SPLINTEI BUITENLAND. BINNENLAND. Rechtzaken. STADSNIEUWS. „WHJTOH" I 7n "j H.H. D.D. H.H. de bisschoppen gingen niet mede naar het kerkhof. Velen sloten zich in eigen rijtuig of auto bij den stoet aan. Vanaf de Kathedraal ging de stoet langs Emmaplein, Eramabrug, Emmastraat Ju- lianastraat, Wagenweg, Houtplein, Groote Houtstraat, Groote Markt, Jansstraat, Nieuwe Gracht langs Bisschoppelijk aleis, Kruisweg, Parklaan. Kinderhuisvest, Zijl- brug, Zijlweg, Korte Zijlweg. Langs den weg waren vele duizenden belangstellenden opgesteld. De Haarlem- sche polite zorgde voor de orde. Aan de grens van HaarlemBloemendaal nam de Bloemendaalsche politie het geleide over. Het was reeds vrij laat in den namid dag, dat de stoet aan het B. K. Kerkhof te Overveen aankwam. Daar waren ter ontvangst van den Doorluchtigen doode aanwezig behalve de pastoor der paro chie Overveen, de Zecreerw. heer v. Nie- kerk, de Kerkmeesters van de parochie Overveen en Burgemeester en Wethouders der gemeente Bloemendaal met den ge meente-secretaris. De beaardingsplechtigheden werden ver richt door deD Hoogeerw. heer Plebaan L. A. A. M. Westerwoudt, geassisteerd door de Beide secretarissen van het Bisdom, de •tfeleerw. heeren J. M. v. d. Tuyn en Th. W. Pichot. DUITSCHLAND. De Rijnvaart ligt stil. Alle schepen onderweg buiten bedrijf geste ld. Sedert gisterochtend ligt de Duitsche Eijnscheepvaart stil. De schepen zijn over al onderweg aangehouden en buiten be drijf gesteld. In de havenbedrijven werd gisterochtend nog gewerkt. Gistermiddag zou echter een vergadering der havenarbeiders gehouden worden, waarin een beslissing zou worden genomen aangaande den aan het stakende scheepspersoneel te verleenen steun. Het Wolff-bureau meldt nader dat de havenarbeiders besloten hebben geen Duit sche schepen meer te lossen of te laden. Bij buitenlandsche schepen eischen de havenarbeiders het bewijs dat geen Duit sche firma's belanghebbenden zijn. PORTUGAL. REVOLUTIONAIR COMPLOT. Hevig vuurgevecht met geweren en mitrailleurs. Talrijke officieren gearresteerd. Dinsdagavond omstreek elf uur is te Lissabon een geheime zitting van een con- tra-revolutionnair comité door de politie overrompeld. Talrijke officieren werden gearresteerd, w*abij. zich een hevig vuur gevecht met geweren en mitrailleurs ontwik kelde. Ten slotte moesten de officieren zich overgeven, waarna zij naar de gevan genis werden overgebracht. HONGARIJE. Uitlevering van Bela Kun gevraagd. De Hongaarsche autoriteiten hebben de uitlevering van den in Weenen gevangen gènomen communist Bela Kun gevraagd. ROEMENIE. De regeering moet omver. De leider der nationale boerenpartij, Maniu, heeft een manifest gepubliceerd, waarin een beroep wordt gedaan op het volk om de vergadering op 6 Mei bij wo nen en plannen te beramen om de gevaar lijke liberale regeering omver te werpen. POLEN. De balans van 1 Mei. Volgens een bericht uit Warschau zijn bij de straatgevechten tusschen socialis ten en communisten in verband met de viering van 1 Mei 8 personen gedood en ruim 221 gewond. Pilsoedski. De 'geruchten, dat maarschalk Pilsoeds ki door een beroerte zou zijn getroffen, worden beslist tegengesproken. Integen deel wordt verklaard, dat de gezondheids toestand van den maarschalk goed is. Hij heeft zich slechts overwerkt en moest op advies van zijn geneesheer nog eenigen tijd rust houden, waarom hij zich niet direct, met de leiding van de staats zaken