HOLLANDSCH'ZWITS BEEKMAN BEREID VMLCK5 REEPEN ONZE MEIIWSTE METHODE Letteren en Kunst Rechtzaken. KOREVA'ARSTft Ü8EY OÖUR! DE RAMP DER VEENBRANDEN Gem. Berichten. Buitenl. Berichte INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. men en het is zelfs grooter dan ik het mij had voorgesteld. Inplaats van het op mijn toren te zetten, kan ik het nu zelf dragen maar zoolang God wil, zal ik het dragen 1 Vereeniging Nederlandsche Bedevaarten. In de vergadering van het Bestuur der Vereeniging tot samenstelling van Neder- landsche Bedevaarten (V. N. B.), welke jaarlijks de groote Nationale Bedevaart naar Lourdes organiseert, is verleden Maandag tot Voorzitter gekozen, als op volger van den Hoogeerw. heer Deken de Graaf, de Hoogeerw. heer H. Meijer, De ken van Asten (N.-B.). Kunst voor het volk. De echte en bes te toehoorders, van Mengelberg. Er is een artistieke en intellectueele hoogmoed, gepaard aan zelfzucht, die het *olk uitbannen wil uit de kunst. Met de veroordeelende frase dat het volk er toch niets van begrijpt. Katholiek is die opvatting niet, zoo schrijft de „N. Tilb. Crt." „In den katholieken tijd zetten de ka tholieke kunstenaren en ambachtslieden (wat toen heel vaak hetzelfde was) de prachtige kathedralen complete kunst werken, omvattende alle kunst en er werd verder niet geboomd en gecritiseerd over kunst, maar de massa genoot zonder meer en begreep, wat er te begrijpen viel. In de muziek, zegt men, begrijpt alleen de muzikaal zeer ontwikkelde. En het volk goed voor draaiorgel en jazzband. Wat is daarvan? In Amsterdam viert het Concertgebouw zijn 40-jarig bestaan. De groote man, de leider, de geniale Mengelberg, wereldbe roemd, hoe denkt hij over het volk en de muziek, die hij met het weergaloos orkest ten gehoore brengt1? Een van de mooiste daden van Mengel berg is, dat hij zelf altijd zich beschikbaar stelt voor de volksconcerten, die door zijn orkest jaarlijks eenige malen gegeven wor den. Volksconcerten om den toegangsprijs niet om 't gehalte der muziek. Die is het zelfde als voor de meer begunstigde abon nementsbezoekers." Mengelberg heeft nu over de geschikt heid van het volk om muziek te begrijpen een en ander gezegd in een onderhoud met een man van „Het Volk". Hij bepleitte een uitbouw van de con certzaal, om ook goedkoopen toegang te kunnen verleenen en zeide o.a.: „Er is ook gezegd, dat ik beweerd zou hebben, dat .het volk Mahler (een der mo derne en z.g. moeilijk begrijpbare compo nisten. N. T. Crt.), niet begrijpen kan. Ik heb Mahler al heel vroeg op volkscon certen gébracht en daar is men begonnen deze muziek mooi te vinden. Mahler's mu ziek is, zooals wij menschen zijn. Zij is de mocratisch, zou men kunnen zeggen. Het is trouwens een sprookje, dat de bezoekers der volksconcerten minder gauw iets be vatten zouden. Integendeel. Zij zijn niet bevooroordeeld; zij hebben nog geen mu- ziek-cultuurtje, dat hun ontvankelijkheid in den weg staat. Ze laten de muziek op zich inwerken, zonder zich om een oppervlak kige zoogenaamde theoretische kennis te bekommeren. Ze luisteren niet met histo rische ooren, zij zijn de echte en beste toe hoorders. Ze zijn het onbeschreven blad, dat is het mooie. Dat is ook de reden ge weest, dat ik al die jaren ben doorgegaan mij belangloos voor dit werk beschikbaar te stellen. Niemand weet, welke inspanning dat vaak vergt; eerst een concert in Den Haag op Zaterdagavond, dan het Zondag- middagconcert en ten slotte, als derde uit voering binnen 24 uur, het volksconcert op Zondagavond." Is dat niet een merkwaardige uiting van den grootsten orkestleider der wereld? De bezoekers der