de sovjet-regeering onderhandelingen heb ben geopend. CHINA. CHINEEZEN EN JAPANNERS. Bloedige botsingen te Tsinanfoe. Plunderende en moordende Chinoezen. Uit Tokio worden bijzonderheden ge seind over de gebeurtenisen te Tsinanfoe, de hoofdstad van Sjantoeng, waar do over winnende troepen van Tsjang Kai Sjek (Zuidelijken) slaags zijn geraakt met de Japanners. De Chineesche troepen konden, naar thans blijkt, gemakkelijk de Japansche wijk binnendringen, omdat de prikkel draadversperringen juist waren weggeno men, in verband met het feit, dat de Chi- neezen zich den vorigen dag zeer rustig hadden gedragen. Duizenden Ohineezen trokken plunderend en moordend door de stad, hetgeen de Japansche troepen, in verband met de veügheid der Japansche onderdanen, noodzaakte in te grijpen. Het vuurgevecht, dat hierop volgde heeft verscheidene uren geduurd. Tal van Japanners tc Tsinanfoe zijn gedood, som mige berichten gewagen zelfs van hon derd. Voorts zijn vijf Japansche soldaten gedood en tv .vvy ond.. terwijl aan Chineesche zijde wei' bvü dóotfen en'gowon den zijn gevallen. verder wordt gemeld, dat ook niel-Japansche buitenlanders van de woelingen te lijden hebben gehad; bij zonderheden dienaangaande ontbreken nog. maar men gelooft dat eenige vreemde lingen zijn gedood. In den loop der gevechten slaagden de Japansche troepen er in duizend Chinee- zen te ontwapenen. In den nacht was het den Japanschen troepen reeds gelukt de nationalisten af te slaan, doch de plunde raars slaagden er in zich in veiligheid te brengen, door to vluchten naar de zone, die voor de buitenlanders was gereser veerd. Ook hier hebben de bandieten weer verscheidene meuschen om het leven ge bracht. Dit was om t^ee uur in den nacht van Donderdag op Vrijdag. Na eenigen tijd van betrelckelijko kalmte hadden de zuide lijken toen weer een nieuwen aanval on dernomen, waarbij vele Chineezen tracht ten door de Japansche verdedigingslinies heen te breken. Gezegd wordt, dat ook Ja panners en ander buitenlanders, die buiten de stad woonden, gedood zijn, doch in ver band met den toestand is het moeilijk hier van bevestiging te krijgen of te weten te komen, hoe groot het aantal dezer ver moorden is. Dit gevecht duurde tot drie uur voort Gistermorgen 6 uur is aan den strijd een eind gekomen, als gevolg van wederzijd- sche pogingen, van den kant der Japan sche autoriteiten en den commandant der nationalisten, om de onlusten tc beëindi gen Tsjang Kai Sjek heeft de aanvallers teruggeroepen. In verband met dezen zeer emstigen toestand, die zich tusschen Japan en het nationalistische China dreigt te ontwikke len, zijn 2300 man Japansche versterkingen naar Tsingtau gezonden, en majoor-gene raal Iwakoera tc Tsingtau heeft besloten, de zich nog daar bevindende Japansche troepen naar Tsinanfoe tc zenden. De be scherming van Tsingtau wordt dan aan (le mariniers overgelaten. Voorts hebben een gemengde brigade uit Mandsjoerije en zes vliegtuigen uit Korea bevel gekregen zich in alerijl naar Tsinanfoe te begeven. De strijd opnieuw ontvlamd. Te Tsinanfoe zijn gisteren na een korte pauze dc vijandelijkheden tusschen de Ja pansche en de Zuidelijke troepn wederom hervat. Do Japansche troepen zijn in drie afdeelingen gesplitst, die den onderlingen samenhang hebben verloren. De comman dant van de Japansche strijdkrachten te Tsinanfoe heeft een dringende oproep om versterkingen gezonden. Wanneer de ver sterkingen, die thans onderweg zijn te Tsi nanfoe zijn aangekomen, zal een geheel Japansche legercorps te Tsinanfoe aanwe zig zijn. In Zuid-Chineesche kringen is de opwin ding sterk gestegen. .De Nankingiegeering wil zoo spoedig mogelijk maatregelen ne men, teneinde tegen de Japanners te kun nen optrekkenook wordt een beroep op de mogendheden overwogen. De actie richt zich uitsluitend tegen de Japanners, niet tegen do buitenlanders in het algemeen. Vragen van Kamerleden. De onbewaakte overwegen. Het Eerste