BINNENLAND. Gem. Berichten. BOERENTROTS derde blad „DE LEIDSCHE COURANT" VRIJDAG 4 MEI 1928 ei de nederlandsche afdeeling op de pressa te keulen. De voorbereidende maatregelen voor de leelneming van Nederland aan de Presse- ^usstellung te Keulen, welke 12 Mei a.s. jfficieel zal worden geopend, zijn thans «over gevorderd, dat de Regeeringscom- rnissaris, de heer W. Graadt van Roggen, net zijn medewerkers, waaronder Ir. L. P. cheffer en den kunstschilder Henri Pieck, heden naar Keulen vertrokken is, Lm aldaar de Nederlandsche afdeeling Mijeengebracht door de vereeniging „De m ;ederlandsche Dagbladpers", te gaan in- F icbten. De Nederlandsche afdeeling be- •indt zich, temidden van de inzendingen Ier andere naties, in het Staatenhuis en >estaat uit twee ineenloopende, door kleinen tusschenbouw verbonden zalen In de hooge voorzaal, waarin het licht jetemperd wordt door de gekleurde glas- :amen der Glasfabriek „Leerdam" (ont- Ferp Copier), zal in het midden eene ;roote vitrine worden opgesteld, welke i,ls kostbaar pièce de milieu de histori- che afdeeling zal bevatten. In deze vi- rine, versierd met een bescheiden bronzen atuo van Laurens Jansz. Coster, zullen jto's van matrijzen, van Coster afkomstig afdrukken van 15e eeuwsche matrijzen eëxposeerd worden, voorts eenige zand- ietsels met afdrukken en oude, zeer zeid ame drukken uit d$ 16a en volgende euwen. Een overzicht wordt gegeven an de geschiedenis der Oprechte Haar- msche Courant (de oudste nog in Ne erland bestaande courant, die thans in aar 273sten jaargang is), waarvan het erste nummer (8 Januari 1656), en een O-tal merkwaardige nummers van ver- chillenden datum aanwezig zullen zijn. 'oorts bevinden zich in deze afdeeling iverse Hollandsche couranten uit de 17e euw uit Amsterdam (1629), den Haag 1666), Rotterdam (1666), Utrecht (1677), .eiden (1691), enz. Daarbij sluit zich aan a collectie curiosa uit de XVIIIe eeuw, een Amsterdamsche uitgave van een jitwerpsche courant (1707), een „Rijmkoe- ant" uit 1739, een pseudo-courant uit 1744 een aantal couranten uit verschillende teden en betrekking hebbende op bijzon- ere gebeurtenissen. Uit de XlXe eeuw aanwezig een exemplaar van de „Ko- inklijke Courant" (1808) en een Neder- mdsche Staatscourant uit 1816. de wanden van de voorzaal zul- in de inzendingen opgesteld worden van Nederlandsche dagbladen, hetzij met fzonderlijke exposities, hetzij tot één ge- eel tezamen gebracht, zooals de bladen it de hoofdsteden der provinciën en die it andere steden, waarbij foto's van ;adsgedeelten rondom een kaart van Ne erland gegroepeerd, een indruk geven U\3.n de stad, waar de bladen verschijnen; verschillende curiosa, deze dagbladen be treffende, vinden op langs de wanden fc' langebrachte tafels, een plaats. Een der ffanden tusschen de beide ingangsdeu ren wordt ingenomen door de periodie ken, betrekking hebbende op handel en icheepvaart, waarbij grafieken, statistie ken en luchtfoto's van de havens van Amsterdam en Rottterdam do beteekenis an deze beide takken van volkswelvaart lemonstreeren. Ook in deze afdeeling uilen eenige curiosa uit den ouden tijd a. een „Koers der Koopmanschap-* uit 1694 aanwezig zijn. In deze 'oorzaal vinden voorts eenige weekbladen en plaats. In de doorgangsuimte bevindt zich de leeskamer, tevens Informatiebureau, waar 'erschillende dag- en weekbladen ter le- ing zullen liggen en tevens dossiers be- chikbaar zijn voor hen, die zich voor be- aalde periodieken interesseeren. de wanden van den verbindings- ang zullen inzendingen van Nederland - che organisaties op het. gebied van het agbladbedrijf en de journalistiek een verzicht geven van hetgeen op dat ge- ied in Nederland wordt gedaan. O.a. zal ier de inzending van den Nederl. .Tour- distenkring uitgestald worden met foto's het Persmuseum en het Rusthuis oor Journalisten te Laren, benevens een illectie boekwerken betrekking hebben- op het Courantenbedrijf. De achterzaal zal als middelpunt krijgen een uitstalling van de verschillende takken volkswelvaart (inzending van de Vereeni ging .