volksconcerten„de echte en beste toehoorders". Op letterkundig terrein zouden sommige katholieke critici, die alleen maar voor de upperten willen schrijven, van Mengelberg iets kunnen leeren! Hij breekt in ieder geval wel het brood voor de volksschare, en dat is verbazend sympathiek enin den grond ook ka tholiek. Wij zijn blijde dat het een katholiek is, die zoo iets moois heeft gezegd. De gaslucht. De heerv. d. Stel staatbij verstek terecht wegens smaad op een gasdirecteur. In het dagblad „Het Yolk" van 9 Augus tus 1.1., avondblad, kwam een artikel voor van de hand van den heer A. Y. d. Stel, den vroegeren directeur van de gasfabriek te Schoten. De heer v. d. Stel betrok in dit artikel ook den naam van den heer M. Geesink, den op wachtgeld gestelden di recteur van de voormalige gasfabriek te Sloten. De heer Geesink, die zich door de be wuste passage in eer en goeden naam aan getast zag, diende een klacht wegens smaad in bij de hoofdstedelijke politie. De justitie stelde toen tegen den heer v. d. Stel een strafvervolging in en heden stond deze terecht voor de Vierde Kamer der Amsterdamsche Rechtbank. Daar de heer Van der Stel niet ver- INGEZONDEN MEDEDEELING. HEEFT U EEN 1 MANTEL NOODIG? GA NAAR LEI PEN SLAAGT ZEKER EN 8015 schenen was, werd er verstek tegen hem verleend. Als eenige getuige werd de heer Geesink gehoord. Nadrukkelijk verklaarde get. nim mer eenige retourcommissie van de firma Wilson te 's-Gravenhage of van welke an dere firma ook, aangenomen te hebben. Het O. M., mr. Overbosch, bracht naar voren, dat hij den heer Van der Stel hoofd zakelijk vervolgd had, opdat in het open baar zou blijken dat de heer Gesink zich nimmer heeft schuldig gemaakt aan het aannemen van retourcommissies. De Offi cier eischte terzake eenvoudige beleediging veroordeeling van den heer Van der Stel tot f 20 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. Diefstal van koeien. Waar ontslag bij een baas al niettoe kanleiden. Een jeugdige boerenknecht, die door zijn baas ontslagen en wellicht tengevolge daar van „zijn hoofd kwijtgeraakt" was, stal op 16 October 1.1. bij een anderen boer, die aan den Spaa-rndammerdijk woonde, twee koeien, een werkje, waarbij een vriend hem trouw terzijde stond. Met zijn beiden gooi den zij de dieren een touw over den kop en trokken hun buit vervolgens door geheel Amsterdam, naar den IJ-kant. Daar staken- zij te middernacht per gemeente-pont het breede water over en sjouwden vervolgens door tot Purmerend. In de ochtenduren verkochten zij daar de koeien voor de som ma van 210 aan twee kooplui. Juist toen zij in een autobus stapten, volgde hun ar restatie. De jeugdige boerenknecht had zich in verband met deze euveldaad te verant woorden voor de Vierde Kamer der Am sterdamsche Rechtbank; zijn vriend is te dier zake reeds veroordeeld. De jongen bekende volledig en gaf toe dat hij zich aan diefstal van aardappelen uit het land had schuldig gemaakt. Voorts bleek dat hij in het Huis van Bewaring zijn tijd gedeeltelijk had zoek gebracht met het inslikken van lepels, vorken en derge lijke voorwerpen, een bezigheid, welke zijn gezondheid zoodanig schokte, dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het O. M., mr. Overbosch, achtte het ten laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte een jaar gevangenis straf, met aftrek van de preventieve hech tenis. De verdediger, mr. J. Liegentlich zou gaarne willen, dat, mocht de rechtbank verd. onvoorwaardelijk straf opleggen, deze gelijk zou zijn aan den langen duur van het voorarrest. Voor verd.'s toekomstige verhouding tot de maatschappij achtte pl. het