BINNENLAND. Letteren en Kunst ONDERWIJS. Rechtzaken. BOERENTROTS TWEEDE BLAD DE LEIDSCHE COURANT DINSDAG 1 MEI 1928 Prof. Noyons. Een onderhoud met den Min. v. O n d e r w ij s. Naar wij vernemen, heeft een onderhoud plaats gehad tusschen den Minister van Onderwijs en Professor Noyons. De Minister deelt volkomen het stand punt van den hoogleeraar, dat deze zijn ambt in de thans ter beschikking slaande localiteit niet kan aanvaarden. Met het oog hierop zal de ambtsaanvaarding nog eenigen tijd worden uitgesteld, waartegen te minder bezwaar bestaat nu Prof. Zwaardemaker, de ambtsvoorganger van Prof. Noyons, nog steeds belast is met het geven van onderwijs in de pysiologie. Inmiddels treft Prof. Noyons de noodige voorbereidingen voor het onderwijs om het onderzoek zoo doelmatig mogelijk te doen zijn. Bovendien zal nog dit jaar een begin worden gemaakt met den bouw van een nieuw physiologisch laboratorium voor Prof. Noyons. Internationaal congres tegen het alcoholisme. Vertegenwoordigers van de regeering. De regeering heeft, buiten bezwaar van '8 rijks schatkist, tot vertegenwoordigers op het binnenkort te Antwerpen te houden internationaal congres tegen het alcoholis me benoemd de heeren jhr. Buys de Bee- renbrouck, ds. Van Krevelen en P. v. d. Meulen. Huldeblijk van de Nederlandsche vrouwen aan de Koningin-Moeder. Mevrouw Kleykamp te 's-Gravenhage heeft aan het comité ten geschenke aan geboden een 400-tal reproducties van het door Wijlen Toorop geteekend portret van H. M. de Konigin-Moeder. Dit kostbaar geschenk, dat een blijk geeft van sympa thie voor het werk van het comité, heeft het comité met groote dankbaarheid voor de geefster aanvaard. Besloten is een aantal dezer reproducties te zenden naar onze koloniën, ten einde ze een plaats te geven in enkele officieele gebouwen en bovenal in de ziekenhuizen aldaar, voor welke laatste de Koningin-Moeder steeds zoo'n groote belangstelling aan den dag legt en waaronder maar heel weinige een goed portret van de Koningin-Moeder be zitten. Verder zullen de reproducties wor den verdeeld onder de provinciale en plaatselijke comité's hier te lande en in het buitenland. Bezwaren tegen het nieuwe Kaasbesluit. Door het Centraal Bureau voor het Kruideniersbedrijf, waarbij zijn aangeslo ten de neutrale, christelijke en katholieke vakgroepen uit bovengenoemde branche, werd aan den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, inzake het nieuwe Kaas- besluit een adres gezonden, waarin den Minister in overweging wordt gegeven het kaasbesluit te herroepen, of althans wijzigingen aan te brengen, waardoor de l^leinhandel van onderscheidene overwe gende bezwaren wordt ontlast. Het adres werd mede onderteekend door verschillende andere organisaties. HEINRICH FEDERER. f Uit Zuricht komt het bericht, dat de be kende priester-schrijver Heinrich Federer overleden is. Hij had reeds geruimen tijd een wankele gezondheid. Een ontsteking aan den hals heeft thans onverwacht een einde gesteld aan dit rijke en arbeidzame leven. Heinrich Federer is 61 jaar oud gewor den. De Duitsch-Zwitser Heinrich Federer is zich zijn roeping als schrijver bewust ge worden, toen hij zich als jong priester ver diepte in zijn jeugdherinneringen en de gestalten van zijn kinderjaren in zijn ge boortedorp voor zich opriep. Zijn kunst is dan ook echte „Heimatkunst". Bijna al zijn romans en verhalen spelen in de kan tons rond het Verwoudstedenmeer, een streek die hij zoo goed kende en met welks bewoners hij innig vertrouwd was. „Berge und Menschen" heette zijn eerste roman, maar al zijn boeken konden dezen titel hebben. Heinricht Federer schreef o.m.: „Lach- weiler Geschichten", „Pilatus", „Jungfer Terese', „Sisto e Sesto" (in onze courant als feuilleton verschenen). Verder Italiaan- sche