„Nederland in den Vreemde"), waar bij zich aansluiten exposities van de pe riodieken, die op de verschillende gebie den: industrie, landbouw en veeteelt, kunst en wetenschappen, sport en ver keer, enz. betrekking hebben. De wandzijde ter rechterzijde is geheel gewijd aan de Indische pers en den berich tendienst HollandIndië. Het persbureau Aneta vertegenwoordigt een aantal Indi sche bladen, terwijl eenige door het Post- museum ta 's-Gravenhage beschikbaar ge stelde herinneringen originalia aan den eersten HollandIndië vliegtocht en een klein model van de vliegmachine, waar mede de eerste tocht volbracht werd, de- monstreeren, hoe spoedig Nederland een poging waagde om door middel van de luchtvaart den berichtendienst tusschen moederland en Koloniën te verbeteren. Hetzelfde demonstreert de inzending van de Philips' Gloeilampenfabrieken te Eind hoven, die op een wereldkaart zal aange ven, „wo der philips Kurzwellensender ge hort wurde" en tevens naast de weten schappelijke publicaties van het Philips Laboratorium zal laten zien op welke wijze de pers over de geheele wereld nota genomen heeft van den Philips' Weltrund- funk. Het grootste deel der achterzaal zal worden ingenomen door de inzendingen, die een overzicht geven van de geillustreer- de weekbladen en maandschriften op let terkundig gebied, de politieke pers in Ne derland, gerangschikt naar de politieke partijen in het Parlement en opgeluisterd door de portretten der Nederlandsche staatslieden, die tevens leidend journalist zijn geweest, de technische pers, met een fraaie inzending op architectonisch ge bied, de pers „Voor de Vrouw" en een volledige verzameling periodieken der Ne derlandsche vakvereenigingen, terwijl een deel van den zijwand zal worden ingeno men door politieke prenten en caricatuur- teekeningen, waaronder zich de originalia der bekendste teekenaars zullen bevinden. Inzendingen van eenige industrieele on dernemingen aan het courantenbedrijf verwant papierfabrieken en lettergie terij zullen tevens aanwezig zijn. Naar wij vernemen zal de Nederland sche gezant te Berlijn de officieele ope ning der Pressa op 12 Mei bijwonen. waterwerken rond gouda. Vertegenwoordigers van de Kamers van Koophandel te Amsterdam, Leiden, Rot terdam en Gouda hebben een excursie ge maakt naar de in uitvoering zijnde werken voor het kanaal tusschen IJssel en Gouwe, ter verbetering der scheepvaartverbin ding RotterdamAmsterdam. De bouw van een nieuwe sluis ten Wes ten van Gouda en de aanleg van een bree- dere verbinding tusschen den Holland sehen IJssel en de Gouwe, zijn onderdee- len van dit veel omvattend plan. Gebouwd in het einde der 18de eeuw, is de oude Mallegatsluis, zooals vanzelf spreekt, van veel te geringe afmetingen voor de moderne schepen. De nieuwe sluis, die ontworpen is door den ingenieur van den Provincialen Wa terstaat, W. J. de Koek van Leeuwen, zal doorvaart bieden aan schepen beneden 2000 ton. Van deze sluis naar de Gouwe, buiten de bebouwde kom van Gouda om, wordt een kanaal gegraven ter lengte van twee K.M., dat tegenover de spoor brug over de Gouwe uitmondt. Dit kanaal zal een breedte hebben van 50 meter. De sluis zal een wijdte hebben van 12 me ter, de schutkolk is 110 M. lang en 3.40 M. diep. Indien het werk voltooid is, zal de in- laatcapaciteit van zoet water in den Rijnlandschen Boezem met meer dan 66 pet. worden vergroot. Dit is voor land en tuinbouw en veeteelt van groote betee kenis, omdat er algemeen geklaagd wordt over de verzilting van het water in den boezem gedurende droge zomers. Langs