echter veel beter indien verd. voorwaar delijk veroordeeld wordt en pl. drong daar op dan ook met de meeste klem aan. Uitsoraak over 14 dagen. „Tandtechnici". Voor het Kantongerecht te Deventer hebben gisteren terecht gestaan de gebroe ders Stanowsky, ter zake van het onbe voegd uitoefenen van het beroep van tand heelkundige in het tijdperk van Januari tot April 1928, aldaar. Zij hadden in dit tijdperk verschillende personen behandeld, waarvoor zij geld in rekening brachten, soms voor het trekken en verdooven en soms voor het verdooven alleen. Bij hun werkzaamheden hadden zij zich de hulp van dr. Damsté verzekerd. De ambtenaar van het O. M. achtte even wel de aanwezigheid van een arts niet vol doende. Het wordt z.i. hoog tijd, "dat aan de praktijken van de verdachten in Deven ter een einde komt. Eisch tegen A. A. J. Stanowsky een maand hechtenis, en tegen A. Stanowsky 100 boete. De doodslag te Capelle. Het Gerechtehof te Den Haag heeft gis teren vernietigd, echter alleen voor zoover «le opgelegde straf betreft, het vonnis van de rechtbank te Rotterdam, waarbij een 19-jarigo werkman uit Capelle a.d. IJsel, thans gedetineerd,, wegens doodslag op den rentenier G. Dekker, diefstal ten nadeele van genoemden Dekker en het wegvoeren van een lijk met het oogmerk om het over riden te verhelen, is veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Opnieuw rechtdoende, heeft het hof hem tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. MOEILIJK BLUSSCHINGSWERK DE KRACHTIGE WIND WAKKERT HET VUUR WEER AAN Dichte rookmassa's. Uit Assen wordt aan de „Tel." gemeld: Ditmaal is er een groote veenbrand in Valthermond, werd ons gemeld. En inder daad, toen wij Assen verlieten, zagen wij de overigens zoo blauwe lucht in het Z.-O. met een dun waas bedekt. Dat was de rook, die op een afstand van ruim 40 K.M. duidelijk viel waar te nemen. Bij Valthe kwamen wij in de kolossale rookkolom zelf terecht. Het plaatsje, dat ongeveer 3 K.M. van het terrein van de ramp is verwij derd, bleek vrijwel onbewoonbaar door den aanhoudend uit het Oosten komenden rook. Uit den rook doemden allerlei scha duwen op. Fietsende menschen, die ijlings hulp komen bieden, nieuwsgierigen, die dikwijls van verre zijn gekomen en van alles wat zoo bij een brand behoort. Aan den weg hier en daar woningen waarvan de bewoners angstig stonden te staren naar het naderend gevaar. Eindelijk ko men wij op ^en plek, waar de damp zoo verstikkend is, dat wij vrijwel niet verder kunnen. Eenige huizen zijn hier totaal doorrookt en de menschen er buiten, staan met de hand de oogen te beschutten. Als nieuw-aangekomenen, die er nog niet aan gewend zijn, zien wij vrijwel niets, van wat om ons heen gebeurt. Langzamerhand gaat het echter wat beter en kunnen wij ons bij de bewoners vervoegen, om naar den toestand te informeeren. „Ja meneer", zegt ons een oiu^e baas, „het is even erg als in '17. (toen de groote veenbranden plaats vonden). Wij zijn bang dat er verscheiden huizen af zullen bran den", e^ hij wijst in den verstikkenden rook, waarin wij niets kunnen onderschei den. Huizen, staan daar huizen? „En of, een heele rij", is het antwoord. Wij kijken, maar zien niets. En daarom stappen wij maar moeizaam verder. Na derbij gekomen, staan wij plotseling bij de woningen. De bewoners zijn natuurlijk zeer beangst. Vergelijkingen met vroegere branden worden getrokken en men is het er algemeen over eens, dat deze de kroon spannen. De kansen worden besproken of het groote gevaar nog zal wijken. Maar al len zijn zij klaar om op het eerste sein met have en goed te vertrekken. „Zijn gebouwen aan den overkant