heeft belast. Men hoopt echter, dat dit op het einde van de week het geval zal kunnen zijn. Koning Aman Oellah. Gistermorgen heeft koning Aman Oel- loh met zijn gemalin en gevolg Warschau verlaten. Op het station nam de koning afscheid van den staatspresident. Voor .zijn vertrek heeft de koning 60i> pond ster ling gegeven voor de armen van Warschau Voor zijn vertrek uit Warschau heeft de koning van Afghanistan nog een bezoek gebracht aan Pilsoedski. Het onderhoud durde ongeveer drie kwartier. CHINA. Echec der Noordelijken in Sjansi. '3500 gewonden te Taoengfoe Naar te Peking wordt medegedeeld, zijn de noordelijken in Noord-Sjansi verslagen en gedwongen op Taoengfoe terug te trek ken, waar reeds 3500 gewonden zijn aan gekomen. Het schijnt, dat de noordelijken terugtrekken op den Rpoorweg Peking Hankau, in de richting van Pautingfoe. INGEZONDEN MEDEDEELING. DE BESPREKINGEN TUSSCHEN DE 0MR0EP-0RGANIATIES Geen resultaat verkregen. Woensdag 25 April zijn voor de tweede maal de vertegenwoordigers van de om roeporganisaties bijeen geweest op initia tief van den Minister van Waterstaat ten einde te pogen een gemeenschappelijke ba sis te vinden, waarop een nationale omroep zou kunnen worden geregeld. Na breedvoerige besprekingen heeft men geen overeenstemming kunnen bereiken. Naar de „N. R. C." van de zijde van de A. V. R. O. verneemt, is het negatieve resultaat hieraan te wijten, dat geen der omroepvereenigingen van haar principieel standpunt met betrekking tot wat uitge zonden moest worden, iets wilde prijsge ven. Daarbij kwam nog de kwestie van de kosten. De A. V. R. O. was bereid 75 pet-, daarvan te betalen, doch de andere orga nisaties wenschten kosten en zendtijd ge lijk op te deelen, zoodat de A. V. R. O.' van zijn zendtijd een gedeelte zou moeten afstaan. Met nieuw op te richten vereeni- gingen zooals al dadelijk de reeds ge stichte liberale omroepvereeniging er een zou zijn zou er opnieuw gedeeld moe ten worden. De A. V. R. D. was voor een en ander niet te vinden. Ook waren de kerkelijke organisaties niet genegen de so cialistische V. A. R. A. als den arbeiders- omroep te erkennen. Het „Volk' meldt dat de halsstarrige houding van de A. V. R. O. aanleiding was van het afbreken der besprekingen. Koninklijke Besluiten. Bij Kon. besluit is aan B. van Delden, op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van notaris te Meppel zijn benoemd tot notaris binnen het ar rondissement: Breda, ter standplaats de gemeente Bre da, mr. J. P. van den Brink, candidaat-no- taris te Almelo; 's-Gravenhage, ter standplaats 's-Gra- venhage, M. J. F. F. Palmen, candidaat- notaris, wonende te Rijswijk (Z.-H.) de gemeente Delft, R. J. Montijn, candi- daat-notaris te Houten Tiel, ter standplaats de gemeente Gel- dermalsen J. van Wely, candidaat-notaris te Geldermalsen. Universiteit te Utrecht. Bij Kon. besluit is mr. C. van Zevenber gen, lector aan de yrije Universiteit te Amsterdam, benoemd tot gewoon hooglee raar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, in de faculteit der rechtsgeleerdheid, om onderwijs te geven in het Romeinsche recht, de Romeinsche rechtsgeschiedenis en de ontwikkeling van het recht bezien in het licht van het Romeinsche recht. Wekelijksche rustdag voor toonkunstenaars Eencommissie. De vooi-zitter van den Hoogen Raad van Arbeid heeft benoemd in de commissie uit den Raad, die omtrent het ontwerp van een algemeenen maatregel