WEBKOOP DE RAMP DER VEENBRANDEN Buitenl. Berichte SOCIALE 1 Axminster Karpetten Overreden en gedood. Gisteren had het 13-jarig dochtertje van Van D. te Zevenbergen het ongeluk met haar rijwiel bij het uitwijken voor een auto onder een zandkar te geraken. Het kind kreeg daarbij dusdanige verwondin gen, dat het enkele uren nadien aan de gevolgen overleed. <auto over den kop. Gistermiddag had tusschen Asch en Bu ren in de Betuwe op den Zandweg een auto-ongeluk plaats, doordat de bestuurder wegens te groote snelheid den bocht niet kon nemen. De auto slipte en vloog met groote vaart over den kop, zoodat de inzit- •■enden, 2 heeren en 4 dames en een klein iind, afkomstig uit Utrecht, onder den auto terecht kwamen. Toegeschoten landbouwers bevrijdden hen uit hun benarde positie. De voorste twee heeren werden licht ge wond, van de dames werden er twee ern stig gewond, terwijl het kind ongedeerd bleef. Medische hulp was spoedig ter plaat se. De auto werd zwaar gehavend. Een dronken taxi-chauffeur rijdt links van den weg een rijtuig aan. Gisternacht reed een taxi, bestuurd door L. B. J. v. B. van den Schiedamschen Dijk met groote vaart over den Westzee dijk te Rotterdam. De auto reed links van den weg en botste daardoor tegen een van den anderen kant komend rijtuig, dat bestuurd werd door H. v. B. uit de Bruyn- straat. De koetsier vloog tengevolge van den schok van den bok en kwam op het dak van den auto terecht. Het rijtuig, waarin 4 passagiers zaten, werd met paard en al over een afstand van 7 meter ach teruit gesleurd. Daarbij is het paard de rechterachterpoot afgerukt. Het dier is terstond met een revolverschot afge maakt. De auto is zwaar beschadigd. Van het rijtuig zijn de banden van de vellingen gewrongen. De voorzijde van den wagen is geheel ontzet. Noch de chauffeur, noch de koetsier of de passagiers hebben eenig letsel gekregen. Het cadaver van het paard is naar het abattoir vervoerd. De gemeentereinigingsdienst heeft de groote bloedplassen van den straat verwijderd. Te gen den taxi-chauffeujj, die dronken was, is proces-verbaal opgemaakt. Onhandig schutter. Gistermiddag wilde zekere A van den Burg, 27 jaar, ongehuwd, wonende te Ban de, een ekster schieten achter zijn wo ning, maar deed dit zoo onhandig, dat hij het volle schot hagel in het hoofd kreeg en onmiddellijk dood was. Scheepsklinker veronglukt Gistermorgen omstreeks 11 uur had een ernstig ongeluk plaats nabij de scheeps werf P. Smit aan de Steenplaat te R'dam Langszijde het Noorsche stoomschip „Lom" waren twee mannen bezig op een hangstel- ling. Het Italiaansche stoomschip „Cathe- rina Accuma" passeerde zóó dicht het Noorsche schip, dat de mannen op den hangsteiger bekneld geraakten. Een hun ner wist zich, door langs het touw om hoog te klimmen, nog juist te redden doch de tweede, de 34-jarige scheepsklinker A. S. v. d. P., wonende Zwarte Paardenstraat 50 viel in het water. Zijn lijk is later op gehaald. Ernstig ongeval. Te Heeze is de werkman M. bij het slaan van een pomp door een neervallenden paal zoodanig aan het hoofd verwond, dat hij voorzien moest worden van de H.H. Sar- cramenten der Stervenden. Locomotief ontspoord. Gisteravond omstreeks kwart over tien is op het spoorwegemplacement bij het station D.P. te Rotterdam, juist boven den tunnel aan den Beukelsdijk, een locomotief ontspoord. De machine reed op het eerste spoor en kwam van het station. Boven den tunnel liepen de voorste wielen uit de rails en zij bonkten met veel lawaai over de plaatijzeren dakbedekking van den tunnel. Dit plaatijzer is ernstig beschadigd. Men is terstond begonnen met het were op de rails plaatsen van de machine. De ontspoorde machine is de P. 3, machi ne 1202, welke dienst deed bij het rangee ren. De machine heeft twee drijfassen en een loopas. De wielen van den loopas zijn gederailleerd. De locomotief blokkeerde het eerste spoor, waardoor de kopperrons van het. station D. P. geisoleerd kwamen te liggen. Dit heeft voors ommige electrische treinen en enkele treinen van den dienst op Maassluis en Hoek van Holland