reisschetsen en novellen. Ook in ons land is hij druk gelezen en hartelijk gewaardeerd. Dr. P. van Anrooy, directeur van de Haagsche Toonkunst. De Haagsche Toonkunstafdeeling heeft besloten aan dr. P. van Anrooy de functie van directeur harer afdeeling aan te bie den. Borstbeeld van Prof. Lorentz. Het vervaardigen van een borstbeeld van prof. Lorentz, dat op het Lorentzplein te Haarlem zal worden opgesteld, is opge dragen aan prof. A. W. M. Odé, hooglee raar aan de Technische Hoogeschool te Delft. Actie tegen het 48-stelsel. Dezer dagen kwamen te Utrecht bijeen de besturen van de Canisius en St.-Willi- brordusfederatie van B.-K. Onderwijzers- org. en de vertegenwoordigers van de be sturen van het R.-K. Werkliedenverbond en de Ned. B.-K. Bond voor Groote Gezin nen, ter verdere bespreking van mogelijke gezamenlijke actie in den strijd tegen het 48-stelsel. Besloten werd voorloopig een afwach tende houding te nemen tot na de behan deling van het wetsontwerp betreffende het 7e leerjaar en het wetje Zijlstra. Als resultaat van te voeren gezamenlijke actie wenschte men te streven na het zoo spoedig mogelijk terugbekomen van de ge tallen van de wet. van 16 Febr. 1923 (Staatsblad No. 138). Besloten werd aan het Dagelijksch Be stuur van de B.-K. Staatspartij een adres te zenden, waarin gevraagd wordt te wil len bevorderen, dat haar Program van Actie ter "voorbereiding van de Verkiezin gen, voor 1929 worde opgenomen het punt: „Er wordt krachtig vastgehouden aan het automatisch herstel der wet van 16 Febr. 1923 (Staatsblad No. 138)". Naar aanleiding van de verklaring van Minister de Geer, dat voor de beide bij de Kamer aanhangige wetsontwerpen (Te leerjaar en wetje Zijlstra) geen geld be schikbaar is, werd besloten een gezamen lijk adres aan de Eerste Kamer te zen den, waarin de wenschelijkheid van aan neming van beide wetontwerpen betoogd wordt, maar waarin verzocht werd, als on verhoopt een van de twee wetsontwerpen moet vallen, het wetsontwerp betreffende het Te leerjaar aan te nemen. Prijsvraag uitgeschreven door de St.-Canisius- en St.- Willibrordus-Federatie, omvattende alle B. K. georganiseerde onderwijzers van Ne derland, voor een nieuwe methode voor het onderwijs in de Vaderlandsche Geschiede nis, steunend op de beginselen, neergelegd in het rapport: „Vredesactie op de lagere school". De methode moet omvatten: a. een beknopte handleiding met de verdeeling der leerstof over het 4de, 5de, 6de en 7de leerjaar b. een of meer leesboekjes, waarin de beginselen der méthode zijn toegepast. Aan de prijsvraag zijn de volgende voorwaarden verbonden: 1. Het manuscript moet vóór 1 Januari 1929, onder een bepaald motto, worden in gezonden aan het secretariaat van de St.- Willibrordus-Federatie: den heer E. J. Luijf, Van Wassenaerlaan 3, Baarn. Bijgevoegd moet worden een gesloten couvert, waarop ook het motto voorkomt, bevattende den naam en het adres van den schrijver. 2. Als jury-leden zijn door de Federa ties uitgenoodigd en hebben de benoeming aangenomen de Zeereerw. Hooggeleerde Heer Dr. H. Huybers, Hoogleeraar te Nijmegen; de Zeereerw. Pater J. M. Keulers, Groe nendijk, Hazerswoude de WeledelGestr. Heer J. J. Verboeten, Inspecteur van het L.O. te Breda de heer M. B. Teijssen, Buysdaelstraat 9, Nijmegen; de heer W. J. Speller, 2de secretaris St.- Willibrordus-Federatie te Haarlem. Deze jury moet voor 1 Mei 1929 uitspraak doen en zoo mogelijk drie prijzen toe kennen: een prijs van 200.voor het bekroonde werk en twee prijzen van 100 en 50.De jury heeft het recht een of meer prijzen niet toe te kennen. 