van bestuur, regelen de een wekelijkschen rustdag voor toon kunstenaars, praeadvies zal uitbrengen: tot lid en voorzitter den heer C. J. Ph. Zaal berg en tot leden de heeren J. C. Blan- kert, Joh. Brautigam, A. C. de Bruyn, mn A. M. Engels, D. Hamburger, J. Nauta, J. Olman, mej. A. Polak, en de heeren J. Sas sen, Abr. Staalman en prof. mr. J. A. Ver aart. Prof. dr. Kramer, f Hofraad prof. dr. Kramer, directeur van het Koninklijke Huisarchief en griffier der kanselarij van de Koninklijke Huisorde, is gisteravond te 's Gravenhage overleden. JON6ENS; PAKKEN indien gij Clw jongens langen tijd netjes en deqelyk qaT kleed wiltiien koopfdan bij ons (ets goeds voor een lagen grijs. leunen f 2 of 1 dg.; P. J. M.Zonder ver gunning muziek maken f 1 of 1 dg.; D. H. Katwijk: Loopen op verboden grond f 2 of 1 dg.; G. v. d. D. Katwijk: Met een voer tuig rijden zonder licht f 3 of 2 dg.; G. K. Nieuwkoop: Te snel varen f 10 of 5 dg.; C. G. Katwijk: Overtreding der Arbeidswet 3 x f 2 of 3 x 1 dg.; N. de T.: Met een auto geen signaal geven f 4 of 2 dg-.; J. H. Noordwijkerhout: Tegen een muur leunen f 2 of 1 dg.; J. v. N. zwervende: Loopen op verboden grond f 4 of 2 dg.; D. A. G.: Overtreding der Leerplichtwet f 1 of 1 dg. H. B. vr. K.: idem f 3 of 2 dg.; J. C. B. vr. Z.: idem f 2 of 1 dg.; C. C. vr. v. d. B.: idem f 3 of 2 dg.; M. G. vr. V.: idem f 3 of 2 dg.; S. I. C. A. H .vr. V., idem f 3 of 2 dg.; M. H. vr. S.: idem f 1 of 1 dg.; C. de J. vr. S. B.: idem 2 x f 1 of 2 x 1; A. K. vr. S.: idem f 1 of 1 dg.; J. de la R., vr. Z.idem f 1 of 1 dg.; A. R.: idem f 3 of 2 dg.; S. R. vr. C.: idem f 3 of 2 dg.; E. v. d. S. vr. v. d. B.: idem f 3 of 2 dg.; J. M. T. v. K.: idem f 3 of 2 dg.; K. V. vr. G. idem f 3 of 2 dg.; G. W. vr. S.: idem f 1 of 1 d.; H. W. zwervende Varen zonder vergunning f 10 of 5 dg.; B. v. d. W. Noord wijk: Overtreding der Arbeidswet f 3 of 2 dg.; P. M. B. Noordwijk: idem 2 x f 2 of 2x1 dg.; P. J. V.: Met een auto rijden zonder licht 2 x f 3 of 2 x 2 dg.; J. P. A. K. Leidschendamidem 2 x f 3 of 2 x 2 dg. J. J. K. Lisse: Fietsen zonder licht en bel 2 x f 2 of 2 x 1 dg.; O. W. W.Fietsen zonder licht f3 of 2 dg.; H. S. en J. H. Katwijk: Tegen een muur leunen f 2 of 1 dg.; C. K. Katwijk: 'idem f 2 of 1 mnd. tuchtschool voor ieder; D. J. v. d. P. Kat wijk: Met een auto geen signaal geven f 3 of 2 dg.; .C. J. R. Noordwijk: Een café te lang opengehouden f 2 of 1 dg.; B. v. B. Katwijk: Te laat in een café zitten f 2 of 1 dg.; D. K. Katwijk:-idem f 2 of 1 dg.; N. S. Warmond: Fietsen zonder bel f 3 of 2 dg.; J. D.: Overtreding verorden, v. Lei den op de Straatpolitie f 1 of 1 dg.J. L. L.: Met twee personen op een rijwiel zit ten f 2 of 1 dg.; W. F. K.Over een voet pad rijden f 2 of 1 dg.; M. T. N.: Door een verboden straat rijden f 1.50 of 1 dg.; P. S.: Openbare dronkenschap f 5 of 3 dg. H. v. d. R.: idem f 5 of 3 dg.; R. M.: idem f 5 of 3 dg.; H. A. H. Wassennar: Met een auto door verb, straat rijden f 4 of 2 dg.; J. L. M. M. Nijmegen: Te snel rijden f 4 of 2 dg.; J. H. R. Wassenaar: Met een auto rijden zonder spiegel f 3 of 2 dg.; B. v. M.: Met een auto rijden zonder ach tor- licht f 4 of 2 dg.; G. J. A. Noordwijk: Overtreding der Drankwet 2 x f 2 of 2 x 1 dg.; H. J. v. K. Noordwijk: Overtreding der Arbeidswet f 3 of 2 dg. KANTONGERECHT TE LEIDEN. Een nieuw dak. Voor den kantonrechter mr. F. Ligten- berg stond gisteren terecht W. O., alhier, die een