BINNENLAND. KERKNIEUWS. 30ERENTROTS tweede blad de leidsche courant - donderdag 3 mei 1928 ET INTERNAT. VROUWENCONGREC. Het Int. Vrouwencongres is Zondagmid- ig geëindigd. Mevr. Ellen Russe geeft in „De Tijd" ,n volgenden algemeenen indruk van dit ogres. „De algemeene indruk van den laatsten Dngresdag en over heel het congres, elke wij uit den mond van tal van afge- .ardigden vernamen, is wel de groote 'eugde over de belangstelling der jon- iren voor sociale kwesties. Dat zooveel igemeisjes en vrouwen zichzelf in de rirste plaats ontwikkelen en onder be- egde geestelijke leiding religieuse en so- :1e kwesties bestudeeren en ze weer aan ïgeren te kunnen meedeelen is een ver- l uge-nd feit. Mevrouw Backer, de Noorsche afgevaar- de, die op zoo vele vergaderingen zulke ;p treurige rapporten betreffende het delijk verval in haar land moest uit- engen (zij toonde o.a. een landkaart van iropa met statistische gegevens over den hteruitgang van het geboortecijfer in le landen), herhaalde telkens: „It is a om al die jonge meisjes hier op dit ngres te zien." Prinses Bandini sprak ons ook over de •organisatie in Italië. (In het voor gaan zij hier opgemerkt, dat ons na in- matie bleek, dat de berichten der itste weken over de onderdrukking der tholieke jeugdorganisatie zeer overdre- waren. In ieder geval kon men hier de rapporten en persoonlijke mededee lgen opmaken dat de actie zeer bloeiend 'i ra Gl Wat hebben we op dit congres vele emi- ïte vrouwen bijeen gezien en kunnen rekenZoo vertelde ons prinses Bandini, zelf zulk een belangrijke positie be- aileiedt aan den Volkenbond en haar iri- jkei a'ls katholieke vrouw telkens op- uw kan doen gelden, dat Signorina Ba- li degene is geweest, die de stichting der tholieke Universiteit in Milaan moge- maakte, daar zij, zelf behoorend groote Italiaansche handelskringen, de ndige gelden bijeenbracht. Jrs. Fairfield, die zulk een iport uitbracht over het neo-malthusia- me en zoo vlot de vragen beantwoord- is behalve medicus ook jurist, een vrij dzame combinatie en mevrouw Weber, van den Duitschen Reichstag, die nu Km: deelneemt aan den verkiezingsstrijd, al driemaal tot lid van den Reichstag rozen. Ook haar invloed is groot, bijvoor- 'eld toen zij deel uitmaakte van de com- Bsie ter bestrijding van Schmutz und ïund. En haar landgenoote mevrouw ssberger, lid van den landtag, wat wist niet de delicate kwesties die zij in het >at beantwoorden moest, duidelijk uit- Ei i te zetten, verwijzend naar de moraal- lologen, die haar in andere leidsters der mwenbeweging ter zijde staan, daar met al onze bewondering voor de Ve vrouwen uit het buitenland, di< de afgeloopen dagen spraken en ge- «rviewd hebben, kunnen wij het niet na- en ten slotte een eeresaluut te brengen onze Nederlandsche mevrouw Steen- ■gheEngeringh, die niettegenstaande levige familieomstandigheden, schijn- ir onvermoeid een week lang het con- s geleid heeft met tact en bekwaam- E.d, in een vreemde taal, en nu weer ver- kken gaat naar Basel, om aldaar te gaderen. In de rij der eminente katho- Nre vrouwen (men mag haar trouwe pster mejuffrouw Romme, de secreta- se der Internationale Unie, heusch ook t vergetenneemt onze presidente eereplaats in. Moge dan ook haar werk het werk van alle congressisten, in :e dagen en gedurende de lange en gvuldige voorbereiding verricht, blij- ide en rijke vruchten voortbrengen voor rk en Maatschappij ic rie R. K. VOLKSBOND. Het feest van den Haarlemschen Volksbond uitgesteld. 