3. De manuscripten worden na de uit spraak teruggezonden aan de schrijvers en blijven het eigendom van deze. Bij even- tueele uitgaaf zal het bekroonde werk ongewijzigd en in overleg met de Federa ties moeten worden uitgegeven. Het bekroonde ontwerp zal bij uitga ve den moreelen steun van de beide Fede raties genieten, mits de eventueele illustra ties niet in strijd zijn met de beginselen van het vredesrapporfc ter beoordeeling van de jury. P.S. Het rapport: „Vredesactie op de Lagere School" is op aanvrage verkrijg baar bij den heer W. J. Speller, N. Gracht 22, Haarlem. KANTONGERECHT TE LEIDEN. De woningwet. Voor den kantonrechter Mr. F. Ligten- berg stond terecht J. W., aannemer te N oo r d wij k a. Zee, die bij een bouw van een garage aan de van Spijckstraat niet aan de gunning van B. en W. zou hebben voldaan. De overtreding betrof,aldus get. Timmers, agent van politie te Noord wijk, een trap, waarvan de optreden te klein zou zijn geweest. Ook de bouwopzichter Pijlman getuigde zulks. Volgens de verklaring van den laatste werd de wel, n.l. het uitstekend gedeelte van de trede boven de ondergelegen trede niet meegerekend. De aantrede was slechts J4.2 in plaats van 16 c.M. De ambtenaar achtte dovertreding be wezen en eischte 50 boete subs. 20 dg. hechtenis. Als verdediger trad op Mr. Meerburg, die op de eerste plaats de dagvaarding be streed t en wegens een gebrek op nietigver klaring daarvan aandrong. Vervolgens meende de verdediger, dat het betreffende artikel des woningwet vol doende was' toegepast, daar de wel 4 c.M. bedraagt, dus de optrede 18 c.M. Daar er van een wijze var. meten niets in de wet staat, kan de verbalisant deze meting maar niet eigenmachtig doen zonder wet. Dit zou wettelijk moeten worden vastge legd. Hierom meent de raadsman ontslag van rechtsvervolging te moeten vragen. Na re- en dupliek werd het schriftelijk bepaald op heden over 14 dagen. De maat en de roerder. In tweede instantie stond terecht C. v. E. melkverkooper te Leiden, die de melk met een maat zou hebben geschept, terwijl er tevens geen roerder aanwezig zou zijn geweest. Ook de getuige, J. Z., agent van politie, bevestigde nu pertinent het verbaal. Daarna werden twee getuigen k déchar ge gehoord, aan wie verd. de melk zou hebben afgeleverd en die verklaarden, dat zij de melk, die zij toen gekocht hadden gekraand was. Van het scheppen met een maat hebben geen van beiden iets gezien. De ambt. hield zich aan de verklaring van de verbalisanten wat het scheppen met een maat betrof en eischte voor dat feit 4 of 2 dg. Verder meende ambt. dat het aanwezig zijn van één roerder voldoen de moest worden geacht, en sprak voor dat feit verd. vrij. Niet uit den weg. C. B. te Leiden zou aan 't begin van UIT DE RADIO-WERELD. Programma's voor Woensdag 2 Mei. Hilversum 1060 M. 12.00 Politieberichten. 12.302.00 Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 6.007.15 Dinermuziek door het Trio Bentmeester. 7.157.45 Engelsche les voor gevorder den. 7.45 Politieberichten. 8.058.35 Lezing door Mr. J. B. Carp: Het zeilwedstrijdwezen. 8,35 Concert door het Omroep-orkest o. 1. v. Nico Treep. "Willem van Cappellen, de clamatie. Beatrix Noljora, zang. Grieg-pro- gramma. 10.30 Persberichten. 10.40 „Verzoek"-programma door orkest. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) (N. C. R. V.-uitzendingen uitsluitend). I.301.45 Lunchconcert. 5.006.00 Kinderuurtje. 6.00—6.3Q Propaganda woord tot de Frie zen. 7.007.30 Stenografieles. 7.30—8.00 P. Boer: De Sage van Ellert en Brammert. 8.00 Concert in de „Stad Doelen" te Delft. Daventry, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Gramofoonmuziek. II.20 Balladenconcert. 11.50 Dansmuziek. 12.20—1.20 Orkestconcert. I.50 Spraakles. 2.10 Muziek. 2.20 Lezing: Shakespeare. 2.50 Muziek. 3.05 Lezing: Spiders. 3.20 Klassiek concert. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Muziek. 5.40 Landbouwpraatje. 5.50 Nieuwsberichten. 6.05 Muziek. 6.20 Lezing. 