houten dakje zou hebben doen ver nieuwen zonder vergunning van Bouw- en Woningtoezicht. Een opzichter van dezen dienst had verd. deswege verbaliseerd. Na verhoor van den verbalisant en een getui ge décharge vroeg het O. M. 5 boete of 5 dagen hechtenis. Mr. de C'lercq meende dat hier geen sprake was van een gebouw, waardoor de Woningwet niet behoeft te worden nage leefd. Spr. vraagt vrijspraak van den ver dachte. Schriftelijk vonnis over 8 dagen. Voorts heeft de Kantonrechter veroor deeld J. de J. den Haag: Overtrêding der ar beidswet f 5 of 5 dg.; S. P. v. W. Noord wijk idem f 3 of 2 dg.; C. N. Katwijk: Openbare dronkenschap f 5 of 3 dg.; A. Z. C. C. T.: Overtreding der Arbeidswet f 3 of 2 dg.; C. v. d. W. Noordwijk: Bij het veranderen van richting met een auto geen teeken geven f 3 of 2 dg.; J. J. S. In staat van dronkenschap de orde ver storen f 10 of 5 dg.; A. W. V. Oegstgeest Met een rijwiel links rijden f 3 of 2 dg.: J. G. v. E. Alphen: Openbare dronkenschap f 5 of 3 dg.; M .W.: idem. f 5 of 3 dg.; B. B. zwervende: idem f 5 of 3 dg.; Th. v. K.: Geen rij- en nummerbewgs vertoonen 2xfl of 2x1 dg.; J. S. Sassenheim: Rijden met verblindende verlichting f 5 of 3 dg.; A. V. Zwammerdam: Met een auto rijden zonder nummer en letter f 5 of 3 dg. C. M. Rijnsburg: Door een verboden straat rijden f 5 of 3 dg.J. G. M. Loosduinen, idem f 4 of 2 dg.; F. K.: Op de treeplank van een rijdenden tram gaan staan f 0.50 of 1 dg.; I. D. Voorschoten: te snel rijden f 5 of 3 dg.; J. H. M. Den Haag: idem f -1 of 2 dg.; J. B. Boskoop: idem f 4 of 2 dg.; J. S., idem idem f 4 of 2 dg.; D. v. B.: Een auto onbeheerd laten staan f 3 of 2 dg.; L. B. v. E. Katwijk: Tegen een muur Van m'n Boekentafel. Etalage-kunst. Een paar maanden geleden moest iedere etaleur, die eenige voorlichting wenschte op het gebied van etaleerkunst, zijn wijs heid opdiepen uit buitenlandsche tijdschrif ten. Hollandsche periodieken bestonden er op dit gebied niet. Thans ligt het derde Nederlandsche tijd schrift, dat zich bezig houdt met de étala ge-kunst, reeds voor ons. Het heet „Etala- ge-kunst" en is een uitgave van de Uitge verij „Ulfame", N.Z. Voorburgwal 102 te Amsterdam. De uitgevers stellen zich ten doel, om in de eerste plaats een echt Ne- derlandsch tijdschrift te brengen, dat er zich op toe zal leggen den Nederlandschen etaleurs en winkeliers bij hun taak objec tieve voorlichting te geven en de vraag stukken, die zich bij hun arbeid voordoen, door verhandelingen van bij uitstek des kundigen, zooveel mogelijk tot een goede oplossing te brengen. Het eerste nummer brengt reeds een se rie zeer lezenswaardige artikelen, verlucht met fraaie foto's. R. K. VOLKSBOND. In het gebouw van den R. K. Volksbond hield gisteravond de afd. Leiden van den R. K. Volksbond een ledenvergadering, waar als spr. zou optreden de heer v. d. Akker met het onderwerp: Werkeloosheid. Om even acht uur werd de bijeenkomst geopend door den voorzitter, den heer Nij- huis, die allen, speciaal den spreker, wel kom heette. Daarna las de secretaris de notulen, welke onveranderd onder dank werden ge arresteerd. Nadat enkele nieuwe leden door den voorzitter met een kort woord waren ge- installeerd werd een woord van waardee ring gesproken aan de nagedachtenis van den overleden bisschop en een kort gebed voor diens zielerust gestort. Daarna deelde de secretaris mede dat' op verzoek door den Christelijken Besturen bond en