Kamerlid de Muralt heeft aan den minister van Waterstaat de vol gende vragen gesteld: Is het juist, dat 27 April j.l. op den on- bewaakten oveiweg op den Waardschen Dijk aan de spoorlijn LeidenWoerden een gruwelijk ongeval heeft plaats ge.von- den, waarbij door den sneltrein een hon denkarretje met voerman werd gegrepen, met het gevolg, dat het hoofd en armen van den voerman van de romp werden ge scheiden Is, naar de meening van den minister, het vermoeden juist, dat, indien deze over weg bewaakt was, geweest, het ongeval niet zou zijn voorgekomen? Is de minister bereid het oordeel uit sluitend ten aanzien van dit laatste van het Rijkstoezicht op de Spoorwegen mede te deelen? Het Klompenwetj'e. Een adres van den R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbon d. Het bestuur van den R. K. Nederl. Boe ren- en Tuindersbond heeft in het in ons blad vermelde adres van het Koninkl. Nederl. Landbouwcomitó aan de Tweede Kamer, inhouden het verzoek om het ini tiatief-voorstel der heeren Fleskens en Smeenk tot tijdelijke heffing van een in voerrecht op klompen, aanleiding gevonden om aan de Kamer mede te deelen, dat het adres van het Landbouw-comité niet de meening van den geheelen georganiseerden land- en tuinbouw weergeeft; met name acht de katholiek georganiseerde land- en tuinbouw waarvan het bestuur van den R. K. Nederl. Boeren- en Tuindersbond zich bij dezen tot tolk maakt de tijdelijke heffing van een invoerrecht op klompen in het algemeen belang geboden en ziet bij hierin een zeer groot belang voor het plat teland in het bijzonder. Het bestuur ver zoekt de Kamer dan ook dringend aan het voorstel van wet hare goedkeuring te willen geven. Uit het loodgietersbedrijf. Dreigende staking. Men meldt van werkgeverszijde aan de „N. R. Crt." In het loodgietersbedrijf zal zeer waar schijnlijk Dinsdag 8- Mei a.s. een staking uitbreken. De patroons hadden voorgesteld het con tract 1927/28 met een jaar te verlengen; ongewijzigd dus. De organisaties der werklieden eisehten onder meer ormeming van zes dagen vaean- tie in de contracten. In de bouwbedrijven is in Februari j.l. echter een contract afgesloten, waarin geen vacantieregeling is onzenorren, boewei deze eiseh wel gesteld was. Daar bet loodzicters- bedrijf ten nauwste aari bet bouwbedri'f verwant is, kan zij dus ok in bet doodgie- tersbedrijf niet worden toegestaan. Alle organisaties in bet bouwbedrijf heb ben te volle haar steun aan de loodgieters- patroonsorganisaties bij een eventueele staking toegezegd. De staking is genroclameerd voor de ste den Amsterdam, Haarlem, Den xxaag en Rotterdam. De R. K. Universiteit bi? den dood van Mgr. Callier. Volgens de Reglementen der R. K. Uni versiteit moet op den dag der begrafeniz van een Piss^on, lid der St. Radboud- stichtinff. de Universiteit gesloten ziin, een ronwzitting gebonden en een plechtige Re quiem-Mis worden ongedragen. Derhalve is Donderdag te 9 nur in bet gebouw der Universiteit een ronwzitting gehouden, waarin de rector Magnificus, Prof. Dr. Jac. van Ginniken, een liikrede beeft uitgesprokente half tien is de plechtige uitvaartdienst opgedragen in de St. Auo*ustinnskerk, terwijl Prof. Mgr. Dr. J. H. E. J. Hoogveld als vertegenwoordi ger der R. K. Universiteit en als plaats vervanger van den Rector Magnificus do begrafenis bijwoonde. Pontificale requiemmis te Breda. Wij lezen in „Sancta Maria": „Over eenkomstig het voorschrift van het Pro vinciaal Concilie (Lib. II Tit. VIII Cap. VI) zal voor de zielerust van Z. D. H. in onze kathedrale kerk een plechtige Re quiem-Mis worden opgedragen op Dinsdag, den 8sten Mei a.s. om 9 uur. V7ij vertrouwen, dat v3el geloovigen deze H. Mis zullen bijwonen. We zouden het op hoogen prijs stellen en het beschouwen als een bewijs van dankbaarheid jegens den doorluchtigen overledene, indien uit de huizen te Breda de Paters Capucijnen, de Broeders van Huybergen, de zusters van Roosendaal, van