6.35 Liederen van H. Wolf voor tenor. 6.45 Lezing. 7.05 Vaudeville. Dansorkest en variété- artisten. 8.20 Nieuwsberichten. 8.35 Lezing: A real journey into the middle ages. 8.50 Nieuwsberichten. 8.55 Kamermuziek. 10.2011.20 Dansmuziek. „R a di o-P a ri s", 1750 M. 9.50—10.00 Muziek. II.501.10 Klassieke kwartetten. 3.054.05 Orkestconcert. 6.50 Zangles. 7.5010.10 Kamermuziek. Langen berg, 469 M. 10.3311.15 Werken van Mozar.t voor so praan. 12.251.50 Orkestconcert. I.50 Gramofoonmuziek. 5.206.15 Beethovenconcert voor cello en piano. 7.35 Feestconcert in Dusseldorf. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Königswusterhausen, 1250 M. (Z e e s e n). II.204.20 Lezingen. 4.205.20 Concert. 5.207.05 Lezingen. de Haarlemmerstraat de electr. tram, die van de Blauwpoortsbrug was gekomen, hebben gehinderd. Verd. reed met een vrachtauto in de richting Blauwpoortsbrug door niet achteruit te willen rijden, opdat en zou toen het verkeer hebben gehinderd, de tram kon passeeren. De getuige-tram- bestuurder bevestigde liet verbaal. Als getuige a décharge verklaarde J. W. Weent, dat de auto niet vóór- of achteruit kon, omdat achter de auto nog een melk wagen stond. De zaak werd acht dagen uitgesteld tot het hooren van een niet verschenen ge tuige. 7.20 „Das Dreiraadlerlhaus", zangspel in 3 acten van Schubert. Daarna tot 11.50 van bloemen en dieren. Hamburg, 395 M. 3.35 Kamermuziek. 4.20 Dvorack-concert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 Onbekende werken van Puccini. Sonja Yergin en Carl Hauss. Orkest. Daar na tot 11.10 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.205.20 Trioconcert. 7.35—9.35 Fragmenten van „Traviata", Verdi. Liturgie en radio. Een verbod van uitzending? Het diocesaan orgaan van het bisdom. Leitmeritz van 15 April 1928 publiceert, naar een Kipa-bericht meldt, een verbod van de H. Congregatie van het H. Officie, gedateerd van 17 Maart 1928, als ant woord op een desbetreffende vraag van den aartsbisschop van Praag. Blijkens dit verbod der H. Congregatie is het niet geoorloofd de liturgische gezan gen van een Hoogmis of van andere ker kelijke diensten geheel of ook gedeeltelijk door de radio te verspreiden, ook niet, wanneer de door den Celebrant of diens assistenten gezongen gedeelten achterwe ge blijven. Indien de radio-verspreiding tot dusver re toch in verschillende Katholieke ker ken geschied is, gebeurde dit zonder ver lof van het H. Officie. De sprekende film als tak van de radio-industrie. Wij lezen in „Radio Expres"i Het is opmerkelijk, hoe de groote radio industrieën zich meer en meer ook gaan bewegen op het gebied van aanverwante bedrijven. Dat is begonnen met de electri- sche gramofoon-wcergave en nu zien we hetzelfde gebeuren met de sprekende film. In Amerika is n.l. een nieuwe maat schappij opgericht, de „BCA Photophone, Inc." waarvan alle aandeelen in handen zijn van de Radio Corporation of Ameri ca, de General Electric Company en de Westinghouse Company. Directeuren van deze maatschappij zullen zijn David Sar- noff. Elmer. E. Bucher en Dr. A. N. Gold smith. De Photophone is een toestel voor het weergeven van sprekende films". Een van de grootste moeilijkheden bij de spre kende film is altijd geweest het synchro- niseeren van het beeld en het geluid bij weergave. De beste methode hiervoor is, (en deze wordt ook bij de Photophone toe gepast) het beeld en het geluid op dezelf de film vast te leggen. Hoewel bovengenoemde 3 maatschap pijen reeds sedert eenige jaren met proe ven bezig zijn geweest, hebben zij gewacht met het in den handel brengen der toe stellen totdat zij voor den praktijk ge schikt waren en de reproductie zoo vol maakt. mogelijk was. Normaal-film zonder geluid kan met de toestellen weergege ven worden door eenvoudig de verster kers