den Neutralen Bestuurdersbond adhaesie was betuigd aan het adres van den afd. Leiden van den R. K. Volksbond aan den minister inzake de opheffing van de garnizoenswerkplaats. De Leidsche Bestuurdersbond achtte het initiatief nemen in dezen door den R. K. Volksbond voor dezen waarschijnlijk te veel eer en wenschte geen adhaesie te be tuigen, maar zond ter dezer zako aan den minister eer gelijkluidend zelfstandig adres. Vervolgens was het woord aan den heer J. N. v. d. Akker, propagandist van den Ned. R. K. Volksbond. Na een korte inleiding begon spr. met de oorzaken der werkeloosheid op te som men. Als zoodanig noemde spr. het wereld verkeer, vooral na den oorlog, daar de juiste verstandhouding tusschen de landen nog niet is teruggevonden. Daarbij komt het verplaatsen van centra van handel en industrie, de aantrekking Ha den oorlog van tal van nieuwe arbeiders in verschil lende industrieën, die daar zijn gebleven; de ontwikkeling der machinerie en ten slotte het bevolkingsvraagstuk. Daarna behandelde spr. de gevolgen der werkeloosheid. Vooreerst de gevolgen voor den werkelooze zelf, die niet alleen zich beperken tot financieele, maar ook tot moreele gevolgen. Het geestelijk peil, aldus spr., daalt door de werkeloosheid. Ook de gevolgen .voor de samenleving, voor de staat, zijn zeer groot. Er moeten door de overheid maatregelen worden getroffen, opdat die gezinnen kunnen leven, waar door de welvaart van de Staat wordt ge drukt. Spr. geeft dan eenige cijfers aan gaande de geldelijke ondersteuning door werkloozenkassen, die op een groote wer keloosheid wijzen. Millioenen worden aldus verteerd, aldus spr., zonder dat het eco nomisch voordeel geeft. Bij een beteeke- nende mate van werkeloosheid vertoonen bovendien de loonen en arbeidsvoorwaar den een neiging tot dalen, terwijl ook an dere standen daar onder lijden, door de vermindering der koopkracht enz. Vervolgens behandelde spr. de middelen ter bestrijding der werkeloosheid. Na be- critiseering van enkele systemen, zeide spr., dat, hierin veel afhangt van de in richting der maatschappij, en hij bestreed het standpunt, dat de arbeid slechts ge bruikt als middel tot winst als hoogste doel. In dit licht bezien acht spr. het nood zakelijk ter bestrijding der werkeloosheid, dat de handel en industrie beschermt en bevordert, door invoerrechten enz. Naar aanleiding hiervan becritiséert spr. de lage invoerrechten der andere lan den en als voorbeeld haalde spr. aan de goede resultaten van het schoenen- en si- garenwetje. De liberale vrijheidsgedachte, aldus spr., viert bij overheids- en particu liere instellingen nog hoogtij. Verder noemt spr. de werkverschaffing, die tevens handel, industrie en landbouw ten goede kan komen. Dan behandelt spr. nog de werkeloosheidsverzekering, die een gemak kelijker en vlugger ontslag mogelijk maakt, reden waarom spr. deze verzekering voor verbetering vatbaar acht en de arbeidsbe middeling, die nogal een ongezondq tegen kanting bij de arbeiders ondervonden heeft. Als laatste middel ter bestrijding der werkeloosheid behandelde spr. de emi gratie, waarbij moreel en financieel, zeer voorzichtig moet worden gehandeld. Na behandeling van dit onderwerp merkte de heer van Kesteren op, dat spr. z.i. de werkeloosheid te eenzijdig had be handeld. Zoo merkte de heer van Kesteren op, dat de werkeloosheid geen na-oorlogsch vraagstuk is, maar dat Marx er reeds over schreef. Ook