den. geheelen waterweg zullen de brug gen verhoogd worden, en het voorwater verbreed. In Boskoop b.v. is het water op sommige plaatsen slechts tien meter breed Volgens de plannen wordt dit nu 40 me ter. Ook de bruggen in Aalsmeer, Leimui- den. Woubrugge en Molenaarsbrug zullen in overeenstemming worden gebracht met de eischen van het moderne verkeer. Ir. De Koek van Leeuwen, die het ge zelschap rondleidde, vertelde eenige bij zonderheden over den bouw van de sluis, en schetste de groote moeilijkheden, waar mede men ten gevolge van den slappen grond had te kampen. Zoo worden bijv. voor iederen sluisdam twee zanddijken gelegd. Deze zinken door den boven grond heen, totdat zij rusten op den onge veer 12 meter diep gelegen vasten zand bodem. Eerst dan is een vaste basis ver kregen, aangezien de zanddijken voorko men, dat de grond, waarop de sluisdam komen zal, wegschuift. In het geheel is 1 millioen M3. zand noodig. Naar aanleiding van de uiteenzetting van den heer De Koek van Leeuwen wor den eenige vragen gesteld, waarbij de toe stand van de waterwegen in Z.-Holland in het algemeen, ter sprake kwam. De voorzitter van de Leidsche Kamer van Koophandel, de heer Ten Cate Brouwer, vestigde de aandacht op het feit, dat de nieuwe Koudekerksche brug nabij Leiden geprojecteerd is op een doorvaart/breedte van slechts tien meter, zoodat de brug nog voordat zij voltooid zal zijn, reeds verouderd is. De Leidsche industrie is daarmede afgesloten van de goede water wegen, die men bezig is tot'stand te bren gen. Spr. zou het onbegrensd onverant woordelijk vinden, indien het thans aan hangige plan zou worden uitgevoerd. „Tel." Aanklacht tegen den V.A.R.A.-voorzitter. Beleedigende taal per radio. Naar de „Tel.' verneemt, heeft de heer Erich "Wichmann die, zooals wij reeds berichtten, onder het roepen van „Leve prinses Juliana" bij den aanvang van de Vara-uitzending op 30 April 1.1. de micro foon poogde stuk te slaan een aan klacht wegens beleediging ingediend te gen den voorzitter der Vara, den heer Van der Woude. Deze heeft tijdens de Vara-uitzending op 1 Mei den heer Wich mann gekwalificeerd als „een door de Telegraaf omgekocht onguur sujet'". Rechts kundig raadsman van den heer Wichmann is mr. Jaap van Gelderen te Amsterdam. Dr. Schaepmanfonds. In de vergadering van aandeelhouders van de „N.V. De Residentiebode" werd besloten tot een bijdrage van 3000 aan het Dr. Schaepmanfonds. GROOTE BRAND TE GELLICUM. De Ned. Herv. Kerk, een postkantoor en negen huizen verwoest. Gistermiddag heef* te 'Cellicum bij Gel- dermalsen een zware brand gewoed, die elf gebouwen in de asch heeft gelegd. De Ned. Herv. kerk met den toren, het hulp- postkantoor en negen particuliere huizen brandden af. De brand is omstreeks drie uur uitgebroken in het hulppostkantoor, naar men vermoedt tengevolge van de onvoorzichtigheid van kinderen. Drie mo torspuiten uit Leerdam hebben het vuur bedwongen. Ook de brandspuit uit Beesd verleende assistentie. De brandweer uit Geldermalsen en Buren behoefden niet meer handelend op te treden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Evenmin is er vee bij den brand om- Opmerkenswaard is, dat in 1883 in de zelfde huizen een dergelijke zware brand gewoed heeft, waarbij drie menschenle- vens te betreuren waren. Nader wordt ons gemeld; Omstreeks halftwee Donderdagmiddag ontstond vermoedelijk tengevolge van on voorzichtigheid van kinderen, brand in de woning van den heer G. de Waal, den hou der van het hulppostkantoor te Gellicum Het vuur greep snel om zich heen en toen het eenmaal naar buiten uitsloeg, werd het door den feilen Oostenwind met kracht aangewakkerd. Het duurde dan ook niet lang of het geheéle huis, een boerenbehuizing, in het voorgedeelte waar van het hulppostkantoor is gevestigd, stond in lichtelaaie. In verband