voor de geluidsweergave uit te scha kelen. Op het oogenblik zijn de ingenieurs be zig een toestel te ontwerpen geschikt voor huiselijk gebruik en zij hopen dat over eenigen tijd iedereen zijn „sprekende film" in huis heeft, evenals nu iedereen zijn radiotoestel bezit. Een speciale geluidsweergever is voor het doel geconstrueerd. De fiets en de autobus. C. de H. uit W o u b r u g g e had volgens het verbaal in Leiderdorp zich op een fiets door een autobus laten voorttrekken. De eerste getuige, Yoogd, had niet ge zien dat verd. de autobus rijdend had vastgehouden. Hij had verd., die rechts van de bus reed,, willen passeeren, wat een aanrijding en een bad van get. in den Rijn tengevolge had. Nog twee getuigen werden gehoord, waarop de ambt. de overtreding niet bewe zen achtend, vrijspraak eischte. De kantonrechter sprak daarop, over eenkomstig den eisch verd. vrij. FEUILLETON. Naar hetlkutsch van Lulu van Strausz und Tarney, door Th. G. 8) „Kom maar mee, Stine. 't Zal je best be vallen, Engel is er ook, dan kan je met haar samenziten." De oude jaloezie schoot ineens weer bo ven. Stine keerde zich met een ruk om. „Je kan toch wel zonder mij gaan", zei ze kwaad, „dan kun je nog beter praten. Ik blijf hier!" Daniël keek haar na, toen ze snel met het kind de kamer inging. Een oogenblik stond hij in dubio, dan nam hij zijn pet van de spijker en ging langzaam, fluitend, de straat op naar de kroeg toe. Een harde uitdrukking lag op Stine's gezicht, toen ze hem hoorde weggaan. Ze ging in de leunstoel zitten en keek op het slapende kind op haar schoot neer. De dansmuziek schetterde scherp en schril over, af en toe klonk ook een luid gejuich. Stine hoorde alles duidelijk, toen ze zoo stil in de benauwde, kleine kamer zat. Daniël was nu wel in hun midden. Hij gaf er niet om, dat zij thuis zat, als hij maar vroolijk kon zijn en dansen! Maar nee, dansen zou hij toch niet, dat had hij gezegd. Alleen maar toekijken. Of hij nu ook met F.ogcl zat te praten? Ze had het meisje al eer in haar Zondag- sche kleeren voorbij zien gaan. Een ondraaglijke onrust greep haar in eens aan. Ze kon 't alleen niet meer uit houden. Voorzichtig legde ze het slapende kind op haar bed en liep de deur uit, de straat naar de kroeg op. Vóór de tent verdrongen zich de men schen, jongens met witte haren stoeiden, en opgeschoten meisjes stonden op haar teenen op de uitstekende stutbalken van de tent en probeerden nieuwsgierig naar binnen te kijken. Stine ging achter een paar meisjes staan en keek, zelf verscholen, in de groote ruim te, die vol menschenwasem, opgeworpen stof en bierlucht hing. Het was juist dans- pauze, de meisjes in haar bonte kleeren zaten met heete gezichten lachend en schertsend aan de kanten van de tent, de mannen stonden rookend aan de uitgangen bijeen. Stine zocht haar man met haar oogen, maar ze vond hem nergens. Ineens zetten de muzikanten, die aan de smalie zijde van de tent op een mët dennenkransen versierd podium zaten, met een luide fanfare van de koperen instru menten weer in. Een gedrang en geschuif ging door de tent, de jongens werkten hun meisjes en stelden zich op voor de „Ach ter". Stine liet een onduidelijk geluid hooren. Daar was Daniël toch En kon dat zijn? Ze zag, hoe hij zich snel tusschen de paren drong, nu wenkte hij Engel, die aan de andere kant van de tent zat. Het meisje stond op en beiden zochten hand in hand hun plaats tusschen de dansenden. Stine stond onbeweeglijk, terwijl ze met haar oogen de bewegingen van beiden volgde. Daniël scheen 't echt naar zijn zin te hebben! Stine moest ineens aan haar trouwdag denken, toen ze met Daniël voor 't laatst de „Achter" had gedanst. Toen was alles anders geweest. Nu danste Daniël liever met anderen, dan met haar. Zij was niet meer zoo levendig en vroolijk als deze. 