liggen z.i. de oorzaken die per. Gaarne had hij een diepgaander uit eenzetting gehoord over de quaesties, winstproductie, lager loonen en korter ar beidsduur, het doel van de productie enz. De spreker hierop antwoordend, zeide, dat dit niet in de hem gegeven opdracht had gelegen. Om al deze quaesties te be spreken zou spr. opnieuw een avond noo- dig hebben. Ook de heer Mank voerde nog het woord, het oog richtend op enkele vraag stukken die de heer van Kesteren reeds had aangestipt, terwijl hij op enkele pun ten een aanvulling gaf. Vervolgens werd behandeld de agenda van den centralen raad, waarbij een voor- stel-Leiden, verzoekend aan het hoofdbe stuur om een commissie te benoemen ter bestudeering van het belastingvraagstuk en de winst in de gemeentebedrijven, daar de belastingen niet, evenredig geregeld en de indirecte belasting onbillijk werden ge acht en de winst der gemeentebedrijven een verkapte indirecte belasting moest worden genoemd. Ofschoon het H.B. in zijn praeadvies gezegd had, deze commissie niet noodig te achten, wijl hierover reeds zooveel was geschreven, werd door de vergadering be sloten de, afgevaardigden naar den Cen tralen raad op te dragen dit voorstel te verdedigen. Medegedeeld werd vervolgens dat het Encycliekfeest op Hemelvaartsdag te Noordwijk zal worden gehouden. Van de rondvraag maakte de heer Gooyer gebruik, die alle leden aanspoorde a.s. Woensdag op de vergadering der R. K. Kiesvereeniging te verschijnen. Hierna sluiting op de gebruikelijke wijze. A. R. K. A. Gisterenavond hield de afdeeling Lei den van de Alg. R. K. Ambtenarenver- eeniging een vergadering in de Graan- beurs. De leden-opkomst was evenals de vorige maal schitterend. In zijn openingswoord herdacht de voor zitter de heer Sontrop, Monseigneur Cal- lier z.g. dankte hem voor zijn wijzen raad en steun welke de A. R. K. A. heeft on dervonden in oogenblikken, die buitenge woon moeilijk waren en wijdde verder eenige geestelijke woorden ter Zijner ge dachtenis. Ingekomen was een schrijven van het Centraal Bureau te Haarlem, of er nog xLmbtenaren waren hier ter plaatse bij de Rechterlijke Macht, die lid van de Vereeniging konden zijn. Daarna werd do agenda met voorstel len der afdeeling enbesproken, welke op Katholieke Agenda. LEIDEN. Zondag. Feestavond St. Christoffel. Foyt 8.30 uur. Algemeene Agenda. LEIDEN. Donderdag. Vereen, ter bevordering der li langen v. slechthoorenden. Voll huis. 8 uur. De avond- nacht- en Zondagdienst d apotheken wordt van Maandag April tot en met Zondag 6 Mei wat genomen door de apotheek van den he G. du Croix Rapenburg 9, tel f o o n 807. INGEZONDEN MEDEDEELING. Het Speciale Huiskamer-Karp 2 Mtr. x 3 Mtr. 3.U het te houdin Congres op 15 en 16 M e.k. te Verifc zullen worden behandeld. Adhaessfe werd betuigd aan het voi stel Roermond, onder punt 3 der agem alsmede aan de voorstellen Berge Zoom en Den Haag. i. z. dat de tijd, kort is, gelegen tusschen het bekend den der agenda (10 Maart) en het ind nen van voorstellen (2 April). Geen nieu gezichtspunten zag men om te geraken een centarle ziekteverzekering. Het voorstel der afdeeling Leiden het orgaan te vervormen in een vakfc reau met bezoldigd bestuurder was de 7 rige vergadering reeds breedvoerig sproken. Tot instandhouding en meerc ren bloei der vereeniging is een vakl reau noodig, hard noodig en onmisba voor de heterogone samenstelling. Z echter deze verwezenlijking schipbre