eenige vertraging veroorzaakt. Vechtpartij. Woensdag ontstond een ernstige vecht partij op de Hoogemolenstraat' te Doetin- chem, tfaarbij zekere v. H. een ernstige steokwond ter zijde van de borst kreejj. Zijn toestand was van dien aard, dat di rect geestelijke bijstand moest worden in geroepen. Boschbranden. Men meldt uit Hoogeveen: Gisteren is de Hoogeveensche brand weer wederom gealarmeerd voor een ern- stigen boschbrand op het Oostopgaande. Door den feilen wind wakkerde het vuur vrij sn elaan en stond weldra een complex van een 20 Hectare in brand, terwijl bluschwater niet in de nabijheid was. De eigenaren dezer bosschen, de heeren J. Bruins Slot Hzn., J. Bruins Slot Jzn. Jr., Alb. Bruins Slot, W. Koelman, H. J. Bre mer en dames Berends, waren voor een groot gedeelte niet of niet voldoende ver zekerd. Er is hard gewerkt om den brand tOjt deze complexen te beperken. Men ver moedt dat de brand is ontstaan door met lucifers spelende kinderen. De oorzaak van een dezer dagen te Veen- lust. plaats gehad hebbenden brand is ge vonden. Een achteloos toerist heeft na een rusttijd aldaar een sigaret aangestoken en den brandenden lucifer weggeworpen met het bekende gevolg. DE BRANDEN ONTWIKKELEN ZICH SNEL HET VUUR HEEFT DE HUIZEN REEDS AANGETAST OVERAL ROOK EN VERNIELING Gebrek aan bluschmateriaal maar ook onmogelijk blus- schingswerk. Men meldt uit Emm en aan de „Msbd": De veenbranden in Drenthe ontwikkelen zich met zeer groote snelheid. Geweldige rookkolommen, die aan alle zijden opstij gen, verraden het woeden van hevige branden. Op verschillende punten, vooral in de omgeving van Barger-Compascuum en te KIazienaveen-Noord, houdt het vuur hevig huis. Te Klazienaveen was gisteroch tend de brand uitgebroken op de veenderij van den heer van Polen. De zeer sterke wind dreef het vuur met zeer groote snel heid voor zich uit. 's Middags waren op deze veenderij en op die van de N.V. Scholten's Veenmaatschappij, van den heer van Duin en eenige andere, reeds honder den stapels turf verbrand. Eenige huizen langs het Scholtenskanaal liepen groot ge vaar. De daarachter staande schuurtjes en vee-stallingen waren gedeeltelijk reeds verbrand. De woningen zijn ontruimd. Over groote afstanden langs den weg ziet men de inboedels staan. Kinderen lagen aan den kant van den weg te bed. Aan blusschen of voorkomen van het in brand geraken van de woningen valt niet te denken. Er is ge brek aan bluschmateriaal, maar ook al zou dit in voldoende mate aanwezig zijn, dan zou dit toch weinig baten, daar de zware rookwolken het onmogelijk maken dicht genoeg bij de vuurhaarden te komen. Al het beschikbare brandweermateriaal van de particulieren veenbedrijven is voortdurend in actie. Te Emm'er-Erfscheiderveen was de brand minder ernstig en is niet direct gevaar voor de woningen aanwezig. In het veengebied te Yalthermond ech ter woedt de brand met groote hevigheid; het vuur was hier genaderd tot aan de bebouwde kom. Gistermiddag vatte de eer ste woning, die van het gezin Lasker, vlam Het huisraad, ook uit de daarnaast staan de woningen, werd door de bewoners ge deeltelijk in den grond begraven, voor een ander deel in het water geworpen. De brandweer was bezig met behulp van een stoomspuit uit Musselkanaal het nieuw-ge- bouwde café van C. Klein te behouden. Het is echter sterk te betwijfelen of dit ge lukken zal. Het eenige wat afdoende zou helpen, is een sterke regenval. Indien de wind blijft waaien met de kracht welke hij .thans heeft, is het te voorzien dat de veenbranden een ware catastrophe worden. Veel turf verloren. Men meldt d.d. 2 Mei uit Yalthe aan de „Asser Ct.": Hedenmiddag ontstond op de plaats van den heer Niemand te Tempel in de Val- thermond, een hevige veenbrand. Terwijl de baggermachine op die plaats in twee dagen niet gewerkt had, en het werkvolk wel aan den arbeid was, werd er op eens vuur ge zien. Door den hevigen Zuid-Oosten wind greep het vuur met groote snelheid om zich heen en tastte al spoedig de op het veld staande oude baggerhoopen aan. Aan blus schen viel door de