'n verband met het overlijden va'n Mgr. lier is de feestelijke viering van het 40- bestaan van den Ned. R. K. Volks- IcHI ld, welke op Zondag 6 en Maandag 7 zou plaats hebben, uitgesteld tot 10 11 Juni a.s. J. W. Smit hersteld. Naar de „Volkskr." verneemt, is onze sympathieke veteraan Jan Smit weer in zooverre hersteld, dat hij de vorige week al even bhiten mocht. 't Gaat nu vlug vooruit. Hoogswaar- schijnlijk zal hij dan ook het jubileum van den Haarlemschen Volksbond kunnen mee maken. HET EERSTE-KAMERLID L. W. DE VRIES. De heer L. W. de Vries (C. H.), lid der Eerste Kamer, is gisteren, 78 jaar oud, na een ongesteldheid van eenige maanden, te Utrecht overleden. Vermoedelijk zal het stoffelijk overschot Maandag a.s. te Minnersga worden ter aarde besteld. Het lid der Eerste Kamer, de heer Luit- zen Walles de Vries, werd geboren te Kor- tezwaag op 7 September 1849 en genoot ni^t verder dan meer uitgebreid lager on derwijs. Hij was van 18851901 Raadslid, van 1891 tot 1898 wethouder en van 1898 tot 1922 burgemeester der gemeente Barra- deel. Van 18881891 was hij lid der Twee de Kamer, van 18921916 lid der Staten van Fx-iesland en werd in 1923 naar de Eerste Kamer afgevaardigd. Hij was van 1898 tot 1916 voorzitter van het „Friesch Jongelingsverbond"; van 19021916 voorzitter der plaatselijke com missie bedoeld in art. 8 der Ongevallenwet 1901 en is sedert 1895 voorzitter van het Krankzinnigengesticht „Dennenoord" te Zuidlaren. De overledene was Officier in de Orde van Oranje-Nassau. DE FINANCIEELE TOESTAND VAN PLATTELANDSGEMEENTEN. Geen voorloopige uitkeering uit de schatkist. De Minister van Financiën heeft op de schriftelijke vragen van den heer Weit- ltamp betreffende het verstrekken van een voorloopige uitkeering uit 's Rijks schat kist aan plattelandsgemeenten in afwach ting van de totstandkoming eener wette lijke regeling der financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten, geantwoord, dat het hem bekend is dat vele platte- landsgemeentebesturen wegens de daling der inkomens hunner ingezetenen in groote ongerustheid en onzekerheid verkeeren, met dien verstande, dat het verschijnsel gedurende de laatste zeven jaar zich meer malen bij gemeenten van zeer verschillend type heeft voorgedaan. Zooals de Minister reeds herhaaldelijk heeft verklaard meent hij geen partieele herziening van de financieele verhouding tusschen Rijk en gemeenten te moeten ter hand nemen. De St. Raphaël-mannen te Rome. De audiëntie bij Z. H. den Paus. Men seint nader uit Rome nog het vol gende aan de „Msbd.": Gisterenmiddag werden de thans in Rome verblijvende leden van St. Raphaël in de Consistoriezaal door Z. H. den Paus ontvangen. In het gevolg bevond zich ook de Kamerheer van Z. H., de heer Heymeyer wiens familie mede aanwezig was. Het be stuur en de bondsadviseur pastoor Don ders, werden speciaal aan Z. H. voorge steld. De Paus zegende de meegevoerde vlag met het wapen van St. Raphaël, waar van Hij uitlegging vroeg, en ging dan de pelgrims langs voor den handkus, waarbij Z. H. vergezeld werd door mgr. dr. B. J. •Eras, pastoor Donders en den voorzitter den heer Helomons. De Paus vroeg ver schillende inlichtingen over den bond en goedig lachend vroeg hij aan een zoontje van een machinist, dat met zijn vader aan wezig was, of