van het kanaal, dat langs de brandende vel den loopt, ook in gevaar", vragen wij. „Inderdaad", antwoordt ons de burge meester van Odoorn, de heer Vriend, die natuurlijk steeds aanwezig is, maar dien wij in den rook nog niet hadden ontdekt. „Branden als deze trekken zich niets van een kanaal aan. In een oogwenk zijn zij er overheen. Het begint met in de huizen zoo heet te worden, dat alles schroeit. Dan vat het hout vlam en het is gebeurd". „Hoe staat het met het blusschings- werk?" Dat is met een dergelijken brand on doenlijk. Wij kunnen alleen voortdurend nat houden, dat is alles. Of het zal helpen is natuurlijk de groote vraag. Bij den vuurhaard. Wij trekken nu zelf nog wat verder naar het brandende veen toe. Onze oogen zijn gewend aan den rook maar het ademha- len gaat uiterst moeilijk. Dichterbij geko- men hooren wij boven alles uit het loeien van het vuur. Groote vlammen kruipen over den grond, dichte wolken rook laaien op en komen dreigend op ons af. De hitte is verzengend. Wij moeten terugkeeren of willen of niet, uit dit rook- en liitte-bad. Teruggekomen bij ons uitgangspunt hooren wij dat er een drukke conferentie wordt gehouden over het ontbieden van een op 10 K.M. afstand gelegen stoomspuit te Musselkanaal. Wij kunnen nog van dienst zijn door met onzen auto de hulp spoediger te ontbieden, want telefoon is in deze stre ken iets onbekends. Bloedrood gaat dan de zon onder. Lang zaam trekken sommigen huiswaarts toe. De nacht zal misschien voor velen groote ellende met zich brengen. Want vele hui zen zijn hier niet verzekerd en ook vele inboedels zelfs niet. Nieuwe branden. De brand-en in de Drentsche venen heb ben zich gisteren opnieuw zeer ontwikkeld. Te Emmen-Erfscheidenveen staan vier K.M.2 veen in brand. De bestrijding van het vuur is schier hopeloos. Er bestaat nog geen direct gevaar voor woningen, doch een kleine verandering Van windrichtin gen kan zeer ernstige gevolgen hebben. Behalve te Emmen-Erfscheidenveen woedt het vuur met groote hevigheid in het Noord veen bij Nieuw-Weerdinge en in het Sippelveen eveneens bij Nieuw-Weer- dinge, terwijl ook onder Valthe oppervlak ten veen in brand staan. Uit Valthermond wordt nog gemeld, dat, in tegenstelling met de verwachting, de wind krachtiger is geworden en dat de brand snel in omvang toeneemt. Om 12 uur hedennacht was heel Valthermonds veen, waarin zich tal van huizen bevinden, één groote vuurzee. Het schouwspel, afgetee- kend tegen den donkeren avondhemel, is buitengemeen fantastisch. Verschillende huizen zijn ontr limd en liepen givaar he dennacht nog te verbranden. De bewoners hebben hun bezittingen uit de huizen ge bracht en deze in allerijl verlaten. ONGELUKKEN. GASVEP.STIKKING TE HILVERSUM. Moeder en kind omgekomen. Gistermorgen omstreeks tien uur wer den in het perceel Bremlaan 6 te Hilversum door de politie de lijken gevonden van de 22-jarige Mej. M. L. en haar dochtertje van een half jaar. Door de sterke gaslucht, die viel waar te nemen, vermoedt men, dat de beide slachtoffers door gasverstikking cm het leven zijn gekomen. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. HET VcRGAAN VAN DE „CALLIST0". Het wrak gevonden. Naar de reederij aan de „Msb." mede deelt, heeft men het wrak van de „Callis- to" gevonden op 500 voet afstand van Portnova eiland. Het zit vrijwel geheel onder water. Omtrent het lot van de bemanning is nog niets bekend. EEN OUDE ZAAK WEER IN ONDERZOEK, het geval met het doode 4-jarig meisje. Een verdachte in arrest gesteld. Zooals men zich herinneren zal werd op 19 Maart jl. voor de ouderlijke woning in het Zeeburgerdorp te Amsterdam, dat