groote droogte en wind kracht niet te denken, zoodat binnen zeer korten tijd talrijke hoopen in lichte laaie stonden. Men schatte het aantal stobben bagger (een stobbe is 10.000 stuks) op on geveer 300, terwijl nog talrijke bulten ge vaar loopen. Het vuur breidt zich met groo te snelheid uit; in een klein half uur plantte het zich een 500 meter voort. Bluschmiddelen ontbreken. Naar men ons vertelde, beginnen de be woners van de woningen in de aanliggende Valtherblokken reeds hun huizen te ont ruimen; de schrik van den grooten veen brand in 1917 is nog levendig. Indien de wind niet gaat liggen verwacht men, dat nog verschillende huizen en aanzienlijke hoeveelheden bagger en turf verloren zul len gaan. De brand breidt zich over baggerputten en veenwijken uit en heeft zich ook reeds vastgezet op de veenplaatsen van den heer Hadders. De veenbewoners zullen vermoe delijk een angstigen nacht doorleven. Uit Odoorn meldt men d.d. 3 Mei het volgende aan de „A. C.": Gisterenmiddag ongeveer 2 uur is een groote veenbrand uitgberoken in de Yal thermond en Langietsveen. Het vuur breidt zich uit over een lengte van ongeveer 2000 M. en een breedte van 600 M. Groote hoe veelheden bagger en turf zijn verloren ge gaan. Van den vervener J. Hadders Hzn.. te Valthermond verbrandden niet minder dan 300 stobben bagger en 100 dagwerk turf. Verder van de verveners J. G. Baas, F. Niemand, P. Bos, F. Knigge en P. Hollan der. Ook verbrandde nog een groote hoe veelheid turf in het achterste gedeelte van plaats 96 in het Zuiderdiep van J. Had ders Hzn. Een groote massa turf staat in en voor den vuurgloed. Door den ontzettenden wind wordt het blusschingswerk zeer bemoeilijkt. Tot he den zijn geen woningen verbrand, alhoewel enkele huizen bedreigd worden. Schippers, die in de wijken lagen met hun schepen, om turf te halen, moesten vluchten met gedeel telijke vracht en zonder vracht. De A'damsche brandweer gereed tot hulpverleening. Uit de berichten uit de veenstreken kan afgeleid worden, dat aan de organisatie, wat het bluschen betreft, wel een en ander ontbreekt. Het materieel is zeker niet krachtig genoeg om op bepaalde punten het voortwoekeren van den brand te kee- ren. Toegegeven moet worden, dat het be strijden van een veenbrand zeer groote be zwaren heeft: herhaaldelijk toch komt hot voor, dat de brand onder den grond vorde ringen maakt om plotseling bij verrassing zich op eenigen afstand te openbaren. Jaren geleden zagen de autoriteiten in, dat sterker bluschmaterieel noodzakelijk was. Toen werd de hulp verzocht van de Haagsche brandweer, die onder bevel van den brandmeester Spoelstra met een mo torspuit en eenige manschappen assistentie verleende. Daarom bevreemdt het eenigs- zins, dat thans in de veenstreek geen hulp in den vorm van krachtig pompmaterieel wordt verzocht. De Amsterdams/riie brandweer is gaarne bereid deze hulp te bieden. Er zij in dit verband aan herinnerd, dat gebeurtenissen elders in den lande ook haar aandacht hebben. Zoo werd, toen. de waterleiding in Maastricht niet beliefde te functionneeren, in allerijl per trein een stoomspuit gezonden, die de taak van het pompstation op zich nam. Het beroepscorps heeft nog een aantal oude stoomspuiten in reserve staan, machi nes van divers kaliber. Hierbij zijn eenige lichte één-cylindrische stoomertjes, die ge makkelijk verplaatsbaar zijn. De comman dant, de heer C. Gordijn Jr., zeide aan de „Tel.", dat hij dat reserve materieel, zulks natuurlijk met toestemming van den burgemeester gaarne wil afstaan. Er zijn bovendien nog voormalige machinisten in het corps, die zouden kunnen meegaan en die. met eenigen goeden wil wel be schikbaar zouden zijn. Het materieel zou per extra-trein naar de plaats van bestemming kunnen gaan. In hoeverre en op welke punten hulp zou worden verleend, .kan hier natuurlijk niet vastgesteld worden. Groote boerenplaats afgebrand. Gisterenmiddag is totaal afgebrand de kapitale boerenplaats, gelegen aan het Noord-Hollandsch Kanaal in de gemeente Bergen, bewoond door den landbouwer Swaag, eigendom