lijden om financieele redenen dan tol zou worden aangedrongen op aanstelli van deskundigen met bureau's voor el groep afzonderlijk. Er zijn altijd leden vinden die deskundige leiding op zich wj len nemen, die liefde en hart toedragi voor het algemeen welzijn en aan hi vereenigingsleven arbeiden met interes en genoegen. Besproken werden nog verschillen andere punten, o.a. punt 18 de verlofsrej ling, het voorstel Arnhem i. z. tijdelij ontheffing van contributie bij ziekte, ei Op 18 Juli e.k. hoopt de afdeeling ha lustrumfeest te vieren. Dien dag zal l gonnen worden met een H. Mis en al| meene H. Communie. Het bestuur hei gedacht een avond aan het feest te vi binden die naast een feestelijk, een hoi staand en waardig karakter zal dragen Eenige leden meenden, dat een vr< lijke avond met gezellig samenzijn wensch was van vele leden en als er zl wordt gedragen voor een uitstekende 1 ding dan is dit feest eveneens een a& passing bij ons lustrum. Besloten wei met een en ander rekening te houden. 1 de voorbereidende werkzaamheden we benoemd als feestcommissie de heen Kriek, Zwetsloot, Sloots, Gertsen en Bi gers. Bij de rondvraag werden de leden i tent gemaakt om te koopen bij die firms welke den leden 10 pet korting gaven. De „Holfu". De tweede abonnementsvertooning de „Holfu", gisterenavond in den foy der Stadsgehoorzaal gegeven, heeft x derom veel belangstellenden weten trekken. En daar was weer alle reden td want het programma was zeer gevarieëi en bood daardoor aan „elck wat wils". We zagen filmproducten over landbow nijverheid, meteorologie, delfstoffen, aan rijkskunde, industrie en land- en volkei kunde. Over het eerste onderwerp bracht d film ons in beeld hoe een dorre woesteij tot een vruchtbaar landschap wordt hel schapen. Daarna konden we in de kopermijn* van Mexico een kijkje nemen om daan verplaatst te worden in wintergedachw en de schoonheid te aanschouwen van d sneeuwjuweelen, die in zoo velerlei votj des winters neerdwarrelen. Na de pauze ging het tweede gedeeld van de geschiedenis der petroleum, waa! bij zeer interessante opnamen te aanschol wen vielen. Op aardrijskundig gebie liet de film ons de Galatabrug te Cos stantinopel zien. Nadat het tweede gedeelte van de „P pierindustrie" was vertoond ging tot sl( liet derde deel van „De inboorlingen va Centraal Afrika", in beeld brengend huwelijk bij de Massair. Het programma viel bij de aanwezige zeer wel in den smaak. Voor het verkrijgen van een diploma di Sint Gregorius Vereeniging af genome door den Zeereerw. heer Th. M. Beuker pastoor der St. Petrus Parochie, waren oi geroepen 10 candidaten, afgewezen Geslaagd zijn de heeren: Bergers, Borrani, Winkelmolen, Wiss Devilé, Melief, Jongmans, Grimbergen. De afdeeling Leiden van het Ned. I' donesisch Verbond van Jongeren organ saties „Nivio" geeft Zaterdag 12 Mei a. in de Stadsgehoorzaal een uitvoering i verschilende attracties, welke als propi ganda-avond bedoeld is. Om half 5 gistermiddag werd in de GrO nesteeg de 83-jarige D. B., wonende aan Waardgracht, aangereden. De oude m* die eenigszins doof is, bemerkte niet een met kisten beladen handkar hem ad terop reed. De jongen, die den wagen du* de, kon niet over de kisten heenzien reed den man aan. B. kwam te vallen kreeg een der kisten op het gezicht. H liep een kaak-breuk op, en moest naarb Acad. Ziekenhuis worden overgebracht. 2-1

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 2