hij ook als. spoorwegman was. Nadat de H. Vader op den troon had plaats genomen, hield Hij een hartelijke toespraak, waarin Hij allen hartelijk wel kom heette, zeggende, dat alle kinderen den algemeenen Vader dierbaar zijn, maar toch, zonder anderen tekort te doen, zeker de Nederlandsche. Nederland is den H. Vader dierbaar om zijn groote daden, ge schiedenis, kunst, vruchtbare landouwen, schitterende literatuur, maar vooral om den bijzonder grooten godsdienstzin der Katholieken, blijkend uit het grootsch aan tal roepingen tot priesterschap en religieu zen staat, zijn missieijver, het enorm aantal missionarissen en zijn bijdragen voor de missies. De spoorwegmannen droeg de Paus steeds in het hart, omdat zij een ze- genbrengende, vreedzame militie zijn, die alles beteekenen voor ordq, rust en wel vaart van het land. Onder de spoorweg- mannen moeten de Katholieken de besten zijn. Hij wist van de Hollandsche spoor wegmannen, dat ze werkelijk de besten wa ren. Gij zijt mij onder dezen nog bijzonder dierbaar, zeide de Paus, wijl gij naar Rome gekomen zijt, niet alleen om monumenten te zien, maar om uw godsvrucht te voldoen in gebed en Heilige Communie en Paus huldiging. De zegen, welken Z. H. ging ge ven, was, zoo zeide Hij, bestemd voor de aanwezigen, hun families, vrienden en dier baren, waaronder speciaal de thuisgeble ven kameraden en voor heel Nederland. Nadat pater Agathongelus 's Pausen woorden vertolkt had, gaf de Paus Zijn zegen, waarna de pelgrims het „Aan U, o Koning der Eeuwen" zongen, ^lat, door den Paus, die aan Monseigneur Eras uitlegging vroeg van het lied, staande op de treden van Zijn troon werd aanhoord. Na de audiëntie werd van de geestdriftige pel grims een fotografie genomen op de Cor- tile di San Darnaso. Vereeniging R. K. Herstellingsoorden. In de algemeene vergadering der ver eeniging R. K. Herstellingsoorden voor longlijders en zwakke kinderen, een dezer dagen gehouden in het O. L. Vr. Gasthuis te Amsterdam, onder voorzitterschap van dr. N. P. van Spanje werden de aftreden de bestuursleden n.l. prof. dr. W. H. No- lens, Den Haag, dr. W. Blom, pastoor te Zwolle, de heer B. H. Grijseels te Amster dam, herkozen, terwijl in de vacature, ont staan door het overlijden van Mgr. Bau- duin, deken van Venlo, een nieuw geeste lijk lid in Limburg woonachtig is gekozen, waarop de goedkeuring door Z. D. H. den Bisschop van Roermond wordt tegemoet gezien. In de vacature van wijlen den heer Arn. Gilissen werd gekozen dr. C. H. A. F. Fehmers te Rotterdam. De secretaris dr. P. W. C. M. Busch, de algemeene penningmeester de heer F. Eve- rard en de geneesheer-directeur van „Dek- kerswald" dr. A. J. Henneman, brachten vervolgens de jaarverslagen uit, die on veranderd werden goedgekeurd. Uit deze verslagen bleek, dat de vereeniging in gunstigen toestand verkeert en het sana^ torium Dekkerswald meer bezet was dan ooit, terwijl vooral aanvragen voor klasse patiënten moesten worden afgewezen zoo dat nu plannen in bewerking zijn om door verbouwing van 't sanatorium meer plaat sen te verkrijgen om aan alle aanvragen zoo Bpoedig mogelijk te kunnen voldoen. De uitvoering der plannen van het herstel lingsoord voor patiënten met chirurgische tuberculose te Wijk aan Zee vond vertra ging daar op advies van de schoonhieds- commissie uit Noord-Holland de gemeente Wijk aan Zee voorloopig toestemming wei gerde om met