is die plaats waar de z.g. ontoelaatbare ge zinnen wonen, het lijkje aangetroffen van de 4-jarige Jaantje van Dijk. Een agent had het meisje des morgens nog zien spe len en om één uur werd het lijkje gevon den. Aanvankelijk werd aan uitputting ge dacht, doch bij ontkleeding werden talrij ke verwondingen op het lichaampje aange troffen. De in beslagneming had toen plaats, waarop in het Binnen Gasthuis de gerech telijke schouwing plaats vond, welke ge daan werd door den patholoog-anatoom dr. Fokke Meursing en den arts Chr. van Gelderen. Naar de „Tel." verneemt, hebben beide medici verklaard het lijk in een ontzetten- den toestand van verminking te hebben aangetroffen. De romp aan de voorzijde vertoonde tal van blauwe vlekken, zoome de de rechter-onderarm, de rechter-voordij, van de knie tot het scheenbeen, de linker arm, de voor- en buitenzijde van het lin kerbeen, de beide heupen, het voorhoofd, het gelaat onder het rechteroog en de rechterwang. Ook inwendig werden tal van verwon dingen aangetroffen. De medici zijn de meening toegedaan, dat een zoo ernstig lichamelijk letsel slechts toegebracht kan zijn door een over rijding over de buikstreek en door mede- sleuring over een weg. Een andere mogelijkheid is een zeer zware mishandeling, waarbij heftig op de buik is getrapt-. De politie heeft naar beide mogelijkhe den reeds in eerste instantie een onder zoek ingesteld. Van overrijding is niets ge bleken. Indien op dat uur op klaarlichten dag het kind zou zijn overreden, zouden andere bewoners dat zeer zeker gemerkt hebben. Er blijft dus over: zware mishan deling. De moeder en de man, die bij haar in huis woont ontkennen zulks ten sterk ste. De politie heeft verschillende brieven met inlichtingen omtrent het huishouden ontvangen en daar haar onderzoek naar ingesteld. Bepaalde feiten zijn daarbij niet met zekerheid gebleken. Intusschen heeft de politie gistermorgen termen gevonden over te gaan tot de arrestatie van den man die bij de vrouw in huis woonde en die be kend staat onder den naam van „Oome Frits". Hij was gisterenmorgen op het bu reau van het Burgerlijk Armbestuur op Wittenburg toen de politie hem aanhield. Kind doodgevallen. Het 4-jarig zoontje van J. Westra te Bo- zum, onder de gemeente Baarderadeel (Fr.) was met zijn moeder op den zolder, en zag toen kans een luik te openen. De kleine stortte daardoor naar beneden en kwam op de steenen vloer terecht. Bewus teloos nam de moeder haar kind opna eenige uren overleed de kleine, meldt het „N. v. h. N.". Verdronken. Te Oosterhoogebrug is het 4-jarig doch tertje van II. Vos in een onbewaakt, oogen- blik, terwijl de ouders bezig waren het vee te melken, in een sloot geraakt en verdron ken. In kokend water gevallen. Gistermiddag omstreeks 5 uur is in het perceel Honsholredijkstraat 191 te 's-Gra venhage de 1 1/2-jarige A. van D. in een kuip met kokend water gevallen. De klei ne, die zeer ernstige brandwonden be kwam, is door den Geneesk. Dienst naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht. Dood op de spoorbaan gevonden. Gisterenmorgen om half zes is op de spoorlijn AmersfoortApeldoorn nabij Amersfoort aangetroffen het verminkte lijk van den 42-jarigen v. K. aldaar. De man is vermoedelijk overreden door den goederen trein, welke te ongeveer 3 uur 's nachts daar passeert. BOERDERIJ AFGEBRAND Veel vee omgekomen. Uit Hellendoorn wordt gemeldt: Gist o| morgen brandde de kapitale boerderij 0! den landbouwer H. in het buurtscl n Haarle totaal af. In een uur tijdo ging les in de vlammen op. Ruim 20 varkens elf kalveren kwamen om. Toen de bra q weer arriveerde was van de