met het gevaar voor de omliggende huizen werden de brandweeren uit de omliggende ge meenten Leerdam, Beesd, Rumpt, De Rooy en Buren gealarmeerd. De vrees voor uit breiding van den brand bleek gegrond, want het" duurde niet lang of het vuur sloeg over naar de woning van den heer De Keizer, die op korten afstond van het huish van den heer De Waal stond. Fel woedde het vuur en het scheen niet te stui ten. De Ned. Herv. kerk, naast de woning van den heer De Keizer gelegen, en ge heel uit steen opgetrokken, werd ondanks alle pogingen om haar te behouden, even eens door het vuur aangetast. Met nog grooter snelheid breidde de brand zich uit, door het wegvliegen der vonken en bran dende stukken riet van de daken. Nog eenige huizen naast de kerk, een aantal huizen aan de andere zijde der kerk en vijf woningen aan de anderen kant van den weg werden door het vuur aangetast en verwoest, voordat het tenslotte aan de drie motorspuiten uit Leerdam en de brandspuit uit Beesd gelukte het vuur te stuiten. Met donderend geraas stortte een gedeelte van kerkgebouw en toren in. Eerst tegen zes uur in den avond was het vuur bedwongen en gevaar voor uit breiding geweken. Behalve de genoemde woonhuizen en de Ned. Herv. kerk zijn nog verwoest de huizen bewoond door de families Van Dijk, Struiken, De Waal, De Zeeuw, Van Dijk en het bondsgebouw van den Boerenbond met opslagplaats van graan en veevoeder. De schade, die de enorme brand heeft veroorzaakt, is zeer groot. Van de inboedels en voorraden van in achter eenige woningen aangebouwde schuren werd nagenoeg niets gered. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor, terwijl ook geen vee is omgekomen. De bur gemeester van Deil, mr. W. Kolff, en de burgemeesters der naburige gemeenten waren den geheelen middag op het terrein van den brand aanwezig. Van de kerk en de tien afgebrande huizen zijn niet veel meer dan' de ruïnen overgebleven. Voor- zoover bekend was alles verzekerd. De be woners der afgebrande huizen zijn tijdelijk bij andere dorpsbewoners ondergebracht. ONGELUKKEN. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Een auto door den trein versplinterd. Geen persoonlijke ongelukke n Toen de lieer A. Schrauwers, handelrei- ziger uit Tilburg, gisterenmorgen om streeks 10 uur met zijn auto den onbewaak ten overweg LiesboschLeur op den weg naar Attelaken wilde passeeren, had hij blijkbaar niet gemerkt, dat op korten af stond de goederentrein van de richting Etten en Leur op komst was. De machi nist, die het gevaar zag, remde nog uit alle macht, doch kon niet voorkomen, dat de auto gegrepen werd. Totaal versplin terd werd deze tegen de afsluiting van den weg geworpen. Hoewel de geheele car rosserie van de chassis gevlogen was, kwam de inzittende, de heer S., er zonder eenig letsel af. Volgens ooggetuigen treft den machinist geen schuld. SLACHT0FEERS VAN HET VERKEER. Het auto-ongeluk te Overschie. Het tweede slachtoffer overleden. Gisternacht is ook de heer G., die, gelijk bekend, ernstig gewond was bij het auto- ongeluk te Overschie, Zaterdag j.l„ overle den aan de bekomen verwondingen. UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Zaterdag 5 Mei. Hilversum 1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 2.003.45 Filmmuziek van het Theater Tuschinsky Amsterdam. Orkest o. 1. v. Max Tak. Pierre Palla, orgel. 3.50 Italiaansche les. 4.305.15 Fransehe les. 5.156.00 Duitsche les. 6.007.45 Concert door het Omroep-or- kesL 7.45 Politieberichten. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (K. R. O.-uitzending uitsluitend). 12.301.30 Lunchmuziek door het Trio Winkels. 3.004.00 Kinderuurtje door de dames Ria Mulder en Janny Leeflang en tien heer Jac. Suerink. 5.006.00 Dinermuziek. 6.006.30 Literair halfuurtje. 66.307.00 Dinermuziek. 7.007.30 Cursus Hollandsch. 