den bouw te laten beginnen. Onder toezicht van de rijksarchitecten zijn nu de plannen gewijzigd, zoodat de uitgestelde toestemming wel zal worden verleend en Nederland dan weldra het eer ste R. K. Zeehospitium, waaraan dringend behoefte is, rijk zal zijn. Belastingverhooging te Gouda. Namens vele raadsleden van Gouda is tot Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een adres gericht met het verzoek de be- grooting dezer gemeente voor 1928 niet goed te keuren op grond dat een zwaar dere belastingdruk door de burgerij niet gedragen kan worden en bovendien belas tingverhooging geheel onnoodig is. Rector Michael, t Dinsdag is te Mook overleden de Wel- eerw. pater Michael van O. L. Vrouw van Altijddurende Bijstand (A. H. Pleunis), rec tor van het klooster der Eerw. Paters Pas- sionisten te Mook. De overleden rector was gedurende der tig jaren lid der Congregatie. Hij was vele jaren novicenmeester en sinds eenige jaren rector. De plechtige uitvaart zal Vrijdag a.s. worden gehouden in de kloosterkapel, waar na de begrafenis op het klooster-kerkhof plaats vindt. Weer een priester melaatsch. Na 22 jaar Missionarisleven. Heel ver in den uithoek der Gilberts- eilanden heeft Pater Choblet M.S.C. vele jaren onbekend zijn missionarisleven ge sleten, totdat hij voor enkele maanden door de Melaatschheid werd aangetast. Omtrent deze feiten vinden we enkele aanteekenin- gen in de „Annalen van O. L. Vrouw van het H. Hart", waaraan we het volgende ontleenen „Nauwelijks zat ik eenige minuten te genover mijn „bezoek", of er kwam een verpleger mij verzoeken bij den geneesheer op het laboratorium te komen. Ik ging er heen en vond daar in een hoek den dokter staan met den arm op een kast geleund. Op de tafel stond de microscoop met daar onder de brandende lamp. „Melaatschheid 1 riep de dokter; wil u zich daarvan over tuigen?" Ik zette mij voor de microscoop en zag een opeenhooping van melaatschheid-bacillen Duizenden! „Het is de „nodulus de knob- bel-melaatschheid", hervatte de geneesheer de kwaadaardigste van alle soorten. De dokter gaf me eenige minuten tijd om den uitslag der onderzoekingen aan den patiënt mede te deelen. Toen ik weder bij den zieke kwam, zeide deze mij kalm en gelaten: „Nietwaar, ik heb de gevreesde ziekte?" waarop ik het volgend antwoord gaf: „Ik zal u de volle waarheid zeggen, opdat u weten jnoogt waaraan u zich te houden heeft: Ja, u heeft ze Daarop zeide de zieke: „Hartelijk dankgedurende 22 jaren heb ik mijn ar beid mogen verrichten; nu is het gedaan en het kruis alléén blijft mij over. Welnu, zooa^s God wil! ik zal den Kalvarieberg beklimmen". Na afloop van veertien dagen voer de stoomboot naar Tarawa in de Gilberts- groep, waar de zieken in het Leprozengast- huis, dat zich op het uiterste puntje van het eiland bevindt, zou worden onderge bracht. De regeering had de onkosten van de reis op zich genomen. Onze melaatsche was niemand anders dan de Eerw. Pater Choblet, die als mis sionaris gedurende 22 jaren op het veraf gelegen eiland Peru aan de Gilberts-eilan- den onafgebroken gearbeid had, en gedu rende al die jaren nooit eenige verpoozing had genoten. Op dit eiland bevonden zich verscheidene door de melaatschheid aan getaste familiën, die door den Missionaris vaak bezocht en verpleegd worden. Daar hij te Peru alleen voor zijn paro chianen leefde, viel het hem uiterst zwaar van hen gescheiden