van diens vader, den heer J. Swaag te Alkmaar. Als vermoedelijke oorzaak wordt ge noemd het overwaaien van vonken uit de machine van een daar voorbij-rijdenden stoomtram, die op het rieten dag der boe renplaats terecht kwamen. Levende have is niet omgekomen. Verzekering dekt de schade. Riet in brand. Te Durgerdam stond Dinsdagmiddag een partij riet, inhoudende 20.000 bossen, plotseling in vlam. Ondanks do spoedige 'hulp van drie Amsterdamsche motor spuiten brandde de vuurzee ook des nachts door en verteerde de gansche voorraad. De oorzaak is onbekend. Poging tot brandstichting. De gemeentepolitie te Velp (Geld.) heeft zekeren P. aldaar aangehouden als verdacht van poging tot brandstichting in de boekbinderij van den heer P. van B., uitgever aldaar, door middel van een aangestoken gaspijp, waardoor een vlam van ongeveer 70 c.M. lengte ontstond, het geen bij een avondcontrole nog tijdig werd ontdekt. De verdachte, die door den heer van B. was ontslagen wegens verduistering van eenig geld, was ongemerkt in het ge bouw gekomen en had zich daar verdekt opgesteld, totdat het personeel was ver trokken. Hij is na verhoor gevankelijk naar Arnhem overgebracht en ter be- sohikking van de justitie gesteld, Diefstallen op het abattoir te Amsterdam. Gedurende den laatsten tijd werden er uit het koelhuis aan het abattoir te Am sterdam herhaaldelijk geslachte varkens gestolen. Ofschoon er scherp werd opge let, slaagde men er niet in, de daders te betrappen. Gisteren echter heeft de poli tie aan het bureau Kattenburg een 27- jarigen vleeschrijder aangehouren, wiens taak het is, geslachte varkens van het abattoir naar verschillende slagers in de stad te vervoeren. Bij zijn verhoor beken de de man, dat hij één geslacht varken te veel op zijn wagen geladen en het beest onder den prijs verkocht had aan een sla ger daar ter stede woonachtig. Zoowel de vleeschrijder als de slager, de laatste op vermoeden van heling, zijn in het bureau Kattenburg in bewaring gesteld. Het vermoeden bestaat, dat r1, 'rsch- "rijder ook de andere diefstallen a ge slachte varkens gepleegd heeft. Inbreker aangehouden. De rijkspolitie te Barneveld heeft een nog jeugdigen zwerver gearresteerd, die de laatste nachten driemaal in den win kel der Rudolph-Stichting heeft ingebro ken. De aangehoudene is naar Utrecht over gebracht. De voedselweigeraars. Omtrent de hongerstaking, welke in de strafgevangenis te Scheveningen is uitge broken, kan nog worden medegedeeld, dat er in de gevangenis 24 dienstweigeraars zijn opgesloten, allen afkomstig uit Drente Zij meenden, dat 1 Mei ook in de gevan genis als een feestdag kon worden be schouwd en weigerden dien dag het ge wone gevangeniswerk te verrichten. De di rectie der gevangenis kon zich met deze opvattingen van 1 Mei niet vereenigen, en gelastte, dat het werk op de gewone wijze moest worden gedaan. Toen de dienstweigeraars disciplinair voor hun houding werden gestraft, gingen zij in hongerstaking. Gisteren hebben de meesten echter weer gewoon voedsel ge nuttigd en gewerkt. Heden hebben nog slechts twee gevangenen in hun houding volhard» Veel liefhebbers. Het aantal sollicitanten naar de betrek king van directeur van gemeentewerken te Gouda bedraagt 65, naar die van op zichter bij gemeentewerken 261, naar die van klerk bij gemeentewerken 92 en naar de betrekking van werkman bij den ha vendienst 247. Prettige verhouding. De raad van Uden is eindelijk de be grooting en rekening 1927 gaan behande len. Er was een spoedvergadering voor noodig. Het zette zich al dadelijk heel pret tig in. Secretaris Wolfers verklaarde de laatste 14 dagen een heele dosis wantrou wen tegen den burgemeester te hebben opgedaan, doordat deze 'n ambtenaar ter secretarie werk opdraagt waarvoor hem besliste geheimhouding is opgelegd. Daar hieruit blijkt, dat op een dergelijke ge heimzinnige wijze wordt gewerkt, kan het niet uit blijven dat daardoor wantrouwen geboren wordt. Wat betreft den verloftijd van vier we ken van den burgemeester daarvan was hem als loco-burgemeester niets bekend en de