7.308.00 Causerie door Mr. F. Vorst man: De inrichting van onzen Staat: Gods dienst, defensie, Waterstaat, Onderwijs en Armenzorg. 8.00 K. R. O. Uitzending uit Helmond in de concertzaal „Flora". Mengelmoesavond. Met medewerking van de Kon. Harmonie „Phileutonia", Dir. P. Kwakernaat. Mej. A. Pepers, declamatrice. Jacq. Essers, saxo- phoon. A. Versteeg, piano. Mand.club Hel mond. Trio Willems, accordeonvirtuosen. Frans Geenen, Orchestrion (grootste van Europa). Pieter Costens, bariton. C. Jans sen, piano. Kwartet Michielsen. A. Spoo- renberg in z'n leuk halfuurtje. Daventry, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 12.201.20 Carlton Hotel actet. 2.50 Balladenconcert voor Bariton en viool. 3.20 Dansmuziek. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orgelbespeling. 5.50 Nieuwsberichten. 6.05 Cricketwedstrijd. 6.20 Causerie. 6.35 Liederen van Hugo Wolf voor tenor. 6.45 Motorwedstrijden. 7.05 Munro en Mills, gesync. duetten. 7.20 Concert door het Hastings en St. Leonard stedelijk orkest. 8.20 Nieuwsberichten. 8.35 Vacantiepraatje. 8.50 Nieuwsberichten, 8.55 Variëté. 9.5011.20 Dansmuziek. „R a di o-P a ri s", 1750 M. 9.50—10.00 Gramofoonmuziek. 11.501.10 Orkestconcert. 3.054.05 Dansmuziek. 7.5010.10 Orkestconcert. Tot slot ope rette-aria's uit de „Grand Mogol". Langenberg, 469 m. 12.201.50 Orkestconcert. 5.206.15 Orkestconcert. 7.35 Vroolijke avond. Als inlagen „Die Verlobung bei der Laterne", operette van Offenbach en „Der Weiberfeind", klucht van Benedix. Daarna tot 12.20 Dansmu ziek. Königswusterh&nsen, 1250 M. (Z e e s e n). 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 Concert door het gem. koor van het Gau-Verband (2300 zangers). 9.5011.50 Dansmuziek door de kapel Linsch. Hamburg, 395 m. 4.205.20 Orkestconcert- 5.20 Vroolijk concert. 7.20 Panoptikum. Vroolijke herinnerin gen aan groote en kleine mannen. Daarna tot 11.10 Cabaret. Brussel, 509 m. 4.205.20 Dansmuziek. 7.359.35 Concert in het Conservatorium Bru8seL 4 FEUILLETON. aar het Duitsch van Lulu van Strausz nd Tarney, door Th. G. eikenkamp op de Rodthof ging, om groen voor haar krans te halen. Ze dacht er al leen maar aan, hoe Daniël wel zou .zijn, ais hij terugkwam, en dat alles nu anders en mooier zou zijn zoo mooi, als ze 't zich voorstelden, toen ze nog in stilte elkaar ontmoetten 's Zondagsavonds in het zij straatje achter het dorp. Toen ze terugkwam, was haar mand tot boven toe vol groene takken; ze was wel door en doornat, maar ze had heldere oogen en roode wangen. In het voorhuis bond ze de krans, terwijl Fritsje voor haar voeten heenkroop en met de takjes en blaadjes speelde, die zij liet vallen. Dan klom ze op de ladder en hing het omkrans te „Welkom" boven de deur. 't Was al heeleinaal donker, toen ze zich eindelijk op weg naar de kroeg begaf. Ze had de brandende lamp aan de zoldering van het voorhuis opgehangen; alles moest er licht en vriendelijk utizien, als Daniël terugkwam. Voor de kroeg stonden reeds een hoop menschen, meest vrouwen en kinderen; de schijn van de lantaarn boven de deur flik kerde glinsterend over de vele open para- pluie's, waar het water langzaam van neer- droop. Stine stond eerst een weinig afzijdig, ze stond niet graag tusschen de andere.men schen. Na een paar minuten kwam een an der naar haar toe; ze wist eerst niet, wie 't was, toen herkende ze Engel Voigh. Het goedige meisje greep haar bij de hand en trok haar mee. „Kom Stine, met een beetje gekheid valt 't wachten niet zoo moeilijk. Ben je ook oo blij als ik 2 Mijn lieveling komt immers en jou man, Stine! Was 't maar zoo ver!" Stine stond tusschen de vrouwen, die op gewonden door elkaar babbelden, maar ze hoorde er niets van, ze luisterde steeds slechts naar het rollen van wielen en keek naar de kant, waar ze vandaan moesten komen. Een