te zijn. Het was een bloeiende missie. Ondanks de groote armoede werd er in de laatste jaren door de Katholieken onder leiding van hun pastoor een groote steenen kerk gebouwd. Aan den toren moest nog gearbeid worden. Massa s steenen waren er al aangebracht, toen de Pater op zulk een tragische wijze zijn kudde moest verlaten. Eenigen tijd reeds was hij bezig gelden bijeen te verzamelen bij zijn arme paro chianen, om later een mooi kruis op den toren te kunnen plaatsen, hetwelk hij in Sydney wilde aanschaffen. Hij reisde daar heen met dat doel en deels ook tot herstel van zijn gezondheid. Hoe weinig vermoe den had de heilige man dat een zoo treu rig lot hem zou treffen. Hij zelf verhaalde ons lachend:' „Ik ging op reis om een kruis te zoeken, een zeer groot kruis. De reis is mij gespaard, ik ben zeer goedkoop aan een kruis geko- UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Vrijdag 4 Mei. Hilvereum.,1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 6.007.15 Dinermuziek door het Trio Rentmeester. 7.157.45 Boekenpraatje. 7.45 Politieberichten. 8.05 Schippersles door R. C. v. Ree5 Scheepsproeven. 8.359.35 Kamermuziek door het Hol landsche Trio (Mevr. B. van Bremen— Schrik, viool. H. van Wezel, cello. Mevr. S. TabakspinderRoeper, piano). 9.3511.00 Populair concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. 10.00 Persberichten. 11.00—12.00 Dansmuziek door het dans- orkest Rentmeester. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.301.30 Lunchconcert door het Trio „Winkels". 3.004.00 Vrouwenuurfje. K. R. O. Mej. Do Twaalfhoven. 4.00—5.00 N. C. V. R. Gramofoonmuziek. 5.00—6.45 Concert. N. O. R. V. 6.55—7.30 K. R. O. Cursus Gregoriaansch door Prof. J. C. W. v. d. Wiel, leeraar a. h. Seminari Hageveld te Heemstede. 7.35 V. P. R. O. Inleiding door den Holl. musicoloog Herman Rutters: Prof. Schweit zer als musicus. Daarna orgelconcert door Prof. Schweitzer in de St. Bavokerk te Haarlem. Bach-concert. Daventry, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gramofoonmuziek. 11.20 Concert voor viool en piano. 11.50 Orgelconcert. 12.201.20 Orkestconcerfc. 2.20 Lezing: India. 2.45 Concert. 2.50 Concert. Sybil Eaton kwartet ea soli. 3.50 Balladeconcert. 4.20 Tuinpraatje. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orkestconcert. 5.50 Nieuwsberichten. 6.05 Orkestconcert. 6.20 Bioscooppraatje. 6.35 Liederen van Hugo Wolf voor te nor. 6.45 Lezing. 7.05 Concert door S. Logan, bariton. 7.20 „DLuffy", tooneelstuk in 3 $cten van Morton Nance. 8.10 Pianoconcert door C. Dixon. 8.20 Nieuwsberichten. 8.35 Causerie. 8.50 Nieuwsberichten. 8.55 Symphonieconcert. 10.2011.20 Dansmuziek. „R a di o-P a ri s", 1750 M. 9.5010.00 Gramofoonmuziek. 11.501.10 Orkestconcert. 3.054.05 Liter, en muzik. matinee 7.5010.10 Kamermuziek. Langenberg, 469 M. 12.201.50 Orkestconcert. 5.206.15 Orkestconcert. 7.308.20 Klaus Groth avond. 8.20 Münchener Elf Scharfrichter-avond. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. KönigBwusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). ll.2Or-4.20 Lezingen. 4.205.20 Orkestconcert. 5.207.05 Lezingen en lessen. 7.208.20 Causerie. 8.209.20 Julius Bab: Deutscher Fruh- ling (Duitsche lyriek). 9.20 Sluiten. Hamburg, 395 M. 3.35 Voorlezing door Martin Beheim— Schwarzbach. 7.20 Symphonieconcert. Daarna tot 11.10 Her-uitzending van buitenlandsche sta tions. Brussel, 509 M. 4.205.20 Orkestconcert. 