boerderij goed als niets meer over. Persoonlijke gelukken kwamen niet voor. Nederlander aangerand in Frankrijk Poging tct berooving in ee treincoupé. In den trein van het Parijsclio stat Montparnasse naar Versailles hebben vi aanrandingen plaats. Van een nieuwe randing op Zondagavond is een Hollai Gerard Cornelia Corporaal, wonende een hotel te Meudon, het slachtoffer worden. De heer Corporaal zat in een eeri^ klasse coupé met een Fransche dame drie dochters van 20, 13 en 5 jaar. Plo ling kwam een individu den coupé b'.ni die met een revolver dreigend, schret de: „De handen naar boven, geef alles je hebt, of ik schiet". De Fransche dame gaf 35 frs., haar ste dochter 130 frs. en toen het de b< van den Hollander was, zeide deze geld bij zich te hebben, waarop de ban< zijn gouden horloge opeischte. De 1 Corporaal treuzelde, trachtte tijd ie i nen. Hij begon met een etui met zijn zi ren bril te geven en deed vervolgens, of hij zijn horloge niet los kon maken De bandiet werd ongeduldig, maar trein reed het station van Meudon bin en het individu, een jonge man, haa zich de deur open te rukken en op den J te springen, waar hij in de duisternis 1 dween. »Tel Krankzinnige zwerver. Bij den stuw in de Maas te Linne de Rijksveldwachter W. jl. Zaterdagav >i een man aan, welke hem door zijn ei{ 1 aardige manier van doen verdacht v kwam. Hij sprak hem aan, doch de ven li de woorden deden het vermoeden rij i dat de zwerver niet wel bij het hoofd i c Het was niet uit te maken, uit welke sti hij geboortig was. Nochtans gaf hij naam op Carl Cuik uit Bohemen e.u sp rj behalve Nederlandsch en Duitsch ook bantsch dialect. Uit dit laatste mee Q men te kunnen afleiden, dat de man, die bovendien in Vught goed bekend b uit e.- omstreken van 's-Hertogcnb< stamt. De zwervende krankzinnige !s daarni raad van een geneesheer in hot kr zinnigengesticht te Venray opgenomen Voedsel geweigerd. Naar het Corr. Bureau meldt, zouden 24 dienstweigeraars, die hun straf om gaan in de bijzondere strafgevangenii Scheveningen, Dinsdag j.l. voedsel heb geweigerd. De reden van deze „hongerstaking" gelegen zijn in het feit, dat de dienst geraars naar him meening teveel moeten verrichten en te weinig voe ontvangen. Het antwoord met de vlag, De vroede vaderen van Beert-a, voor meerendeel de socialistische begins! toegedaan, namen een „scherpe resolu om op Princesse verjaardag Oranjewin en nationaal dundoek veilig in de kisten der gemeentegebouwen te laten Het gevolg is geweest, dat van de ningen der particulieren op 30 April n vlaggen wapperden, dan ooit te voren gezien INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Doos 30-60-90 ct ONGELUKKEN. Motor-ongeluk. 2 d o o d e n. Een ernstig motorongeluk heeft D dagnacht, op een weg in de buurt Danzig plaats gehad. Een motorfiets raakte bij het nemen van een bocht het slingeren en viel van den berm den weg in de diepte. De bestuurder op slag dood, terwijl zijn begeleider ernstig gewond werd, dat hij Woensi middag in het ziekenhuis is overleden. Motorrijder tegen a ito gebotst. Opslag gedood. Wolff seint ons uit Aken d.d. gistel Gisterenavond reed op den Vaa landweg een van Nederland kome motorijder, die beschonken moet gew zijn, met een snelheid van ongeveei K.M., terwijl hij de linkerzijde van weg hield, tegen een uit Aken komen personen-auto. De botsing was zoo hevig, dat het torrijwiel zich in den koeler van den boorde. Den berijder van het rijwiel werd schedel gespleten en de borst ope scheurd. Hij was op slag dood. De inzittenden van den personen?! bleven ongedeerd.

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 6