gemeente was dien tijd zonder hoofd. De burgemeester repliceerde dat de ambtenaar ter secretarie niet tegen wet houders of raadsleden mag zeggen wat hij doet als de wethouder hem daarnaar ge vraagd had, dan zou hij wel met hem be sproken hebben. De buitenwereld heeft er altijd schik in als er ruzie is dat is ver keerd. Toen bracht de commissie voor het na zien der boeken van de rekening een rapport uit, dat gewoonweg vernietigend was en dat aldus besloot: Deze feiten toonen een zoo volkomen gebrek aan kijk op het beheer van de ge- meente-financiën, dat voor ons alle twij fel is opgeheven, of bij het tegenwoordig beleid in deze gemeente zal hieromtrent nimmer een behoorlijke toestand heer- sclienimmers men is toch van hooger ook al enkele jaren hiermee bezig, doch o.i is van verbetering weinig te bespeuren en kan het integendeel moeilijk erger ge maakt worden, dan alleen uit de rekening 1926 reeds te besluiten valt. Waar men het daarbij hier heeft aange durfd een schuld van ruim 50.000 ten laste der gemeente zes a zeven jaren te verzwijgen, heeft de raad absoluut geen garantie, dat er over enkele jaren niet weer een nieuw gat moet worden gestopt met al de verderfelijke gevolgen van dien. Op grond van al het voorgaande wen- schen wij daarom deze rekening niet goed te keuren, en zeker niet den raad voor te stellen dit te doen. Wij kunnen slechts on ze groote afkeuring te kennen geven over de wijze waarop het beheer der gemeente in financieel opzicht werd gevoerd. Onveilig strand. Het strand te Scheveningen is onveilig tot Wassenaarscheslag op Maandag 7 Mei en tot Katwijk op Dinsdag 8 en Woensdag 9 Mei, telkens van 10.30 uur voorm. tot 2.30 uur nam. wegens het schieten met ge schut. Het strand is onveilig tot Katwijk van 12 uur middag tot 2.30 uur nam. op Don derdag 10 Mei, wegens het schieten met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder voor het publiek toegankelijk is wanneer de roode vlaggeD, welke de onveiligheid aanduiden, zijn in gehaald. ONGELUKKEN. GROOTE BRAND IN CHINA. Driehonderd personen omgekomen Uit Sjanghai wordt gemeld: Een bi van grooten omvang beeft gistermo gewoed te Poetoeng, aan den oever de Wangpoe. Alle huizen op een op vlakte van meer dan een vierkante zijn afgebrand en ongeveer **00 dorr woners zijn omgekomen. Chineesche soldaten bewezen g diensten bij het reddingswerk, evenal brandweer uit de internationale conci van Sjanghai. Groote dorpsbrand. Een Wolff-telegram uit Riga meldtï In het dorp Barkowa in Lettgalen stond brand in een stoommolen. Het greep door den sterken wind snol om heen en woedde 16 uren lang. Toen de brandweer uit de stad Ros aankwam, geleek het dorp reeds een v menzee. Een vrouw stierf aan een beroerte, de vlammen haar huis aantastten. 8 personen in de vlammen omgekom Tengevolge van brandstichting particulier huis te Constantinopel zij personen in de vlammen omgekomen. Overstrooming teistert Griekenlam 2880 gezinnen getroffe Uit Athene wordt gemeld: De was de Stroema heeft in de districten i en Demirhissar groote schade veroorz die de 80 millioen drachmen oversch Door de overstroomingen zijn 2880 g nen getroffen; 55.000 morgenbeboi grond zijn overstroomd. Noodweer boven Roemenië. Uit Boekarest wordt gemeld, dat 1) verschillende gedeelten van Roen een hevig noodweer heeft gewoed, paard gaande met buitengewone hagelbuien. Er vielen hagelsteenen van zulke te, dat zes kinderen gedood werden, wijl ook tal van volwassen personen wondingen bekwamen. Dat tal van vernield werden is begrijpelijk. Bloedige wanhoopsdaad. Wolff seint uit Boedapest d. d. gis! In het dorp Bate, in het komitaat I schoot hedenmorgen de wachtmeester gendarmerie Kawaes, tegen wien een ciplinaire maatregel zou genomen zijn chef en een anderen gendarm ei de keukenmeid van het gendarmerie-* chement, alsmede een administrateur Kowacs werd door de politie omsin Toen hij inzag, dat hij zich niet meer redden, schoot hij zicli zelf eveneens INGEZONDEN MEDEDEEL1NG. in smaakvolle dessins

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 10