7.35 Concert. 8.25 Concert. Hr. Goossens, Vlaamsche humorist. 8.50 Vlaamsche literatuur. Vervolgens tot 9.25 voortzetting concert. igi •t v, FEUILLETON. -r het Duitsch van Lulu van Strausz nd Tarney, door Th. G. lei 921" ten 'oen ze het gezicht van Stine zag, werd - door medelijden bewogen. 0 Laat 't nu zoo, Stine, dat hij 't je niet te voren gezegd heeft, hij zal dat niet res gedaan hebben, maar misschien is lem 's nachts pas te binnen geschoten, hij komt toch in de herfst terug. .tine schudde haar hoofd. r0^P Nou dag, Engel," zei ze alleen, „ik hier. Ik hoef nu geen eten meer te ngen." '6 ging met haar mand weer het huis in, der om te kijken. linnen in het voorhuis ging ze werktui- 0 jk op een paar planken en ladders zit- die daar opgestapeld Jagen, zette <r mand naast zich neer en begon stom r zich uit te staren. 'at was er nu van gekomen. Daniël was P!> ver weg. En 't was haar schuld. eigen schuld, ze wist 't nu ineens heel cies. <e had hem leelijke dingen aangewre- C'i waar hij heelemaal niet aan dacht. Ze l hem geplaagd met verwijten en geza- totdat hij het in huis niet meer kon houden. nu was hij weg. Ze wist niet eens arheen. De Hollandgangers gingen meestal op goed gelul& af de wereld in, naar Holland, 't Rijnland of nog verder en zochten werk, waar ze 't maar konden vinden, in groote steenbakkerijen of fabrieken, totdat ze te gen 't einde vart de herfst terugkwamen. Wie wist, waar Daniël terecht kwam? En of hij heelemaal nog naar haar terug wilde En hij was weggegaan, zooals hij giste ren uit huis was geloopen, zonder ook het noodzakelijkste mee te nemen! Stine stond 'op, ging de kamer in en deed de groote bontbeschilderde kast open. Daar hing zijn béste pak. Daarnaast op de rand de hemden; een klein doosje stond daarbij, waar nog een paar mark stukken inlagen van het laatste weekloon. Stine zuchtte, toen ze dat zag. Hij was steeds zoo goed geweest, had voor haar en de jongen gewerkt. Wat zou er nu van hen geworden? Het gerucht was al door het dorp ge gaan. In de schemering kwam de oude boerin van de Rodthof in de kamer, waar Stine nog altijd alleen zat. De jonge vrouw zag 't al aan haar gezicht, dat ze alles wist. „O, moeder, moeder, ik ben er de schuld van! Ik ben een slechte vrouw voor hem geweest en heb hem 't leven zuur ge maakt!" De oude vrouw schudde bekommerd het hoofd. „Had je maar naar mij geluisterd, toen het nog tijd was! Nu is 't gebeurd. Nu kan geen mensch er meer wat aan veranderen. Weet je nou, waar hij heengegaan is? Stine schudde haar hoofd. „Als ik dat wist, dan was ik hem wel achterna geloopen, tot ik hem gevonden had, om hem weer terug te halen!" zei ze heftig. De boerin keek haar ernstig aan. Nee Stine, dat moet je niet zeggen. Al kom je 't ook te weten, waar hij gebleven is je hebt toch hier je huis en je jongen en kan zoo maar niet wegloopen. Dat heeft de goede God je nu opgelegd. Nu moet je wachten, tot Daniël terugkomt." „Wachten is maar zoo moeilijk, moeder. Als hij maar weer terugkomt." Maar Stine zag zelf wel in, dat ze wach ten moest. In de herfst kwamen de Hol landgangers immers weer terug, dan zou Daniël zeker niet meer kwaad zijn. Als hij dan kwam, zou alles anders worden. Een week was verstreken, toen de plat telandsbrievenbesteller met een brief het huis in kwam. Stine trok de enveloppe bij na uit zijn handen, ze liep de