Dongen, van Etten, van Oudenbosch, van Breda (Hendrikstraat), die allen succur- Het voornaamste nieuws. BUITENLAND. De Britsche regecring stelt een juristen- conferentie voor om het anti-oorlogsver drag te bestudeeren. Door het bloedige treffen tusschen de Zuidelijke Chineezen en de Japanners le Tsinanfoe is een ernstige toestand ont staan. Van beide zijden worden versterkin gen aangevoerd. Vliegtuig in Japan te pletter gevallen; acht inzittenden omgekomen (Luchtvaart, lste blad). BINNENLAND. De veenbranden in Drenthe. Een aantal huizen afgebrand. (2de blad en Laatste Be richten). LEIDEN. Viering van het 7e lustrum der R.K. Stu- dentenvereeniging „St. Augustinus". (2de blad). Dr. SCHAEPMANFONDS Wij lezen in een der bladen: De collecte langs de huizen te Best een klein Brabantsch dorpje voor het Schaepmanfond8 heeft 404.27 opgebracht Het „donkere" Zuiden moge ook hier weer het „verlichte" Noorden leeren. Hier zijn er ongelooflijk! nog, die een Partijbureau voor de R. K. Staatspartij niet noodig oordeelcn, niet aan de oprich ting er van willen medewerken. salen hebben in het bisdom Haarlem, twee religeuzen zouden willen afvaardigen ter bijwoning van de H. Mis. Amsterdamsche hoogleeraars-benoeming. De vacature-Six. Door curatoren der universiteit te Am- terdam waren voorgedragen, tor voorzie ning in de vacature ontstaan door het overlijden van prof. Six, als buitengewoon hoogleeraar in de archeologie: le dr. G. A. S. Snijder te Utrecht en 2e. dr. G. v. Hoorn te Utrecht en als buitengewoon hoogleeraar in de nieuwe kunstgeschiedenis prof. dr. W. Vogelsang te Utrecht. Gisteravond is over deze voordracht in den gemeenteraad van Amsterdam uitvoe rig gedebatteerd. Over het algemeen was men niet tegen splitsing van het ambt, maar wel openbaarde zich een sterk ver zet tegen de benoeming van prof. Vogel sang, daar der.e tevens zijn professoraat te Utrecht zou blijven bekleeden. Ten slotte werd benoemd tot hoogleeraar in de archeologie dr. G. A. S. Snijder te Utrecht en tot buitengewoon hoogleeraar in de nieuwere kunstgeschiedenis, buiten de voordracht om, dr. F. W. Hudig, onder directeur van het Nederl. Museum voor Geschiedenis en Kunst. Minister Waszink In Alkmaar. Minister Waszink bracht te Alkmaar een bezoek aan het R. K. Lyceum, waar ter ontvangst het curatorium en de raad van bijstand aanwezig waren. De minis ter werd toegesproken door den deken van Alkmaar, den zeeeorw. heer E. P. Rengs en den rector, den heer M. v. vd. Weyst. Hierna werd een bezoek gebracht aan de R. K. Meisjesschool aan de Oude gracht en omstreeks half twaalf kwam de Minister, onder leiding van mr. H. Kusters op de kaasmarkt, waar ter begroeting aanwezig waren de wethouder van hqt marktwezen, de heer A. F. Thomson en de directeur de heer D. Schenk. De Minster vertrok tegen het middag uur naar Hoorn om van daar zijn tocht te vervolgen naar de Zuiderzeewerken. De Minister keerde gisteravond naar Alkmaar terug, waar hij met zijn echtge- noote de gast was van mr. H. Kusters. Programma der Roomsche Reisvereeniging De Ned. Roomsche Reisvereeniging heeft een boekje uitgegeven met programma's, welke dezen zomer onder haar leiding zul len worden „afgewerkt". Er ié keuze uit een groot aantal reizen in prijzen van f 25 tot 550. Zij die naar oude steden verlan gen als Rothenburg en Neurenberg, of meer lust gevoelen voor een frissche wan deling om den Eiffel of de Alpen, en ook de lieden met vette geldbeurzen, die naar het Appe'sienenland trekken zij allen kunnen bij de R. K. Reisvereeniging te recht. De vereeniging straalt naar alle streken van het kompas zijn reizen uit. Dit programma-boekje zal menigeen ertoe ver leiden, onder de hoede van do Reisvereeni ging, zijn vacantia te regelen. Het zal hem niet berouwen. Hongaarsche Vacantietrein. De heer Larsen te Amsterdam schrijft ons: Het bericht, dat het Hong. Kinderco»

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 1