't Was voor hem wel heel goed, dat zijn vrouw er niet bij was. Langzaam keerde Stine zich af en ging weer naar huis. Daar ging ze bij de wieg van de jongen zitten en snikte voor zich heen. 't Was even na zonsondergang, toen zij Daniëls stap buiten hoorde, niet heele- maal zoo vast en gelijkmatig als altijd. De kleine Frits was even wakker gewor den en lag kraaiend en trappelend op haar schoot, toen haar man de deur openstiet. Zijn gezicht was heet en rood, hij zong heesche losse woorden van een straat deuntje voor zich heen, zijn oogen waren wit en wezenloos. Toen hij zijn vrouw zag bleef hij staan en lachte. „Daar ben ik weer, Stine" zei hij luid, „dat was donders leuk. Was je daar maar bij geweest!" Hij stond dicht voor haar, de bierlucht van zijn adem kwam in haar gezicht. On willekeurig week ze achteruit, een gevoel van angst en tegelijk van weerzin, bijna haat, beving haar. De jongen op haar arm spartelde lustig. Daniël keek hem lachend aan. „Kijk eens, hoe de kleine lacht! Fritsje kom eens naar vader kom!" Hij had het kind beetgepakt, maar Sti- nestiet hem heftig terug. „Laat 'm met rust! ga maar weer naar je vrienden", schreeuwde ze tegen hem, „een dronken vent zal mijn jongen niet aanraken!" Daniël staarde haar een oogenblik aan; 't werd hem bruinrood op 't voorhoofd. „Jou jongen?" zijn stem was heesch, hij schreeuwde, hij schudde zijn vuist voor haar gezicht, alsof hij haar wilde slaan, „is 't mijn jongen ook niet? Zeg dat nog eens. jij 't Was maar een seconde, toen bezon hij zich. Zijn roes scheen vervlogen. Zijn hand viel slap langs zijn lijf. Zon der spreken keerde hij zich om en ging de deur uit. Van deze dag af was alles uit. Ze ga ven zich heelemaal geen moeite meer, om de vrede te bewaren. Geen oogenblik, dat ze samen waren, ging voorbij zonder kwa de woorden. In 't begin wel is waar alleen van de kant van Stine. De scherpe verbittering tegen haar man de wantrouwende jaloezie, die langzaam in haar volgroeid, waren, beheerschten nu al haar gedachten. Ze bewaakte haar man formeel. Over ieder woord, dat hij zei, zanikte zij steeds in hatelijke, verkeer de uitleg daarvan en benutte het voor scherpe woorden en verwijten. In ;t begin liet Daniël ales geduldig over zijn kant gaan, of beproefde haar met zijn goedmoedige aard tot bedaren te brengen. Maar mettertijd werd 't hem te erg, hij antwoordde even heftig, de kleine kamer weerklonk van luide woor dentwist en gezanik. De buren mochten er niets van merken. Stine wilde niet, dat vreemde oogen een blik wierpen in haar ongeluk. Zij was er per slot van rekening zelf de schuld van. Waarom was ze alleen maar naar haar zin getrouwd en had ze niet naar anderen ge luisterd? Maar in ;t dorp spraken ze toch over de jonge vrouw. Ze was zoo verschrikkelijk bleek en mager en haar man za ger ook zoo ver schrikkelijk uit, alsof hij met meel be sneeuwd was. Ze mochten Daniël Pöhler allemaal graag; Stino had wegens haar hoogmoedige aard niet veel vrienden. 't Was maar goed, dat Daniël en Stine weinig samen waren. De oogst was slecht geweest en de aardappels voor 't grootste gedeelte ziek. Het kanaalwerk in de stad was afgeloo- pen, Daniël had werk in een groote bran dewijnstokerij. Maar het dagloon was ge ring, hij probeerde er na zijn werk nog oen paar stuiver bij te verdienen. Er kwa men dagen, dat nauwelijks het droge brood in huis was. Stine kon 't niet over zich verkrijgen, op de Rodthof te gaan bedelen. Als Daniël laat thuis kwam, was hij zoo doodmoe, dat hij zich meteen op z'n stroozak neer liet vallen. 's Middags zagen ze elkaar ternauwer nood meer, Stine bracht hem alleen 't eten in de stokerij en ging dan meteen weer weg om de jongen, zei ze. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1928 | | pagina 5