half uur en nog een. De dorpsklok had allang acht uur geslagen, toen uit de verte een langzaam gerol klonk. „Ze ko men! Ze komen!" Door de oogenblikkelijke, afwachtende stilte kon men de wielen beter hooren, en daartusschen zweepgekletter, fluiten en zingen. Het eentonige lied klonk buitenge woon treurig door de donkere regenavond, somtijds onderbroken door een lustig straatdeuntje, dat de Hollandgangers wel onderweg in de fabriekssteden hadden ge leerd. Nu zag men de lantaarn van de wagen al, als een roodgloeiend punt nader en na der komen door de donkerte. Nu waren ze er. De wagen hield stil. Ademloos drong Stine naar voren. Ze sprongen uit de wagen, de een na de ander. De vrouwen en kinderen drongen zich om hen heen, 't was een lachen en schreien, een luid gewoel. Stine had elk van hen aangekeken; Da niël kwam nog steeds niet. En nu was dat de laatste al? Waar bleef Daniël dan? Had ze hem dan toch over het hoofd ge zien? Dat was toch niet mogelijk, hij was toch grooter dan alle anderen! „Daniël, Daniël", riep Stine luid, „waar ben je? Waar is mijn man?" Niemand antwoordde. De menschen gin gen uiteen en maakten plaats voor haar. Stine keek dan de een, dan de ander aan, toen ging ze op een der Hollandgan gers toe, een oudere man, die ze kende. „Luhmann", zei ze gejaagd, „waar is da- niël? Is hij niet meegekomen? Komt hij nog?" De man wreef over zijn gezicht en mom pelde iets, wat Stine niet verstond. Ze wendde zich tot de anderen, die er omheen stonden. „Weet je dan niet, waar Daniël Pöhber is? Hij zou toch meekomen!" De menschen keken elkaar aan, en ver volgens haar niet een zonderlinge blik. Toen trad Luhmann vooruit. „Vrouw Pöhler, Daniël komt niet terug", zei hij gejaagd, „je moet dat niet zoo zwaar opnemen. Daar is niets aan te doen, dat gebeurt allemaal, als de lieve goede God het wil." Stine stond vlak vóór den man en pakte hem bij de arm." „Is hij is Daniël dood?" De man knikte slechts. ,,'t Is nu drie weken geleden. Ze hebben tegen me gezegd, dat ik 't aan zijn vrouw zou laten weten, en ik wou 't ook eerst schrijven. Maar toen dacht ik weer, ik ga toch gauw naar huis, en zoo iets kan je beter vertellen dan schrijven". Hij bleef een oogenblik steken. Toen Sti ne niets zei, sprak hij verder. „We hadden den laatsten tijd geen an der werk meer kunnen krijgen, dan bij oen groot bouwwerk, als opperlui. We wa ren altijd samen, Pöhler en ik, alleen dien dag niet. Ze zeiden me laatst, dat hij op de steiger zijn voet op een losse plank had gezet. Tos#» m m tiepea ik naar hem toe kwam, was 't reeds te laat." Stine had zijn arm losgelaten, ze keerde zich langzaam om. De man liep nog een paar stappen naast haar mee. „Ze hebben mij de doodceel gegeven. Morgen ochtend kom ik 'm brengen, en zijn ander goed ook". Stine laiikte alleen en ging verder. En gel Voigt had zich van haar lieveling los- gemaaktgemaakt en liep haar nog achter na „Stine loop niet weg laat mij meegaan. De vrouw trok hnar hand terug. „Laat mij maar ik ben liever alleen". Ze lieten haar gaan, maar 't was als schaduw op hun gansche vreugde gevallen Zwijgend gingen ze uit elkaar, ieder naar zijn huis. Stine ging ook naar huis. Reeds van verre lichtte door de open deur het kleine lampje haar tegemoet, het heele voorhuis was vol van het wanne licht. Stine haalde het van de kram af en ging langzaam de kamer in. Daar deed ze de kast open, deed haar bonte hals doek af, die zij voor het weerzien van Da niël omgeslagen had en sloeg in plaats van deze dc zwarte doek om, die ze tot voor korten tijd bij de rouw om haar broer had gedragen. „Daniël is nu toch dood"! zei ze er luid bij. Vervolgens ging ze naast de jongen zit ten, die vast sliep en keek voor zich uit zonder zich te bewegen. (Wordt vervolyd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 9