kamer in en maakte 'm daar open. Haar vinger beefde, terwijl die onder 't langzame spellen langs de woorden ging. Er stond niet veel in de brief, die uit een Hollandsche fabriekstad kwam, dicht bij de grens. Men kon aan de kinderachtig stijve let ters wel heel duidelijk zien, dat het teeke nen ervan zwaar werk was voor den schrij ver. Zwaarder dan ploeg of bijl te hantee- ren. „Ik maak het goed", schreef Daniël, „ik heb meteen werk gevonden en verdien ge noeg. Op het eind van de week stuur ik geld. Je behoeft je niet bezorgd te maken, ik zal iedere maand geld sturen. Waarom ik weg ben, weet je. In de herfst kom ik met de anderen terug. Stuur me meteen mijn rommel, mijn Zondagsche pak en on dergoed." Stine las en herlas die paar waarden, tot ze ze van buiten kende. Ze wist nu tenmin ste waar hij was en dat hij zeker terug kwam. Ze stuurde hem 's anderen daags zijn spullen en schreef hem ook terug. Dat zij en de jongen het goed maakten, dat ze hem groeten en op hem wachtten, verder niets. Meer kon ze niet schrijven. Ze wilde hem alles zeggen, wat haar op 't hart lag, als hij terugkwam. Zoo wachtten Stine en Fritsje dan de herfst af. Stine ging zelden het huis uit; ze kon niet verdragen, dat de menschen haar aankeken en met elkaar smoezelden, als ze voorbijging. Ze hoefde niet meer zooveel te werken als vroeger. Daniël verdiende veel en stuurde haar genoeg om van te leven. Dat was ook maar goed. Gedurende de zo mer gevoelde Stine zich al vaker naar en ziek. Eigenlijk was ze, sedert de jongen geboren was, niet meer zoo goed gezond en frisch geweest; de zorgen en gedachten, waar ze zich zelf mee plaagde, maakten het ook al niet beter. Ze had dikwijls ste ken in de borst en was vaak vermoeid. Nu werd dat vaker en erger, maar ze nam er verder geen notitie van. Hoogstens kookte ze voor haar een kop thee van lindebloesem, dat was toch genoeg. Van een dokter wilde ze niets weten; als er geen stervensgevaar was, was hij immers niet noodig. Eindelijk was 't weer herfst De gele bladeren lagen op den natten grond, over het winterzaad streken vluch ten kraaien neer en een fijne motregen ging als een grijs gordijn voor het Wezer- gebergte hangen. Nu was 't de tijd, dat de Hollandgan gers moesten terugkomen. Stine had het kleine huis geschuurd en geveegd, dat alles er spierwiten proper uitzag, van de varkënsstal tot de achterste hoek in de groóte kas. Ze had voor Fritsje, die alleen reeds op zijn dikke beenen rond- schommelde, een nieuw schortje van bont katoen genaaid, en hem geleerd „Vader" te zeggen. En toen ze de kast in de kamer schoonmaakte, had daarin het roode bord papier met het gouden „Welkom", dat op haar trouwdag in het voorhuis hing, ge vonden. Dat had ze nu klaar gelegd met een paar bonte papieren rozen, om het, omgeven door een frissche groenen krans boven de deur te hangen, als Daniël te rugkwam. Anders had Daniël haast iedere week geschreven, slechts een paar woorden, om haar te laten weten, dat hij het goed maakte. Nu had ze sinds drie weken niets meer gehoord. Maar dat hinderde niet, hij had toen immers geschreven, dat hij in de herfst met de anderen weer zou terugko men. Door het dorp ging de tijding: „De Hol landgangers komen". Waar een vader of broer terug werd ver wacht, was groote opwinding, 't Was alle maal in de huisjes van gewone menschen. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5